Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тестирање на нерви(епизода 2011)
Author Message
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#21

(11-02-2011, 04:47 PM)Solenik Wrote: Малку многу ова ми личи на 2001-ва...

Прво мене ми заличе како инцидент за собирање на политички поени пред избори ,но како што рече афион утре ќе има протес па да видиме што ќе биде
Можно е да дојде до ескалација на сосотјбата како што ми се гледа ќе има солиден број на Македонци на протестот па се можно Shok(12-02-2011, 07:00 PM)афион Wrote: Соленик , утре се очекува протести од Македонска страна на Калето , па најдобро е да оставиме до утре и да видиме што ќе се случи.

Ако треба да се брани татковината овој пат мислам дека ќе ја браниме и од нашите бандити.
Во 2001 година беа борци за човекови права ,ама сега по сите добиени права сигурно нема пак да се борци.
А за агресорите и вехабистите кој пеат шиптарски песни додека туркаат црква ќе треба некој да одговара.

Да дополнам освен протестот од наша страна ќе има паралелен протест од албанците на плоштадот скендер бег ,па можно е судрување на двата табори и почеток на крајот за едните

Во секој случај утре ќе бидеме ставени на тест и не ми мириса на арно работата
Pishtoldzija
12-02-2011, 10:47 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#22

(12-02-2011, 09:05 PM)hristo Wrote: Но, нели, тоа е прашање на вкус. А, за вкусовите не се спориIcon_cool. Не е А1 “ на врвот на копјето за одбрана на демократијата!!“, туку на врвот на одбрана на професионалноста. Нели, би било чудно таков настан да не биде забележен од било која национална ТВ станица. А, како што знам, Кале не е на Баба планина, туку во центар во Скопје. Тоа што А1 се нашла на лице место, тоа значи дека е професионална. А, откога тоа месинџерот ( гласникот) е виновен за настанот??? Па, А1 не ја рушеше црквата.

Твојата слепа суета ме разочарува до крај.

Ако овој настан можел да го види секој, тогша зошто немаше повеќе телевизии, медиуми и просто: ЛУЃЕ на Калето?!?!?!?

Улогата на А1 е толку проѕирна што само човек од инает може да не ја види...
13-02-2011, 12:17 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#23

(12-02-2011, 10:47 PM)goran16ta Wrote:
(11-02-2011, 04:47 PM)Solenik Wrote: Малку многу ова ми личи на 2001-ва...

Прво мене ми заличе како инцидент за собирање на политички поени пред избори ,но како што рече афион утре ќе има протес па да видиме што ќе биде
Можно е да дојде до ескалација на сосотјбата како што ми се гледа ќе има солиден број на Македонци на протестот па се можно Shok(12-02-2011, 07:00 PM)афион Wrote: Соленик , утре се очекува протести од Македонска страна на Калето , па најдобро е да оставиме до утре и да видиме што ќе се случи.

Ако треба да се брани татковината овој пат мислам дека ќе ја браниме и од нашите бандити.
Во 2001 година беа борци за човекови права ,ама сега по сите добиени права сигурно нема пак да се борци.
А за агресорите и вехабистите кој пеат шиптарски песни додека туркаат црква ќе треба некој да одговара.

Да дополнам освен протестот од наша страна ќе има паралелен протест од албанците на плоштадот скендер бег ,па можно е судрување на двата табори и почеток на крајот за едните

Во секој случај утре ќе бидеме ставени на тест и не ми мириса на арно работата

Ако има судир како што веќе реков: ќе биде судир помеѓу глумци.
Седете си дома, оставете местенкава нека си мине! Луѓе немојте да гинете за полза на бандити!!!
13-02-2011, 12:20 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#24

Quote:Соопштение
сабота, 12 фебруари 2011 22:52

Драги Македонци, граѓани и жители на Република Македонија:
Во изминатите три месеци сте ставени под невиден притисок од страна на политичките партии во Републиката. Изложени сте на разни манипулации и малверзации со една цел: да се предизвика насилен раскол помеѓу населението на државата.

