Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
БАЛКАНОТ КЕ СЕ ИСЛАМИЗИРА !!!?????
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1Quote:Бабановски - Балканот ќе се исламизира до 2020-та година

Скопје, 12. март 2011
извор: Вестионлајн фото: архива

[Image: DA991D49180D964886D6EBF98229EFC4.jpg]

Радикалните исламски организации планираат до 2020-та година да го исламизираат целиот Балкан, који би им послужил како своевидена широко отворена врата за продор на исламот во Европа, изјави професорот по безбедност од Скопје Иван Бабановски.

Тој нагласи дека на ниво на радикалната исламска интернационала, веќе се спроведуваат зацртаните планови од кои едниот е наречен „Балкан 2020“, а другиот „3000".

- Планот „Балкан 2020“ предвидува преку невладини и хуманитарни организации, но и одредени политички структури меѓу Албанците и муслиманите, до 2020 целиот Балкан да се исламизира и преку тоа широко да им ги отвори вратите на Европа, нагласи Бабановски.

Според него, еден од центрите за остварување на овие цели е во Сараево, а другиот било предвидено да се отвори во Скопје, пред се поради проценките дека Македонија е најнестабилната држава во регионот во поглед на политичката, економската, воената и безбедносната состојба.

- Тие сметаат дека ситуацијата во Сараево и Федерацијата БиХ сега е поволна за нив и дека е под контрола на мрежата на Ал Каеда, што ќе им помогне до 2020 да се исламизира целиот Балкан, изјави Бабановски за порталот „Вестионлајн".

Планот „3000" има задача во прва фаза да работи на создавање на сеисламска држава од Атлантикот и Шпанија до Урал, а во втората фаза треба целиот свет да се исламизира.

Според Бабановски преку македонската ИВЗ на албанските партии во Македонија им стигнуваат команди и упатства за делување од арапско-муслиманските земји.

- Сега се преоѓа на повисока фаза на делување - на позициите на панисламизмот кој е значаен за сите муслимани во светот во поглед на изградба на една сеисламска држава. Тоа е многу поголема цел од создавањето на голема Албанија, додава професорот Бабановски.

Според него потребна е итна координирана акција на сите безбедносно-политички служби на Балканот, со помош на управата на НАТО и водечките тајни служби на западните земји затоа што активностите на радикалните исламисти не го загрозуваат само регионот на Балканот, туку се реална безбедносна закана за земјите членки на ЕУ, САД и Израел. (Крај)


Се вклучи и оделот за застрашување.
14-03-2011, 01:36 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#2

Ајде во нов лов на вештерки!!

Запазете, денеска е 2011, тој вели во 2020 Балканот ќе станал комплетно исламизиран. Ова ме присети на еден натпис во македонски спортски весник од 1996г. во кој пишуваш за план на САД да станат светски пваци на мундијалот во 2010г.
14-03-2011, 03:29 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#3

Не гледам зошто да неможе да им се оствари замислата,кога нивното ширење е радикално,а не мирољубиво,и е финансирано со милијарди од арабскиот свет,а плус и не гледам која би била пречката за да не можат да го остварат тоа до 2020.

п.с Со помош на тие радикални исламистички групи,многу од лидерите од албанските партии се финансирани,и затоа спроведуваат луди планови(барем според тоа што гледаме по тв кој со кого се дружи),но секап нема кој да им рече дечки ај оладете малку!!!

п.п.с И самите Албанци по телевизииве и контактните емисиии се изјаснуваат дека се плашат од овие фундаментални исламски групи,бидејќи не работат според разум,туку по директива,и им носи штета на 80% од муслиманите,а додека овие другите ги занемаруваат основните принципи кои ги граделе со векови а тоа е соживот и мир!
(This post was last modified: 14-03-2011, 05:32 PM by Makedonec.)
14-03-2011, 05:29 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

(14-03-2011, 05:29 PM)Makedonec Wrote: Не гледам зошто да неможе да им се оствари замислата,кога нивното ширење е радикално,а не мирољубиво,и е финансирано со милијарди од арабскиот свет,а плус и не гледам која би била пречката за да не можат да го остварат тоа до 2020.

