Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 15 Vote(s) - 2.93 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YUTA-ОПЕРА-РАМ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(05-02-2011, 11:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: СЕГА: Господине Андов, многу контроверзи предизвика Вашето тврдење во неделникот “Фокус”, дека при создавањето на првата македонска влада, под влијание на Белград, Киро Глигоров ги одбил кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за премиер. Во интервју за минатиот број на “Сега”, Глигоров ја отфрли Вашата теза и изјави дека одлучил да ги одбие кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи тие “не соодветствувале на неговата претстава за профилот и за квалификациите на еден премиер на влада пред која се исправени вонредно тешки задачи”. Да расчистиме најнапред една битна работа - имаше ли Глиоров уставно право да избира и да се води од своите субјективни мислења за кандидатите?

Андов: Не, немаше. Такво уставно право претседателот во Македонија нема. И по стариот Устав, по амандманите со кои беше иновиран, претседателот го немаше тоа право. Значи, Глигоров, 1991 година, во февруари и март, кога одлучуваше на кого ќе го даде мандатот, немаше право да се раководи од некоја негова престава “за профилот и квалификациите на еден премиер на влада пред која се исправени голем број на задачи”. Тој, едноставно, беше должен да го даде мандатот на личноста што ќе му биде предложена од партијата која на изборите добила најмногу пратеници, а тоа беше ВМРО-ДПМНЕ. Исклучиво на пратениците во Собранието им е дадено право да одлчучат дали ќе го изберат предложениот кандидат или пак тој нема да добие потребно мнозинство гласови. Според тоа, Глигоров во 1991 година, без оглед од што се раководел, го прекрши Уставот и, едноставно, ги третираше како непостоечки резултатите од повеќепартиските избори.
...
СЕГА: Врз основа на што тврдите дека однесувањето на Глигоров во тие години беше раководено од Белград? Имате ли некакви докази за тоа?

Андов: Дека Глигоров сам не решил да не го даде мандатот на било кој предлог за премиер што ќе дојде од ВМРО-ДПМНЕ, туку дека тој став дошол од Белград, на македонската јавност и беше соопштено од еден наш врвен разузнавач, уште пред неколку години, во телевизиската емисија на новинарот Васко Ефтов “Во центарот”. Таа изјава Глигоров не ја демантираше. А како што знае јавноста, тој со деманти реагира многу често и на поблаги изјави.


Потврда на изјава на Андов стаса деновиве од висок разузнавач


Quote:Никому не му пречеше во 1991 година, Блаже Ристовски да биде потпретседател во Првата Македонска Експертска Влада, во која сите беа блиски на службата. Јас тоа не им го земам за грев.[Image: Baban1_1_zps4140606b.jpg][Image: Baban3_zps2f3cce62.jpg]
(This post was last modified: 28-12-2012, 02:00 AM by ЈорданПетровски.)
28-12-2012, 01:58 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(28-12-2012, 01:58 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(05-02-2011, 11:10 PM)ЈорданПетровски Wrote: СЕГА: Господине Андов, многу контроверзи предизвика Вашето тврдење во неделникот “Фокус”, дека при создавањето на првата македонска влада, под влијание на Белград, Киро Глигоров ги одбил кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за премиер. Во интервју за минатиот број на “Сега”, Глигоров ја отфрли Вашата теза и изјави дека одлучил да ги одбие кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи тие “не соодветствувале на неговата претстава за профилот и за квалификациите на еден премиер на влада пред која се исправени вонредно тешки задачи”. Да расчистиме најнапред една битна работа - имаше ли Глиоров уставно право да избира и да се води од своите субјективни мислења за кандидатите?

Андов: Не, немаше. Такво уставно право претседателот во Македонија нема. И по стариот Устав, по амандманите со кои беше иновиран, претседателот го немаше тоа право. Значи, Глигоров, 1991 година, во февруари и март, кога одлучуваше на кого ќе го даде мандатот, немаше право да се раководи од некоја негова престава “за профилот и квалификациите на еден премиер на влада пред која се исправени голем број на задачи”. Тој, едноставно, беше должен да го даде мандатот на личноста што ќе му биде предложена од партијата која на изборите добила најмногу пратеници, а тоа беше ВМРО-ДПМНЕ. Исклучиво на пратениците во Собранието им е дадено право да одлчучат дали ќе го изберат предложениот кандидат или пак тој нема да добие потребно мнозинство гласови. Според тоа, Глигоров во 1991 година, без оглед од што се раководел, го прекрши Уставот и, едноставно, ги третираше како непостоечки резултатите од повеќепартиските избори.
...
СЕГА: Врз основа на што тврдите дека однесувањето на Глигоров во тие години беше раководено од Белград? Имате ли некакви докази за тоа?

Андов: Дека Глигоров сам не решил да не го даде мандатот на било кој предлог за премиер што ќе дојде од ВМРО-ДПМНЕ, туку дека тој став дошол од Белград, на македонската јавност и беше соопштено од еден наш врвен разузнавач, уште пред неколку години, во телевизиската емисија на новинарот Васко Ефтов “Во центарот”. Таа изјава Глигоров не ја демантираше. А како што знае јавноста, тој со деманти реагира многу често и на поблаги изјави.


Потврда на изјава на Андов стаса деновиве од висок разузнавач


Quote:Никому не му пречеше во 1991 година, Блаже Ристовски да биде потпретседател во Првата Македонска Експертска Влада, во која сите беа блиски на службата. Јас тоа не им го земам за грев.[Image: Baban1_1_zps4140606b.jpg][Image: Baban3_zps2f3cce62.jpg]

Vo vreme na Dosta li go dobivas dosieto?
Steta e sto kaj nas nema istrazuvacki novinari.
Sto raboti covekot denes , po se e dosta aktiven seuste.
Dalie toa samo poradi profesija ili e toa isprepletenosta na sluzbite.
Vazno e da se pronajdat funkcionerite vo RM od 1982 pa do 90.
I kade se denes i nivni deca vnuci.Se ke ni stane jasno.
E togas Jordan ke ni e jasno dali e i koja opcija za Makedonija ,podominantna.
28-12-2012, 02:18 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(28-12-2012, 02:18 AM)fetak Wrote:
(28-12-2012, 01:58 AM)ЈорданПетровски Wrote: Никому не му пречеше во 1991 година, Блаже Ристовски да биде потпретседател во Првата Македонска Експертска Влада, во која сите беа блиски на службата. Јас тоа не им го земам за грев.Vo vreme na Dosta li go dobivas dosieto?
Steta e sto kaj nas nema istrazuvacki novinari.
Sto raboti covekot denes , po se e dosta aktiven seuste.
Dalie toa samo poradi profesija ili e toa isprepletenosta na sluzbite.
Vazno e da se pronajdat funkcionerite vo RM od 1982 pa do 90.
I kade se denes i nivni deca vnuci.Se ke ni stane jasno.
E togas Jordan ke ni e jasno dali e i koja opcija za Makedonija ,podominantna.
Ако ме прашуваш мене да, го добив во време на Доста, односно за време на важењето на законот за пристап до досиеата.

Човекот и денеска работи тоа што го работел. Работи за Белград. Тој ме следдеше во последната година ипол пред моето заминување. Верен придружник му беше кумановскиот инспектор Горан Каро.

На случајот на Бабановски се гледа слабоста на законот, односно желбата на Газдите на Груевски службата да остане нечепната.
(This post was last modified: 28-12-2012, 03:21 AM by ЈорданПетровски.)
28-12-2012, 03:19 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Kade pripaga vo koe krilo?


Cudno a kako ne e zabelezal pred neoj den vo Srbija se promovira proekt ploven Dunav i Vardar za da se izleze na Solun?

