Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(НЕ)ПАМЕТЕН ПОТЕГ?
Author Message
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#21

(01-03-2011, 05:38 AM)toni_a Wrote:
(01-03-2011, 03:31 AM)Solenik Wrote: За да се реши проблем се решава од коренот. Дали "држaвниците" кои ја ставија РМ во оваа ситуација го имаа мандатот за тоа?

НЕ!
Абсолутно и одговорно тврдам - НЕ!

проблемот е во тоа што штетата е веќе направена (а абсурдот е што истите сеуште се појавуваат по избирачки списоци)!

пс - а „за од корен“ решавање - тешко, те. невозможно!
опцијата „пу-пу-неважи„ за жал во сите игри ја нема.
некои грешки/потези не се реверзибилни.
некое друштво си играло ДРЖАВА ,а сеуште не е казнето!(01-03-2011, 06:03 AM)toni_a Wrote: @Соленик,
сум се откажал да спорам со тебе за УСА и некакви империјализми и колонијализми...мада индиции и факти постојат еден куп...
не те опоравдувам,ама те сваќам!
те разбирам за твоите ПРО-ставови и желбата (потребата) да се внесе Македонија во сферата на интерес на некој поголем и/или поволен гео-стратешки фактор...па затоа не сакаш/не дозволуваш (оправдана) критика...
НО муабетот во момент ми е друг, елемент кој ми се допаѓа и треба да биде споменат:

ако некоја поголема политичка фигура во УСА ја изневери сопругата, тој губи секаква политичка подлога и се прави огромен скандал!
ако идниот лидер може да ја изневери фамилијата, најблиското опкружување, тогаш и државата од негова страна (потенцијално) подлежи на уште поголема изневера!

значи, од корен се врши селекција на секакви национални изневери/измами/предавства!!!!

и каде е проблемот во Македонија:

кај нас со децении е вршена селекција во обратен (од горе споменатиот) смисол!

и затоа пред се’ ни е потребна ЛУСТРАЦИЈА!
(This post was last modified: 01-03-2011, 06:17 AM by toni_a.)
01-03-2011, 06:12 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#22

(01-03-2011, 03:31 AM)Solenik Wrote: За да се реши проблем се решава од коренот. Дали "држaвниците" кои ја ставија РМ во оваа ситуација го имаа мандатот за тоа?

Bravo

Ја испоуништија државата, па сега уште истите за "нејзино добро" ќе и менуваат име. Секој потег кој тие го планираат јас го сметам за опасен и анти-државен. Не знам што ме тера така да мислам, веројатно искуството.
01-03-2011, 11:34 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#23

(01-03-2011, 06:03 AM)toni_a Wrote: @Соленик,
сум се откажал да спорам со тебе за УСА и некакви империјализми и колонијализми...мада индиции и факти постојат еден куп...
не те опоравдувам,ама те сваќам!
те разбирам за твоите ПРО-ставови и желбата (потребата) да се внесе Македонија во сферата на интерес на некој поголем и/или поволен гео-стратешки фактор...па затоа не сакаш/не дозволуваш (оправдана) критика...
НО муабетот во момент ми е друг, елемент кој ми се допаѓа и треба да биде споменат:

ако некоја поголема политичка фигура во УСА ја изневери сопругата, тој губи секаква политичка подлога и се прави огромен скандал!
ако идниот лидер може да ја изневери фамилијата, најблиското опкружување, тогаш и државата од негова страна (потенцијално) подлежи на уште поголема изневера!

значи, од корен се врши селекција на секакви национални изневери/измами/предавства!!!!

Не можам да разберам што сакаш да кажеш со ова, особено во контекст на моето прашање дали луѓето кои ја внесоа Македонија во таканаречениот спор за името го имаа мандатот од народот. Околу САД отворете тема, па ќе дискутираме се' по ред како што треба. Една работа што не ја комуницираме доволно разбирливо е дека се согласуваме дека САД не се совршени, само што јас велам оти чумата на комунизмот почнува да ги заболува и нив. Сепак, на РМ и' треба да излезе од друштвото кое ја музе од 1944-та до денес.

