Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
А1 затворена!!!!!!!!!
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Е за такво нешто Јордане ќе морате да почнете со предлагање кандидати кои се неискомпромитирани и нивно ставање на кандидатски листи, како и понатамошно избегнување од асоцирање со оние веќе искомпромитирани како на пр. извесен бивш премиер кого едно време го имаше низ форумот со цитирани интервјуа и воспевање на неговиот лик и дело.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-03-2011, 08:14 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(13-03-2011, 08:14 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Е за такво нешто Јордане ќе морате да почнете со предлагање кандидати кои се неискомпромитирани и нивно ставање на кандидатски листи, како и понатамошно избегнување од асоцирање со оние веќе искомпромитирани како на пр. извесен бивш премиер кого едно време го имаше низ форумот со цитирани интервјуа и воспевање на неговиот лик и дело.

Немој да поистоветуваш нечии мислења со воспевања. Дали ние како Групација или Комитет некаде го "воспеваме" Љубчо?
13-03-2011, 08:17 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(13-03-2011, 06:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:

Ване баланс неможе да има!!!! ДПМНЕ заради тоа што е партија на власт ке добие помеѓу 250 и 300 илјади гласови. Колку и да се пишува против Груевски таа бројка неможе да се промениш. СДСМ ЗАРАДИ ЗЛОДЕЛАТА ОД ПОРАНО ке д...обие од 150200 илјади гласа. Овие бројки ги одразуваат и анкетите. Онаа каде се крие опасноста е во 50%-те проценти кои се неопределени и оние кои несакаат да излезат на избори. Под претпоставка која е реална на изборите да гласаат 25% од сега неопределените за ОМ, ДД и ВМРО НП тоа е бројка која е преку 300 илјади. Значи тие ке носат одлука кој ке формира влада, дали ДПМНЕ или СДСМ. Кажи ми што очекуваш од луѓе како Љупчо, Филип и Љубе . Дали ке останат да не коалицирааат со ДПМНЕ или со СДСМ. ??? Јас сум сигурен дека НЕ.!!!
Дали си се запрашал кој ги финасира ОМ и ДД. Кога ке го добиеш одговорот на оваа прашање ке го добиеш одговорот и со кого ке коалицираат. За "бизнис" реалциите помеѓу Љупчо и Груевски нетреба да се зборува многу.

13-03-2011, 08:19 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Специјален поздрав до КОТЛЕ, од Никола Младенов:


ВРЕМЕТО ЗА РОК-ЕНД-РОЛ ЗАВРШИ,ГРУЕВСКИ КОМАНДУВА КАЗАЧОК!

Само слепците не можат да видат, зошто Никола Пастир Груевски не сака да го реши спорот со Грција! Едноставно, тој во божемната одбрана на името си најде златен рудник за остварувања на неговите клучни цели.Прво, да си обезбеди владеење без никаква контрола. Кој тоа смее да бара отчет за криминално потрошените буџетски пари, кога човекот претставува единствен браник на нашата национална гордост?! Точно, оној што поинаку ќе каже, тој клевети и лаже, затоа што гарант се продал за грст сребреници, заради обезличување на милата Македонија, која само благодарејки на надчовечките напори на Пастирот конечно стана лична ем идилична!
Но, тоа не е се. Лажниот патриотизам носи уште една голема придобивка. Брутално дисквалификуваниот “ домашен непријател“ не дејствува сам. Како што учеше докажаниот демократ Јосип Броз, тој секогаш работи во спрега со надворешниот непријател. Гледате како сега се согласуваат домашните со надворешните душмани? И едните и другите, се мрштат над блескавите судски реформи на чичо Михајло. И едните и другите ја бранат предавничката А1 телевизија. Сите тие, до последниот, цмиздрат над цивилниот сектор и лошите меѓуетнички односи . Бајден дури и јавно не повлече за уши. Зошто? Затоа што навистина се загрижени за нашата демократѕија ?! Како да не, тие само сакаат да ни го сменат името . Ако го направиме тоа, тогаш ни збор нема да кажат за сево ова , по кое сега леат крокодилски солзи.
Гледате ли, колку убаво ем просто се објаснува компликуваната домашна и глобална политичка стварност со наводната одбрана на името. Штом некој стави и најмала забелешка за криминал во владините редови , или за наместени судски процеси со судии под владино влијание , или за откупување на своите и уништување на туѓите медијуми , или пак, за меѓуетничките односи , кои се толку добри што Македонците и Албанците од среќа си ги кршат главите на скопско Кале , вие веднаш излегувате со волшебниот збор- ИМЕТО. И, предавниците в миг се демаскирани , а вие катапултирани на првото место меѓу најголемите Македонци во историјата!
На ова причина за срамното злоупотребување на спорот со Грција , како кец на десетка, се лепи и втората. Човек просто не знае, на која да и даде првенство. Оти, колку што Груевски сака да си обезбеди лесен начин за бесконечно владеење , тој со ист жар не сака да станеме дел од ЕУ и НАТО. Доволен е еден поглед и врз неговите коалициони партнери , па да се сфати дека тоа друштво е за други, многу поинакви сојузи од евроатланскиот. Не треба повеќе време и за неговите медијумски мегафони , за да се заклучи истото. Кога ќе им паднат сите можни маскирани униформи , на виделина излегува нивниот перверзен поглед на блиското минато. Едни кукаат за Југославија, уништена од клетите Словенци и Хрвати. Други цмиздрат над НАТО бомбите врз Млошевиќ. Трети пиштат заради независноста на “ шверцерската“ држава Косово. Главно, сите се обединети во нивниот антизападен , и чудно но вистинито-антимакедомнки светоглед.
Да, ќе имаше ли самостојна Македонија без распадната Југославија? Каква можеше да биде таа со нааканиот Милошевиќ на северната граница? Ќе беа ли, Албанците во Македонија подготвени за соживот , доколку нивните сонародници од Приштина останеа безгласна буква во рамките на Србија? Тешко, богами, но ништо друго не може да се очекува од друштво, кое добро знае, што би останало од него без благодарност кон папочната врска со северот. Да беше поинаку, немаше Ѕинго и Латас да одат на канабето Слобино , да му нудат раме за плачење после неговата победа над НАТо пактот.
Се разбира, тоа друштво не е паднато од небо. Тоа е избор на самиот Груевски уште од неговите опозициони денови. Никој не го натера ниту женскиот дел од неговата партија да пее српски тажаленки за Косово среде Скопје, предц година-две. Не сите го прифатиле ритамот? Можеби, но јавноста не го слушна нивното незадоволство, а фала на прашање, Косана Девојка сеуште е омилен лидер на вмровките со особена доверба кај Пастирот!
Нормално, од “ зликовачкиот “ НАТО, поопасен мже да им биде само влезот во ЕУ. Таму пак, ептен незамисливо е владењето по нивниот терк. Дури таму нема место за “ предавници“ и “ патриоти“. Современа Европа не трпи таков подбив со цивилното општество, кое Груевци но го приредија и со божемните контра-протести на нивните партиски пшајташи, маскирани во “ жртви на транзицијата“. На кој Запад тие ќе му продаваат пуфки за слободни медијуми , подмачкани со минимум, 70 милиони евра буџетски реклами за пет години. Зар таму ќе може неказнето да фрлат 20 милиони за споменици , ако тие не вредат ниту шест. Во која таа Европа , удбашката направија на бате Саше ќе може цели пет години да работи без елементарна пратничка контрола...
18-03-2011, 11:35 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