Bas e interesno da cueme kakvo mu e glediste i stav na odnos Srbija Makedonija Bugarija?

U Dosta SS ili Gestapo, a ete ti politicki ne si se slozuval so Dosta , a ni toj . Znaci razlika ke e vo toa da Dosta e za ramnopravni odnosi vo nekoja YU drzava , a on e za bilo koja kombinacija samo so Srbija????
28-12-2012, 09:36 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Мејер, бил активен на Балканот за време на војните во 1990ите години и ги потврдува наводите дека македонското раководство во времето на ембаргото кон Србија шверцувало нафта и други стока и лично профитирало од тоа.

За иднината на Балканот, смета дека границите се уште можат да се менуваат, но не гледа можност за создавање на етнички големи држави.

Прочитајте го интервјуто преземено од МИА.

Quote:Господине Мејер, кои беа клучните македонски прашања на кои сте работеле во периодот кога бевте активен како раководител на ЦИА на Балканот?

- Прашањата со Македонија беа пред се да се спречи да не се прелее војната во Македонија. Тоа беше главно прашање. Другото прашање, околу 1999 година, беше движењето на бегалците. Тоа е едно прашање кое го имавме со сите балкански држави. И, секако, имаше обиди за притисок од администрацијата на Клинтон, да се запре шверцот и испораката на оружје од Македонија за Србите. Тоа никогаш не ни успеа. Европската Унија и САД никогаш не успеаа многу добро да го исконтролираат прашањето со шверцот од Македонија. Јас лично се уште познавам многу луѓе во Србија пред се, кои стекнаа богатство од шверц. Имавме постојана интеракција со македонската Влада по ова прашање и јас поминав некое време кај вас, во разговори со македонското разузнавање. Од нивна страна, делумно имаше желба државата економски да преживее, но и приватно ќе речеа дека шверцот е добар извор на приходи, за нив лично, како и за земјата.

Неодамна во Македонија имаше случај околу српскиот бизнисмен Љубомир Периќ - Магаш, кој во повеќе изјави кажа дека во времето на кршењето на ембаргото соработувал со тогашните македонски власти и директно со тогашниот премиер Бранко Црвенковски и министерот за внатрешни работи Љубомир Фрчкоски.

- Да, секако ми држи вода дека Магаш им давал пари на вашите власти. Го познавам името, знам за него, не го познавам лично. Знам дека тогаш беше некаков бизнисмен. Нема сомнеж дека македонските лидери беа вклучени во шверцот, тоа беше многу профитабилна работа. Не беа единствените. Тоа беше заеднично насекаде низ Балканот. Сите беа вмешани во шверц. Македонското раководство во тоа време сакаше сите опции да им бидат отворени. Никој не знаеше како ќе заврши војната, никој не знаеше како ќе се менуваат границите. Беше разбирливо од страна на македонското раководство да сакаат да си ги држат опциите отворени, да им помогнат на Србите, но и да го држат дијалогот отворен со САД. Македонското раководство тогаш беше едно од најразумните раководства на Балканот, така се гледаше на нив во Вашингтон. И ние Американците некогаш бевме многу дволични. Ја поддржувавме Биљана Плавшиќ, на пример, нашиот државен секретар Олбрајт сакаше да оди кај неа да ја поддржи во кампањата за претседател. Знаевме дека е вмешана во шверцот и молчевме. По војната, кога ја обвинија, ги измивме рацете од неа. Значи, Медлин Олбрајт сакаше да оди во Босна да води кампања за Биљана Плавшиќ. И рековме, ок, ако сакате да и помогнете со сигурност да загуби, одете.

Кои беа последиците за Македонија од овие активности?

- Прашањето за корупцијата и монополот на парите од страна на олигарсите, секако дека не и помогна на Македонија. Тоа беа шверцерски операции кои не беа од полза за сите граѓани. И притоа, корупцијата нема да исчезне и шверцот нема да исчезне ако станете дел од НАТО и од
ЕУ. Одете кај Бугарите, прашајте ги. Подобро е Македонија да работи на својата економија, социјална правда, социјален развој.

Но, се очекува дека со влезот во Европската Унија и со отворањето на границите, Балканот ќе излезе од зоната на шверц.

- Шверцот нема да запре со ЕУ. Може да земе друга димензија. И Бугарите затоа имаат толку проблеми со ЕУ, откако влегоа корупцијата и шверцот кај нив не запреа. Секогаш ќе има шверц и други грозни работи како трговија со бело робје, трговија со деца. Тие работи не запреа со влезот во ЕУ, премногу пари се во прашање. Особено таму каде што е Балканот, на периферијата на Европа. Многу од балканските држави, по приемот во ЕУ, ќе бидат гранични држави на Унијата, така да со вашиот влез во ЕУ може работите дури и да се влошат.

Сметате дека членството во ЕУ и евроатланските интеграции се неповолни за балканските држави?

- Мора да разберете дека САД е сила во опаѓање. Европската Унија е сила во опаѓање. Но, секогаш кога зборувам со луѓе на Балканот, добивам впечаток дека мислат дека САД и ЕУ ги влечат сите конци, дека нив мора да ги слушате за се, а тоа не е точно. Кога ќе ја погледнете
Унија, гледате дека тоа е организација која пука по рабовите. Која не е тоа што беше дури ни пред 10 години, и има многу сериозни проблеми и покрај тоа што ја доби Нобеловата награда, награда која ја доби како одбележување на нејзиното минато. Тоа е организација која не знае што е нејзината иднина, дали сака да се шири или не сака. Можеби Хрватска конечно и ќе влезе во ЕУ во 2013, но за Србија и Македонија ќе треба уште многу долго да се чека. На моите пријатели на Балканот им велам дека условувањата на нивните држави со критериумите за членство во ЕУ е пред се начин земјите да се остават надвор од ЕУ. Кипарскиот амбасадор во САД Анастасијадис неодамна зборуваше за Турците, дека тие самите биле виновни што не се во ЕУ, дека не ја завршиле својата работа. Чекајте малку, Турците имаат проблеми со разните поглавја, но тоа не е само вина на Турција. Има многу важни сили во Европа кои не ги сакаат во ЕУ. Франција кажа директно, Германците исто така не ги сакаат, тоа не е вина на Турците. НАТО е сличен пример, што конкретно НАТО и дава на Македонија, освен честа да бидете со американските сили во места како Авганистан, и да гинете таму? За земја како Македонија, според мене, многу е поважно да се фокусира на градење на економијата, на општеството, на односите меѓу Македонците и Албанците, отколку да кажете дека ќе бидеме побезбедни во ЕУ и во НАТО.

Македонија сепак со голем општествен консензус работи на интегрирањето во ЕУ и во НАТО, попречена со грчкото вето.

- Мислам дека Македонија на Европската Унија и пристапува на интелигентен начин. ЕУ треба да види дали може да ја натера Грција на некој вид на разумно решение за спорот за името, за кој сметам дека пред се е виновна Грција, а не Македонија. Притоа, размислете внимателно каков однос сакате со Унијата, бидејќи ако сакате полноправно членство, тогаш ги добивате и сите нивни проблеми. Им препорачав на неколку балкански водачи да го погледнат моделот на
Украина, каде оваа земја има постигнато одредени договори со ЕУ, како на пример за трговија, но не сака да биде полноправна членка. И вие во Македонија имате постигнато многу договори, и Србите. Сепак, српскиот вицепремиер Вучиќ при неодамнешната посета на Вашингтон кажа дека Србија не може да преживее без ЕУ. Не разбирам што му значи тоа, се разбира дека Србија ќе преживее. Беше тажна глетка да се следи што зборува. Ако зборувате со луѓето во американската Амбасада во Сараево, велат дека не го сакаат Додик, но го почитуваат поради неговите ставови. За Вучиќ и српскиот премиер Дачиќ е обратно, ги сакаат затоа што се послушни, но не ги почитуваат. Во Вашингтон во Стејт департментот кажуваат вицеви за нив. На Балканот, секогаш другите ве контролирале, и многу балкански водачи се плашат самите да ги контролираат работите. Отсекогаш сте биле најсиромашниот дел на Европа, можеби споредлив само со некои рурални делови на Шпанија и Португалија, и не можете да го напуштите менталитетот дека секогаш некој ве контролирал, седел над вас, дека сте биле дел од Империја и не заборавате на удобноста што таквата состојба ја пружа. Многу е полесно и поудобно да ги слушаш другите, место да се занимаваш со многу тешката работа сам да ја црташ својата иднина. И кога им предавам на моите студенти, им велам дека многу ме фрустрира кога ги слушам балканските водачи како се патетични кога зборуваат за преземање на својата иднина. Мислам дека тоа е веќе психолошки проблем.

