Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КАКВА КЕ БИДЕ СУДСКАТА ОДЛУКА ????
Author Message
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#41

(21-03-2011, 11:08 PM)goran16ta Wrote: Во прав момент или .... можеби не ?

“Викиликс“ го разоткри Пангалос: Тврдењата на Грција апсурдни
21.03.2011 - 15:40 | Македонија
Спорот со името на Макеоднија е “катастрофа“ уште од самиот почеток. Грција треба да му дозволи на својот сосед да се нарекува како што сака - ова во февруари 2008-та Теодорос Пангалос, актуелен вицепремиер на Грција, му го пренел на америнанскиот Амбасадор Дениел Спекхард.


Преку “Викиликс“ информациите дојдоа и до насловните страници на најтиражниот грчки весник “Екатимерини“, кој го пренесува службениот разговор на сегашниот заменик на Папандреу и на амбасадорот Спекхард.

На средбата вицепремиерот Пангалос, тогаш опозиционер и висок челник на сега владејачката ПАСОК, изјавил дека на Грција треба да и биде чест што Скопје сака да го користи терминот Македонија и треба слободно да го прави тоа.

Тврдењата на Атина за експазионистички тенденции на Скопје, во службениот допис на амбасадата на САД, Пангалос ги нарекува апсурдни.

За ваквите апсурди ги обвинува грчките десничарски политичари, кои пропагираат тези од времето на Граѓанската војна, темелени на тогашната паника дека комунистите ќе дошле од Словенските земји.

Контроверзниот Пангалос е познат по своите променливи ставови и по безобразните изјави. Како шеф на грчката дипломатија во 1998-та година во Скопје на прес конференција со тогашниот колега Димитров, Македонците од “Виножито“ ги нарече “хомосексуалци“, за да во јули 2008-та во Скопје изјави дека името е проблем на македонските и грчките десничарски партии.

Теодорос Пангалос јавно тврдеше дека како министер за надворешни, позиција која ја држеше од 96-та до 99-та бил во директни преговори за обострано прифаќање на името Република Македонија (Скопје) како најдобро решение за двете страни.
извор

Со кого преговарал 96-97 , со кого преговарал 98-99?
Проблем на Десните влади?- Да, за левите(СДС/СК-ДЈ/СКМ-ПДП/УДБ и КОС) тоа и не е некаков проблем, тие веднаш ќе го дадат името( да не е народецот) ама и газот ќе го дадат под кирија(како што е случајот со Фрчкоски Данаилов , Ордановски и компанија).
Пред 96 е познато дека се има преговарано со Киро(тој некако нема отидено таму на своја волја за џабе да изјавува дека ние сме биле Словени(тоа кошта пари)), е кога се предомислил се знае како се однесува со такви кои го газат својот даден збор по 3 октомври ’95.
Тој тоа го плати замалку со живот, а испадна само со око.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 22-03-2011, 12:17 AM by montehristo.)
22-03-2011, 12:15 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#42

(21-03-2011, 09:36 PM)hristo Wrote:
(21-03-2011, 07:59 PM)Marko_Polog Wrote:
(21-03-2011, 07:43 PM)hristo Wrote: Еве, јас сум Македонец, ама не од античките.

Od koga postoi Makedonec kako nacija?

Тешко прашање. Не знам дали некој ке може да ти одговори. Јас не знам.

Со оглед дека "нацијата" е филозофија (во Еворопоцентрички поглед) која што е околу двестотини години стара, и со оглед дека таа филозофија стасала во Македонија пред околу сто... тогаш Македонецот како нација постои отприлика толку некаде. Што од друга страна значи дека Македонецот како нација постои само стотина години помалку од најстарата нација, мислам дека тоа е Франција, во илјадниците години на постоењето на Човековиот род. Пред "нациите" луѓето биле верни на нивните феуди, пред тоа на племенските водачи. Аце му доаѓа како хибрид помеѓу двете, племенски лидер и феудалец. Пред тоа луѓето му биле верни на Бога, ама дошла змијата и сите знаеме што стана потоп го снајде Човека потоа.

Заклучокот е дека филзофиите се менуваат, но времето е едниствената константа.
22-03-2011, 02:35 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#43

(21-03-2011, 08:41 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Милошоски: Грција да ја почитува Времената спогодба од 1995-та
17:03 | 21 март 2011


