Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Најдобра македонска телевизија?
Author Message
ВАЖНА
Unregistered

 
#1

Која телевизија е најдобра според вас? Пожелно би било и кратко образложение за одговорот.

Сител. Ми се допаѓаат филмовите (еве вчера го даваа Комесарот Рекс), емисиите (Бумбар, бекстејџ), вестите (објективни)...
31-01-2011, 02:32 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#2

(31-01-2011, 02:32 PM)ВАЖНА Wrote: Која телевизија е најдобра според вас? Пожелно би било и кратко образложение за одговорот.

Сител. Ми се допаѓаат филмовите (еве вчера го даваа Комесарот Рекс), емисиите (Бумбар, бекстејџ), вестите (објективни)...

Сител има објективни вести? Ако се за тебе објективни партиските соопштенија на ДПМНЕ за некого не се. Филмовите- јас навечер не сум видел ништо друго освен филмови со четници и партизани, или бившојугословенски филмови. Оние кои ги даваат покасно се обично нискобуџетни, ретко да пуштат нешто квалитетно. Бумбар е емисија во која ако некој каже нешто против ДПМНе водителката го напаѓа и го исклучува, а им се остава простор на оние кои лаат во корист на власта и против Бранко, позагреота и покомично не може да биде. Не ќе да е таа телевизија најдобра. Ниедна наша телевизија не ми е по ќеиф, иако можам да кажам дека Телма е единствена во која се обрнува внимание и на културата и уметноста, ама филмовите најчесто не им чинат. А1 се покажаа како необјективни со тоа што ги застапуваат интересите на нивниот газда, иако се најнапредни во поглед на филмовите (оние играни, не турските серии). Што знам, од ниедна не сум импресиониран, ама од сите заедно се собира по нешто добро.
02-02-2011, 03:08 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#3

Лажи важна, таа е повеќе по а1,ама овде внесува тројански коњ. Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
02-02-2011, 03:43 PM
Reply
nuleg Offline
Junior Member
**

Posts: 19
Joined: Jan 2011
Reputation: 0
#4

(02-02-2011, 03:08 PM)Nikola Wrote:
(31-01-2011, 02:32 PM)ВАЖНА Wrote: Која телевизија е најдобра според вас? Пожелно би било и кратко образложение за одговорот.

Сител. Ми се допаѓаат филмовите (еве вчера го даваа Комесарот Рекс), емисиите (Бумбар, бекстејџ), вестите (објективни)...

Сител има објективни вести? Ако се за тебе објективни партиските соопштенија на ДПМНЕ за некого не се. Филмовите- јас навечер не сум видел ништо друго освен филмови со четници и партизани, или бившојугословенски филмови. Оние кои ги даваат покасно се обично нискобуџетни, ретко да пуштат нешто квалитетно. Бумбар е емисија во која ако некој каже нешто против ДПМНе водителката го напаѓа и го исклучува, а им се остава простор на оние кои лаат во корист на власта и против Бранко, позагреота и покомично не може да биде. Не ќе да е таа телевизија најдобра. Ниедна наша телевизија не ми е по ќеиф, иако можам да кажам дека Телма е единствена во која се обрнува внимание и на културата и уметноста, ама филмовите најчесто не им чинат. А1 се покажаа како необјективни со тоа што ги застапуваат интересите на нивниот газда, иако се најнапредни во поглед на филмовите (оние играни, не турските серии). Што знам, од ниедна не сум импресиониран, ама од сите заедно се собира по нешто добро.
Aфион па вие бегате од вистината затоа го напаѓате оснивачот на оваа тема Важна.Делумно се согласувам дека има партиски телевизии,тоа за мене е незамисливо бидејки сите телевизии се за сите граѓани.МТВ е најдобрата телевизија за мене како најобјективна и најреална а тие другите телевизии за мене се како гола вода.А за Сител тоа што го велите јас ке го заменам со тоа што таа телевизија дава најубави вести и има најдобри новинари господине.Ете тоа е вистината за телевизиите што вие одбивате или се плашете да ја кажете.

02-02-2011, 06:56 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#5

(02-02-2011, 06:56 PM)nuleg Wrote:
(02-02-2011, 03:08 PM)Nikola Wrote:
(31-01-2011, 02:32 PM)ВАЖНА Wrote: Која телевизија е најдобра според вас? Пожелно би било и кратко образложение за одговорот.

Сител. Ми се допаѓаат филмовите (еве вчера го даваа Комесарот Рекс), емисиите (Бумбар, бекстејџ), вестите (објективни)...

