Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 1.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЦРВЕНИТЕ КМЕРИ ГО НАПУШТИА ПАРЛАМЕНТОТ-СТАЉИНИСТИТЕ ОСТАА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1Quote:Изјава за медиуми, СДСМ

СДСМ го напушта Парламентот
Скопје, 28.01.2011 година


Почитувани претставници на медиумите,
Почитувани граѓани,

Во Македонија конечно, дури и за последните скептици се е јасно. Дилеми повеќе за никого нема. На сцена е еден недемократски, авторитарен, ненароден режим.Quote:И НСДП ја напушта работата на Законодавниот дом

И НСДП ја напушта работата на Законодавниот дом. Со обидот да се замолчат слободните медиуми, Владата сака во Македонија да воведе диктатура, вели Тито Петковски
(This post was last modified: 28-01-2011, 04:56 PM by ЈорданПетровски.)
28-01-2011, 04:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА МЕДИУМИ-ГОРДАНА ЈАНКУЛОСКА
28.01.2011

[Image: 1.jpg]

Денес, за прв пат ВМРО-ДПМНЕ се согласува со СДСМ.

Да, Македонија е поделена.

Од една страна се оние кои кога беа на власт ја упропастија Македонија, отпуштија од работа 200 000 луѓе и ги уништија фабриките, а денес штитат криминал и не се срамат јавно да го кажат тоа, вршат притисок врз судството, спремаат листи за отстрел на судии и обвинители, и безобразно вршат притисок и се закануваат врз медиуми, инспирираат и прават поделби, ја ставаат на коцка иднината на Македонија, ставајќи се во заштита на криминалот во вредност од милионски суми евра, за кој е осомничен Велија Рамковски.

28-01-2011, 05:07 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#3

Ама и плата да не земате ,а не само не одиме во парламентот го бојкотираме а месецот помина плата си зема.

Си играат со оган ама на крајот нема да гори СДСМ или ВМРО - ДПМНЕ туку ќе гори народот.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
28-01-2011, 05:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(28-01-2011, 05:26 PM)афион Wrote: Ама и плата да не земате ,а не само не одиме во парламентот го бојкотираме а месецот помина плата си зема.

Си играат со оган ама на крајот нема да гори СДСМ или ВМРО - ДПМНЕ туку ќе гори народот.


Се слагам со тебе дека не требаат да земаат плата. Преведено на обичен јазик тие сега се во штрајк.


Но за вториот дел кој ке гори не се прав. Ке горат партиски водачи се додека не ја растурат службата.

[Image: vmxkjo.jpg]


[Image: 2md4gh1.jpg]
28-01-2011, 07:33 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#5

Во Тунис,Албанија умираа демонстранти,во сите демострации жртви се народот.

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
28-01-2011, 08:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(28-01-2011, 08:15 PM)афион Wrote: Во Тунис,Албанија умираа демонстранти,во сите демострации жртви се народот.


Погрешно сум те разбрал.

Мислам дека во Македонија до протести на кој ке има и крвопролевање тешко ке дојде. Се работи за судир внатре во семејството. Бранко има на располагање многу пософтицирани методи.
28-01-2011, 08:25 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#7

off-topic

Сега владата се на ред да штрајкуваат...потсетете се со клипчево нa вонвременските TLN:
(This post was last modified: 29-01-2011, 02:05 AM by Makedonec.)
29-01-2011, 02:04 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#8

Демек еве сега ќе МОРА да се распишат предвремени избори, штом тие како избраници на народот се откажуваат од представувањето на интересите на своите гласачи, по нивната логика ќе треба повторни избори...
Целиот овој циркус, сето м`кнење на заведен народ и партиски војничиња низ калта на улицата, сиот уличен театар и насилие врз здравиот разум, сето тоа за... предвремени избори?! Некој им обеќал дека ќе ги добијат?! Зашто без некакво ветување од крајно авторитетни инстанци дека предвремените избори ќе излезат во нивна полза, не верувам дека било кој со здрав разум би се нафатил на изведба на целиот театар...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
29-01-2011, 07:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9


[Image: 2ql62p3.jpg]


[Image: 10mixow.jpg]
30-01-2011, 02:45 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#10