Конкретно во однос на случувањата од ноќта на четврток спрема петок, 10-11 февруари 2011. година, на скопското Кале, сакаме да апелираме до сите Македонци да не наседнуваат на обидите на власто-жедните политички групации да предизвикаат нов меѓуетнички и меѓуверски конфликт. Човечкиот живот е премногу вреден и драг за да се фрла за интересите на истрошени политичари, кои немаат нешто покорисно да понудат.

Граѓаните на Република Македонија имаат претрпено многу неправди во минаното, пред се' поради немањето на доволно информации. Денес ги имате сите информации кои ви се потребни да ја донесете правилната одлука, да дозволите на разумот да превладее врз насилството. Маките на неправедните влади заедно ги делат сите македонски граѓани, од Македонска, Албанска и секоја друга националност. Обичниот Албанец ги има истите грижи кои ги има и обичниот Македонец: како да си го згрижи семејтвото. Обичниот Албанец не е виновен за алчноста на некои криминогени личности, со нерзасјаснето минато - кои се претставуваат како нивни претставници; како што и обичниот Македонец не е виновен за злото што на државата и' го нанесува македонската политичка елита.

За доброто на Република Македонија, за доброто на вас, незините грѓани, апелираме да се воздржите од било какви насилни или одмазнички дејства. За доброто на сите вас, дајте им до знаење на политичките елити дека животот го цените повеќе одошто нивните нечовечки игри. За доброто на сите вас, покажете ја зрелоста, добродушноста и мирољубието на македонскиот народ во овие денови на искушение.

Комитет за Демократизација на Република Македонија,
Сент Катеринс, Онтарио, Канада
12-фебруари-2011. година
www.cd-macedonia.com
13-02-2011, 12:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

(12-02-2011, 09:05 PM)hristo Wrote: Соленик, ако ми верваш, немам 1% од акции во А1. Јас се мислев дека А1 била во сопственост на Велија РамковскиIcon_lol. Ако, пак, мислиш на симпатии т.е. гледаност, имаш право. А1 е повеќе моја отколку МТВ и ТВ Сител. Но, нели, тоа е прашање на вкус. А, за вкусовите не се спориIcon_cool. Не е А1 “ на врвот на копјето за одбрана на демократијата!!“, туку на врвот на одбрана на професионалноста. Нели, би било чудно таков настан да не биде забележен од било која национална ТВ станица. А, како што знам, Кале не е на Баба планина, туку во центар во Скопје. Тоа што А1 се нашла на лице место, тоа значи дека е професионална. А, откога тоа месинџерот ( гласникот) е виновен за настанот??? Па, А1 не ја рушеше црквата. Тоа го правеа 100 Албанци, на чело со дел од највисокоте функционери на ДУИ, кои се дел од Владата на РМ, ако си заборавилIcon_lolНе се прашуваш каде е Владата, Премиерот, ВМРО-ДПМНЕ за коментар и реакција, а велиш А1 ке ја започнала војната? Е, сега, една опаска на твојот коментар. Тури сол бе Соленик на држава, ако една телевизија ( од над 10-национални во МК) ја руши државата. Тогаш, нешто многу е труло во таа држава.Очекував од тебе поаналитичен коментар за овој настан.Христо и во Танушевци беше А1. Сигурно од голема професионалност.
13-02-2011, 01:05 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#26

Како и да е ова ќе придонесе рејтинзите на сите партии од позиција до опозиција да паднат на 5%!!!

А успат да кажам дека немам волја за пишување,после оваа глупост...бидејќи работата е ептен усрана,какви демократии,судства,закони...ништо пишете пропало...


п.с Јас имам желба целиот народ во оваа држава да може се исели некаде надвор,и да останат само политичарите...да ги оставиме да си умрат во немоќ...и после пак да си се вратиме во ова рајско парче земја дадено од бога!
13-02-2011, 02:09 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#27

Зошто сите ја амнестирате македонската партија од власта и не и посветувате внимание???

Зошто таа вечер испратиле работници да ја градат цркавата, нели би било нормално тоа да се прави преку ден?

