Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тестирање на нерви(епизода 2011)
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#41

Момците што отишле таму сигурно тоа го направиле од патриотски причини! Прашањето е само кој сега манипулира со нивните патриотски чувства. Кој ги злоупотребува и зошто?

П.С. Се најавуваат два спротивставени протеста (мислам на веќе завршените). На сите им е јасно дека ќе има тензии и најверојатно судири, а полицијата повторно не успева да ги спречи?! Можеа да постават кордон и да ги разделат, да ги изолираат двете групи? Секако дека можеа. Плус, што правела таа моќна служба на Мијалков, за која одлеуваме многу пари од буџетот, а таа да ти била неспособна да собере информации и да предвиди што ќе се случи?! Навистина чудни работи...

13-02-2011, 04:52 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#42

(13-02-2011, 04:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да опстоеше власта на донесените мерки против А1 или против Бучко или против Змиско Око или да поведеше истрага против МПМ за парите во шишето .... во четвртокот вечерта немаше да се случи тоа што се случи. Така да и денешниве настани ке ги немаше !!!

Прашање за тебе Христо дали Бранко ке постапеше инаку.

Ако не го знаеш одговорот на тоа прашање, за жал и јас не можам да ти помогнам. Ај, да видиме, можеби некој друг форумџија ке го знае одговорот на ова круцијалнo и, воедно, тешко прашање.Icon_lol

13-02-2011, 05:41 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#43

Несакав ова да се случи,но сами видовте кој е кој во Македонија.

Ако дојди до 2001 година нема да го жалиме животот.

А на сите педери од ВМРО - ДПМНЕ кој не видоа што прави заменик министерот на ДУИ да знаат дека на следните избори ова нема да им го заборавиме.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-02-2011, 05:56 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#44

(13-02-2011, 05:56 PM)афион Wrote: Несакав ова да се случи,но сами видовте кој е кој во Македонија.

Ако дојди до 2001 година нема да го жалиме животот.

А на сите педери од ВМРО - ДПМНЕ кој не видоа што прави заменик министерот на ДУИ да знаат дека на следните избори ова нема да им го заборавиме.

Ама затоа пуштиле заедничко соопштение... Од штабот на ДПМНЕ соопштение од двете владеачки партии, а бе што ти се вика соработка.

А Сител не го пушти делот кога заменик министерот ги ослободува притворените, зошто? Icon_razz

Како започна овој проблем. Ако добро се сеќавам, пред неколку дена први излегоа од ДУИ и ја почнаа целата приказна. Таму беше градоначаникот на Чаир и уште некои видни функционери. Мислам дека ова е важно за да видиме од каде почнаа сите случувања и кој стои позади нив.

13-02-2011, 06:24 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#45

Еве видео од А1 каде се гледа како заменикот министер Бучи воспоставува правда, така што ги ослободува приведените... Се разбира, ова го немаше на Сител. (Соленик, дали сега повеќе го разбираш Христо на што мисли кога зборува за медиумите?)

http://www.a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=2469

13-02-2011, 06:35 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#46Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-02-2011, 06:41 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#47

ZA NAS 200 LAVOVI KOJ SE SPROTIVSTAVIJA NA 600 DIVI ARNAUTI KE DOZNAE CELA MAKEDONIJA I NASATA PORAKA KE SE RASIRI KAKO OGAN NIS CELATA DRZAVA KE JA PREKINEME OVAA TIRANIJA OD DIVOTO ARNAUTSKO PLEME, DENES JA BRANEVME CESTA NA MAKEDONSKATA PRAVOSLAVNA CRKVA, NA GRAD SKOPJE I NA CELA MAKEDONIJA, GORD SUM STO SE BOREV DENES SO OVIE MAKEDONSKI HEROI ! ! !