...Накусо, тоа се клучните причини за политиката на актуелната власт . Таа е таква , каква што е , затоа што нејзините клучни протагонисти се скарани со либералната демократија и пазарната економија. Тие се во неразрешлив спор со клучните вредности на западната цивилизација. Диктаторскиот политички табиет се лепи на државното контролирање на сите економски текови во земјата, а таквиот тип на владеење прилега на некои други пространства. Затоа, впрочем, трагокомично звучат сите јавни настапи и писанија против Фуере, Рикар, Талер... и секој друг, кој ќе се дрзне на забелешка за таквото сфаќање на политиката. Во името на демократијата настапуваат луѓе, кои не прифаќаат спротивно мислење од сопственото?
Сепак, секое лошо-за арно. Ниедна лага не може вечно да трае. Груевци ги загубија нервите со Фуере кога Ѓорчев тресеше зелени против него во Брисел. Премиерот не се согласи со него, но, до коска го бранеше неговото право на различно мислење . За среќа, не мина долго , па сите дознавме дека “ синчето“ само го кажа она што таткото го веќе мислел. Начинот на кој го испратија Ирецот, јасно покажа дека Влатче не направи ништо без дозвола на Груевски. Ве молам, право на лично мислење во партија на авторитарен водач!?
Затоа, баш ме радува репризното издание со “ личнио став“ и на Ристо Никовски со кого сега божем не се согласува Милошоски. Уште поголема, пак, заслуга за брз расплет на бескрајно досаднава преродбеничка драмолетка може да има патриотското писмо на четворица новинари плус татко на актуелен министре. Таму има силен потенцијал за експресно симнување на маските и менување на песната. Потребно е само Груевски да се охрабри па, наместо проверените куќни пријатели, лично тој да обзнани крај на рок-енд-ролот и бодро да нарача Казачок. Со вотка, разбира се, за весело друштво. И тоа гратис, барем до евровизискиот избор , за кој не случајно одбравме љубавна песна со визионерски рефрен-Јас Македонец, таа Русинка. Доста беше ова жмигање кон Запад и јурење кон Истокот!
Ме плаши, сепак, дека ние ќе бидеме женското од песната на Влатко, кое нема да дојде на ред од српската, бугарската, грчката колешка , кои одамна си земале бројче и за Кремљ. Кој срам ќе биде тоа, ако Путин ни го прати Лавров , за в лице да ни го плесне она што му го соопшто и на Црвенковски во Петербург , пред три години после Букурешт: “ Нам не ни е драго, но среќен ви пат за НАТО, после компромисот со Атина. Нашите навлаженети, напупени, на расклатен руски велат -изволте ме, а бачушка ги откачува заради презафатеност. Со што? Кој знае, можебо со конечното давање една милијарда долари заем за Белград, после двегодишните лажни ветувања.
Голема брука ќе биде тоа, но изгледа нема пристоен начин за откачување на оние што бутаат глава таму, каде што , за среќа, не им е ни пишано!
18-03-2011, 12:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Христо, Никола бајаги доцни со воочувањето дека Груевски се откажува од РОК-ЕНД-РОЛОТ. Котле, многу одамна укажува на оваа свртување на Груевски.
Но овој текст повторно зборува за двојните стандарди на Младенов имено тој досега не УПАТИ ни збор на критика за ПРОРУСКАТА политика на Братот Љубе.

18-03-2011, 01:39 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(18-03-2011, 01:39 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Христо, Никола бајаги доцни со воочувањето дека Груевски се откажува од РОК-ЕНД-РОЛОТ. Котле, многу одамна укажува на оваа свртување на Груевски.
Но овој текст повторно зборува за двојните стандарди на Младенов имено тој досега не УПАТИ ни збор на критика за ПРОРУСКАТА политика на Братот Љубе.

Бев прецизен. Затоа кажав КОТЛЕ а не Комитетот... Во некои понови колумни во Котле, има ставови со кои Никола Младенов, не би се сложил. И, не само во оваа колумна тој зборува за просеверни погледи на оваа власт. Е, факт дека не ја оквалификува позиција на секој партиски лидер, посебно на тие во опозицијата. Неговиот коментар, беше за актуелната власт. Јас, како што го следам Младенов, тој никогаш не вади нож на “ мртвога германца“.

18-03-2011, 02:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(18-03-2011, 02:15 PM)hristo Wrote: Бев прецизен. Затоа кажав КОТЛЕ а не Комитетот... Во некои понови колумни во Котле, има ставови со кои Никола Младенов, не би се сложил. И, не само во оваа колумна тој зборува за просеверни погледи на оваа власт. Е, факт дека не ја оквалификува позиција на секој партиски лидер, посебно на тие во опозицијата. Неговиот коментар, беше за актуелната власт. Јас, како што го следам Младенов, тој никогаш не вади нож на “ мртвога германца“.


Во нецензурирањето на мислењата е разликата помеѓу КОТЛЕ и ФОКУС. КОТЛЕ остава читателите да донесат суд а Младенов и Костова ги "ослободуваат" читателите од таков напор, им сервираат само една вистина.

