Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИЗБОРИ И СЕ ОКОЛУ ИЗБОРИТЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21Quote:Неофицијално познати носителите на листи од ВМРО-ДПМНЕ

Неофицијално дознаваме дека носители на изборните листи од ВМРО-ДПМНЕ се: Изборна единица 1-Никола Груевски, ИЕ2- Гордана Јанкуловска, ИЕ3- Влатко Ѓорчев, ИЕ4-Зоран Ставрески, ИЕ5- Антонио Милошоски и ИЕ6-Никола Тодоров.


Пред час и половина истече рокот за доставување на кандидатските листи до Државната изборна комисија (ДИК), а ВМРО-ДПМНЕ според нашите информации ги доставиле листите скоро пред истекуваење на предвидениот рок.


Во политичките кулуари наголемо се шпекулираше за носителите на изборни листи, но големо изненадување е во шестата изборна единица каде како носител се појавува актуелниот министер за образование Никола Тодоров.За oваа изборна единица беа споменувани имињата на Трајко Вељаноски и Миле Јанакиески.
06-05-2011, 01:06 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#22

И што им беше финтата да не ги покажат до последен момент? Нема некој посебно интересен, барем меѓу носителите... Тие имиња се вртеа, а дури пет од нив беа носители и на минатите избори, само што Гоца од ИЕ6 ја префрлиле во ИЕ2. Единствено тука ќе имаме женска битка... Icon_razz))

06-05-2011, 02:05 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23

(06-05-2011, 02:05 AM)acko Wrote: И што им беше финтата да не ги покажат до последен момент? Нема некој посебно интересен, барем меѓу носителите... Тие имиња се вртеа, а дури пет од нив беа носители и на минатите избори, само што Гоца од ИЕ6 ја префрлиле во ИЕ2. Единствено тука ќе имаме женска битка... Icon_razz))Можеби кавгата/усогласувањето траело до последен момент.
06-05-2011, 02:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24Quote:ВМРО-НП во Куманово ќе ги промовира кандидатите за пратенициВМРО-Народна партија во недела на Конвенција ќе ги претстави шесте изборни листи и кандидатите за пратеници за престојните избори.


[Image: vmro-np-elizabeta.jpg]

Конвенцијата ќе се одржи во Центарот за култура во 17 часот, а на присутните членови и симпатизери ќе им се обратат носителите на листите. Од кумановскиот општински комитет, трета на листата во изборната единица два е претседателката Елизабета Симоновска.

ВМРО-НП во својата програма акцент ќе стави на решавање на клучните проблеми од кои зависи економскиот просперитет и намалување на социјалната несигурност на граѓаните, измани во законот за казнена политика кој претставува економски мобинг на населението, и секако решавање на најважните прашања, влез на државата во ЕУ и НАТО-рече Симоновска на денешната прес-конференција.


Кумановци која е претседателката Елизабета Симоновска, чија сопруга, керка, сестра е. Од кога е во ВеМеРеО-то.????
06-05-2011, 02:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25


Денеска на Грујо ке му се придружат: Јанко Бачев со неговото НДМ, Страшо Ангеловски со неговото ТМРО ВЕП, Владимир Голубовски со ВМРО ДП ..
06-05-2011, 12:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

(06-05-2011, 12:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Денеска на Грујо ке му се придружат: Јанко Бачев со неговото НДМ, Страшо Ангеловски со неговото ТМРО ВЕП, Владимир Голубовски со ВМРО ДП ..


14:00 Потпишување на предизборна платформа na коалицијата За подобра Македонија

http://www.makedonija24.mk/frontend.php/...ntentId/98

По обичај доцни!!!!
06-05-2011, 01:25 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#27

(06-05-2011, 02:56 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ВМРО-НП во Куманово ќе ги промовира кандидатите за пратенициВМРО-Народна партија во недела на Конвенција ќе ги претстави шесте изборни листи и кандидатите за пратеници за престојните избори.


[Image: vmro-np-elizabeta.jpg]

Конвенцијата ќе се одржи во Центарот за култура во 17 часот, а на присутните членови и симпатизери ќе им се обратат носителите на листите. Од кумановскиот општински комитет, трета на листата во изборната единица два е претседателката Елизабета Симоновска.

ВМРО-НП во својата програма акцент ќе стави на решавање на клучните проблеми од кои зависи економскиот просперитет и намалување на социјалната несигурност на граѓаните, измани во законот за казнена политика кој претставува економски мобинг на населението, и секако решавање на најважните прашања, влез на државата во ЕУ и НАТО-рече Симоновска на денешната прес-конференција.


Кумановци која е претседателката Елизабета Симоновска, чија сопруга, керка, сестра е. Од кога е во ВеМеРеО-то.????