http://www.a1.com.mk/video-player.asp?VideoID=2469

OMER BUJAKU VODACOT NA SVERCERI E UAPSEN I POSLE PO PRISTISOK OD DRUGI SIPTARI PAK PUSTEN, SVE E SNIMENO OD KAMERITE NA A1
KADE E SEGA MVR DA REAGIRA SRAMOTA ! ! !

prasuva,zosto "heroite" vo "plavo",tepaat deca na stadion ili vo sala (seedno),ama na Kale nekako so racete vo dzebot,so glavata vo zemja i bez tolku prepoznatlivata "hrabrost" sto nadaleku e poznata i gi krasi ? Za "zelkite" ne komentiram,sigurno bile zafateni so plan da izreketiraat nekoj kafic ili diskoteka vo gradov,posto toa im e prepoznatliv stil ... KLOSARI DZANDARSKI (so cest na isklucoci Icon_razz ) NELI VI E SRAM ? KLOSARI OD DPMNE I SDSM,IMATE LI TROSKA MAKEDONSTINA VO VAS,NESTO STO NE E POVRZANO SAMO SO VASITE EBENI KOZNI FOTELJI ?

Што мислите како ќе заврши ова?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-02-2011, 06:53 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#48

(13-02-2011, 06:35 PM)acko Wrote: Еве видео од А1 каде се гледа како заменикот министер Бучи воспоставува правда, така што ги ослободува приведените... Се разбира, ова го немаше на Сител. (Соленик, дали сега повеќе го разбираш Христо на што мисли кога зборува за медиумите?)

http://www.a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=2469
Дај да го смениме и името на форумот во христо-визија штом се` се врти околу она што го рекол христо.
Колку чини непристрасното новинарство, неколку минути снимки од терен за илјада часови булшит со Борјан?
А за тоа како ќе се “заврши“ приредената дешавка на Кале, кај сценаристот е клучот а тој би сакал ова да е сапунска опера не само една епизода...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-02-2011, 07:22 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#49

http://www.facebook.com/event.php?eid=141497955913360

Една порака до сите оваа група е добар показател какви се состојбите.

За гнасите шиптарски ние сме измислена нација,бугари итн
Ова ќе заврши со крв.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-02-2011, 07:25 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#50

Ацко, вие не разбирате дека ве поигруваат едните исти! Нема ДПМНЕ против СДСМ, Македонци против Албанци. Тоа што А1 ги покажува снимките што Сител не ги покажува, само уште повеќе ја кристализира поентата:
да се створи слика дека нешто демек власта сака да скрие - кога навистина тие сакаат да се види! Но ако го покажат од Сител тогаш нема да крене такво внимание како кога ќе го покажат "непријателите на власта". Зарем е случајно што постојат тие снимки? Во никој случај, само стратешки се определува кој ќе ги пушти во оптек.

На крај, од кај навистина знаеме кои се тие луѓе што ги ослобудува заменик министерот (не го бранам, како прво како смееше тој да биде присутен на место на вандалски акт) - но може ли да потврдиме дека тоа се лицата за кои станува збор?

Сето ова се местенки да се креваат тензии за да се опрвада некаква вонредна состојба.

----------------
Туку еве ми дојде една мисла (донекаде се контрадиктира со мојата досегашна теза, но само донекаде*): неколку месеци веќе од Белград се вршат притисоци врз коалиционите партнери на ДПМНЕ. Српската странка има директен притисок од спрксата власт да излезе од коалицијата; досиејата на ДУИ беа обид да се разниша коалицијата.

Колку Груевски има контрола врз својата влада? Повторно се покажува неефективен! Дали затоа Мирка толку се обидува да докаже дека се' се работи под американски притисок за сето ова да и' го фрлат на САД?

(*Контрадикцијата се состои само во фактот што можеби ова е обид да се отстрани Груевски од страна на (газдите од Блеград) СДСМ и блиските на Груевски од ДПМНЕ, со Саше М., на чело)
13-02-2011, 07:31 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#51

(13-02-2011, 07:25 PM)афион Wrote: http://www.facebook.com/event.php?eid=141497955913360

Една порака до сите оваа група е добар показател какви се состојбите.

