Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.63 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VASKA ILIEVA - makedonska legenda
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#1

Na koncerotot po povod 50 godini na scenata, legendarnata Vaska ja narece Suzana Spasovska kako nejzina naslednicka.
I navistina koga denska ja procitav vesta deka Suze pravi koncert po povod 10 godini od smrtta na Tetka Vaska, kako taa se narecuvase megju narodot, mnogu me iznenadi.
Sekoja cest na Suzana Spasovska.

ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ФОЛК ЅВЕЗДАТА СУЗАНА СПАСОВСКА

[Image: 25555E41926D4F4C93CCEAEC3826D606.jpg]

Концерт во чест на Васка Илиева

Фолк ѕвездата Сузана Спасовска, наследничка на легендарната Васка Илева, организира свечен концерт по повод десетгодишнината од смртта на Илиева. Настанот ќе се одржи на 20 април во МОБ, а ќе учествуваат врвните интерпретатори од македонската фолк естрада. Освен личниот придонес и учество во организацијата на Сузана Спасовска, како организатори се јавуваат и музичката продукција С Национале и Националниот ансамбл Танец.
Илиева ја започна својата кариера во раните педесети, како член на ансамблот Танец. Нејзиниот репертоар содржеше над 800 песни. Таа почина во 2001 година, на 78 години. На својот јубилеен концерт по повод педесет години на сцената, Илиева ја посочи Сузана Спасовска како своја наследничка. (В.К.)
04-04-2011, 01:29 PM
Reply
cp855
Unregistered

 
#2

(04-04-2011, 01:29 PM)mence Wrote: Na koncerotot po povod 50 godini na scenata, legendarnata Vaska ja narece Suzana Spasovska kako nejzina naslednicka.
I navistina koga denska ja procitav vesta deka Suze pravi koncert po povod 10 godini od smrtta na Tetka Vaska, kako taa se narecuvase megju narodot, mnogu me iznenadi.
Sekoja cest na Suzana Spasovska.

ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ФОЛК ЅВЕЗДАТА СУЗАНА СПАСОВСКА

[Image: 25555E41926D4F4C93CCEAEC3826D606.jpg]

Концерт во чест на Васка Илиева

Фолк ѕвездата Сузана Спасовска, наследничка на легендарната Васка Илева, организира свечен концерт по повод десетгодишнината од смртта на Илиева. Настанот ќе се одржи на 20 април во МОБ, а ќе учествуваат врвните интерпретатори од македонската фолк естрада. Освен личниот придонес и учество во организацијата на Сузана Спасовска, како организатори се јавуваат и музичката продукција С Национале и Националниот ансамбл Танец.
Илиева ја започна својата кариера во раните педесети, како член на ансамблот Танец. Нејзиниот репертоар содржеше над 800 песни. Таа почина во 2001 година, на 78 години. На својот јубилеен концерт по повод педесет години на сцената, Илиева ја посочи Сузана Спасовска како своја наследничка. (В.К.)05-04-2011, 09:48 PM
Reply
cp855
Unregistered

 
#3

eeeeeeeeeeeeeeee udriiiiiii sumadiooooo sooooo zurnaaaa vaaaa05-04-2011, 10:01 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#4

(05-04-2011, 10:01 PM)cp855 Wrote: eeeeeeeeeeeeeeee udriiiiiii sumadiooooo sooooo zurnaaaa vaaaa


Kolku ubavo Suzana Spasovska ja pee pesnava...
Zatoa Vaska i go ostavi amanetot pesnite najzini da gi pee taa...
Ubav amanet, nali ????
06-04-2011, 01:41 PM
Reply
cp855
Unregistered

 
#5

Kolku ubavo Suzana Spasovska ja pee pesnava...
Zatoa Vaska i go ostavi amanetot pesnite najzini da gi pee taa...
Ubav amanet, nali ????

Здравей Менче,

не можах сутринта да влезна и да се извиня за глупавата шега.
Да, втората песен е хубава и мелодията и изпълнението,за текста ... е,текст написан да повдига патриотичния дух на Македонеца.
За музиката на същата песен мисля, че е направена по образ и подобие на някоя новокомпонована сръбска песен.
Слушал съм много песни на Васка и изпълнението на Лили Цветкова ми е по-близко до това на Васка на същата песен.

Менче,обясни какво е това "аманет"
надявам се да не е "маане"
или идва от "амандман" - 'щото това по се връзва


06-04-2011, 02:57 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#6

(06-04-2011, 02:57 PM)cp855 Wrote: Kolku ubavo Suzana Spasovska ja pee pesnava...
Zatoa Vaska i go ostavi amanetot pesnite najzini da gi pee taa...
Ubav amanet, nali ????

Здравей Менче,

не можах сутринта да влезна и да се извиня за глупавата шега.
Да, втората песен е хубава и мелодията и изпълнението,за текста ... е,текст написан да повдига патриотичния дух на Македонеца.
За музиката на същата песен мисля, че е направена по образ и подобие на някоя новокомпонована сръбска песен.
Слушал съм много песни на Васка и изпълнението на Лили Цветкова ми е по-близко до това на Васка на същата песен.

Менче,обясни какво е това "аманет"
надявам се да не е "маане"
или идва от "амандман" - 'щото това по се връзва


Tetka Vaska, kako taa miluvase da ja vikame tie sto bevme pomladi od nejze, ja kaza nejzinata zelba. Nejzinite pesni gi ostava na Suze, smetajki deka taa ce gi ispee naj ubavo.
15-04-2011, 02:36 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#7

Na koncertot na Vaska Ilieva ce nastapat i TANEC, so igri i pesni, bidejki od Tanec zapocnuva druzenjeto na Vaska so pesnata.
15-04-2011, 02:38 AM
Reply
cp855
Unregistered

 
#8

(15-04-2011, 02:36 AM)mence Wrote:
(06-04-2011, 02:57 PM)cp855 Wrote: Kolku ubavo Suzana Spasovska ja pee pesnava...
Zatoa Vaska i go ostavi amanetot pesnite najzini da gi pee taa...
Ubav amanet, nali ????

Здравей Менче,

не можах сутринта да влезна и да се извиня за глупавата шега.
Да, втората песен е хубава и мелодията и изпълнението,за текста ... е,текст написан да повдига патриотичния дух на Македонеца.
За музиката на същата песен мисля, че е направена по образ и подобие на някоя новокомпонована сръбска песен.
Слушал съм много песни на Васка и изпълнението на Лили Цветкова ми е по-близко до това на Васка на същата песен.

Менче,обясни какво е това "аманет"
надявам се да не е "маане"
или идва от "амандман" - 'щото това по се връзва


Tetka Vaska, kako taa miluvase da ja vikame tie sto bevme pomladi od nejze, ja kaza nejzinata zelba. Nejzinite pesni gi ostava na Suze, smetajki deka taa ce gi ispee naj ubavo.

Се разбира Icon_razz нейно право е било да избира,но не е казала други да не пеят нейните песни ;)

15-04-2011, 09:28 PM
Reply
cp855
Unregistered

 
#9

Христос Воскресе!
Дай Боже да възкръсне и обичта между Българи и Македонци!

Да сте живи и здрави форумджии и нека Бог ви пази!
24-04-2011, 08:17 AM
Reply