Тони, не би се согласил дека работава со името е неповратна; повратна е и тоа како, особено преку лустрација. Кога веќе ја спомнавме и лустрацијата, онаа од 1991 навака, не бара некакви посебни закони, туку само желба од правосудството. Тужбата на Јордан против Фрчолина и компанија може да ја заврши работата.
01-03-2011, 03:30 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#24

(01-03-2011, 03:30 PM)Solenik Wrote:
(01-03-2011, 06:03 AM)toni_a Wrote: @Соленик,
сум се откажал да спорам со тебе за УСА и некакви империјализми и колонијализми...мада индиции и факти постојат еден куп...
не те опоравдувам,ама те сваќам!
те разбирам за твоите ПРО-ставови и желбата (потребата) да се внесе Македонија во сферата на интерес на некој поголем и/или поволен гео-стратешки фактор...па затоа не сакаш/не дозволуваш (оправдана) критика...
НО муабетот во момент ми е друг, елемент кој ми се допаѓа и треба да биде споменат:

ако некоја поголема политичка фигура во УСА ја изневери сопругата, тој губи секаква политичка подлога и се прави огромен скандал!
ако идниот лидер може да ја изневери фамилијата, најблиското опкружување, тогаш и државата од негова страна (потенцијално) подлежи на уште поголема изневера!

значи, од корен се врши селекција на секакви национални изневери/измами/предавства!!!!

Не можам да разберам што сакаш да кажеш со ова, особено во контекст на моето прашање дали луѓето кои ја внесоа Македонија во таканаречениот спор за името го имаа мандатот од народот. Околу САД отворете тема, па ќе дискутираме се' по ред како што треба. Една работа што не ја комуницираме доволно разбирливо е дека се согласуваме дека САД не се совршени, само што јас велам оти чумата на комунизмот почнува да ги заболува и нив. Сепак, на РМ и' треба да излезе од друштвото кое ја музе од 1944-та до денес.

Тони, не би се согласил дека работава со името е неповратна; повратна е и тоа како, особено преку лустрација. Кога веќе ја спомнавме и лустрацијата, онаа од 1991 навака, не бара некакви посебни закони, туку само желба од правосудството. Тужбата на Јордан против Фрчолина и компанија може да ја заврши работата.

Така е Соленик, во Македонија се пласира лага дека лустрацијата е противправна и има ретроактивно дејство. Тоа не е вистина и ја кажуваат само експерти од типот на Фрчкоски кои си ја имаат мувата на капата. Не е точно дека има ретроактивно дејство, затоа што има случаи каде што е кршен не само законот, туку и Уставот на РМ. Тоа ако не се лажам во други нормални држави е смртна казна како добар ден. Само кодоши или неупатени зборуваат дека лустрацијата не е потребна. И Киро Глигоров немаше мандат да прави НИШТО бидејќи беше избран нелегитимно, без избори. Ама ќе дојде крајот на сите не се секирајте ништо не е вечно.
01-03-2011, 04:06 PM
Reply
Тозовац Offline
Junior Member
**

Posts: 22
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#25

(01-03-2011, 04:06 PM)Nikola Wrote:
(01-03-2011, 03:30 PM)Solenik Wrote:
(01-03-2011, 06:03 AM)toni_a Wrote: @Соленик,
сум се откажал да спорам со тебе за УСА и некакви империјализми и колонијализми...мада индиции и факти постојат еден куп...
не те опоравдувам,ама те сваќам!
те разбирам за твоите ПРО-ставови и желбата (потребата) да се внесе Македонија во сферата на интерес на некој поголем и/или поволен гео-стратешки фактор...па затоа не сакаш/не дозволуваш (оправдана) критика...
НО муабетот во момент ми е друг, елемент кој ми се допаѓа и треба да биде споменат:

ако некоја поголема политичка фигура во УСА ја изневери сопругата, тој губи секаква политичка подлога и се прави огромен скандал!
ако идниот лидер може да ја изневери фамилијата, најблиското опкружување, тогаш и државата од негова страна (потенцијално) подлежи на уште поголема изневера!

значи, од корен се врши селекција на секакви национални изневери/измами/предавства!!!!

Не можам да разберам што сакаш да кажеш со ова, особено во контекст на моето прашање дали луѓето кои ја внесоа Македонија во таканаречениот спор за името го имаа мандатот од народот. Околу САД отворете тема, па ќе дискутираме се' по ред како што треба. Една работа што не ја комуницираме доволно разбирливо е дека се согласуваме дека САД не се совршени, само што јас велам оти чумата на комунизмот почнува да ги заболува и нив. Сепак, на РМ и' треба да излезе од друштвото кое ја музе од 1944-та до денес.

Тони, не би се согласил дека работава со името е неповратна; повратна е и тоа како, особено преку лустрација. Кога веќе ја спомнавме и лустрацијата, онаа од 1991 навака, не бара некакви посебни закони, туку само желба од правосудството. Тужбата на Јордан против Фрчолина и компанија може да ја заврши работата.