Ако Младенов е против проруската опција за него нема да е битно дали ја протежира власта или опозицијата.
Кога ке победи Љубе тогаш ли ке го критикува за проруската определба.??18-03-2011, 02:28 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(18-03-2011, 02:28 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(18-03-2011, 02:15 PM)hristo Wrote: Бев прецизен. Затоа кажав КОТЛЕ а не Комитетот... Во некои понови колумни во Котле, има ставови со кои Никола Младенов, не би се сложил. И, не само во оваа колумна тој зборува за просеверни погледи на оваа власт. Е, факт дека не ја оквалификува позиција на секој партиски лидер, посебно на тие во опозицијата. Неговиот коментар, беше за актуелната власт. Јас, како што го следам Младенов, тој никогаш не вади нож на “ мртвога германца“.


Во нецензурирањето на мислењата е разликата помеѓу КОТЛЕ и ФОКУС. КОТЛЕ остава читателите да донесат суд а Младенов и Костова ги "ослободуваат" читателите од таков напор, им сервираат само една вистина.

Ако Младенов е против проруската опција за него нема да е битно дали ја протежира власта или опозицијата.
Кога ке победи Љубе тогаш ли ке го критикува за проруската определба.??

Досега никој од напишаното на било кој форум не бил санкциониран. Јас, барем, не знам. А, санкции по новини и новинари колку сакаш. Младенов и Костова не ги “ ослободуваат“ читателите од таков напор, туку себе се обезбедуваат од нови тужби и давачки. Постирав еден извадок од ФОКУС каде се гледа, дека нема нивен новинар кој нема тужба и не се вртка по судоови. Од далеката демократска Канада е полесно и похрабро да се кажуваат вистините. Што се однесува за тоа дали некој е за проруска или проевропска опција? Битно е кој правец фаќа власта, партијата на власта. Од неа зависи и нашата судбина.

18-03-2011, 03:17 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

До каде стигна постапката против А1:

Quote:ТЕШКИ ПОВРЕДИ ВО ДАНОЧНАТА ПОСТАПКА ПРОТИВ МЕДИУМИТЕ
УЈП се фати во својата пајажина

Валентина Стојанчевска

Управата за јавни приходи и нејзиниот директор Горан Трајковски се фатија во сопствената пајажина со најновите нацрт-записници што ги доставија до телевизија „А1“ и до „Плус продукција“, фирмата што ги печати весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Од нив, но и од соопштенијата од УЈП и од изјавите на нејзиниот директор, недвосмислено се гледаат сите нелогичности што ги има во даночната постапка, што јасно говори дека станува збор за чиста политичка пресметка со медиумите. Имено, и покрај упорното тврдење на властите дека телевизија „А1“ не плаќала даноци и УЈП не можела да контролира, во нацрт-записниците доставени до фирмите се признава дека во целиот период од 2002 година, па се до полицискиот упад во ноември 2010 година, оваа институција правела дузина контроли во телевизијата „А1“. Во некои случаи наоѓала неправилности и издавала решенија со суми, кои телевизијата навремено ги плаќала. Во нацрт-записникот се споменуваат решенија што се однесуваат за контрола на платениот данок на додадена вредност, персонален данок, данок на добивка, како и останати јавни давачки. Во детали е раскажано за грешките и за ситните неправилности што биле утврдени од страна на даночниците сиве овие години, но и за потврдите дека „А1“ ги отстранила тие неправилности и си ја платила казната, па дури сосе каматата. Спротивно на сите овие податоци содржани токму во нивните записници, првиот човек на Управата за јавни приходи подолг временски период тврди дека неговите инспектори не можеле да вршат контрола врз телевизијата. Трајковски, критичната ноќ во ноември, кога специјалните полициски сили ги кршеа вратите на Перо Наков, во настапите кај провладините медиуми прво тврдеше дека „А1“ воопшто не е предмет на контрола, за потоа да тврди дека УЈП барала помош оти нејзините инспектори не можеле да ја вршат контролата и биле држени како заложници. Подоцна, во своите настапи УЈП тврди дека со години, односно во периодот од 2005 година, па се до 2010 година, тие не можеле да извршат контрола во телевизија „А1“ оти биле спречувани од вработените и од сопствениците. Потврда дека сите овие обвинувања се неточни пристигна и завчера од соопштението до медиумите, испратено од УЈП. Во него повторно се признава дека даночниците подолго време, односно уште пред упадот и апсењето на семејството Рамковски и на останатите, вршеле контрола во фирмите на Перо Наков, вклучувајќи ја и „А1“.
„Актите што ги носи УЈП се носат во различни фази на даночната постапка и врз наоди и факти до кои дошле даночните инспектори од увидот во соодветната документација, која можеби сега се наоѓа во судот, но, како што неколкупати е напоменато во јавноста, инспекцискиот надзор е отпочнат многу порано пред почнувањето на судската постапка“, се вели во соопштението на УЈП.
Следејќи ги сите овие изјави, соопштенија и записници, останува нејасно каде е вистината. Како тоа телевизија „А1“ не била предмет на истрага (изјава на Трајковски), а УЈП (соопштение) вели дека „инспекцискиот надзор е отпочнат многу порано“? Како тоа УЈП била спречувана да врши контрола во фирмите на Перо Наков, вклучувајќи ја и телевизија „А1“, а самата тврди дека правела контроли и издавала решенија за недостатоци? Како тоа „А1“ не плаќала данок, а плаќала казни сосе камата?
Од сите овие нелогичности станува јасно дека мотивот на целата операција е да се удрат медиумите што известуваат критички.
- Управата водела постапки и претходно, а сега ги користат наводите кои фирмите веќе ги платиле. Недозволено е да тврдат дека не правеле контроли, кога се било платено. Секоја година „А1“ поднесувала годишна даночна пријава. Повеќе од јасно е дека надлежните во јавноста сакаат да направат слика дека „А1“ не плаќа даноци, што не е точно - велат од правната служба на телевизијата. УЈП во јавноста изнесе информација дека фирмите на Перо Наков затаиле данок од девет милион евра, а паралелно со нив обвинителката Гордана Гешкоска, пак, калкулирајќи со три различни суми, стигна до вредноста од три милиони евра наводен долг. Нејзината неспретност со сумите ја потврди и државниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, кој посочи дека ќе побара одговорност од Гешкоска. Ова нема да биде првпат стручната компетентност на обвинителката да биде ставена под лупа бидејќи досега неколкупати беше разгледувана од нејзините надредени, поради што беше и разрешена од местото јавен обвинител во Одделението за организиран криминал и за корупција, по барање на Шврговски. Но, подоцна повторно успеа да си ја поврати функцијата, по одлука на советот, а за нејзиното враќање гласаше и министерот Михајло Маневски.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...eID=158079