Со излагањето на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски попладнево во 15 часот започна усната расправа во судскиот процес на Македонија против Грција
Министерот изнесе аргументи кои треба да докажат дека тужената страна, односно Грција, со приговaрањето за зачленувањето на Македонија во НАТО, ја прекршила времената спогодба од 1995 година и зошто Грција по самитот на НАТО се вратила на односите кои ги имале двете земји пред 1995 година.
Милошоски рече дека непосредно пред Самитот на НАТО во Букурешт Македонија прифатила предлог на Метју Нимиц, предлог што бил одбиен од страна на Грција.
Според излагањето на Милошоски, тужената страна ја прекршила Времената спогодба од 1995 година со тоа што инсистирала дека таа има право да приговара доколку Македонија го користи своето уставно име во комуникацијата со меѓународните организации или со другите земји.
„Времената спогодба не дозволува приговарања врз тие основи, не постојат факти. Уште повеќе тужената страна оди до таму што тврди дека референцата ПЈРМ е привремено име на мојата земја за ерга омнес употреба, вклучително и за мојата земја“ рече Милошоски пред Судот.
Тој додава дека тужената страна или Грција се обидува да го оправда прекршувањето на спогодбата, создавајќи впечаток дека ние сме ја прекршиле спогодбата.
„Ова е исконструиран аргумент. Во периодот пред април 2008 година тужената страна ниту еднаш не нè информира дека материјално сме ја прекршиле Времената спогодба и дека има намера делумно да ја суспендира Времената спогодба или дека ќе преземе против мерки доколку ние не ги отстраниме наводните прекршувања“ рече Милошоски.
Исто така тој наведе дека тужената страна погрешно го оквалификувала барањето на Македонија, односно дека сакала да создаде впечаток дека барањето пред судот е за однесувањето на НАТО; што Милошоски го демантираше.
„Ние само бараме оценка на дејствијата на тужената страна во периодот кога НАТО одлучуваше за влезот на Македонија во оваа организација. Бараме декларација дека ваквите постапки на тужената страна претставуваат прекршување на нејзината обврска од членот 11 став 1, како и наредба дека тужената земја мора да се придржува кон таа обврска во однос на нашето пристапување во НАТО, ЕУ, каде Грција е членка“ рече Милошоски.
Освен ова, според Милошоски прекршувањето на членот 11, Грција сака да го оправда упатувајќи на друг член од Времената спогодба, односно членот, 22, со кој според тужената страна и се овозможува да приговара при користење на своите права според северноатланскиот совет.
Целта на тужбеното барање е судот да утврди дека Грција на самитот на НАТО во Букурешт во 2008-ма година го прекршила членот 11 од Привремената спогодба од 1995 година, односно дека приговорила на членството на земјата во Алијансата под привремената референца „Поранешна Југословенска Република Македонија“. Од судот, исто така, се бара на Грција да и наложи понатаму да не ја прекршува спогодбата.
Предвидено е во првиот круг од усната расправа Македонија своите аргументи да ги образложи денеска и утре, додека Грција тоа ќе го стори на 24-ти и 25-ти март. Во вториот круг од усната расправа Македонија ќе ги образложи своите аргументи на 28-ми март, додека Грција тоа ќе го направи на 30-ти март.
По Милошоски правните аргументи ги бранеше професорот од Франција, Филип Сенс.
„Оние нацрти кои на крајот станаа Времена спогодба имаа за крајна цел дека подносителот може да се вклучи да стане членка на било која меѓународна организација доколку го следи приодот кој е дефиниран во резолуцијата 817 на ОН, во такви околности на тужената страна и е забрането според силата на законот да приговара или да се закани со приговарање за членството значи подносителот по склучувањето на Времената спогодба тужената страна има многу мал маневарски простор“ рече Сенс пред судот.
Сега пред судот, свое излагање има професорот Шон Марфи.
Македонија пред судот како аргумент ќе го употреби секој јавно достапен документ, кој може да се покаже како корисен во спорот.
Тужбата се образложува и со фактот што во заклучокот од самитот посветен на земјата, се вели дека Македонија ги исполнила критериумите за членство во НАТО, но и дека не е постигната согласност поради тоа што една-земја членка се повикала на спорот со името.
Во аргументацијата на тужбата, според истите извори, ќе бидат употребени факти поврзани со перидот пред, околу самитот и по неговото одржување до денес, со избегнување да се навлегува во политичко или историско образложување.
Политичките партии во Македонија веќе се информирани за целиот процес, и според истите извори, од нивна страна е изразена добронамерност кон постапката.
По завршувањето на усната расправа, МСП ќе се повлече да одлучува согласно процедурите. Конечната пресуда се очекува пред или по летните одмори, најдоцна наесен.
Македонија во ноември 2008-ма година ја поднесе тужбата пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Во досегашната писмена фаза Македонија поднесе два писмени поднесоци на 20-ти јули 2009-та и 9-ти јуни 2010-та. Грција тоа го стори на 18-ти јануари 2010-та, односно 27-ми октомври 2010-та година.
Судот го сочинуваат 15 судии. Двете страни имаат право да изберат по еден ад-хок судија. Од македонска страна изборот е хрватскиот професор Будислав Вукас. Неговиот избор се правда со неговата репутација и познавање на меѓународното право.
Застапник од македонска страна е шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски, додека ко-застапник е амбасадорот во Холандија, Никола Димитров.
Македонија, според дипломатски извори, ќе ја почитува одлуката на судот каква и таа да биде

Султанот одлучил да ја модернизира империјата и испратил млади луѓе да се образуваат на најелитните универзитети.
Времето поминало, младите луѓе се одшколувале, и ете ги назад пак пред Султанот.
Овој ги одмерил, ги испрашал работи од нивната бранша се задумал и му вели на докторот: Ти ќе бидеш главен за Земјоделството, на оној кос студирал Финансии му вели: ти ќе бидеш одговорен за Здравството, на оној што студирал Физика му вели: ти ќе бидеш одговорен за Стоката.
Почнале сите да се бунат, а тој во брк си вели:
Ако ги оставам овие на оние позиции за кои учеле, јас нема долго да бидам Султан.
Е милошоски, милошоски, кој те постави тебе за меѓународен правник да се кажуваш.

Quote:Заклучокот е дека филзофиите се менуваат, но времето е едниствената константа.
Vо случај на Македонија, Глупоста е единствената константа
И ропскиот менталитет.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 22-03-2011, 03:36 AM by montehristo.)
22-03-2011, 03:33 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#44

Гледам некако сите сте фатиле некоја песимистичка страна,како тетки и свекрви пред да ја запознаат невестата....дајте бре ослободете го срцето,а не сте го стегнале ...и цело време со некој бабароги се заплашувате...а знаете дека 100 пати повторена работа во главата ќе ви направи илузија дека тоа е вистина...

Ако е за така ај сега да земеме и да кажеме дека ЦИА е умешана,и она ќе ни го сјебе името Icon_razz

И не ми е јасно дали според вас Јордане и Соленик постои некој човек во светов што не е поврзан со УДБА,зар не сте размислиле дека уште мал милион странски служби не ораат....зар не мислите дека за овие 20 години дека има некоја повлијтелна служба во владиниот врв од старата и грбава УДБА???
22-03-2011, 03:50 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#45

(22-03-2011, 03:50 AM)Makedonec Wrote: ... И не ми е јасно дали според вас Јордане и Соленик постои некој човек во светов што не е поврзан со УДБА,зар не сте размислиле дека уште мал милион странски служби не ораат....
Оп, доста важен момент! За жал странските служби коишто како што кажа Македонец “не` ораат“ не се од првиот ешалон на квалитетно разузнавачко обработување, некои не се ни од вториот.
Специфичноста на УДБА/КОС е токму природата на минатиот систем во кој државата СФРЈ не припаѓаше ниту на Варшавскиот Пакт ниту на НАТО па нејзините извештаи не патуваа ниту во Москва ниту во Вашингтон ниту пак одлуките за нивните дејствија не стигнуваа од ниеден од овие два центри на моќ. Што би рекле, органски домашен производ без странски примеси.
Од таму кога ќе се спомне разузнавање контра сопствениот народ се подразбира УДБА/КОС зашто тие и натаму се оставени да се бават со тој сегмент од разузнавањето. Оф корс дека има и други службици ама тие се низ други домени и не сите се занимаваат со населението во Македонија иако полето им е државата Македонија.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
22-03-2011, 04:08 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#46

(22-03-2011, 03:50 AM)Makedonec Wrote: Гледам некако сите сте фатиле некоја песимистичка страна,како тетки и свекрви пред да ја запознаат невестата....дајте бре ослободете го срцето,а не сте го стегнале ...и цело време со некој бабароги се заплашувате...а знаете дека 100 пати повторена работа во главата ќе ви направи илузија дека тоа е вистина...

