Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
А1 затворена!!!!!!!!!
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Само чекав кога ке почне дебатата помеѓу нашиот нов член Барба и водечките идеолози од Комитетот. И ...не чекав многу.Да се растеретиме малку јас и Ацко.
18-07-2011, 01:07 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

neznam sto sakase da kaze hristo vo po gorniov post no nema veze....

denes prodolzil sudskiot proces PAJAZINA vo koj svedocese Aleksandar Dimovski i koj go kazal slednovo :
"Дамовски во својата одбрана пред судот кажа дека целото сметководствено и финансиско работење на Време Еч, каде тој бил управител, било под ингеренции на Рамковски и лоцирано на Перо Наков.

Иако Рамковски формално не бил оснивач на весникот и фирмата, конците биле во негови раце. Дамовски сведочеше дека токму газда Велија присуствувал на сите преговори со оштететните печатници Цетис и Европа 92 како и со Скопски пазар. Неколку месеци по потпишувањето на договорите Рамковски одлучувал да престане со плаќање и да ги изигра."

a A1 nema nikakvo izvestuvanje od deneshnoto rocishte....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
18-07-2011, 06:53 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Со слични одбрани излегоа и дргутие директори на медумите на Рамковски. Петрушевски, Кочишки, Дамовски, сите тие изјавија дека не се занимавале со финансиските работи, за тоа бил надлежен Велија.

18-07-2011, 07:19 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(18-07-2011, 07:19 PM)acko Wrote: Со слични одбрани излегоа и дргутие директори на медумите на Рамковски. Петрушевски, Кочишки, Дамовски, сите тие изјавија дека не се занимавале со финансиските работи, за тоа бил надлежен Велија.

toa vo red, no zosto molk na A1???? 3 dena po red se prenesuvaa svedocenjata na amdi ramkovski na velija ramkovski.... zosto sega se odnesuvaat deka nema nisto????
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
18-07-2011, 07:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Заврши испрашувањето на сведоците, ќе почне доказната постапка:


И Дамовски потврди дека Велија затајувал данок и перел пари


Плати во кеш, неисполнети договори, фиктивни трансфери, заеми, фактури, аванси. Дамовски во својата одбрана пред судот кажа дека целото сметководствено и финансиско работење на "Време ЕЧ", каде што бил управител, било под ингеренции на Рамковски и лоцирано на "Перо Наков"


Александар Дамовски ја тргна маската - откри како работеле фирмите на Велија Рамковски. Тој е поранешен главен и одговорен уредник во весникот "Време" и еден од основачите на фирмата, а подоцна и управител на "Време ЕЧ".

Плати во кеш, неисполнети договори, фиктивни трансфери, заеми, фактури, аванси. Дамовски во својата одбрана пред судот кажа дека целото сметководствено и финансиско работење на "Време ЕЧ", каде што бил управител, било под ингеренции на Рамковски и лоцирано на "Перо Наков".

Иако Велија Рамковски формално не бил основач на весникот и фирмата, конците биле во негови раце. Сашо Дамовски сведочеше дека токму газда Велија присуствувал на сите преговори со оштететните печатници "Цетис" и "Европа 92", а и со Скопски пазар. Неколку месеци по потпишувањето на договорите Рамковски одлучувал да престане со плаќање и да ги изигра. Дамовски потврди и дека дел од вработените во весникот "Време" платата ја добивале во кеш.
Адвокатите на семејството Рамковски најпрво се обидоа исказот на Дамовски даден пред истражните судии да го прогласат за незаконски за подоцна исказот на уредникот и директор на "Време" да го наречат небулозен.
- Тоа се небулозни тврдења, небулозно е да се тврди дека се плаќало во кеш, а не се знае ниту од каде се тие пари, изјави адвокатот Мики Вујиќ.

Александар Дамовски иако е обвинет, никогаш не беше приведен за случајот Пајажина. Сам дојде и сам си замина од просториите на истражниот суд ноќта на 24 декември. Доби само наредба за редовно пријавување и одземање на патната исправа. Од самиот почеток се очекуваше неговата одбрана да му се спортивстави на сопственикот на А1.

