Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!!
Author Message
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#21

(04-03-2011, 12:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(03-03-2011, 12:44 PM)hristo Wrote: Зошто имам силно чувство дека текстот на Љубчо Георгиевсли напишан во 1991 година, по повод неговата оставка на позиција Потпретседател на Претседател на РМ е пишуван како за 2011 година? Кога го читам текстот на оставката, морници ми го обземаат телото и душата. На толку едноставен и пластичен начин Љ.Георгиевски ни го презентира предавството на Киро Глигоров и екипата околу него. И тоа кога Љубчо имал само 25 години! Окружен со еден куп вметнати соработници и кодоши на службите. Мислам дека ова тема ке предизика голем интерес. Очекувам рушење на рекорди на посетеност на КОТЛЕ. Машала. Љубчо и кога молчи работи за Македонија.Icon_cool


Христо, деновиве ке го качам и одговорот на Глигоров.
Темава нема да биде топ, бидејки зборува за исклучиво Македонски проблем. А ние не сме многу расположени да зборуваме кога вината треба да се лоцира кај нас.
Настаните од оставката па до денеска ја соголуваат пропагандата на УДБа и делувањето на УДБа во Македонија. Љупчо е најубав пример за моќта на УДБа. За неполни пет години УДБа успеа да го купи и тоа за евтини пари. Целата таа игра е покриена со Љупчовото бугарофилство. Ни подметнуваа и вакви ефтини фалсификати

[Image: 42832.jpg]

Човек сликан за личнен документ пред знакот на НАТО.

Оваа фотографија зборува за нас, за нашата плашливост, за нашиот поданички менталитет. Никој не се осмели да направи анализа на сликава и да каже дека е фалсификат. Да нема недоразбирање јас не навлегувам во тоа дали Љупчо има или нема Бугарски пасош. Исклучиво зборувам за фалсификатов кој ни беше подметнат и на кој никој не реагираше. Таквото наше однесување е најголема пречка да ја лоцираме вистинската причина за нашиот лет во место.

Epa dodeka imame novinari od tipot na Vasko Eftov koi zboruvaat deka partiite se konotrolirani od "nekoj centar" koj treba da go sfatime kako nevidliv, deka "se slucuvaat raboti spontano" i deka se sto se slucuva se slucuva tuku taka, zasto na "nekogo" mu teknalo da napravi losa procenka vo los moment. I taka po nekoja "slucajnost" 21 godina nazaduvame. Ne deka nekoj celo vreme raboti na toa, tuku deka "ednostavno ne ne biva" i treba da se pomirime. Zatoa sto se e slucajnost. Nemoj da ste pomislile deka nesto vo Makedonija e namerno. Se si e splet na okolnosti. Taka ne ucat krojacite na javnoto mnenie i politicarite.
04-03-2011, 03:34 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#22

(04-03-2011, 12:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(03-03-2011, 12:44 PM)hristo Wrote: Зошто имам силно чувство дека текстот на Љубчо Георгиевсли напишан во 1991 година, по повод неговата оставка на позиција Потпретседател на Претседател на РМ е пишуван како за 2011 година? Кога го читам текстот на оставката, морници ми го обземаат телото и душата. На толку едноставен и пластичен начин Љ.Георгиевски ни го презентира предавството на Киро Глигоров и екипата околу него. И тоа кога Љубчо имал само 25 години! Окружен со еден куп вметнати соработници и кодоши на службите. Мислам дека ова тема ке предизика голем интерес. Очекувам рушење на рекорди на посетеност на КОТЛЕ. Машала. Љубчо и кога молчи работи за Македонија.Icon_cool


Христо, деновиве ке го качам и одговорот на Глигоров.
Темава нема да биде топ, бидејки зборува за исклучиво Македонски проблем. А ние не сме многу расположени да зборуваме кога вината треба да се лоцира кај нас.
Настаните од оставката па до денеска ја соголуваат пропагандата на УДБа и делувањето на УДБа во Македонија. Љупчо е најубав пример за моќта на УДБа. За неполни пет години УДБа успеа да го купи и тоа за евтини пари. Целата таа игра е покриена со Љупчовото бугарофилство. Ни подметнуваа и вакви ефтини фалсификати

[Image: 42832.jpg]

Човек сликан за личнен документ пред знакот на НАТО.

Оваа фотографија зборува за нас, за нашата плашливост, за нашиот поданички менталитет. Никој не се осмели да направи анализа на сликава и да каже дека е фалсификат. Да нема недоразбирање јас не навлегувам во тоа дали Љупчо има или нема Бугарски пасош. Исклучиво зборувам за фалсификатов кој ни беше подметнат и на кој никој не реагираше. Таквото наше однесување е најголема пречка да ја лоцираме вистинската причина за нашиот лет во место.

Joцо, еднаш нивен, секогаш нивен.
Зошто си сигурен дека “Тој“ че биде на висината на задачата?
Зошто мислиш дека тој ја нема прејдено линијата?
Да претпоставиме дека Бранко не е во водството на УДБа(иако и сам велиш дека немало кодоши во СДС туку само налогодавци), тогаш УДБа ќе одлучи кого да го експонира и да му даде доминантен Маркетинг за на избори, значи доколку се одлучат за Љубчо, моја претпоставка е дека нема тоа да биде да ја подобрат ситуацијата во Македонија, туку да до-закопаат, а преку него да им послужи за пропаганда дека ете тие биле тие који ја продале Македонија.
Еднаш некој штом направи договор со Ѓаволот, секогаш ќе игра по музиката на Ѓаволот.
Оној што крие има што да сокрие, но има и луѓе околу или кои биле околу него кои можат да откријат.
Оние кои ги влечат конците, според мое скромно мислење, нема да остават простор за недоречености во нивните планови.

An inch today is tomorrow’s mile.
04-03-2011, 04:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23

(04-03-2011, 04:38 AM)montehristo Wrote: Joцо, еднаш нивен, секогаш нивен.
Зошто си сигурен дека “Тој“ че биде на висината на задачата?
Зошто мислиш дека тој ја нема прејдено линијата?
Да претпоставиме дека Бранко не е во водството на УДБа(иако и сам велиш дека немало кодоши во СДС туку само налогодавци), тогаш УДБа ќе одлучи кого да го експонира и да му даде доминантен Маркетинг за на избори, значи доколку се одлучат за Љубчо, моја претпоставка е дека нема тоа да биде да ја подобрат ситуацијата во Македонија, туку да до-закопаат, а преку него да им послужи за пропаганда дека ете тие биле тие који ја продале Македонија.
Еднаш некој штом направи договор со Ѓаволот, секогаш ќе игра по музиката на Ѓаволот.
Оној што крие има што да сокрие, но има и луѓе околу или кои биле околу него кои можат да откријат.
Оние кои ги влечат конците, според мое скромно мислење, нема да остават простор за недоречености во нивните планови.


