Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Искрени ли се ДПМНЕ со форсирањето на античка Македонија-или само популистички потег?
Author Message
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#1
04-02-2011, 12:51 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#2

Очигледен популистички потек.
Во Битола напавија споменик,ама Филип веќе втора година седи покриен,не сакале сега да го постават.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-02-2011, 12:55 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(04-02-2011, 12:51 AM)Nikola Wrote:

Многу работи укажуваат дека е популистички потег но има и уште еден елемент. Можност да се земе провизијата од изработката на спомениците.
04-02-2011, 02:10 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#4

(04-02-2011, 02:10 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(04-02-2011, 12:51 AM)Nikola Wrote:

Многу работи укажуваат дека е популистички потег но има и уште еден елемент. Можност да се земе провизијата од изработката на спомениците.

PosPosPosPos
04-02-2011, 02:21 AM
Reply
Sloven Offline
Junior Member
**

Posts: 16
Joined: Jan 2011
Reputation: 0
#5

Никола,ја погоди работава баш во срце.Овие би станале и Козаци ако би имало некоја финансиска корист од тоа.
Единствено Милошовски не припаѓа во таа групација затоа што момчето е деклариран Бугарин.Уште од времето(не толку далечно) кога со автобус одеше на море во Бугарија и мислеше дека е тоа врвно достигнување во животот.Подоцна заврши во Германија со жената му(не ради способност и интелигенција),ама тоа е веќе друга приказна...
04-02-2011, 04:08 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#6

(04-02-2011, 04:08 AM)Sloven Wrote: Никола,ја погоди работава баш во срце.Овие би станале и Козаци ако би имало некоја финансиска корист од тоа.
Единствено Милошовски не припаѓа во таа групација затоа што момчето е деклариран Бугарин.Уште од времето(не толку далечно) кога со автобус одеше на море во Бугарија и мислеше дека е тоа врвно достигнување во животот.Подоцна заврши во Германија со жената му(не ради способност и интелигенција),ама тоа е веќе друга приказна...

Г-не Словен, тоа ти се вика модерна човечка еволуција. Од Бугарин, до дете на Аминта. Дарвин и неговите теории вода да им носат на трансформерите од нашата власт.
05-02-2011, 02:21 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#7

Чекајте, горе јавените форумџии тврдат дека денешните Македонци немаат врска со Античките Македонци? Дури повеќе, во прашање биле провизиите за спомениците а не искрено чувство, или научно втемелена вистина, дека сме потомци на Античките Македонци? Луѓе, па вашите тези се, ептем, еретички во однос на тезите на актуелната Влада и со нивниот караван на историчари, новинари, експерти, и сл. Значи , велите, Ацика гранде не е нашShok
05-02-2011, 06:42 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#8

(05-02-2011, 06:42 PM)hristo Wrote: Чекајте, горе јавените форумџии тврдат дека денешните Македонци немаат врска со Античките Македонци? Дури повеќе, во прашање биле провизиите за спомениците а не искрено чувство, или научно втемелена вистина, дека сме потомци на Античките Македонци? Луѓе, па вашите тези се, ептем, еретички во однос на тезите на актуелната Влада и со нивниот караван на историчари, новинари, експерти, и сл. Значи , велите, Ацика гранде не е нашShok

Тоа не е работа на ниедна Влада туку на историчарите и генетиката. Тоа не се води како државна политика, туку за тоа треба да се водат дебати меѓу научниците. Не е филмот тука да докажеме дали сме од АМ или не, туку колку оние кои тоа ни го проповедаат и самите веруваат во она што ни го сервираат. Според горните два клипа, не си веруваат.
05-02-2011, 07:06 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#9

(05-02-2011, 06:42 PM)hristo Wrote: Чекајте, горе јавените форумџии тврдат дека денешните Македонци немаат врска со Античките Македонци? Дури повеќе, во прашање биле провизиите за спомениците а не искрено чувство, или научно втемелена вистина, дека сме потомци на Античките Македонци? Луѓе, па вашите тези се, ептем, еретички во однос на тезите на актуелната Влада и со нивниот караван на историчари, новинари, експерти, и сл. Значи , велите, Ацика гранде не е нашShok

Дали ние имаме испратено човек ви последни десет години во Ватикан да врши истражувања во Ватиканската библиотека?