Ако е за така ај сега да земеме и да кажеме дека ЦИА е умешана,и она ќе ни го сјебе името Icon_razz

И не ми е јасно дали според вас Јордане и Соленик постои некој човек во светов што не е поврзан со УДБА,зар не сте размислиле дека уште мал милион странски служби не ораат....зар не мислите дека за овие 20 години дека има некоја повлијтелна служба во владиниот врв од старата и грбава УДБА???

Makedonec, da pretpostavime deka ti imas nekoe crno petno od osumdesettite godini na minatiot vek, i da pretpostavime deka UDBa doznala za toa, ke te ucenuva da napravis uste pogadni dela od tvoeto prvo inicijalno nedelo.
Po devedesetite ke te ucenuvaat uste povekje, najpovekje sansa za oranje ima bas UDBa, ili bivsite UDBasi i KOSovci.
CIA nemala moznost vo bivsa Jugoslavija da te spijunira kako UDBa i KOS.
na stranata CAE-UDBA.net imas milion kodosi od cela Jugoslavija sto doma sto vo emigracija.
Koj tuka ore, do zaklucokot dojdi si sam.
Najdobar primer ti e Stasi, narodot gi spreci da gi unistat dosijeata.
Kaj e naseto stado od ovci narecen narod?
Molci i vedne glava.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 22-03-2011, 04:54 AM by montehristo.)
22-03-2011, 04:51 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#47

Македонец, логиката е многу моќно оружје, затоа обиди се кон секој проблем да му пристапиш со логика. Како што ти вели Монтехристо, доколку УДБ и КОС биле организациите кои орале од 1944, а пред КОС нејзината (според сведочења на високи комунисти) претходница била Црна Рука, тогаш значи овие организации ораат во Македонија 100 години. Колку ора ЦИА? Понатаму кому Македонија му вреди повеќе на ЦИА или на КОС и УДБ. Ако се земе предвид дека ЦИА има на располагање цел свет, за нив Македонија е трошка за која многу повеќе треба да вложат во однос на она што ќе го добијат. За разлика, за КОС и УДБ, Македонија е значително парче земја.

Ова е сосема малку оф-топик, ама дава влез во умот на македонскиот "експерт". Го слушав вчера Стево Пендаровски на А1, зборуваше за Либија вели, парафразирам "САД се замешаа во Косово од стратешки причини, а во Либија од хуманитарни"!!! Размислете малку каква логика користи лепотанов. Демек Косово има повеќе што да даде на Америка одошто Либија! (Иако ни со едното ни со другото не се согласувам, целиов "империјализам" е ништо друго освен Комунистичка Интернационала)
22-03-2011, 03:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#48


Quote:Судот во Хаг да се прогласи за ненадлежен, аргументира Грција по тужбата на Македонија

[Image: 22B29A86-584D-4648-A2CE-A92937B9BC9B_mw270_s.jpg]
од судскиот процес
24.03.2011

Грција денеска ја почна презентацијата на своите контрааргументи пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг во рамки на јавната расправа по тужбата од Република Македонија дека Атина ја прекршила Времената спогодба потпишана од двете земји во 1995 година, со тоа што го блокирала македонското членството во НАТО на Самитот во Букурешт. Грчкиот тим го предводат правниот советник во МНР на Грција Мариа Телалиан која започна со воведното излагање за аргументите на Атина. Во тимот се и амбасадорот во Холандија Јоргос Саваидиси, а контрааргументите ќе ги образложат неколку странски професори. Според писмените поднесоци на Атина кои се објавени на веб страницата на Судот, грчката страна својата одбрана ја темели на контраобвинување дека Македонија е таа што ја прекршила Времената спогодба. Клучниот доказ што ќе го презентираат пред 15-те судии е дека одлуката на НАТО на Самитот во Букурешт во 2008 била едногласно донесена од членките на Алијансата и затоа Судот треба да се прогласи за ненадлежен за предметот.
24-03-2011, 05:54 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#49

Quote:Jurisdiction
The International Court of Justice acts as a world court. The Court has a dual jurisdiction : it decides, in accordance with international law, disputes of a legal nature that are submitted to it by States (jurisdiction in contentious cases); and it gives advisory opinions on legal questions at the request of the organs of the United Nations or specialized agencies authorized to make such a request (advisory jurisdiction).
http://www.icj-cij.org/jurisdiction/index.php?p1=5


Quote:Contentious issuesIn contentious cases (adversarial proceedings seeking to settle a dispute), the ICJ produces a binding ruling between states that agree to submit to the ruling of the court. Only states may be parties in contentious cases. Individuals, corporations, parts of a federal state, NGOs, UN organs and self-determination groups are excluded from direct participation in cases, although the Court may receive information from public international organisations. This does not preclude non-state interests from being the subject of proceedings if one state brings the case against another. For example, a state may, in case of "diplomatic protection", bring a case on behalf of one of its nationals or corporations.[11]

Jurisdiction is often a crucial question for the Court in contentious cases. (See Procedure below.) The key principle is that the ICJ has jurisdiction only on the basis of consent. Article 36 outlines four bases on which the Court's jurisdiction may be founded.