п.с Со помош на тие радикални исламистички групи,многу од лидерите од албанските партии се финансирани,и затоа спроведуваат луди планови(барем според тоа што гледаме по тв кој со кого се дружи),но секап нема кој да им рече дечки ај оладете малку!!!

п.п.с И самите Албанци по телевизииве и контактните емисиии се изјаснуваат дека се плашат од овие фундаментални исламски групи,бидејќи не работат според разум,туку по директива,и им носи штета на 80% од муслиманите,а додека овие другите ги занемаруваат основните принципи кои ги граделе со векови а тоа е соживот и мир!

Ни нема друго чаре, сем некој вид конфедерација со Србија. Не гледам друг спас. Тоа го мислел и Бабановски, но го оставил за друго јавување...кога стравот од неговите зборови ке ја затресе МакедонијаGlava_vo_zid

14-03-2011, 10:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(14-03-2011, 10:46 PM)hristo Wrote: Ни нема друго чаре, сем некој вид конфедерација со Србија. Не гледам друг спас. Тоа го мислел и Бабановски, но го оставил за друго јавување...кога стравот од неговите зборови ке ја затресе МакедонијаGlava_vo_zid


Да имаше МАКЕДОНСКА ВЛАСТ Бабановски требаше одамна да е во затвор.!!!!
14-03-2011, 10:54 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#6

(14-03-2011, 10:46 PM)hristo Wrote:
(14-03-2011, 05:29 PM)Makedonec Wrote: Не гледам зошто да неможе да им се оствари замислата,кога нивното ширење е радикално,а не мирољубиво,и е финансирано со милијарди од арабскиот свет,а плус и не гледам која би била пречката за да не можат да го остварат тоа до 2020.

п.с Со помош на тие радикални исламистички групи,многу од лидерите од албанските партии се финансирани,и затоа спроведуваат луди планови(барем според тоа што гледаме по тв кој со кого се дружи),но секап нема кој да им рече дечки ај оладете малку!!!

п.п.с И самите Албанци по телевизииве и контактните емисиии се изјаснуваат дека се плашат од овие фундаментални исламски групи,бидејќи не работат според разум,туку по директива,и им носи штета на 80% од муслиманите,а додека овие другите ги занемаруваат основните принципи кои ги граделе со векови а тоа е соживот и мир!

Ни нема друго чаре, сем некој вид конфедерација со Србија. Не гледам друг спас. Тоа го мислел и Бабановски, но го оставил за друго јавување...кога стравот од неговите зборови ке ја затресе МакедонијаGlava_vo_zid

Е ова ти што го пиша е типично превртување и манипулирање при реплицирање!

Бабановски ако сака во главата и со Танзанија нека прави конфедерации,битно дека тоа што го пишал за радикалниот-фундаментален исламизам е точно само некој сака да замиже пред фактите!(ако следиш настани и Меркел и Саркози работат на стратегија за спречување на оваквиот вид радикални движења)


А такво замижување пред фактите е само еден чекор плус за одредени служби да си ја исполнатдирективата!

Епа сеа ти види дали е по корисно да се запрашаш дали навистина радикалниот ислам е штетен за државното уредување и суверенитет,или е по битно дали Бабановки во главата е болен по конфедерација со Сврбија!
(This post was last modified: 14-03-2011, 11:23 PM by Makedonec.)
14-03-2011, 11:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,114
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(14-03-2011, 11:20 PM)Makedonec Wrote:
(14-03-2011, 10:46 PM)hristo Wrote: Ни нема друго чаре, сем некој вид конфедерација со Србија. Не гледам друг спас. Тоа го мислел и Бабановски, но го оставил за друго јавување...кога стравот од неговите зборови ке ја затресе МакедонијаGlava_vo_zid

Е ова ти што го пиша е типично превртување и манипулирање при реплицирање!

Бабановски ако сака во главата и со Танзанија нека прави конфедерации,битно дека тоа што го пишал за радикалниот-фундаментален исламизам е точно само некој сака да замиже пред фактите!(ако следиш настани и Меркел и Саркози работат на стратегија за спречување на оваквиот вид радикални движења)


А такво замижување пред фактите е само еден чекор плус за одредени служби да си ја исполнатдирективата!