За гнасите шиптарски ние сме измислена нација,бугари итн
Ова ќе заврши со крв.

Афион,
ќе те замолам да оладиш со јазикот на омраза и насилство. Истовремено апелирам до управата на форумот да отстранат таквите постови.
13-02-2011, 07:33 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#52

(13-02-2011, 07:31 PM)Solenik Wrote: ----------------
Туку еве ми дојде една мисла (донекаде се контрадиктира со мојата досегашна теза, но само донекаде*): неколку месеци веќе од Белград се вршат притисоци врз коалиционите партнери на ДПМНЕ. Српската странка има директен притисок од спрксата власт да излезе од коалицијата; досиејата на ДУИ беа обид да се разниша коалицијата.

Колку Груевски има контрола врз својата влада? Повторно се покажува неефективен! Дали затоа Мирка толку се обидува да докаже дека се' се работи под американски притисок за сето ова да и' го фрлат на САД?

(*Контрадикцијата се состои само во фактот што можеби ова е обид да се отстрани Груевски од страна на (газдите од Блеград) СДСМ и блиските на Груевски од ДПМНЕ, со Саше М., на чело)
Интересен е моментот во кој се случуваат сите овие дешавки од ноември навака. Се најавува скорешно решение во спорот со името (какво ќе биде тоа “решение“ е посебна тема за себе) дали низ преговори дали низ пресудата од Хаг, во Брисел по вторпат ќе се препорача датум за почнување пристапни преговори, во НАТО сме дефакто, значи Македонија е пред исполнување на стратешките цели а за тоа време соседна Грција се дави во долгови, им излегува народ на масовни протести а ла Египет, кратат меѓународни железнички линии само за да останат со глава над вода и сега следи парадокс: земјата чие распаѓање тие го гледаа поверојатно ќе се зачленува во ЕУ а самите Грци се соочуваат со сериозно губење на суверенитет (национален банкрот и распродажба на територии). А па не мозе тоа така, охи, охи. Мора и комшиите да страдаат.
Е сега кој е куртонот, Србите ли Албанците ли, Бугарите ли... важно Македонија да се сопиња па макар кој бил сопињачот...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-02-2011, 07:48 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#53

Kakov moj jazik na omraza,vidi ja grupata ,kaj go vide mojot jazik na omraza?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-02-2011, 08:01 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#54

(13-02-2011, 06:53 PM)афион Wrote: ZA NAS 200 LAVOVI KOJ SE SPROTIVSTAVIJA NA 600 DIVI ARNAUTI KE DOZNAE CELA MAKEDONIJA I NASATA PORAKA KE SE RASIRI KAKO OGAN NIS CELATA DRZAVA KE JA PREKINEME OVAA TIRANIJA OD DIVOTO ARNAUTSKO PLEME, DENES JA BRANEVME CESTA NA MAKEDONSKATA PRAVOSLAVNA CRKVA, NA GRAD SKOPJE I NA CELA MAKEDONIJA, GORD SUM STO SE BOREV DENES SO OVIE MAKEDONSKI HEROI ! ! !

http://www.a1.com.mk/video-player.asp?VideoID=2469

OMER BUJAKU VODACOT NA SVERCERI E UAPSEN I POSLE PO PRISTISOK OD DRUGI SIPTARI PAK PUSTEN, SVE E SNIMENO OD KAMERITE NA A1
KADE E SEGA MVR DA REAGIRA SRAMOTA ! ! !

prasuva,zosto "heroite" vo "plavo",tepaat deca na stadion ili vo sala (seedno),ama na Kale nekako so racete vo dzebot,so glavata vo zemja i bez tolku prepoznatlivata "hrabrost" sto nadaleku e poznata i gi krasi ? Za "zelkite" ne komentiram,sigurno bile zafateni so plan da izreketiraat nekoj kafic ili diskoteka vo gradov,posto toa im e prepoznatliv stil ... KLOSARI DZANDARSKI (so cest na isklucoci Icon_razz ) NELI VI E SRAM ? KLOSARI OD DPMNE I SDSM,IMATE LI TROSKA MAKEDONSTINA VO VAS,NESTO STO NE E POVRZANO SAMO SO VASITE EBENI KOZNI FOTELJI ?