13-02-2011, 04:59 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#28

(13-02-2011, 04:59 AM)acko Wrote: Зошто сите ја амнестирате македонската партија од власта и не и посветувате внимание???

Зошто таа вечер испратиле работници да ја градат цркавата, нели би било нормално тоа да се прави преку ден?

Не само тоа, Ацко. Повеќе од јасно е дека е направен дил помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ околу акцијата “ти гради-јас ке рушам“. За некои нивни политички интереси. Дали да си го подигнат рејтингот пред можните предвремени избори, дал поради други подлабоки причини. Да ни покажат дека нема заеднички живот помеѓу Албанците и Македонците. Сите се залетеа по А1, а главните виновници не ги гледаат. А1, можеби, добиле анонимен повик дека таа вечер ке се случи нешто. Поради факт дека е најгледана ТВ станица. Се знае дека таа нема да пропушти прилика да го тоа објави. Но, таа не го креирала и спровела настанот. Но, по настанот Никола Груевски МОРАШЕ да излезе на ТВ, заедно со Али Ахмети и да објаснат на граѓани на МК дека се работи за непотребен инцидент. Нормално, ако мислат добро за МК. Тоа немаше и почнаа да се јавуваат, намерно или испровоцирано, по разни блогови и феисбук ставови за “ сега му е мајката“. Ако, излезе нешто глава давам дека се е режирано, за да МК не може напред. И, пак, за други државни интереси, а не македонски. Ова го испуштив. Испаѓа дека А1 работеле во дослух со партиите на власт. И двете. Пошто, нивната намера први ја обелодениле.

13-02-2011, 07:24 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#29

(13-02-2011, 12:21 AM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
Quote:Соопштение
сабота, 12 фебруари 2011 22:52

Драги Македонци, граѓани и жители на Република Македонија:
Во изминатите три месеци сте ставени под невиден притисок од страна на политичките партии во Републиката. Изложени сте на разни манипулации и малверзации со една цел: да се предизвика насилен раскол помеѓу населението на државата.

Конкретно во однос на случувањата од ноќта на четврток спрема петок, 10-11 февруари 2011. година, на скопското Кале, сакаме да апелираме до сите Македонци да не наседнуваат на обидите на власто-жедните политички групации да предизвикаат нов меѓуетнички и меѓуверски конфликт. Човечкиот живот е премногу вреден и драг за да се фрла за интересите на истрошени политичари, кои немаат нешто покорисно да понудат.

Граѓаните на Република Македонија имаат претрпено многу неправди во минаното, пред се' поради немањето на доволно информации. Денес ги имате сите информации кои ви се потребни да ја донесете правилната одлука, да дозволите на разумот да превладее врз насилството. Маките на неправедните влади заедно ги делат сите македонски граѓани, од Македонска, Албанска и секоја друга националност. Обичниот Албанец ги има истите грижи кои ги има и обичниот Македонец: како да си го згрижи семејтвото. Обичниот Албанец не е виновен за алчноста на некои криминогени личности, со нерзасјаснето минато - кои се претставуваат како нивни претставници; како што и обичниот Македонец не е виновен за злото што на државата и' го нанесува македонската политичка елита.

За доброто на Република Македонија, за доброто на вас, незините грѓани, апелираме да се воздржите од било какви насилни или одмазнички дејства. За доброто на сите вас, дајте им до знаење на политичките елити дека животот го цените повеќе одошто нивните нечовечки игри. За доброто на сите вас, покажете ја зрелоста, добродушноста и мирољубието на македонскиот народ во овие денови на искушение.

Комитет за Демократизација на Република Македонија,
Сент Катеринс, Онтарио, Канада
12-фебруари-2011. година
www.cd-macedonia.com

Одлично. Еве, и јас го подржувам прогласот.
13-02-2011, 07:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#30

Еве, една информација од ТВ Сител за настанот на Кале. На сликата ке го видите зидот ,што не е срушен, а поставен од градежниците, пред рушењето. Можеби грешам, но циглите се поставени една на друга без малтер. Дали мене ми се така чини, дали има некоја нова технологија на градба, не знам.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...aro-skopje
13-02-2011, 07:41 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#31

Прочитајте ја колумната дадена на А1:

Quote:
Дома > Македонија
А1 Колумна: Кој е власт во власта
Љубиша Николовски Коментари (0)
12.02.2011 18:56Директорот на Управата за заштита на културното наследство гради, градоначалникот на Чаир урива. Министерката за внатрешни праќа полиција на Кале, заменик министерот и ја враќа назад.

