Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИЗБОРИ И СЕ ОКОЛУ ИЗБОРИТЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-05-2011, 02:09 AM)acko Wrote: Јордан, од НП велат дека е можно да прават коалиција со СДСМ. Ако се сложат резултатите на 4 јуни со тоа, може да се дојде до еден интересн момент. Даравелски, кој беше претставуван како еден од најголемите капиталци на борбата на СДСМ против криминал, сега во нивно време да биде амнестиран (првин капиталот, а потоа и него на некаков начин, битно затвор да не види)? Нема ваљда Љубчо да го заборави? Icon_razz)


Ацко, СДСМ можел да го осуди Далавесрки од ноември 1994 година кога сакал. Далаверски е повеке врзан со службата одошто со Љупчо.
Во таа игра Љупчо згреши. Мислеше дека Драган е негов и парите се на сигурно во рацете на Драган. Но небило така, сите пари се под капата на Драган односно службата. Затоа Љупчо прави вакви "необјасниви" потези, ако не слуша нема пари.!!!(15-04-2010, 06:51 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Диневски, дали е можно познат и прочуен ВМРО вец да не биде осуден и уапсен по кривична пријава од Народна Банка на Македонија, пријава поднесена 1995 година за проневера на 200 000 германски марки.!! Сопругата и понатаму да му остане на работа во АНАЛИТИКА на СДБ. А тој на Змејко и на Радомировиќ партнер. А во меѓувреме и со Доста Димовска во блиски врски...а службата не му отвара ниту досие.....

[Image: 2rylnqw.jpg][Image: 10ct9ae.jpg]

Оваа се делови од текст, кој 2000 година во Македонија несакаше никој да го објави и заради кој примив многу сериозни закани.

[quote]

Третото видување беше во 1998 год., на 20 -
ина дена пред пријавување на кандидатите за
пратеници. На тој состенок ја зедов и мојата сопруга
со мене, како сведок на разговорот, бидејки имав
претчувство, дека тоа ќе биде наше последно видување.
Пак ги повторив моите сомнежи во врска со
мотивите на политичкиот ангажман на Драган
Даравелски и неговата поврзаност со шверцот со цигари
и неговата блискост со одредени структури од
СДСМ, активно вклучени во веќе добро разработениот
шверц. Во исто време, на Георгиевски повторно му
посочив на судбината на судскиот спор кој Народна
Банка на Македонија, веќе неколку години безуспешно
го води против Даравелски поради неисплатени
обврски кон НБМ во износ од 200. 000 ДМ. Кој може да
објасни како и зошто, експонирани членови на ВМРО-
ДПМНЕ (татко и син) уживаат таква благонаклоност
од страна на СДСМ, кога се знаеше како таа власт се
однесуваше кон идеолошките неистомисленици!
? Јас
лично на свои плеќи и на плеќите на моето семејство
ги почувствував “праведноста и демократичноста” на
таа власт.


Quote:БРАНКО СЕ ОТКАЖА ОТКАКО ГО
ПРАШАВ ЗА ДРАГАН


За време на тие мои интензивни патувања во
Скопје, преку еден мој роднина, на негово барање
имав неколку пати видувања со таткото на
Бранко Црвенковски. Тој се понуди да посредува
во разговорите со син му, кои одеа во насока,
Бранко, во случај да новоформираната партија
преземе дел од пратениците и ако се формира
нова влада, премиерското место да му го отстапи
на Борис Стојменов. Но, откако го замолив да го
праша својот син Бранко, кој го штител Драган
Далаверски во судскиот процес против Народна
Банка на Македонија и кој му овозможил да е
дел од државниот шверц на цигари од почетокот
на 1995-1998 год. човекот повеќе не ми се јави!
25-05-2011, 02:49 AM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6

(25-05-2011, 02:09 AM)acko Wrote: Јордан, од НП велат дека е можно да прават коалиција со СДСМ. Ако се сложат резултатите на 4 јуни со тоа, може да се дојде до еден интересн момент. Даравелски, кој беше претставуван како еден од најголемите капиталци на борбата на СДСМ против криминал, сега во нивно време да биде амнестиран (првин капиталот, а потоа и него на некаков начин, битно затвор да не види)? Нема ваљда Љубчо да го заборави? Icon_razz)

