Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тестирање на нерви(епизода 2011)
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#81

Која е позадината на вчерашниот инцидент?
од Шетај Бранко во понеделник, 14 февруари 2011 во 14:05
Инцидентот кој се случи на 13.II.2010 во кој крвнички беа каменувани недолжни граѓани од страна на радикални исламисти организирани од невладината „Разбуди се“ на чело со Артан Груби (вработен во холандската амбасада) се дел од сценарио за дестабилизација на Република Македонија.

НЕМИРИТЕ НА СКОПСКИОТ ПЛОШТАД (28.III.2009)

Истото сценарио е стапено на сила уште од пред 2 години (28.III.2009 ) по нередите на скопскиот плоштад припремени во СДСМ, а по повод враќањето на Бранко Црвенковски како претседател на таа партија. Во тој и во вчерашниот инцидент беа вклучени невладини организации со наменска употреба.

Инцидентот од 28 март 2009 беше реализиран од Плоштад слобода, беа злоупотребени студенти од архитектонски факултет од страна на личности од СДСМ како Ирена Цветковиќ, Ивана Драгшиќ, Соња Исмаил (ќерка на Ѓунер Исмаил), Жарко Трајаноски, Никола Гелевски, Никола Наумовски, Роберто Беличанец, ќерките на Мирослав Грчев... Од сите, само ќерките на Грчев се студенти на архитектонскиот факултет, останатите се активисти по наменски НВО на СДСМ, на платен список на ФИООМ (т.е. СОРОС).


Владе Невладин Милчин

За цело време дел од споменативе контактираа телефонски со „некој“ кој од далеку ја раководеше целата акција. Од целата ситуација, излезе дека жртвите се пулените на СДСМ иако дел од нив физички почнаа да напаѓаат и плукаат жени кои носеа икони, со цел да предизвикаат контрареакција и да се претстават како загрозена страна. Целата акција медиумски беше подготвена и пуштена во етер.

Секое насилство од било која страна е за секаква осуда, но колку да се знае (М.М.Е.) кој прв почна.

ЕДНИ ИСТИ ПРОТЕСТИРААТ И ЗА СПОМЕНИЦИ, ЦРКВИ, ДРОГА, ХОМОСЕКСУАЛЦИ, А1, АБОРТУСИ...


Жарко Трајаноски, борец за сдсмовски права и непартиски експерт на далечинско
Истите личности се универзалци на копче. Треба само да добијат еден повик. Ги организираат сите наменски протести. Почнувајќи од акцијата за одобрување на абортусот пред повеќе од 2 години, па на сите протести против цркви, на парадите на „толеранцијата“, легализација на дрога, поддршка за А1... и за тоа се соодветно платени. На пример ГЕМ (Граѓани за европска Македонија), каде членуваат Бранко Героски, Роберто Беличанец, Никола Гелевски, Жарко Трајаноски, а резидент диџеи (муабетат секој четврток монологни „дијалози“) се споменатите Ирена Цветковиќ и другарите од Плоштад слобода, <span>добиваат 350 000 евра годишно од страна на СОРОС</span>.

Интересно е што овие истакнати наменски борци на далечинско, кои се згрозуваат на изградба на верски храмови, укинување на абортусот, наводно кршење на правата на ЛГБТ популацијата... не се згрозуваат од на најбезобзирна злоупотреба човечки судбини во спотовите на СДСМ монтирани и прикажувани на А1, на крвничко претепување на граѓани на скопското кале...

Кога немаат настани, а за да бидат во етерот, се самосебезакануваат (наводно други им се закануваат), ама и покрај толку многу закани, никогаш нити пријавиле, нити прикажале како им се закануваат.

„МАКЕДОНСКО-АЛБАНСКИ БРИГАДИ“

Повик за заеднички протест на „Плоштад слобода“ и „Разбуди се“ од 12.II.2010

На 13.II.2010 година (на ист ден, но пред една година), „Плоштад слобода“ и „Разбуди се“ организираа заеднички протест на скопскиот плоштад - „Плоштад слобода“ против изградба на црква, „Разбуди се“ за изградба на „Бурмали џамија“ и против проектот „Скопје 2014“. Мотото беше „Го браниме градот-Македонско-Албански бригади“. Терминот „Македонско-Албански“ беше доста симпатичен, треба да укаже колку ги „заболе“ за етничкиот соживот кој се рушел затоа што Македонците се дрзнале да ја испочитуваат сопствената историја и културното наследство кое им припаѓа на сите граѓани, независно дали се Македонци или не се. Од почитување на македонската историја и наследство, на СДСМ суштински им се дига косата. Тоа не е дел од нивната агенда, па по автоматизам тоа не е на агендата на невладините формирани и финансирани од СДСМ. <span>Да додадам дека СДСМ ни под разно не би „пуштил“ своја НВО да соработува со други „проверени“ невладини, во случајот „Разбуди се“. </span>Чуму толку пари за четврточни муабетења и понекој пик ник низ Македонија?<span> </span>

Протестот не се одржа бидејќи претходно беше откриена целта, а таа беше да се предизвикаат инциденти, но во кои жртвите повторно ќе бидат „бригадериве“. Не пропуштија да кажат дека многу им се заканувале и дека ќе ги обзнанеле заканувачите. Еве, помина една година, тоа не се случи. Во меѓувреме никому не му фали влакно, а не им фалат нити пари, напротив, Владимир „Невладин“ Милчин е најдобриот дедо мраз во Македонија. Останува неодговорено прашањето, дали невладината „Разбуди се“ е на платен список кај Милчин? За да го развијат „отвореното општество“, де...


„Разбуди се“ на протестот кој го организираа заедно со „Плоштад слобода“, точно една година пред инцидентот на скопското кале

На протестот од 13.II.2010 излегоа само од „Разбуди се“. Хит-момент беше кога еден средновечен протестант изјави „Ние, младите од Скопје...“ Веројатно од СДСМ, каде е пишувана изјавата, не предвиделе кој ќе им ја чита. ТВ А1 беше задолжена за давање на „ШИК“ изглед на акциите на „Разбуди се“. Мери Јордановска од А1 беше задолжена за шминкерајот. Криви и беа блоговите оти им ја урнисале мирољубивата идеја на „бригадерите“. Вчера, Мери Јордановска ништо не кажа иако таа го покрива Скопје 2014, со кој го поистоветуваат и објектот кој беше предмет на вчерашните насилства.

СКОПСКО КАЛЕ, 13.II.2011

Во четвртокот вечерта (10.II.11) група вандали го оштети објектот на музејот кој се гради на Скопско кале. Музејот е на основа на црква од 12 век, но не е објект во кој ќе се извршуваат верски обреди, туку во него ќе бидат сместени артефактите кои се откриени на просторот на калето. Музејот може да го посети секој. Но некому му пречеше што некој во 12 век се дрзнал да изгради црква, што таа црква не била до крај уништена, па ете до ден денес и преживеале темелите. На никој верник без разлика од која вера е не му пречи божји храм. И атеистите кои имаат изградено хуманистички систем на вредности ја почитуваат потребата на нивните сограѓани да ги исповедаат сопствените верски чувства. Но, овде сепак се работи за музеј, а не за верски објект. Целата ситуација се виде совршена за уште една „пролетна офанзива“ и „битка за ранетите“ од раздрнданиот СДСМ. Овој пат исламистичките фанатици, помешани со понекој сдсмовски „Разбуди се“ фитиљ се совршена мешавина за „Спас на Македонија“.

На 13.II.2011 на Скопското кале се случи тежок инцидент кога граѓани кои го осудија инцидентот во кој беше разрушен дел од Музејот беа нападнати од исламистички фанатици предводени од невладината „Разбуди се“ на чие чело е Артан Груби, другарчето на Плоштад слобода, еден од минатогодишните „бригадири“ и борец за „соживот“. Од снимките можевте да видите колку го „заболе“ за соживотот. Повторно се прашувам, дали минатогодишната соработка со сдсмовската „Плоштад слобода“ е плод на успешното наменско финансирање на „Разбуди се“ од страна на сдсмовските фондации? Нека одговорат.

Во вчерашниот инцидент бевме сведоци на крвничко каменување на недолжни граѓани, слика која неверојатно потсетуваше на земји каде шеријатското право и поимање на правдата е длабоко вкоренето во психата на тамошните жители. Авганистан сред Скопје! Беа повредени 7 лица од кои едно дете. Радикалите со ништо не беа предизвикани, освен ако не се смета како провокација верските и националните чувства што граѓаните дошле да ги искажат на местото каде нивните предци од дамнина битисувале и граделе (ама не рушеле). Дали Артан Груби и неговите „побожни другарчиња“ етничкиот соживот го подразбираат во етнички чисти средини? Е, тоа бре брат ти е соживот... Такви човекољубни пријателчиња си бираат од СДСМ. Печени за остварување на сопствените „евроатлански“ интеграции на политичарот кој со години не мрднал над 9% „ обожување“, ама мисли дека цел народ е во заблуда, а тој е секогаш во право. Тоа ти е Бранко Црвенковски. Можам да замислам колку се клештел додека фанатициве ги каменуваа недолжните граѓани. Според бранковата логика, пак, никој не им е крив на православниве, та нели „религијата е опиум за народот“?