Чие е калето, а чија е црквата. Кој е овде власт, а кој е власт во власта. Или подобро чија е владата. Ако е таа една, тогаш власта истовремено ем гради ем руши, таа си праќа полиција на самата себе и истата ја брка назад. Сиромашките полицајци ќе ги збрлаат.

А и нас со нив. Премиерот од двајца на сцената за виновни гледа некои трети лица. Кого ли виде сега. Се си мислев дека пак ќе биде Бранко. Тој е постојано виновен зашто сака да се врати на власт. Овој пат местото дежурен виновник му го зема Селмани.

Ова со црквата музеј на кале се повеќе ме потсетува на онаа народната песна на Васка Илиева-мост ми ѕидаја девет мајстори. Уште сега гледам кој ќе биде курбан - Паско Кузман. Тој ќе биде најмалата снаа од песната што ќе ја соѕидаат за да стои објектот. Секогаш страдаат малите луѓе во интерес на големите цели.

Но засега је штама в горна земја? Сите молчат. И ВМРО и ДУИ. Го оставија народот да се кара меѓу себе, а тие ден по бурната ноќ на кале се појавија заедно како ништо да не се случило. Со зелени капи како хирурзи по успешна заедничка операција. Ништо не се прашаа за вчера - се си знаеја.

Во меѓувреме нивниот агитпроп почна да сее омраза: уа Албански радикали не знаете за доста, уа фундаманталисти, другите пак обратно - македонски националисти преку глава ни е од тоа ние да бареме а вие да ни давате, у комити, у балисти.

Добар залет за предвремени избори, за митинзи, за говори, за јунаци и кукавици. Ќе зоврие крвта, ќе заборавиме на стандардот и платите. Ќе се храниме со патриотизам и нетрпение кон другите, ќе вееме знамиња.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134246
13-02-2011, 09:20 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#32

(13-02-2011, 12:21 AM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
Quote:Соопштение
сабота, 12 фебруари 2011 22:52

Драги Македонци, граѓани и жители на Република Македонија:
Во изминатите три месеци сте ставени под невиден притисок од страна на политичките партии во Републиката. Изложени сте на разни манипулации и малверзации со една цел: да се предизвика насилен раскол помеѓу населението на државата.

Конкретно во однос на случувањата од ноќта на четврток спрема петок, 10-11 февруари 2011. година, на скопското Кале, сакаме да апелираме до сите Македонци да не наседнуваат на обидите на власто-жедните политички групации да предизвикаат нов меѓуетнички и меѓуверски конфликт. Човечкиот живот е премногу вреден и драг за да се фрла за интересите на истрошени политичари, кои немаат нешто покорисно да понудат.

Граѓаните на Република Македонија имаат претрпено многу неправди во минаното, пред се' поради немањето на доволно информации. Денес ги имате сите информации кои ви се потребни да ја донесете правилната одлука, да дозволите на разумот да превладее врз насилството. Маките на неправедните влади заедно ги делат сите македонски граѓани, од Македонска, Албанска и секоја друга националност. Обичниот Албанец ги има истите грижи кои ги има и обичниот Македонец: како да си го згрижи семејтвото. Обичниот Албанец не е виновен за алчноста на некои криминогени личности, со нерзасјаснето минато - кои се претставуваат како нивни претставници; како што и обичниот Македонец не е виновен за злото што на државата и' го нанесува македонската политичка елита.

За доброто на Република Македонија, за доброто на вас, незините грѓани, апелираме да се воздржите од било какви насилни или одмазнички дејства. За доброто на сите вас, дајте им до знаење на политичките елити дека животот го цените повеќе одошто нивните нечовечки игри. За доброто на сите вас, покажете ја зрелоста, добродушноста и мирољубието на македонскиот народ во овие денови на искушение.