Како што читам во текстот, УЈП баш не се прославила.
18-03-2011, 03:20 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(18-03-2011, 03:17 PM)hristo Wrote: Досега никој од напишаното на било кој форум не бил санкциониран. Јас, барем, не знам. А, санкции по новини и новинари колку сакаш. Младенов и Костова не ги “ ослободуваат“ читателите од таков напор, туку себе се обезбедуваат од нови тужби и давачки. Постирав еден извадок од ФОКУС каде се гледа, дека нема нивен новинар кој нема тужба и не се вртка по судоови. Од далеката демократска Канада е полесно и похрабро да се кажуваат вистините. Што се однесува за тоа дали некој е за проруска или проевропска опција? Битно е кој правец фаќа власта, партијата на власта. Од неа зависи и нашата судбина.

Што има врска тоа што сме во Америка со тоа што "Фокус" води про-СДСМовска политика? Јордан те прашува да се замислиш зошто Фокус се самоцензурира во критиките кон опозицијата. Ако е полициска држава, тогаш стравот треба да е од власта, не од опозицијата.

Тужби, колку што знам се поднесуваат за клевета, ако е вистина она што се изнесувам, тогаш, како што знам тужителот ги подмирува трошоците на неправедно тужениот за клевета.

Миленко, Мирка и Латас од една страна и А1, Утрински на друга барем може да кажеме дека се донекаде чесни затоа што отворено застапуваат страна. "Фокус" игра многу валкано претставувајќи се како независен медуим, кој свушност ако се гребне површината ќе се види дека е дефинитивно во еден од овие табори.
18-03-2011, 04:03 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(18-03-2011, 04:03 PM)Solenik Wrote:
(18-03-2011, 03:17 PM)hristo Wrote: Досега никој од напишаното на било кој форум не бил санкциониран. Јас, барем, не знам. А, санкции по новини и новинари колку сакаш. Младенов и Костова не ги “ ослободуваат“ читателите од таков напор, туку себе се обезбедуваат од нови тужби и давачки. Постирав еден извадок од ФОКУС каде се гледа, дека нема нивен новинар кој нема тужба и не се вртка по судоови. Од далеката демократска Канада е полесно и похрабро да се кажуваат вистините. Што се однесува за тоа дали некој е за проруска или проевропска опција? Битно е кој правец фаќа власта, партијата на власта. Од неа зависи и нашата судбина.

Што има врска тоа што сме во Америка со тоа што "Фокус" води про-СДСМовска политика? Јордан те прашува да се замислиш зошто Фокус се самоцензурира во критиките кон опозицијата. Ако е полициска држава, тогаш стравот треба да е од власта, не од опозицијата.

Тужби, колку што знам се поднесуваат за клевета, ако е вистина она што се изнесувам, тогаш, како што знам тужителот ги подмирува трошоците на неправедно тужениот за клевета.

Миленко, Мирка и Латас од една страна и А1, Утрински на друга барем може да кажеме дека се донекаде чесни затоа што отворено застапуваат страна. "Фокус" игра многу валкано претставувајќи се како независен медуим, кој свушност ако се гребне површината ќе се види дека е дефинитивно во еден од овие табори.

Соленик, имаш сосем погрешна перцепција за ФОКУС. Од каде ти чувство дека ФОКУС е про -СДСМ весник? Затоа што пишува критички против власта?? Од кога тоа таа твоја љубав спрема Груевци?? Тоа, по твој терк на разбирање. Значи, ако си критичен спрема власта, по автоматизам си за опозиција. Веројатно од сега го пратиш ФОКУС. Јас го следам од неговиот почеток. Тој ФОКУС беше жесток критичар на СДСМ кога тој беше власт до 1998 година, како и во периодот од 2002-2006 година, кога исто беше власт.Но, не декларативен критичар, туку со откривање на матните криминални афери. Као што имаше стрипови сега за Груевци, така тогаш имаше за Црвенковци. Од 1998-2002 година ги критикуваше потезите на Љубчо Георгиевски кога, пак, тој беше власт. Нели, нормално е , да независен медијум ја критикува актуелната власт. Што има ФОКУС да ја критикува СДСМ, кога на власт во МК скоро 5 години е ВМРО-ДПМНЕ?? Па, затоа таа ( СДСМ, де) ги изгубила изборите, затоа што лошо владеала. Тоа само во случај ако власта води политика која е од интерес на државата по клучни прашања, а опозиција е против тоа. Само тогаш може да се напаѓа опозицијата.ФОКУС се обиде да подлабоко загребе по подрумите на македонската политика. Два пати беше финансиски казнет, по судски пат по основа на клевета. Два пати плати Младенов по 25.000 евра. Да зборуваш отворено за криминал на двајца премиера во недемократска држава, Соленик, е голема работа. И, нормално, во држава каде судиите се под влијание на политичарите се заврши како што се заврши. Самиот кажа дека го следиш ФОКУС со задоцнување од неколку броја. Каде, жити бога, си нашол некој афирмативен текст во ФОКУС за СДСМ или Бранко Црвенковски? ФОКУС се однесува сосема нормално. Кога некој е на власт , тој ги напаѓа владините политики, а е пасивен кон опозицијата. Во однос на таков нормален пристап, тие твои “ чесни“ новинари и медијуми, ја фалат и глорифицираат власта или својата страна, при тоа не кажувајки ништо за нивните лоши политики или злоупотреба на власта. Ако, за тебе, тоа е чесен принцип, тогаш тотално не се разбираме. ФОКУС и во однос на политичката судбина на Јордан Петровски беше најангажиран. Најповеќе текстови за него беа дадени во ФОКУС. Е, сега, зошто му ја одземаш правото на мерка на Никола Младенов да има сопствен концепт по тоа колку се слага со се напишаното од други, или колку длабоко може да оди со критиките???Од него толку.Можеби твоите “ чесни“ новинари повеќе ке дадат за македонската кауза?SmajlitoНа крај на краиштата, зошто сите кои имаат критички однос кон системот во Македонија, да имаат единствен концепт, позиција или центар во разобличување на тој систем. Секој спрема можности. Гледаш дека во критики на системот вие од дијаспрата сте пожестоки во однос на тие што доаѓаат од самата Македонија. Си се прашал некогаш зошто е тоа така!?

