Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИЗБОРИ И СЕ ОКОЛУ ИЗБОРИТЕ
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Денес објавија две анкети... Анкетата на Рејтинг треба внимателно да се разгледа, мислам дека немаат намера за манипулација. Пред месец дена на ДПМНЕ му израчуна 51 пратеник, на најновата (правена пред недела-две) 48. Значи тешко дека само со ДУИ ќе можат да имаат мнозинство. Плус, 360 илјади им е максимумот, не верувам дека ќе им отидат повеќе гласови од неопределените...

Агенција Рејтинг (за Дневник)

[Image: tabela-rejtinzi.jpg]

Либерта:
ВМРО-ДПМНЕ 23%
СДСМ 21.8%
ДУИ 9.6%
ДПА 9.2%
НДП 3.7%
ОМ со 3.3%
ВМРО-НП 3.2%
НД 2.2%

27-05-2011, 03:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-05-2011, 03:06 PM)acko Wrote: Денес објавија две анкети... Анкетата на Рејтинг треба внимателно да се разгледа, мислам дека немаат намера за манипулација. Пред месец дена на ДПМНЕ му израчуна 51 пратеник, на најновата (правена пред недела-две) 48. Значи тешко дека само со ДУИ ќе можат да имаат мнозинство. Плус, 360 илјади им е максимумот, не верувам дека ќе им отидат повеќе гласови од неопределените...

Агенција Рејтинг (за Дневник)

[Image: tabela-rejtinzi.jpg]

Либерта:
ВМРО-ДПМНЕ 23%
СДСМ 21.8%
ДУИ 9.6%
ДПА 9.2%
НДП 3.7%
ОМ со 3.3%
ВМРО-НП 3.2%
НД 2.2%



Се добива впечаток дека анкетава е реална слика на расположението на гласачите.

Се гледа многу јасно дека Грујо многу скапо ке го чинат Љупчо, Љубе, Филип и Стојанче.

На Грујо му осанува единстен спас комисијата за лустрација. Преку неа може да ги елиминира, Филип, Дашто, Гуштеров ...
27-05-2011, 03:25 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Сите останати десни партии ќе поделат околу 150 000 гласови. Значи како и да завртиш околу 500 000 гласови се расположени да гласаат за десница. Ако бројките не лажат, ако гласачите во ДПМНЕ гледаат десница, а не безлична партија која што собира се, тогаш за дваесет години (па може да се каже и за десет) целосно се промени гласачкото тело. Од доминантно лево, станува десно...

27-05-2011, 03:44 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Мислам дека анкетава е многу реална, само за разлика од Ацко, мислам дека 100 000 e максимумот од другите десни партии, можеби и нешто плус за СДСМ, како и да е, тука негде би требало да биде.
27-05-2011, 05:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Наци каде си бре. Дај дојди да ни објасниш коисе овие ВМРОЧИШТА


[Image: 249682_225692167457054_100000488182427_9...8628_n.jpg]

ScaredScaredScaredPosPosPosPosPosPosPosPos
28-05-2011, 12:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-05-2011, 01:56 PM)ЈорданПетровски Wrote: Морав да ја прикачам сликава со се коментарот !!NesumjasNesumjas



[Image: 251506_229188023764111_100000187462802_1...0750_n.jpg]


Stihoven Kalibar: сигурно разговараат дали ќе го дочекаат 5ти јуни...болешчини надвасале триста....PosPosPosPosPosPosPosPosPosPos



[Image: 250599_126101627470567_100002121912204_2...8318_n.jpg]

ShokShokSm_winkSm_winkSm_winkSm_wink
(This post was last modified: 28-05-2011, 01:00 PM by ЈорданПетровски.)
28-05-2011, 12:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Наци јависееее!!!!!!



Quote:Во Лисиче нема канализација и сега пред избори дојдоа Коце Трајановски , Ивица Коневски градоначалникот на Лисиче и Никола Груевски да фрлаат лопати на канализацијата ...Фрлија сто фрлија си отиде Грујо си отидоа и луѓето ......Дојдоа работници извадија темелот го ставија во багажникот на колата и отидоа, му го однесоа на друго место да фрла лопатиIcon_razz)))))

Ова изгледа истото темелче и истата лопата ја носат секаде !!!


Sm_bigeekSm_bigeekTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niPosPosPosPosPosPosPosPosPosPos

28-05-2011, 04:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(28-05-2011, 04:21 PM)ЈорданПетровски Wrote: Наци јависееее!!!!!!