(29-01-2011, 07:43 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Демек еве сега ќе МОРА да се распишат предвремени избори, штом тие како избраници на народот се откажуваат од представувањето на интересите на своите гласачи, по нивната логика ќе треба повторни избори...
Целиот овој циркус, сето м`кнење на заведен народ и партиски војничиња низ калта на улицата, сиот уличен театар и насилие врз здравиот разум, сето тоа за... предвремени избори?! Некој им обеќал дека ќе ги добијат?! Зашто без некакво ветување од крајно авторитетни инстанци дека предвремените избори ќе излезат во нивна полза, не верувам дека било кој со здрав разум би се нафатил на изведба на целиот театар...
Ова и би имало некоја смисла во непосредна демократија каде пратениците се бирани од нивните локални средини, но бидејќи имаме друг изборен модел, каде е важно колку гласа собереш вкупно на ниво на држава тогаш, подобар избор на зборови би бил нивните финансиери и лобисти.
Затоа и предвремени избори и нема да има, затоа што сите се дојдени да цицаат од државната цицка а не да ја управуваат и оправуваат државата.
Во непосредна демократија се знае кому си одговорен, на своите избирачи, непосредни комшии, сограѓани, бивши колеги од работа, во овој модел одговорен си и само на својата партија и водач, така да сите велат хајл фирер, затоа и трпи народот.
Затоа и имаме ѓон образ политичари.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 30-01-2011, 03:51 AM by montehristo.)
30-01-2011, 03:47 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#11

(30-01-2011, 03:47 AM)montehristo Wrote:
(29-01-2011, 07:43 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Демек еве сега ќе МОРА да се распишат предвремени избори, штом тие како избраници на народот се откажуваат од представувањето на интересите на своите гласачи, по нивната логика ќе треба повторни избори...
Целиот овој циркус, сето м`кнење на заведен народ и партиски војничиња низ калта на улицата, сиот уличен театар и насилие врз здравиот разум, сето тоа за... предвремени избори?! Некој им обеќал дека ќе ги добијат?! Зашто без некакво ветување од крајно авторитетни инстанци дека предвремените избори ќе излезат во нивна полза, не верувам дека било кој со здрав разум би се нафатил на изведба на целиот театар...
Ова и би имало некоја смисла во непосредна демократија каде пратениците се бирани од нивните локални средини, но бидејќи имаме друг изборен модел, каде е важно колку гласа собереш вкупно на ниво на држава тогаш, подобар избор на зборови би бил нивните финансиери и лобисти.
Затоа и предвремени избори и нема да има, затоа што сите се дојдени да цицаат од државната цицка а не да ја управуваат и оправуваат државата.
Во непосредна демократија се знае кому си одговорен, на своите избирачи, непосредни комшии, сограѓани, бивши колеги од работа, во овој модел одговорен си и само на својата партија и водач, така да сите велат хајл фирер, затоа и трпи народот.
Затоа и имаме ѓон образ политичари.

Така е, кај нас сеуште владее фиреризам и полтронство. Мора да се стави крај на Љубчо-Бранко-Грујовизмот (не навлегувам во нивниот ефект туку полтронството околу нив) за да имаме здрава нација во која секој ќе размислува како единка а не колективно. Ова деновиве што се случува е претеризам.
30-01-2011, 04:01 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#12

(30-01-2011, 04:01 AM)Nikola Wrote:
(30-01-2011, 03:47 AM)montehristo Wrote:
(29-01-2011, 07:43 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Демек еве сега ќе МОРА да се распишат предвремени избори, штом тие како избраници на народот се откажуваат од представувањето на интересите на своите гласачи, по нивната логика ќе треба повторни избори...
Целиот овој циркус, сето м`кнење на заведен народ и партиски војничиња низ калта на улицата, сиот уличен театар и насилие врз здравиот разум, сето тоа за... предвремени избори?! Некој им обеќал дека ќе ги добијат?! Зашто без некакво ветување од крајно авторитетни инстанци дека предвремените избори ќе излезат во нивна полза, не верувам дека било кој со здрав разум би се нафатил на изведба на целиот театар...
Ова и би имало некоја смисла во непосредна демократија каде пратениците се бирани од нивните локални средини, но бидејќи имаме друг изборен модел, каде е важно колку гласа собереш вкупно на ниво на држава тогаш, подобар избор на зборови би бил нивните финансиери и лобисти.
Затоа и предвремени избори и нема да има, затоа што сите се дојдени да цицаат од државната цицка а не да ја управуваат и оправуваат државата.
Во непосредна демократија се знае кому си одговорен, на своите избирачи, непосредни комшии, сограѓани, бивши колеги од работа, во овој модел одговорен си и само на својата партија и водач, така да сите велат хајл фирер, затоа и трпи народот.
Затоа и имаме ѓон образ политичари.

Така е, кај нас сеуште владее фиреризам и полтронство. Мора да се стави крај на Љубчо-Бранко-Грујовизмот (не навлегувам во нивниот ефект туку полтронството околу нив) за да имаме здрава нација во која секој ќе размислува како единка а не колективно. Ова деновиве што се случува е претеризам.


