Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тестирање на нерви(епизода 2011)
Author Message
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(21-02-2011, 12:57 AM)Solenik Wrote: И затоа Американците прават сплавови од шифоњери за да пребегаат на Куба, 2 милиона Американци годишно бегаат за Мексико и 30 милиона Америкнци се раселуваат по светот: Македонија, Русија, Кина, Азребеџан и тако даље!!

За трепет е човек да види како комунистичката пропаганда е ефективна во 2011... вакви работи немам читано од времето кога Нова Македонија беше под палката на Панде
Види брате Соленик...ако тебе ти е платено да ја штитиш америчката пропаганда(што и е скоро сомнително бидејќи никаде немаш спомнато за некој грешен потег на САД-туку напротив жестоко ги браниш),мене никој не ми плаќа за моето размислување...нити сум член на партии,групации,фондации...така да имам право да си го вртам погледот исток-запад на секој две секунди и при тоа ич да не ми чуе,и да нема на кого да му полагам сметки!

А другата работа е што ти и Јордан,штом наидете на некој член со антиамериканско расположение постојано лепите етикети УДБА,УДБА,УДБА....па побогу човеку вие тотално и трајно ли ви е избришано од умот дека постеле и постојат луѓе кои смеат да размислуваат слободно???


Целта на едукацијата во животот е пополнување на гладиот ум со факти...е сега знаеме сите дека многу од фактите кои ни влегуваат во мозокот се нечија пропаганда,а исто голем дел од фактите влегуваат со помош на ќешIcon_lol

Значи неможеш да бараш кривица во убиецот,туку во неговиот живот и општеството што го опкружувало....

Јас одсекогаш сум ги сакал америте,но после 2001(Арачиново),ете едноставно не ги сакам...после тоа се случи Ирак,Авганистан,Иран и ред други американски политики кои биле смешни дури и за мали деца!

Т.е јас не сум радикален фундаменталист,па кога ќе кажам дека америте не ги сакам,дека тоа треба некој да го сфати дека јас ќе се налепам со бомби и дека ќе се разнесам на Менхетен Nee_taka

Постои можност да се вратам на идејата дека америте можат да корегираат многу работи,НО едноставно после документарците Zeitgeist,на Мајкл Мур,Џулиен Асанж мнооогу потешко дека ќе ми се врати довербата...освен ако не направат нешто во наша корист(да не пикнат во ЕУ и НАТО како РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА)!

Одитов оффтопик за сите пари,но сепак во иднина ќе ве молам да престанете со тоа дека ако некој не е со амерички розови наочари,дека треба да е српски службеник...бидејќи ќе повторам дека моето несогласување со америчката политика се должи на документарците од нивно тло!!!
(This post was last modified: 21-02-2011, 01:31 AM by Makedonec.)
21-02-2011, 01:29 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(21-02-2011, 01:29 AM)Makedonec Wrote:
(21-02-2011, 12:57 AM)Solenik Wrote: И затоа Американците прават сплавови од шифоњери за да пребегаат на Куба, 2 милиона Американци годишно бегаат за Мексико и 30 милиона Америкнци се раселуваат по светот: Македонија, Русија, Кина, Азребеџан и тако даље!!

За трепет е човек да види како комунистичката пропаганда е ефективна во 2011... вакви работи немам читано од времето кога Нова Македонија беше под палката на Панде
Види брате Соленик...ако тебе ти е платено да ја штитиш америчката пропаганда(што и е скоро сомнително бидејќи никаде немаш спомнато за некој грешен потег на САД-туку напротив жестоко ги браниш),мене никој не ми плаќа за моето размислување...нити сум член на партии,групации,фондации...така да имам право да си го вртам погледот исток-запад на секој две секунди и при тоа ич да не ми чуе,и да нема на кого да му полагам сметки!

А другата работа е што ти и Јордан,штом наидете на некој член со антиамериканско расположение постојано лепите етикети УДБА,УДБА,УДБА....па побогу човеку вие тотално и трајно ли ви е избришано од умот дека постеле и постојат луѓе кои смеат да размислуваат слободно???


Целта на едукацијата во животот е пополнување на гладиот ум со факти...е сега знаеме сите дека многу од фактите кои ни влегуваат во мозокот се нечија пропаганда,а исто голем дел од фактите влегуваат со помош на ќешIcon_lol

Значи неможеш да бараш кривица во убиецот,туку во неговиот живот и општеството што го опкружувало....

Јас одсекогаш сум ги сакал америте,но после 2001(Арачиново),ете едноставно не ги сакам...после тоа се случи Ирак,Авганистан,Иран и ред други американски политики кои биле смешни дури и за мали деца!

Т.е јас не сум радикален фундаменталист,па кога ќе кажам дека америте не ги сакам,дека тоа треба некој да го сфати дека јас ќе се налепам со бомби и дека ќе се разнесам на Менхетен Nee_taka

Постои можност да се вратам на идејата дека америте можат да корегираат многу работи,НО едноставно после документарците Zeitgeist,на Мајкл Мур,Џулиен Асанж мнооогу потешко дека ќе ми се врати довербата...освен ако не направат нешто во наша корист(да не пикнат во ЕУ и НАТО како РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА)!

Одитов оффтопик за сите пари,но сепак во иднина ќе ве молам да престанете со тоа дека ако некој не е со амерички розови наочари,дека треба да е српски службеник...бидејќи ќе повторам дека моето несогласување со америчката политика се должи на документарците од нивно тло!!!