А1 Е МЕДИУМ КОЈ ШИРИ ВЕРСКА, НАЦИОНАЛНА И ИДЕОЛОШКА ОМРАЗА И НЕТРПЕЛИВОСТ

Невозможно е да не се спомене ТВ А1. Тие имаат повеќе мотиви за покривање на вчерашниот настан. Првиот е верските поимања на сопственикот Велија Рамковски, вторите се идеолошките поимања на новинарите на А1 кои најдемократски се воспалуваат на секој кој се дрзнал да не е левичар или направил смртен грев, па се декларирал како Христијанин. Човек да се крсти со лева рака, дури и ако не верува во бога или пак да не е нити христијанин кога ги гледа монтираните прилози на А1. Така, А1 не пропуштија да го прикажат Артан Груби и неговите мотиви и поимања на човековите права, но пропуштија да дадат било каква изјава на каменуваните граѓани. А1 не пропуштија да ги прочитаат коментарите кои се насочени против Муслиманите, а пропуштија да ги прикажат навредливите коментари за Христијаните. По ова, според замислава на А1, треба да излезе, тепаните треба да бидат среќни што „само“ со толку поминале.


Говор на омраза на страната на А1. Секој коментар е претходно прегледан и одобрен од страна на А1. Од телевизијата немаат ништо против вакви коментари

А1 е телевизија кој отворео промовира и штити верска, национална и идеолошка нетрпелицост. Не и е прв случај ни да прикрие или извитопери напад на христијанско население или на сквернавење на верски објект. Пример на кој ќе се задржиме е минатогодишното сквернавење на христијански верски објект во село Октиси, струшко. Црквата која датира од првите векови на христијанството и е една од најстарите на македонско тло, требаше да биде обновена со донации на локалното христијанско население. Нејзината обнова беше попречена од страна на радикални муслимани кои на објектот истурија (преку ноќ, штом е омилен период на медиумите на Велија Рамковски) трактори со земја и го покрија цел објект, небаре како никогаш да не постоела. Помеѓу населението кружи констатацијата (пренесена од сограѓани муслимани кои не го оправдуваат насилничкото однесување кон верскиот објект) дека Фијат Цаноски е поттикнувач за попречувањето на обновата на христијанскиот храм.


Говор на омраза на страната на А1. Секој коментар е претходно прегледан и одобрен од страна на А1. Од телевизијата немаат ништо против вакви коментари

Овој настан беше пропратен со низа коментари и закани по интернет од тоа дека православните во Октиси останале уште малку малку (чекаат да ги доснема), преку тоа дека ќе паднела крв ако се гради црква во селото каде повеќето биле муслимани, па се до коментари кои повикуваат на етничко и верско чистење на христијанското население од „муслиманските територии“. Во секој случај, тешки форми на говор на омраза.


Затрпаната ранохристијанска базилика во село Октиси, струшко. Нејзината обнова е попречена од локални радикали. Дали се вистинити тврдењата на локалното население дека зад попречувањето стои Фијат Цаноски?

Фијат Цаноски е сват на Велија Рамкоски. А1 и медиумите на Рамкоски, воопшто не го третираа овој настан кој траеше цела пролет. Село Октиси е едно од селата кои беа споменати како центар на вахабистите во Македонија. Што му пречеше на Фијат? Зошто не писна „демократијата“ кај медиумите на Рамкоски?

СДСМ ОРГАНИЗИРА АНОНИМНИ КОМЕНТАТОРИ ЗА ДОЛЕВАЊЕ МАСЛО НА ОГНОТ

Наменски, задолжените за фејсбук од СДСМ, како во главниот штаб, така и низ Македонија, по нареџењу, бргу се организирале и креирале повеќе лажни профили. Едни, демек побожни муслимани, вторите ептен големи рисјани. На страните каде се одвивале дебатите околу музејот, хероиве од СДСМ почнале исценирано да се препукуваат на национална и верска омраза што подоцна нивото на дискусија го прифатиле и наивковци што немале појма со кого се препукуваат. Нормално, силниве сдсмовци биле анонимни и веројатно дел од нив истите оние кои понекогаш знаат да прокоментираат и на http://www.facebook.com/SetajBranko. Вечерта А1, овие интернет војни педантно ги регистрира во својот прилог, веројатно по претходна дојава од Бихачка, каде да ископаат.

На Бихачка има околу 20-тина ангажирани кои се задолжени исклучиво за вакви „акции“ на интернет. Дејноста ја прошируваат на коментирање по сајтови, од кои најомилен им е оној на А1.

ПРОЕКТ „ЛИБАНИЗАЦИЈА“ НА МАКЕДОНИЈА

Либан е блискоисточна земја која до 1975 година (пред почетокот на граѓанската војна) процентотна Христијаните изнесуваше 60%. По завршетокот на војната нивниот број се преполови. Денес се изолирани во гета.

Македонија после референдумот за територијална поделба од 2004 година (скроен од СДСМ) е ставана во контекст дека ја чека слична судбина. Со гетоизацијата на Скопје и содавање на економски неоправдани мутант општини, СДСМ (инспириран од нечии финансиски компензации) ја спроведе оваа поделба. Резултатот го гледаме денес. Погледнете ја Струга и случајот со џамијата во Горна Белица. На силеџиите не им може никој ништо. Погледнете го Скопје. Ајде да ве видам сега прошетајте слободно на Скопско Кале кое е територија на која се занесуваат дека владеат они радикали кои вчера ги нападнаа граѓаните кои „залутале“ на нивна територија. Беззаконието во Чаир, малтретирањата на преостанатите Македонци, безброј дивоградби, раскопани улици каде живеат Македонци, незаконска изградба на споменици, изградба на исламски верски објекти врз остатоците на постари со кои се уништува културното наследство од Османскиот период за сметка на промоцијата на некои новопечени верници со искривени сфаќања за сопствената религија... Вчера Струга, денес Скопско Кале, утре цела Македонија... А СДСМ, инспираторот на предусловите за овие конфликти, сериозно се надева дека ќе излезе спасител на жртвите кои намерно ги предизвикал. Таква перверзија им доликува.

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА НИВНИТЕ ШЕМИ

Следствено на сето она кое е напишано погоре, мислам дека ви е јасно кој е инспираторот и подбуцнувачот на настаните како вчерашниот. Целта на овие инциденти е токму мирот на македонските граѓани. Гледате дека од враќањето на Бранко Црвенковски на чело на СДСМ овие настани се повторуваат и горе долу во главна улога се платени истите личности. Верските фанатици кои се во мал број се само алатка во шемите на СДСМ. СДСМ се бори за власт по секоја цена, а Велија Рамковски се труди да стане Емир на Хедистан (во кој и самиот СДСМ е непожелен, ама тогаш е лесен залак). Горе долу таа е замислата. Нека не ве чудат тенденциозните прилози на А1 и весниците на Велија.

Останете ладнокрвни, не потпаѓајте под нивно влијание. За вчерашните инциденти неможе да се генерализира инволвираноста на цел еден народ или религија. Индивидуалните случаи нека останат изолирани, а државата да ги казни насилниците. Целта на овие инциденти е самото македонско општество и граѓаните. Таквите инциденти се на штета на секој обичен граѓанин исто како што несреќата не бира нити боја, нити националнот, нити вера.

Не влегувајте нивните шеми. Вашата несреќа е нивен успех. Ама вашиот мир е нивен дебакл. Изберете сами.

http://www.facebook.com/note.php?note_id...2143557819
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-02-2011, 02:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#82


Quote:Филипини повикана во МНР за инцидентот на Кале

[Image: BCCD8CF8-194A-4F73-8049-6D734F53DB1A_mw270_s.jpg]

Холандската амбасадорка во Македонија Симоне Филипини
14.02.2011

Холандската амбасадорка во Македонија Симоне Филипини денеска била повикана во МНР, поради учеството на Артон Груби, вработен во амбасадата во вчерашниот инцидент на Кале. Според соопштението заменик министерот за надворешни работи Зоран Петров изразил загриженост што Груби бил предводник и организатор на протестите на Кале. Петров побарал амбасадата да се огради од однесувањето на вработениот и нејзините вработени да се воздржат од активно вклучување во општествено-политичките случувања во земјата, бидејќи тоа е против Виенската конвенција. Филипини соопштила дека амбасадата ќе ги преземе сите мерки за санкционирање, доколку се утврди одговорноста на Груби.


Зошто странските представници во Македонија немаат вистинска представа за случувањата во Македонија.
Главен и основен проблем се лицата кои мисиите,амбасадите ги користат како преведувачи или ги вработуваат за контакт со месното население. Скоро секаде се вработени Албанци, причина покрај Албанскиот го говорат и Македонскиот. Која слика ја пренесуваат реалната или онаа нивната???
Оваа е проблем за кој се обидов да укажам уште 1999 година но сите беа глуви.
14-02-2011, 02:40 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#83

(14-02-2011, 02:23 PM)афион Wrote: Која е позадината на вчерашниот инцидент?
од Шетај Бранко во понеделник, 14 февруари 2011 во 14:05
Инцидентот кој се случи на 13.II.2010 во кој крвнички беа каменувани недолжни граѓани од страна на радикални исламисти организирани од невладината „Разбуди се“ на чело со Артан Груби (вработен во холандската амбасада) се дел од сценарио за дестабилизација на Република Македонија.

НЕМИРИТЕ НА СКОПСКИОТ ПЛОШТАД (28.III.2009)

Истото сценарио е стапено на сила уште од пред 2 години (28.III.2009 ) по нередите на скопскиот плоштад припремени во СДСМ, а по повод враќањето на Бранко Црвенковски како претседател на таа партија. Во тој и во вчерашниот инцидент беа вклучени невладини организации со наменска употреба.

Инцидентот од 28 март 2009 беше реализиран од Плоштад слобода, беа злоупотребени студенти од архитектонски факултет од страна на личности од СДСМ како Ирена Цветковиќ, Ивана Драгшиќ, Соња Исмаил (ќерка на Ѓунер Исмаил), Жарко Трајаноски, Никола Гелевски, Никола Наумовски, Роберто Беличанец, ќерките на Мирослав Грчев... Од сите, само ќерките на Грчев се студенти на архитектонскиот факултет, останатите се активисти по наменски НВО на СДСМ, на платен список на ФИООМ (т.е. СОРОС).