Сметате дека е потребно менување на пристапот на балканските држави кон ЕУ?

- Начинот на гледање кон ЕУ од страна на Балканот е толку застарен, што веќе е митолошки. Начинот на кој се поставуваат работите е дека треба да има или соработка со ЕУ, или со Русија; или со ЕУ или со Иран, никако со двете. Тоа не е точно. Вие треба да гледате насекаде, и кон Русија, и кон Иран, и кон Кина. Во овој денешен свет не мора да имате само еден фокус, всушност за мала држава подобро е да има широк фокус. Вие веќе имате многу од придобивките што доаѓаат со членството. Но, со полноправно членство и со влез во Еврозоната, вие ќе бидете дел од проблемот со спасувањето на Грција. Видете што се случува во Грција, Шпанија, Италија. На Грција сигурно не и е подобро со тоа што е членка на ЕУ. Мислам дека за првпат од времето на режимот на полковниците, Грција е повторно на Балканот, веќе не е европска држава туку повторно е балканска држава. Прашајте ги Бугарите, Романците. Повторно ќе има прашања за одржливоста на Италија, Франција. Мислам дека е многу сериозно да се постави прашањето за Македонија, дали навистина би ви било подобро со полноправно членство, што ќе добиете со тоа, дали навистина ќе бидете побезбедни. Мислам дека одговорот не е автоматско да. Бев во Албанија пред една година и зборував со премиерот Бериша. Менталитетот во Албанија е сличен како порано, во комунизмот, и тие само ја линијата. Ставот е: слаби сме, сиромашни, мора да го правиме тоа што ни се вели од надвор. Не го разбирам тој став во современиот свет. Има една тенденција кај многу балкански политичари, да не мислат за 2012 или 2013 година, туку за тоа што било пред неколку децении. Денес, таму каде беше американската моќ, веќе ја нема. Таму каде што беше влијанието на ЕУ, веќе го нема. Кога имате свет кој го води глобализацијата, а Европа има структурни економски проблеми, јас би рекол дека посиромашните економии на Балканот со понизок животен стандард имаат подобра можност да подадат рака до земји како Кина, Јапонија, Иран, Бразил, и притоа, секако и кон ЕУ и САД, но не ексклузивно кон нив. Но, дури и во Демократската партија во САД, има политичари кои сметаат дека ако си про-руски не можеш да си про-американски. Тоа е бесмислица во ова време.

Вие сте познат во круговите на набљудувачите на Балканот како редок познавач на состојбите кој зборува и за менување на границите. Кое е вашето мислење за оваа изјава?

- Границите на Балканот се уште се отворено прашање. На Балканот има граници што уште не се решени. Клинтон неодамна во Србија порача дека нема да има промени на границите и поделби, по што албанските претставници во Вашингтон ги повикаа српските власти да го признаат Косово, бидејќи планот за негова поделба не е прифатен од САД. Претпоставката тука е дека, ако Клинтон тоа го кажала, тоа мора да се слуша. Но, не е така. Зависно како одат разговорите со Косово, мислам дека неговата поделба се уште е можност, при што северниот дел на Косово би преминал во Србија, а две општини од југот на Србија би станале дел од Косово. Во Босна исто така има можност од промени на границите, и тоа би можело да биде спроведено внатрешно, бидејќи Република Српска по сите правила веќе е независна држава чиј водач Додик засега се уште ја одржува фикцијата дека постои босанска држава. Во меѓувреме, имавме промни на границите со независноста на Црна Гора, Хрватите и Словенците на некој начин делумно го решија своето гранично прашање. Кога Приштина прогласи еднострана независност, и тоа беше дефакто промена на границите, како и независноста на Македонија. Секако дека промена на границите е можна, но тоа мора да биде со договор, мора да биде како дел од пакет. Нема ништо свето кај границите, границите тука се менуваа кога САД ќе кажеа дека може да се сменат, а не се менуваа кога САД ќе речеа не. Така беше со Чехословачка, со Полска по Втората светска војна.

Разговорот го водиме во сенка на изјавата на албанскиот премиер Сали Бериша, кој зборуваше за албанската нација, која предизвика реакции, вклучително и од македонската страна.

- Конкретно со Македонија, имате состојба на западот, но Македонија функционира. Албанските водачи во Македонија, кога зборувам со нив, сакаа Охридскиот договор да остане и преку него да се работи. Не знам искрено што носи иднината, сметам дека Македонија заслужува да постои, секако не знам дали ќе постои засекогаш. Македонското и албанското раководство мора искрено да зборуваат. Кога албанскиот премиер Сали Бериша зборува за една албанска нација, не верувам дека многу македонски Албанци би сакале да бидат дел од таква Албанија. Зборувам со косовски Албанци, и тие не се многу среќни од идејата да бидат дел од Албанија. Но, тоа мора да се реши меѓу македонската Влада и албанските водачи во Македонија. Во американската револуција, во нашата борба против Британците, имало изрека, можеме да се држиме заедно, или да не обесат секој одделно. Лично мислам дека тоа веќе не е возможно да се има голема Албанија, или голема Србија. Кога зборувам за промени на границите, не мислам дека Балканот може да доживее големи промени. Моето гледање кон Македонија е како кон една земја против која одат многу работи. Сите сакаа парче од Македонија, Бугарите сметаа дека Македонија е западна Бугарија, Албанците сакаа парче од Македонија, во минатото тоа го правеше и Србија. Но, Македонија е земја која постапува многу одговорно.
29-12-2012, 11:05 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Еве дел од текстот. Мислам дека е ке доволен за да ви се разјаснат многу работи:


Quote:.....Но искусните апаратчици за да не се згреши, можеби ке победела концепцијата на ЈНА а со тоа ке биде елиминиран големосрпскиот нацинализам, бараат човек кој ке го управува бродот во разбрануваното море. Имали посигурен човек од оној кој опстанал 45 години, покрај Тито, ги преживеал сите чистки, сите дворски игри:

-„‘Се собравме во вилата на Михајло Апостолски, кој беше оженет за сестрата на Киро Глигоров, Цвета. Таму бевме јас (Кљусев), Ѓорѓи Наумов, Јордан Мијалков и Борис Змејковски. Ние одлучивме дека, преку Пане Велев, треба да го вратиме Киро во Македонија, зашто тој има доволно искуство да ја води државата’.“


Кога ке се погледне кој се присуствивал на "собиранката" во вилата на Михајло Апостолски се наметнува прашањето по која основа се состанале овие луѓе, што ги поврзувало. КОЈ ГИ ПОВРЗАЛ.
Состанокот по се се одржал пред да завршат првите повекепартиски избори или пак по самото завршување на изборите. Но едно е сигурно состанокот се случил пред решението на ВМРО ДПМНЕ да се преговара со Андов - Реформските Сили и Гошев - СКМ ПДП, за поделбата на власта по изборите.
Зошто Змејковски на состанокот на езерото Младост кога се договараше стратегијата на партијата за преговорите и кога беше побарана и добиена оставка од Голубовски заради слично деание, преговори со членови на стариот извршен совет за формирање на ВМРО-вска влада, не спомена дека и тој имал слична мисија но со други структури. Змејковски со присуството на "собиранката" во вилата на Михајло Апостолски исто како Голубовски ја прекршил одлука на партијата.