Сигурно не е се розево ама не е ни така мрачно како што ти сакаш да го прикажеш. ОК ако ништо друго кажи зошто луѓе од цел свет одат масовно да си ја побараат среќата во САД, а не обратно? Зошто е САД земја со милион етникуми? Зашто многу им било арно дома па пребегале...Тоа ќе е ја мислам.
21-02-2011, 01:44 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(21-02-2011, 01:44 AM)Nikola Wrote: Сигурно не е се розево ама не е ни така мрачно како што ти сакаш да го прикажеш. ОК ако ништо друго кажи зошто луѓе од цел свет одат масовно да си ја побараат среќата во САД, а не обратно? Зошто е САД земја со милион етникуми? Зашто многу им било арно дома па пребегале...Тоа ќе е ја мислам.
Затоа што само човек што не е од САД може да се нафати да работи по две работи за да заработи нешти,а притоа да чисти вц-а,и да мете скали...амерот тоа не ти го работи друже(тоа го работат емигрантите),прашај некој студент што работел сезонски во америка,и ќе ти каже како си поминал(работно)!

п.с Имаш слушнато дека 90% од научниците во САД се дојденци???....епа затоа што они моментално се најзатупена нација...и плус тоа се легачи и минимум по 100кг...ете заради тоа им требаат луѓето од страна,за да им ги пополнат дупките за кои не се способни самите да ги пополнат!!!
(This post was last modified: 21-02-2011, 02:00 AM by Makedonec.)
21-02-2011, 01:57 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(21-02-2011, 01:57 AM)Makedonec Wrote:
(21-02-2011, 01:44 AM)Nikola Wrote: Сигурно не е се розево ама не е ни така мрачно како што ти сакаш да го прикажеш. ОК ако ништо друго кажи зошто луѓе од цел свет одат масовно да си ја побараат среќата во САД, а не обратно? Зошто е САД земја со милион етникуми? Зашто многу им било арно дома па пребегале...Тоа ќе е ја мислам.
Затоа што само човек што не е од САД може да се нафати да работи по две работи за да заработи нешти,а притоа да чисти вц-а,и да мете скали...амерот тоа не ти го работи друже(тоа го работат емигрантите),прашај некој студент што работел сезонски во америка,и ќе ти каже како си поминал(работно)!

п.с Имаш слушнато дека 90% од научниците во САД се дојденци???....епа затоа што они моментално се најзатупена нација...и плус тоа се легачи и минимум по 100кг...ете заради тоа им требаат луѓето од страна,за да им ги пополнат дупките за кои не се способни самите да ги пополнат!!!

Сум прашал, работно е многу напорно, ама финансиски се исплати, долгорочно сигурно не ама се враќа и за дома. Па не се способни да ги пополнат кога е тоа преголема земја со премногу фирми со премногу работни сезонски и редовни работни места. Нормално дека за сезона повеќе требаат студенти од светот на кои им е потребна некоја пара одошто некој кој таму живее и работи. Секој таму си гледа во своето и си го работи своето. Да имаше во Америка легачење немаше да биде најголема светска економска сила која ги влече конците со свои раце. Не паѓај на лагите комунистички, таму се функционира, за разлика од овде.

П.С. Цела Америка е составена од дојденци, освен Индијанците. Америка е држава која почива на тој принцип.
(This post was last modified: 21-02-2011, 02:26 AM by Nikola.)
21-02-2011, 02:23 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(21-02-2011, 02:23 AM)Nikola Wrote: Сум прашал, работно е многу напорно, ама финансиски се исплати, долгорочно сигурно не ама се враќа и за дома. Па не се способни да ги пополнат кога е тоа преголема земја со премногу фирми со премногу работни сезонски и редовни работни места. Нормално дека за сезона повеќе требаат студенти од светот на кои им е потребна некоја пара одошто некој кој таму живее и работи. Секој таму си гледа во своето и си го работи своето. Да имаше во Америка легачење немаше да биде најголема светска економска сила која ги влече конците со свои раце. Не паѓај на лагите комунистички, таму се функционира, за разлика од овде.

П.С. Цела Америка е составена од дојденци, освен Индијанците. Америка е држава која почива на тој принцип.
Николче,Николче...а кажи ми амерот дава ли отчет некаде за тоа што штампаат долари ко луди,а при тоа истите исштампани пари им ги дава на неразвиените земји како кредити???(смее ли Груевски да им рече,абе еј не се заебавајте ја уривате глобалната економија)

А да знаеш нашите тука работат и понапорно од америте,и тоа за 10пати помала плата,па по таа логика треба да имаме најјака индустријаIcon_lol

А ти подобро запознај се со поимот Wall Street(поим за берза) и се околу него,па ќе сфатиш дека за 10год америте ќе бидат 5та економија,а не прва... и дали има смисла да постои берза која не произведува ништо,а ти кажува дали годинава ќе бидеш малку сиромав,или голтар(која работи на приципот лажирање на информации)!

п.с Ова е премногу убаво објаснето во Zeitgeist 3
(This post was last modified: 21-02-2011, 02:37 AM by Makedonec.)
21-02-2011, 02:35 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(21-02-2011, 02:35 AM)Makedonec Wrote:
(21-02-2011, 02:23 AM)Nikola Wrote: Сум прашал, работно е многу напорно, ама финансиски се исплати, долгорочно сигурно не ама се враќа и за дома. Па не се способни да ги пополнат кога е тоа преголема земја со премногу фирми со премногу работни сезонски и редовни работни места. Нормално дека за сезона повеќе требаат студенти од светот на кои им е потребна некоја пара одошто некој кој таму живее и работи. Секој таму си гледа во своето и си го работи своето. Да имаше во Америка легачење немаше да биде најголема светска економска сила која ги влече конците со свои раце. Не паѓај на лагите комунистички, таму се функционира, за разлика од овде.