Комитет за Демократизација на Република Македонија,
Сент Катеринс, Онтарио, Канада
12-фебруари-2011. година
www.cd-macedonia.com

Oва под итно треба да се преведе на Албански и целиот сајт http://www.cd-macedonia.com да има и албанска верзија, ако може Соколи да помогне во информирање на свесните албанци за ова соопштение, под итно, мора и албанецот да види што се случува во Македонија, пренесено низ очи на паталци, од чии призми е исчистен филтерот на пропаганда.

An inch today is tomorrow’s mile.
13-02-2011, 09:52 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#33

(13-02-2011, 07:41 AM)hristo Wrote: Еве, една информација од ТВ Сител за настанот на Кале. На сликата ке го видите зидот ,што не е срушен, а поставен од градежниците, пред рушењето. Можеби грешам, но циглите се поставени една на друга без малтер. Дали мене ми се така чини, дали има некоја нова технологија на градба, не знам.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...aro-skopje

Христо, ѕидот нема стабилизирачка функција туку или изолациска или фасадно/козметичка, целата внатрешна структура е железна, таа е ослонецот.
Смири ја топката, те молам.
Ако си запознаен со сликање со точки ќе знаеш дека треба малку да се оддалечиш за да ја видиш сликата во целина.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 13-02-2011, 10:05 AM by montehristo.)
13-02-2011, 10:02 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34

Quote:Тежок инцидент на скопското Кале

Собирот што денеска се одржа на скопското Кале околу рушењето на Музејот црква што се гради на тврдината се претвори во жесток инцидент меѓу две спротивставени групи.
Според информациите од теренот, групите, за кои се претпоставува дека се навивачи, фрлаа камења едни кон други.

Засега нема информации како дошло до инцидентот, ниту пак колку лица се повредени.

Quote:Инцидент на Кале

13.02.2011 14:02Инцидент на Кале- Атмосверата помеѓу двете спротиставени групи ескалираше.

Неколку луѓе се повредени, а едно лице е прободено со нож. Министерството за внатрешни работи сеуште е на терен и не објавува детали за бројот на повредените во инцидентот.

Информации полицијата најави за подоцна.Quote:Тепачка меѓу спротиставените страни на Кале

Црква на Кале
13.02.2011

На скопско Кале денеска дошло до тепачка меѓу двете групи кои протестираа за и против изградбата на музејот- црква на тврдината. Демонстрантите фрлале со камења едни кон други. Како што јави нашиот дописник од Скопје, при инцидентот имало неколку повредени, меѓу кои и едно дете. Полицијата привела некои од демонстрантите. Протестите во Кале се организирани од неформални групи на Фејсбук и од албанската организација Разбуди се. Стотина луѓе пред некој ден урнаа дел од музејот- црква, откако повторно беше започната неговата изградба.
(This post was last modified: 13-02-2011, 02:46 PM by ЈорданПетровски.)
13-02-2011, 02:40 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#35

(13-02-2011, 07:24 AM)hristo Wrote:
(13-02-2011, 04:59 AM)acko Wrote: Зошто сите ја амнестирате македонската партија од власта и не и посветувате внимание???

Зошто таа вечер испратиле работници да ја градат цркавата, нели би било нормално тоа да се прави преку ден?

Не само тоа, Ацко. Повеќе од јасно е дека е направен дил помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ околу акцијата “ти гради-јас ке рушам“. За некои нивни политички интереси. Дали да си го подигнат рејтингот пред можните предвремени избори, дал поради други подлабоки причини. Да ни покажат дека нема заеднички живот помеѓу Албанците и Македонците. Сите се залетеа по А1, а главните виновници не ги гледаат. А1, можеби, добиле анонимен повик дека таа вечер ке се случи нешто. Поради факт дека е најгледана ТВ станица. Се знае дека таа нема да пропушти прилика да го тоа објави. Но, таа не го креирала и спровела настанот. Но, по настанот Никола Груевски МОРАШЕ да излезе на ТВ, заедно со Али Ахмети и да објаснат на граѓани на МК дека се работи за непотребен инцидент. Нормално, ако мислат добро за МК. Тоа немаше и почнаа да се јавуваат, намерно или испровоцирано, по разни блогови и феисбук ставови за “ сега му е мајката“. Ако, излезе нешто глава давам дека се е режирано, за да МК не може напред. И, пак, за други државни интереси, а не македонски. Ова го испуштив. Испаѓа дека А1 работеле во дослух со партиите на власт. И двете. Пошто, нивната намера први ја обелодениле.