Незнам кај гледаш мое заземање страна и обид да го бранам или пак дека му верувам на Љупчо.
Ако Љупчо ги прескокне одговорите на овие прашања а тоа го веке го стори во емисијата на Оливера јасно е дека и тој е дел сценариото.
Монтехристо за да ставиме некого во нечии табор мора да обезбедиме цврсти докази.(02-03-2011, 11:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Проблемите, Љупчо ги знаел уште 1991 година!! Зошто не се обидел да ги реши 1998 година, како премиер, дали некој го спречил и зошто. Одговорот на овие прашања е многу битен во овој за Македонија пресуден миг. УДБа конечно постигна "консензус" со своите творби- политичките партии, Македонија да ја разнебити и така да го заврши планот започнат 1990 година.
Историата на Љупчо по се му дава шанса да ја исправи грешката која ја стори како премиер, само прашање е дали тој е подготвен повторно да ги облече војводските алишта и онаа што не го стори како Премиер да го стори денеска како Македонец, посветен на идејата на ВМРО.
Да проговори и да помогне едноставо, брзо и ефикасно да го спрeчиме планот на УДБА .

04-03-2011, 02:59 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#24

(02-03-2011, 11:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кога ке се прочита оставката се добива впечаток како таа да е пишувана денеска.
Проблемите, Љупчо ги знаел уште 1991 година!! Зошто не се обидел да ги реши 1998 година, како премиер, дали некој го спречил и зошто. Одговорот на овие прашања е многу битен во овој за Македонија пресуден миг. УДБа конечно постигна "консензус" со своите творби- политичките партии, Македонија да ја разнебити и така да го заврши планот започнат 1990 година.
Историата на Љупчо по се му дава шанса да ја исправи грешката која ја стори како премиер, само прашање е дали тој е подготвен повторно да ги облече војводските алишта и онаа што не го стори како Премиер да го стори денеска како Македонец, посветен на идејата на ВМРО.
Да проговори и да помогне едноставо, брзо и ефикасно да го спрeчиме планот на УДБА .

Можеби, ако реши дека животот во Македонија да го заврши и да обелодени се што направиле и тие што биле со него а кои сега ни се власт, како и за црвените кмери, а он да си избега за Бугарија или негде по бели свет. Во спротивно, ако остане тука и тој ќе ја подели судбината со останатите. Мислиш дека е спремен на ваков потег?
04-03-2011, 03:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

(04-03-2011, 03:56 PM)Nikola Wrote: Можеби, ако реши дека животот во Македонија да го заврши и да обелодени се што направиле и тие што биле со него а кои сега ни се власт, како и за црвените кмери, а он да си избега за Бугарија или негде по бели свет. Во спротивно, ако остане тука и тој ќе ја подели судбината со останатите. Мислиш дека е спремен на ваков потег?


По се досега сторено од Љупчо убеден сум дека не е подготвен да стори такво нешто. Причината ја гледам во тоа што е убеден дека УДБа е непобедива.
04-03-2011, 04:04 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#26

(04-03-2011, 02:59 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(04-03-2011, 04:38 AM)montehristo Wrote: Joцо, еднаш нивен, секогаш нивен.
Зошто си сигурен дека “Тој“ че биде на висината на задачата?
Зошто мислиш дека тој ја нема прејдено линијата?
Да претпоставиме дека Бранко не е во водството на УДБа(иако и сам велиш дека немало кодоши во СДС туку само налогодавци), тогаш УДБа ќе одлучи кого да го експонира и да му даде доминантен Маркетинг за на избори, значи доколку се одлучат за Љубчо, моја претпоставка е дека нема тоа да биде да ја подобрат ситуацијата во Македонија, туку да до-закопаат, а преку него да им послужи за пропаганда дека ете тие биле тие који ја продале Македонија.
Еднаш некој штом направи договор со Ѓаволот, секогаш ќе игра по музиката на Ѓаволот.
Оној што крие има што да сокрие, но има и луѓе околу или кои биле околу него кои можат да откријат.
Оние кои ги влечат конците, според мое скромно мислење, нема да остават простор за недоречености во нивните планови.


Незнам кај гледаш мое заземање страна и обид да го бранам или пак дека му верувам на Љупчо.
Ако Љупчо ги прескокне одговорите на овие прашања а тоа го веке го стори во емисијата на Оливера јасно е дека и тој е дел сценариото.
Монтехристо за да ставиме некого во нечии табор мора да обезбедиме цврсти докази.(02-03-2011, 11:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Проблемите, Љупчо ги знаел уште 1991 година!! Зошто не се обидел да ги реши 1998 година, како премиер, дали некој го спречил и зошто. Одговорот на овие прашања е многу битен во овој за Македонија пресуден миг. УДБа конечно постигна "консензус" со своите творби- политичките партии, Македонија да ја разнебити и така да го заврши планот започнат 1990 година.
Историата на Љупчо по се му дава шанса да ја исправи грешката која ја стори како премиер, само прашање е дали тој е подготвен повторно да ги облече војводските алишта и онаа што не го стори како Премиер да го стори денеска како Македонец, посветен на идејата на ВМРО.
Да проговори и да помогне едноставо, брзо и ефикасно да го спрeчиме планот на УДБА .

(04-03-2011, 04:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: По се досега сторено од Љупчо убеден сум дека не е подготвен да стори такво нешто. Причината ја гледам во тоа што е убеден дека УДБа е непобедива.

Joco,
Ne rekov deka zavzemas strana, nitu deka mu veruvas, za zal emisijata ja nemam gledano, taka da ne znam sto ima izjaveno covekot.
No, ako e taka kako sto velis, togas toj e defetist.
A toa sto velis deka toj misli deka udba e nepobediva, jas mislam deka toa mu e samo izgovor(ili nekoj dobro go rani so tie sranja za nepobedivost).
Ima edna srpska uzrecica: "lud zbunjenoga", a toj e mozebi bajagi zbunet, ili se pravi zbunet.

An inch today is tomorrow’s mile.
04-03-2011, 09:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

Првин да одговорам на прашањата кои ствараат привид дека стоиме зад Љопчо.

Бевме и се уште сме во дилема кој ке биде извршителот на промена на името дали Керим или Љупчо. Со објавување на говорот од оставката треба да го разоткрие Љупчо докарај. Неговата промена. Дека не останало ништо во него од оној Љупчо кој го паметат многумина кога се залагаше за македонска војска, макеонска репрезентација.....

Но тој самиот ни помогна многу со оваа интервју:Quote:Интервју

Интервју - Љубчо Георгиевски

06.03.2011
Мирјана Спасовска

За разлика од останатите бескомпромисно велиме - ако добиеме мандат ќе го затвориме проблемот со името, вели почесниот претседател на ВМРО-НП и поранешен премиер Љубчо Георгиевски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Г-дине Георгиевски, една од вашите реакции се однесуваше на критика на владата на Груевски дека се обидува да го заврши мандатот купувајќи време без да го реши клучниот проблем за да може земјата да се приближи кон НАТО и ЕУ. Според вас, како би можел да се реши спорот со Грција?