First, 36(1) provides that parties may refer cases to the Court (jurisdiction founded on "special agreement" or "compromis"). This method is based on explicit consent rather than true compulsory jurisdiction. It is, perhaps, the most effective basis for the Court's jurisdiction because the parties concerned have a desire for the dispute to be resolved by the Court and are thus more likely to comply with the Court's judgment.
Second, 36(1) also gives the Court jurisdiction over "matters specifically provided for ... in treaties and conventions in force". Most modern treaties will contain a compromissory clause, providing for dispute resolution by the ICJ.[12] Cases founded on compromissory clauses have not been as effective as cases founded on special agreement, since a state may have no interest in having the matter examined by the Court and may refuse to comply with a judgment. For example, during the Iran hostage crisis, Iran refused to participate in a case brought by the US based on a compromissory clause contained in the Vienna Convention on Diplomatic Relations, nor did it comply with the judgment.[13] Since the 1970s, the use of such clauses has declined. Many modern treaties set out their own dispute resolution regime, often based on forms of arbitration.[14]
Third, Article 36(2) allows states to make optional clause declarations accepting the Court's jurisdiction. The label "compulsory" which is sometimes placed on Article 36(2) jurisdiction is misleading since declarations by states are voluntary. Furthermore, many declarations contain reservations, such as exclusion from jurisdiction certain types of disputes ("ratione materia").[15] The principle of reciprocity may further limit jurisdiction. As of February 2011, sixty-six states had a declaration in force.[16] Of the permanent Security Council members, only the United Kingdom has a declaration. In the Court's early years, most declarations were made by industrialised countries. Since the Nicaragua Case, declarations made by developing countries have increased, reflecting a growing confidence in the Court since the 1980s. Industrialised countries however have sometimes increased exclusions or removed their declarations in recent years. Examples include the USA, as mentioned previously and Australia who modified their declaration in 2002 to exclude disputes on maritime boundaries (most likely to prevent an impending challenge from East Timor who gained their independence two months later).[17]
Finally, 36(5) provides for jurisdiction on the basis of declarations made under the Permanent Court of International Justice's statute. Article 37 of the Statute similarly transfers jurisdiction under any compromissory clause in a treaty that gave jurisdiction to the PCIJ.
In addition, the Court may have jurisdiction on the basis of tacit consent (forum prorogatum). In the absence of clear jurisdiction under Article 36, jurisdiction will be established if the respondent accepts ICJ jurisdiction explicitly or simply pleads on the merits. The notion arose in the Corfu Channel Case (UK v Albania) (1949) in which the Court held that a letter from Albania stating that it submitted to the jurisdiction of the ICJ was sufficient to grant the court jurisdiction.

Advisory opinion

An advisory opinion is a function of the Court open only to specified United Nations bodies and agencies. On receiving a request, the Court decides which States and organizations might provide useful information and gives them an opportunity to present written or oral statements. Advisory Opinions were intended as a means by which UN agencies could seek the Court's help in deciding complex legal issues that might fall under their respective mandates. In principle, the Court's advisory opinions are only consultative in character, though they are influential and widely respected. Whilst certain instruments or regulations can provide in advance that the advisory opinion shall be specifically binding on particular agencies or states, they are inherently non-binding under the Statute of the Court. This non-binding character does not mean that advisory opinions are without legal effect, because the legal reasoning embodied in them reflects the Court's authoritative views on important issues of international law and, in arriving at them, the Court follows essentially the same rules and procedures that govern its binding judgments delivered in contentious cases submitted to it by sovereign states. An advisory opinion derives its status and authority from the fact that it is the official pronouncement of the principal judicial organ of the United Nations.[18]

Advisory Opinions have often been controversial, either because the questions asked are controversial, or because the case was pursued as an indirect "backdoor" way of bringing what is really a contentious case before the Court. Examples of advisory opinions can be found in the section advisory opinions in the List of International Court of Justice cases article. One such well-known advisory opinion is the Nuclear Weapons Case.

Law appliedMain article: Sources of international law
When deciding cases, the Court applies international law as summarised in Article 38 of the ICJ Statute provides that in arriving at its decisions the Court shall apply international conventions, international custom, and the "general principles of law recognized by civilized nations". It may also refer to academic writing ("the teachings of the most highly qualified publicists of the various nations") and previous judicial decisions to help interpret the law, although the Court is not formally bound by its previous decisions under the doctrine of stare decisis. Article 59 makes clear that the common law notion of precedent or stare decisis does not apply to the decisions of the ICJ. The Court's decision binds only the parties to that particular controversy. Under 38(1)(d), however, the Court may consider its own previous decisions. In reality, the ICJ rarely departs from its own previous decisions and treats them as precedent in a way similar to superior courts in common law systems. Additionally, international lawyers commonly operate as though ICJ judgments had precedential value.

If the parties agree, they may also grant the Court the liberty to decide ex aequo et bono ("in justice and fairness"),[20] granting the ICJ the freedom to make an equitable decision based on what is fair under the circumstances. This provision has not been used in the Court's history. So far the International Court of Justice has dealt with about 130 cases.

http://en.wikipedia.org/wiki/Internation...of_justice
An inch today is tomorrow’s mile.
24-03-2011, 06:14 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#50

Најповеќе кој ќе има корист од ваквиот спор е Србија, бидејќи остануваме во ЈУ-орбитата. Тоа тврдење го темелам врз база на тоа колку цигари и опрема за ВЈ поминаа низ Македонија.Истотака говори и фактот што Македонија учествуваше во шверц со други стоки, на пример нафта, како и потпишувањето на договор за слободна трговија со Југославија во времето на Милошевиќ. За жал Македонија увезуваше и увезува разни стоки од Србија и со тоа станавме зависни од таа размена.
Сето одеше да ја финансира војните на Милошевиќ.
Истовремено, на ТВ каналите во Македонија, полека но сигурно се пушта анти-Западна пропаганда, поткрепена со Србски турбо-фолк и гостување на Цеца во Прилеп, а истовремено во Прилеп се забранува драма која сака да проговори за Македонските проблем.Еве ни се вели дека треба да се обединиме со Грција, оти нема да влеземе во ЕУ и НАТО.
Грција, истотака и годи ваква слаба економски Македонија бидејќи лесно може да ја условува.
Едно прашање што треба да ги прашаат Грчките политичари, зошто кога Милошевиќ им нудел дел од Македонија не го прифатиле тоа?
Истото важи и за Бугарските политичари.
Односите меѓу Македонија и Грција засега се на лошо ниво,се надевам дека ќе почне некоја вистинска соработка, која нема да биде оптоварена со минатото, истото се однесува и кон нашите останати соседи.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
24-03-2011, 06:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51


Quote:Александар и Филип како аргументи против Македонија
17:02 | 25 март 2011
Форум

Марија Телалиан, правен советник во МНР на Грција сите овие аргументи ги наведе против Македонија пред судот во Хаг, велејќи со ова дека Македонија ја прекршила Времената спогодба, односно членот шест и седум.