19-03-2011, 08:17 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

@ hristo:
Твојов коментар е манипулација на моите пишувања од најнизок вид, а целта ти е очигледната суета или заслепена љубов кон одредени поединци. Се' повеќе добвам чувство дека и ти си го воспевал Грујица Мали некое време, но после твое лично разочарување од него гледаш само како да му напакостиш нему, без обзир на што ќе следи.

За граѓанинот политиката секогаш носи со себе истовремено две прашања: 1. што е моменталниот проблем; 2. каков проблем може да настане при рашавањето на моменталниот проблем?
Проблемот дека треба да се промени власта е одамна воочен. Следиот проблем се чини ниту ти, а особено "независниот" "Фокус" никако да го разберете. Младенов на неколку наврати веќе има изјавено (во телевизиски настапи, за кои нема задоцнување) "да си замине Груевски, но да не се врати Црвенковски", но притоа потенцира дека според него враќањето на СДСМ на власт е прифатливо! Теоријата на Младенов, е демек, БЦ ќе победел на избори, ама немало да стане мандатар - жити мајка! "Фокус" е чист Оперски медиум чија што задача не е ништо поразлична од било кој друг: да го држи народот во еден мал круг на ДПМНЕ-СДСМ. Како дел од арсеналот на КОС во (дез)информационата војна нивна цел е да ја контролираат опозиционерската порака. Си се запрашал ли зошто весникот која ја обработуваше "опера" и објаснуваше како се спроведувала во Хрватска, кога им дадовме текстови за македонските оперисти - тие ги одбија. Лицата за кои станува збор се Борјан Јовановски и Васко Евтов. Ајде можеби сум далеку па така ми се чини, но: кои се најголемите медиумски пријатели на "Фокус"?

Според мене, работата на независните медиуми е да биде комплетно објективен. Тоа значи каде што има заслуга да се поздравува, оти така се гради добра совест, а каде што има пакост да се критикува - без разлика дали станува збор за власт или опозиција, зашто денешната опзиција е утрешна власт. Без размислување барем еден чекор напред, Македонија останува во вртологот во кој таа живее 20 години.

За клевитите, ти пишав веќе: ако пишаното е виситина, за која има доказ, тужбата за клевета не проаѓа. Колку што можам да забележам, еден од текстовите на Јордан што ја напаѓа Доста кога таа е госпоѓица министерица, е означен како "строго лично". Исто, мислам дека со личните потписи на колумнистите во поново време, одговорноста на весникот зе намалува во одност на содржината.

А за ќотекот, сеуште ми немаш одговорено.

П.С.

абе, дечиња, колку време мина од кога "власта ја затвори А1"?
(This post was last modified: 19-03-2011, 02:37 PM by Solenik.)
19-03-2011, 02:36 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(18-03-2011, 03:20 PM)hristo Wrote: До каде стигна постапката против А1:

Quote:ТЕШКИ ПОВРЕДИ ВО ДАНОЧНАТА ПОСТАПКА ПРОТИВ МЕДИУМИТЕ
УЈП се фати во својата пајажина

Валентина Стојанчевска

Трајковски, критичната ноќ во ноември, кога специјалните полициски сили ги кршеа вратите на Перо Наков, во настапите кај провладините медиуми прво тврдеше дека „А1“ воопшто не е предмет на контрола, за потоа да тврди дека УЈП барала помош оти нејзините инспектори не можеле да ја вршат контролата и биле држени како заложници.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...eID=158079

Како што читам во текстот, УЈП баш не се прославила.

Тука паѓа кредибилитетот на целиов текст. Секој што гледаше А1 таа вечер виде дека немаше крешења на врати, или било каква употреба на сила од страна на МВР. Ваквото тенденциозно опишување на настаните создава доза на разумен сомнеж дека има "скирена агенда".

Патем, имаше ли некој друг медиум (освен засегнатите од Перо Наков) кој ја кораборираше оваа вест?
(This post was last modified: 19-03-2011, 02:42 PM by Solenik.)
19-03-2011, 02:42 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-03-2011, 02:36 PM)Solenik Wrote: @ hristo:
Твојов коментар е манипулација на моите пишувања од најнизок вид, а целта ти е очигледната суета или заслепена љубов кон одредени поединци. Се' повеќе добвам чувство дека и ти си го воспевал Грујица Мали некое време, но после твое лично разочарување од него гледаш само како да му напакостиш нему, без обзир на што ќе следи.

За граѓанинот политиката секогаш носи со себе истовремено две прашања: 1. што е моменталниот проблем; 2. каков проблем може да настане при рашавањето на моменталниот проблем?
Проблемот дека треба да се промени власта е одамна воочен. Следиот проблем се чини ниту ти, а особено "независниот" "Фокус" никако да го разберете. Младенов на неколку наврати веќе има изјавено (во телевизиски настапи, за кои нема задоцнување) "да си замине Груевски, но да не се врати Црвенковски", но притоа потенцира дека според него враќањето на СДСМ на власт е прифатливо! Теоријата на Младенов, е демек, БЦ ќе победел на избори, ама немало да стане мандатар - жити мајка! "Фокус" е чист Оперски медиум чија што задача не е ништо поразлична од било кој друг: да го држи народот во еден мал круг на ДПМНЕ-СДСМ. Како дел од арсеналот на КОС во (дез)информационата војна нивна цел е да ја контролираат опозиционерската порака. Си се запрашал ли зошто весникот која ја обработуваше "опера" и објаснуваше како се спроведувала во Хрватска, кога им дадовме текстови за македонските оперисти - тие ги одбија. Лицата за кои станува збор се Борјан Јовановски и Васко Евтов. Ајде можеби сум далеку па така ми се чини, но: кои се најголемите медиумски пријатели на "Фокус"?