П.С. Цела Америка е составена од дојденци, освен Индијанците. Америка е држава која почива на тој принцип.
Николче,Николче...а кажи ми амерот дава ли отчет некаде за тоа што штампаат долари ко луди,а при тоа истите исштампани пари им ги дава на неразвиените земји како кредити!

А да знаеш нашите тука работат и понапорно од америте,и тоа за 10пати помала плата,па по таа логика треба да имаме најјака индустријаIcon_lol

А ти подобро запознај се со поимот Wall Street и се околу него,па ќе сфатиш дека за 10год америте ќе бидат 5та економија,а не прва... и дали има смисла да постои берза која не произведува ништо,а ти кажува дали годинава ќе бидеш малку сиромав,или голтар(која работи на приципот мито)!

п.с Ова е премногу убаво објаснето во Zeitgeist 3


Па како можеме ние да имаме најјака индустрија кога сме толку мала земја во споредба со САД? Ај те молам биди сериозен...А и не знам колку е вистина тоа дека тука повеќе се работи од таму. Тука ниедна институција не функционира во служба на граѓанинот. Се е направено да ти искине нерви дур да завршиш работа. Тоа не е добро функционирање. Прашање е како ние ќе живееме ако повеќе се дружиме со САД и ЕУ или со Русија, неврзани, Сирија, Зимбабве и куп други олигархиски раеви како до сега. Еве од 1918 до денес се дружиме со овие вториве. Како си ти задоволен?
21-02-2011, 02:47 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(21-02-2011, 01:29 AM)Makedonec Wrote: Постои можност да се вратам на идејата дека америте можат да корегираат многу работи,НО едноставно после документарците Zeitgeist,на Мајкл Мур,Џулиен Асанж мнооогу потешко дека ќе ми се врати довербата...освен ако не направат нешто во наша корист(да не пикнат во ЕУ и НАТО како РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА)!

Одитов оффтопик за сите пари,но сепак во иднина ќе ве молам да престанете со тоа дека ако некој не е со амерички розови наочари,дека треба да е српски службеник...бидејќи ќе повторам дека моето несогласување со америчката политика се должи на документарците од нивно тло!!!

Е, да си ми жив и здрав што ги спомена овие двајца... Со помош на последниот (Викиликс), дознавме дека филмот на Мајкал Мур бил забранет во Куба затоа што раководството се уплашило од реакциите на народот кога ќе се сочии со тоа во какви болници се лекува тој, а во какви раководната комунистичка гарнитура каде снимаше комунистот Мур.

Ако Мур е толку голем комунист и верува во тие идеи, што не отиде да живее во Северна Кореја или да се насели на Куба?

И најважното... Како завршуваат луѓето како Мур во Русија? Или затвор или метак!!! Со метак заврши новинарка која пишуваше против Путин и политиката на Русија кон Чеченија. Па види сега ти...

Makedonec Wrote:п.с Имаш слушнато дека 90% од научниците во САД се дојденци???....епа затоа што они моментално се најзатупена нација...и плус тоа се легачи и минимум по 100кг...ете заради тоа им требаат луѓето од страна,за да им ги пополнат дупките за кои не се способни самите да ги пополнат!!!

И во толкав процент да се дојдени (во што не верувам), тоа значи дека САД како општество е плодно за наука, па голем број на научници доаѓаат таму за да постигнат резултати и да напредуваат. Иако мислам дека голем број научници се создаваат во нивните квалитетни универзитети.

Околу легачите... Тие луѓе кои што доаѓаат да работат (по нивна желба) мора да се платени од некого. Ако имаме таму легачи, тогаш тие ќе се сиромашни, а парите ќе ги земат новодојдените. Никој нема да му дава пари за легање и дебелеење. Не ми е јасно тоа со дебелите, па и Мајкал Мур е дебел... Icon_razz


Makedonec Wrote:после тоа се случи Ирак,Авганистан,Иран и ред други американски политики кои биле смешни дури и за мали деца!

Најинтересно е што најголемите критичари на САД поради таквото однесување кон тие држави (поточно владеачки гарнитури) се токму оние кои што со гордост го гледаа нападот на путионова Русија врз Грузија. Иако јас акцијата на САД во Авганистан ја сметам за исправна.


21-02-2011, 03:00 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(21-02-2011, 03:00 AM)acko Wrote:
(21-02-2011, 01:29 AM)Makedonec Wrote: Постои можност да се вратам на идејата дека америте можат да корегираат многу работи,НО едноставно после документарците Zeitgeist,на Мајкл Мур,Џулиен Асанж мнооогу потешко дека ќе ми се врати довербата...освен ако не направат нешто во наша корист(да не пикнат во ЕУ и НАТО како РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА)!

Одитов оффтопик за сите пари,но сепак во иднина ќе ве молам да престанете со тоа дека ако некој не е со амерички розови наочари,дека треба да е српски службеник...бидејќи ќе повторам дека моето несогласување со америчката политика се должи на документарците од нивно тло!!!