Така е Соленик, во Македонија се пласира лага дека лустрацијата е противправна и има ретроактивно дејство. Тоа не е вистина и ја кажуваат само експерти од типот на Фрчкоски кои си ја имаат мувата на капата. Не е точно дека има ретроактивно дејство, затоа што има случаи каде што е кршен не само законот, туку и Уставот на РМ. Тоа ако не се лажам во други нормални држави е смртна казна како добар ден. Само кодоши или неупатени зборуваат дека лустрацијата не е потребна. И Киро Глигоров немаше мандат да прави НИШТО бидејќи беше избран нелегитимно, без избори. Ама ќе дојде крајот на сите не се секирајте ништо не е вечно.

Читав коментари и случајно видов еден од Маријана ако не се лажам на тема лустација беше дека таа не треба да има правно туку ПОЛИТИЧКО дејство што е изводливо доколку целиот процес се преиначи во тој правец.ЗАКОНОТ КАКО ЗАКОН НЕ МОЖЕТЕ ДА ГО НОСЕТЕ ДА ВАЖИ ЗА ДЕЛА КОИ БИЛЕ ВРШЕНИ ВО МИНАТОТО ЗА ШТО САКА НЕКА Е.Друга битна работа кога веќе Никола спомна е дека доколку како што тврди тој бил кршен законот, треба луѓе да се теретат според тој закон кој тие луѓе го кршеле.
Не може комисија да има моќ на суд па таа да носи одлуки па ако има некој нешто против (Трендафил Ивановски) тогаш одлуката на комисијата да ја обжали на суд?Процесот на лустрација треба да ги “дискредитира“ кодошите и нивната политичка моќ да ја сведе на нула.Тоа треба да е еден политички процес во кој сите партии ќе учествуваат, никако преку закон.
01-03-2011, 05:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

(01-03-2011, 05:20 PM)Тозовац Wrote: Читав коментари и случајно видов еден од Маријана ако не се лажам на тема лустација беше дека таа не треба да има правно туку ПОЛИТИЧКО дејство што е изводливо доколку целиот процес се преиначи во тој правец.ЗАКОНОТ КАКО ЗАКОН НЕ МОЖЕТЕ ДА ГО НОСЕТЕ ДА ВАЖИ ЗА ДЕЛА КОИ БИЛЕ ВРШЕНИ ВО МИНАТОТО ЗА ШТО САКА НЕКА Е.Друга битна работа кога веќе Никола спомна е дека доколку како што тврди тој бил кршен законот, треба луѓе да се теретат според тој закон кој тие луѓе го кршеле.
Не може комисија да има моќ на суд па таа да носи одлуки па ако има некој нешто против (Трендафил Ивановски) тогаш одлуката на комисијата да ја обжали на суд?Процесот на лустрација треба да ги “дискредитира“ кодошите и нивната политичка моќ да ја сведе на нула.Тоа треба да е еден политички процес во кој сите партии ќе учествуваат, никако преку закон.


Одговорот на твојата дилема е тука:


Quote:“Лустрацијата” како процес на ревизија на работата властите и нивните тајни служби


За последователниот период на Независност, противниците на “Лустрацијата” велат дека бил донесен демократски Устав, кој ги гарантирал правата и слободите на граѓаните. Тоа е точно. И токму тоа е она што ја прави неопходноста од ревизија дотолку поголема. Токму во тој период постојат лица на кои им се кршени правата и слободите загарантирани од тој Устав. Законите на Република Македонија предвидуваат дека, доколку постојат индиции, т.е. доколку вест за кршење на законите стане јавна, тогаш Јавното обвинителство е обврзано да спроведе истрага по тие индиции.

Таа вест ја допира јавноста, односно Јавното обвинителство, повеќе од десет години - од моментот на отварањето на досиеата, според Законот кој беше донесен од страна на Владата на Љубчо Георгиевски. Потелкото на овие индиции не е од шпекулации, туку, од досиеа на СДБ, кои претставуваат официјални државни документи. Тоа значи дека Јавното обвинителство веќе повеќе од десет години ја занемарува својата должност да ја спроведе таа истрага. Поради оваа заштита на прекршувачите на законите од страна на државните апарати, отпаѓа одбраната на застареност на кривично дело. Едноставно, поради тие прекршоци направени пред 10,15, 20 или повеќе години, жртвите сеуште страдаат, додека прекршувачите сеуште ги уживаат плодовите на своите злодела.