Според мене, работата на независните медиуми е да биде комплетно објективен. Тоа значи каде што има заслуга да се поздравува, оти така се гради добра совест, а каде што има пакост да се критикува - без разлика дали станува збор за власт или опозиција, зашто денешната опзиција е утрешна власт. Без размислување барем еден чекор напред, Македонија останува во вртологот во кој таа живее 20 години.

За клевитите, ти пишав веќе: ако пишаното е виситина, за која има доказ, тужбата за клевета не проаѓа. Колку што можам да забележам, еден од текстовите на Јордан што ја напаѓа Доста кога таа е госпоѓица министерица, е означен како "строго лично". Исто, мислам дека со личните потписи на колумнистите во поново време, одговорноста на весникот зе намалува во одност на содржината.

А за ќотекот, сеуште ми немаш одговорено.

П.С.

абе, дечиња, колку време мина од кога "власта ја затвори А1"?

Ако, условно, прифатам дека тезите ти се исправни, излегува дека НЕМА медијум и новинар кои се независини. Или се независни ама не го разбираат проблемот, па нивната независнот е небитна. Ако е така, тогаш МК е капут. Лично мислам дека шемата не е така црно-бело обоена. Впрочем, како во ФОКУС се најде место за Ване Цветанов, Јанко Бачев. Или и тие се оперски мегафони? Или не го перцепирале до крај дното на МК и затоа ги пуштаат??
Што ти е тоа “ Се' повеќе добвам чувство дека и ти си го воспевал Грујица Мали некое време, но после твое лично разочарување од него гледаш само како да му напакостиш нему, без обзир на што ќе следи.“ Па, секој човек има право на надеж. После разочарување во Љубчо Георгиевски и неговите партнери, беше нормално да во другиот клон на вМРО-ДПМНЕ имаш надеж дека нештата ке се подобрат. Како ти е тој малограѓанкси термин “ напакостиш“ за состојба кога гледаш дека ништо од ветеното. Нормално, дека ке се дистанцираш од таа политика и практика на владеење. А, ФОКУС па ке го читам и ке ти го цитирам.
19-03-2011, 03:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-03-2011, 03:04 PM)hristo Wrote: Ако, условно, прифатам дека тезите ти се исправни, излегува дека НЕМА медијум и новинар кои се независини. Или се независни ама не го разбираат проблемот, па нивната независнот е небитна. Ако е така, тогаш МК е капут. Лично мислам дека шемата не е така црно-бело обоена. Впрочем, како во ФОКУС се најде место за Ване Цветанов, Јанко Бачев. Или и тие се оперски мегафони? Или не го перцепирале до крај дното на МК и затоа ги пуштаат??
Што ти е тоа “ Се' повеќе добвам чувство дека и ти си го воспевал Грујица Мали некое време, но после твое лично разочарување од него гледаш само како да му напакостиш нему, без обзир на што ќе следи.“ Па, секој човек има право на надеж. После разочарување во Љубчо Георгиевски и неговите партнери, беше нормално да во другиот клон на вМРО-ДПМНЕ имаш надеж дека нештата ке се подобрат. Како ти е тој малограѓанкси термин “ напакостиш“ за состојба кога гледаш дека ништо од ветеното. Нормално, дека ке се дистанцираш од таа политика и практика на владеење. А, ФОКУС па ке го читам и ке ти го цитирам.Христо, дали си сигурен дека сите текстови на Бачев и Ване се објавени во ФОКУС ??

Не се разбираме во основното. Никола треба да има став. Со толерирањето на русофилството на Љубе тој покажува дека нема свој став. Весникот треба да е отворен за различни ставови и видувања.
(This post was last modified: 19-03-2011, 03:34 PM by ЈорданПетровски.)
19-03-2011, 03:33 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(19-03-2011, 03:04 PM)hristo Wrote:
(19-03-2011, 02:36 PM)Solenik Wrote: @ hristo:
Твојов коментар е манипулација на моите пишувања од најнизок вид, а целта ти е очигледната суета или заслепена љубов кон одредени поединци. Се' повеќе добвам чувство дека и ти си го воспевал Грујица Мали некое време, но после твое лично разочарување од него гледаш само како да му напакостиш нему, без обзир на што ќе следи.

За граѓанинот политиката секогаш носи со себе истовремено две прашања: 1. што е моменталниот проблем; 2. каков проблем може да настане при рашавањето на моменталниот проблем?
Проблемот дека треба да се промени власта е одамна воочен. Следиот проблем се чини ниту ти, а особено "независниот" "Фокус" никако да го разберете. Младенов на неколку наврати веќе има изјавено (во телевизиски настапи, за кои нема задоцнување) "да си замине Груевски, но да не се врати Црвенковски", но притоа потенцира дека според него враќањето на СДСМ на власт е прифатливо! Теоријата на Младенов, е демек, БЦ ќе победел на избори, ама немало да стане мандатар - жити мајка! "Фокус" е чист Оперски медиум чија што задача не е ништо поразлична од било кој друг: да го држи народот во еден мал круг на ДПМНЕ-СДСМ. Како дел од арсеналот на КОС во (дез)информационата војна нивна цел е да ја контролираат опозиционерската порака. Си се запрашал ли зошто весникот која ја обработуваше "опера" и објаснуваше како се спроведувала во Хрватска, кога им дадовме текстови за македонските оперисти - тие ги одбија. Лицата за кои станува збор се Борјан Јовановски и Васко Евтов. Ајде можеби сум далеку па така ми се чини, но: кои се најголемите медиумски пријатели на "Фокус"?

Според мене, работата на независните медиуми е да биде комплетно објективен. Тоа значи каде што има заслуга да се поздравува, оти така се гради добра совест, а каде што има пакост да се критикува - без разлика дали станува збор за власт или опозиција, зашто денешната опзиција е утрешна власт. Без размислување барем еден чекор напред, Македонија останува во вртологот во кој таа живее 20 години.

За клевитите, ти пишав веќе: ако пишаното е виситина, за која има доказ, тужбата за клевета не проаѓа. Колку што можам да забележам, еден од текстовите на Јордан што ја напаѓа Доста кога таа е госпоѓица министерица, е означен како "строго лично". Исто, мислам дека со личните потписи на колумнистите во поново време, одговорноста на весникот зе намалува во одност на содржината.

А за ќотекот, сеуште ми немаш одговорено.

П.С.

абе, дечиња, колку време мина од кога "власта ја затвори А1"?