Владе Невладин Милчин

За цело време дел од споменативе контактираа телефонски со „некој“ кој од далеку ја раководеше целата акција. Од целата ситуација, излезе дека жртвите се пулените на СДСМ иако дел од нив физички почнаа да напаѓаат и плукаат жени кои носеа икони, со цел да предизвикаат контрареакција и да се претстават како загрозена страна. Целата акција медиумски беше подготвена и пуштена во етер.

Секое насилство од било која страна е за секаква осуда, но колку да се знае (М.М.Е.) кој прв почна.

ЕДНИ ИСТИ ПРОТЕСТИРААТ И ЗА СПОМЕНИЦИ, ЦРКВИ, ДРОГА, ХОМОСЕКСУАЛЦИ, А1, АБОРТУСИ...


Жарко Трајаноски, борец за сдсмовски права и непартиски експерт на далечинско
Истите личности се универзалци на копче. Треба само да добијат еден повик. Ги организираат сите наменски протести. Почнувајќи од акцијата за одобрување на абортусот пред повеќе од 2 години, па на сите протести против цркви, на парадите на „толеранцијата“, легализација на дрога, поддршка за А1... и за тоа се соодветно платени. На пример ГЕМ (Граѓани за европска Македонија), каде членуваат Бранко Героски, Роберто Беличанец, Никола Гелевски, Жарко Трајаноски, а резидент диџеи (муабетат секој четврток монологни „дијалози“) се споменатите Ирена Цветковиќ и другарите од Плоштад слобода, <span>добиваат 350 000 евра годишно од страна на СОРОС</span>.

Интересно е што овие истакнати наменски борци на далечинско, кои се згрозуваат на изградба на верски храмови, укинување на абортусот, наводно кршење на правата на ЛГБТ популацијата... не се згрозуваат од на најбезобзирна злоупотреба човечки судбини во спотовите на СДСМ монтирани и прикажувани на А1, на крвничко претепување на граѓани на скопското кале...

Кога немаат настани, а за да бидат во етерот, се самосебезакануваат (наводно други им се закануваат), ама и покрај толку многу закани, никогаш нити пријавиле, нити прикажале како им се закануваат.

„МАКЕДОНСКО-АЛБАНСКИ БРИГАДИ“

Повик за заеднички протест на „Плоштад слобода“ и „Разбуди се“ од 12.II.2010

На 13.II.2010 година (на ист ден, но пред една година), „Плоштад слобода“ и „Разбуди се“ организираа заеднички протест на скопскиот плоштад - „Плоштад слобода“ против изградба на црква, „Разбуди се“ за изградба на „Бурмали џамија“ и против проектот „Скопје 2014“. Мотото беше „Го браниме градот-Македонско-Албански бригади“. Терминот „Македонско-Албански“ беше доста симпатичен, треба да укаже колку ги „заболе“ за етничкиот соживот кој се рушел затоа што Македонците се дрзнале да ја испочитуваат сопствената историја и културното наследство кое им припаѓа на сите граѓани, независно дали се Македонци или не се. Од почитување на македонската историја и наследство, на СДСМ суштински им се дига косата. Тоа не е дел од нивната агенда, па по автоматизам тоа не е на агендата на невладините формирани и финансирани од СДСМ. <span>Да додадам дека СДСМ ни под разно не би „пуштил“ своја НВО да соработува со други „проверени“ невладини, во случајот „Разбуди се“. </span>Чуму толку пари за четврточни муабетења и понекој пик ник низ Македонија?<span> </span>

Протестот не се одржа бидејќи претходно беше откриена целта, а таа беше да се предизвикаат инциденти, но во кои жртвите повторно ќе бидат „бригадериве“. Не пропуштија да кажат дека многу им се заканувале и дека ќе ги обзнанеле заканувачите. Еве, помина една година, тоа не се случи. Во меѓувреме никому не му фали влакно, а не им фалат нити пари, напротив, Владимир „Невладин“ Милчин е најдобриот дедо мраз во Македонија. Останува неодговорено прашањето, дали невладината „Разбуди се“ е на платен список кај Милчин? За да го развијат „отвореното општество“, де...


„Разбуди се“ на протестот кој го организираа заедно со „Плоштад слобода“, точно една година пред инцидентот на скопското кале

На протестот од 13.II.2010 излегоа само од „Разбуди се“. Хит-момент беше кога еден средновечен протестант изјави „Ние, младите од Скопје...“ Веројатно од СДСМ, каде е пишувана изјавата, не предвиделе кој ќе им ја чита. ТВ А1 беше задолжена за давање на „ШИК“ изглед на акциите на „Разбуди се“. Мери Јордановска од А1 беше задолжена за шминкерајот. Криви и беа блоговите оти им ја урнисале мирољубивата идеја на „бригадерите“. Вчера, Мери Јордановска ништо не кажа иако таа го покрива Скопје 2014, со кој го поистоветуваат и објектот кој беше предмет на вчерашните насилства.

СКОПСКО КАЛЕ, 13.II.2011

Во четвртокот вечерта (10.II.11) група вандали го оштети објектот на музејот кој се гради на Скопско кале. Музејот е на основа на црква од 12 век, но не е објект во кој ќе се извршуваат верски обреди, туку во него ќе бидат сместени артефактите кои се откриени на просторот на калето. Музејот може да го посети секој. Но некому му пречеше што некој во 12 век се дрзнал да изгради црква, што таа црква не била до крај уништена, па ете до ден денес и преживеале темелите. На никој верник без разлика од која вера е не му пречи божји храм. И атеистите кои имаат изградено хуманистички систем на вредности ја почитуваат потребата на нивните сограѓани да ги исповедаат сопствените верски чувства. Но, овде сепак се работи за музеј, а не за верски објект. Целата ситуација се виде совршена за уште една „пролетна офанзива“ и „битка за ранетите“ од раздрнданиот СДСМ. Овој пат исламистичките фанатици, помешани со понекој сдсмовски „Разбуди се“ фитиљ се совршена мешавина за „Спас на Македонија“.

На 13.II.2011 на Скопското кале се случи тежок инцидент кога граѓани кои го осудија инцидентот во кој беше разрушен дел од Музејот беа нападнати од исламистички фанатици предводени од невладината „Разбуди се“ на чие чело е Артан Груби, другарчето на Плоштад слобода, еден од минатогодишните „бригадири“ и борец за „соживот“. Од снимките можевте да видите колку го „заболе“ за соживотот. Повторно се прашувам, дали минатогодишната соработка со сдсмовската „Плоштад слобода“ е плод на успешното наменско финансирање на „Разбуди се“ од страна на сдсмовските фондации? Нека одговорат.

Во вчерашниот инцидент бевме сведоци на крвничко каменување на недолжни граѓани, слика која неверојатно потсетуваше на земји каде шеријатското право и поимање на правдата е длабоко вкоренето во психата на тамошните жители. Авганистан сред Скопје! Беа повредени 7 лица од кои едно дете. Радикалите со ништо не беа предизвикани, освен ако не се смета како провокација верските и националните чувства што граѓаните дошле да ги искажат на местото каде нивните предци од дамнина битисувале и граделе (ама не рушеле). Дали Артан Груби и неговите „побожни другарчиња“ етничкиот соживот го подразбираат во етнички чисти средини? Е, тоа бре брат ти е соживот... Такви човекољубни пријателчиња си бираат од СДСМ. Печени за остварување на сопствените „евроатлански“ интеграции на политичарот кој со години не мрднал над 9% „ обожување“, ама мисли дека цел народ е во заблуда, а тој е секогаш во право. Тоа ти е Бранко Црвенковски. Можам да замислам колку се клештел додека фанатициве ги каменуваа недолжните граѓани. Според бранковата логика, пак, никој не им е крив на православниве, та нели „религијата е опиум за народот“?

А1 Е МЕДИУМ КОЈ ШИРИ ВЕРСКА, НАЦИОНАЛНА И ИДЕОЛОШКА ОМРАЗА И НЕТРПЕЛИВОСТ

Невозможно е да не се спомене ТВ А1. Тие имаат повеќе мотиви за покривање на вчерашниот настан. Првиот е верските поимања на сопственикот Велија Рамковски, вторите се идеолошките поимања на новинарите на А1 кои најдемократски се воспалуваат на секој кој се дрзнал да не е левичар или направил смртен грев, па се декларирал како Христијанин. Човек да се крсти со лева рака, дури и ако не верува во бога или пак да не е нити христијанин кога ги гледа монтираните прилози на А1. Така, А1 не пропуштија да го прикажат Артан Груби и неговите мотиви и поимања на човековите права, но пропуштија да дадат било каква изјава на каменуваните граѓани. А1 не пропуштија да ги прочитаат коментарите кои се насочени против Муслиманите, а пропуштија да ги прикажат навредливите коментари за Христијаните. По ова, според замислава на А1, треба да излезе, тепаните треба да бидат среќни што „само“ со толку поминале.


Говор на омраза на страната на А1. Секој коментар е претходно прегледан и одобрен од страна на А1. Од телевизијата немаат ништо против вакви коментари

А1 е телевизија кој отворео промовира и штити верска, национална и идеолошка нетрпелицост. Не и е прв случај ни да прикрие или извитопери напад на христијанско население или на сквернавење на верски објект. Пример на кој ќе се задржиме е минатогодишното сквернавење на христијански верски објект во село Октиси, струшко. Црквата која датира од првите векови на христијанството и е една од најстарите на македонско тло, требаше да биде обновена со донации на локалното христијанско население. Нејзината обнова беше попречена од страна на радикални муслимани кои на објектот истурија (преку ноќ, штом е омилен период на медиумите на Велија Рамковски) трактори со земја и го покрија цел објект, небаре како никогаш да не постоела. Помеѓу населението кружи констатацијата (пренесена од сограѓани муслимани кои не го оправдуваат насилничкото однесување кон верскиот објект) дека Фијат Цаноски е поттикнувач за попречувањето на обновата на христијанскиот храм.