Dodovski izjavi 'Ние во никој случај нема да коалицираме со оние што го газат достоинството на македонскиот народ'
I velis mozna e koalicija so Branko...vekje vo Makedonija ne se znae ni koj pie ni koj plakja...uste Ferus im fali.
25-05-2011, 07:08 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-05-2011, 02:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-05-2011, 02:09 AM)acko Wrote: Јордан, од НП велат дека е можно да прават коалиција со СДСМ. Ако се сложат резултатите на 4 јуни со тоа, може да се дојде до еден интересн момент. Даравелски, кој беше претставуван како еден од најголемите капиталци на борбата на СДСМ против криминал, сега во нивно време да биде амнестиран (првин капиталот, а потоа и него на некаков начин, битно затвор да не види)? Нема ваљда Љубчо да го заборави? Icon_razz)


Ацко, СДСМ можел да го осуди Далавесрки од ноември 1994 година кога сакал. Далаверски е повеке врзан со службата одошто со Љупчо.
Во таа игра Љупчо згреши. Мислеше дека Драган е негов и парите се на сигурно во рацете на Драган. Но небило така, сите пари се под капата на Драган односно службата. Затоа Љупчо прави вакви "необјасниви" потези, ако не слуша нема пари
.!!!

Да, така ке е. Стриктно поврзување на криминалот со Љубчо Георгиевски е нефер.Далаверски му беше уфрлен за да го наведува и контролира ( и не само тој). Тоа и треба на службите и заради желбата вистинскиот и најекспонираниот вмровец во модерната македонска историја, Љубчо Георгиевски, ( чиј најголем грев е осамостојувањето на МК), да се меморира во македонската колективна меморија како обичен и најголем криминалец, и со тоа да се девалвира и самото ВМРО ( како симбол на вековната борба на Македонците за слобода и инезависност). Но, во ставовите на сегашниот Љубчо Георгиевсдки гледаме, пак, луцидни, рационални и логични ставови. Ајде, можеби разбрал некои работи. На крај краеви, јас лично ке се однесувам како во онаа анегдота за попот кој кажал: не гледај што правам, туку слушај што зборувам. А, Љубчо Георгиевски во оваа предизборие кажува најасни и најдемократски ставови.
25-05-2011, 08:57 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30


(25-05-2011, 08:57 AM)hristo Wrote:
(25-05-2011, 02:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-05-2011, 02:09 AM)acko Wrote: Јордан, од НП велат дека е можно да прават коалиција со СДСМ. Ако се сложат резултатите на 4 јуни со тоа, може да се дојде до еден интересн момент. Даравелски, кој беше претставуван како еден од најголемите капиталци на борбата на СДСМ против криминал, сега во нивно време да биде амнестиран (првин капиталот, а потоа и него на некаков начин, битно затвор да не види)? Нема ваљда Љубчо да го заборави? Icon_razz)


Ацко, СДСМ можел да го осуди Далавесрки од ноември 1994 година кога сакал. Далаверски е повеке врзан со службата одошто со Љупчо.
Во таа игра Љупчо згреши. Мислеше дека Драган е негов и парите се на сигурно во рацете на Драган. Но небило така, сите пари се под капата на Драган односно службата. Затоа Љупчо прави вакви "необјасниви" потези, ако не слуша нема пари
.!!!

Да, така ке е. Стриктно поврзување на криминалот со Љубчо Георгиевски е нефер.Далаверски му беше уфрлен за да го наведува и контролира ( и не само тој). Тоа и треба на службите и заради желбата вистинскиот и најекспонираниот вмровец во модерната македонска историја, Љубчо Георгиевски, ( чиј најголем грев е осамостојувањето на МК), да се меморира во македонската колективна меморија како обичен и најголем криминалец, и со тоа да се девалвира и самото ВМРО ( како симбол на вековната борба на Македонците за слобода и инезависност). Но, во ставовите на сегашниот Љубчо Георгиевсдки гледаме, пак, луцидни, рационални и логични ставови. Ајде, можеби разбрал некои работи. На крај краеви, јас лично ке се однесувам како во онаа анегдота за попот кој кажал: не гледај што правам, туку слушај што зборувам. А, Љубчо Георгиевски во оваа предизборие кажува најасни и најдемократски ставови.