Ако, условно, прифатам дека тезите ти се исправни, излегува дека НЕМА медијум и новинар кои се независини. Или се независни ама не го разбираат проблемот, па нивната независнот е небитна. Ако е така, тогаш МК е капут. Лично мислам дека шемата не е така црно-бело обоена. Впрочем, како во ФОКУС се најде место за Ване Цветанов, Јанко Бачев. Или и тие се оперски мегафони? Или не го перцепирале до крај дното на МК и затоа ги пуштаат??
Што ти е тоа “ Се' повеќе добвам чувство дека и ти си го воспевал Грујица Мали некое време, но после твое лично разочарување од него гледаш само како да му напакостиш нему, без обзир на што ќе следи.“ Па, секој човек има право на надеж. После разочарување во Љубчо Георгиевски и неговите партнери, беше нормално да во другиот клон на вМРО-ДПМНЕ имаш надеж дека нештата ке се подобрат. Како ти е тој малограѓанкси термин “ напакостиш“ за состојба кога гледаш дека ништо од ветеното. Нормално, дека ке се дистанцираш од таа политика и практика на владеење. А, ФОКУС па ке го читам и ке ти го цитирам.

Малограѓански или не, тоа е како што е пред се' поради твојата кратковидост. Денес целта ти е само Грујо да си замине (што е и моја цел) но за разлика од мене, ти не водиш сметка кој ќе го смени. За тој проблем ти ќе се грижиш кога ќе е премногу доцна. Никој не ти брани да го читаш "Фокус", впрочем, како што не ти брани да читаш било кој друг медиум, па ни овој. Работата е да знаеш која им е целта на пораката. Бачев и Цветанов пишуваат во "Фокус" (Ване веќе не) (патем, Ване беше бајаги едностран, ако се сеќаваш добро, дури во 2-3 тескта повивуваше на гласање за ОМ и СДСМ; некои од колумните му збучеа како да беа пишувани во штабот на СДСМ, како на пример онаа кога велеше дека на митингот на СДСМ од 5.12.2010 имало 50.000-80.000, кога сите независни извори се согласија дека немало повеќе од 20.000), но сигурен ли си дека и за нивните писанија нема цензура од еден тип или друг? На пример некој текст не се совпаѓа со (како тоа го опиша ти?) "издавачката политика" на весникот.

Едно е да се има надеж, а друго е да се воспева човек од кој не си видел никави резултатати, Христо, како што беше случајот со тебе во раните денови на Груица.

Quote:"Ако, условно, прифатам дека тезите ти се исправни, излегува дека НЕМА медијум и новинар кои се независини. Или се независни ама не го разбираат проблемот, па нивната независнот е небитна. Ако е така, тогаш МК е капут"

Тоа е вистината, Христо. Доколку ја прифатиш како таква, без сентименталност, тогаш работата не е "МК е капут". Верувајќи во лажни пророци: тоа е капут! Оти, доколку ја прифатиш вистината, тогаш знаеш на што си, и знаеш што треба да се стори. Дали си подготвен тоа да го сторише друго прашање.

И повторно за ќотекот нема одговор, а ниту за она другото: колку време мина од кога власта ја затвори А1?
(This post was last modified: 19-03-2011, 03:38 PM by Solenik.)
19-03-2011, 03:36 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-03-2011, 03:33 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(19-03-2011, 03:04 PM)hristo Wrote: Ако, условно, прифатам дека тезите ти се исправни, излегува дека НЕМА медијум и новинар кои се независини. Или се независни ама не го разбираат проблемот, па нивната независнот е небитна. Ако е така, тогаш МК е капут. Лично мислам дека шемата не е така црно-бело обоена. Впрочем, како во ФОКУС се најде место за Ване Цветанов, Јанко Бачев. Или и тие се оперски мегафони? Или не го перцепирале до крај дното на МК и затоа ги пуштаат??
Што ти е тоа “ Се' повеќе добвам чувство дека и ти си го воспевал Грујица Мали некое време, но после твое лично разочарување од него гледаш само како да му напакостиш нему, без обзир на што ќе следи.“ Па, секој човек има право на надеж. После разочарување во Љубчо Георгиевски и неговите партнери, беше нормално да во другиот клон на вМРО-ДПМНЕ имаш надеж дека нештата ке се подобрат. Како ти е тој малограѓанкси термин “ напакостиш“ за состојба кога гледаш дека ништо од ветеното. Нормално, дека ке се дистанцираш од таа политика и практика на владеење. А, ФОКУС па ке го читам и ке ти го цитирам.Христо, дали си сигурен дека сите текстови на Бачев и Ване се објавени во ФОКУС ??

Не се разбираме во основното. Никола треба да има став. Со толерирањето на русофилството на Љубе тој покажува дека нема свој став. Весникот треба да е отворен за различни ставови и видувања.

Да бе, Јордане, не се разбираме во основното. Како може “ Никола треба да има став. Со толерирањето на русофилството на Љубе тој покажува дека нема свој став. Весникот треба да е отворен за различни ставови и видувања.“ Па, негов е весник.Плус, тој е новинар-аналитичар, коментатор. Не е политичар па да има став за сенешто. Тој анализира и пишува за ставови и начин на владеење на политичарите. Си има своја уредувачка политика. Не е зид на кој може секој да напише графит каков сака.Просто е. Комитетот нека издаде весник и нека пишува што сака.
20-03-2011, 09:33 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-03-2011, 03:36 PM)Solenik Wrote:
(19-03-2011, 03:04 PM)hristo Wrote:
(19-03-2011, 02:36 PM)Solenik Wrote: @ hristo:
Твојов коментар е манипулација на моите пишувања од најнизок вид, а целта ти е очигледната суета или заслепена љубов кон одредени поединци. Се' повеќе добвам чувство дека и ти си го воспевал Грујица Мали некое време, но после твое лично разочарување од него гледаш само како да му напакостиш нему, без обзир на што ќе следи.