Дамовски најотворено проговори за Пајажината на Рамковски. Досега единствено управителите на А1, Кочишки и Перушевски, потврдија дека сметководството и финансиите биле под негова палка. Списокот на обвинети е исцрпен и се очекува судот да закаже старт на доказната постапка.


18-07-2011, 11:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Судот потврди: А1 од денеска е во стечај


Веста од пред еден час за влегување на А1 во стечај, предмалку ја потврди судот. На барање на Јавното Правобранителство денеска за А1 е отворена е предстечајна постапка. Барањето е поднесено во име на Управата за јавни приходи.

Во решението на судот пишува дека за привремен стечаен управник се определува Ацо Петров. Меѓудругото, во решението стои и следново:

СЕ ОДРЕДУВА ОПШТА ЗАБРАНА за располагање со целокупниот имот на должникот и овластувањето за располагање со истиот преминува на привремениот стечаен управник
СЕ ЗАБРАНУВА одредувањето или спроведувањето на присилно извршување или обезбедување против должникот.
СЕ ЗАБРАНУВААТ исплатите од сметките на должникот.
СЕ ЗАДОЛЖУВА привремениот стечаен управник да го заштити имотот на должникот со сите соодветни средства, да дава согласност на органите за управување на должникот за водење на работењето се до донесување на одлука за отворање на стечајна постапка со цел да се избегне значително намалување на имотот и да испита дали од имотот на должникот можат да се намират трошоците на постапката и да изготви извештај за економско финансиската состојба на должникот.
СЕ ПОВИКУВААТ должниците на должникот и должниковите солидарни содолжници и гаранти без одлагање да ги исполнат своите обврски кон должникот.
СЕ ЗАДОЛЖУВА должникот да му овозможи на привремениот стечаен управник да влезе во неговите деловни простории за да може да ги спроведе потребните дејствија, како и да му допушти увид во трговските книги и неговата деловна документација“.


Дали А1 ке добие нов сопственик??
19-07-2011, 01:00 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-07-2011, 01:00 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Судот потврди: А1 од денеска е во стечај


Веста од пред еден час за влегување на А1 во стечај, предмалку ја потврди судот. На барање на Јавното Правобранителство денеска за А1 е отворена е предстечајна постапка. Барањето е поднесено во име на Управата за јавни приходи.

Во решението на судот пишува дека за привремен стечаен управник се определува Ацо Петров. Меѓудругото, во решението стои и следново:

СЕ ОДРЕДУВА ОПШТА ЗАБРАНА за располагање со целокупниот имот на должникот и овластувањето за располагање со истиот преминува на привремениот стечаен управник
СЕ ЗАБРАНУВА одредувањето или спроведувањето на присилно извршување или обезбедување против должникот.
СЕ ЗАБРАНУВААТ исплатите од сметките на должникот.
СЕ ЗАДОЛЖУВА привремениот стечаен управник да го заштити имотот на должникот со сите соодветни средства, да дава согласност на органите за управување на должникот за водење на работењето се до донесување на одлука за отворање на стечајна постапка со цел да се избегне значително намалување на имотот и да испита дали од имотот на должникот можат да се намират трошоците на постапката и да изготви извештај за економско финансиската состојба на должникот.
СЕ ПОВИКУВААТ должниците на должникот и должниковите солидарни содолжници и гаранти без одлагање да ги исполнат своите обврски кон должникот.
СЕ ЗАДОЛЖУВА должникот да му овозможи на привремениот стечаен управник да влезе во неговите деловни простории за да може да ги спроведе потребните дејствија, како и да му допушти увид во трговските книги и неговата деловна документација“.


Дали А1 ке добие нов сопственик??

Тоа што се знаеше и очекуваше, се и исполни. Така е тоа во земја каде се владее согласно законите и уставот. На ред е сега нов сопственик со нова уредувачка политика. По Скопје се шпекулира дека Латас сакал да стане главен уредник на највлијателната Тв станица во МК. А, се знае-што Латас посака... тоа му се исполнува.