Гледајте, не само што беше критикуван туку јас не навлегувајќи во овие технички прашања дали ќе има предвремени од техничко демократски аспект, една од нашите први работи беше дека ќе се изгуби повторно време ако пред изборите политичките партии во Македонија дефинитивно не се договорат дека тој што ќе победи, односно оној што ќе ја формира новата влада на РМ, не побара од граѓаните и мандат за да го затвори прашањето со името во Македонија. Затоа што сметам дека овој проблем 20 години е проблем на нашата држава, 20 години конечно треба да не разбудат и да сфатиме дека на овој начин неможеме да го решиме проблемот и да тргнеме храбро, односно оние што сакаат да се занимаваат со политика, да имаат свест дека во наредниот мандат треба да затворат прашањето за името. Како да се реши? Решението како што рече и самиот медијатор Нимиц, е во оние бројни предлози кои досега ги даде Нимиц. Нормално, до крај никој не може во овој момент да каже што е тоа, меѓутоа сметам дека има доволно добри идеји по кои може да се тргне и да се затвори проблемот.

Постои ли такво име, односно промена на името што нема да биде на штета на македонскиот национален идентитет?

Јас сметам дека имињата што се споменуваат со кои географска одредница е решение на проблемот, не е на штета на идентитетот и конечно мислам дека ние во Македонија премногу патиме поврзано со националниот идентитет кога зборуваме за идентитетот на дражавата ние се уште не можеме да се „одлепиме“ од сталиновата дефиниција за нацијата, но денеска светот, Европа, едноставно функционира на поинаков начин.

Вашата партија се дефинира како партија со десничарска ориентација. Познато е дека партиите од овој тип имаат тврди ставови за прашања од национална природа, како што е прашањето за името. Како вие ги објаснувате вашите ставови, која линија ја следите?


Ќе ви одговорам со една контратеза - ако ја погледнета актуелната влада таа е по се друго левичарска и популистичка, освен по прашањето за името, за кое што држи десничарска политика. За разлика од нив јас имам спротивна политика, во се друго сум десничар, освен за прашањето за името за што имате точна констатација, дека малку е полевичарска политика, меѓутоа тоа произлегува од она што се нарекува реалност. Ние имаме една ситуација во која 20 години го гледаме тој проблем, значи едноставно рациналноста зборува дека мора конечно да се реши тој проблем, а и од друга страна повторно доаѓаме во колизија на двете идеи, десничарската идеја е Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ, ако тоа претставува пречка на патот мора да седнете и да размилите како да ја заобиколите и да дојдете до целта.

Како ќе ги привлечете гласачите на ВМРО ДПМНЕ. Познато е дека порано за луѓето бевте препознатливи и гласаа за вас по тоа што настапувавте со национална агенда. Што ќе понудите сега?


Видете, 20 години поминаа од самостојна Македонија, ако некогаш патриотизам беше да се зборува дека Македонија треба да има самостојна држава, дека македонскиот народ треба да има самостојна држава, мислам дека денеска такви приказни од таков карактер каде што ќе се разбудат некои ниски страсти од типот „името не го даваме и ако треба и корења ќе јадеме“, мислам дека е патриотизам кој звучи анахроно и секој оној што се обидува да распалува такви страсти мислам дека не е чесен во политиката. Патриотизмот денеска, во 21 век е нешто сосема друго.

Добро, што ќе понудите сега?

Економија! Едноставно она што сакаме да го потенцираме е дека македонскиот граѓанин, треба да се соочи со една реалност дека за нас првенствена работа се евроатлантските интеграции, да влеземе во тој западен европски круг, во поглед на безбедноста и во поглед на ЕУ, и заедно со тоа е економскиот просперитет и перспектива на македонската држава.

Но, тоа го велат и другите, НАТО, Европска унија, економија... По што ќе се разликувате од другите?

Различни сме по тоа што за разлика од сите останати партии бескомпромисно велиме дека ако добиеме мандат ние ќе го затвориме проблемот со името, водејќи сметка за националните интереси на Република Македонија, и второ затоа што сметаме дека ќе понудиме нова, оригинална економска концепција каде што оваа политика на постојана репресија која се гледа и во економијата ќе ја симнеме и ќе понудиме она што го нудевме од 1998 до 2000 година на планот на економијата, а тоа еден либерален приод и концепт, слободна макроекономска политика на државата, односно правиме еден нов модел каде што капиталот ќе ни биде најважен од се.

По потпишувањето на Рамковниот договор и недобивањето на изборите се повлековте од лидерската позиција и на некој начин речиси и не бевте присутни во политиката, сега во гледаме со идеи кои што не се идентични со оние на Љубчо Георгиевски од порано. Дали е ова разочараност или созревање?

Политички како изјави, како коментари, никогаш не сум бил повлечен. Дали има промени, ние сите се менуваме, меѓутоа и самото време не менува. Повторно ви велам, патриотизмот во 90-тите гоидини беше по распадот на Југославија како да се направи самостојна Македонија, денеска немаме потреба од таков патриотизам туку имаме потреба од еден друг патриотизам. Значи, нема друг патриотизам во овој момент отколку на народот да му понудите економска алтернатива.

Од оваа дистанца, како може да опстои државата на меѓуетнички план, колку е одржлив тој мултиетнички концепт? Во последно време гледаме дека не може да се изгради ниту црква, ниту џамија, такви се реакциите.

Македонците имаа свои илузии и јас сум еден од тие што имаа такви илузии, меѓутоа реалноста станува сосема поинаква. Македонија веќе не е само мултиетничка држава, туку може да се каже и мултирелигиозна, практично сметам дека на овој попис сега или практично одложен попис, ќе се види дека муслиманската заедница во Македонија достигнува некаде околу 40 отсто. Очигледно дека Македонија треба да донесе нов кодекс и тоа не само во поглед на мултиетничкиот карактер туку и во поглед на религиите кои се развиваат на територијата на Македонија и сметам дека тој кодекс, сметам дека примерот на Албанија каде што три вери, муслиманството, христијанството и православието живеат во некоја убава хармонија, можеби треба да биде пример како треба да се гради и Македонија.

Вие го донесовте Груевски на лидерската позиција во ВМРО-ДПНЕ. Кој беше мотивот, по подолго време да се појавите на овие избори и како мислите да му го земете мандатот на Груевски ако тоа ви е целта?

Ние нашата улога не ја гледаме како што рековте, некому да му го земеме мандатот и по секоја цена да дојдеме во позиција на формирање на влада, ние сме тука за да ја збогатиме македонската демократија, ние сме тука за да ги кажеме тезите кои некои не сакаат да ги кажат и се плашат од популистички причини да ги кажат тие тези, ние сакаме да ја разбрануваме македонската јавност, а дали народот, гласачите тоа ќе го наградат или казнат, тоа е веќе една сосема друга димензија на полтитиката.

Вие ќе ја предводите кампањата, ќе бидете присутни на теренот или ќе стоите повеќе од страна?

Да, јас ќе бидам еден од носителите во изборните единици и ќе бидам главниот носител на кампањата и многу други луѓе ќе зборуваат, но мислам дека главните говори ќе ги држам јас.