Е, да си ми жив и здрав што ги спомена овие двајца... Со помош на последниот (Викиликс), дознавме дека филмот на Мајкал Мур бил забранет во Куба затоа што раководството се уплашило од реакциите на народот кога ќе се сочии со тоа во какви болници се лекува тој, а во какви раководната комунистичка гарнитура каде снимаше комунистот Мур.

Ако Мур е толку голем комунист и верува во тие идеи, што не отиде да живее во Северна Кореја или да се насели на Куба?

И најважното... Како завршуваат луѓето како Мур во Русија? Или затвор или метак!!! Со метак заврши новинарка која пишуваше против Путин и политиката на Русија кон Чеченија. Па види сега ти...

Makedonec Wrote:п.с Имаш слушнато дека 90% од научниците во САД се дојденци???....епа затоа што они моментално се најзатупена нација...и плус тоа се легачи и минимум по 100кг...ете заради тоа им требаат луѓето од страна,за да им ги пополнат дупките за кои не се способни самите да ги пополнат!!!

И во толкав процент да се дојдени (во што не верувам), тоа значи дека САД како општество е плодно за наука, па голем број на научници доаѓаат таму за да постигнат резултати и да напредуваат. Иако мислам дека голем број научници се создаваат во нивните квалитетни универзитети.

Околу легачите... Тие луѓе кои што доаѓаат да работат (по нивна желба) мора да се платени од некого. Ако имаме таму легачи, тогаш тие ќе се сиромашни, а парите ќе ги земат новодојдените. Никој нема да му дава пари за легање и дебелеење. Не ми е јасно тоа со дебелите, па и Мајкал Мур е дебел... Icon_razz


Makedonec Wrote:после тоа се случи Ирак,Авганистан,Иран и ред други американски политики кои биле смешни дури и за мали деца!

Најинтересно е што најголемите критичари на САД поради таквото однесување кон тие држави (поточно владеачки гарнитури) се токму оние кои што со гордост го гледаа нападот на путионова Русија врз Грузија. Иако јас акцијата на САД во Авганистан ја сметам за исправна.

BravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravoBravo
21-02-2011, 03:04 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(21-02-2011, 02:47 AM)Nikola Wrote: Па како можеме ние да имаме најјака индустрија кога сме толку мала земја во споредба со САД? Ај те молам биди сериозен...А и не знам колку е вистина тоа дека тука повеќе се работи од таму. Тука ниедна институција не функционира во служба на граѓанинот. Се е направено да ти искине нерви дур да завршиш работа. Тоа не е добро функционирање. Прашање е како ние ќе живееме ако повеќе се дружиме со САД и ЕУ или со Русија, неврзани, Сирија, Зимбабве и куп други олигархиски раеви како до сега. Еве од 1918 до денес се дружиме со овие вториве. Како си ти задоволен?

Незнам колку си запознаен,но до сега ние имаме играно САМО со Србија...така да ако си мислел дека некогаш сме играле со Русија,тогаш незнам по која историја си учел,а воедно и не си го читал Мисирков(кој мене ми е репер за случувањата од илинденскиот период),кој во книгата убаво објаснува дека требало и со нив да заиграме,ама некој трет не сопнал(Србија и Бугарија на пример)Tuktuk0ni

п.с во иднина не се фаќај буквално за моите реченици...кој нормален би ја споредил нашата со економијата на америте...примерот беше дека не се станува според тоа јака индустрија,туку според употребата на законите!

п.п.с Во САД можеш да ја тужиш Кока Кола за 50милиони долари ако најдеш влакно во сокчето,а во Русија ќе мораш и такво да го пиешSepotsmeva...така да знам јас кои се предностите не се плаши...но сепак морам да напоменам дека со Русија никогаш не сме пробале(сега кој знае што ќе си помислиш Da_ne_si_lud)

21-02-2011, 03:06 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(21-02-2011, 03:06 AM)Makedonec Wrote:
(21-02-2011, 02:47 AM)Nikola Wrote: Па како можеме ние да имаме најјака индустрија кога сме толку мала земја во споредба со САД? Ај те молам биди сериозен...А и не знам колку е вистина тоа дека тука повеќе се работи од таму. Тука ниедна институција не функционира во служба на граѓанинот. Се е направено да ти искине нерви дур да завршиш работа. Тоа не е добро функционирање. Прашање е како ние ќе живееме ако повеќе се дружиме со САД и ЕУ или со Русија, неврзани, Сирија, Зимбабве и куп други олигархиски раеви како до сега. Еве од 1918 до денес се дружиме со овие вториве. Како си ти задоволен?

Незнам колку си запознаен,но до сега ние имаме играно САМО со Србија...така да ако си мислел дека некогаш сме играле со Русија,тогаш незнам по која историја си учел,а воедно и не си го читал Мисирков(кој мене ми е репер за случувањата од илинденскиот период),кој во книгата убаво објаснува дека требало и со нив да заиграме,ама некој трет не сопнал(Србија и Бугарија на пример)Tuktuk0ni

п.с во иднина не се фаќај буквално за моите реченици...кој нормален би ја споредил нашата со економијата на америте...примерот беше дека не се станува според тоа јака индустрија,туку според употребата на законите!