Одговорот денеска сам по себе излегува на виделина. Обелоденувањето на преговорите на Голубовски а сокривањето на преговорите кои ги водел Змејковски е ........

30-12-2012, 11:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Cesen Makedonecu одговорот ке го префрлам тука, оваа тема е посоoдветна за да ја продолжиме дискусијата за шверцот односно финасирањето на службата.(31-12-2012, 02:21 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(30-12-2012, 10:54 PM)ЈорданПетровски Wrote: Фетак постави едно од најважните прашања, прашање чии одговор објаснува се.
Финасирањето на "партиите" беше и е од шверц. Шверцот е под контрола на службата.


Кој е тој шверц денеска? Разбирам во 90те кога Србија беше под ембарго, тогаш и шоферите на автобуси кој возеа за Србија шверцуваа од гаќи преку компири до некоја канта бензин. Сите бевме сведоци на тоа. И сите заработуваа. Во секоја војна ма каде и да се води има воени профитери. За тоа воопшто нетреба никаква тајна служба. Секоја држава која е под ембарго има голем шверц во неа и околните се богатат. Пак не треба служба за тоа. Јавно е познато дека Македонија во помала мера а нејзините поединци во поголема мера многу добро профитираа од ембаргото према Србија.
Cesen Makedonecu еве два цитата од кои ке видиш дека шверцот не е измислен за време на ембаргото деведесетите години и дека не престанал со прекин на ембаргото:


(10-02-2011, 04:50 AM)ЈорданПетровски Wrote: Momir Bulatović : PRAVILA ĆUTANJA


Quote:JAVNOSTI je nedovoljno poznato da su prvi koraci u ovom prekomorskom ilegalnom poslu odavno napravljeni. Šverc cigareta brzim gliserima preko Jadrana, odvijao se još u vrijeme Titove Jugoslavije. Pokrovitelj su bile tada moćne savezne službe Državne i Vojne bezbjednosti, a putevi su išli preko Slovenije i Hrvatske. Radilo se, istina, o mnogo manjem obimu ”tranzita”, ali po istim pravilima. Gliseri su propuštani pored naših graničnih službi za fiksan iznos unaprijed plaćen u devizama. Sa italijanskim finansima i karabinjerima, tada nije bilo posebnih problema. Najčešće je dovoljno da se granica čuva samo sa jedne strane. A, bio je stvoren utisak o potpunoj nepropusnosti granica tadašnje SFRJ. Motiv ovih radnji sastojao se u potrebi da Službe raspolažu novcem koji nije podlijegao bilo kakvoj kontroli i kojim su mogli biti plaćeni ljudi za razne ”ugovore o djelu”.
(06-01-2011, 02:19 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(06-01-2011, 01:40 AM)NACIONALIST Wrote:
(05-01-2011, 04:31 PM)Solenik Wrote: Да, ама тоа значи расчистување со Ѕинго, и откривање на вината на Грувески во шверцот со цигари во времето кога тој беше Министер за финансии...A imas ti dikazi deka Gruevski svercuval cigarai!!! ili kako i obicno da tresnis nesto i da ostanis ziv.


Наци, немој бре Наци да се брукаш. Грујо и Љубе си беа ортаци.

Quote:[Image: 11qhiy0.gif] 05.09.2006 Бр. 13290

БЕЛГРАДСКО "ВРЕМЕ" ЗА БАЛКАНСКИОТ ШВЕРЦЕРСКИ СИНЏИР

Докторот испрал 50 милиони марки во Македонија

[Image: 598217319200636190212.jpg]

Иван Тодоров-Докторот бил дел од српско-македонско-бугарскиот синџир за шверц на цигари и перење пари, пишува во последниот број белградскиот неделник "Време". Иван Тодоров преку Бугарија, заедно со синот на Милошевиќ, во периодот 1996-2000 прошверцувал цигари за 76 милиони евра. Во Македонија само за времето на владата на ВМРО-ДПМНЕ во периодот 1998 - 2002 г., Докторот испрал 50 милиони германски марки, пишува весникот. Цигарите на Марко Милошевиќ, што пристигнувале во Бургас, биле испраќани со камиони во Македонија со помош на Иван Тодоров-Докторот, пишува "Време". Главен помошник бил тогашниот директор на македонската царина, Драган Даравелски. Тој имал 14 компании во Македонија и собрал десетина милиони евра, вградувајќи се во шверцот на српската мафија на течни горива и цигари, а сега по него трага македонското МВР. Во Македонија Докторот работел и со познатиот Данчо Шутурков, главен организатор на шверцот на цигари на јужниот Балкан. Откако во 2002 г. ВМРО-ДПМНЕ замина од власта, многу податоци стигнале во Бугарија, која подигна обвинение против Иван Тодоров-Докторот и уште неколку лица. Тогаш избувна и непријатната афера со јахтата, пишува "Време", потсетувајќи дека на јахта во Монте Карло заедно со Докторот се поранешниот министер за финансии Милен Велчев, бившиот пратеник Мирослав Севлиевски, бившиот министер за транспорт Пламен Петров, како и бизнисменот Спас Русев, близок соработник на тогашниот премиер Симеон Сакскобурготски.
Извор: ВЕЧЕР-ОМИЛЕНИТ ВЕСНИК НА ГРУЈО(This post was last modified: 31-12-2012, 02:43 PM by ЈорданПетровски.)
31-12-2012, 02:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-12-2012, 02:21 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(30-12-2012, 10:54 PM)ЈорданПетровски Wrote: Фетак постави едно од најважните прашања, прашање чии одговор објаснува се.
Финасирањето на "партиите" беше и е од шверц. Шверцот е под контрола на службата.


Но кој е тоа шверц денеска? Кој се тие огромни пари ДЕНЕСКА кој се заработуваат од шверц те службата да е доминанта? И тој концепт со службата, која е крајната цел? Југославија? Поминаа повеќе од 20 години, нема ни Ј од Југославија ниту пак има некој најави и желби кај било кого таа да се створи. Која е таа служба што работи на толку долги стази, децении да возобнови една идеа која се повеќе и повеќе е мртва а никаков резултат да се види? Кога ќе видиме едно остварување од тој планот на службата? После 3, 4 5 децении? Македонија и целиот останат Балкан одсекогаш биле екстремно корумпирани и нема никаква разлика во окружението ни нешто многу ниту пак во животите ни во МК и околината и од пред 30 години. Тоа си е тоа, корупција и многу споро еволуираме. Сите околу сме екстремно слични меѓу себе си, те да се тврди дека вакви сме заради службата е нереално.
Крајна цел е ОПСТАНОК НА КОМУНИСТИчКИОТ СИСТЕМ и тука нема НЕДОРЗБИРАЊА помеѓу политичките структури во Македонија. Формата на држава е второстепено прашање, и тука, околу тоа се води битката дали ке биде некаква заедница или ке биде само голема Србија. Зар негледаш дека идејата за Југославија не е мртва, погледни ги протестите во Словенија, погледни на фотографиите од протестите кои ги организираше СДСМ. За да живее таа идеја треба некој да ја потхранува со ПАРИ.
31-12-2012, 02:58 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

Nemam mnogu vreme da pisuvam od prezafatenost, mora lebot da go vadam, no samo na kratko da se osvrnam na ova.