19-07-2011, 01:36 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

privremen stecaen upravnik denes vlegol vo A1 (Aco Petrov)

a od carshiskite muabeti se slusha deka interes za A1 projavile britanskata mreza SKY i nekoj holangani
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 19-07-2011, 02:26 PM by barba.)
19-07-2011, 02:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:А1 борчи не 9, туку 30 милиони евра?!


Телевизијата А1 навистина има долг од 9,5 милиони евра кон УЈП, но таа всушност има и други долгови кои достигнуваат сума од неверојатни 30 милиони евра. Овие бројки штотуку ги кажа привремениот стечаен управник Ацо Петров во основниот суд Скопје 2 каде што денеска судот треба да пресече дали А1 ќе оди во стечај, а вработените ќе добијат откази. Петров рече дека А1 нема толку пари на сметката за да ги врати овие долгови и затоа побара да се отвори стечајна постапка.
Според Петров, на сметките на А1 има само околу 900.000 евра кои не се доволни да се наплатат долговите од околу 1.8 милијарди денари што ги има телевизијата.

Голем дел од тој долг е кон фирми поврзани со телевизијата кои се дадени во форма на позајмици, но сепак според Петров, малку е веројатно дека тие ќе се вратат.

- Видлива е неликвидноста на компанијата. Со позајмиците се генерира голем долг па фирмата покажува несолвентност. Исполнети се условите за отворање на стечајна постапка, а должникот има доволно средства да ги покрие трошоците на стечајната постапка - рече Петров.

Претходно и преставниците на Државното правобранителство и на УЈП побараа да се отвори стечајна постапка.

Против ваквата мерка беше единствено правниот застапник на телевизијата адвокатот Донче Наков кој рече дека телевизијата мора да продолжи да работи. За него е спорно што УЈП не повлекла барем дел од парите на сметката на А1 за да наплати дел од како што рече наводниот долг. Според него, несериозно е УЈП во две постапки да има неколку различни суми кои ги бара како долг за данок од телевизијата.
МА/ВЃ
26-07-2011, 12:19 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

А1 телевизија отиде во стечај
26.07.2011 - 13:10 | Македонија
Судот реши, стечајната постапка за А1 од денеска е отворена. Вработените добиваат откази, а дали Телевизијата ќе зрачи зависи од Советот за радиодифузија.


Привремениот стечаен управник утврдил дека Трговското радиодифузно друштво должи вкупно 30 милиони евра. 20 кон доверителите, а над 9,5 кон УЈП. На сметката на А1 имало само 900 000 евра.

- Неликвидноста на компанијата е видлива. Со позајмиците се генерира голем долг па фирмата покажува несолвентност. Исполнети се условите за отворање на стечајна постапка, а должникот има доволно средства да ги покрие трошоците на стечајната постапка - рече Петров.

Адвокатскиот тим на А1 и покрај доставените докази не успеа да го убеди судот дека телевизијата има средства да ги врати долговите, не помогна ниту барањето кој УЈП за плаќање на долгот на рати. На решението ќе реагираат.

Одлуката на Советот за радиодифузија би била позната најрано утре. Претседателот ќе консултирал правни експерти за да утврди дали ќе се одземе или дозволата за работа на телевизијата ќе остане во функција.

Не е исклучена ниту можноста, менаџментот на телевизијата да донесе одлука за прекин на програмата откакао сите вработени ќе добијат отказни решенија.

Иван Кузмановски
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
26-07-2011, 03:10 PM
Reply
Guest
Unregistered

 

(26-07-2011, 03:10 PM)barba Wrote: А1 телевизија отиде во стечај
26.07.2011 - 13:10 | Македонија
Судот реши, стечајната постапка за А1 од денеска е отворена. Вработените добиваат откази, а дали Телевизијата ќе зрачи зависи од Советот за радиодифузија.


Привремениот стечаен управник утврдил дека Трговското радиодифузно друштво должи вкупно 30 милиони евра. 20 кон доверителите, а над 9,5 кон УЈП. На сметката на А1 имало само 900 000 евра.

- Неликвидноста на компанијата е видлива. Со позајмиците се генерира голем долг па фирмата покажува несолвентност. Исполнети се условите за отворање на стечајна постапка, а должникот има доволно средства да ги покрие трошоците на стечајната постапка - рече Петров.