Епа сеа ти види дали е по корисно да се запрашаш дали навистина радикалниот ислам е штетен за државното уредување и суверенитет,или е по битно дали Бабановки во главата е болен по конфедерација со Сврбија!Македонец кој процент на исланмско население е во Франција, Германија, Холандија, Шпанија односно Западна Европа. Погледни го тоа па ке видиш кој кого ке изламизира. Ако исламизира. Бабановски целиот работен век го провел во лов на МАКЕДОНЦИ, сега глуми експерт за ЦИА, КГБ, муслимански фундаментализам на тој начин сака да ја сокрие својата вистинска "СТРУЧНОСТ".
15-03-2011, 12:49 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#8

(15-03-2011, 12:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-03-2011, 11:20 PM)Makedonec Wrote:
(14-03-2011, 10:46 PM)hristo Wrote: Ни нема друго чаре, сем некој вид конфедерација со Србија. Не гледам друг спас. Тоа го мислел и Бабановски, но го оставил за друго јавување...кога стравот од неговите зборови ке ја затресе МакедонијаGlava_vo_zid

Е ова ти што го пиша е типично превртување и манипулирање при реплицирање!

Бабановски ако сака во главата и со Танзанија нека прави конфедерации,битно дека тоа што го пишал за радикалниот-фундаментален исламизам е точно само некој сака да замиже пред фактите!(ако следиш настани и Меркел и Саркози работат на стратегија за спречување на оваквиот вид радикални движења)


А такво замижување пред фактите е само еден чекор плус за одредени служби да си ја исполнатдирективата!

Епа сеа ти види дали е по корисно да се запрашаш дали навистина радикалниот ислам е штетен за државното уредување и суверенитет,или е по битно дали Бабановки во главата е болен по конфедерација со Сврбија!Македонец кој процент на исланмско население е во Франција, Германија, Холандија, Шпанија односно Западна Европа. Погледни го тоа па ке видиш кој кого ке изламизира. Ако исламизира. Бабановски целиот работен век го провел во лов на МАКЕДОНЦИ, сега глуми експерт за ЦИА, КГБ, муслимански фундаментализам на тој начин сака да ја сокрие својата вистинска "СТРУЧНОСТ".

The World from Berlin
'Turkish Prime Minister Erdogan Wants to Be the Father'dapd
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan in Düsseldorf on Sunday: "Our children must learn German, but first they must learn good Turkish."
Comments made by Turkey's prime minister to the country's diaspora living in Germany have angered some conservatives. Recep Tayyip Erdogan says immigrant children should learn Turkish first and then German. Newspaper commentators remain deeply divided over the prime minister's visit.

http://www.spiegel.de/international/germ...79,00.html

Islam not core in Germany – new interior minister
Published on March 5, 2011
+
-
Text size

RELATED CONTENT
Frankfurt attack may be linked to radical Islamism
TOPIC TAGS
International
Follow the mail on Twitter.
BERLIN'S new interior minister said this week Islam was not a key part of the German way of life, tapping into a long-running debate about the role of foreigners in the country.
"Islam belonging to Germany is something that is not substantiated by history at any point," Hans-Peter Friedrich told journalists on his first day on the job as Thomas de Maiziere's replacement.
Friedrich turned on its head a remark last October by President Christian Wulff, who said Islam now "belongs to Germany" because of the four million Muslims who lived there.
Both men are members of the conservative parties that make up the larger part of Germany's coalition government.
One of the ways society could realise its potential was by "bringing its constituent parts together and not forcing them apart or polarising them," Friedrich said.
He spoke as German authorities sought to establish what prompted Wednesday's killing of two US airmen at Frankfurt airport. They said the 21-year-old Kosovan gunman was probably a lone operator motivated by radical Islamist beliefs.
Friedrich's comments also reflected a push by European governments to better integrate immigrants, given persistent domestic tensions between different cultures.
British Prime Minister David Cameron said last month that multiculturalism had failed in Britain and left young Muslims vulnerable to radicalisation, arguing for a more active policy to heal divisions and promote Western values.
Germany is home to Western Europe's second-biggest Islamic population after France. The single biggest minority is Turkish.