Христо, никој не му ставил пиштол на чело на Љупчо да соработува со и да му верува на Далавера.
Тоа е негов личен избор, Јордан му има укажувано за тоа.
Во тоа време Љупчо имал интерес да не види ништо лошо кај Даравелски, зошто?
Велиш кажува најдемократски и најјасни ставови.
Епа, Христо извини за ова за попот, ама не можам никого да гледам ни под мене ни изнад мене.
Колку вредам јас толку вредиш и ти.
Ако си на повисока позиција, ти немаш повеќе привилегии од мене имаш само поголема одговорност.
Од премногу слепци и премногу скршени кичми си имаме ние проблем.
Во Македонија за жал има премногу газолижачи, си ја забутале главата во газот кај нивниот војвода па ништо подалеку од газот на нивниот водач ни видат ни гледаат.
А спремни се се да им простат само да имаат можност уште повеќе да им го лижат газот.
А има доста и измеќари за туѓи интереси.
25-05-2011, 10:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-05-2011, 08:57 AM)hristo Wrote:
(25-05-2011, 02:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-05-2011, 02:09 AM)acko Wrote: Јордан, од НП велат дека е можно да прават коалиција со СДСМ. Ако се сложат резултатите на 4 јуни со тоа, може да се дојде до еден интересн момент. Даравелски, кој беше претставуван како еден од најголемите капиталци на борбата на СДСМ против криминал, сега во нивно време да биде амнестиран (првин капиталот, а потоа и него на некаков начин, битно затвор да не види)? Нема ваљда Љубчо да го заборави? Icon_razz)


Ацко, СДСМ можел да го осуди Далавесрки од ноември 1994 година кога сакал. Далаверски е повеке врзан со службата одошто со Љупчо.
Во таа игра Љупчо згреши. Мислеше дека Драган е негов и парите се на сигурно во рацете на Драган. Но небило така, сите пари се под капата на Драган односно службата. Затоа Љупчо прави вакви "необјасниви" потези, ако не слуша нема пари
.!!!

Да, така ке е. Стриктно поврзување на криминалот со Љубчо Георгиевски е нефер.Далаверски му беше уфрлен за да го наведува и контролира ( и не само тој). Тоа и треба на службите и заради желбата вистинскиот и најекспонираниот вмровец во модерната македонска историја, Љубчо Георгиевски, ( чиј најголем грев е осамостојувањето на МК), да се меморира во македонската колективна меморија како обичен и најголем криминалец, и со тоа да се девалвира и самото ВМРО ( како симбол на вековната борба на Македонците за слобода и инезависност). Но, во ставовите на сегашниот Љубчо Георгиевсдки гледаме, пак, луцидни, рационални и логични ставови. Ајде, можеби разбрал некои работи. На крај краеви, јас лично ке се однесувам како во онаа анегдота за попот кој кажал: не гледај што правам, туку слушај што зборувам. А, Љубчо Георгиевски во оваа предизборие кажува најасни и најдемократски ставови.Христо, мислам дека чиниш голема грешка. Љупчо од криминалот неможе да се амнестира. Се е работено со негова дозвола и знаење.
25-05-2011, 12:04 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(25-05-2011, 08:57 AM)hristo Wrote: Да, така ке е. Стриктно поврзување на криминалот со Љубчо Георгиевски е нефер.Далаверски му беше уфрлен за да го наведува и контролира ( и не само тој). Тоа и треба на службите и заради желбата вистинскиот и најекспонираниот вмровец во модерната македонска историја, Љубчо Георгиевски, ( чиј најголем грев е осамостојувањето на МК), да се меморира во македонската колективна меморија како обичен и најголем криминалец, и со тоа да се девалвира и самото ВМРО ( како симбол на вековната борба на Македонците за слобода и инезависност). Но, во ставовите на сегашниот Љубчо Георгиевсдки гледаме, пак, луцидни, рационални и логични ставови. Ајде, можеби разбрал некои работи. На крај краеви, јас лично ке се однесувам како во онаа анегдота за попот кој кажал: не гледај што правам, туку слушај што зборувам. А, Љубчо Георгиевски во оваа предизборие кажува најасни и најдемократски ставови.