[Image: lookup]

Градењето на спомениците на Александар Македонски, поддршката од страна на македонската влада на здружението на децата бегалци од Егејска Македонија, пишувањето во македонските учебници дека одлуката на самитот во Букурешт за Македонија била неправедна, именувањето на аеродромот „Александар Велики“, именувањето на стадионот Филип Втори, Македонската енциклопедија.
Марија Телалиан, правен советник во МНР на Грција сите овие аргументи ги наведе против Македонија пред судот во Хаг, велејќи со ова дека Македонија ја прекршила Времената спогодба, односно членот шест и седум.
Со ова, според неа, Македонија го покажала нејзиниот иредентизам и не презела никакви мерки за да оствари добрососедски односи.
Во својот настап пред Меѓународниот суд за правдата, Талелиан истакна дека грчката Канцеларија за врски во Скопје многу пати била оштетена и дека Македонија не презела никакви чекори и не одговорила на ниедна протестна нота на Грција.
Исто така, за прекршување на Времената спогодба Грција го истакна градењето на спомениците на Александар Македонски во Прилеп и Штип.
„Подносителот не ги спори овие факти, наместо тоа поднесува аргументи дека имињата и статуите на најважните историски личности од елинизмот не се опфатени со третиот став од членот седум“ рече Талелиан.
Професорот по меѓународно право Алан Пеле во своето излагање рече дека во овој спор треба да се примени меѓународното начело за урамнотеженост.
„Се работи за многу важно начело кое воспоставува рамнотежа меѓу две страни во еден реципрочен однос. Ако една страна ги исполнува своите обврски, не смее да си дозволи да го искористи неисполнувањето на обврските на другата страна, тоа е максимата на урамнотеженост“ рече Пеле.
Со ова заврши првиот дел од излагањето на Грција во врска со тужбата што ја поднесе Македонија против Грција пред Меѓународниот суд.
Целта на тужбеното барање е судот да утврди дека Грција на самитот на НАТО во Букурешт во 2008-ма година го прекршила членот 11 од привремената спогодба од 1995 година, односно дека приговорила на членството на земјата во Алијансата под привремената референца „Поранешна Југословенска Република Македонија“.
Од судот, исто така, се бара на Грција да и наложи понатаму да не ја прекршува спогодбата.
Вториот круг од усната расправа ќе се одржи следната недела. Се очекува конечната пресуда судот да ја донесе најдоцна наесен.
25-03-2011, 05:38 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#52

(24-03-2011, 06:53 PM)basilius_2 Wrote: Најповеќе кој ќе има корист од ваквиот спор е Србија, бидејќи остануваме во ЈУ-орбитата. Тоа тврдење го темелам врз база на тоа колку цигари и опрема за ВЈ поминаа низ Македонија.Истотака говори и фактот што Македонија учествуваше во шверц со други стоки, на пример нафта, како и потпишувањето на договор за слободна трговија со Југославија во времето на Милошевиќ. За жал Македонија увезуваше и увезува разни стоки од Србија и со тоа станавме зависни од таа размена.
Сето одеше да ја финансира војните на Милошевиќ.
Истовремено, на ТВ каналите во Македонија, полека но сигурно се пушта анти-Западна пропаганда, поткрепена со Србски турбо-фолк и гостување на Цеца во Прилеп, а истовремено во Прилеп се забранува драма која сака да проговори за Македонските проблем.Еве ни се вели дека треба да се обединиме со Грција, оти нема да влеземе во ЕУ и НАТО.
Грција, истотака и годи ваква слаба економски Македонија бидејќи лесно може да ја условува.
Едно прашање што треба да ги прашаат Грчките политичари, зошто кога Милошевиќ им нудел дел од Македонија не го прифатиле тоа?
Истото важи и за Бугарските политичари.
Односите меѓу Македонија и Грција засега се на лошо ниво,се надевам дека ќе почне некоја вистинска соработка, која нема да биде оптоварена со минатото, истото се однесува и кон нашите останати соседи.

Мислам дека си грешка Базилиусе.
Најголемата корист ќе ја има УДБомафијата.
Кога ќе дојде пресудата тие ќе бидат екскулпирани.
Зошто?
Затоа што ќе ги радикализираат Албанците, после тоа тие пак ќе се јават како странка “ничим изазвана“ да посредува во смирувањето на состојбите.
При тоа уште поголеми компромиси ќе се направат, велејќи дека ова што го прават е мудра политика за да нема војна(која при тоа тие самите ја предизвикале), ќе се мава со дрвја и камења против ВМРО притоа изоставајќи ја ДПМНЕ(т.е. нивните слуги и шпиони во оваа партија), до толку ќе ја доведат стабилноста до дно на државата што владата ќе биде неефективна.
Сите решенија ќе се одлучуваат на лидерски средби каде ДУИ и СДС ќе имаат глас повеќе против ДПМНЕ.
Краен ефект ќе биде кога ќе се распадне државата сите изнесени пари да бидат чисти, сите злосторства неказнети.
Само народот гладен, бос, жеден и на колена ќе ги моли нив за трошка леб и достоинство.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 25-03-2011, 06:30 PM by montehristo.)
25-03-2011, 06:26 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#53

(25-03-2011, 06:26 PM)montehristo Wrote:
(24-03-2011, 06:53 PM)basilius_2 Wrote: Најповеќе кој ќе има корист од ваквиот спор е Србија, бидејќи остануваме во ЈУ-орбитата. Тоа тврдење го темелам врз база на тоа колку цигари и опрема за ВЈ поминаа низ Македонија.Истотака говори и фактот што Македонија учествуваше во шверц со други стоки, на пример нафта, како и потпишувањето на договор за слободна трговија со Југославија во времето на Милошевиќ. За жал Македонија увезуваше и увезува разни стоки од Србија и со тоа станавме зависни од таа размена.
Сето одеше да ја финансира војните на Милошевиќ.
Истовремено, на ТВ каналите во Македонија, полека но сигурно се пушта анти-Западна пропаганда, поткрепена со Србски турбо-фолк и гостување на Цеца во Прилеп, а истовремено во Прилеп се забранува драма која сака да проговори за Македонските проблем.Еве ни се вели дека треба да се обединиме со Грција, оти нема да влеземе во ЕУ и НАТО.
Грција, истотака и годи ваква слаба економски Македонија бидејќи лесно може да ја условува.
Едно прашање што треба да ги прашаат Грчките политичари, зошто кога Милошевиќ им нудел дел од Македонија не го прифатиле тоа?
Истото важи и за Бугарските политичари.
Односите меѓу Македонија и Грција засега се на лошо ниво,се надевам дека ќе почне некоја вистинска соработка, која нема да биде оптоварена со минатото, истото се однесува и кон нашите останати соседи.

