Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.63 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Български телевизии
Author Message
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#21

Очекувајте синхронизиран превод на македонски. Icon_razz
Let me hear you make decisions without your television.
04-08-2011, 11:20 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#22

(04-08-2011, 11:20 AM)Gnoj Wrote: Очекувајте синхронизиран превод на македонски. Icon_razz

Да си призная-сериала не го гледах (самата дума "сериал" ми действа зле на чревната система) по bTV,ама по канал5 ще гледам поне една серия Icon_mrgreen
Може и да ударя една бутилка шампанско с панделка в телевизора-струва си! ;)
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 04-08-2011, 09:43 PM by TATAP.)
04-08-2011, 09:41 PM
Website Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#23

Сум згрешил, преводот немало да биде синхронизиран.

http://showbusiness.actualno.com/news_356049.html
Let me hear you make decisions without your television.
06-08-2011, 11:17 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#24

Quote:Знајно или незнајно, Канал 5 со серијата „Стаклен дом“ направи преседан и обид за рушење на еден од непишаните табуа во македонскиот ТВ-етер. Се сеќава ли некој некогаш да видел филм или каква било играна програма од бугарско производство на некоја македонска телевизија? Барем во некоја тематска филмска вечер во бош-термин на МРТВ? Тешко дека некој може да се сети! Веројатно никаде не постоела забрана за емитување бугарска играна продукција, но, сепак, со „Стаклен дом“ ми се чини дека првпат во македонскиот етер доаѓа програма на бугарски јазик. За среќа, со титл на македонски јазик, без натсинхронизација. И покрај сите наши предрасуди за бугарската култура, ТВ-продукција и естетика (сосема сигурно и Бугарите имаат предрасуди за нас), „Стаклен дом“ е сосема солидна, сценаристички, актерски и продукциски изработена сапуница, според стандардите на својот жанр. Освен на македонскиот Канал 5, оваа серија ќе се емитува или веќе се прикажува и на некои српски и хрватски телевизии. Со оглед дека досегашната комуникација со бугарската ТВ-продукција се одвивала во манирот на „рововските позиции“ од балканските војни, или барем 1941 година, низ призмата на политичките несогласувања, серијата „Стаклен дом“ доаѓа како некаков телевизиско-културолошки шок. Барем колку да се отвори муабет за бугарска ТВ-сиеста!
Утрински весник-"Бугарска сиеста"

Коментарите са интересни,а още по-интересно е защо се политизира дори и нещо толкова елементарно като една "сапунка"!
По други форуми излъчването на сериала вече се коментира от страна на "бугараши" и "комуняри-сърбомани"...
Смешно и тъжно...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
06-08-2011, 01:03 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#25

(06-08-2011, 01:03 PM)TATAP Wrote:
Quote:Знајно или незнајно, Канал 5 со серијата „Стаклен дом“ направи преседан и обид за рушење на еден од непишаните табуа во македонскиот ТВ-етер. Се сеќава ли некој некогаш да видел филм или каква било играна програма од бугарско производство на некоја македонска телевизија? Барем во некоја тематска филмска вечер во бош-термин на МРТВ? Тешко дека некој може да се сети! Веројатно никаде не постоела забрана за емитување бугарска играна продукција, но, сепак, со „Стаклен дом“ ми се чини дека првпат во македонскиот етер доаѓа програма на бугарски јазик. За среќа, со титл на македонски јазик, без натсинхронизација. И покрај сите наши предрасуди за бугарската култура, ТВ-продукција и естетика (сосема сигурно и Бугарите имаат предрасуди за нас), „Стаклен дом“ е сосема солидна, сценаристички, актерски и продукциски изработена сапуница, според стандардите на својот жанр. Освен на македонскиот Канал 5, оваа серија ќе се емитува или веќе се прикажува и на некои српски и хрватски телевизии. Со оглед дека досегашната комуникација со бугарската ТВ-продукција се одвивала во манирот на „рововските позиции“ од балканските војни, или барем 1941 година, низ призмата на политичките несогласувања, серијата „Стаклен дом“ доаѓа како некаков телевизиско-културолошки шок. Барем колку да се отвори муабет за бугарска ТВ-сиеста!
Утрински весник-"Бугарска сиеста"

Коментарите са интересни,а още по-интересно е защо се политизира дори и нещо толкова елементарно като една "сапунка"!
По други форуми излъчването на сериала вече се коментира от страна на "бугараши" и "комуняри-сърбомани"...
Смешно и тъжно...

Е, Татар, мамурлакот секогаш е тежок и мачен.Smajlito
12-08-2011, 01:00 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#26

ЧУДЕСАТА ПРОДЪЛЖАВАТ!
Български филм по Канал5

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...icleId=579
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
13-08-2011, 07:47 AM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#27

(13-08-2011, 07:47 AM)TATAP Wrote: ЧУДЕСАТА ПРОДЪЛЖАВАТ!
Български филм по Канал5

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...icleId=579
След един час по Канал5! Starce


Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
14-08-2011, 06:04 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#28

(13-08-2011, 07:47 AM)TATAP Wrote: ЧУДЕСАТА ПРОДЪЛЖАВАТ!
Български филм по Канал5

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...icleId=579
"Мисия Лондон" може да се гледа тук:
http://www.videoweed.es/file/2udda11ig5m6e

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
28-08-2011, 11:46 AM
Website Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#29

Някой някъде каза по българските медии, че предстои премиерата на ...
"Софиянци в повече в стъклен дом под прикритие ....със 7 часа разлика"
17-09-2011, 09:47 PM
Reply
KRAZISTA
Unregistered

 
#30

Србите се закон зафилмови и сериали...имаат квалитет....А вие Бугарите..немате ништо квалитетно от тоа филмовите...сега почнааи турски сериали дадаваат...и кај нас и кај вас...тоа ке не дотепа...Чак и овиеСРбоманите отСИТЕЛ..почнаасо тоатурските сапуници..УЖАССС
28-10-2011, 03:24 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#31

(28-10-2011, 03:24 PM)KRAZISTA Wrote: Србите се закон зафилмови и сериали...имаат квалитет....А вие Бугарите..немате ништо квалитетно от тоа филмовите...сега почнааи турски сериали дадаваат...и кај нас и кај вас...тоа ке не дотепа...Чак и овиеСРбоманите отСИТЕЛ..почнаасо тоатурските сапуници..УЖАССС

Грешка си. Е, тоа зависи и од индивидуалните културни стандарди. За мене, поголемиот дел од српските серии се глупости. Факт е дека бугарската филмска понуда ни е била забранета. Но, еве двете комедии што бугарските форумџии ни ги понудија на 1-та страна од ова тема, за мојот вкус, се многу добри. Ти, веројатно, гледаш доста српски серии и филмови, па и јазикот ти се посрбил- “ Чак“ во Србија, во Макеоднија е “ дури“Surrender

01-11-2011, 11:29 AM
Reply
Kompleksar Offline
Junior Member
**

Posts: 14
Joined: Jul 2011
Reputation: 0
#32

Най-добрата българска комедия според мен "Оркестър Без Име" (1982).01-11-2011, 08:26 PM
Reply
Kompleksar Offline
Junior Member
**

Posts: 14
Joined: Jul 2011
Reputation: 0
#33

От Нищо Нещо (1979)01-11-2011, 09:58 PM
Reply