Христо,
токму тоа е она што го кажуваме: работата е ујдурма помеѓу ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ. Не е случајност присуството на А1 таму. Не е случајност што тие ја презентираат веста како што ја презентираат и не е случајност што ДПМНЕ молчи. Се надевам дека ти е јасно дека А1 не работи контра власта, туку само по нивна потреба лавира и крева тензии.
13-02-2011, 03:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36


Quote:Четворица повредени на скопското Кале, еден потешко


[Image: 35A9558E-2250-47B2-BF22-504D67A6021F_mw270_s.jpg]
од денешниот инцидент

13.02.2011

Според првични непотврдени информации, во денешната тепачка на скопското Кале има четворица повредени, меѓу кои еден тешко со убодни рани од нож. Нашиот дописник од Скопје јавува дека меѓу повредените има и едно дете кое било удрено со камен. Во денешниот инцидент се судрија двете групи кои протестираа за и против изградбата на музејот- црква на тврдината. Полицијата привела некои од демонстрантите. Протестите на Кале се организирани од неформални групи на Фејсбук и од албанската организација „Разбуди се“. Стотина луѓе пред некој ден урнаа дел од музејот- црква, откако повторно беше започната неговата изградба.

[Image: 6C0FC7FA-EB86-4516-B318-BE7DDF9935E7_mw1024_mh768_s.jpg]

[Image: 6861DFB2-D0BC-4CC0-B410-BB1F753C490E_mw1024_mh768_s.jpg]
(This post was last modified: 13-02-2011, 03:22 PM by ЈорданПетровски.)
13-02-2011, 03:20 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#37

(13-02-2011, 03:09 PM)Solenik Wrote:
(13-02-2011, 07:24 AM)hristo Wrote:
(13-02-2011, 04:59 AM)acko Wrote: Зошто сите ја амнестирате македонската партија од власта и не и посветувате внимание???

Зошто таа вечер испратиле работници да ја градат цркавата, нели би било нормално тоа да се прави преку ден?

Не само тоа, Ацко. Повеќе од јасно е дека е направен дил помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ околу акцијата “ти гради-јас ке рушам“. За некои нивни политички интереси. Дали да си го подигнат рејтингот пред можните предвремени избори, дал поради други подлабоки причини. Да ни покажат дека нема заеднички живот помеѓу Албанците и Македонците. Сите се залетеа по А1, а главните виновници не ги гледаат. А1, можеби, добиле анонимен повик дека таа вечер ке се случи нешто. Поради факт дека е најгледана ТВ станица. Се знае дека таа нема да пропушти прилика да го тоа објави. Но, таа не го креирала и спровела настанот. Но, по настанот Никола Груевски МОРАШЕ да излезе на ТВ, заедно со Али Ахмети и да објаснат на граѓани на МК дека се работи за непотребен инцидент. Нормално, ако мислат добро за МК. Тоа немаше и почнаа да се јавуваат, намерно или испровоцирано, по разни блогови и феисбук ставови за “ сега му е мајката“. Ако, излезе нешто глава давам дека се е режирано, за да МК не може напред. И, пак, за други државни интереси, а не македонски. Ова го испуштив. Испаѓа дека А1 работеле во дослух со партиите на власт. И двете. Пошто, нивната намера први ја обелодениле.