За граѓанинот политиката секогаш носи со себе истовремено две прашања: 1. што е моменталниот проблем; 2. каков проблем може да настане при рашавањето на моменталниот проблем?
Проблемот дека треба да се промени власта е одамна воочен. Следиот проблем се чини ниту ти, а особено "независниот" "Фокус" никако да го разберете. Младенов на неколку наврати веќе има изјавено (во телевизиски настапи, за кои нема задоцнување) "да си замине Груевски, но да не се врати Црвенковски", но притоа потенцира дека според него враќањето на СДСМ на власт е прифатливо! Теоријата на Младенов, е демек, БЦ ќе победел на избори, ама немало да стане мандатар - жити мајка! "Фокус" е чист Оперски медиум чија што задача не е ништо поразлична од било кој друг: да го држи народот во еден мал круг на ДПМНЕ-СДСМ. Како дел од арсеналот на КОС во (дез)информационата војна нивна цел е да ја контролираат опозиционерската порака. Си се запрашал ли зошто весникот која ја обработуваше "опера" и објаснуваше како се спроведувала во Хрватска, кога им дадовме текстови за македонските оперисти - тие ги одбија. Лицата за кои станува збор се Борјан Јовановски и Васко Евтов. Ајде можеби сум далеку па така ми се чини, но: кои се најголемите медиумски пријатели на "Фокус"?

Според мене, работата на независните медиуми е да биде комплетно објективен. Тоа значи каде што има заслуга да се поздравува, оти така се гради добра совест, а каде што има пакост да се критикува - без разлика дали станува збор за власт или опозиција, зашто денешната опзиција е утрешна власт. Без размислување барем еден чекор напред, Македонија останува во вртологот во кој таа живее 20 години.

За клевитите, ти пишав веќе: ако пишаното е виситина, за која има доказ, тужбата за клевета не проаѓа. Колку што можам да забележам, еден од текстовите на Јордан што ја напаѓа Доста кога таа е госпоѓица министерица, е означен како "строго лично". Исто, мислам дека со личните потписи на колумнистите во поново време, одговорноста на весникот зе намалува во одност на содржината.

А за ќотекот, сеуште ми немаш одговорено.

П.С.

абе, дечиња, колку време мина од кога "власта ја затвори А1"?

Ако, условно, прифатам дека тезите ти се исправни, излегува дека НЕМА медијум и новинар кои се независини. Или се независни ама не го разбираат проблемот, па нивната независнот е небитна. Ако е така, тогаш МК е капут. Лично мислам дека шемата не е така црно-бело обоена. Впрочем, како во ФОКУС се најде место за Ване Цветанов, Јанко Бачев. Или и тие се оперски мегафони? Или не го перцепирале до крај дното на МК и затоа ги пуштаат??
Што ти е тоа “ Се' повеќе добвам чувство дека и ти си го воспевал Грујица Мали некое време, но после твое лично разочарување од него гледаш само како да му напакостиш нему, без обзир на што ќе следи.“ Па, секој човек има право на надеж. После разочарување во Љубчо Георгиевски и неговите партнери, беше нормално да во другиот клон на вМРО-ДПМНЕ имаш надеж дека нештата ке се подобрат. Како ти е тој малограѓанкси термин “ напакостиш“ за состојба кога гледаш дека ништо од ветеното. Нормално, дека ке се дистанцираш од таа политика и практика на владеење. А, ФОКУС па ке го читам и ке ти го цитирам.

Малограѓански или не, тоа е како што е пред се' поради твојата кратковидост. Денес целта ти е само Грујо да си замине (што е и моја цел) но за разлика од мене, ти не водиш сметка кој ќе го смени. За тој проблем ти ќе се грижиш кога ќе е премногу доцна. Никој не ти брани да го читаш "Фокус", впрочем, како што не ти брани да читаш било кој друг медиум, па ни овој. Работата е да знаеш која им е целта на пораката. Бачев и Цветанов пишуваат во "Фокус" (Ване веќе не) (патем, Ване беше бајаги едностран, ако се сеќаваш добро, дури во 2-3 тескта повивуваше на гласање за ОМ и СДСМ; некои од колумните му збучеа како да беа пишувани во штабот на СДСМ, како на пример онаа кога велеше дека на митингот на СДСМ од 5.12.2010 имало 50.000-80.000, кога сите независни извори се согласија дека немало повеќе од 20.000), но сигурен ли си дека и за нивните писанија нема цензура од еден тип или друг? На пример некој текст не се совпаѓа со (како тоа го опиша ти?) "издавачката политика" на весникот.

Едно е да се има надеж, а друго е да се воспева човек од кој не си видел никави резултатати, Христо, како што беше случајот со тебе во раните денови на Груица.

Quote:"Ако, условно, прифатам дека тезите ти се исправни, излегува дека НЕМА медијум и новинар кои се независини. Или се независни ама не го разбираат проблемот, па нивната независнот е небитна. Ако е така, тогаш МК е капут"

Тоа е вистината, Христо. Доколку ја прифатиш како таква, без сентименталност, тогаш работата не е "МК е капут". Верувајќи во лажни пророци: тоа е капут! Оти, доколку ја прифатиш вистината, тогаш знаеш на што си, и знаеш што треба да се стори. Дали си подготвен тоа да го сторише друго прашање.

И повторно за ќотекот нема одговор, а ниту за она другото: колку време мина од кога власта ја затвори А1?

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=135667

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130818
20-03-2011, 10:02 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(20-03-2011, 09:33 AM)hristo Wrote: Да бе, Јордане, не се разбираме во основното. Како може “ Никола треба да има став. Со толерирањето на русофилството на Љубе тој покажува дека нема свој став. Весникот треба да е отворен за различни ставови и видувања.“ Па, негов е весник.Плус, тој е новинар-аналитичар, коментатор. Не е политичар па да има став за сенешто. Тој анализира и пишува за ставови и начин на владеење на политичарите. Си има своја уредувачка политика. Не е зид на кој може секој да напише графит каков сака.Просто е. Комитетот нека издаде весник и нека пишува што сака.


Христо не се разбираме. Никола да кажеме е против македонското доближување до Русија. Тој тоа свое мислење треба секогаш и секаде да го каже јасно и гласно и да предупреди на луѓето во политиката кои се русофили.
ФОКУС како неделник треба да е отворен за различни мислења . Мислења спротивни и на Младенов. Зборот УРЕДУВАЧКА ПОЛИТИКА беше омилен во времето на едноумието. Додуша и денеска е доста користен.

пс. ние на КОТЛЕ бараме колумнист близок до СДСМ кој ке пишува колумни за да му отстапиме простор.
20-03-2011, 01:45 PM
Reply