п.п.с Во САД можеш да ја тужиш Кока Кола за 50милиони долари ако најдеш влакно во сокчето,а во Русија ќе мораш и такво да го пиешSepotsmeva...така да знам јас кои се предностите не се плаши...но сепак морам да напоменам дека со Русија никогаш не сме пробале(сега кој знае што ќе си помислиш Da_ne_si_lud)

1945-1991 го имавме нивниот систем на функционирање. Приватизацијата ја направивме по нивен терк, начин на кој се збогатија руските олигарси. КГБ ги штити нивните олигарси, а овие ги финансираат. УДБА ги создаде олигарсите и ги штити, а овие за возврат ги финансираат. Доста е тоа да се знае.
21-02-2011, 03:09 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Македонец, не е пропаганда да ти давам статистички податоци кои можеш да ги провериш секаде. Пропаганда е да измислуваш дека 80% од населението на државата чија економија е #1 во светот цел век живее во беда. Дека државата за која луѓе буквано гинат за да се населат во неа, била полоша за живеење од една Македонија, која што си ги брка универзитетските кадри, домашни бизнисмени и надворешни инвеститори. Додека се лажете дека Америка и Европа пропаѓаат или дека на Македонија и' пречат во разовојот од некаков си завидлук (небулоза!!!), до тогша ќе си се давите во лајната на последните 70 години.

Не дека САД и ЕУ немаат грешки. Секоја држава има грешки, има проблеми и корупција. Разликата е што овдека барем на народот му даваат каква таква слобода и повеќе од пристојна живеачка. Нека е корупцијата и 10 или 15% од сето богатство, кое што е неколку илјада пати поголемо од вашето и Руското заедно. На таа страна од светот крадењето е 90%, а на народот му се дава колку да има кој да 'рмба!

За разлика од тебе, живеам и работам тука. Сум живеел и работел и во Македонија и зборувам со вистинско искуство.

И пак ќе ти кажам, Мајкл Мур, па и Зајтгајст, се во шоу-бизнисот. Муштерии им се тие кои им веруваат. Да не мислиш дека нивните филмови се делат без пари? Да не мислиш дека профитите ги даваат на добротвор? Па Мајкл Мур не ги дели профитите ни со предметите на неговите "документарци"!!!
21-02-2011, 03:21 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(21-02-2011, 03:00 AM)acko Wrote: Е, да си ми жив и здрав што ги спомена овие двајца... Со помош на последниот (Викиликс), дознавме дека филмот на Мајкал Мур бил забранет во Куба затоа што раководството се уплашило од реакциите на народот кога ќе се сочии со тоа во какви болници се лекува тој, а во какви раководната комунистичка гарнитура каде снимаше комунистот Мур.

Ако Мур е толку голем комунист и верува во тие идеи, што не отиде да живее во Северна Кореја или да се насели на Куба?

И најважното... Како завршуваат луѓето како Мур во Русија? Или затвор или метак!!! Со метак заврши новинарка која пишуваше против Путин и политиката на Русија кон Чеченија. Па види сега ти...
Незнам зошто си се фатил за Куба,кога во истиот документарец Мур не можеше да си дојде во себе од сознанието дека во Британија и Франција здраството е бесплатно...и кога мислеше дека си тераат мајтап со него,бидејќи он тоа не можел ни да го сонува...(ако Франција и Британија се комунистички земји тогаш ок)


acko Wrote:И во толкав процент да се дојдени (во што не верувам), тоа значи дека САД како општество е плодно за наука, па голем број на научници доаѓаат таму за да постигнат резултати и да напредуваат. Иако мислам дека голем број научници се создаваат во нивните квалитетни универзитети.
Плодно е за наука во нивни цели(воена техника,воена техника,воена техника и сл)

acko Wrote:Околу легачите... Тие луѓе кои што доаѓаат да работат (по нивна желба) мора да се платени од некого. Ако имаме таму легачи, тогаш тие ќе се сиромашни, а парите ќе ги земат новодојдените. Никој нема да му дава пари за легање и дебелеење. Не ми е јасно тоа со дебелите, па и Мајкал Мур е дебел... Icon_razz
Дебелеењето е феномен кој за некоја деценија ќе направи од американската нација неподвижни и непродуктивни створови!


acko Wrote:Најинтересно е што најголемите критичари на САД поради таквото однесување кон тие држави (поточно владеачки гарнитури) се токму оние кои што со гордост го гледаа нападот на путионова Русија врз Грузија. Иако јас акцијата на САД во Авганистан ја сметам за исправна.
Еве ти за Ирак како се оправдаа,а уствари го излажаа цел свет http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134400

А за Авганистан,доволно е да знаеш дека 80% од опиумот во цел свет доаѓа од таму...така да размисли уште еднаш дали отидоа таму за да ја решаваат "демократијата"!
21-02-2011, 03:29 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(21-02-2011, 03:29 AM)Makedonec Wrote:
(21-02-2011, 03:00 AM)acko Wrote: Е, да си ми жив и здрав што ги спомена овие двајца... Со помош на последниот (Викиликс), дознавме дека филмот на Мајкал Мур бил забранет во Куба затоа што раководството се уплашило од реакциите на народот кога ќе се сочии со тоа во какви болници се лекува тој, а во какви раководната комунистичка гарнитура каде снимаше комунистот Мур.

Ако Мур е толку голем комунист и верува во тие идеи, што не отиде да живее во Северна Кореја или да се насели на Куба?