Христо, но за да почне да се размислува во тој правец, нели најпрвин треба Љубчо да се отргне и огради од тие личности? А, тој прави се спротивно, ги штити и уште трча со нив. Зарем во Куманово не се уште тие ’далаверци’ во НП? Ако Драган со неговите се справи со вистинските вмровци на времето, зошто сега повторно негови луѓе да добиваат подршка? Освен, ако не сум грешка и Драган нема никаква врска со Љубчо, но не ми се верува дека е така...

25-05-2011, 10:06 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Enigma Dragan Dalavera u Beogradu Srbin veci i od Seselja se resava vaka nekako =SDSM=DPMNE=NP ili da cujam od Acko Jordan i Hristo sto e sto neli e toa ISTO ,KOS
26-05-2011, 12:16 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

razurnuvac, за тие работи Јордан и Христо се многу, многу повеќе компетентни од мене... Icon_razz

26-05-2011, 12:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
Ај овој лудиов Бранко што треска да му прогледаШ низ прсти тоа вискито и коката си го сториле своето. Ама они дебилине зад него му ракоплескаат и се кезат наместо на клоци да го исфрлат од бината. Тоа е алтернативата која ни ја нудат како спас од Грујо ... Еден полудел од кока и виски другот луд од "роѓење" ...
26-05-2011, 03:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(26-05-2011, 12:16 AM)razurnuvac Wrote: Enigma Dragan Dalavera u Beogradu Srbin veci i od Seselja se resava vaka nekako =SDSM=DPMNE=NP ili da cujam od Acko Jordan i Hristo sto e sto neli e toa ISTO ,KOSМислам дека оваа не е КОС, овие за пари и дете би продале. Во КОС се од убедување. Прочешлај малку по минатото а ако имаш некој пријател во Куманово прашај го кои кумановци останаа верни на СК-ДЈ а кои го предадоа СК-ДЈ.

Можеби ке имаш среќа да имаш вистински пријатели во Куманово, мислам вистински во смисла на информираност.
26-05-2011, 03:34 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(26-05-2011, 03:19 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Ај овој лудиов Бранко што треска да му прогледаШ низ прсти тоа вискито и коката си го сториле своето. Ама они дебилине зад него му ракоплескаат и се кезат наместо на клоци да го исфрлат од бината. Тоа е алтернативата која ни ја нудат како спас од Грујо ... Еден полудел од кока и виски другот луд од "роѓење" ...

Море Јордане смешно беше... Самите се местат од ДПМНЕ. Кој е тој начин на водење кампања така што се избираат лични несреќи и не торпедираат со нив. Исто како што пишував против А1 кои имаа многу вакви прилози (и уште имаат). Сакам да се погоди во центар на проблемот (сигурно работите нема да се лешат со тоа што само ќе ја завршиме кариерата на Бранко, како што повикува ДПМНЕ на крај од спотовите), да се демонтира целиот тој систем кој што довел до тоа, да се казнат кривите за многу работи кои што ни се случија. Сакам системски промени... Сакам објаснување зашто тоа до сега не се случило и како мислат да го направат ако останат на власт!!! Тоа ме интересира, а не индивидуални трагедии. Владата не може да решава проблеми на Рајко, Трајко, Петко... А, колку што забележувам во тие спотови, на тие луѓе ништо (по)добро не им се случило ни после пет години Грјово. Куќата уште не им е доправена, децата уште не им се вратиле, работа уште не нашле... ниту жената им се вратила или нашле нова...