Se e toa OK Jordane so svercot. Postoel odsekogas i ako opstojuva mora da na nkogo od vlasta mu odgovara. Toa e isto so sekoj kriminal, korupcija. Ako opstanuva toa znaci deka drzavata go sponzorira, toest vlasta. kaj nas a i vo okolinata korupcijata e modus vivendi. nema vrska da li nekoj e vo EU i NATO so decenii, odnosot e ist i rezultatite krajni isti - korupcijata caruva. ne e zaradi toa sto nekoja sluzba go odrzuva toa.

Konkretno za svercot, sponma primeri deka nekoj ispral desetina milioni evra. Toa e smeshna suma Samo so proektot Skopje 2014 se perat daleku pogolemi pari. Jas pak prasav kolkava e sumata na toj sverc za da vidime deka e najgolema pridobivka. za vreme na embargoto da, razbiram deka bese bitna stavka pogotovo koga i nemase druga ekonomija, svercot bese golem procent od ekonomijata. No deneska da se tvrdi deka svercot e klucen e kako da se tvrdi deka Vo Svedska ima korupcija. se razbira deka ima, no Svedka ne e drzava vo koja caruva korupcijata i ne e drzava koja vazi za korumpirana drzava. Zatoa covek treba da vidi brojki i da sporedi so ostanatite kriminalni dejstvija. Normalno e deka malite drzavi vo kriminalot kako i vo ekonomijata ke bidat povrzani so ostanaite drvi so koj imaat vrski, no da se tvrdi deka deneska svercot so okolnite drzavi, svercot so cigari ili bilo sto drugo e ona sto ja odrzuva slubata i plan za celiot region mi izgleda premnogu.

Kako sto mi izgleda premnogu i taa ideja za Jugolsavija. pominaa dve i pol decenii, kade e taa Jugoslavija? Koga ke ja bidne? Jas nemam vpecatok deka nikoj od nas saka bilo kakva Jugoslavija i ako ima nekoe udruzuvanje ke bide na ekonomska osnova a ne na bivsa Ju osnova. Mislam , pak, sluzbata da raboti dve i kusur decenii na nesto od sto nema ni bikva a vo megjuvreme se rasturi Srbija od koren e am neverojatno. Eve kazi ti, tvoja procenka, za kolku decenii ke go vidime komunizmot i jugoslavija?
31-12-2012, 03:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-12-2012, 03:17 PM)Cesen Makedonec Wrote: Nemam mnogu vreme da pisuvam od prezafatenost, mora lebot da go vadam, no samo na kratko da se osvrnam na ova.

Se e toa OK Jordane so svercot. Postoel odsekogas i ako opstojuva mora da na nkogo od vlasta mu odgovara. Toa e isto so sekoj kriminal, korupcija. Ako opstanuva toa znaci deka drzavata go sponzorira, toest vlasta. kaj nas a i vo okolinata korupcijata e modus vivendi. nema vrska da li nekoj e vo EU i NATO so decenii, odnosot e ist i rezultatite krajni isti - korupcijata caruva. ne e zaradi toa sto nekoja sluzba go odrzuva toa.

Konkretno za svercot, sponma primeri deka nekoj ispral desetina milioni evra. Toa e smeshna suma Samo so proektot Skopje 2014 se perat daleku pogolemi pari. Jas pak prasav kolkava e sumata na toj sverc za da vidime deka e najgolema pridobivka. za vreme na embargoto da, razbiram deka bese bitna stavka pogotovo koga i nemase druga ekonomija, svercot bese golem procent od ekonomijata. No deneska da se tvrdi deka svercot e klucen e kako da se tvrdi deka Vo Svedska ima korupcija. se razbira deka ima, no Svedka ne e drzava vo koja caruva korupcijata i ne e drzava koja vazi za korumpirana drzava. Zatoa covek treba da vidi brojki i da sporedi so ostanatite kriminalni dejstvija. Normalno e deka malite drzavi vo kriminalot kako i vo ekonomijata ke bidat povrzani so ostanaite drvi so koj imaat vrski, no da se tvrdi deka deneska svercot so okolnite drzavi, svercot so cigari ili bilo sto drugo e ona sto ja odrzuva slubata i plan za celiot region mi izgleda premnogu.Зар мислиш дека само преку Тодоров се правел шверцот. Го наведов како пример за да ти покажам дека шверцот продолжил и после прекинот на ембаргото. По проценките на судот во Алзург, Германија, суд кој води постапка за шверцот само за период од 4 или 5 години буџетот на ЕУ е оштетен за околу 10 милијарди евра. Оваа бројак ти ја давам за да добиеш слика за какви пари се работи. Кога на оваа бројак ке се додадат сумите од процесот во Бари и процесот во Швајцарија бројките се застрашувачки.

Перењето пари преку проектот 2014 е залажување, залажување да не се види видстинскиот шверц, да не се осознае вистинскиот степен на криминал кој се прави од власта. Сумата која е опљачкана преку 2014 е смешна во однос на онаа што сака да се сокрие, парите од дрогата, цигарите ....
31-12-2012, 03:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-12-2012, 03:17 PM)Cesen Makedonec Wrote: Kako sto mi izgleda premnogu i taa ideja za Jugolsavija. pominaa dve i pol decenii, kade e taa Jugoslavija? Koga ke ja bidne? Jas nemam vpecatok deka nikoj od nas saka bilo kakva Jugoslavija i ako ima nekoe udruzuvanje ke bide na ekonomska osnova a ne na bivsa Ju osnova. Mislam , pak, sluzbata da raboti dve i kusur decenii na nesto od sto nema ni bikva a vo megjuvreme se rasturi Srbija od koren e am neverojatno. Eve kazi ti, tvoja procenka, za kolku decenii ke go vidime komunizmot i jugoslavija?Идејата за Југославија никогаш нема да згасне. За тоа се показател случувањата во Словенија, Македонија па донекаде и Србија.
Да останеше Тадиќ на власт во Србија веке ке имавме многу силми движења во Србија, Македонија, Словенија, Хрватска , Босна па дури и на Косово за обновување на некаква форма на Југославија , велам некаква форма бидејки никој несмее да ја спомене крајната цел.

За тоа дека постоеше таков договор говори и формирањето на наводна невладина организација под името БАЛКАНСКА ТРАНЗИЦИСКА ПРАВДА. Формирањето на оваа невладина организација ја покрена УЈДИ на чело со Жарко Пуховски. Дали се секјаваш на Пуховски Цесен Македдонецу, финасирањето беше обезбедено од Швајцарија и Сорос, Главната канцеларија беше и е сеуште во Приштина. За да не се сетат докрај власите , БАЛКАНСКА ТРАНЗИЦИСКА ПРАВДА оформува двоижење РЕКОМ. бидејки и јас нема многуи време , мора да работам ке прекратам тука, но ке ти поставам едно прашање:

Дали за тебе промената на гласачката волја помеѓу двата кругас во Србија е нормална и е без замешателство на службата.

пс. коумнизмот е сеуште во Македонија и Србија па донекаде и Хрватска
31-12-2012, 03:54 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Jordan,Hristo ,Solenik,Acko ,Montehristo, braka Blgrari Srekna Nova 2013 , da se zivi i zdravi da spremni i podgotveni cekame i piseme na kotle.
Pozdrav i zelba na site , da trae i zivee Kotle.Ide nova godina kuca na vratima.....


p.s Jordan cu li denes nastap na Marjan Gorcev ja napusta DPMNE, soopsteno na Analitiko kaj SASE denes.