Говор на омраза на страната на А1. Секој коментар е претходно прегледан и одобрен од страна на А1. Од телевизијата немаат ништо против вакви коментари

Овој настан беше пропратен со низа коментари и закани по интернет од тоа дека православните во Октиси останале уште малку малку (чекаат да ги доснема), преку тоа дека ќе паднела крв ако се гради црква во селото каде повеќето биле муслимани, па се до коментари кои повикуваат на етничко и верско чистење на христијанското население од „муслиманските територии“. Во секој случај, тешки форми на говор на омраза.


Затрпаната ранохристијанска базилика во село Октиси, струшко. Нејзината обнова е попречена од локални радикали. Дали се вистинити тврдењата на локалното население дека зад попречувањето стои Фијат Цаноски?

Фијат Цаноски е сват на Велија Рамкоски. А1 и медиумите на Рамкоски, воопшто не го третираа овој настан кој траеше цела пролет. Село Октиси е едно од селата кои беа споменати како центар на вахабистите во Македонија. Што му пречеше на Фијат? Зошто не писна „демократијата“ кај медиумите на Рамкоски?

СДСМ ОРГАНИЗИРА АНОНИМНИ КОМЕНТАТОРИ ЗА ДОЛЕВАЊЕ МАСЛО НА ОГНОТ

Наменски, задолжените за фејсбук од СДСМ, како во главниот штаб, така и низ Македонија, по нареџењу, бргу се организирале и креирале повеќе лажни профили. Едни, демек побожни муслимани, вторите ептен големи рисјани. На страните каде се одвивале дебатите околу музејот, хероиве од СДСМ почнале исценирано да се препукуваат на национална и верска омраза што подоцна нивото на дискусија го прифатиле и наивковци што немале појма со кого се препукуваат. Нормално, силниве сдсмовци биле анонимни и веројатно дел од нив истите оние кои понекогаш знаат да прокоментираат и на http://www.facebook.com/SetajBranko. Вечерта А1, овие интернет војни педантно ги регистрира во својот прилог, веројатно по претходна дојава од Бихачка, каде да ископаат.

На Бихачка има околу 20-тина ангажирани кои се задолжени исклучиво за вакви „акции“ на интернет. Дејноста ја прошируваат на коментирање по сајтови, од кои најомилен им е оној на А1.

ПРОЕКТ „ЛИБАНИЗАЦИЈА“ НА МАКЕДОНИЈА

Либан е блискоисточна земја која до 1975 година (пред почетокот на граѓанската војна) процентотна Христијаните изнесуваше 60%. По завршетокот на војната нивниот број се преполови. Денес се изолирани во гета.

Македонија после референдумот за територијална поделба од 2004 година (скроен од СДСМ) е ставана во контекст дека ја чека слична судбина. Со гетоизацијата на Скопје и содавање на економски неоправдани мутант општини, СДСМ (инспириран од нечии финансиски компензации) ја спроведе оваа поделба. Резултатот го гледаме денес. Погледнете ја Струга и случајот со џамијата во Горна Белица. На силеџиите не им може никој ништо. Погледнете го Скопје. Ајде да ве видам сега прошетајте слободно на Скопско Кале кое е територија на која се занесуваат дека владеат они радикали кои вчера ги нападнаа граѓаните кои „залутале“ на нивна територија. Беззаконието во Чаир, малтретирањата на преостанатите Македонци, безброј дивоградби, раскопани улици каде живеат Македонци, незаконска изградба на споменици, изградба на исламски верски објекти врз остатоците на постари со кои се уништува културното наследство од Османскиот период за сметка на промоцијата на некои новопечени верници со искривени сфаќања за сопствената религија... Вчера Струга, денес Скопско Кале, утре цела Македонија... А СДСМ, инспираторот на предусловите за овие конфликти, сериозно се надева дека ќе излезе спасител на жртвите кои намерно ги предизвикал. Таква перверзија им доликува.

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА НИВНИТЕ ШЕМИ

Следствено на сето она кое е напишано погоре, мислам дека ви е јасно кој е инспираторот и подбуцнувачот на настаните како вчерашниот. Целта на овие инциденти е токму мирот на македонските граѓани. Гледате дека од враќањето на Бранко Црвенковски на чело на СДСМ овие настани се повторуваат и горе долу во главна улога се платени истите личности. Верските фанатици кои се во мал број се само алатка во шемите на СДСМ. СДСМ се бори за власт по секоја цена, а Велија Рамковски се труди да стане Емир на Хедистан (во кој и самиот СДСМ е непожелен, ама тогаш е лесен залак). Горе долу таа е замислата. Нека не ве чудат тенденциозните прилози на А1 и весниците на Велија.

Останете ладнокрвни, не потпаѓајте под нивно влијание. За вчерашните инциденти неможе да се генерализира инволвираноста на цел еден народ или религија. Индивидуалните случаи нека останат изолирани, а државата да ги казни насилниците. Целта на овие инциденти е самото македонско општество и граѓаните. Таквите инциденти се на штета на секој обичен граѓанин исто како што несреќата не бира нити боја, нити националнот, нити вера.

Не влегувајте нивните шеми. Вашата несреќа е нивен успех. Ама вашиот мир е нивен дебакл. Изберете сами.

http://www.facebook.com/note.php?note_id...2143557819

И што сега, сите виновни само ДПМНЕ и Груевски се невини?!

Ајде бе... Icon_razz))

14-02-2011, 04:30 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#84

Цацко е крив Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-02-2011, 04:46 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#85

(14-02-2011, 04:30 PM)acko Wrote:
(14-02-2011, 02:23 PM)афион Wrote: Која е позадината на вчерашниот инцидент?
од Шетај Бранко во понеделник, 14 февруари 2011 во 14:05
Инцидентот кој се случи на 13.II.2010 во кој крвнички беа каменувани недолжни граѓани од страна на радикални исламисти организирани од невладината „Разбуди се“ на чело со Артан Груби (вработен во холандската амбасада) се дел од сценарио за дестабилизација на Република Македонија.

НЕМИРИТЕ НА СКОПСКИОТ ПЛОШТАД (28.III.2009)

Истото сценарио е стапено на сила уште од пред 2 години (28.III.2009 ) по нередите на скопскиот плоштад припремени во СДСМ, а по повод враќањето на Бранко Црвенковски како претседател на таа партија. Во тој и во вчерашниот инцидент беа вклучени невладини организации со наменска употреба.

Инцидентот од 28 март 2009 беше реализиран од Плоштад слобода, беа злоупотребени студенти од архитектонски факултет од страна на личности од СДСМ како Ирена Цветковиќ, Ивана Драгшиќ, Соња Исмаил (ќерка на Ѓунер Исмаил), Жарко Трајаноски, Никола Гелевски, Никола Наумовски, Роберто Беличанец, ќерките на Мирослав Грчев... Од сите, само ќерките на Грчев се студенти на архитектонскиот факултет, останатите се активисти по наменски НВО на СДСМ, на платен список на ФИООМ (т.е. СОРОС).


Владе Невладин Милчин

За цело време дел од споменативе контактираа телефонски со „некој“ кој од далеку ја раководеше целата акција. Од целата ситуација, излезе дека жртвите се пулените на СДСМ иако дел од нив физички почнаа да напаѓаат и плукаат жени кои носеа икони, со цел да предизвикаат контрареакција и да се претстават како загрозена страна. Целата акција медиумски беше подготвена и пуштена во етер.

Секое насилство од било која страна е за секаква осуда, но колку да се знае (М.М.Е.) кој прв почна.

ЕДНИ ИСТИ ПРОТЕСТИРААТ И ЗА СПОМЕНИЦИ, ЦРКВИ, ДРОГА, ХОМОСЕКСУАЛЦИ, А1, АБОРТУСИ...


Жарко Трајаноски, борец за сдсмовски права и непартиски експерт на далечинско
Истите личности се универзалци на копче. Треба само да добијат еден повик. Ги организираат сите наменски протести. Почнувајќи од акцијата за одобрување на абортусот пред повеќе од 2 години, па на сите протести против цркви, на парадите на „толеранцијата“, легализација на дрога, поддршка за А1... и за тоа се соодветно платени. На пример ГЕМ (Граѓани за европска Македонија), каде членуваат Бранко Героски, Роберто Беличанец, Никола Гелевски, Жарко Трајаноски, а резидент диџеи (муабетат секој четврток монологни „дијалози“) се споменатите Ирена Цветковиќ и другарите од Плоштад слобода, <span>добиваат 350 000 евра годишно од страна на СОРОС</span>.

Интересно е што овие истакнати наменски борци на далечинско, кои се згрозуваат на изградба на верски храмови, укинување на абортусот, наводно кршење на правата на ЛГБТ популацијата... не се згрозуваат од на најбезобзирна злоупотреба човечки судбини во спотовите на СДСМ монтирани и прикажувани на А1, на крвничко претепување на граѓани на скопското кале...

Кога немаат настани, а за да бидат во етерот, се самосебезакануваат (наводно други им се закануваат), ама и покрај толку многу закани, никогаш нити пријавиле, нити прикажале како им се закануваат.