26-05-2011, 12:20 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(26-05-2011, 12:20 PM)acko Wrote:
(26-05-2011, 03:19 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Ај овој лудиов Бранко што треска да му прогледаШ низ прсти тоа вискито и коката си го сториле своето. Ама они дебилине зад него му ракоплескаат и се кезат наместо на клоци да го исфрлат од бината. Тоа е алтернативата која ни ја нудат како спас од Грујо ... Еден полудел од кока и виски другот луд од "роѓење" ...

Море Јордане смешно беше... Самите се местат од ДПМНЕ. Кој е тој начин на водење кампања така што се избираат лични несреќи и не торпедираат со нив. Исто како што пишував против А1 кои имаа многу вакви прилози (и уште имаат). Сакам да се погоди во центар на проблемот (сигурно работите нема да се лешат со тоа што само ќе ја завршиме кариерата на Бранко, како што повикува ДПМНЕ на крај од спотовите), да се демонтира целиот тој систем кој што довел до тоа, да се казнат кривите за многу работи кои што ни се случија. Сакам системски промени... Сакам објаснување зашто тоа до сега не се случило и како мислат да го направат ако останат на власт!!! Тоа ме интересира, а не индивидуални трагедии. Владата не може да решава проблеми на Рајко, Трајко, Петко... А, колку што забележувам во тие спотови, на тие луѓе ништо (по)добро не им се случило ни после пет години Грјово. Куќата уште не им е доправена, децата уште не им се вратиле, работа уште не нашле... ниту жената им се вратила или нашле нова...

Се сложувам со тебе не може сите кои настрадале од рацете на СДСМ или ДПМНЕ да се сместат во вакви видео-клипови кои за волја на вистината А1 ги форсира секојдневно а овие сега го прифатија нивниот терк. Јас сум чул од луѓе кои директно настрадале поради некои лични пресметки и фрустрации на некои наши политичари кои очигледно државата и функцијата си ги сфатиле како алатка за лечење на своите комплекси од детството и лична освета, па не гледам дека тие луѓе нешто им се поправило/сменило со доаѓањето на некоја нова власт или дека нешто секојдневно плачат за нивната судбина туку едноставно тераат понатаму во животот.
Ова е последица на комунистичките останати влијанија на народот кој сеуште не може да сфати дека државата не прави фабрики ни фирми и секоја изјава дека ќе зголемеле плата или ќе вработеле по еден член од секое семејство ( чист пример 15 септември) е чист популизам и неосновани прикаски дека владата магично може да реши нечиј проблем. Ајде може еден ден ќе сфатиме дека сме во пазарно општество и дека државата може само да ОВОЗМОЖИ услови за економијата да се развива.
Што се однесува до изјавата на Бранко не сум воопшто изненаден ама дотолку лоша е и идејата на власта да прави вакви клипови на лични трагедии кои ги користи за популизам и катарзис-ефект кај народот да мисли дека се они добрите вили загрижени за луѓето.
(This post was last modified: 26-05-2011, 01:11 PM by Nikola.)
26-05-2011, 01:08 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Може да се дискутира дали ова е коректна изјава на Бранко, дали е морално опериран, дали нема чувства и многу други работи... Но, смешна беше, искрено и сега повторно ја пуштив и пак ме насмеа...

26-05-2011, 01:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(26-05-2011, 01:08 PM)Nikola Wrote: [quote='acko' pid='38435' dateline='1306408807']


Се сложувам со тебе не може сите кои настрадале од рацете на СДСМ или ДПМНЕ да се сместат во вакви видео-клипови кои за волја на вистината А1 ги форсира секојдневно а овие сега го прифатија нивниот терк. Јас сум чул од луѓе кои директно настрадале поради некои лични пресметки и фрустрации на некои наши политичари кои очигледно државата и функцијата си ги сфатиле како алатка за лечење на своите комплекси од детството и лична освета, па не гледам дека тие луѓе нешто им се поправило/сменило со доаѓањето на некоја нова власт или дека нешто секојдневно плачат за нивната судбина туку едноставно тераат понатаму во животот.
Ова е последица на комунистичките останати влијанија на народот кој сеуште не може да сфати дека државата не прави фабрики ни фирми и секоја изјава дека ќе зголемеле плата или ќе вработеле по еден член од секое семејство ( чист пример 15 септември) е чист популизам и неосновани прикаски дека владата магично може да реши нечиј проблем. Ајде може еден ден ќе сфатиме дека сме во пазарно општество и дека државата може само да ОВОЗМОЖИ услови за економијата да се развива.
Што се однесува до изјавата на Бранко не сум воопшто изненаден ама дотолку лоша е и идејата на власта да прави вакви клипови на лични трагедии кои ги користи за популизам и катарзис-ефект кај народот да мисли дека се они добрите вили загрижени за луѓето.Ацко недоликува на бивш Председател на држава ваков речник и ваква алузија на ЈАВЕН НАСТАП.