ИЗВОР
(This post was last modified: 06-03-2011, 02:33 PM by ЈорданПетровски.)
06-03-2011, 02:32 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#28

Moe mislenje e deka lupco georgievski tokmu toa go pravi vo momentot.Se pokazhuva kako zdrav i sazrean lider.Vo emisijata so vasko evtov site tvrdevte deka lubce ja potvrduva svojata izdaja vo bugrofill.Dodeka za mene toj vo toj moment gi oblekuvashe vojvodskite alishta.Go zhrtvuvashe sebe i svojata kariera zaradi svojot narod.So tvrdenjeto deka vo pocetok vmro go osnovale pro bugarski aktivisti i clenovi ili podobro bugarofili toj ja relaksira situacijata so bugarija koja e clenka na nato i eu i koja mozhe dvete noze da ni gi pikne vo edna obuvka pa vie mislite mu se.Negovoto mislenje deka ne mozhe da se zboruva za makedonci naslednici na antickite makedonci bideiki medju makedonci ima i sllvajanska i sekakva krv avtomatski gi relaksira rabotite so grcija.Vo momentot dava naj progresivni izjavi za medjunacionallnite odnosi vnatre vo drzhavata koi se stollb na stabilnosta i postoenjeto na drzhavata.Edinstveno ovie negovi cekori ne im odgovarat na severnite sosedi koi vo momentot imat naj sllabo vlijanie misllam na otvoreno pole inace vo pozadina tie se najopasnite bideiki imat mnogu jaki strukturi vo makedonija.no so sekoj izminat den gi gubat poziciite i lubco toa go znae.Jas go smetam za mnogu zrell politicar.Ako se izbori vo iuli jas gllasam za lubco.Na ovie izbori lubco nema da uspee na slednite lubco ke ni bide premier.Vllada ke napravat lubco georgievski i rufi osmani
06-03-2011, 04:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

(06-03-2011, 04:35 PM)sokoli Wrote: Moe mislenje e deka lupco georgievski tokmu toa go pravi vo momentot.Se pokazhuva kako zdrav i sazrean lider.Vo emisijata so vasko evtov site tvrdevte deka lubce ja potvrduva svojata izdaja vo bugrofill.Dodeka za mene toj vo toj moment gi oblekuvashe vojvodskite alishta.Go zhrtvuvashe sebe i svojata kariera zaradi svojot narod.So tvrdenjeto deka vo pocetok vmro go osnovale pro bugarski aktivisti i clenovi ili podobro bugarofili toj ja relaksira situacijata so bugarija koja e clenka na nato i eu i koja mozhe dvete noze da ni gi pikne vo edna obuvka pa vie mislite mu se.Negovoto mislenje deka ne mozhe da se zboruva za makedonci naslednici na antickite makedonci bideiki medju makedonci ima i sllvajanska i sekakva krv avtomatski gi relaksira rabotite so grcija.Vo momentot dava naj progresivni izjavi za medjunacionallnite odnosi vnatre vo drzhavata koi se stollb na stabilnosta i postoenjeto na drzhavata.Edinstveno ovie negovi cekori ne im odgovarat na severnite sosedi koi vo momentot imat naj sllabo vlijanie misllam na otvoreno pole inace vo pozadina tie se najopasnite bideiki imat mnogu jaki strukturi vo makedonija.no so sekoj izminat den gi gubat poziciite i lubco toa go znae.Jas go smetam za mnogu zrell politicar.Ako se izbori vo iuli jas gllasam za lubco.Na ovie izbori lubco nema da uspee na slednite lubco ke ni bide premier.Vllada ke napravat lubco georgievski i rufi osmani


Соколи, проблемот е што вие како етникум имате едно видуваље - заштита на колективни права кои неминовно водат кон распад на државата. . Љупчо во моментов зборува за нешто што ви оди во полза а тоа Љупчо го прави затоа што 1997 година потпиша договор со ѓаволот. Љупчо ги застапува и протежира СРПСКИТЕ интереси, поделбата на Макеобнија е СРПСКИ ИНТЕРЕС.
Еве што вели Бадинтер :


(02-03-2011, 03:01 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Бадинтер против Бадинтеровиот принцип


Според Бадинтер со двојното мнозинство се ризикува да се парализира администрацијата и да се создадат групи со сите привилегии и предности, наместо да создаде еден заеднички народ, една заедничка нацијаВоспоставените пријателски односи со македонските политичари доведоа тој да биде повикан да даде уставни совети за излез од конфликтот во кој се најде Македонија во 2001 година. Бадинтер ги даде своите совети, но потоа на некој начин се повлече од она што денес му се припишува како заслуга во Македонија, а тоа е двојното мнозинство, или таканаречениот Бадинтеров принцип.

Тој во разговор за Дојче веле вели дека е невозможно да се практикува консенсуална демократија, бидејќи според него консензусот ништо не решава и само го забранува владиното раководење на една земја, која се наоѓа во тешкотија.
- Консензусот е да се препушти власта на малцинствата. Тоа не може да функционира и потребно е да се бараат нови форми на задоволувања на легитнимните барања, вели Бадинтер.
Тоа, според него, е можно преку димензијата на локалната, многу децентрализирана демократија, која тој ја нарекува блиска демократија. За да се задоволат барањата на албанското малцинство, тој во 2001 година советувал Македонија да ја развива директната демократија, која ќе ги задоволи длабоките потреби на граѓаните и притоа да се внимава да не дојде до дискриминација на малцинствата на локално ниво.

Во тој дел Бадинтер смета дека бил разбран во Македонија, но во однос на сегашниот Бадинтеров принцип и процентуалната застапеност на малцинствата во администрацијата, тој уште пред десет години оцени дека тоа не е решение.

"Со тоа се ризикува да се парализира администрацијата и да се создадат групи со сите привилегии и предности, наместо да создаде еден заеднички народ, една заедничка нација. Етничкиот пристап ризикува да го влоши она што, всушност, треба да се надмине".
(This post was last modified: 06-03-2011, 04:46 PM by ЈорданПетровски.)
06-03-2011, 04:44 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#30

(06-03-2011, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-03-2011, 04:35 PM)sokoli Wrote: Moe mislenje e deka lupco georgievski tokmu toa go pravi vo momentot.Se pokazhuva kako zdrav i sazrean lider.Vo emisijata so vasko evtov site tvrdevte deka lubce ja potvrduva svojata izdaja vo bugrofill.Dodeka za mene toj vo toj moment gi oblekuvashe vojvodskite alishta.Go zhrtvuvashe sebe i svojata kariera zaradi svojot narod.So tvrdenjeto deka vo pocetok vmro go osnovale pro bugarski aktivisti i clenovi ili podobro bugarofili toj ja relaksira situacijata so bugarija koja e clenka na nato i eu i koja mozhe dvete noze da ni gi pikne vo edna obuvka pa vie mislite mu se.Negovoto mislenje deka ne mozhe da se zboruva za makedonci naslednici na antickite makedonci bideiki medju makedonci ima i sllvajanska i sekakva krv avtomatski gi relaksira rabotite so grcija.Vo momentot dava naj progresivni izjavi za medjunacionallnite odnosi vnatre vo drzhavata koi se stollb na stabilnosta i postoenjeto na drzhavata.Edinstveno ovie negovi cekori ne im odgovarat na severnite sosedi koi vo momentot imat naj sllabo vlijanie misllam na otvoreno pole inace vo pozadina tie se najopasnite bideiki imat mnogu jaki strukturi vo makedonija.no so sekoj izminat den gi gubat poziciite i lubco toa go znae.Jas go smetam za mnogu zrell politicar.Ako se izbori vo iuli jas gllasam za lubco.Na ovie izbori lubco nema da uspee na slednite lubco ke ni bide premier.Vllada ke napravat lubco georgievski i rufi osmani