И најважното... Како завршуваат луѓето како Мур во Русија? Или затвор или метак!!! Со метак заврши новинарка која пишуваше против Путин и политиката на Русија кон Чеченија. Па види сега ти...
Незнам зошто си се фатил за Куба,кога во истиот документарец Мур не можеше да си дојде во себе од сознанието дека во Британија и Франција здраството е бесплатно...и кога мислеше дека си тераат мајтап со него,бидејќи он тоа не можел ни да го сонува...(ако Франција и Британија се комунистички земји тогаш ок)


acko Wrote:И во толкав процент да се дојдени (во што не верувам), тоа значи дека САД како општество е плодно за наука, па голем број на научници доаѓаат таму за да постигнат резултати и да напредуваат. Иако мислам дека голем број научници се создаваат во нивните квалитетни универзитети.
Плодно е за наука во нивни цели(воена техника,воена техника,воена техника и сл)

acko Wrote:Околу легачите... Тие луѓе кои што доаѓаат да работат (по нивна желба) мора да се платени од некого. Ако имаме таму легачи, тогаш тие ќе се сиромашни, а парите ќе ги земат новодојдените. Никој нема да му дава пари за легање и дебелеење. Не ми е јасно тоа со дебелите, па и Мајкал Мур е дебел... Icon_razz
Дебелеењето е феномен кој за некоја деценија ќе направи од американската нација неподвижни и непродуктивни створови!


acko Wrote:Најинтересно е што најголемите критичари на САД поради таквото однесување кон тие држави (поточно владеачки гарнитури) се токму оние кои што со гордост го гледаа нападот на путионова Русија врз Грузија. Иако јас акцијата на САД во Авганистан ја сметам за исправна.
Еве ти за Ирак како се оправдаа,а уствари го излажаа цел свет http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134400

А за Авганистан,доволно е да знаеш дека 80% од опиумот во цел свет доаѓа од таму...така да размисли уште еднаш дали отидоа таму за да ја решаваат "демократијата"!
Според болдираното:
1. Така е, тоа не се комунистички држави како Русија.

2. Ја мешаш Америка со Русија.

3. Ирелевантно со муабетот и кажано произволно.

4. Дека се цвеќиња за мирисање не се. Прашање е што со нас ако не играме со нив туку со Русите, кои исто така направија мал милион војни низ светов.
(This post was last modified: 21-02-2011, 03:45 AM by Nikola.)
21-02-2011, 03:42 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(21-02-2011, 03:21 AM)Solenik Wrote: Македонец, не е пропаганда да ти давам статистички податоци кои можеш да ги провериш секаде. Пропаганда е да измислуваш дека 80% од населението на државата чија економија е #1 во светот цел век живее во беда. Дека државата за која луѓе буквано гинат за да се населат во неа, била полоша за живеење од една Македонија, која што си ги брка универзитетските кадри, домашни бизнисмени и надворешни инвеститори. Додека се лажете дека Америка и Европа пропаѓаат или дека на Македонија и' пречат во разовојот од некаков си завидлук (небулоза!!!), до тогша ќе си се давите во лајната на последните 70 години.

Не дека САД и ЕУ немаат грешки. Секоја држава има грешки, има проблеми и корупција. Разликата е што овдека барем на народот му даваат каква таква слобода и повеќе од пристојна живеачка. Нека е корупцијата и 10 или 15% од сето богатство, кое што е неколку илјада пати поголемо од вашето и Руското заедно. На таа страна од светот крадењето е 90%, а на народот му се дава колку да има кој да 'рмба!

За разлика од тебе, живеам и работам тука. Сум живеел и работел и во Македонија и зборувам со вистинско искуство.

И пак ќе ти кажам, Мајкл Мур, па и Зајтгајст, се во шоу-бизнисот. Муштерии им се тие кои им веруваат. Да не мислиш дека нивните филмови се делат без пари? Да не мислиш дека профитите ги даваат на добротвор? Па Мајкл Мур не ги дели профитите ни со предметите на неговите "документарци"!!!

Види Соленик,јас пред се за започнување на оваа дискусија го земав во предвид фактот што во ниедна тема, никој од вас не ја анализира Америка...значи као демек ќе јадеме трици за се и сешто ама чим се спомне Америка сите да се стаиме на ignore....

Епа заради тоа повеќето од членовите ги гледам како дечиња што мафтаат со американски знаменца и со капче со пропелер на главата!

Значи дајте бре луѓе...големо чудо ако живеете во тие земји,не значи дека треба да ги премолчувате сите глобални политики кои ги креира САД...како прво тргнете од тоа дека САД секогаш тргнува кон оние земји од кои би имале бизнис интерес нејзините корпорации и сл.!

И баш ќе се израдувам нареден пат од Соленик или Јордан да слушнам анализа во која ја критикувате САД(бидејќи реално неможе нејзината политика во цел свет да биде божја и безгрешна)

Уффф многу оффтопик ама ај за арно нека е Icon_wink
21-02-2011, 03:46 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(21-02-2011, 03:29 AM)Makedonec Wrote: Незнам зошто си се фатил за Куба,кога во истиот документарец Мур не можеше да си дојде во себе од сознанието дека во Британија и Франција здраството е бесплатно...и кога мислеше дека си тераат мајтап со него,бидејќи он тоа не можел ни да го сонува...(ако Франција и Британија се комунистички земји тогаш ок)

сум се фатил за да видиш на кој начин и со каква цел Мур ги прави своите документарци. Тој е само еден обичен комунистички агитатор, кој како и секој добар комунист не се либи да ги искривува фактите доколку не му се допаѓаат.

Никаде нема бесплатно здравство, постојат различни начини на плаќање. И повеќето Амери сакаа(т) да не се менува нивниот здравствен систем, скоро на сите анкети повеќе од половина се против. Потегот на Обама во однос на здравството беше една од главните причини тој и демократите да ја изгубат подршката, а неговите демократи да доживеат пораз на последните избори за Конгрес. Не велам дека само поради тоа, но сигурен сум дека таа одлука на Обама имаше големо влијание врз исходот на изборите.