Сител има објективни вести? Ако се за тебе објективни партиските соопштенија на ДПМНЕ за некого не се. Филмовите- јас навечер не сум видел ништо друго освен филмови со четници и партизани, или бившојугословенски филмови. Оние кои ги даваат покасно се обично нискобуџетни, ретко да пуштат нешто квалитетно. Бумбар е емисија во која ако некој каже нешто против ДПМНе водителката го напаѓа и го исклучува, а им се остава простор на оние кои лаат во корист на власта и против Бранко, позагреота и покомично не може да биде. Не ќе да е таа телевизија најдобра. Ниедна наша телевизија не ми е по ќеиф, иако можам да кажам дека Телма е единствена во која се обрнува внимание и на културата и уметноста, ама филмовите најчесто не им чинат. А1 се покажаа како необјективни со тоа што ги застапуваат интересите на нивниот газда, иако се најнапредни во поглед на филмовите (оние играни, не турските серии). Што знам, од ниедна не сум импресиониран, ама од сите заедно се собира по нешто добро.
Aфион па вие бегате од вистината затоа го напаѓате оснивачот на оваа тема Важна.Делумно се согласувам дека има партиски телевизии,тоа за мене е незамисливо бидејки сите телевизии се за сите граѓани.МТВ е најдобрата телевизија за мене како најобјективна и најреална а тие другите телевизии за мене се како гола вода.А за Сител тоа што го велите јас ке го заменам со тоа што таа телевизија дава најубави вести и има најдобри новинари господине.Ете тоа е вистината за телевизиите што вие одбивате или се плашете да ја кажете.

Хахахахахаха МТВ е најобјективна? Ти дефинитивно нешто си се помешал. МТВ е гласноговорник на партијата која е на власт, во случајов ДПМНЕ. Дури и кога имаше фудбал летово, на полувремето водителите кои требаше да дискутираат за фудбалот тие збореа за некои си успеси на владата, што е случај можда во Кина, Северна Кореја или некоја друга диктаторска држава. И јас не сум Афион, и гледај на кого му реплицираш и не ги утињај имињата. Не ја напаѓам Важна, само има низа небулози во тврдењата кои морам да ги демантирам, како и кај тебе, зашто нешто што не е вистина не треба да се протне како вистина. Да кажеш дека ти се бендисува некоја телевизија е ОК, ама да кажеш дека е објективна кога не е, не можам да не се вмешам.
02-02-2011, 07:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Изборот на ВАЖНА е по мерилата на Груевски.
03-02-2011, 02:07 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#7

Мене ми се допаѓа најповеќе А1. Најквалитетна е од технички аспект. Дава најразноврсна програма, и во неа не превладува српска културна продукција. Новинарите, малку,се оптеретени од газдата, но тоа е случај и со сите други национални телевизии. Но, поради нејзиниот тековен антивладин став, најповеќе ја гледам неа. Зошто? Па, Владата треба да се цени по дела, значи што реално направила да го подобри животот на народот и како ја унапредлила Македонија пред светот. Се друго е гола пропаганда. Несреќа е ако некоја држава нема критички медијум према власта. Со свои ставови ни ги кажува минусите и недоследностите на владата. Потоа А1 дава најинтересни дебати. Јас, сепак, по малку ке зирнам и МТВ, и Канал 5 и Сител. За да направам биланс кој најповеќе забегува. Латас ми е најсимпатичен оти на најјасен начин ни ја дава ориентација на Владата. Каде Владата се стреми и каде не води.SmajlitoSmajlitoSmajlito
03-03-2011, 01:49 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#8

(03-03-2011, 01:49 PM)hristo Wrote: Мене ми се допаѓа најповеќе А1. ... во неа не превладува српска културна продукција.

Христо бе! Ти ова сериозно?
Let me hear you make decisions without your television.
03-03-2011, 02:46 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#9

Мислам дека најдобра е Алфа ТВ.

Доста добро стојат технички. Почнаа и целата програма да ја даваат во 16:9 (изгледа сега сменија нешто). Солидна сценографија и графика. Имаат добар програмски директор Љубомир Николовски.

Вестите им се опозициски (можеби и сдсмовски?), но многу подобри од А1. Позитивно е што главните вести (17:30) скоро никогаш не им почнуваат со црна хроника како на Сител и Канал 5, каде што се претерува, некогаш првин известуваат за сите убиства и сообраќајни несреќи во Македонија, па дури тогаш ги пуштаат главните вести од политиката или економијата. И нема прилози како на Канал 5 со некогаш и смешни извештаи од дописничката од Атина (а се спомне Македонија таа прилог прави). А1 претерува со сцоијално популистички прилози и претерано заземање на сдсмовски позиции.