Ide ide ide dalje dalje a sto ne bi moglo , da ne dumam po tukasen ,jas sum na docek u nasi kraista kaj Car Jane u Bansko.
31-12-2012, 04:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-12-2012, 04:18 PM)fetak Wrote: p.s Jordan cu li denes nastap na Marjan Gorcev ja napusta DPMNE, soopsteno na Analitiko kaj SASE denes.
Неможам да верувам дека Марјан Ѓорчев ке го напушти Грујо. Дај линк до изјавата, јас неможам да ја најдам.
31-12-2012, 07:44 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(31-12-2012, 03:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(31-12-2012, 03:17 PM)Cesen Makedonec Wrote: Nemam mnogu vreme da pisuvam od prezafatenost, mora lebot da go vadam, no samo na kratko da se osvrnam na ova.

Se e toa OK Jordane so svercot. Postoel odsekogas i ako opstojuva mora da na nkogo od vlasta mu odgovara. Toa e isto so sekoj kriminal, korupcija. Ako opstanuva toa znaci deka drzavata go sponzorira, toest vlasta. kaj nas a i vo okolinata korupcijata e modus vivendi. nema vrska da li nekoj e vo EU i NATO so decenii, odnosot e ist i rezultatite krajni isti - korupcijata caruva. ne e zaradi toa sto nekoja sluzba go odrzuva toa.

Konkretno za svercot, sponma primeri deka nekoj ispral desetina milioni evra. Toa e smeshna suma Samo so proektot Skopje 2014 se perat daleku pogolemi pari. Jas pak prasav kolkava e sumata na toj sverc za da vidime deka e najgolema pridobivka. za vreme na embargoto da, razbiram deka bese bitna stavka pogotovo koga i nemase druga ekonomija, svercot bese golem procent od ekonomijata. No deneska da se tvrdi deka svercot e klucen e kako da se tvrdi deka Vo Svedska ima korupcija. se razbira deka ima, no Svedka ne e drzava vo koja caruva korupcijata i ne e drzava koja vazi za korumpirana drzava. Zatoa covek treba da vidi brojki i da sporedi so ostanatite kriminalni dejstvija. Normalno e deka malite drzavi vo kriminalot kako i vo ekonomijata ke bidat povrzani so ostanaite drvi so koj imaat vrski, no da se tvrdi deka deneska svercot so okolnite drzavi, svercot so cigari ili bilo sto drugo e ona sto ja odrzuva slubata i plan za celiot region mi izgleda premnogu.Зар мислиш дека само преку Тодоров се правел шверцот. Го наведов како пример за да ти покажам дека шверцот продолжил и после прекинот на ембаргото. По проценките на судот во Алзург, Германија, суд кој води постапка за шверцот само за период од 4 или 5 години буџетот на ЕУ е оштетен за околу 10 милијарди евра. Оваа бројак ти ја давам за да добиеш слика за какви пари се работи. Кога на оваа бројак ке се додадат сумите од процесот во Бари и процесот во Швајцарија бројките се застрашувачки.

Перењето пари преку проектот 2014 е залажување, залажување да не се види видстинскиот шверц, да не се осознае вистинскиот степен на криминал кој се прави од власта. Сумата која е опљачкана преку 2014 е смешна во однос на онаа што сака да се сокрие, парите од дрогата, цигарите ....

Добро, свртив малце и најдов од официјални владини (на ЕУ) извори


http://www.europarl.europa.eu/document/a...1259EN.pdf

Значи за ЕУ цифрата е 10 милијарди евра. Русија се спомнува како број еден кривец. На други места покрај Русија се спомнува Украина и Романија. Србија се спомнува како земја која се бори и апси шверцери. Значи од тие 10 милијарди помал дел е од Балканот а којзнае колкав паѓа на Македонија. Според податоциве официјални од ЕУ не изгледа дека денеска шверцот на цигари е битен како во деведесетите.
01-01-2013, 12:39 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(31-12-2012, 03:54 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(31-12-2012, 03:17 PM)Cesen Makedonec Wrote: Kako sto mi izgleda premnogu i taa ideja za Jugolsavija. pominaa dve i pol decenii, kade e taa Jugoslavija? Koga ke ja bidne? Jas nemam vpecatok deka nikoj od nas saka bilo kakva Jugoslavija i ako ima nekoe udruzuvanje ke bide na ekonomska osnova a ne na bivsa Ju osnova. Mislam , pak, sluzbata da raboti dve i kusur decenii na nesto od sto nema ni bikva a vo megjuvreme se rasturi Srbija od koren e am neverojatno. Eve kazi ti, tvoja procenka, za kolku decenii ke go vidime komunizmot i jugoslavija?Идејата за Југославија никогаш нема да згасне. За тоа се показател случувањата во Словенија, Македонија па донекаде и Србија.
Да останеше Тадиќ на власт во Србија веке ке имавме многу силми движења во Србија, Македонија, Словенија, Хрватска , Босна па дури и на Косово за обновување на некаква форма на Југославија , велам некаква форма бидејки никој несмее да ја спомене крајната цел.

За тоа дека постоеше таков договор говори и формирањето на наводна невладина организација под името БАЛКАНСКА ТРАНЗИЦИСКА ПРАВДА. Формирањето на оваа невладина организација ја покрена УЈДИ на чело со Жарко Пуховски. Дали се секјаваш на Пуховски Цесен Македдонецу, финасирањето беше обезбедено од Швајцарија и Сорос, Главната канцеларија беше и е сеуште во Приштина. За да не се сетат докрај власите , БАЛКАНСКА ТРАНЗИЦИСКА ПРАВДА оформува двоижење РЕКОМ. бидејки и јас нема многуи време , мора да работам ке прекратам тука, но ке ти поставам едно прашање:

Дали за тебе промената на гласачката волја помеѓу двата кругас во Србија е нормална и е без замешателство на службата.

пс. коумнизмот е сеуште во Македонија и Србија па донекаде и Хрватска
Па добро таа служба работи од распадот на ју да истата се возобнови. Поминаа 25 години и по мене служба која за 25 години не успеала да го оствари зацрстаното и не е служба од која треба некој да се плаши.
01-01-2013, 12:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-01-2013, 12:39 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(31-12-2012, 03:33 PM)ЈорданПетровски Wrote: Зар мислиш дека само преку Тодоров се правел шверцот. Го наведов како пример за да ти покажам дека шверцот продолжил и после прекинот на ембаргото. По проценките на судот во Алзург, Германија, суд кој води постапка за шверцот само за период од 4 или 5 години буџетот на ЕУ е оштетен за околу 10 милијарди евра. Оваа бројак ти ја давам за да добиеш слика за какви пари се работи. Кога на оваа бројак ке се додадат сумите од процесот во Бари и процесот во Швајцарија бројките се застрашувачки.

Перењето пари преку проектот 2014 е залажување, залажување да не се види видстинскиот шверц, да не се осознае вистинскиот степен на криминал кој се прави од власта. Сумата која е опљачкана преку 2014 е смешна во однос на онаа што сака да се сокрие, парите од дрогата, цигарите ....

Добро, свртив малце и најдов од официјални владини (на ЕУ) извори


http://www.europarl.europa.eu/document/a...1259EN.pdf

Значи за ЕУ цифрата е 10 милијарди евра. Русија се спомнува како број еден кривец. На други места покрај Русија се спомнува Украина и Романија. Србија се спомнува како земја која се бори и апси шверцери. Значи од тие 10 милијарди помал дел е од Балканот а којзнае колкав паѓа на Македонија. Според податоциве официјални од ЕУ не изгледа дека денеска шверцот на цигари е битен како во деведесетите.Тука се споменати земјите ПРОИЗВЕДУВАЧИ на фасификувани цигари, Македонија во последните години произведува мали количини на фалсификувани цигари и тие се пласираат на просторите на Србија, Црна Гора и Косово.