Соколи, проблемот е што вие како етникум имате едно видуваље - заштита на колективни права кои неминовно водат кон распад на државата. . Љупчо во моментов зборува за нешто што ви оди во полза а тоа Љупчо го прави затоа што 1997 година потпиша договор со ѓаволот. Љупчо ги застапува и протежира СРПСКИТЕ интереси, поделбата на Макеобнија е СРПСКИ ИНТЕРЕС.
Еве што вели Бадинтер :


(02-03-2011, 03:01 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Бадинтер против Бадинтеровиот принцип


Според Бадинтер со двојното мнозинство се ризикува да се парализира администрацијата и да се создадат групи со сите привилегии и предности, наместо да создаде еден заеднички народ, една заедничка нацијаВоспоставените пријателски односи со македонските политичари доведоа тој да биде повикан да даде уставни совети за излез од конфликтот во кој се најде Македонија во 2001 година. Бадинтер ги даде своите совети, но потоа на некој начин се повлече од она што денес му се припишува како заслуга во Македонија, а тоа е двојното мнозинство, или таканаречениот Бадинтеров принцип.

Тој во разговор за Дојче веле вели дека е невозможно да се практикува консенсуална демократија, бидејќи според него консензусот ништо не решава и само го забранува владиното раководење на една земја, која се наоѓа во тешкотија.
- Консензусот е да се препушти власта на малцинствата. Тоа не може да функционира и потребно е да се бараат нови форми на задоволувања на легитнимните барања, вели Бадинтер.
Тоа, според него, е можно преку димензијата на локалната, многу децентрализирана демократија, која тој ја нарекува блиска демократија. За да се задоволат барањата на албанското малцинство, тој во 2001 година советувал Македонија да ја развива директната демократија, која ќе ги задоволи длабоките потреби на граѓаните и притоа да се внимава да не дојде до дискриминација на малцинствата на локално ниво.

Во тој дел Бадинтер смета дека бил разбран во Македонија, но во однос на сегашниот Бадинтеров принцип и процентуалната застапеност на малцинствата во администрацијата, тој уште пред десет години оцени дека тоа не е решение.

"Со тоа се ризикува да се парализира администрацијата и да се создадат групи со сите привилегии и предности, наместо да создаде еден заеднички народ, една заедничка нација. Етничкиот пристап ризикува да го влоши она што, всушност, треба да се надмине".

Тоа што предлага Бадинтер е , фактички, форма на кантонизација.

06-03-2011, 07:24 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#31

(06-03-2011, 04:35 PM)sokoli Wrote: Moe mislenje e deka lupco georgievski tokmu toa go pravi vo momentot.Se pokazhuva kako zdrav i sazrean lider.Vo emisijata so vasko evtov site tvrdevte deka lubce ja potvrduva svojata izdaja vo bugrofill.Dodeka za mene toj vo toj moment gi oblekuvashe vojvodskite alishta.Go zhrtvuvashe sebe i svojata kariera zaradi svojot narod.So tvrdenjeto deka vo pocetok vmro go osnovale pro bugarski aktivisti i clenovi ili podobro bugarofili toj ja relaksira situacijata so bugarija koja e clenka na nato i eu i koja mozhe dvete noze da ni gi pikne vo edna obuvka pa vie mislite mu se.Negovoto mislenje deka ne mozhe da se zboruva za makedonci naslednici na antickite makedonci bideiki medju makedonci ima i sllvajanska i sekakva krv avtomatski gi relaksira rabotite so grcija.Vo momentot dava naj progresivni izjavi za medjunacionallnite odnosi vnatre vo drzhavata koi se stollb na stabilnosta i postoenjeto na drzhavata.Edinstveno ovie negovi cekori ne im odgovarat na severnite sosedi koi vo momentot imat naj sllabo vlijanie misllam na otvoreno pole inace vo pozadina tie se najopasnite bideiki imat mnogu jaki strukturi vo makedonija.no so sekoj izminat den gi gubat poziciite i lubco toa go znae.Jas go smetam za mnogu zrell politicar.Ako se izbori vo iuli jas gllasam za lubco.Na ovie izbori lubco nema da uspee na slednite lubco ke ni bide premier.Vllada ke napravat lubco georgievski i rufi osmani

Кај си Соколи? За демократски имиџ на КОТЛЕ недостасува присаство на Албанци, посебно на оние попросветени. Да, и јас го делам твоето мислење за Љубчо Георгиевски. Има два става на Љубчо за територијално разграничување со Албанците. Прво е давање на дел од територија на Косово ( или Албанија) и тоа ,воглавном Полог, и земање дел на територија од Албанија.Тоа е од 2001 годин. Причините сите ги знаеме. Е, сега, Јордан вели дека тоа е српски интерес??? Тогаш, таа поделба не е била српски интерес.Тоа е било македонски интерес. Нормално, под услов да во Македонија имало доволно човечки материјал за независна Македонија. Сега, имаме друга ситуација. И светот да се сложи со поделба на Македонија, Албанците никако не би се сложиле со таа граница, која ја замислуваа дел од македонската политичка елита од 2001 година. Затоа, сега, Љубчо вели: поделбата на МК повеќе не е актуелна, туку заедничко живеење. Затоа и препорача на младите Македонци да почнат да учат албански, за да полесно се снајдат во новите услови.Исто се сложувам со неговата критика кон т.н. “антиквизација “ на МК. Единствено тој, Љубчо Георгиевски, собра храброст и доблест јавно да каже за еден политичко-културен феномен во Македонија- а тоа е нејзината рејугословенизација.
06-03-2011, 07:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

(06-03-2011, 07:24 PM)hristo Wrote:
(06-03-2011, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Соколи, проблемот е што вие како етникум имате едно видуваље - заштита на колективни права кои неминовно водат кон распад на државата. . Љупчо во моментов зборува за нешто што ви оди во полза а тоа Љупчо го прави затоа што 1997 година потпиша договор со ѓаволот. Љупчо ги застапува и протежира СРПСКИТЕ интереси, поделбата на Макеобнија е СРПСКИ ИНТЕРЕС.
Еве што вели Бадинтер :


(02-03-2011, 03:01 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Бадинтер против Бадинтеровиот принцип


Според Бадинтер со двојното мнозинство се ризикува да се парализира администрацијата и да се создадат групи со сите привилегии и предности, наместо да создаде еден заеднички народ, една заедничка нацијаВоспоставените пријателски односи со македонските политичари доведоа тој да биде повикан да даде уставни совети за излез од конфликтот во кој се најде Македонија во 2001 година. Бадинтер ги даде своите совети, но потоа на некој начин се повлече од она што денес му се припишува како заслуга во Македонија, а тоа е двојното мнозинство, или таканаречениот Бадинтеров принцип.