Мислам дека си грешка Базилиусе.
Најголемата корист ќе ја има УДБомафијата.
Кога ќе дојде пресудата тие ќе бидат екскулпирани.
Зошто?
Затоа што ќе ги радикализираат Албанците, после тоа тие пак ќе се јават како странка “ничим изазвана“ да посредува во смирувањето на состојбите.
При тоа уште поголеми компромиси ќе се направат, велејќи дека ова што го прават е мудра политика за да нема војна(која при тоа тие самите ја предизвикале), ќе се мава со дрвја и камења против ВМРО притоа изоставајќи ја ДПМНЕ(т.е. нивните слуги и шпиони во оваа партија), до толку ќе ја доведат стабилноста до дно на државата што владата ќе биде неефективна.
Сите решенија ќе се одлучуваат на лидерски средби каде ДУИ и СДС ќе имаат глас повеќе против ДПМНЕ.
Краен ефект ќе биде кога ќе се распадне државата сите изнесени пари да бидат чисти, сите злосторства неказнети.
Само народот гладен, бос, жеден и на колена ќе ги моли нив за трошка леб и достоинство.

Malku ja utnav vremenski ovaa konstatacija,
Moram da se ispravam malku.
Moram da ja dodadam faktickata federalizacija, kade pri liderskite sredbi DPMNE ili nekoja idna makedonska partija ke ima 33% glasacki prava, kade SDS ke ima ili 33% ili pri kontrola na ostanatite 33% od Albanskiot blok pak ke imaat mnozinstvo pritiskajki ne na odluka koja sekogas ke bide vo polza na SDS.
DUI se sekogas pritisnati da igraat na muzikata na SDS.
Za toa treba dobro da se pogledaat site potezi povleceni od DUI od nivniot pocetok pa se do deneska.
Za nekoja idna konstelacija ke vidime od izborite.
SDS ke ima alibi, a i maksimalno ke poentira so povlecenite pari od MMF a i so presudata DPMNE e gotov.
Parite se zemeni za kupuvanje na glasovite toa e poveke od ocigledno.
Znam deka sega zabeguvam od temata tuka, no, kakva i da bide odlukata, SDS ke poentira prikazuvajki ja odlukata a i samiot cin na podnesuvanjeto i iznesuvanjeto na verbalniot del kako anti-makedonski i predavnicki.
DPMNE ni ja zaprzi mandzata tuka, dali od neznaenje, ili od neznam sto drugo.
Idninata ke bide interesna.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 25-03-2011, 08:03 PM by montehristo.)
25-03-2011, 07:57 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#54

Утрински и понатаму вергла како дека ќе победиме.
Не кажуваат дека и да победиме ќе се закопаме.
Quote:Контрадикторни позиции на грчките застапници

[Image: 6E1DB1E32FAE06419ED5ACB7FEA10778.jpg]

25.03.2011, 15:40

На вториот ден од првата рунда на усна експликација пред судот на правдата во Хаг, грчките претставници се насукаа во сопствената мрежа. Конкретно професорот Алан Пеле кој во своето прво појавување денеска, говореше дека судот треба да се воздржи од носење пресуда, зошто со тоа би му се дало легитимитет на поднесокот кој има чисто политичка конотација и оттаму судот нема јуриздикција да решава, за во второто појавување да каже дека спорот за името е составен дел од поднесокот и затоа тој не може да се толкува изолирано од него.

„Доколку донесете одлука само за правните аспекти, вие би блокирале одлука на Советот за безбедност и би ги компромитирале шансите за преговори, меѓу двете страни, кои Советот за безбедност нареди да се одвиваат и на кои е обврзан подносителот од членот 5 од времената спогодба од 95-та година“, рече професрот Алан Пеле, застапник на Република Грција во Хаг.

Ако судот пресуди, вели Пеле, тоа ќе значи одобрување на политиката на свршен чин, притоа во својот настап, честопати како доказен материјал, споменувајќи ги изјавите на Црвенковски од позицијата Претседател на Република Македонија, Груевски од позицијата на Премиер, Керим од позицијата Претседател со Генералното Собрание на Обединетите Нации и македонското претседавање со Комитетот на министри на Советот на Европа.

Професор Џемс Крофорд пак ја величаше грчката согласност од членот 11 став 1 од времената спогодба, да не го оспорува нашето право да бараме членство во меѓународни организации со име различно од уставното, претставувајќи го тоа како голема грчка отстапка.
Извор
An inch today is tomorrow’s mile.
25-03-2011, 08:26 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#55

(22-03-2011, 02:35 AM)Solenik Wrote:
(21-03-2011, 09:36 PM)hristo Wrote:
(21-03-2011, 07:59 PM)Marko_Polog Wrote:
(21-03-2011, 07:43 PM)hristo Wrote: Еве, јас сум Македонец, ама не од античките.

Od koga postoi Makedonec kako nacija?

Тешко прашање. Не знам дали некој ке може да ти одговори. Јас не знам.

Со оглед дека "нацијата" е филозофија (во Еворопоцентрички поглед) која што е околу двестотини години стара, и со оглед дека таа филозофија стасала во Македонија пред околу сто... тогаш Македонецот како нација постои отприлика толку некаде. Што од друга страна значи дека Македонецот како нација постои само стотина години помалку од најстарата нација, мислам дека тоа е Франција, во илјадниците години на постоењето на Човековиот род. Пред "нациите" луѓето биле верни на нивните феуди, пред тоа на племенските водачи. Аце му доаѓа како хибрид помеѓу двете, племенски лидер и феудалец. Пред тоа луѓето му биле верни на Бога, ама дошла змијата и сите знаеме што стана потоп го снајде Човека потоа.

Заклучокот е дека филзофиите се менуваат, но времето е едниствената константа.

