Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КАКВА КЕ БИДЕ СУДСКАТА ОДЛУКА ????
Author Message
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#81

Епа еве, по завршувањето на судскиот процес против Грција се надевам дека ќе видиме дали има и други причини поради кои не нѐ примаат во НАТО. Ама ти како да сакаш да им помогнеш во наоѓањето на такви. Кој ти е типацот на аватарот, бај д' уеј?
Let me hear you make decisions without your television.
31-03-2011, 05:48 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#82

(31-03-2011, 05:48 PM)Dojkar Wrote: Епа еве, по завршувањето на судскиот процес против Грција се надевам дека ќе видиме дали има и други причини поради кои не нѐ примаат во НАТО. Ама ти како да сакаш да им помогнеш во наоѓањето на такви. Кој ти е типацот на аватарот, бај д' уеј?

Еве, го решаваме проблемот и влегуваме во НАТО, од каде ќе ги добиеме парите да ја финансираме Војската, Мисиите на кои ќе треба да се испраќа војска.

Грција и Турција ги примија во НАТО во 1949 година бидејќи имаше политичка и стратешка причина зошто да ги пуштат.Тогаш имаше студена војна, Американците и Британците одлучија ќе ги помогнат нив материјално и економски бидејќи постои стратешка причина тие да влезат во НАТО.

Сега за Македонија не постои стратешка, политичка па и економска причина зошто да биде примена во НАТО по брз пат.
Македонија имаше таква шанса во 1991 година, да влезе во НАТО и ЕУ бргу,но поради тоа што НАТО бараше да се деКомунизираме,нашите власти изнајдоа да не скараат со сите соседи.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
31-03-2011, 06:10 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#83

Не сфаќам што всушност се обидуваш да кажеш цело време. Нашите власти најдоа начин да нѐ скараат со соседите уште кога се обидоа да издадат банкнота со мотив од Солун и го ставија Кутлешот на знамето, иако тогаш никој не тврдеше нешто различно од тоа дека сме „Словени, надојдени на Балканот во 7. век, кои го прифатиле името Македонија“. Дури и првоборецот против антиквизацијата Љубчо Георгиевски стоеше зад тој симбол. Не дека не се кабаетлии од другата страна, ама дека им туривме аргументи в рака - им туривме. Инаку, Турција и Грција се членки на НАТО од 1952, а не 1949 година.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 31-03-2011, 06:35 PM by Gnoj.)
31-03-2011, 06:34 PM
Reply