„МАКЕДОНСКО-АЛБАНСКИ БРИГАДИ“

Повик за заеднички протест на „Плоштад слобода“ и „Разбуди се“ од 12.II.2010

На 13.II.2010 година (на ист ден, но пред една година), „Плоштад слобода“ и „Разбуди се“ организираа заеднички протест на скопскиот плоштад - „Плоштад слобода“ против изградба на црква, „Разбуди се“ за изградба на „Бурмали џамија“ и против проектот „Скопје 2014“. Мотото беше „Го браниме градот-Македонско-Албански бригади“. Терминот „Македонско-Албански“ беше доста симпатичен, треба да укаже колку ги „заболе“ за етничкиот соживот кој се рушел затоа што Македонците се дрзнале да ја испочитуваат сопствената историја и културното наследство кое им припаѓа на сите граѓани, независно дали се Македонци или не се. Од почитување на македонската историја и наследство, на СДСМ суштински им се дига косата. Тоа не е дел од нивната агенда, па по автоматизам тоа не е на агендата на невладините формирани и финансирани од СДСМ. <span>Да додадам дека СДСМ ни под разно не би „пуштил“ своја НВО да соработува со други „проверени“ невладини, во случајот „Разбуди се“. </span>Чуму толку пари за четврточни муабетења и понекој пик ник низ Македонија?<span> </span>

Протестот не се одржа бидејќи претходно беше откриена целта, а таа беше да се предизвикаат инциденти, но во кои жртвите повторно ќе бидат „бригадериве“. Не пропуштија да кажат дека многу им се заканувале и дека ќе ги обзнанеле заканувачите. Еве, помина една година, тоа не се случи. Во меѓувреме никому не му фали влакно, а не им фалат нити пари, напротив, Владимир „Невладин“ Милчин е најдобриот дедо мраз во Македонија. Останува неодговорено прашањето, дали невладината „Разбуди се“ е на платен список кај Милчин? За да го развијат „отвореното општество“, де...


„Разбуди се“ на протестот кој го организираа заедно со „Плоштад слобода“, точно една година пред инцидентот на скопското кале

На протестот од 13.II.2010 излегоа само од „Разбуди се“. Хит-момент беше кога еден средновечен протестант изјави „Ние, младите од Скопје...“ Веројатно од СДСМ, каде е пишувана изјавата, не предвиделе кој ќе им ја чита. ТВ А1 беше задолжена за давање на „ШИК“ изглед на акциите на „Разбуди се“. Мери Јордановска од А1 беше задолжена за шминкерајот. Криви и беа блоговите оти им ја урнисале мирољубивата идеја на „бригадерите“. Вчера, Мери Јордановска ништо не кажа иако таа го покрива Скопје 2014, со кој го поистоветуваат и објектот кој беше предмет на вчерашните насилства.

СКОПСКО КАЛЕ, 13.II.2011

Во четвртокот вечерта (10.II.11) група вандали го оштети објектот на музејот кој се гради на Скопско кале. Музејот е на основа на црква од 12 век, но не е објект во кој ќе се извршуваат верски обреди, туку во него ќе бидат сместени артефактите кои се откриени на просторот на калето. Музејот може да го посети секој. Но некому му пречеше што некој во 12 век се дрзнал да изгради црква, што таа црква не била до крај уништена, па ете до ден денес и преживеале темелите. На никој верник без разлика од која вера е не му пречи божји храм. И атеистите кои имаат изградено хуманистички систем на вредности ја почитуваат потребата на нивните сограѓани да ги исповедаат сопствените верски чувства. Но, овде сепак се работи за музеј, а не за верски објект. Целата ситуација се виде совршена за уште една „пролетна офанзива“ и „битка за ранетите“ од раздрнданиот СДСМ. Овој пат исламистичките фанатици, помешани со понекој сдсмовски „Разбуди се“ фитиљ се совршена мешавина за „Спас на Македонија“.

На 13.II.2011 на Скопското кале се случи тежок инцидент кога граѓани кои го осудија инцидентот во кој беше разрушен дел од Музејот беа нападнати од исламистички фанатици предводени од невладината „Разбуди се“ на чие чело е Артан Груби, другарчето на Плоштад слобода, еден од минатогодишните „бригадири“ и борец за „соживот“. Од снимките можевте да видите колку го „заболе“ за соживотот. Повторно се прашувам, дали минатогодишната соработка со сдсмовската „Плоштад слобода“ е плод на успешното наменско финансирање на „Разбуди се“ од страна на сдсмовските фондации? Нека одговорат.

Во вчерашниот инцидент бевме сведоци на крвничко каменување на недолжни граѓани, слика која неверојатно потсетуваше на земји каде шеријатското право и поимање на правдата е длабоко вкоренето во психата на тамошните жители. Авганистан сред Скопје! Беа повредени 7 лица од кои едно дете. Радикалите со ништо не беа предизвикани, освен ако не се смета како провокација верските и националните чувства што граѓаните дошле да ги искажат на местото каде нивните предци од дамнина битисувале и граделе (ама не рушеле). Дали Артан Груби и неговите „побожни другарчиња“ етничкиот соживот го подразбираат во етнички чисти средини? Е, тоа бре брат ти е соживот... Такви човекољубни пријателчиња си бираат од СДСМ. Печени за остварување на сопствените „евроатлански“ интеграции на политичарот кој со години не мрднал над 9% „ обожување“, ама мисли дека цел народ е во заблуда, а тој е секогаш во право. Тоа ти е Бранко Црвенковски. Можам да замислам колку се клештел додека фанатициве ги каменуваа недолжните граѓани. Според бранковата логика, пак, никој не им е крив на православниве, та нели „религијата е опиум за народот“?

А1 Е МЕДИУМ КОЈ ШИРИ ВЕРСКА, НАЦИОНАЛНА И ИДЕОЛОШКА ОМРАЗА И НЕТРПЕЛИВОСТ

Невозможно е да не се спомене ТВ А1. Тие имаат повеќе мотиви за покривање на вчерашниот настан. Првиот е верските поимања на сопственикот Велија Рамковски, вторите се идеолошките поимања на новинарите на А1 кои најдемократски се воспалуваат на секој кој се дрзнал да не е левичар или направил смртен грев, па се декларирал како Христијанин. Човек да се крсти со лева рака, дури и ако не верува во бога или пак да не е нити христијанин кога ги гледа монтираните прилози на А1. Така, А1 не пропуштија да го прикажат Артан Груби и неговите мотиви и поимања на човековите права, но пропуштија да дадат било каква изјава на каменуваните граѓани. А1 не пропуштија да ги прочитаат коментарите кои се насочени против Муслиманите, а пропуштија да ги прикажат навредливите коментари за Христијаните. По ова, според замислава на А1, треба да излезе, тепаните треба да бидат среќни што „само“ со толку поминале.


Говор на омраза на страната на А1. Секој коментар е претходно прегледан и одобрен од страна на А1. Од телевизијата немаат ништо против вакви коментари

А1 е телевизија кој отворео промовира и штити верска, национална и идеолошка нетрпелицост. Не и е прв случај ни да прикрие или извитопери напад на христијанско население или на сквернавење на верски објект. Пример на кој ќе се задржиме е минатогодишното сквернавење на христијански верски објект во село Октиси, струшко. Црквата која датира од првите векови на христијанството и е една од најстарите на македонско тло, требаше да биде обновена со донации на локалното христијанско население. Нејзината обнова беше попречена од страна на радикални муслимани кои на објектот истурија (преку ноќ, штом е омилен период на медиумите на Велија Рамковски) трактори со земја и го покрија цел објект, небаре како никогаш да не постоела. Помеѓу населението кружи констатацијата (пренесена од сограѓани муслимани кои не го оправдуваат насилничкото однесување кон верскиот објект) дека Фијат Цаноски е поттикнувач за попречувањето на обновата на христијанскиот храм.


Говор на омраза на страната на А1. Секој коментар е претходно прегледан и одобрен од страна на А1. Од телевизијата немаат ништо против вакви коментари

Овој настан беше пропратен со низа коментари и закани по интернет од тоа дека православните во Октиси останале уште малку малку (чекаат да ги доснема), преку тоа дека ќе паднела крв ако се гради црква во селото каде повеќето биле муслимани, па се до коментари кои повикуваат на етничко и верско чистење на христијанското население од „муслиманските територии“. Во секој случај, тешки форми на говор на омраза.


Затрпаната ранохристијанска базилика во село Октиси, струшко. Нејзината обнова е попречена од локални радикали. Дали се вистинити тврдењата на локалното население дека зад попречувањето стои Фијат Цаноски?

Фијат Цаноски е сват на Велија Рамкоски. А1 и медиумите на Рамкоски, воопшто не го третираа овој настан кој траеше цела пролет. Село Октиси е едно од селата кои беа споменати како центар на вахабистите во Македонија. Што му пречеше на Фијат? Зошто не писна „демократијата“ кај медиумите на Рамкоски?

СДСМ ОРГАНИЗИРА АНОНИМНИ КОМЕНТАТОРИ ЗА ДОЛЕВАЊЕ МАСЛО НА ОГНОТ

Наменски, задолжените за фејсбук од СДСМ, како во главниот штаб, така и низ Македонија, по нареџењу, бргу се организирале и креирале повеќе лажни профили. Едни, демек побожни муслимани, вторите ептен големи рисјани. На страните каде се одвивале дебатите околу музејот, хероиве од СДСМ почнале исценирано да се препукуваат на национална и верска омраза што подоцна нивото на дискусија го прифатиле и наивковци што немале појма со кого се препукуваат. Нормално, силниве сдсмовци биле анонимни и веројатно дел од нив истите оние кои понекогаш знаат да прокоментираат и на http://www.facebook.com/SetajBranko. Вечерта А1, овие интернет војни педантно ги регистрира во својот прилог, веројатно по претходна дојава од Бихачка, каде да ископаат.