Соленик, пред 100 години била 1911, време на Балканските војни, по што следувала физичка делба на Македонија и консекутивна територијална поделба на три дела, кои се развивале одвоено. Во вардарскиот дел, тогаш Македонците биле под страшен притисок за асимилација од страна на Србите. Еве ти ја дефиницијата за “ нација“ од Вујаклија, па види каде тоа сме ние:
Quote: Народ, општествена заедница на луѓе кои зборуваат ист јазик,кои заеднички го проживеале политичкиот и културниот развој и кои се исполнети со свест за заедничка припадност и целовитост во однос на другите нации.
Ги наоѓаш некаде тука Македонците...од пред 100 години, само 100 години по најстарата нација???
25-03-2011, 09:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#56Quote:Заврши изнесувањето на македонските аргументи пред судот во Хаг
13:43 | 28 март 2011


Бараме воспоставување правна сигурност со која ќе се овозможи остварување на евроатлантските интеграции на Македонија, рече ко-застапникот Никола Димитров на крајот од презентацијата на аргументите во вториот круг од усната расправа по тужбата против Грција пред Меѓународниот суд на правдата


[Image: lookup]

Амбасадорот на Република Македонија во Кралството Хоалндија кој пред судот во Хаг настапи како ко-застапник на тужбата против Република Грција, Никола Димитров посочи дека Македонија ќе ја почитува одлуката на судот, каква и таа да биде, и нагласи дека ниту самиот судски процес, ниту исходот од него нема да влијае врз тековните разговори во однос на спорот за името.
„Бараме пресуда со која што ќе се врати правната сигурност и ќе се потврди дека тоа што веќе беше усогласено не треба да се користи како нешто со кое што ќе се стекне предност во преговорите за името. Доколку пресудата биде во наша корист, и двете страни ќе го имаат истиот товар и истиот стимул да продолжат да разговараат за името на мојата земја. Влијанието на вашата пресуда ќе биде единствено да се врати режимот којшто беше договорен во 1995-та година, а кој што двете страни го почитуваа 13 години“, рече Димитров.
Македонскиот ко-застапник пред судот рече дека името на земјата не е само личен избор на граѓаните, туку резултат на долги историски процеси. Посочи дека Македонија не поставува монопол врз името и не се противи при неговото користење за именување на една од грчките покраини. Истовремено, Димитов нагласи дека една од бројните отстапки што Македонија ги направила е прифаќањето да и се обраќаат со привремена референца, што, според него, е случај без преседан.
Предвидено е усната расправа да финишира в среда со настапот на грчкиот тим. По ова, судот ќе се повлече до донесувањето на конечната пресуда. Се очекува таа да биде соопштена најдоцна наесен. /крај/ач
28-03-2011, 12:52 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#57

(25-03-2011, 08:26 PM)montehristo Wrote: Утрински и понатаму вергла како дека ќе победиме.
Не кажуваат дека и да победиме ќе се закопаме.
Нашиве дични медиуми како и 99% граѓани мислат дека споров се води во корист на прием на Македонија под уставното име.
Њат товариши! Ова е борба да се зачува фиромот како кратенка која ќе не` идентификува низ остатокот од вечноста.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
28-03-2011, 04:59 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#58

(28-03-2011, 04:59 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(25-03-2011, 08:26 PM)montehristo Wrote: Утрински и понатаму вергла како дека ќе победиме.
Не кажуваат дека и да победиме ќе се закопаме.
Нашиве дични медиуми како и 99% граѓани мислат дека споров се води во корист на прием на Македонија под уставното име.
Њат товариши! Ова е борба да се зачува фиромот како кратенка која ќе не` идентификува низ остатокот од вечноста.

BravoPopViolent1Полн погодок!
28-03-2011, 05:01 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#59

(28-03-2011, 05:01 PM)Solenik Wrote:
(28-03-2011, 04:59 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(25-03-2011, 08:26 PM)montehristo Wrote: Утрински и понатаму вергла како дека ќе победиме.
Не кажуваат дека и да победиме ќе се закопаме.
Нашиве дични медиуми како и 99% граѓани мислат дека споров се води во корист на прием на Македонија под уставното име.
Њат товариши! Ова е борба да се зачува фиромот како кратенка која ќе не` идентификува низ остатокот од вечноста.

BravoPopViolent1Полн погодок!

Жално но вистинито, но Сизиф мора некој да го замени и тоа засилено

An inch today is tomorrow’s mile.
28-03-2011, 06:47 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#60

Слепата љубов на Леонов во ликт и делото на Грујовиќ нема граници.

Quote:Пишува Константин Леонов

Details
Created on Tuesday, 29 March 2011 02:22
Last Updated on Tuesday, 29 March 2011 02:22

ДОАЃА ВРЕМЕ ЗА МАКЕДОНСКА ПОБЕДА


Лека-полека, наближува времето кога Македонија ќе се соочи со неминовност од прекинувањето на преговорите за името со Грција. Колку и да звучи радикално тезава, таа се повеќе ќе се наметнува како единствено можно достоинствено решение кое нашата држава може да го преземе. Ние сме заглавени во апсурд наметнат од апурдно шовинистички менталитет на една политика (грчката) за која минатата година цела Европа и светот, преку грчкиот финансиски колапс, добија увид дека е неодговорна, измамничка и злонамерна во својата суштина.


Вистински потег


Тој апсурд е се повеќе неодржив, не само за нашата земја, туку и за меѓународните фактори инволвирани во спорот во кој мораат да направат тектонски поместувања на здравиот разум ако сакаат да ги прифатат позициите на јужниот сосед. Не сакајќи да прифатат од старт дека се работи за желба за комплетно ничкосување и поништување на еден народ и држава, меѓународната заедница уште еднаш, овојпат најдлабоко досега, заглави во живата кал на грчката лудорија со името. Настрана фактот дека проблемот до усвитување ги проблематизира и воспостановените механизми на одлучување (вето и консензус), доведувајќи го во прашање изворниот авторитет и на самите институции кои ги применуваат.

Овој текст е инициран од почетокот на судскиот процес кој го покрена нашата земја пред Меѓународниот суд во правдата во Хаг. Фактот дека државата направила извонреден меѓународен правен тим само го засилува впечатокот на сите известувачи од овој антологиски спор. Бриљантните професори кои ја застапуваа Македонија им ја „извадија маста“ на грчките адвокати, поигрувајќи си со нив и правејќи ја смешна грчката политика за името. Всушност, суштински, аргументите се до толку на наша страна што да беа и многу понеискусни правници наши застапници, нашата позиција во спорот ќе беше победничка.

Токму тука се поврдува фактот дека покренувањето на судскиот процес е вистински потег кој, веројатно, требаше да биде покренат одамна, иако дури по Букурешт, со попречувањето на влезот во НАТО (веројатно и во ЕУ), се создадоа вистинските аргументи. Но, се сеќавам и на тоа дека дежурните „грчки женски за лесна забава“ во македонското општество дебело го проблематизираа дури и тоа зошто сме ја дале Грција на суд. Да беше до нив, сите до еден ќе носеа часовници од Грилакис како Фрчолина, а земјава ќе се викаше Недојдија.