Значи не е проблемот ИСЛАМОТ туку РАДИКАЛНИОТ ИСЛАМ....бидејќи радикалниот ги тера за пари да носат шамии и триста чуда,на лични карти да се сликаат со фереџе,да не ги почитуваат европските норми...ете тука е проблемот заради радикализмот...а не дека муслиманите на некој му сметаат...напротив јас сум роден во муслиманска земја(и од таму фамилијарно носиме преубави спомени со преубави луѓе)...значи радикализмот е заебан а не муслиманите!!!


п.с Абе батали го Бабановки тој секако божјата правда ќе го стигне за тие дела,оти човечката правда е немоќна за такви личности(барем за во Македонија)!
(This post was last modified: 15-03-2011, 02:28 AM by Makedonec.)
15-03-2011, 02:25 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#9

Zastanete bre forumggii , sega i do ISLAM i RADIKALIZAM em FUNDAMENTALIZAM vi dojde , ajde terajte si ja rabotata, kade se opredelivte da deluvate LUSTRACIJA ,KOS ,UDBA , slucaj NADEZ abe sto bidna ama se izmesaja site denovi i nastani a od NADEZ antikorpucija i ORGANIZIRAN KRIMINAL i OBVINITEL nisto za NADEZ , a vie od PERO NAKOV kako kurban idat za PAPATA i NADEZ ej decki po se i jas sum A1 ke e deka i jas sum NADEZ a PAPA e samo eden , pa potoa raskoli zaebancii , VMRO-DPMNE , pa kaj vi e od YOU TOUBE onaa glumica BOZINOVSKA ama besedi protiv GRUJO a sega so GRUJO zaedno preroduvat , a i KARAGOVSKi , pa KRALEVSKI abe samo demek FILIP i LJUBE se protiv GRUJO ama po ovie izbori i nih ke gi pribere , oni sa samo trik lakmus za nezadovolni ama sepak nedovolno informirani stari clenovi na VMRO-DPMNE koi sa popizdeni od GRUJO i novite prerodeni SDSMOVCI u DPMNEVCI kako sto pisa navreme FILIP u UTRINSKI deka mu e merak sto nekogasni koi plukale po VMRO sega nivni vnucinja se GEN.SEK na PARTIJA u DPMNE i ministri u vlada na PRERODBENICI i se se tie vnucinja ama ete tuka e LJUBE i FILIP da priberat nezadovolni od VMRO a po izbori DPMNE ke im vrati na FILIP i LJUBE kako na JANEVSKA BOZINOVSKA KRALEVSKi KARAGOVSKI edino ne znaeme deka e GORGIJA TRENDAFIL KARANFIL kako vece bese

Manete se od FUNDAMENTALISTI toa voa bivsi KOS i UDBA strukturi osetija deka mozat da ebavat uste edno 20-50 godini kako sto bese starasilo KOSOVO u YU taka sega se FUNDAMENTALISTI a site se tie bile u KAMPOVE na taa YU armija i ako nekoj znae i umee toa se tia sirom YU prostori lica i sluzbenici , ama osetija USA e na drugo mesto a vie so EU ke si igrat kurtasak.
ZATOA mili forumgiii STOJ MIRNO , NADESNO i teraj DPMNE LUSTRACIJA , PRERODBA , trrikovi na dil NADEZ za PAJAZINA za KALE za IZBORI sto li ne ke e a BABANA ostajte go neka se ufilmuva rehebilitiran e voa sea postava sto e u DPMNE se se deca i vnucinja na negovi ucenici sorabotnici na koi on im e daval pozicii oti sa bile zasluzni da otkrijat togas na vreme VMROVCI ili mi ti kako sega FUNDAMENTALSITI togas BUGAROFILI e zatoa sega vie od DPMNE svrsavat na BABANA ako samo zaduma za nihnite tatkovci i dedovci bre sto zurka ima da bide ama zas koga harmonija moze i udri po muslimani i SIPTARI ili LJOCKI kako sto se aludira neli kaj nas u MAKEDONIJA
A kolku se tie MUSLIMANI site zaedno na BALKAAN e toa moze da se uverite od nih sami po vrakanje od agilak ama za toa potamo terajte so DPMNE i neskreci sa puta revolucie ona trae iako njega vise nema ama ima sledbenici UUUUUUUUUUUUUUU i toa samo kakvi ja go ja DPMNE puno dupka nema mesto veke ke se ispotepat megu sebe
15-03-2011, 04:16 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#10