На Бихачка има околу 20-тина ангажирани кои се задолжени исклучиво за вакви „акции“ на интернет. Дејноста ја прошируваат на коментирање по сајтови, од кои најомилен им е оној на А1.

ПРОЕКТ „ЛИБАНИЗАЦИЈА“ НА МАКЕДОНИЈА

Либан е блискоисточна земја која до 1975 година (пред почетокот на граѓанската војна) процентотна Христијаните изнесуваше 60%. По завршетокот на војната нивниот број се преполови. Денес се изолирани во гета.

Македонија после референдумот за територијална поделба од 2004 година (скроен од СДСМ) е ставана во контекст дека ја чека слична судбина. Со гетоизацијата на Скопје и содавање на економски неоправдани мутант општини, СДСМ (инспириран од нечии финансиски компензации) ја спроведе оваа поделба. Резултатот го гледаме денес. Погледнете ја Струга и случајот со џамијата во Горна Белица. На силеџиите не им може никој ништо. Погледнете го Скопје. Ајде да ве видам сега прошетајте слободно на Скопско Кале кое е територија на која се занесуваат дека владеат они радикали кои вчера ги нападнаа граѓаните кои „залутале“ на нивна територија. Беззаконието во Чаир, малтретирањата на преостанатите Македонци, безброј дивоградби, раскопани улици каде живеат Македонци, незаконска изградба на споменици, изградба на исламски верски објекти врз остатоците на постари со кои се уништува културното наследство од Османскиот период за сметка на промоцијата на некои новопечени верници со искривени сфаќања за сопствената религија... Вчера Струга, денес Скопско Кале, утре цела Македонија... А СДСМ, инспираторот на предусловите за овие конфликти, сериозно се надева дека ќе излезе спасител на жртвите кои намерно ги предизвикал. Таква перверзија им доликува.

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА НИВНИТЕ ШЕМИ

Следствено на сето она кое е напишано погоре, мислам дека ви е јасно кој е инспираторот и подбуцнувачот на настаните како вчерашниот. Целта на овие инциденти е токму мирот на македонските граѓани. Гледате дека од враќањето на Бранко Црвенковски на чело на СДСМ овие настани се повторуваат и горе долу во главна улога се платени истите личности. Верските фанатици кои се во мал број се само алатка во шемите на СДСМ. СДСМ се бори за власт по секоја цена, а Велија Рамковски се труди да стане Емир на Хедистан (во кој и самиот СДСМ е непожелен, ама тогаш е лесен залак). Горе долу таа е замислата. Нека не ве чудат тенденциозните прилози на А1 и весниците на Велија.

Останете ладнокрвни, не потпаѓајте под нивно влијание. За вчерашните инциденти неможе да се генерализира инволвираноста на цел еден народ или религија. Индивидуалните случаи нека останат изолирани, а државата да ги казни насилниците. Целта на овие инциденти е самото македонско општество и граѓаните. Таквите инциденти се на штета на секој обичен граѓанин исто како што несреќата не бира нити боја, нити националнот, нити вера.

Не влегувајте нивните шеми. Вашата несреќа е нивен успех. Ама вашиот мир е нивен дебакл. Изберете сами.

http://www.facebook.com/note.php?note_id...2143557819

И што сега, сите виновни само ДПМНЕ и Груевски се невини?!

Ајде бе... Icon_razz))

Овој дпмневски напис пропушта да каже што ќе преземе дпмне со тоа што функционери на дуи го рушеа објектот и си прибираа дечиња од приведувањата на полицијата. Како и секогаш, опозициско однесување на дпмне кое за жал сдс ќе си го сврти во своја корист и ќе победи наредни избори.
14-02-2011, 04:48 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#86

Quote:ВО БИТКАТА ЗА РЕЈТИНГ, ПРВА ЖРТВА Е СОЖИВОТОТ
Власта со крв го запали фитиљот

Игор Чавески


Најмалку шест луѓе, меѓу кои има и малолетни деца, како и двајца полицајци, се повредени во вчерашниот инцидент на тврдината Кале, каде што дојде до жестока пресметка меѓу група Македонци и група Албанци, кои дојдоа да го кажат својот став за изградбата на црквата-музеј. Тврдината вчера личеше на бојно поле откако „бранителите“ и „уривачите“ на црквата разменија канонада со камења, тупаници, а некои дури извадија и ножеви. Крвавиот судир се случи откако полицијата не успеа да ги раздели на безбедна далечина групите, кои решија во исто време да се појават на протест на тврдината. Двете групи се пресретнаа во долниот дел на тврдината, каде што прво почнаа да се гаѓаат со камења, а потоа и физички се пресмета, додека полицијата безуспешно се обидуваше да создаде обрач и да ги растера. Разулавената толпа со камења се нафрли на новинарските екипи, кои со полициски кордон беа изнесени надвор од тврдината. „УЧК“, „Каури“, „Бугари“ беше дел од репертоарот на групите додека тие околу 13 часот се упатуваа кон Калето. Од едната страна беа група граѓани Македонци кои преку социјалната мрежа „фејсбук“ уште од петокот повикуваа на протести со националистички пароли од типот „Смрт за Шиптари“. Меѓу поддржувачите на оваа група имаше и такви што го користеа симболот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Од другата страна беа Албанците, организирани од невладината „Разбуди се“, но меѓу нив повторно имаше и високи функционери на владејачката ДУИ. Во мешаницата повторно беше и заменик-министерот за внатрешни работи Џевад Бучи и пратеникот од ДУИ, Сафет Незири. Бучи дури и „ослободи“ неколкумина од групата што полицијата ги приведе затоа што кај себе имаа ножеви. Меѓу учесниците на двете групи имаше и припадници на навивачките групи „Комити“ и „Шверцери“, кои својата пресметка ја почнаа уште пред неколку дена на социјалната мрежа „фејсбук“. Портпаролот на МВР, Иво Котевски, вели дека во нарушувањето на јавниот ред и мир учествувале стотина лица од две групи, кои почнале да се каменуваат. - Полициските службеници што биле присутни на местото се поставија меѓу двете групи и за петнаесетина минути успеаја да ги раздвојат и да ја смират ситуацијата. На повреди од каменувањето досега се пожалиле двајца полициски службеници. Полициски патроли се уште ја обезбедуваат околината, а наредните денови, врз основа на снимените материјали, ќе бидат повикувани учесниците во инцидентот - вели Котевски. Премиерот Груевски вчера, коментирајќи го инцидентот, рече дека секое насилство, без разлика од која страна доаѓа, треба да се осуди и институциите на системот да го разрешат. - Нема да дозволиме со вакви настани некој да си игра со чувствата на граѓаните и да ги користи во приватни интереси, и ќе направиме се што е во наша моќ работите да си ја добијат својата нормална динамика. Апелирам до сите со разум да гледаат на случувањата и да не долеваат масло на огнот, туку, напротив, да се смират страстите од оние кои во последно време редовно подбуцнуваат - изјави Груевски. Лекарска помош веднаш по инцидентот побарале осуммина повредени. Шестмина од нив биле примени во Градската болница, на возраст од 13 до 24 години, од кои четворица веднаш по извршениот прегледот биле пуштени дома бидејќи имале помали повреди предизвикани со удари од камен, а еден од нив имал и исеченица на потколеницата која не била посериозна. Еден од пациентите е потешко повреден, односно има потрес на мозокот поради удар од камен во главата поради што е и задржан на натамошно лекување. Во Воената болница, пак, помош побарал еден полицаец, кој бил повреден во раката со камен. Во Ургентниот центар на скопската клиника, исто така, бил примен еден повреден, кој е хоспитализиран на Клиниката за неврохирургија поради посериозна повреда на главата. Откако групата што ја поддржува изградбата на црквата се разотиде, албанската невладина организација „Разбуди се“ го организираше најавениот протест. Тие го нарекоа местото каде што треба да се изгради црквата - место на злосторство - каде што лесно може да се нарушат меѓуетничките односи во земјата. Артан Груби, претседател на невладината организација, вели дека виновник за инцидентот е другата група која одбивала да го напушти местото каде што имала закажано прес-конференција. - Тие беа виртуелен собир на националисти со единствена цел да создадат меѓуетнички тензии, за што ние нема да им дозволиме. Владата си дозволи меѓуетничките и меѓуверските односи да отидат курбан за да се изгради еден куп метали, кои во 2011 година се сметаат за културно наследство. Турбо-археологот Паско Кузман сака да креира една турбо-историја за својот народ бидејќи тој самиот не знае каков идентитет има. Неговата криза сака да ја пренесе на неговата заедница - вели Груби.

Преку ден отвораат чешми, навечер уриваат

Опозициската СДСМ вчера обвини дека директни виновници за нарушената состојба на меѓуетнички план се Никола Груевски и Али Ахмети, кои преку ден заедно отвораат чешми и болници, а навечер заедно уриваат.
- Уште еднаш се потврди дека Груевски нема капацитет да ги менаџира меѓуетничките односи. Затоа, наместо да се однесува по принципот „баш ми е гајле“ и како ништо да не се случува, веднаш да ги разреши од функциите министерката Јанкуловска, нејзиниот заменик, како и Паско Кузман. Јанкуловска затоа што уште еднаш не си ја заврши својата работа и не ги презеде соодветните мерки за да го спречи денешниот инцидент, а Бучи затоа што беше директен учесник во ноќното уривање и во денешниот тежок инцидент - велат од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудија инцидентот

Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ вчера излегоа со заедничко соопштение во кое го осудија вчерашниот инцидент на скопското Кале и истовремено повикаа на смирување на страстите. Според нив, ваквите чувствителни прашања мора да се решаваат само по пат на отворен политички дијалог и тоа во институциите на системот.
- Не смее никој вакви сензитивни прашања да користи за други цели. Уверуваме дека институциите имаат капацитет да го решат ова чувствително прашање во корист на демократската иднина на оваа заедничка држава. Мултикултурниот и мултиконфесионалниот карактер на општеството се важен столб на демократскиот амбиент - стои во заедничко соопштение.
14-02-2011, 05:38 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#87

Бучи: Може да ме смени само Али Ахмети

Министерката негира дека нејзиниот заменик симнувал лисици на упасени лица, Бучи ја демантира Јанкулоска и тврди дека тој ги ослободил приведените. Иако на снимките јасно се гледа како заменик - министерот ги бара клучевите од лисиците, Јанкуловска ваквото поведение на Бучи го толкува како дел од полициската тактика.