Што мислите како ќе заврши ова?

Никој нема право своеволно да ја брани црквата
13-02-2011, 08:07 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#55

(13-02-2011, 06:53 PM)афион Wrote: ZA NAS 200 LAVOVI KOJ SE SPROTIVSTAVIJA NA 600 DIVI ARNAUTI KE DOZNAE CELA MAKEDONIJA I NASATA PORAKA KE SE RASIRI KAKO OGAN NIS CELATA DRZAVA KE JA PREKINEME OVAA TIRANIJA OD DIVOTO ARNAUTSKO PLEME, DENES JA BRANEVME CESTA NA MAKEDONSKATA PRAVOSLAVNA CRKVA, NA GRAD SKOPJE I NA CELA MAKEDONIJA, GORD SUM STO SE BOREV DENES SO OVIE MAKEDONSKI HEROI ! ! !

http://www.a1.com.mk/video-player.asp?VideoID=2469

OMER BUJAKU VODACOT NA SVERCERI E UAPSEN I POSLE PO PRISTISOK OD DRUGI SIPTARI PAK PUSTEN, SVE E SNIMENO OD KAMERITE NA A1
KADE E SEGA MVR DA REAGIRA SRAMOTA ! ! !

prasuva,zosto "heroite" vo "plavo",tepaat deca na stadion ili vo sala (seedno),ama na Kale nekako so racete vo dzebot,so glavata vo zemja i bez tolku prepoznatlivata "hrabrost" sto nadaleku e poznata i gi krasi ? Za "zelkite" ne komentiram,sigurno bile zafateni so plan da izreketiraat nekoj kafic ili diskoteka vo gradov,posto toa im e prepoznatliv stil ... KLOSARI DZANDARSKI (so cest na isklucoci Icon_razz ) NELI VI E SRAM ? KLOSARI OD DPMNE I SDSM,IMATE LI TROSKA MAKEDONSTINA VO VAS,NESTO STO NE E POVRZANO SAMO SO VASITE EBENI KOZNI FOTELJI ?

Што мислите како ќе заврши ова?

Афионе, за да не се препукуваме непотребно.( време е пара)Icon_lol, ке можеш ли да ни ја кажеш завршницата, врз основа на твојот даден исказ:“ ZA NAS 200 LAVOVI KOJ SE SPROTIVSTAVIJA NA 600 DIVI ARNAUTI KE DOZNAE CELA MAKEDONIJA I NASATA PORAKA KE SE RASIRI KAKO OGAN NIS CELATA DRZAVA KE JA PREKINEME OVAA TIRANIJA OD DIVOTO ARNAUTSKO PLEME, DENES JA BRANEVME CESTA NA MAKEDONSKATA PRAVOSLAVNA CRKVA, NA GRAD SKOPJE I NA CELA MAKEDONIJA, GORD SUM STO SE BOREV DENES SO OVIE MAKEDONSKI HEROI ! ! ! “