Quote:Во Лисиче нема канализација и сега пред избори дојдоа Коце Трајановски , Ивица Коневски градоначалникот на Лисиче и Никола Груевски да фрлаат лопати на канализацијата ...Фрлија сто фрлија си отиде Грујо си отидоа и луѓето ......Дојдоа работници извадија темелот го ставија во багажникот на колата и отидоа, му го однесоа на друго место да фрла лопатиIcon_razz)))))

Ова изгледа истото темелче и истата лопата ја носат секаде !!!


Sm_bigeekSm_bigeekTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niPosPosPosPosPosPosPosPosPosPos




Quote:Во Горно Лисиче поставен камен-темелник за изградба на колектор за отпадни води

28.05.2011 - 18:31 |


[Image: otpadvoda_58191.jpg]

Во скопската населба Горно Лисиче денеска беше поставен камен-темелник за изградба на колектор за отпадни води кој ќе се гради во две фази.

Во првата фаза е предвидена изградба на колектор со профил ф-800 мм во должина од 504,6 метри и ф-1000 мм во должина од 736,1 метри по новопредвидениот булевар „Јане Сандански“. Ќе се гради и колектор со профил ф-1000 мм во должина од 84 метри по дел од ул.„Божин Николов“ покрај отворениот канал во населба Горно Лисиче.

Вкупната должина на предвидениот колектор вреден 129.782.125 денари, опфаќајки ги двете фази изнесува 2081,7 метри. Предвиден е рок на изградба од 12 месеци.

На поставувањето камен-темелник присуствуваа премиерот Никола Груевски, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски и генералниот директор на ЈП „Водовод и канализација“ Сашо Лазаровски.

- Изградбата на овој колектор е еден од носечките проекти за 2011 година и проект со особено тешки услови за изградба. Затоа, предвидена е употреба на најсовремени канализациони цевки и шахти кои овозможуваат не само брза и ефикасна монтажа, туку и висока отпорност на влијанието на водите, почвата и сообраќајот, рече Лазаровски.

Со неговата изградба, додаде, околу 150 илјади жители на Скопје добиваат квалитетен одводен систем, а септичките јами се испраќаат во историјата.

Според градоначалникот Трајановски, поставен е камен-темелник на најзначаен фекален колектор во тој делот од градот и општината Аеродром.

Градоначалникот Коневски информираше дека општината објавила тендер за изградба на 20-километарска секундарна фекална канализација која треба да биде поврзана со колекторот.
28-05-2011, 07:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36





29-05-2011, 04:41 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36




Quote:ВМРО НП на прес одговори на прозивките на Кузман и Николоски

Недела, 29 Мај 2011

На прес конференцијата беше кажано дека што и да кажат во ДПМНЕ на сите им е јасно дека ВМРО НП се правите Вмровци, појаснато беше како луѓе кои биле во Комунистичката партија на Југославија и СДСМ денес се дел од ВМРО ДПМНЕ, а беше кажано и дека семејството на Александар Николоски работело за СДСМ во 1996 година.


Ванчо Костоски денес на прес конференција одговори на вчерашните прозивки кои од Плаошник ги дадоа Александар Николоски и Паско Кузман.

Костоски рече дека ВМРО НП е единствена партија со вистинска вмровска мисла и идеологија и дека партијата сигурно во Охрд ќе има глас повеќе од ДПМНЕ

- Очекувам дека ќе имаме глас повеќе во Охрид и во целата 5та изборна единица ќе извојуваме победа над ДПМНЕ бидејќи граѓаните со Вмровска провиниенција се свесни дека во денешното ВМРО ДПМНЕ нема ништо Вмровско, а старите и вистинските Вмровци кои сега се таму се во јаремот на оние кои дојдоа и ја окупираа партијата - рече Костоски и додаде :

- Дали прав Вмроец е Зоран Ставрески кого во минатото Бранко Црвенкоски и Илија Илоски го испратија во Светска банка ? Што имал тој со нив за да го наградат со таква работа? - праша Костоски и продолжи:

-Дали е права Вмровка Гордана Јанкулоска која дојде од Деморкатска Алтернатива на Тупуркоски од каде ја имаа назначено за техничка секретарка во едно од министерствата. . .Таа сега е поголема Вмровка од нас ? - праша Костоски.