Тој во разговор за Дојче веле вели дека е невозможно да се практикува консенсуална демократија, бидејќи според него консензусот ништо не решава и само го забранува владиното раководење на една земја, која се наоѓа во тешкотија.
- Консензусот е да се препушти власта на малцинствата. Тоа не може да функционира и потребно е да се бараат нови форми на задоволувања на легитнимните барања, вели Бадинтер.
Тоа, според него, е можно преку димензијата на локалната, многу децентрализирана демократија, која тој ја нарекува блиска демократија. За да се задоволат барањата на албанското малцинство, тој во 2001 година советувал Македонија да ја развива директната демократија, која ќе ги задоволи длабоките потреби на граѓаните и притоа да се внимава да не дојде до дискриминација на малцинствата на локално ниво.

Во тој дел Бадинтер смета дека бил разбран во Македонија, но во однос на сегашниот Бадинтеров принцип и процентуалната застапеност на малцинствата во администрацијата, тој уште пред десет години оцени дека тоа не е решение.

"Со тоа се ризикува да се парализира администрацијата и да се создадат групи со сите привилегии и предности, наместо да создаде еден заеднички народ, една заедничка нација. Етничкиот пристап ризикува да го влоши она што, всушност, треба да се надмине".Тоа што предлага Бадинтер е , фактички, форма на кантонизација.


Бадинтер го разбираш така , бидејки го гледаш така.
Христо, ниедна држава која се градела и гради врз почитување на права на колективитети не опстанала. Ние сме енормно глуп народ наместо да ископираме тоа што функционира во светот ние измеслуваме дрвен воз. Кој сегогаш ни се пали при првото возење ама нам никако да ни дојде умот.
(This post was last modified: 06-03-2011, 07:54 PM by ЈорданПетровски.)
06-03-2011, 07:51 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#33

(06-03-2011, 07:51 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-03-2011, 07:24 PM)hristo Wrote:
(06-03-2011, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Соколи, проблемот е што вие како етникум имате едно видуваље - заштита на колективни права кои неминовно водат кон распад на државата. . Љупчо во моментов зборува за нешто што ви оди во полза а тоа Љупчо го прави затоа што 1997 година потпиша договор со ѓаволот. Љупчо ги застапува и протежира СРПСКИТЕ интереси, поделбата на Макеобнија е СРПСКИ ИНТЕРЕС.
Еве што вели Бадинтер :


(02-03-2011, 03:01 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Бадинтер против Бадинтеровиот принцип


Според Бадинтер со двојното мнозинство се ризикува да се парализира администрацијата и да се создадат групи со сите привилегии и предности, наместо да создаде еден заеднички народ, една заедничка нацијаВоспоставените пријателски односи со македонските политичари доведоа тој да биде повикан да даде уставни совети за излез од конфликтот во кој се најде Македонија во 2001 година. Бадинтер ги даде своите совети, но потоа на некој начин се повлече од она што денес му се припишува како заслуга во Македонија, а тоа е двојното мнозинство, или таканаречениот Бадинтеров принцип.

Тој во разговор за Дојче веле вели дека е невозможно да се практикува консенсуална демократија, бидејќи според него консензусот ништо не решава и само го забранува владиното раководење на една земја, која се наоѓа во тешкотија.
- Консензусот е да се препушти власта на малцинствата. Тоа не може да функционира и потребно е да се бараат нови форми на задоволувања на легитнимните барања, вели Бадинтер.
Тоа, според него, е можно преку димензијата на локалната, многу децентрализирана демократија, која тој ја нарекува блиска демократија. За да се задоволат барањата на албанското малцинство, тој во 2001 година советувал Македонија да ја развива директната демократија, која ќе ги задоволи длабоките потреби на граѓаните и притоа да се внимава да не дојде до дискриминација на малцинствата на локално ниво.

Во тој дел Бадинтер смета дека бил разбран во Македонија, но во однос на сегашниот Бадинтеров принцип и процентуалната застапеност на малцинствата во администрацијата, тој уште пред десет години оцени дека тоа не е решение.

"Со тоа се ризикува да се парализира администрацијата и да се создадат групи со сите привилегии и предности, наместо да создаде еден заеднички народ, една заедничка нација. Етничкиот пристап ризикува да го влоши она што, всушност, треба да се надмине".Тоа што предлага Бадинтер е , фактички, форма на кантонизација.


Бадинтер го разбираш така , бидејки го гледаш така.
Христо, ниедна држава која се градела и гради врз почитување на права на колективитети не опстанала. Ние сме енормно глуп народ наместо да ископираме тоа што функционира во светот ние измеслуваме дрвен воз. Кој сегогаш ни се пали при првото возење ама нам никако да ни дојде умот.

Веројатно си во право. Но, развој на државата одела во тој правец задните 60-ина години. Во Македонија, во момент, нема можност за преструктуирање на функционирање на државата на основи како ти замислуваш и предлагаш. Ниту од страна на Македонците, а уште помалку од малцинствата, посебно Албанците.Релативно добро ја следам политичката сцена во МК и ниту еднаш не сум наишол на вакви размислувања како што е твоето. Во САД, Канада, Австралија е се подруго, поради нивната историја, долго години граден систем на други идеолошки основи, немање на автохтони етнички целини и друго. А, да го прашаме Соколи што мисли за твојата идеја, за елиминација на колективни права на малцинствата? Тој ми делува свесно и информирано?
06-03-2011, 09:25 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#34

(04-03-2011, 12:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(03-03-2011, 12:44 PM)hristo Wrote: Зошто имам силно чувство дека текстот на Љубчо Георгиевсли напишан во 1991 година, по повод неговата оставка на позиција Потпретседател на Претседател на РМ е пишуван како за 2011 година? Кога го читам текстот на оставката, морници ми го обземаат телото и душата. На толку едноставен и пластичен начин Љ.Георгиевски ни го презентира предавството на Киро Глигоров и екипата околу него. И тоа кога Љубчо имал само 25 години! Окружен со еден куп вметнати соработници и кодоши на службите. Мислам дека ова тема ке предизика голем интерес. Очекувам рушење на рекорди на посетеност на КОТЛЕ. Машала. Љубчо и кога молчи работи за Македонија.Icon_cool


Христо, деновиве ке го качам и одговорот на Глигоров.
Темава нема да биде топ, бидејки зборува за исклучиво Македонски проблем. А ние не сме многу расположени да зборуваме кога вината треба да се лоцира кај нас.
Настаните од оставката па до денеска ја соголуваат пропагандата на УДБа и делувањето на УДБа во Македонија. Љупчо е најубав пример за моќта на УДБа. За неполни пет години УДБа успеа да го купи и тоа за евтини пари. Целата таа игра е покриена со Љупчовото бугарофилство. Ни подметнуваа и вакви ефтини фалсификати

[Image: 42832.jpg]

Човек сликан за личнен документ пред знакот на НАТО.