Шлканици за Грција


Јас мислам вака: доколку има минимум правда во Меѓународниот суд на правдата, Македонија глатко ќе го добие спорот. Убедливата презентација, тактиката и аргументацијата се до толку на нашата страна што би бил вистински дебакл овој суд да си поигра со своето реноме и да пресуди поинаку. То би имало далекусежни негативни последици не само за нас, туку и за целиот спектар на меѓународни односи, базирани на меќународното право. Во ред, меѓународното право не се почитува од големите сили, но до судиите е да излезат на морална чистина и да донесат морална пресуда.

Од тука натаму, работите ќе бидат многу поедноставни за нас. Тука се, секако, и дежурните скептици кои тврдат дека пресуда во наша полза нема да ни донесе ништо ново и позитивни, со оглед на тоа дека пресудите на Меѓународниот суд во Хаг имаат пред се морална тежина. Па добро, нам токму тоа ни е потребно. Со победничка пресуд в џеб, нашата земја ќе влезе во една прилично поинаква димензија во спорот; Грција ќе изгуби морално право да не кочи и понатаму – врз неа ќе се урне лавина од притисоци кои тешко ќе ги издржи, со оглед на својата актуелна незавидна меѓународна позиција.

Значи, доколку Грција одбие да постапи според евентуалната (за нас позитивна) пресуда на Судот, што би значело да ја одблокира Македонија во нејзините аспирации за членство во НАТО и ЕУ (не навлегувајќи сега колку го сакаме тоа и дали ни е потребно), Македонија ќе го има в раце решавачкиот потег: оправдан прекин на преговорите за името и барање до ОН да не именуваат со уставното име! Ќе нема баш некој кој ќе се осмели да ни приговори, без да испадне натрапник. Земјите кои досега не признаа ќе имаат одврзани раце да им кажат „sorry“ на евентуалните грчки притисоци; НАТО и ЕУ ќе бидат во една квалитативно сосема нова позиција во однос на грчката блокада, што значи дека Грците би добиле тешки шлаканици и пресуден притисок да си легнат на брашното.Консензус


Но таа позиција на евентуално прекинување на преговорите има уште еден дополнителен услов – да има сеопшт национален консензус, т.е. да се сложат сите релевантни политички субјекти дека станува збор и за неминовност и за нешто што е од длабок национален интерес. И во тој однос на хоризонтот се оцртуваат позитивни светлини: Б.Ц. имено ќе ги изгуби изборите како дете на кое му се стопил сладоледот, СДСМќе добие можност за комплетен ремонт на сите негови инсталации кои, предводени од него, направија долгорочни штети на државата.

Воден и заслепен од налудничавата желба за власт, тој го жртвуваше националниот интерес заради свои лични интереси, го вметна спорот за името во меѓупартиска битка за гласачи и и покажа на Грција дека овде има политички сили кои се подготвени да си ги симнат гаќите. Без него, Македонија ќе има шанса, со ново раководство на СДСМ, конечно да оствари клучен меѓупартиски консензус за стратегиски прашања од државен интерес (кои не смеат да се гибаат во меѓупартиски пресметки), што би значело нова, неизмерно посилна позиција на државата и во спорот за името и во однос на многу други проблеми. Закрвеното непријателство меѓу ВМРО и СДСМ и нанесе неизмерни штети на државата. Со Б.Ц., тоа не може да се измени, та тој цела своја кариера ја изгради врз таа закрвеност, влетувајќи во шемите на непријателите на државата. Затоа, неговото исчезнување од општествената сцена е услов без кој не се може. Граѓаните тоа се повеќе го сфаќаат и на наредните избори ќе му ја „соопштат“ пресудата преку своите гласачки ливчиња.


Изрод


Досега, во македонската политика само се шпекулираше за можен прекин на преговорите од наша страна. Јавно, таквите заложби доаѓаа, да речеме од Светскиот македонски конгрес, неколку јавни личности и новинари, а од неодамна се придружи и новоформираниот политички субјект, здружението „Достоинство“ на генералот Стојанче Ангелов. Ќе ги има се повеќе. Насетувам дека и во државниот врв и тоа како се размислувало сериозно на таа тема како на релевантен одговор на грчкото будаличење (но и на некои меѓународни „инпути“), но досега немало јавна пројава на таа позиција. По пресудата на Меѓународниот суд во Хаг ќе ја имаат...а и Б.Ц. ќе биде во заборав, доколку се одржат предвремени избори до јуни.

Отровен, прогрчки и дрско антимакедонски предлог доаѓа од озлогласениот предавник Љубчо Георгиевски, алијас Шутрак Војводата. Обидувајќи се да се додвори на извесни меѓународни струи и на домашните изроди, овој невиден измеќар на туѓи интереси предлага партиите да потпишеле декларација со која би се обврзале (оти, замислете, народот ќе им го дал тоа право на гласањето) дека ќе го решат проблемот со името, доколку победат на избори. Овој предлог е до толку подмолен и опасне, што не остава простор за дилеми – тој директно работи пртотив интересите на Македонија. Дали е платен, дали му ветиле дека нема да биде прогонуван не знам, но знам дека суштествово треба да го добие завршниот удар.

Што може на предавник да му лежи повеќе од ново предавтство? Се прашувам до кога држават ќе го толерира овој изроден фрик во служба на антимакедонски интереси? Кога ќе му се прочешлаат сметките и „бизнисите“ кои ги водел додека беше премиер?
Сега, откако заедно со неговиот пандан Б.Ц. заедно ќе заминат во буништето на македонската историја, редно е и за него да се побара криминален отчет. На времето, предавници од таков ков завршувале со куршум в чело; сега сепак сме 21 век, па неколку добри години во Шутка добро би му дошла за опоравување на неговата дегенерирана свест.


Би сакал ако е можно да ни објасни како тоа ќе е можно Македонија да добие легитимитет за прекинување на преговорите после оваа тужба, која што БАРА ОБОСТРАНО ПОЧИТУВАЊЕ НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА!!!!!???

Зошто патриотот Грујовиќ не го гони предавниокот Георгиевски? Да не има нешто со фактот дека се од заедничка банда? Оти, да не заборавиме кој му беше Министерче за финансии кога Љубчо правешe бизниси како Премиер.
(This post was last modified: 29-03-2011, 02:14 PM by Solenik.)
29-03-2011, 02:13 PM
Reply