Се потешко се доаѓа до играна и спортска програма (се отвараат специјализирани канали за таква програма), па добро е што не завршија како А1, Сител, Канал 5, да не бомбардираат со турски серии, туку донесоа и нешто добро (како Mad Man), а ја имаат и Ф1 и шпанксото првенство во фудбал.

Наместо со турски серии програмата ја поплнуваат со добри емисии. Зајди, Зајди - најдобра емисија за народна музика; Котон Клуб - многу добра емисија, нема ништо слично на другите телевизии; Пулс - интересен концепт, но не се секогаш успешни во избор на гостите и обработка на темите, но далеку подобра од понудите по другите телевизии; Зебра - често знае да биде интересна; Пресиниг - очекував лоша емисија, но доста добро им оди, поради тоа што оди секој ден се емитува мораа да шараат со изборот на гостите, па се наоѓаат доста интересни ликови; Вин-Вин - Оливера како Оливера; Утринската и програма не ја гледам ни на една телевизија, па не би можел да коментирам.

П.С. Кога сме кај телевизиите, има нешто интересно кај најголемите две. Сител постојано копира од А1. А1 почна со вести кои што ќе ги водат и уредуваат репортери, истото го направи и Сител, А1 се врати на презентери, во тој правец отиде Сител, а и други телевизии. А1 направи Ексклузив, Сител по некој месец Бекстејџ. А1 донесе турски серии, Сител донесе турски серии, кои што сега по примерот на А1 почнаа да ги синхронизираат... Од ова излегува дека Сител во А1 гледа некаков идол... Icon_razz

(This post was last modified: 03-03-2011, 03:25 PM by acko.)
03-03-2011, 03:23 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#10

(03-03-2011, 02:46 PM)Dojkar Wrote:
(03-03-2011, 01:49 PM)hristo Wrote: Мене ми се допаѓа најповеќе А1. ... во неа не превладува српска културна продукција.

Христо бе! Ти ова сериозно?

Да, во однос на провладиниот СИТЕЛ.Icon_lol

03-03-2011, 07:31 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#11

(03-03-2011, 07:31 PM)hristo Wrote:
(03-03-2011, 02:46 PM)Dojkar Wrote:
(03-03-2011, 01:49 PM)hristo Wrote: Мене ми се допаѓа најповеќе А1. ... во неа не превладува српска културна продукција.

Христо бе! Ти ова сериозно?

Да, во однос на провладиниот СИТЕЛ.Icon_lol

Ех, шта ми рече. Дакле дај шта даш, така? Icon_lol
Let me hear you make decisions without your television.
03-03-2011, 07:47 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#12

(03-03-2011, 07:47 PM)Dojkar Wrote:
(03-03-2011, 07:31 PM)hristo Wrote:
(03-03-2011, 02:46 PM)Dojkar Wrote:
(03-03-2011, 01:49 PM)hristo Wrote: Мене ми се допаѓа најповеќе А1. ... во неа не превладува српска културна продукција.

Христо бе! Ти ова сериозно?

Да, во однос на провладиниот СИТЕЛ.Icon_lol

Ех, шта ми рече. Дакле дај шта даш, така? Icon_lol

Да бе...кога нема подобро.
04-03-2011, 01:50 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#13

(04-03-2011, 01:50 PM)hristo Wrote:
(03-03-2011, 07:47 PM)Dojkar Wrote:
(03-03-2011, 07:31 PM)hristo Wrote:
(03-03-2011, 02:46 PM)Dojkar Wrote:
(03-03-2011, 01:49 PM)hristo Wrote: Мене ми се допаѓа најповеќе А1. ... во неа не превладува српска културна продукција.

Христо бе! Ти ова сериозно?

Да, во однос на провладиниот СИТЕЛ.Icon_lol

Ех, шта ми рече. Дакле дај шта даш, така? Icon_lol

Да бе...кога нема подобро.

Е што се А1 поназад од Сител во српската програма?
Ги избркавме партиските дискутанти, каде ни се ВАЖНА и Нулег? :(
27-05-2011, 02:17 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#14

Бркаат кампања сега... Icon_razz

27-05-2011, 02:54 PM
Reply
KRAZISTA
Unregistered

 
#15

сител=СРБОТЕЛ..зарем е потребен коментар....СРбизација во оваа бановина оди 70% преку мороните от СИТЕЛ:...во се другото Николае прав...
15-11-2011, 12:49 PM
Reply
KRAZISTA
Unregistered

 
#16

A bree ima li spas ot tie turskite sapunici na Kanalot 5....kOj ke se junak iznajde ot turskite sapunici da ne kurtuli....Velijata Ramkovski..moze voda da mu nosi na boris Stojmenov...Pogolem e toj Turak...i ot Ataturk...
17-12-2011, 06:33 PM
Reply