Оваа фотографија зборува за нас, за нашата плашливост, за нашиот поданички менталитет. Никој не се осмели да направи анализа на сликава и да каже дека е фалсификат. Да нема недоразбирање јас не навлегувам во тоа дали Љупчо има или нема Бугарски пасош. Исклучиво зборувам за фалсификатов кој ни беше подметнат и на кој никој не реагираше. Таквото наше однесување е најголема пречка да ја лоцираме вистинската причина за нашиот лет во место.Можеби Љубчо станал свесен дека парите што, евентуално, ги зел се малку,па тоа му дава политичка слобода да кажува и развива тези. Еве, на пример, ако е купен ,зошто зборува за феноменот на “ рејугословенизација“ во МК? И, тоа, само тој го зборува тоа. Не сум чул од некој друг ( сем Никола Младенов пред неколку месеци во една негова колумна) да јавно прозбори за тоа. Што е причината? Се ослободува од нивното влијание или ги рекетира, за повисока ценаIcon_lol06-03-2011, 09:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#35

(06-03-2011, 09:25 PM)hristo Wrote:
(06-03-2011, 07:51 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-03-2011, 07:24 PM)hristo Wrote: Тоа што предлага Бадинтер е , фактички, форма на кантонизација.


Бадинтер го разбираш така , бидејки го гледаш така.
Христо, ниедна држава која се градела и гради врз почитување на права на колективитети не опстанала. Ние сме енормно глуп народ наместо да ископираме тоа што функционира во светот ние измеслуваме дрвен воз. Кој сегогаш ни се пали при првото возење ама нам никако да ни дојде умот.


Веројатно си во право. Но, развој на државата одела во тој правец задните 60-ина години. Во Македонија, во момент, нема можност за преструктуирање на функционирање на државата на основи како ти замислуваш и предлагаш. Ниту од страна на Македонците, а уште помалку од малцинствата, посебно Албанците.Релативно добро ја следам политичката сцена во МК и ниту еднаш не сум наишол на вакви размислувања како што е твоето. Во САД, Канада, Австралија е се подруго, поради нивната историја, долго години граден систем на други идеолошки основи, немање на автохтони етнички целини и друго.Се е изводливо ако се има волја. Кога инцијативата за промена на уставот и градење на Македонија како држава каде ке бидат почитувани човековите права ке биде објаснета докрај и дека таа не задира во ничии слободи само ги укинува дежурните самопрогласени водачи и "заштитници" на колективните права биде сигурен дека ке биде прифатена скоро од сите.

(This post was last modified: 06-03-2011, 09:40 PM by ЈорданПетровски.)
06-03-2011, 09:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,084
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36(06-03-2011, 09:33 PM)hristo Wrote:
(04-03-2011, 12:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Христо, деновиве ке го качам и одговорот на Глигоров.
Темава нема да биде топ, бидејки зборува за исклучиво Македонски проблем. А ние не сме многу расположени да зборуваме кога вината треба да се лоцира кај нас.
Настаните од оставката па до денеска ја соголуваат пропагандата на УДБа и делувањето на УДБа во Македонија. Љупчо е најубав пример за моќта на УДБа. За неполни пет години УДБа успеа да го купи и тоа за евтини пари. Целата таа игра е покриена со Љупчовото бугарофилство. Ни подметнуваа и вакви ефтини фалсификати

[Image: 42832.jpg]

Човек сликан за личнен документ пред знакот на НАТО.

Оваа фотографија зборува за нас, за нашата плашливост, за нашиот поданички менталитет. Никој не се осмели да направи анализа на сликава и да каже дека е фалсификат. Да нема недоразбирање јас не навлегувам во тоа дали Љупчо има или нема Бугарски пасош. Исклучиво зборувам за фалсификатов кој ни беше подметнат и на кој никој не реагираше. Таквото наше однесување е најголема пречка да ја лоцираме вистинската причина за нашиот лет во место.Можеби Љубчо станал свесен дека парите што, евентуално, ги зел се малку,па тоа му дава политичка слобода да кажува и развива тези. Еве, на пример, ако е купен ,зошто зборува за феноменот на “ рејугословенизација“ во МК? И, тоа, само тој го зборува тоа. Не сум чул од некој друг ( сем Никола Младенов пред неколку месеци во една негова колумна) да јавно прозбори за тоа. Што е причината? Се ослободува од нивното влијание или ги рекетира, за повисока ценаIcon_lolАко не ја споменува "рејугословенизација“ ептен ке биде лесен за препознавање. Вака останува во нешто "доследен". Инаку ако му се чесни намерите ке зборуваше за Балканската федерација која е се поизвесна.
Нике многу бргу ке бидеме исправени пред дилемата , можеби тоа ке биде и референдумското прашање :

1. Дали го прифакјате предлогот на Нимиц; Република Македонија Скопје
2. Влегување во Балканска федерација каде што името останува Република Македонија, јазикот македонски, нацијата македонска....

06-03-2011, 09:50 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#37

(06-03-2011, 09:50 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-03-2011, 09:33 PM)hristo Wrote:
(04-03-2011, 12:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Христо, деновиве ке го качам и одговорот на Глигоров.
Темава нема да биде топ, бидејки зборува за исклучиво Македонски проблем. А ние не сме многу расположени да зборуваме кога вината треба да се лоцира кај нас.
Настаните од оставката па до денеска ја соголуваат пропагандата на УДБа и делувањето на УДБа во Македонија. Љупчо е најубав пример за моќта на УДБа. За неполни пет години УДБа успеа да го купи и тоа за евтини пари. Целата таа игра е покриена со Љупчовото бугарофилство. Ни подметнуваа и вакви ефтини фалсификати

[Image: 42832.jpg]

Човек сликан за личнен документ пред знакот на НАТО.

Оваа фотографија зборува за нас, за нашата плашливост, за нашиот поданички менталитет. Никој не се осмели да направи анализа на сликава и да каже дека е фалсификат. Да нема недоразбирање јас не навлегувам во тоа дали Љупчо има или нема Бугарски пасош. Исклучиво зборувам за фалсификатов кој ни беше подметнат и на кој никој не реагираше. Таквото наше однесување е најголема пречка да ја лоцираме вистинската причина за нашиот лет во место.Можеби Љубчо станал свесен дека парите што, евентуално, ги зел се малку,па тоа му дава политичка слобода да кажува и развива тези. Еве, на пример, ако е купен ,зошто зборува за феноменот на “ рејугословенизација“ во МК? И, тоа, само тој го зборува тоа. Не сум чул од некој друг ( сем Никола Младенов пред неколку месеци во една негова колумна) да јавно прозбори за тоа. Што е причината? Се ослободува од нивното влијание или ги рекетира, за повисока ценаIcon_lolАко не ја споменува "рејугословенизација“ ептен ке биде лесен за препознавање. Вака останува во нешто "доследен". Инаку ако му се чесни намерите ке зборуваше за Балканската федерација која е се поизвесна.
Нике многу бргу ке бидеме исправени пред дилемата , можеби тоа ке биде и референдумското прашање :

1. Дали го прифакјате предлогот на Нимиц; Република Македонија Скопје
2. Влегување во Балканска федерација каде што името останува Република Македонија, јазикот македонски, нацијата македонска....