Еве уште еден вистински вмровец... југословенски вмровец... Icon_razz

Quote:Во двојката зад Јанкулоска се собранискиот спикер Трајко Вељаноски, трет е Јордан Пачов од Куманово, па следат тројца претставници на коалиционите партнери - Иван Стоилковиќ, Амди Бајрам и Владанка Авировиќ.

06-05-2011, 01:44 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#28

(06-05-2011, 12:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Денеска на Грујо ке му се придружат: Јанко Бачев со неговото НДМ, Страшо Ангеловски со неговото ТМРО ВЕП, Владимир Голубовски со ВМРО ДП ..

Леси се враќа куќи!

Разочарувачко.SurrenderSurrenderSurrenderSurrender
06-05-2011, 01:47 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#29

Мене само не ми е јасно зошто толку да се пишува против ’удбаши’, ’структури’, кои што тој ги гледаше и посочуваше во власта, за на крај да направиш коалиција со нив? Па и директно против Грујо се пишуваше, па нели и тужбите и пресудата дојдоа поради тоа, така велеше Бачев, за на крај пак со него?!

06-05-2011, 01:57 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#30

(06-05-2011, 01:57 PM)acko Wrote: Мене само не ми е јасно зошто толку да се пишува против ’удбаши’, ’структури’, кои што тој ги гледаше и посочуваше во власта, за на крај да направиш коалиција со нив? Па и директно против Грујо се пишуваше, па нели и тужбите и пресудата дојдоа поради тоа, така велеше Бачев, за на крај пак со него?!

Па, најверојатно некој требало да глуми опозиција...
06-05-2011, 02:06 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#31

Да заклучиме: Не постои партија која оди на изборите која не е отворена на некаков компромис за името. Или грешам? Кои беа ставовите на ОМ и Достоинство?
06-05-2011, 02:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32Quote:Ден Дончев извиси кај Љубе Бошкоски

[video=youtube][Image: 0.jpg][/video]

Ден Дончев, член на Претседателството на Обединети за Македонија, не се најде на кандидатската листа. Според сознанијата, ваков епилог се должи на внатрепартиската расправа по која претежнало мислењето дека довербата во Првата изборна единица треба да ~ се даде на Билјана Јовановска, поранешна директорка на Агенцијата за вработување. Дончев вчера беше недостапен за да го прокоментира ваквиот епилог.
08-05-2011, 02:05 AM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#33


Quote:Дали Љубе Бошкоски е уценет за листите на ОМ?Откако опозицискиот СДСМ и неговите коалициски партнери ги објавија кандидатските листи за претстојните вонредни парламентарни избори, на кои се најдоа и новинарот Сафет Бишевац и Ленче Николовска од А1 телевизијата, речиси целата измината недела н` прекинаа шпекулациите дека уште неколку други новинарски имиња ќе бидат дел од партиската предизборна трка. Според гласините, под силен притисок се нашле Обединети за Македонија на Љубе Бошкоски. Индикативно е што Бошкоски речиси преку ноќ ‘исчезна’ од програмата на телевизијата на Рамковски на која до вчера имаше солиден тајминг на присуство и беше дел од серијалот ‘Меѓу народот’. Инсистирањето едно име од новинар(к)ите на ТВ А1 да биде носител на листа, наводно, на местото на некој од видните членови на ОМ, предизвикало вистинска бура во партиските редови. Бошкоски едвај успеал да ги амортизира работите, а цената е елиминирање од ТВ-саатницата на ‘најгледаниот медиуми’. #
08-05-2011, 09:54 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#34

Нешто што е доста познато меѓу народот, сега убаво спремено со листи, телефонски разговори.

ДПМНЕ си има добра тактика, ако веќе не можеме да ги убедиме да гласаат за нас, ајде да ги натераме со уцени, заплашувања и слично!!!

***********************
***********
*****

Изборна афера ја тресе ВМРО-ДПМНЕ

Притисоци закани и ветувања. Со овие алатки владејачката партија се користи за да обезбеди што повеќе гласови за претстојните избори. На удар се вработените во училиштата, фондовите, министерствата, државните институции.

Во видеото можете да ги слушнете скандалозните сведоштва за начинот на кој од штабот на ВМРО-ДПМНЕ се врши упад во изборниот процес кој вешто се менаџирал изминатите месеци.

Ова се сведоштвата на раководителите и вработените во државните институции:

„Како може да не гласаат. За нив се борам за медицинско оплодување. Имаат проблем со in vitro оплодувањето. Списокот за гласачи ако сакате ќе го проширам. Како раководител имав обврска да направам список од 30 луѓе“.

„Списокот што го доставив гарантирам дека 1.000 проценти ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ. Како референт имав обврска да донесам листи од 15 луѓе. Тоа ми го наложи раководителот“.

„Вработен сум во Фондот за здравство. Имав обврска да донесам 15 гласови“.