Исламот на Балканот не е ништо непознато за да се шират овакви шилести муабети и балканското искуство со исламот е многу поразлично од она на западот. Можеби шокантно за многумина, но исламот како милитантна опција свое отелотворување добил токму на запад. Вакви говори можат да палат само на запад кога се зборува за исламизација на ЕУ на пр. или пред публиката на фаци како Глен Бек.
Се согласувам со Македонец дека радикалниот ислам е реална закана која не смее да се потценува но и со разурнувач кога вика дека ова е уште еден “види птица“ момент за одвлекување внимание од вистинските проблеми...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
15-03-2011, 04:37 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#11

(14-03-2011, 10:46 PM)hristo Wrote: Ни нема друго чаре, сем некој вид конфедерација со Србија. Не гледам друг спас. Тоа го мислел и Бабановски,
Или со Бугарија...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
15-03-2011, 05:08 AM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,475
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#12

(15-03-2011, 12:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-03-2011, 11:20 PM)Makedonec Wrote:
(14-03-2011, 10:46 PM)hristo Wrote: Ни нема друго чаре, сем некој вид конфедерација со Србија. Не гледам друг спас. Тоа го мислел и Бабановски, но го оставил за друго јавување...кога стравот од неговите зборови ке ја затресе МакедонијаGlava_vo_zid

Е ова ти што го пиша е типично превртување и манипулирање при реплицирање!

Бабановски ако сака во главата и со Танзанија нека прави конфедерации,битно дека тоа што го пишал за радикалниот-фундаментален исламизам е точно само некој сака да замиже пред фактите!(ако следиш настани и Меркел и Саркози работат на стратегија за спречување на оваквиот вид радикални движења)


А такво замижување пред фактите е само еден чекор плус за одредени служби да си ја исполнатдирективата!

Епа сеа ти види дали е по корисно да се запрашаш дали навистина радикалниот ислам е штетен за државното уредување и суверенитет,или е по битно дали Бабановки во главата е болен по конфедерација со Сврбија!Македонец кој процент на исланмско население е во Франција, Германија, Холандија, Шпанија односно Западна Европа. Погледни го тоа па ке видиш кој кого ке изламизира. Ако исламизира. Бабановски целиот работен век го провел во лов на МАКЕДОНЦИ, сега глуми експерт за ЦИА, КГБ, муслимански фундаментализам на тој начин сака да ја сокрие својата вистинска "СТРУЧНОСТ".

BravoBravoSe_klanjamSe_klanjam
An inch today is tomorrow’s mile.
15-03-2011, 12:50 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#13

(14-03-2011, 01:36 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Бабановски - Балканот ќе се исламизира до 2020-та година

Скопје, 12. март 2011
извор: Вестионлајн фото: архива

Радикалните исламски организации планираат до 2020-та година да го исламизираат целиот Балкан, који би им послужил како своевидена широко отворена врата за продор на исламот во Европа, изјави професорот по безбедност од Скопје Иван Бабановски.


Се вклучи и оделот за застрашување.
Балканот нема да се исламизира 2020г. Нема начин това да стане.Доста си е исламизиран. Повеке от това не требва Icon_razz
В България дури се гледа обратното - много мусулмани - турци и цигани, стават християни... Icon_razz

Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 22-03-2011, 01:31 PM by Vodno konche.)
22-03-2011, 01:31 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#14

(15-03-2011, 05:08 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(14-03-2011, 10:46 PM)hristo Wrote: Ни нема друго чаре, сем некој вид конфедерација со Србија. Не гледам друг спас. Тоа го мислел и Бабановски,
Или со Бугарија...

Мислиш за таа опција смета Бабановски. Тешко. Ке му се налутат газдите.
22-03-2011, 03:12 PM
Reply