Само да додам уште една работа која заборавив да ја напоменам, пред 1998 додека уште беше непосредна демократија, уште имаше луѓе кои сакаа да влезат во политика како поединци, тогаш можеше да се стори нешто, подоцна партиите соочени со се помало ниво на одобрување и подршка решија да им ја одземат тое демократско право на избор, не знам која беше причинат, или подобро да се изразам оправдание,но, колку толку, не можеш во тие услови да си ѓон-образ политичар а така лесно да живееш во својата околина доколку си крадец, преварант, хохштаплер или што уште не.
Да скратам мојот професор се обиде, така сам, но неговиот син поучен со неговото искуство се приклони кон партија, и ете го сега добро му оди како политичар.
Но, како политичар правејќи компромис по компромис, попуштајќи ваму и таму во интерес на партијата, еден ден увидуваш дека си ја прешол границата, после тоа нема назад.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 30-01-2011, 04:36 AM by montehristo.)
30-01-2011, 04:33 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#13

Сега да се наоѓате во кожата на Бранко Црвенковски,не му е баш пријатно.Повеќе дали Велија ќе пропее.И ако пропее,што ќе пропее.
Што се однесува пак до одлуката да се излезе од Собранието,како и акцијата "И Јас сум А1",би го рекол следново.
Во 1994 година,ВМРО-ДПМНЕ и ДП на Гошев се повлекоа од вториот круг и не учествуваа,тогаш никому,ништо.Коалицијата на левите партии предводена од СДСМ+Албанските партии,си зедоа за право да владеат со Македонија како сакаат.
Ниту некој реагираше на изборната измама,туку сите ВМРОвци и народот ја почувствуваа демократијата на СДСМОвски начин.
Додека пиеја црно тиквешко,и се веселеа на големите гради на Арканица, се легализира грабежот,се случи атентатот врз Киро Глигоров,кој и по здобиените повреди продолжи да владее.На народот му доаѓаше да се самоубие,мислејќи дека нема надеж.
1996 година се собраа потписи со инијацитива за распуштање на Парламентот,кој е задолжен да го стори истото според Уставот на Р.Македонија.
Имено иницијативата се оспори од Тито Петковски,кој рече не бил собиран во полициските згради.Пуст бил зборот демократија.Кога место права,добиваме пендраци по грбот.
Па сега би било редно да се запрашаме колку е легитимна таа петиција на А1.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
31-01-2011, 12:56 AM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#14

Колку што А1 не емитува програма, толку и пратениците на СДСМ и неговите приврзоци ќе се откажат од Собранието. Се обложувам дека и понатаму ќе продолжат да си ги земаат пратеничките плати. Како што прави и ДПА во последните две години.
31-01-2011, 11:04 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#15

(31-01-2011, 11:04 AM)трендафил Wrote: Колку што А1 не емитува програма, толку и пратениците на СДСМ и неговите приврзоци ќе се откажат од Собранието. Се обложувам дека и понатаму ќе продолжат да си ги земаат пратеничките плати. Како што прави и ДПА во последните две години.

Мислам дека платите си ги земаат...Бар за тоа се секираат и едните и другите.
31-01-2011, 01:27 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#16

(31-01-2011, 11:04 AM)трендафил Wrote: Колку што А1 не емитува програма, толку и пратениците на СДСМ и неговите приврзоци ќе се откажат од Собранието. Се обложувам дека и понатаму ќе продолжат да си ги земаат пратеничките плати. Како што прави и ДПА во последните две години.

Веројатно да...исто како што и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ке продолжат да подржувааат секое предлог законско решение на Владата, наместо да биде филтер на Владата.Icon_lol

31-01-2011, 03:22 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#17

Или службата нека проработи сега,за да не спаси од секакви будали сценарија на опозицијата(кој одвај чекаат дестабилизација,и граѓански немири)...или нека си седат по страна,и да гледаме како Македонија го допира дното!

Па ова е срамота...низ светот има немири заради диктатори,кој доживотно седат на власт,а не поради леаглно и демократски избраници...а кај нас моментално опозицијата прави скандал....срамота ќе ни се смее светот!!!

Па луѓе бре за Македонија се работи...зар сега да подпаднеме под некакви притисоци и сценарија,и пак да се уназадиме за 10години???
(This post was last modified: 31-01-2011, 06:11 PM by Makedonec.)
31-01-2011, 06:09 PM
Reply
nuleg Offline
Junior Member
**

Posts: 19
Joined: Jan 2011
Reputation: 0
#18

(31-01-2011, 06:09 PM)Makedonec Wrote: Или службата нека проработи сега,за да не спаси од секакви будали сценарија на опозицијата(кој одвај чекаат дестабилизација,и граѓански немири)...или нека си седат по страна,и да гледаме како Македонија го допира дното!