Замолен да ги прокоментира прозивиките од Паско Кузман кој бил член на Комунистичката партија на Југославија, пишувал поеми во кои го величал ликот и делото на Јосип Броз Тито во списанието Комунистички весник во бивша СФРЈ, а сега е најголем Антички Македонец Костоски одговори:

-Не сакам да навлегувам во кариерата на Кузман која датира од Комунситичката партија, па до СДСМ каде беше советник, па во ВМРО ДПМНЕ од 1996 година, па потоа во ВМРО НП и повотрно се врати во ВМРО ДПМНЕ И само ќе кажам дека прицнипот на повратниците во ДПМНЕ од Народна е еден, а тоа е што полошо да се зборува за Георгиевски за да се напредува во ВМРО ДПМНЕ - рече Костоски.

>>ПОЕМИТЕ ОД ПАСКО КУЗМАН ЗА ЈОСИП БРОЗ ТИТО>>

Тој на прашање со кого ќе коалицираат одговори:

- Ќе коалицираме со оние кои ќе ја прифатат нашата програма, т.е основните нејзини постулати како што се враќање на демократијата, намалување на казните, брз влез во НАТО и ЕУ и амнестија на капиталот. Јас лично би сакал да е тоа ВМРО ДПМНЕ но ако тие тоа не го прифатат тогаш има и дурги партии во Македонија. Ништо не е чудно, нели ВМРО ДПМНЕ се колнеше дека нема да направи коалиција со ДУИ но потоа ја направија коалицијата и таа сега им фунцкионира нормално, аку пред тоа велеа дека со терористите од ДУИ кои убиваа наши синови нема да коалицираат, па сепак си го погазија зборот и еве ги во коалиција се, ние барем искрено кажуваме дека ќе коалицираме со тие кои ќе ги прифатат нашите точки од програмата - рече Костоски.

ПОВИК ЗА ДУЕЛ НА КОЈ ЌЕ ГИ РАСЧИСТАТ ВМРОВСКИТЕ РАБОТИ

-Го повикувам Александар Николоски на дуел на кој тој ќе дојде заедно со Антонио Милошоски и Хари Шокароски и на кој ќе ги расчистиме Вмровските работи и кој е колакв Вмровец, а може да дебатираме и на сите теми, ево и за надворешна политика со Антонио бидејќи тоа му е ресор - рече Костоски

СЕМЕЈСТВОТО НА АЛЕКСАНДАР НИКОЛОСКИ РАБОТЕЛО ЗА СДСМ НА ИЗБОРИТЕ ВО 1996 И ПОТОА

KAKACАлександар Калачоски - ВМРОП НП

На прес конференцијата беше кажано и дека семејството , поконкретно таткото на Александар Николоски работело за СДСМ во деведесеттите години на транзицијата за која Николоски толку зборувал.

-Таткото на Александар Николоски облечен во сина маица на која стоеше името на покојниот Крсте Танасоски кој беше кандидат за градоначалник од СДСМ во 1996 година не избрка нас кои одевме да агитираме за ВМРО ДПМНЕ. Е тоа е вистината која ја знае цел 15 ти Корпус во Охрид и цело Велгошти, ама и цел Охрид. - рече Аце Калачоски и додаде дека кој бил нај голем Сдсмовец, а сега синму царувал во ВМРО ДПМНЕ, назначува и менува, определувал листи за пратеници и зборувал за мрачни ликови од транзицијата но и за тоа кој биле Вмровци а које не.

-Ние во тие години со пот и работа го градевме ВМРО, и имавме проблеми со луѓе од СДСМ како што го кажав случајот со таткото на Александар Николоски кој не избрка и со вербални анвреди и пцовки не избрка од дворот на неговата куќа - заврши Калачоски


Почнаа да се изнесуваат валканите алишта. Ако Љупчовистиве знаеле за таткото на Александар Николовски за Паско зошто ги примиле во партијата. Da_ne_si_ludDa_ne_si_lud
(This post was last modified: 29-05-2011, 03:21 PM by ЈорданПетровски.)
29-05-2011, 03:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(28-05-2011, 07:49 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(28-05-2011, 04:21 PM)ЈорданПетровски Wrote: Наци јависееее!!!!!!