Според правилата на службата заменик министерот нема овластување да ослободува упасени лица. Тоа право го имаат само оние службеници што носат полициска значка а таква заменикот Бучи не ни поседува.

Тој за АЛФА тврди на Калето дошол како граѓанин а постапил како полицаец за да спречи поголем инцидент.

- Бидејќи бев на лице место а не од канцеларија приметив дека беше нужно тоа да се оствари за да не ескалира ситуацијата. Јас сум функционер не ослободував во својство на граѓанин туку како заменик министер за внатрешни - вели Бучи.

Министерката Јанкулоска нема да бара одговорност од нејзиниот заменик. МВР не било адресата од која тоа требало да се направи. Заменикот Бучи пак лоцира само кој од него може да побара да се повлече од фунцијата.

Ќе поднесам оставка само ако тоа од мене го побара Али Ахмети-категоричен Бучи

На скопското кале денеска е мирно.Полицијата го обезбедуваше теренот а работниците расчистуваа. По двата сериозни инциденти, од кои вториот ескалираше со насилство, се уште нема ниту едно лице кое е прогласено за одговорно.

Алфа

14-02-2011, 06:07 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#88

(14-02-2011, 06:07 PM)acko Wrote: Бучи: Може да ме смени само Али Ахмети

Министерката негира дека нејзиниот заменик симнувал лисици на упасени лица, Бучи ја демантира Јанкулоска и тврди дека тој ги ослободил приведените. Иако на снимките јасно се гледа како заменик - министерот ги бара клучевите од лисиците, Јанкуловска ваквото поведение на Бучи го толкува како дел од полициската тактика.

Дали некој ќе може да не' просвети и да ни објасни за каква "полициска тактика" станува збор?
14-02-2011, 06:21 PM
Reply
REX Offline
Member
***

Posts: 63
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#89

(14-02-2011, 06:21 PM)Solenik Wrote:
(14-02-2011, 06:07 PM)acko Wrote: Бучи: Може да ме смени само Али Ахмети

Министерката негира дека нејзиниот заменик симнувал лисици на упасени лица, Бучи ја демантира Јанкулоска и тврди дека тој ги ослободил приведените. Иако на снимките јасно се гледа како заменик - министерот ги бара клучевите од лисиците, Јанкуловска ваквото поведение на Бучи го толкува како дел од полициската тактика.

Дали некој ќе може да не' просвети и да ни објасни за каква "полициска тактика" станува збор?

Брат мислам дека министерката малку се збуни и ги по еша работите. Таа најверојатно мислеше на „политичка“ а не „полициска“ тактика. А таа политичка тактика се знае ќе ве правиме слепи при очи, ќе ве мачкаме, ќе ве фарбаме, а вие глупи ќе верувате. А сигурен сум дека има полно што веруваат.
14-02-2011, 07:14 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#90

(14-02-2011, 07:14 PM)REX Wrote:
(14-02-2011, 06:21 PM)Solenik Wrote:
(14-02-2011, 06:07 PM)acko Wrote: Бучи: Може да ме смени само Али Ахмети

Министерката негира дека нејзиниот заменик симнувал лисици на упасени лица, Бучи ја демантира Јанкулоска и тврди дека тој ги ослободил приведените. Иако на снимките јасно се гледа како заменик - министерот ги бара клучевите од лисиците, Јанкуловска ваквото поведение на Бучи го толкува како дел од полициската тактика.

Дали некој ќе може да не' просвети и да ни објасни за каква "полициска тактика" станува збор?

Брат мислам дека министерката малку се збуни и ги по еша работите. Таа најверојатно мислеше на „политичка“ а не „полициска“ тактика. А таа политичка тактика се знае ќе ве правиме слепи при очи, ќе ве мачкаме, ќе ве фарбаме, а вие глупи ќе верувате. А сигурен сум дека има полно што веруваат.


Ова ми заличи на една случка на Француската телевизија.
Серж Гензбург на едно гостување на Витни Хјустон во Франција во шоуто на Мишел Дрикер во живо, откако Дрикер не превел што сака Гензбург, тој на англиски вели "I want to fuck her", на тоа водителот и вели не, не тој сака да каже дека му се допаѓате многу, на што тој уште еднаш вели "I want to fuck her".

Quote:in April 1986, in Michel Drucker's live Saturday evening show with the American singer Whitney Houston, he exclaimed to the host (in French, and when this was not translated, in English), "I want to fuck her".Извор

Да не должам многу, Македонија е жртва на една специјална војна која е оркестрирана од внатре во Македонија со помош на Србија и Грција.
Мотивот е очигледен, сите засегнати страни имаат интерес да ја нема Македонија.
Зошто Македонските политичари имаат интерес да ја нема Македонија?
По мое мислење, причината лежи во:
1. Криминалниот грабеж наречен Приватизација;
2. Злоделата на Македонската УДБа и Комунистите;
3. Во услови на граѓанска војна(2001) помагање на непријателот(предавство);
4. Предавство на државните интереси преку предавничка политика од почеток на самостојноста со поткопување на идентитетот, преку
изјави од претседател дека сме ние словени, преку откажување од помагање на Македонците во спорот со Грција за нивните имотни права, преку откажување не премиер од Македонците во Бугарија;
5. МАНУ, и судскиот систем е тука посебна приказна.
An inch today is tomorrow’s mile.
14-02-2011, 08:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#91

(14-02-2011, 08:55 PM)montehristo Wrote: Да не должам многу, Македонија е жртва на една специјална војна која е оркестрирана од внатре во Македонија со помош на Србија и Грција.
Мотивот е очигледен, сите засегнати страни имаат интерес да ја нема Македонија.
Зошто Македонските политичари имаат интерес да ја нема Македонија?
По мое мислење, причината лежи во:
1. Криминалниот грабеж наречен Приватизација;
2. Злоделата на Македонската УДБа и Комунистите;
3. Во услови на граѓанска војна(2001) помагање на непријателот(предавство);
4. Предавство на државните интереси преку предавничка политика од почеток на самостојноста со поткопување на идентитетот, преку
изјави од претседател дека сме ние словени, преку откажување од помагање на Македонците во спорот со Грција за нивните имотни права, преку откажување не премиер од Македонците во Бугарија;
5. МАНУ, и судскиот систем е тука посебна приказна.


Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
14-02-2011, 09:46 PM
Reply
REX Offline
Member
***

Posts: 63
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#92

(14-02-2011, 09:46 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-02-2011, 08:55 PM)montehristo Wrote: Да не должам многу, Македонија е жртва на една специјална војна која е оркестрирана од внатре во Македонија со помош на Србија и Грција.
Мотивот е очигледен, сите засегнати страни имаат интерес да ја нема Македонија.
Зошто Македонските политичари имаат интерес да ја нема Македонија?
По мое мислење, причината лежи во:
1. Криминалниот грабеж наречен Приватизација;
2. Злоделата на Македонската УДБа и Комунистите;
3. Во услови на граѓанска војна(2001) помагање на непријателот(предавство);
4. Предавство на државните интереси преку предавничка политика од почеток на самостојноста со поткопување на идентитетот, преку
изјави од претседател дека сме ние словени, преку откажување од помагање на Македонците во спорот со Грција за нивните имотни права, преку откажување не премиер од Македонците во Бугарија;
5. МАНУ, и судскиот систем е тука посебна приказна.


Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam

Јордане не знам дали ја виде изјавата на Г-динот Никовски кој мислам дека е советник на претседателот Иванов. Тој кажа дека во САД ќе се врши притисок на Груевски да го смени името и дека Груевски сигурно тоа ќе го одбие. За таа цел демек можело да се активира повторно албанското прашање. Сето тоа може да биде логично, но мене ме загружува целата координација на ДПМНЕ со ДУИ во целиот овој настан. Дали Груевски подготвува терен за промена на името? Дали нова чума се спрема да ја зафати Македонија? Но одговор на овие прашања ќе добиеме по враќањето на Груевски од САД, но мислам дека за конечна разврска ќе треба да почекаме до конгресот на ДПМНЕ по што многу работи ќе станат појасни.
14-02-2011, 10:14 PM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#93

Дали некој од скопјаните има нешто слушнато за некакви фпекулации (fb)муабети дека на скопска црна гора имало позиционирање на албански фрaкции ????Violent1
Pishtoldzija
(This post was last modified: 15-02-2011, 12:39 AM by goran16ta.)
15-02-2011, 12:39 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#94

Какви жестоки коментари има на fb на тие групите околу црквата... Ептен се запалиле луѓето, изгледа сега повторно се спрема за некој ден ново собирање на Кале.

Ајде, да го репостирам повикот од Комитет... Зошто некој да ве манипулира и да гинете, а да не знаеме кој и што се стои позади ова?


Соопштение
сабота, 12 фебруари 2011 22:52

Драги Македонци, граѓани и жители на Република Македонија:
Во изминатите три месеци сте ставени под невиден притисок од страна на политичките партии во Републиката. Изложени сте на разни манипулации и малверзации со една цел: да се предизвика насилен раскол помеѓу населението на државата.