(21-02-2011, 03:29 AM)Makedonec Wrote: Плодно е за наука во нивни цели(воена техника,воена техника,воена техника и сл)

Погледни ги само придобивките што ги имаме сите од информатичката технологија...


(21-02-2011, 03:29 AM)Makedonec Wrote: Дебелеењето е феномен кој за некоја деценија ќе направи од американската нација неподвижни и непродуктивни створови!

Мислам дека тоа е повеќе спин од оние фанатици за здрав живот кои што креваат галама и сакаат да им наредуваат на луѓето што ќе јадат и колку ќе јадат (поточно, како ќе живеат).

Сега ми текна и на Глобално затоплување (кое што можеби и нема многу врска со ’дебелите’). Од една теорија, научно недокажана, се направи едно масовно политичко движење... Зелените секој ден се посилни...


(21-02-2011, 03:29 AM)Makedonec Wrote: А за Авганистан,доволно е да знаеш дека 80% од опиумот во цел свет доаѓа од таму...така да размисли уште еднаш дали отидоа таму за да ја решаваат "демократијата"!

После 11 септември, нешто мораше да се превземе. А, Авганистан им даваше заштита токму на тие кои што ги организираа и спроведоа тие напади. Требаше да останат и да чекаат нови или да делуваат. Ако добро помнам, после акцијата на Америте во Авганистан, немаше сличен напад од талибаните на териотирјата на САД.

21-02-2011, 04:02 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

(21-02-2011, 03:21 AM)Solenik Wrote: Македонец, не е пропаганда да ти давам статистички податоци кои можеш да ги провериш секаде. Пропаганда е да измислуваш дека 80% од населението на државата чија економија е #1 во светот цел век живее во беда. Дека државата за која луѓе буквано гинат за да се населат во неа, била полоша за живеење од една Македонија, која што си ги брка универзитетските кадри, домашни бизнисмени и надворешни инвеститори. Додека се лажете дека Америка и Европа пропаѓаат или дека на Македонија и' пречат во разовојот од некаков си завидлук (небулоза!!!), до тогша ќе си се давите во лајната на последните 70 години.

Не дека САД и ЕУ немаат грешки. Секоја држава има грешки, има проблеми и корупција. Разликата е што овдека барем на народот му даваат каква таква слобода и повеќе од пристојна живеачка. Нека е корупцијата и 10 или 15% од сето богатство, кое што е неколку илјада пати поголемо од вашето и Руското заедно. На таа страна од светот крадењето е 90%, а на народот му се дава колку да има кој да 'рмба!

За разлика од тебе, живеам и работам тука. Сум живеел и работел и во Македонија и зборувам со вистинско искуство.

И пак ќе ти кажам, Мајкл Мур, па и Зајтгајст, се во шоу-бизнисот. Муштерии им се тие кои им веруваат. Да не мислиш дека нивните филмови се делат без пари? Да не мислиш дека профитите ги даваат на добротвор? Па Мајкл Мур не ги дели профитите ни со предметите на неговите "документарци"!!!
На последното мое патување во САД имав срека или несрека да бидам таму кога се случи крахот на Берзата. Кога разговарав со моите пријатели Американци никој од нив не беше загрижен оти ке ја загуби куќата или работното место. Сите беа загрижени дека со влегувањето на државните пари во големите банки или корпорации ке станат комустичка земја. Поентата од ова ми е дека тие имаат избор. Ако не и се допаѓа работата во Тексас ке заминат на север и ке работат нешто друго. Ке купат куќа таму и тоа ке им биде дома. Можат да живеат и да се слушаат по телефон со блиските. Кај нас менталитетот е друг. Дома е каде што си се родил. Најдалеку што бараме работа е во нашиот град евентуално 30 КМ подалеку. Некако сме многу поврзани со блиските. Ама очекувањата ни се големи. Демек некој ке ти помогне ако си во невоља. Ама не е така. Поголемиот дел се залажува со тоа. НА сето ова додадено е дека Американците демек живеат лошо. Имаат кредити, плакат високи кирии и слично. Никој не гледа дека и кај нас луѓето имаат кредити. Земаат 2000 евра потрошувачки а враќаат 30% од плата секој месец наредните 2 години. Идејата за ТРУЛИОТ КАПИТАЛИЗАМ е една од најголемите глупости на човештвото. Земете пример. Во седумдесетите имало голем одлив на квалификувана работнма сила во Германија да речеме. Отишол човек работел 40 години и сега е пензионер. Негов школски другар работел исто во Македонија. Погледнете кој каде е. Веројатно сите имате вакви примери од вашиот живот. Веројатно децата на човекот кој работел 40 години во трулиот капитализам се добро ситуирани а на работникот од македонија најверојатно плукаат по трулиот капитализам несакајки да признаат дека мислат дека стариот ја утнал работата што не заминал.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
21-02-2011, 04:05 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(21-02-2011, 04:02 AM)acko Wrote:
(21-02-2011, 03:29 AM)Makedonec Wrote: Незнам зошто си се фатил за Куба,кога во истиот документарец Мур не можеше да си дојде во себе од сознанието дека во Британија и Франција здраството е бесплатно...и кога мислеше дека си тераат мајтап со него,бидејќи он тоа не можел ни да го сонува...(ако Франција и Британија се комунистички земји тогаш ок)

сум се фатил за да видиш на кој начин и со каква цел Мур ги прави своите документарци. Тој е само еден обичен комунистички агитатор, кој како и секој добар комунист не се либи да ги искривува фактите доколку не му се допаѓаат.