„За работното место на ќерка ми требаше да донесам 15 гласови. Таа работи во училиштето „11 Октомври“.

„Кога имаше локални избори истото го бараа“.

Застрашувачките податоци слушнете ги во прилогот.

A1

08-05-2011, 08:46 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#35

Најлошото од се е што А1 која е на смртната постела....и ги фрла во оган и последните жртвени јагниња(двете новинраки) се со цел да се искористи и последниот пред смртен здив.Денес имаше убава дебата на МТВ...со гости Цаневска(А1),Маријан Николовски(Сител) и Миленко Неделковски(кој скоро и да не дојде до збор)...


И Маријан убаво и нагласи на Цаневска повеќе пати...а тоа беше:

-"Зошто вашата телевизија под плаштот на слободата на говор и независното новинарство одработува исклучиво за опозицијата....бидејќи за разлика од нив Сител и главниот уредник Латас јасно и гласно на повеќе места има изјавено дека медиумски се провладино ориентирани".

А поготово со овој последен удар кој им го зададоа на граѓените со ова лажно телефонско претставување.

Тоа и во најразвиените демократски земји ќе беше строго санкционирано вклучувајќи ја и телевизијата...но кај нас ништо не им се може.
08-05-2011, 09:14 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#36

Makedonec, ова не го измисли А1, истата приказна беше и за изборите 2008 и 2009. Нема потреба А1 да ми каже дека е така за да поверувам, ова го гледам и самиот. Сакаш да кажеш дека не постои таква пракса кај партиите?

08-05-2011, 10:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37
Кога СДСМ ке направи марш ПО ПОВОД ПАДОТ НА КОМУНИЗМОТ И ОСУДА НА ЗЛОДЕЛАТА НА комунистичката партија, ПАРТИЈАТ ЧИИ НАСЛЕДНИЦИ СЕ, КЕ МОЖАТ ДА ЗБОРУВААТ ДЕКА НУДАТ ПРОЕВРОПСКА, ДЕМОКРАТСКА И ПРОСПЕРИТЕТНА ИДНИНА на граѓаните на Македонија.
08-05-2011, 10:23 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#38

(08-05-2011, 10:23 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:

Кога СДСМ ке направи марш ПО ПОВОД ПАДОТ НА КОМУНИЗМОТ И ОСУДА НА ЗЛОДЕЛАТА НА комунистичката партија, ПАРТИЈАТ ЧИИ НАСЛЕДНИЦИ СЕ, КЕ МОЖАТ ДА ЗБОРУВААТ ДЕКА НУДАТ ПРОЕВРОПСКА, ДЕМОКРАТСКА И ПРОСПЕРИТЕТНА ИДНИНА на граѓаните на Македонија.

Pos23Pos23Pos23Pos23
08-05-2011, 11:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#39

(08-05-2011, 08:46 PM)acko Wrote: Нешто што е доста познато меѓу народот, сега убаво спремено со листи, телефонски разговори.

ДПМНЕ си има добра тактика, ако веќе не можеме да ги убедиме да гласаат за нас, ајде да ги натераме со уцени, заплашувања и слично!!!

***********************
***********
*****

Изборна афера ја тресе ВМРО-ДПМНЕ

Притисоци закани и ветувања. Со овие алатки владејачката партија се користи за да обезбеди што повеќе гласови за претстојните избори. На удар се вработените во училиштата, фондовите, министерствата, државните институции.

Во видеото можете да ги слушнете скандалозните сведоштва за начинот на кој од штабот на ВМРО-ДПМНЕ се врши упад во изборниот процес кој вешто се менаџирал изминатите месеци.

Ова се сведоштвата на раководителите и вработените во државните институции:

„Како може да не гласаат. За нив се борам за медицинско оплодување. Имаат проблем со in vitro оплодувањето. Списокот за гласачи ако сакате ќе го проширам. Како раководител имав обврска да направам список од 30 луѓе“.

„Списокот што го доставив гарантирам дека 1.000 проценти ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ. Како референт имав обврска да донесам листи од 15 луѓе. Тоа ми го наложи раководителот“.

„Вработен сум во Фондот за здравство. Имав обврска да донесам 15 гласови“.

„За работното место на ќерка ми требаше да донесам 15 гласови. Таа работи во училиштето „11 Октомври“.

„Кога имаше локални избори истото го бараа“.

Застрашувачките податоци слушнете ги во прилогот.

A1Со ваква тортура врз граѓаните од страна на ВМРО ДПМНЕ изборите се нерегуларни.

Грујо и неговите соработници кои го смислиле и спроведуваат овој план треба да сносат кривичназ одговорност.
09-05-2011, 01:45 AM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#40


Glupo e da se fatish na oro a da ne igras.
09-05-2011, 06:22 AM
Reply