Quote:Во Лисиче нема канализација и сега пред избори дојдоа Коце Трајановски , Ивица Коневски градоначалникот на Лисиче и Никола Груевски да фрлаат лопати на канализацијата ...Фрлија сто фрлија си отиде Грујо си отидоа и луѓето ......Дојдоа работници извадија темелот го ставија во багажникот на колата и отидоа, му го однесоа на друго место да фрла лопатиIcon_razz)))))

Ова изгледа истото темелче и истата лопата ја носат секаде !!!


Sm_bigeekSm_bigeekTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niPosPosPosPosPosPosPosPosPosPos




Quote:Во Горно Лисиче поставен камен-темелник за изградба на колектор за отпадни води

28.05.2011 - 18:31 |


[Image: otpadvoda_58191.jpg]

Во скопската населба Горно Лисиче денеска беше поставен камен-темелник за изградба на колектор за отпадни води кој ќе се гради во две фази.

Во првата фаза е предвидена изградба на колектор со профил ф-800 мм во должина од 504,6 метри и ф-1000 мм во должина од 736,1 метри по новопредвидениот булевар „Јане Сандански“. Ќе се гради и колектор со профил ф-1000 мм во должина од 84 метри по дел од ул.„Божин Николов“ покрај отворениот канал во населба Горно Лисиче.

Вкупната должина на предвидениот колектор вреден 129.782.125 денари, опфаќајки ги двете фази изнесува 2081,7 метри. Предвиден е рок на изградба од 12 месеци.

На поставувањето камен-темелник присуствуваа премиерот Никола Груевски, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски и генералниот директор на ЈП „Водовод и канализација“ Сашо Лазаровски.

- Изградбата на овој колектор е еден од носечките проекти за 2011 година и проект со особено тешки услови за изградба. Затоа, предвидена е употреба на најсовремени канализациони цевки и шахти кои овозможуваат не само брза и ефикасна монтажа, туку и висока отпорност на влијанието на водите, почвата и сообраќајот, рече Лазаровски.

Со неговата изградба, додаде, околу 150 илјади жители на Скопје добиваат квалитетен одводен систем, а септичките јами се испраќаат во историјата.

Според градоначалникот Трајановски, поставен е камен-темелник на најзначаен фекален колектор во тој делот од градот и општината Аеродром.

Градоначалникот Коневски информираше дека општината објавила тендер за изградба на 20-километарска секундарна фекална канализација која треба да биде поврзана со колекторот.


Котле има најбрза информативна мрежа. Дури денеска А1 ја пренесува веста.


Quote:Камен темелник за една употреба

Христена Антовска Јованчева Коментари (0)


29.05.2011 16:10
Монти Пајтон во скопската населба Лисиче. Булдожери, мешалки за бетон, блокирани улици, премиерот и задолжителната владина придружба. Сите вчера насмеани пред камерите поставуваа камен темелник на нов колектор за отпадни води.

За лопата се фатија сите премиерот Груевски, спикерот Вељаноски, градоначалникот на Скопје Трајановски, првиот човек на општината Аеродром Коневски.

Отпоздравува пред граѓаните, се насмевнуваа пред камерите. Но, откако народот замина маѓично исчезна и целата механизација.

За 40 минути беше тргната бината па дури затрупана и дупката. Жителите на Лисиче низ смеа коментираат напразно донесена огромна мешалка за бетон - кога и таа мала дупка денеска повеќе ја нема..

„Се собраа багери, копачи, ќе се поставува пречистителната станица за одвод. Наеднаш изникна и бина и таа бина ја снема за неполни 40 минути од кога се заврши целата работа“, вели жител.

Камерата на А1 денеска појде на местото каде требаше да се гради пречистителната станица. Наместо работници кој ревносно работата на проектот помпезно најавуван како најзначаен фекален колектор во тој делот од градот - празна полјана.


Само табла која сведочи дека тука требало да се гради. Местото не ниту оградено. Напротив служи како и досега, како импровизиран паркинг простор.

Жителите од соседните куќи раскажуваат дека вчеравечер прашувале зошто не се продолжува со работа и зошто се трга целата арматура. Од работниците добиле договор дека механизацијата треба итно да се однесе на друго место каде првиот владин ешалон треба да фрла лопати пред изборите.

Жителите денеска револтирано прашуваа дали ова е камен темелник за еднократна употреба само за добивање изборни поени.

Иако на функционерите им е забрането да ја злоупотребуваат својата функција за промоција на партиите, ова не му пречеше на владиниот тандем, цел викенд да си прави промоција на државен трошок.