Па ова е срамота...низ светот има немири заради диктатори,кој доживотно седат на власт,а не поради леаглно и демократски избраници...а кај нас моментално опозицијата прави скандал....срамота ќе ни се смее светот!!!

Па луѓе бре за Македонија се работи...зар сега да подпаднеме под некакви притисоци и сценарија,и пак да се уназадиме за 10години???
Македонец сосема се согласувам со вашиот пост.Дури и претседателот на собранието Вељановски упати апел да се врати опозицијата за да не се продлабочи како што вели опозицијата политичката криза.Инаку и јас сум за да се втрати опозицијата бидејки ние граѓаните ги бираме пратениците.
31-01-2011, 06:21 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#19

(31-01-2011, 06:09 PM)Makedonec Wrote: Или службата нека проработи сега,за да не спаси од секакви будали сценарија на опозицијата(кој одвај чекаат дестабилизација,и граѓански немири)...или нека си седат по страна,и да гледаме како Македонија го допира дното!

Па ова е срамота...низ светот има немири заради диктатори,кој доживотно седат на власт,а не поради леаглно и демократски избраници...а кај нас моментално опозицијата прави скандал....срамота ќе ни се смее светот!!!

Па луѓе бре за Македонија се работи...зар сега да подпаднеме под некакви притисоци и сценарија,и пак да се уназадиме за 10години???

Што треба службата да прави? Да земе да прети и да купува пратеници за да се вратат во Собранието? Напуштањето на собранието е лоша политичка одлука, но легитимна и легална. Нормално е и опозицијата да се потруди да предизвика предвремени избори. Работата на опозицијата е да предизвикува скандали кои што ќе и штетат на Владата (тоа не мора да значи и штета за државата). Доколку тие се моќни да предизвикаат политичка криза, значи дека треба да се распишат избори. А мислам дека и Груевски сака да распише избори, па најверојатно ќе ги имаме за некој месец.

Исто така, Македонија лесно паѓа во ’политичка криза’ затоа што изминативе години не направивме здрава политичка клима и не ги зацврстивме институциите. Македонија нема зошто да се враќа пред десет години, затоа што од тогаш не сме тргнале напред. Што е тоа подобро од пред десет години?

Македонските грѓани не треба да ’гинат’ за да го зашитат Груевски, или за да му помогнат на Бранко!!! Нема зошто тие да влегуваат во сендвич и да бираат страна помеѓу нив. Македонските граѓани треба да застанат против нив, компромитираните политички структури на една, а граѓаните на друга страна. Така се поставува линија... Линија која ќе значи демократија, слобода... со секој друг потег таа линија се брише!!!


31-01-2011, 09:59 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#20

(31-01-2011, 09:59 PM)acko Wrote:
(31-01-2011, 06:09 PM)Makedonec Wrote: Или службата нека проработи сега,за да не спаси од секакви будали сценарија на опозицијата(кој одвај чекаат дестабилизација,и граѓански немири)...или нека си седат по страна,и да гледаме како Македонија го допира дното!

Па ова е срамота...низ светот има немири заради диктатори,кој доживотно седат на власт,а не поради леаглно и демократски избраници...а кај нас моментално опозицијата прави скандал....срамота ќе ни се смее светот!!!

Па луѓе бре за Македонија се работи...зар сега да подпаднеме под некакви притисоци и сценарија,и пак да се уназадиме за 10години???

Што треба службата да прави? Да земе да прети и да купува пратеници за да се вратат во Собранието? Напуштањето на собранието е лоша политичка одлука, но легитимна и легална. Нормално е и опозицијата да се потруди да предизвика предвремени избори. Работата на опозицијата е да предизвикува скандали кои што ќе и штетат на Владата (тоа не мора да значи и штета за државата). Доколку тие се моќни да предизвикаат политичка криза, значи дека треба да се распишат избори. А мислам дека и Груевски сака да распише избори, па најверојатно ќе ги имаме за некој месец.

Исто така, Македонија лесно паѓа во ’политичка криза’ затоа што изминативе години не направивме здрава политичка клима и не ги зацврстивме институциите. Македонија нема зошто да се враќа пред десет години, затоа што од тогаш не сме тргнале напред. Што е тоа подобро од пред десет години?

Македонските грѓани не треба да ’гинат’ за да го зашитат Груевски, или за да му помогнат на Бранко!!! Нема зошто тие да влегуваат во сендвич и да бираат страна помеѓу нив. Македонските граѓани треба да застанат против нив, компромитираните политички структури на една, а граѓаните на друга страна. Така се поставува линија... Линија која ќе значи демократија, слобода... со секој друг потег таа линија се брише!!!

YeaYeaSe_klanjamSe_klanjam
31-01-2011, 10:18 PM
Reply