1. Не бевте лавови, туку мачиња
2. Ако вашата порака се рашири долж целата ни држава, значи ли тоа дека сите треба да земеме стапови ,ножеви и се друго, нели, и горди го продолжиме вашето свето дело
3. Денес не си ја бранел честа на православната црква, него си манипулирал или си бил дебело изманипулиран ( оставам на твојата совест да избереш)
Значи, директно во завршница, што предвидуваш и што пожелуваш ако “ ZA NAS 200 LAVOVI KOJ SE SPROTIVSTAVIJA NA 600 DIVI ARNAUTI KE DOZNAE CELA MAKEDONIJA I NASATA PORAKA KE SE RASIRI KAKO OGAN NIS CELATA DRZAVA KE JA PREKINEME OVAA TIRANIJA OD DIVOTO ARNAUTSKO PLEME,“. Како мислиш да ја прекинеме тиранијата од “ дивото арнаутско племе“. Ке кажеш чиј потпис стои на ова “ храбра и патриотска“ акцијаShok
13-02-2011, 08:07 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#56

(13-02-2011, 07:22 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(13-02-2011, 06:35 PM)acko Wrote: Еве видео од А1 каде се гледа како заменикот министер Бучи воспоставува правда, така што ги ослободува приведените... Се разбира, ова го немаше на Сител. (Соленик, дали сега повеќе го разбираш Христо на што мисли кога зборува за медиумите?)

http://www.a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=2469
Дај да го смениме и името на форумот во христо-визија штом се` се врти околу она што го рекол христо.
Колку чини непристрасното новинарство, неколку минути снимки од терен за илјада часови булшит со Борјан?
А за тоа како ќе се “заврши“ приредената дешавка на Кале, кај сценаристот е клучот а тој би сакал ова да е сапунска опера не само една епизода...

Ту,ту, што љубоморен човекParty1

13-02-2011, 08:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#57

(13-02-2011, 07:33 PM)Solenik Wrote:
(13-02-2011, 07:25 PM)афион Wrote: http://www.facebook.com/event.php?eid=141497955913360

Една порака до сите оваа група е добар показател какви се состојбите.

За гнасите шиптарски ние сме измислена нација,бугари итн
Ова ќе заврши со крв.

Афион,
ќе те замолам да оладиш со јазикот на омраза и насилство. Истовремено апелирам до управата на форумот да отстранат таквите постови.

Не биди толку строг. Баш ни тргна муабетот со АфионIcon_lol
13-02-2011, 08:13 PM
Reply
REX Offline
Member
***

Posts: 63
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#58

(13-02-2011, 07:48 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(13-02-2011, 07:31 PM)Solenik Wrote: ----------------
Туку еве ми дојде една мисла (донекаде се контрадиктира со мојата досегашна теза, но само донекаде*): неколку месеци веќе од Белград се вршат притисоци врз коалиционите партнери на ДПМНЕ. Српската странка има директен притисок од спрксата власт да излезе од коалицијата; досиејата на ДУИ беа обид да се разниша коалицијата.

Колку Груевски има контрола врз својата влада? Повторно се покажува неефективен! Дали затоа Мирка толку се обидува да докаже дека се' се работи под американски притисок за сето ова да и' го фрлат на САД?

(*Контрадикцијата се состои само во фактот што можеби ова е обид да се отстрани Груевски од страна на (газдите од Блеград) СДСМ и блиските на Груевски од ДПМНЕ, со Саше М., на чело)
Интересен е моментот во кој се случуваат сите овие дешавки од ноември навака. Се најавува скорешно решение во спорот со името (какво ќе биде тоа “решение“ е посебна тема за себе) дали низ преговори дали низ пресудата од Хаг, во Брисел по вторпат ќе се препорача датум за почнување пристапни преговори, во НАТО сме дефакто, значи Македонија е пред исполнување на стратешките цели а за тоа време соседна Грција се дави во долгови, им излегува народ на масовни протести а ла Египет, кратат меѓународни железнички линии само за да останат со глава над вода и сега следи парадокс: земјата чие распаѓање тие го гледаа поверојатно ќе се зачленува во ЕУ а самите Грци се соочуваат со сериозно губење на суверенитет (национален банкрот и распродажба на територии). А па не мозе тоа така, охи, охи. Мора и комшиите да страдаат.
Е сега кој е куртонот, Србите ли Албанците ли, Бугарите ли... важно Македонија да се сопиња па макар кој бил сопињачот...