Конкретно во однос на случувањата од ноќта на четврток спрема петок, 10-11 февруари 2011. година, на скопското Кале, сакаме да апелираме до сите Македонци да не наседнуваат на обидите на власто-жедните политички групации да предизвикаат нов меѓуетнички и меѓуверски конфликт. Човечкиот живот е премногу вреден и драг за да се фрла за интересите на истрошени политичари, кои немаат нешто покорисно да понудат.

Граѓаните на Република Македонија имаат претрпено многу неправди во минаното, пред се' поради немањето на доволно информации. Денес ги имате сите информации кои ви се потребни да ја донесете правилната одлука, да дозволите на разумот да превладее врз насилството. Маките на неправедните влади заедно ги делат сите македонски граѓани, од Македонска, Албанска и секоја друга националност. Обичниот Албанец ги има истите грижи кои ги има и обичниот Македонец: како да си го згрижи семејтвото. Обичниот Албанец не е виновен за алчноста на некои криминогени личности, со нерзасјаснето минато - кои се претставуваат како нивни претставници; како што и обичниот Македонец не е виновен за злото што на државата и' го нанесува македонската политичка елита.

За доброто на Република Македонија, за доброто на вас, незините грѓани, апелираме да се воздржите од било какви насилни или одмазнички дејства. За доброто на сите вас, дајте им до знаење на политичките елити дека животот го цените повеќе одошто нивните нечовечки игри. За доброто на сите вас, покажете ја зрелоста, добродушноста и мирољубието на македонскиот народ во овие денови на искушение.

Комитет за Демократизација на Република Македонија,
Сент Катеринс, Онтарио, Канада
12-фебруари-2011. година
http://www.cd-macedonia.com


15-02-2011, 12:58 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#95

(15-02-2011, 12:58 AM)acko Wrote: Какви жестоки коментари има на fb на тие групите околу црквата... Ептен се запалиле луѓето, изгледа сега повторно се спрема за некој ден ново собирање на Кале.

Ајде, да го репостирам повикот од Комитет... Зошто некој да ве манипулира и да гинете, а да не знаеме кој и што се стои позади ова?


Соопштение
сабота, 12 фебруари 2011 22:52

Драги Македонци, граѓани и жители на Република Македонија:
Во изминатите три месеци сте ставени под невиден притисок од страна на политичките партии во Републиката. Изложени сте на разни манипулации и малверзации со една цел: да се предизвика насилен раскол помеѓу населението на државата.

Конкретно во однос на случувањата од ноќта на четврток спрема петок, 10-11 февруари 2011. година, на скопското Кале, сакаме да апелираме до сите Македонци да не наседнуваат на обидите на власто-жедните политички групации да предизвикаат нов меѓуетнички и меѓуверски конфликт. Човечкиот живот е премногу вреден и драг за да се фрла за интересите на истрошени политичари, кои немаат нешто покорисно да понудат.

Граѓаните на Република Македонија имаат претрпено многу неправди во минаното, пред се' поради немањето на доволно информации. Денес ги имате сите информации кои ви се потребни да ја донесете правилната одлука, да дозволите на разумот да превладее врз насилството. Маките на неправедните влади заедно ги делат сите македонски граѓани, од Македонска, Албанска и секоја друга националност. Обичниот Албанец ги има истите грижи кои ги има и обичниот Македонец: како да си го згрижи семејтвото. Обичниот Албанец не е виновен за алчноста на некои криминогени личности, со нерзасјаснето минато - кои се претставуваат како нивни претставници; како што и обичниот Македонец не е виновен за злото што на државата и' го нанесува македонската политичка елита.

За доброто на Република Македонија, за доброто на вас, незините грѓани, апелираме да се воздржите од било какви насилни или одмазнички дејства. За доброто на сите вас, дајте им до знаење на политичките елити дека животот го цените повеќе одошто нивните нечовечки игри. За доброто на сите вас, покажете ја зрелоста, добродушноста и мирољубието на македонскиот народ во овие денови на искушение.

Комитет за Демократизација на Република Македонија,
Сент Катеринс, Онтарио, Канада
12-фебруари-2011. година
http://www.cd-macedonia.com

Го подржувам КОМИТЕТОТ во апелот за мир и сметам дека на Македонија како заедничка држава не и треба војна ни сега ни во иднина. Ама не ми е јасно до кога така. До кога ОБИЧНИОТ АЛБАНЕЦ како го нарекувате ке биде причина за дестабилизација. До кога ние треба да трпиме. Ако се гради црква и ако тоа на нив како малцинство им пречи има начини со кои треба да се бара решение и тоа сигурно не е со насилство. Мене како дел од мнозинството ми пречи што на џамиите во Македонија има засилувачи како на стадион па и оној кој треба да оди на молитва и оној кој не треба е вознемирен од повикот на молитва. А тоа е реметење на мојот МИР.
Ама толерирам и одбивам на глупост. Ама глупоста оди дотаму што почнува да иде на нерви. Се е двојно во државата. Двојно командување на полицијата, армијата и слично. Да земеш потврда од катастар треба да одиш кај Макдеонец оти Албанецот е зафатен со решавање на проблемите на Албанците. НАШИ И ВАШИ. Ај мајката. А кога Албанецот ке земе плата на први со повеќе од 90% пари од уплатен данок од Македонци тогаш нема проблем. И ако сум пацифист по убедување се повеќе мислам дека треба да ја решиме еднаш и засекогаш. НЕ сакам ама ме тераат така да мислам. Ај замислете да станеле 100 македонци и да урнеле конструкција на џамија. Па имаше да се знае во Брисел и Вашингтон за 3 минути. Ни уриваат црква и ние ајде само мир да е. Мора еден ден да се каже доста е. Јас мислам што поскоро тоа поубаво за сите. Па така ОБИЧНИОТ АЛБАНЕЦ ке се свести дека може да бира или ке почитува и ке биде почитуван во МАкедонија или нека пакува куферите и гитла и така имаат уште две држави на балканот. Па таму нека дивеат, не плаќаат даноци, струја, нека пејат на џамиите. Сметам дека толеранцијата мора да има крај. Не сум за никакво КОНЕЧНО РЕШЕНИЕ, геноциди или слично. Ама додека читам вецници каде бодат со ножеви, рушат цркви, демонстрираат сила и слично. Имам горчина во душата. Си велам ајде ке се свестат, ама тешко иде. Можеби треба да се натераат да се свестат.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
15-02-2011, 04:50 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#96
2,35 samo za hristo na prvoto video


pozdrav od Bitola Icon_wink
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134308
Pishtoldzija
(This post was last modified: 15-02-2011, 08:43 AM by goran16ta.)
15-02-2011, 08:40 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#97

(15-02-2011, 08:40 AM)goran16ta Wrote:


2,35 samo za hristo na prvoto video


pozdrav od Bitola Icon_wink
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134308

Христо го виде делот наменет само за него, иаку не знам само зошто тоа беше наменето строго за мене. Ако мислиш на ,од некого, искажаната реченица кон масата Македонци во повлекување : Каде е Паско да ве брани, и дека тоа е кажано малициозно ,тогаш не се разбираме. Потполно не се разбираме. Што требаше човекот да дофрли ( некои велат дека бил камерман на А1?)! Можеби нешто во стил: Браво јунаци, само така се брани Македонија. Не се давајте. Утре дојдете повторно да ја браните светата, библиска Македонија од дивите арнаутиShok. Ја знаеш целата прикаска како дојде до “ немилиот настан“, и кој се учествувал во припрема на настанот или треба да ја раскажам?

15-02-2011, 01:30 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#98

Ако во 2001 во прашање беа три градови кои се нарекуваа албански, сега има 7-8. За некое време ќе бидат 10, па 15...Тогаш што правиме, некој нека ми каже? Тие пак докажаа дека си се за голема Албанија и ништо друго не им е во глава.
(This post was last modified: 15-02-2011, 01:58 PM by Nikola.)
15-02-2011, 01:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#99

(15-02-2011, 01:30 PM)hristo Wrote: Христо го виде делот наменет само за него, иаку не знам само зошто тоа беше наменето строго за мене. Ако мислиш на ,од некого, искажаната реченица кон масата Македонци во повлекување : Каде е Паско да ве брани, и дека тоа е кажано малициозно ,тогаш не се разбираме. Потполно не се разбираме. Што требаше човекот да дофрли ( некои велат дека бил камерман на А1?)! Можеби нешто во стил: Браво јунаци, само така се брани Македонија. Не се давајте. Утре дојдете повторно да ја браните светата, библиска Македонија од дивите арнаутиShok. Ја знаеш целата прикаска како дојде до “ немилиот настан“, и кој се учествувал во припрема на настанот или треба да ја раскажам?Човекот Христо несмеел да дофрли ништо. Тој таму е на службена задача и мора да е неутрален-да молчи и да си ја одработи задачата за која е дојден. Ако сакал да дофрла требало да ја остави камерата и да избере страна.
15-02-2011, 02:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(15-02-2011, 01:55 PM)Nikola Wrote: Ако во 2001 во прашање беа три градови кои се нарекуваа албански, сега има 7-8. За некое време ќе бидат 10, па 15...Тогаш што правиме, некој нека ми каже? Тие пак докажаа дека си се за голема Албанија и ништо друго не им е во глава.

За одговор на тоа прашање најкомпетентен е Љубчо Георгиевски. Тој за тоа проговори јавно уште пред 10-ина години. Нормално, ако не се спроведе лустрацијата. Да се спроведеше ефективна и длабока лустрација Љубчо Георгиевски ке го изгубеше монополот на ексклузивитет на одговор на ова прашање.

15-02-2011, 02:11 PM
Reply