Адвокатскиот тим на А1 и покрај доставените докази не успеа да го убеди судот дека телевизијата има средства да ги врати долговите, не помогна ниту барањето кој УЈП за плаќање на долгот на рати. На решението ќе реагираат.

Одлуката на Советот за радиодифузија би била позната најрано утре. Претседателот ќе консултирал правни експерти за да утврди дали ќе се одземе или дозволата за работа на телевизијата ќе остане во функција.

Не е исклучена ниту можноста, менаџментот на телевизијата да донесе одлука за прекин на програмата откакао сите вработени ќе добијат отказни решенија.

Иван Кузмановски

I acko so drugarcheto negovo od Plovdiv Hristo kje svrshat na vesta za A1.Taka acko?
27-07-2011, 02:07 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(27-07-2011, 02:07 AM)Guest Wrote: I acko so drugarcheto negovo od Plovdiv Hristo kje svrshat na vesta za A1.Taka acko?

mislis na aco petrov
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
27-07-2011, 03:29 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(27-07-2011, 02:07 AM)Guest Wrote:
(26-07-2011, 03:10 PM)barba Wrote: А1 телевизија отиде во стечај
26.07.2011 - 13:10 | Македонија
Судот реши, стечајната постапка за А1 од денеска е отворена. Вработените добиваат откази, а дали Телевизијата ќе зрачи зависи од Советот за радиодифузија.


Привремениот стечаен управник утврдил дека Трговското радиодифузно друштво должи вкупно 30 милиони евра. 20 кон доверителите, а над 9,5 кон УЈП. На сметката на А1 имало само 900 000 евра.

- Неликвидноста на компанијата е видлива. Со позајмиците се генерира голем долг па фирмата покажува несолвентност. Исполнети се условите за отворање на стечајна постапка, а должникот има доволно средства да ги покрие трошоците на стечајната постапка - рече Петров.

Адвокатскиот тим на А1 и покрај доставените докази не успеа да го убеди судот дека телевизијата има средства да ги врати долговите, не помогна ниту барањето кој УЈП за плаќање на долгот на рати. На решението ќе реагираат.

Одлуката на Советот за радиодифузија би била позната најрано утре. Претседателот ќе консултирал правни експерти за да утврди дали ќе се одземе или дозволата за работа на телевизијата ќе остане во функција.

Не е исклучена ниту можноста, менаџментот на телевизијата да донесе одлука за прекин на програмата откакао сите вработени ќе добијат отказни решенија.

Иван Кузмановски

I acko so drugarcheto negovo od Plovdiv Hristo kje svrshat na vesta za A1.Taka acko?

За Ацко не знам, а Христо е од Сончев брег, поточно таму одам на одмор. Или е забрането да се оди таму на одморSmajlito Ке треба затоа да ми покажеш некоја уредба, пропис или слично со кое на македонските државјани се забранува одење на одмор во соседната и пријателска Бугарија.Iconwaveea9 Дали ке свршам на веста за А1...?!? Досега, право да ти кажам свршував на убави женски, е сега, како ке ме тера нагонот понатаму... не знам. Во секој случај ке те информирам.Da_ne_si_lud А, ти, како си устроен по тоа прашање? Мислам за А1,де!
28-07-2011, 10:29 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:„А1“ престана да емитува програма
30.07.2011
„А1 телевизија“ престана да емитува програма. Такво решение донела Агенцијата за електронски комуникации. За телевизијата претходно беше отворена стечајна постапка.

„Со решение донесено од Основниот Суд Скопје 2 Скопје, е отворена стечајна постапка над „Трговското радиодифузно друштво А1 телевизија Дооел Скопје – во стечај“ со седиште на ул. „Перо Наков“ број 60, Скопје. Во член 62 став 1 алинеја 4 од Законот за радиодифузна дејност е утврдено дека дозволата за вршење на радиодифузна дејност престанува да важи по сила на закон во случај на стечај или ликвидација“, соопшти вечерва Агенција за електронски комуникации.