И овој викенд се фрлаа лопати се спуштаа камења на проекти кој својот финиш не само што нема да го видат во следната година, туку неизвесно е кога воопшто и ќе бидат отпочнати.
29-05-2011, 03:45 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(29-05-2011, 03:45 PM)ЈорданПетровски Wrote: Од работниците добиле договор дека механизацијата треба итно да се однесе на друго место каде првиот владин ешалон треба да фрла лопати пред изборите.


Иако на функционерите им е забрането да ја злоупотребуваат својата функција за промоција на партиите, ова не му пречеше на владиниот тандем, цел викенд да си прави промоција на државен трошок.

29-05-2011, 06:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-05-2011, 06:27 PM)montehristo Wrote:
(29-05-2011, 03:45 PM)ЈорданПетровски Wrote: Од работниците добиле договор дека механизацијата треба итно да се однесе на друго место каде првиот владин ешалон треба да фрла лопати пред изборите.


Иако на функционерите им е забрането да ја злоупотребуваат својата функција за промоција на партиите, ова не му пречеше на владиниот тандем, цел викенд да си прави промоција на државен трошок.




Ај таму што прават трошоци, ама доаѓањето во Канада и САД им стана како да одат до битпазар. Доаѓаат како владини фунционери, на трошок на владата а тука тераат партиска кампања. Господ нека им е на помош на граѓаните во Македонија ама господ нека му е напомош и на Грујо, вакво безмилосно трошење на народни пари не сум видел досега.



[Image: Mijalkov_vo_toronto.jpg] [Image: Konjanovski_2.jpg] [Image: Konjanovski_1.jpg]
29-05-2011, 07:39 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Многу проблеми - како ќе се решаваат?
Демократијата е скапа работа - во сиромашна земја има многу ризици.
Инаку прогнозите кои прикажувате изгледаат сериозни.
Прашав се - очекува ли Котле да се остварат овие прогнози?
Кого поддржува македонската дијаспора?
Прашав се и каква владина гарнитура ќе најде добар прием во Бугарија?
Не мислам дека ова има големо значење за Македонија.
Не мислам дека и Бугарија има некаква стратегија за тоа.
Што мислите за тоа?
И не земајте ве молам овие зборови како провокација - само интерес или љубопитност - ништо повеќе.
Јасно е дека кога работите каj соседот ти се во ред и кога е свесен што ке прави - ова е добро за сите.

29-05-2011, 07:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36



Quote:
50% повеќе се за ВМРО- ДПМНЕ отколку за СДСМ


Коалицијата за подобра Македонија на чело со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата од изборната единица 1, Никола Груевски, вечерва го започна централниот митинг пред Владата на РМ, каде се очекува да биде презентиран „Манифестот за реформи и развој“.


[Image: miting-skopje-500.jpg]

Лидерот Никола Груевски се очекува од многубројната публика да ја побара повторно поддршката. Публиката според проценките е за 50 проценти поголема отколку стартниот митинг на СДСМ, кој исто така беше пред Владата на РМ.
29-05-2011, 08:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,557
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-05-2011, 07:51 PM)Valkanizater Wrote: Многу проблеми - како ќе се решаваат?
Демократијата е скапа работа - во сиромашна земја има многу ризици.
Инаку прогнозите кои прикажувате изгледаат сериозни.
Прашав се - очекува ли Котле да се остварат овие прогнози?
Кого поддржува македонската дијаспора?
Прашав се и каква владина гарнитура ќе најде добар прием во Бугарија?
Не мислам дека ова има големо значење за Македонија.
Не мислам дека и Бугарија има некаква стратегија за тоа.
Што мислите за тоа?
И не земајте ве молам овие зборови како провокација - само интерес или љубопитност - ништо повеќе.
Јасно е дека кога работите каj соседот ти се во ред и кога е свесен што ке прави - ова е добро за сите.


Јас да ти дам мое видување:

-Работите ке се решат само со демократизирање на Македонија и ослободување од стегите на полициско комуњарското подземје, новата мафија.

-Демократија секогаш е поевтина од анархијата и диктатурата

-За жал да. Прогнозите убеден сум дека ке се остварат. Партииите се борат за тоа кој ке дојде на власт за да краде а по прашање на Името, Демократијата, нема никаква разлика.

-Македонската диаспора со тоа што се пријави во така мал број да гласа прати јасна порака дека не подржува партии кои се дело на УДБа.