Денеска е многу повносен бизнисот со дрога. Јас погоре ти напишав дрога, цигари.
01-01-2013, 01:06 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-01-2013, 12:42 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(31-12-2012, 03:54 PM)ЈорданПетровски Wrote: Идејата за Југославија никогаш нема да згасне. За тоа се показател случувањата во Словенија, Македонија па донекаде и Србија.
Да останеше Тадиќ на власт во Србија веке ке имавме многу силми движења во Србија, Македонија, Словенија, Хрватска , Босна па дури и на Косово за обновување на некаква форма на Југославија , велам некаква форма бидејки никој несмее да ја спомене крајната цел.

За тоа дека постоеше таков договор говори и формирањето на наводна невладина организација под името БАЛКАНСКА ТРАНЗИЦИСКА ПРАВДА. Формирањето на оваа невладина организација ја покрена УЈДИ на чело со Жарко Пуховски. Дали се секјаваш на Пуховски Цесен Македдонецу, финасирањето беше обезбедено од Швајцарија и Сорос, Главната канцеларија беше и е сеуште во Приштина. За да не се сетат докрај власите , БАЛКАНСКА ТРАНЗИЦИСКА ПРАВДА оформува двоижење РЕКОМ. бидејки и јас нема многуи време , мора да работам ке прекратам тука, но ке ти поставам едно прашање:

Дали за тебе промената на гласачката волја помеѓу двата кругас во Србија е нормална и е без замешателство на службата.

пс. коумнизмот е сеуште во Македонија и Србија па донекаде и ХрватскаПа добро таа служба работи од распадот на ју да истата се возобнови. Поминаа 25 години и по мене служба која за 25 години не успеала да го оствари зацрстаното и не е служба од која треба некој да се плаши.Дел од службата работеше и работи на возобновување на Југославија и од таа идеа нема да се откаже. Дел од службата работеше на проектот Голема Србија, денеска работи на Србија во која ке влезе Република Српска, Северно Косово, дел од Македонија, оној што ке остане по разграничувањето со Албанците и можеби Црна Гора.
01-01-2013, 01:14 AM
Reply
hronicar Offline
Junior Member
**

Posts: 1
Joined: Jan 2013
Reputation: 0

(30-12-2012, 11:38 PM)ЈорданПетровски Wrote: Еве дел од текстот. Мислам дека е ке доволен за да ви се разјаснат многу работи:


Quote:.....Но искусните апаратчици за да не се згреши, можеби ке победела концепцијата на ЈНА а со тоа ке биде елиминиран големосрпскиот нацинализам, бараат човек кој ке го управува бродот во разбрануваното море. Имали посигурен човек од оној кој опстанал 45 години, покрај Тито, ги преживеал сите чистки, сите дворски игри:

-„‘Се собравме во вилата на Михајло Апостолски, кој беше оженет за сестрата на Киро Глигоров, Цвета. Таму бевме јас (Кљусев), Ѓорѓи Наумов, Јордан Мијалков и Борис Змејковски. Ние одлучивме дека, преку Пане Велев, треба да го вратиме Киро во Македонија, зашто тој има доволно искуство да ја води државата’.“


Кога ке се погледне кој се присуствивал на "собиранката" во вилата на Михајло Апостолски се наметнува прашањето по која основа се состанале овие луѓе, што ги поврзувало. КОЈ ГИ ПОВРЗАЛ.
Состанокот по се се одржал пред да завршат првите повекепартиски избори или пак по самото завршување на изборите. Но едно е сигурно состанокот се случил пред решението на ВМРО ДПМНЕ да се преговара со Андов - Реформските Сили и Гошев - СКМ ПДП, за поделбата на власта по изборите.
Зошто Змејковски на состанокот на езерото Младост кога се договараше стратегијата на партијата за преговорите и кога беше побарана и добиена оставка од Голубовски заради слично деание, преговори со членови на стариот извршен совет за формирање на ВМРО-вска влада, не спомена дека и тој имал слична мисија но со други структури. Змејковски со присуството на "собиранката" во вилата на Михајло Апостолски исто како Голубовски ја прекршил одлука на партијата.

Одговорот денеска сам по себе излегува на виделина. Обелоденувањето на преговорите на Голубовски а сокривањето на преговорите кои ги водел Змејковски е ........

Jordan cudno iako si tolku informiran, pa i ocigledno analiticen za mnogu prasanja, za nekoi da imas takvi predubeduvanja koi vo izminatiot period te pomracuvaa, pa do ovoj post po istite donesuvase pogresni zaklucoci. Mislam na slucuvanjata vo 1990, pomegu drugite i na ulogata na Zmejko, Ratka, brakata Bogdanovi, Krste Pop Stefanija, Tomislav Stevkovski i drugi, megu koi i onoj cija vostana figura ja smestija vo muzejot na VMRO, ke se setis veruvam ...
Za da bidam pojasen nema da navleguvam vo posiroki elaboracii, pa za ova tvoe prosvetluvanje, deka Zmejko i ostanatata KOS i SDB bratija bile istureni igraci na ovie sluzbi ...
Zatoa ke se ogranicam samo na ukazuvanjeto na metodologijata na tajnite sluzbi, prasanje koe inaku te okupira skoro vo sekoj tvoj post. Imeno, po metodologija sluzbite koga sakaat nesto da prikrijat, ili najmalku da defokusiraat vo funkcija na onoj (nivniot) sto go zastituvaat, izmisluvaat prikazni i obvinuvaat drugi za da gi kompromitiraat. Znaci so eden udar dve muvi, ja kompromitiraat licnosta za otstrel, i go zastituvaat svojot covek koj ke prodolzi so svojata misija.
Vo slucajov ti konecno gi pobedi svoite predubeduvanja steknati so tvoeto nesvesno ucestvo, i samiot bese izmanipuliran vo pocetokot na deveesetite vednas po zavrsuvanjeto na prvite parlamentarni izbori, koga pokraj tebe i Dalaverski na Velesko ezero prisustvuvale i drugi 12-mina od istocna Makedonija neclenovi na DPMNE, predvodeni od Goran-Krt, Spase od sv. Nikole (soucenik na Zmejko, pokasno direktor na el. distribucija vo Stip) ...
No, da se vratam na tvojot post. Ti so pravo, logicno pisuvas i se prasuvas kako moze da se obeledenuvaat pregovorite na Golubovski, a da se sokrivavaat pregovorite koi gi vodel Zmejkovski ...
No, pravis previd ne sakas sam pred sebe da ja prifatis vistinata brat ! Golubovski voopsto ne pregovaral, tuku kako na meta za otstrel, bidejki im smetal na Gligorov i Andov da ja prevzemat vlasta iako porazeni na izborite, mu izmisluvaat takva prikazna! Pritoa preku Bonka Demirova (Izvrsniot sovet) Gligorov go zamoluva Golubovski da se sretnat vo klubot na pratenici, sredba so koja sega od distanca e jasno, deka e iskoristena preku Zmejkovski toj da bide kompromitiran vo partijata, deka navodno pregovara so porazenite politicki protivnici.
Celoto ova scenario se do negovata politicka egzekucija po naracka na Gligorov i Andov e smisleno od Bogoevski, a operativno e sprovedeno od Zmejkovski, Ratka Dimitrova, brakata Bogdanovi i Tomislav Stefkovski-Cevka. Drugite akteri se marginalci iskoristeni da ostvarat eden linc ambient i nisto poveke.
Bidejki vo postari postovi pisivas deka i ti si bil tamu, togas dobro znaes, deka najprvin e odrzana prvata tocka za strategija na pregovorite na koja zboruval samo Golubovski koj se zalagal za tvrd stav bez otstapki podrzuvajki go takvoto mislenje so ocenka, deka dokolku izborite se povtorat vo slucaj na neuspeh na pregovorite partijata ke osvoi uste poveke pratenicki mandati. Pa, e napravena podolga pauza, pa duri potoa e kazano sto e predmet na prodolzenieto na nelegalniot sobir voglavno so prisutni koi i ne bile clenovi na partijata.
Samiot sobir bil klasicen linc so izvikuvanje, tropanje, pri sto prednacel Stojan Kovacev ... Sigurno si cul ako ne si znael, deka samo so slucajnost Golubovski koj na izleguvanje zalutal i ne mozel da izleze na avtopatot zaradi rekonstrukcija na priklucniot pat, izbegnal i fizicka likvidacija koja trebalo da ja izvrsi eden ohriganec, koj barajki proska od Golubovski, toa go priznal vo prisustvo na cetvorica vo Vevcani pred prvite vonredni parlamentarni izbori. Egzekucijata spored scenarioto trebalo da ja kompromitira partijata pred javnosta, i za nea soglasnost bila dadena i od Belgrad. Ohriganecot (“kapetanot ...”) otkako Golubovski ne se pojavil kade sto go cekal go izvestil Zmejko koj otkako so nekogo se konsultiral vo prostoriite na objektot se vratil i ja otpovikal “presudata” .
Vo posirok kontekst na ovaa tvoja analiza se soglasuvam, deka e mnogu simptomaticno sto DPMNE sega svojot link so kontinuitetot na osnovanjeto go bara so lica koi od mesecina se gleda, deka bile vo vrska so togasnite tajni sluzbi, a i sega se vo obvrski so nasata ili sluzbi na sosedite.
Vsusnost site tie i osobeno “dejcite” od dijasporata nemaat vrska so VMRO, a se del od proektot na tajnite sluzbi DPMNE !!!
Cudno zasto Gruevski gi valorizira kako osnovaci ?!
Ili pak toa ima vrska so onie sto gi spomnuvas vo tvojot kus post, N.K, G.N. i J.M ?
Jordan brat, begaj duri i od prijateli policajci, ednas policaec sekogas policaec, se razbira ne mislam na unifomirani policajci Icon_razz) Mislam, deka vo celata taa tvoja tragicna sostojba te zloupotrebuvaat navodni prijateli i “pocituvaci”, ostavi vremeto a i drugi da ja potvrdat tvojata vistina, relaks malku !!!
(This post was last modified: 01-01-2013, 09:21 PM by hronicar.)
01-01-2013, 09:17 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(01-01-2013, 01:14 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(01-01-2013, 12:42 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(31-12-2012, 03:54 PM)ЈорданПетровски Wrote: Идејата за Југославија никогаш нема да згасне. За тоа се показател случувањата во Словенија, Македонија па донекаде и Србија.
Да останеше Тадиќ на власт во Србија веке ке имавме многу силми движења во Србија, Македонија, Словенија, Хрватска , Босна па дури и на Косово за обновување на некаква форма на Југославија , велам некаква форма бидејки никој несмее да ја спомене крајната цел.