Грујо ја копира минатата кампањата на Републиканците во САД. Тогаш тие го имаа Џо Багеристот.
За потсетување Републиканците изгубија.


26-05-2011, 02:15 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(26-05-2011, 02:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(26-05-2011, 01:08 PM)Nikola Wrote: [quote='acko' pid='38435' dateline='1306408807']


Се сложувам со тебе не може сите кои настрадале од рацете на СДСМ или ДПМНЕ да се сместат во вакви видео-клипови кои за волја на вистината А1 ги форсира секојдневно а овие сега го прифатија нивниот терк. Јас сум чул од луѓе кои директно настрадале поради некои лични пресметки и фрустрации на некои наши политичари кои очигледно државата и функцијата си ги сфатиле како алатка за лечење на своите комплекси од детството и лична освета, па не гледам дека тие луѓе нешто им се поправило/сменило со доаѓањето на некоја нова власт или дека нешто секојдневно плачат за нивната судбина туку едноставно тераат понатаму во животот.
Ова е последица на комунистичките останати влијанија на народот кој сеуште не може да сфати дека државата не прави фабрики ни фирми и секоја изјава дека ќе зголемеле плата или ќе вработеле по еден член од секое семејство ( чист пример 15 септември) е чист популизам и неосновани прикаски дека владата магично може да реши нечиј проблем. Ајде може еден ден ќе сфатиме дека сме во пазарно општество и дека државата може само да ОВОЗМОЖИ услови за економијата да се развива.
Што се однесува до изјавата на Бранко не сум воопшто изненаден ама дотолку лоша е и идејата на власта да прави вакви клипови на лични трагедии кои ги користи за популизам и катарзис-ефект кај народот да мисли дека се они добрите вили загрижени за луѓето.Ацко недоликува на бивш Председател на држава ваков речник и ваква алузија на ЈАВЕН НАСТАП.

Грујо ја копира минатата кампањата на Републиканците во САД. Тогаш тие го имаа Џо Багеристот.
За потсетување Републиканците изгубија.

Не доликува апсолутно, само јас не сум изненаден од оваа изјава и во Македонија одамна политичкиот речник нема граници, никогаш не ни имал поточно.
26-05-2011, 02:29 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

Какви лицемерија?! Кога бараме Лустрација и кога пишуваме за случаите на Јордан Петровски ПО „ЦРНИ“, Блажо Стојаноски ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“, Ветераните Дисиденти кои лежеле во „Идризово“ и слично случаи во кои има директно кршење на човековите и Уставните права и слободи - кои можат црно-на-бело да се докажат, одбраната на Грујовци е дека сме му досадувале на народот со „лични проблеми“. Сега Грујовци земаат луѓе кои навистина делат лични проблеми и додека е точно дека биле оштетени од лошите политики на БЦ - не може да се докаже црно-на-бело дека Бранко му го растурил бракот на некој. Значи, со ваквиот избор на неопипливи „криминали на Бранко“, Груевци повторно покажуваат дека немаат намера суштински да се пресметаат со него.