Значи “Лустрацијата” треба да е процес на ревизија на работењето на државните власти и нивните тајни служби, од 1944. година до денешен ден. Цел да и’ е исправање на неправди, доклку се докажат. Полза треба да има целото општество, бидејќи, злосторниците се далеку помалубројни од оштетените. Овој процес мора да се води од перспекивата на жртвите.
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=864Најчевска како председател на Хелсиншки е виновна за необзнанување на политичкиот прогон во Македонија. Таа во извештаите на Хелисншки од Македонија до централата не известувала за тоа.
01-03-2011, 06:20 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#27

Комисија не треба да постои. Тоа е работа на судот. Ако се правиме глупи дека ДПМНЕ е власт која сака да направи вистинска лустрација далеку ќе стигнеме. Да сакаше ќе направеше. И Нацистите правеле злосторства и тоа според нивните закони па не сум слушнал од некој да кука дека тие биле неправедно изведени и егзекутирани. Посебно што нашиве кршеле закони во услови кога тие ВЕЌЕ ПОСТОЕЛЕ сум рекол 100 пати и ако треба уште толку ќе повторам. Оние кои знаат што направиле во минатото нека спијат мирно дур не дојде земската казна а како што кажав ништо не трае вечно. Оној кој знае дека кариерата ја изградил без притоа да наштети на друг нема зошто да биде против процес кој го обави цела источна Европа освен ние и Србија за да се оди напред. Дур нема лустрација- остануваат постоечките гарнитури и кадри. Дур остануваат тие- нема напред одење и тоа на сите нека им е јасно.
01-03-2011, 07:54 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#28

(01-03-2011, 07:54 PM)Nikola Wrote: Комисија не треба да постои. Тоа е работа на судот. Ако се правиме глупи дека ДПМНЕ е власт која сака да направи вистинска лустрација далеку ќе стигнеме. Да сакаше ќе направеше. И Нацистите правеле злосторства и тоа според нивните закони па не сум слушнал од некој да кука дека тие биле неправедно изведени и егзекутирани. Посебно што нашиве кршеле закони во услови кога тие ВЕЌЕ ПОСТОЕЛЕ сум рекол 100 пати и ако треба уште толку ќе повторам. Оние кои знаат што направиле во минатото нека спијат мирно дур не дојде земската казна а како што кажав ништо не трае вечно. Оној кој знае дека кариерата ја изградил без притоа да наштети на друг нема зошто да биде против процес кој го обави цела источна Европа освен ние и Србија за да се оди напред. Дур нема лустрација- остануваат постоечките гарнитури и кадри. Дур остануваат тие- нема напред одење и тоа на сите нека им е јасно.

BravoBravoBravo
01-03-2011, 08:12 PM
Reply
Тозовац Offline
Junior Member
**

Posts: 22
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#29

Еве и официјално беше потврдено дека премиерот сакал да го стави предлогот на референдум и дека ова не е ништо ново освен уште еден неуспешен потег на БЦ за дискредитирање на Никола Груевски.Кој гледал вести денеска можевте да ги видите извадоците од емисијата Х/0 на 29.05.2008 во која е гостин Никола и кажува за предлогот на Нимиц исто така и кај Јанко го потврдува истото неколку дена претходно.
Откако го објави ова А1 не заслужува само да биде затворена туку треба сите вработени да се линчуваат и фрлат во Вардар.
04-03-2011, 02:44 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30Quote:Еве што пишува и потпишува Милошоски: „За време на овие преговори, Република Македонија ПРИФАТИ неколку предлози на Метју Нимиц... вклучувајќи го и предлогот од март 2008 за ‘Република Македонија (Скопје)’, кој Грција, ЗА ЖАЛ, го отфрли“. Го напишал, го потпишал и го испратил до генералниот секретар, Генералното собрание и Советот за безбедност на ООН.

За тие што го следеле спорот со Грција, ова не е изненадување. Но, за сите што го слушаа Груевски минативе 3 години и му веруваа, ова беше шок. Министерот со потпис потврди дека премиерот ја мамеше сопствената јавност за едно од најважните и најчувствителни прашања. Но, Македонија не е Германија, а Милошоски и Груевски се поинакви „барони“. Затоа, се однесуваат како ич мува да не ги лази, па премиерот ни ја вергла истата реченица со која н` убедуваше: „Никогаш, ниту сум прифатил промена на името ниту мислам да прифатам“. Иако неговиот министер потпишува дека од име на државата прифатиле не еден, туку „неколку предлози на Нимиц“. И уште повеќе, Груевски ладно ни соопштува дека ништо не прифатил, туку предлогот само ќе го ставел на референдум. Ако е тоа така, зошто Милошоски не споменува „р“ од референдум во своето писмо? Зошто тогаш министерот од име на Владата вели дека предлогот „ЗА ЖАЛ Грција го отфрлила“? Зошто би жалеле за предлог што не го прифаќаме?
04-03-2011, 04:43 PM
Reply