Извини Мрачен коњаник ама ова што го зборуваш нема никаква логика. Сакаш да кажеш дека владата ја води државата со големи чекори напред, ама некој ја кочи во тој нејзин храбар од. Сега пак БЦ ќе излезе крив за денешните случувања. Во овој момент со сите механизми на власта кои Груевски ги има во свои раце може по кратка постапка да ја реши целата работа. Заменикот министер за внатрешни работи по итно мора да биде разрешен, а од она што успеавме да го видиме на ТВ има доволно докази поткрепени со видео снимки поради кои истиот тој мора да одговара за злоупотреба на службената должност. Но и од заедничкото соопштение на ВМРО и ДУИ се гледа дека целата работа е доброо координирана и договорена помеѓу коалиционите партнери. Жал ми е само за оние луѓе на Калето кои повторно се жртвуваат за ситни партиски интереси и од двете страни. Но едните се убедени дека ја бранат државата, а другите дека ги бранат своите прва, иако сето ова нема никаква врска ни со доброто на државата ни со нечии човекови права. Повторно се свртува вниманието на јавноста, а тоа сигурен сум дека значи дека ќе ни се случи нешто многу важно наредните денови, за што граѓаните не треба да бидат свесни и да размислуваат. А инаку самиот национализам, кој во моментов прераснува во шовинизам па и клеро фашизам сам по себе е многу опасен, затоа што тој националистички балон е премногу надуван и сега неминовно следи негова експлозија која ќе ни се врати како бумеранг. А најтешки последици ќе има по државата која и инаку е веќе целосно руинирана и е на вештачко дишење. Колку и другите да се трудат да и напакостат на Македонија, сепак мислам дека најголемата вина е кај нас македонците, и за жал се повеќе сум на мислење дека навистина немаме капацитет да ја зачуваме државата. Давесет години како на филмска лента се менуваат двете најголеми зла за нашиот народ, а тоа се ДПМНЕ (верувај ми многу ми е тешко да напишам ВМРО во ваков негативен контекст) и СДСМ, а граѓаните не успејаа еднаш да им стават крај. И албанците исто така се максимално изманипулирани, а и они самите живеат во подеднакво неподносливи социјални услови како и ние. А од она што се случува во Албанија се гледа дека и тие немаат државен капацитет.

13-02-2011, 08:13 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#59

(13-02-2011, 08:10 PM)hristo Wrote: Ту,ту, што љубоморен човекParty1

Гордеј се Христо! Icon_wink
13-02-2011, 08:14 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#60

(13-02-2011, 06:24 PM)acko Wrote:
(13-02-2011, 05:56 PM)афион Wrote: Несакав ова да се случи,но сами видовте кој е кој во Македонија.

Ако дојди до 2001 година нема да го жалиме животот.

А на сите педери од ВМРО - ДПМНЕ кој не видоа што прави заменик министерот на ДУИ да знаат дека на следните избори ова нема да им го заборавиме.

Ама затоа пуштиле заедничко соопштение... Од штабот на ДПМНЕ соопштение од двете владеачки партии, а бе што ти се вика соработка.

А Сител не го пушти делот кога заменик министерот ги ослободува притворените, зошто? Icon_razz

Како започна овој проблем. Ако добро се сеќавам, пред неколку дена први излегоа од ДУИ и ја почнаа целата приказна. Таму беше градоначаникот на Чаир и уште некои видни функционери. Мислам дека ова е важно за да видиме од каде почнаа сите случувања и кој стои позади нив.

Абе Ацко, кој ти гледа факти кога тргне лавина. Го слушаш Афион објавува војна на клетите “ диви Арнаути“ а ти, ми тераш фактографија.Icon_lol

13-02-2011, 08:16 PM
Reply