-Во Македонија и да дојде гарнитура на власт која не е творба на УДБа ке нема големо значење за подобрувањето на односите со Бугарија. Причината за тоа е во Бугарија и бугарската политика кон Македонија и Македонците.
29-05-2011, 08:51 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Благодарам за одговорот.
Може да е цинично но навистина мислам дека демократијата чини некакви пари - стандард, традиции - како англииската ливада - не е тешко - но требаат има нема барем 200-300 години.
Јасно е дека и најлошата демократија е подобра од каква и да е диктатура.
Инаку прашање е дали Бугарија воопшто има политика кон Македонија и Македонците - многу причини може да има во Бугарија - се согласувам со тоа - но не и сите; не и сите...
За тие 20 години Бугарија и Бугарите не научивме многу за денешна Македонија, но и Македонија не знае речиси ништо за Бугарија и така - но ОК - тоа е друга работа.


29-05-2011, 09:39 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(29-05-2011, 09:39 PM)Valkanizater Wrote: Благодарам за одговорот.
Може да е цинично но навистина мислам дека демократијата чини некакви пари - стандард, традиции - како англииската ливада - не е тешко - но требаат има нема барем 200-300 години.
Јасно е дека и најлошата демократија е подобра од каква и да е диктатура.
Инаку прашање е дали Бугарија воопшто има политика кон Македонија и Македонците - многу причини може да има во Бугарија - се согласувам со тоа - но не и сите; не и сите...
За тие 20 години Бугарија и Бугарите не научивме многу за денешна Македонија, но и Македонија не знае речиси ништо за Бугарија и така - но ОК - тоа е друга работа.

Валканизатер,
напротив, мислам дека си ги побркал лонците, или поимите.
Во Диктатура знаеш на што си, и согласно со тоа знеш што треба да правиш.
Во Македонија владее “животинска фарма“ каде сите термини за “демократија“, “правда“ и други се извртени, лудите ги слудиле збунетите така да овие вторите не знаат на што се па како оној коњот само велат јас можам повеќе се додека не се сторат коска и кожа

29-05-2011, 11:52 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(29-05-2011, 07:51 PM)Valkanizater Wrote: Многу проблеми - како ќе се решаваат?
Демократијата е скапа работа - во сиромашна земја има многу ризици.Инаку прогнозите кои прикажувате изгледаат сериозни.
Прашав се - очекува ли Котле да се остварат овие прогнози?
Кого поддржува македонската дијаспора?
Прашав се и каква владина гарнитура ќе најде добар прием во Бугарија?
Не мислам дека ова има големо значење за Македонија.
Не мислам дека и Бугарија има некаква стратегија за тоа.
Што мислите за тоа?
И не земајте ве молам овие зборови како провокација - само интерес или љубопитност - ништо повеќе.
Јасно е дека кога работите каj соседот ти се во ред и кога е свесен што ке прави - ова е добро за сите.

Валканизатер,
Во Америка велат “Freedom is not for free", сака да каже не е џабе.
Сите оние кои дошле до слободата крваво знаат да си ја ценат слободата, ова се однасува и на демократијата, без разлика дали некоја држава е богата или сиромашна.
Секогаш ќе се најде некој кој сака да манипулира.
Аристотел во Реторика не велел за џабе дека многу се ценеле оние кои биле добри реторичари, затоа што знаеле добро да манипулираат со масите.
Но, проблемот не е да знаеш кога некој те манипулира, туку да застанеш на свое и да кажеш: нема повеќе од мојата кожа да правите тапани.
Во Волден на Витман има една строфа која многу ми се допаѓа, која вели: I'm too high born,
to be propertied,
to be secondary,
at control......
Кога ќе почнат луѓето да се ценат самите себе си повеќе ќе има демократија, ама за тоа ќе треба крв и пот, зашто ништо не е џабе.
Некого го чини скапо по џеб, некого го чини живот.

30-05-2011, 12:14 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Монтехристо,
Зошто во Македонија да владее животинска фарма - не е ли премногу силно тоа?
Но ако е така - кој е коњот - некој од реторичарите ли?
И соседите што прават - не ја забележуваат - или си мислат дека таа фарма не е фарма?
Инаку целосно се согласувам дека треба себеуважение за да се случат некој работи.
Едно е сигурно, сепак - обичните луѓе се многу попаметни од политичарите - особено овде на Балканот...
30-05-2011, 08:34 AM
Reply