Директорот на Агенцијата за електронски комуникации, како што стои во соопштението, вчера донел Решение со кое престануваат да важат одобренијата за користење на радиофреквенции во радиодифузната дејност издадени од Агенцијата за електронски комуникации на корисникот „Трговско радиодифузно друштво А1 телевизија Дооел Скопје – во стечај“.

Во соопштението се наведува дека по доставувањето на Решението со кое одобренијата за користење на радиофреквенции престануваат да важат денеска „Трговско радиодифузното друштво А1 телевизија Дооел Скопје – во стечај” согласно законот го прекина емитирањето на програмата во етер.
30-07-2011, 10:33 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Збогум Чомо, збогум Борјан, збогум Биле Јанкуловска, збогум Сафет, едно големо благодарам за сите нивни лаги, подлажнувања, дистрибуирање гласини и пропаганда, подметнувања, режирање драми...
Верувам нивните вистински работодавци ќе им најдат работа во догледно време, таков квалитетен режисерски и пропаганден кадар, таков талент а таков крај... трагично...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
31-07-2011, 12:22 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

pravdata e spora.... no sepak doaga!!!
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
31-07-2011, 12:32 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

Значи сега сета програма и пропаганда ќе ја префрлат во А2....или ќе си купат некоја друга телевизиичка за тие потреби???
31-07-2011, 01:09 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-07-2011, 12:22 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Збогум Чомо, збогум Борјан, збогум Биле Јанкуловска, збогум Сафет, едно големо благодарам за сите нивни лаги, подлажнувања, дистрибуирање гласини и пропаганда, подметнувања, режирање драми...
Верувам нивните вистински работодавци ќе им најдат работа во догледно време, таков квалитетен режисерски и пропаганден кадар, таков талент а таков крај... трагично...
Зар мислиш дека толкава инвестиција комуњариштава така лесно ке ја пуштат низ вода.
Како може А2 да работи. Чија е опремата, студијата, зградата .... Ако излезе дека опремата и зградата пак се на некој си Н.Н е на А1 и сега таму ке работи А2 ке излезе голема ујдурма во која бандата на Велија и Бранко пак ке ги изиграат законите.
31-07-2011, 02:03 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

(31-07-2011, 02:03 AM)ЈорданПетровски Wrote: Зар мислиш дека толкава инвестиција комуњариштава така лесно ке ја пуштат низ вода.
Како може А2 да работи. Чија е опремата, студијата, зградата .... Ако излезе дека опремата и зградата пак се на некој си Н.Н е на А1 и сега таму ке работи А2 ке излезе голема ујдурма во која бандата на Велија и Бранко пак ке ги изиграат законите.


A2 raboti na ista frekfencija kako i A1 .... sega A1 prekina da raboti mi se cini deka i e odzemena dozvolata.... no FREKFENCIJATA NE E ODZEMENA zatoa seuste odi vo eter A2... a dokolku A1 otide da se prodava za da se pokrijat zagubite toj sto ke ja kupi A1 ke si ja plati i dozvolata za rabota NO so kupuvanjeto na televizijata ke ja nasledi i FREKFENCIJATA i posle toa ne e bitno koj ja ima A2 zosto togas A2 ne ke moze da zraci vo eter zosto drug ke bide gazdata na A1 i toj predpostavuvam ke bide blizok so vmro-dpmne, a frekfencija za nacionalna televizija se dobiva na sekoi 7 godini... poslednata dozvola ja dobi ALFA TV vo 2007 ili 2008 sto znaci deka slednata frekfencija ke se dodeluva 2014.... NO pak ke moraat da cekaat do 2021 zosto za koncesijata vo 2014 veke ceka televizijata AB KANAL... taka da koj i da ja zeme A2 nema da vidi golema korist od neze
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
31-07-2011, 02:37 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8

p.s. imam greska gore koga velam deka A2 raboti na frekfencia na A1 mislam na koncesijata sto ja ima A1 za nacionalna tv vo neze ima poveke frekfencii preku koi mozat da zracat kanali nesto slicno kako MTV1, MTV2..... ili SITEL i SITEL 3....
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
31-07-2011, 02:43 AM
Reply