За тоа дека постоеше таков договор говори и формирањето на наводна невладина организација под името БАЛКАНСКА ТРАНЗИЦИСКА ПРАВДА. Формирањето на оваа невладина организација ја покрена УЈДИ на чело со Жарко Пуховски. Дали се секјаваш на Пуховски Цесен Македдонецу, финасирањето беше обезбедено од Швајцарија и Сорос, Главната канцеларија беше и е сеуште во Приштина. За да не се сетат докрај власите , БАЛКАНСКА ТРАНЗИЦИСКА ПРАВДА оформува двоижење РЕКОМ. бидејки и јас нема многуи време , мора да работам ке прекратам тука, но ке ти поставам едно прашање:

Дали за тебе промената на гласачката волја помеѓу двата кругас во Србија е нормална и е без замешателство на службата.

пс. коумнизмот е сеуште во Македонија и Србија па донекаде и ХрватскаПа добро таа служба работи од распадот на ју да истата се возобнови. Поминаа 25 години и по мене служба која за 25 години не успеала да го оствари зацрстаното и не е служба од која треба некој да се плаши.Дел од службата работеше и работи на возобновување на Југославија и од таа идеа нема да се откаже. Дел од службата работеше на проектот Голема Србија, денеска работи на Србија во која ке влезе Република Српска, Северно Косово, дел од Македонија, оној што ке остане по разграничувањето со Албанците и можеби Црна Гора.Sekoja sluzba e sostavena od razilicni delovi edni se "patrioti",drugi se "biznismeni" treti se "disidenti" cetvrti "rabotnici" sesti se "mafijasi" sedmi se "intilegenicija"...

Glavno prasanje spored mene e KADE SE PARITE???

(This post was last modified: 03-01-2013, 01:41 AM by Larsson.)
03-01-2013, 01:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-01-2013, 09:17 PM)hronicar Wrote:
(30-12-2012, 11:38 PM)ЈорданПетровски Wrote: Еве дел од текстот. Мислам дека е ке доволен за да ви се разјаснат многу работи:


Quote:.....Но искусните апаратчици за да не се згреши, можеби ке победела концепцијата на ЈНА а со тоа ке биде елиминиран големосрпскиот нацинализам, бараат човек кој ке го управува бродот во разбрануваното море. Имали посигурен човек од оној кој опстанал 45 години, покрај Тито, ги преживеал сите чистки, сите дворски игри:

-„‘Се собравме во вилата на Михајло Апостолски, кој беше оженет за сестрата на Киро Глигоров, Цвета. Таму бевме јас (Кљусев), Ѓорѓи Наумов, Јордан Мијалков и Борис Змејковски. Ние одлучивме дека, преку Пане Велев, треба да го вратиме Киро во Македонија, зашто тој има доволно искуство да ја води државата’.“


Кога ке се погледне кој се присуствивал на "собиранката" во вилата на Михајло Апостолски се наметнува прашањето по која основа се состанале овие луѓе, што ги поврзувало. КОЈ ГИ ПОВРЗАЛ.
Состанокот по се се одржал пред да завршат првите повекепартиски избори или пак по самото завршување на изборите. Но едно е сигурно состанокот се случил пред решението на ВМРО ДПМНЕ да се преговара со Андов - Реформските Сили и Гошев - СКМ ПДП, за поделбата на власта по изборите.
Зошто Змејковски на состанокот на езерото Младост кога се договараше стратегијата на партијата за преговорите и кога беше побарана и добиена оставка од Голубовски заради слично деание, преговори со членови на стариот извршен совет за формирање на ВМРО-вска влада, не спомена дека и тој имал слична мисија но со други структури. Змејковски со присуството на "собиранката" во вилата на Михајло Апостолски исто како Голубовски ја прекршил одлука на партијата.

Одговорот денеска сам по себе излегува на виделина. Обелоденувањето на преговорите на Голубовски а сокривањето на преговорите кои ги водел Змејковски е ........No, pravis previd ne sakas sam pred sebe da ja prifatis vistinata brat ! Golubovski voopsto ne pregovaral, tuku kako na meta za otstrel, bidejki im smetal na Gligorov i Andov da ja prevzemat vlasta iako porazeni na izborite, mu izmisluvaat takva prikazna! Pritoa preku Bonka Demirova (Izvrsniot sovet) Gligorov go zamoluva Golubovski da se sretnat vo klubot na pratenici, sredba so koja sega od distanca e jasno, deka e iskoristena preku Zmejkovski toj da bide kompromitiran vo partijata, deka navodno pregovara so porazenite politicki protivnici.За да можам да ти дам прецизен оговор ме интересира кога била средбата на Глигоров со Голубовски.
04-01-2013, 01:17 PM
Reply