Е, за тоа Христо думаше пред неколку месеци.JeeeJeeeYeaYea

06-03-2011, 10:59 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#38

Христо, Бадинтер го зборува она што јас го зборувам на форумот, и младите синови на Јордан го го пишуваат во нивиниот фељтон: држава основана на поединечи човекови слободи, не за комунистичка колективизација која не води никаде (како што се покажа), која што ти и соколи ја поддржувате. Моето разидување со вас двајцата е токму во немањето на принципиелност. Вие барате некаква комуњарска утопија во која вие ќе сте своеволно крави музари, само за некој да ви симне шапка дека сте големи филозофи. Соколи и Христо, сте ме разочарале во минатава година на Котле, мислев дека имате свое "јас"...
07-03-2011, 12:26 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#39

Vaseto dumanje po moe mislenje ne e arno , Ljubce pa Ljubce , e ako de ,arno trgna forumot kotle.ca da stane predvesnik na edno novo dvizenje sirum Makedoncite kaj i da se.Aman luge pa toj Ljubce vikase Makedonija nacionalna drzava na Makedonskiot narod vo 1990 i sto uste ne i skoro milion i osumsto iljadi Makedonci mu veruvaa i ete go od 1998 do 2001 za da togas vo negovo vreme se sluci Vojna i promena na Ustav i da ne e Makedonija nacionalna drzava na Makedonci ama Mutnica. E sea kotle.ca vo eden del arno si ja sraboti zadaca , kodosi ,lustracija ,kriminal , i koj e koj i za koj rabotal i se arno , ama ve navlekoja so A1 ,Kale i demokratija sloboda na mediumi , i op poleka pak se pojavi Ljubce i pak slatki lizavki i slatki snista.Abre luge sami ako ne si srabotete nisto cekajki go Ljubce i ke go dobiete ama ke ja nema veke i vakva Makedonija i potoa pak li kotle , e da ama vie mozebi si imate od godinite za kurtasak a nekoj ne.
Eve ovde ke odi i eden apel dali od vas dvaica pameti nekoj deka po gubenje na izbori vo 2002 vo Makedonija se otvara nedelnik Svedok , koj e gazda i sto poraki praka togas vo nekolku broja a potoa go snemuva , e iz Beograda , se druzel so ARKAN , COBE i koj ti ne od tie arni momci i go e odnel Dragana pod zastita , pozanimavajte se so taj tip ili ja pobatajte Janko Bacev tuka da poraboti. Sega pogledajte okolu Ljubce nema luge od bezbednosni sluzbi nikoj a kaj drugi vrie , ama toa e se opit ako narod se lepi na negovi kazuvanja gledajte se koj ke se iznapika okolu Ljubce pak i ke ja snema Makedonija, a jas takov opit ne bi sakal ama so Ljubce toa sledi , zatoa moljam vi se ja malu skurdepsajte se i poobmisleno kako pred nastani Slobodni mediumi vo Makedonija , terajte kade vi e Lustracija , kako pomina sverc na cigari a ja i kongres na VMRO-DPMNE vi zamina cutlivo. A majkata Branko nikade go snema , e za izbori sega i vednas ili kogas, ama ete Ljubce e turbo toa e kontrazverzen ama steten politicar za Makedonski Nacionalni inetersi ,a vprocem toa so znaenje ili ne vi go duma i Sokoli od svoi nacionalni pogledi i nim im pasuva Ljubce PO.
I kade vi e elan i energija a sepak NATO samit u Belgrad , a kako li stana Pacoli presednik na Kosovo, sto e so Hrvatska , zas zgasna necenzurirano.com na Domagoj Margetic i se taka , se do Crna Gora , pak sverc kaj nas na cigari a imidese , e sea dali e dogovorno od sama vlast zas drugo nema kako da se iskube od obrski za mnogu prasanja , a i taka vrti trti naskeli go Ljubce
Kade i da e tie dogovorno ke go klaat Ljubce PREMIER , ako SDSM i drugite so nego Bojkotirat , a vlezat VMRO-NP ,OM i FILIP PETROVSKI sam za da ima Vlada na RM uslov ke bide Ljubce da e PREMIER i ke bide , toa ne go mislete a spremeno e ,i ke ja nema Makedonija , i sto posle Jordan nema Makedonski Politicki Azilant u KANADA , ne toa ne si pomislil , nego Ljubce Ljubce , e aj mislejte i pisuvajte so vreme ama Makedonski ,ne so lepenje na proekti kako od 1998-2001 i sto sea pak fura Ljubce e toa e taa agenda, a Branko ke si e fraer ,Grujo ke e nokauter , ama pak ke se isturat drva i kamenja po Ljubce e pa sakate si go kako od 1990 do 1996-97 demek pred da go kupat ne be takov si e toa mu e Karakter um i toa go prave.
Za mojeto odenje od nekolku meseca vo Kina sakav da kazam , apel do site Makedonci kaj i da ste i onie doma , Kina e kade treba da se bara rabota ,osobeno za sreden i visok menagment , a i site drugi profesii Doktori ,Inzeneri aj na Ekonomski dl ke vi se obajasnam i adresi i biznis i se KINA zapametete , znaci po SAD ,KANADA tuka vednas na isto mesto br1 e i KINA a zas na EKONIMIJA se arno objasneto , KINA e BUM ja vidov nekolku meseci a toa ke e vo idni 50 i poveke godini a opstojuva poveke od 6 iljadi godini nivna tradicija .
07-03-2011, 12:50 AM
Reply
aleksandar-alex
Unregistered

 
#40

citajki ja ostavkata moram da priznaam deka mornici me lazea ednostavno kako da znael covekot sto ja ceka makedonija prvo moram da posocam razgrabuvanje na makedonija pa propagjanje na zastedite vo bankite na stedacite pa posle i vojnata ednsotavno LJUBCO kako da znael sto ke se sluci, 1998 bidna premier samo toa ne nekoj mu smetase i nemozese da se pomiri so toa i nekoj posle mu ja nametna vojnata sto ni se sluci i posle celata slika bese deka vmro e vinovno za vonjata moze da se kaze mozebi pokusal da popravi sve ona sto e navedeno vo negovata podprecedatelska ostavka ama nevozmozna misija i gi izgubi izborite i go predade kormiloto na GRUEVSKI posle se sluci i atentatot na BORIS TRAJKOVSKI ednostano kazano kako na nekoj da mu smeta ideologijata na VMRO-DPMNE,
isto i sega koga go procitav intervjuto kako da sozreal amam sepak se prasuvam dali e konecno spremen i dali ke ima hrabrost da se suprostavi na UDBA kako sto mozam da zaklucam ima golem udel ve sve ova sto se slucuvalo vo nasa draga MAKEDONIJA
07-03-2011, 02:57 AM
Reply