Никаде нема бесплатно здравство, постојат различни начини на плаќање. И повеќето Амери сакаа(т) да не се менува нивниот здравствен систем, скоро на сите анкети повеќе од половина се против. Потегот на Обама во однос на здравството беше една од главните причини тој и демократите да ја изгубат подршката, а неговите демократи да доживеат пораз на последните избори за Конгрес. Не велам дека само поради тоа, но сигурен сум дека таа одлука на Обама имаше големо влијание врз исходот на изборите.


(21-02-2011, 03:29 AM)Makedonec Wrote: Плодно е за наука во нивни цели(воена техника,воена техника,воена техника и сл)

Погледни ги само придобивките што ги имаме сите од информатичката технологија...


(21-02-2011, 03:29 AM)Makedonec Wrote: Дебелеењето е феномен кој за некоја деценија ќе направи од американската нација неподвижни и непродуктивни створови!

Мислам дека тоа е повеќе спин од оние фанатици за здрав живот кои што креваат галама и сакаат да им наредуваат на луѓето што ќе јадат и колку ќе јадат (поточно, како ќе живеат).

Сега ми текна и на Глобално затоплување (кое што можеби и нема многу врска со ’дебелите’). Од една теорија, научно недокажана, се направи едно масовно политичко движење... Зелените секој ден се посилни...


(21-02-2011, 03:29 AM)Makedonec Wrote: А за Авганистан,доволно е да знаеш дека 80% од опиумот во цел свет доаѓа од таму...така да размисли уште еднаш дали отидоа таму за да ја решаваат "демократијата"!

После 11 септември, нешто мораше да се превземе. А, Авганистан им даваше заштита токму на тие кои што ги организираа и спроведоа тие напади. Требаше да останат и да чекаат нови или да делуваат. Ако добро помнам, после акцијата на Америте во Авганистан, немаше сличен напад од талибаните на териотирјата на САД.

Ај ај ајјј...после ова не ми останува ништо друго освен да верувам дека Бог ја создал Америка(САД)...

Отсега ќе си ги ставам розовите американски наочарчиња и ќе си уживам(пошто форумов е со домејна .ca ...ама изгледа тоа е само да се замачкаат очи...влегов и ја ко вашите удба филмовиShok)

п.с Америка,Америка...наша божја земјо...ми ти се кунемо Jeee
(This post was last modified: 21-02-2011, 04:16 AM by Makedonec.)
21-02-2011, 04:16 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Не ти требаше овој последен пост... ;)

Само мислиме дека имате погрешни гледања и ви се спротиставуваме. Поточно, тука станува збор за одреден политичко-економски систем.


21-02-2011, 04:29 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

@ Makedonec:
Не ја критикуваме САД, зашто критиките како твоите се погрешни. За САД има многу што да се критикува, пред се' фактот што го губат патот на кој ја оставиле основачите. САД за жал се' повеќе станува социјална држава. Но, според тебе тоа не е проблем.
21-02-2011, 04:35 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(21-02-2011, 04:29 AM)acko Wrote: Не ти требаше овој последен пост... ;)

Само мислиме дека имате погрешни гледања и ви се спротиставуваме. Поточно, тука станува збор за одреден политичко-економски систем.
Море Ацко кога спомна економски систем...дали знаеш што значи зборот економија..значи штедењеее

...а ние знаеш ли во какво општество живееме???...потрошувачкооо

А знаеш ли од каде почнува да се манифестира потрошувачкото општество??....од Америка...

А знаеш ли дека америка има своја нафта ама таа ја чува,поубава и е туѓата...

А знаеш ли како се стасува до ресурси кои ти требаат за да задоволиш мегаломански потрошувачки апетит??? ...преку ширење и воспоставување "демократија" баш таму од каде што може да се црпи ресурси!

Значи ако зборуваме за трул капитализам,тогаш се мисли на потрошувачко општество,кое само произведува се по ефтини и понетрајни добра...се со цел да се убрза цикличниот процес на производството(пак да се произведува)....(еве напрај споредба порано пред 20год колку беше животниот век на производите,а колку сега)

И кога сите овие факти ќе ги собереш доаѓаш до трулиот капитализам кој гази преку се само да се прават пари,ни колку му е потребно на човек,ни дали се загадува околината...само пари пари пари...

пари=моќ
моќ+оружје=светска сила

Е сега замисли си уште колку светски кризи економски кризи ќе се случат во иднина,само поради борбата за пари и моќ,а тој балон кога тогаш ќе пукне!

Заради тоа сега според самите американци сметаат дека се 2ра економска сила после Кина...да да Кина која ни сама незнае комунизам ли е,капитализам ли е!

Ете во кратки црти ти објаснив која е Америка,и како во денешна 2011 таа е веќе на 2ро место...а замисли тек по 10 години каде ќе биде,и дали воопшто ќе биде интересна некој да ја слуша!!!

п.с А за Русија...она ќе пркне кога тогаш,само многу побавно ќе и оди економијата,заради тоа што она се развива за сметка на енергенсите,а не заради индустриското производство!(а кога имаш енергенси се богати само државниот врвIcon_wink)

21-02-2011, 04:56 AM
Reply