Треба да и се остави на науката да одговори на некои прашања.
Но, во исто време Грците имаат предност од минимум 100 години во ископувања, и помагачи во облик на дивите копачи и нивните помагачи во КОС, УДБ, и тогашната политичка елита кои безмилосрдно крадеа икони по манастири и цркви и ги продаваа во странство.
За спомениците, наместо да се дадеа пари за истражувања ќе имавме до сега една книга која би била како бомба со нови библиографски сознанија.
Но, секако, ете, некој сака популизам, од тоа се состои денешната политика, panem et circenses

An inch today is tomorrow’s mile.
05-02-2011, 11:54 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#10

(05-02-2011, 11:54 PM)montehristo Wrote:
(05-02-2011, 06:42 PM)hristo Wrote: Чекајте, горе јавените форумџии тврдат дека денешните Македонци немаат врска со Античките Македонци? Дури повеќе, во прашање биле провизиите за спомениците а не искрено чувство, или научно втемелена вистина, дека сме потомци на Античките Македонци? Луѓе, па вашите тези се, ептем, еретички во однос на тезите на актуелната Влада и со нивниот караван на историчари, новинари, експерти, и сл. Значи , велите, Ацика гранде не е нашShok

Дали ние имаме испратено човек ви последни десет години во Ватикан да врши истражувања во Ватиканската библиотека?

Треба да и се остави на науката да одговори на некои прашања.
Но, во исто време Грците имаат предност од минимум 100 години во ископувања, и помагачи во облик на дивите копачи и нивните помагачи во КОС, УДБ, и тогашната политичка елита кои безмилосрдно крадеа икони по манастири и цркви и ги продаваа во странство.
За спомениците, наместо да се дадеа пари за истражувања ќе имавме до сега една книга која би била како бомба со нови библиографски сознанија.
Но, секако, ете, некој сака популизам, од тоа се состои денешната политика, panem et circenses

Да ти кажам да не речиш не ти реков,пред многу години еден историчар како поклон за некоја важна работа од ватикан ги добија во микро филмови итн скоро целиот материјал за Македонија,но тој со години седи и нема кој да даде пари за да се преведи и да се објави.Инаку да одат историчари и денес и го проучуваат архивот во Ватикан.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-02-2011, 12:01 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#11

(06-02-2011, 12:01 AM)афион Wrote:
(05-02-2011, 11:54 PM)montehristo Wrote:
(05-02-2011, 06:42 PM)hristo Wrote: Чекајте, горе јавените форумџии тврдат дека денешните Македонци немаат врска со Античките Македонци? Дури повеќе, во прашање биле провизиите за спомениците а не искрено чувство, или научно втемелена вистина, дека сме потомци на Античките Македонци? Луѓе, па вашите тези се, ептем, еретички во однос на тезите на актуелната Влада и со нивниот караван на историчари, новинари, експерти, и сл. Значи , велите, Ацика гранде не е нашShok

Дали ние имаме испратено човек ви последни десет години во Ватикан да врши истражувања во Ватиканската библиотека?

Треба да и се остави на науката да одговори на некои прашања.
Но, во исто време Грците имаат предност од минимум 100 години во ископувања, и помагачи во облик на дивите копачи и нивните помагачи во КОС, УДБ, и тогашната политичка елита кои безмилосрдно крадеа икони по манастири и цркви и ги продаваа во странство.
За спомениците, наместо да се дадеа пари за истражувања ќе имавме до сега една книга која би била како бомба со нови библиографски сознанија.
Но, секако, ете, некој сака популизам, од тоа се состои денешната политика, panem et circenses

Да ти кажам да не речиш не ти реков,пред многу години еден историчар како поклон за некоја важна работа од ватикан ги добија во микро филмови итн скоро целиот материјал за Македонија,но тој со години седи и нема кој да даде пари за да се преведи и да се објави.Инаку да одат историчари и денес и го проучуваат архивот во Ватикан.


Благодарам Афионе, дали можеш и името на историчарот да ни го соопштиш ако е тоа можно?
An inch today is tomorrow’s mile.
06-02-2011, 12:24 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#12

Кога ќе го сретнам тој податок повторно ќе го напишам,а и ќе се распрашам.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-02-2011, 08:26 AM
Reply