Понатаму, Груевци одат во кампањата препишувајќи му ја транзицијата исклучиво на БЦ. Но, секогаш кога ќе ги запрашаш зошто тој Бранко, кој е виновен за криминалната транзиција, е сѐ уште на слобода, тие одговараат дека сѐ уште не било време да се апси тој. Според тоа „Транзицијата на БЦ“ е сѐ уште во тек.
(This post was last modified: 26-05-2011, 03:38 PM by Душан Јордан Петровски II.)
26-05-2011, 03:37 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(26-05-2011, 03:37 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Какви лицемерија?! Кога бараме Лустрација и кога пишуваме за случаите на Јордан Петровски ПО „ЦРНИ“, Блажо Стојаноски ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“, Ветераните Дисиденти кои лежеле во „Идризово“ и слично случаи во кои има директно кршење на човековите и Уставните права и слободи - кои можат црно-на-бело да се докажат, одбраната на Грујовци е дека сме му досадувале на народот со „лични проблеми“. Сега Грујовци земаат луѓе кои навистина делат лични проблеми и додека е точно дека биле оштетени од лошите политики на БЦ - не може да се докаже црно-на-бело дека Бранко му го растурил бракот на некој. Значи, со ваквиот избор на неопипливи „криминали на Бранко“, Груевци повторно покажуваат дека немаат намера суштински да се пресметаат со него.

Понатаму, Груевци одат во кампањата препишувајќи му ја транзицијата исклучиво на БЦ. Но, секогаш кога ќе ги запрашаш зошто тој Бранко, кој е виновен за криминалната транзиција, е сѐ уште на слобода, тие одговараат дека сѐ уште не било време да се апси тој. Според тоа „Транзицијата на БЦ“ е сѐ уште во тек.

Јоцо,
Па мора некој да ги лапне ОХИС, ЕУРОКОМПОЗИТ, ЕМО.
Затоа и не е завршена, инаку само ОХИС вреди 50 милиони евра, ЕМО има доста земјиште вредно, ЕУРОКОМПОЗИТ има технологија.
За тоа сепак некој “мора“ да земе “провизија“ доколку се продаде или “распродаде“.

(This post was last modified: 26-05-2011, 05:29 PM by montehristo.)
26-05-2011, 05:27 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Има уште еден проблем со кампањата на ДПМНЕ. Тие велат: ’Не транзицијата туку реформите ќе победат’. Но, што е проблемот со едното и другото и каде е разликата?

Транзиција е процес во кој општеството преминува од едно уредување во друго. Транзицијата е исполнета со реформи во законодавство, економијата и др. Тие процеси идат рака под рака, а не две крајности како што се прикажуваат.

Што значи транзиција кај нас, за какво менување се работи? За менување на комунистичко општество во либерал-демократско!!! Ако зборуваат против транзицијата, а сосема погрешно како носител на тие идеи го прикажуваат Бранко, тогаш плукаат против демократските вредности, слободно општество и слободен пазар, а се возвишува еднопартизмот, диктатура, државна сопственост.

26-05-2011, 08:16 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(26-05-2011, 08:16 PM)acko Wrote: Има уште еден проблем со кампањата на ДПМНЕ. Тие велат: ’Не транзицијата туку реформите ќе победат’. Но, што е проблемот со едното и другото и каде е разликата?

Транзиција е процес во кој општеството преминува од едно уредување во друго. Транзицијата е исполнета со реформи во законодавство, економијата и др. Тие процеси идат рака под рака, а не две крајности како што се прикажуваат.

Што значи транзиција кај нас, за какво менување се работи? За менување на комунистичко општество во либерал-демократско!!! Ако зборуваат против транзицијата, а сосема погрешно како носител на тие идеи го прикажуваат Бранко, тогаш плукаат против демократските вредности, слободно општество и слободен пазар, а се возвишува еднопартизмот, диктатура, државна сопственост.

Ацко поимите во Македонија се измешани од старт и зборовите го губат своето вистинско значење.
26-05-2011, 08:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Морав да ја прикачам сликава со се коментарот !!NesumjasNesumjas[Image: 251506_229188023764111_100000187462802_1...0750_n.jpg]


Stihoven Kalibar: сигурно разговараат дали ќе го дочекаат 5ти јуни...болешчини надвасале триста....PosPosPosPosPosPosPosPosPosPos
27-05-2011, 01:56 PM
Reply