Христо,
токму тоа е она што го кажуваме: работата е ујдурма помеѓу ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ. Не е случајност присуството на А1 таму. Не е случајност што тие ја презентираат веста како што ја презентираат и не е случајност што ДПМНЕ молчи. Се надевам дека ти е јасно дека А1 не работи контра власта, туку само по нивна потреба лавира и крева тензии.

Po taa logika, Solenik, koj TV medijum vo MK raboti nezavisno vo zalna Makedonija? Zarem, drugite medijumi ne prenesuvaa informacii za nastanot?
13-02-2011, 03:58 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#38

(13-02-2011, 03:58 PM)hristo Wrote: Po taa logika, Solenik, koj TV medijum vo MK raboti nezavisno vo zalna Makedonija? Zarem, drugite medijumi ne prenesuvaa informacii za nastanot?

Знаеш дека многупати досега ти имам кажано дека нема независен медуим во РМ. А1 е само наједнаквиот меѓу еднаквите, односно за неа се прави имиџ на слбоден стрелец, токму за во ваквите моменти да се употреби како автентична.

Секако дека Власта е виновна за овие случувања, но корените на таа вина одат многу подлабоко и во подоценжни времиња од четвртокот навечер:
- не реагирањето на органите за одржување на мирот во однос на повиците за насилен бунт на А1, на Шекеринска, на Љубе Бошкоски, на Фрчолина итн;
- не реагирањето на истите кога Миленко или Мирка или некои фашизоидни групации повикуваат на линж на нивните "неистомисленици';
- мекото водење на случајот "Пајажина";
- мешањето на државата во религиозни работи. Ова пак потекнува од третманот на македонската држава кон етничките заедници, односно колективните права кои им се даваат на малцинствата, наместо воведување на пракса на индивидуални права и слободи, и намалувањето на ингеренциите на владата.
(This post was last modified: 13-02-2011, 04:21 PM by Solenik.)
13-02-2011, 04:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#39


Да опстоеше власта на донесените мерки против А1 или против Бучко или против Змиско Око или да поведеше истрага против МПМ за парите во шишето .... во четвртокот вечерта немаше да се случи тоа што се случи. Така да и денешниве настани ке ги немаше !!!

Прашање за тебе Христо дали Бранко ке постапеше инаку.
13-02-2011, 04:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,441
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#40


Quote:Груевски: Секое насилство мора да биде осудено


13.02.2011 16:02Премиерот Груевски денеска во Прилеп за случувањата на скопското Кале изјави дека секое насилство морало да биде осудено и институциите требало да ги разрешат прашањата околу насилствата.

Груевски рече дека ваквите настани не смееле да се користат во партиско - политички или лични интереси. Но откако ја даде оваа куса изјава си замина и избега од новинарите.

Не сакаше да одговори на новинарските прашања дали чувствува лична одговорност за инцидентот на Калето, дали ќе побара оставка од Паско Кузман и заменик министерот за внатрешни работи Бучи. А новинарите останаа покуси и околу ставот на премиерот дали после овие случувања на Калето владината коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е во криза.

„Секое насилство, независно од чија страна доаѓа мора да се осуди. Да се повикуваат институциите да ги разрешат прашањата кои што се поврзани со насилствата. Aпелирам до сите дека не смеат ваквите настани да ги користат во партиско политички цели. Ние нема да дозволиме некој од вакви настани да си поигрува со чувствата на граѓаните и да ги користи во некакви приватни интереси и ќе направиме се што е во наша моќ работите да ја добијат својата нормална динамика.

- Апелирам до сите да со разум гледаат на сите случувања, да не долеваат масло во огнот, туку напротив да помогнат да се смират страстите кај оние кои што ги имаат подигнато сопствените страсти, особено кај оние кои што во изминатиот период беа редовни подбуцнувачи. Редовни подбуцнувачи на страстите кај граѓаните користејќи ги разните случувања во државата за тоа да го направат“, изјави Никола Груевски.


Во нормална држава досега Паско Кузман и заменик министерот за внатрешни работи Бучи ке беа веке разрешени. но за жал од доаѓањето на гилоров па до денеска имаме власт која само купува ден да владее.
13-02-2011, 04:36 PM
Reply