Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 2.6 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Нема историска основа Охридската архиепископија да е бугарска
Author Message
Пирин Македонски Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Oct 2010
Reputation: -30

Ако Охридската архиепископија беше бугарска , нямаше така лесно да я "харизат" на СПЦ. Но и днес го правят ДС -попчетата и съд в България
21-01-2011, 06:01 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(20-01-2011, 10:01 PM)Critical Mass Wrote: Освем улогата во сите балкански држави, факт е дека на 23 мај 1905 година, Власите за прв пат биле признаени како посебен народ – Милет, од страна на турскиот султан Абдул Хамид II, кој донесе посебен документ, Ираде, со кој на Власите им се гарантира правото на влашки училишта во нивните комуни со влашки училишни инспектори и право на цркви и книги на свој мајчин јазик.

Се прашувам, коj спречува Македонците да се избораат за истото признавање од султанот?
identicno prasanje, identicen odgovor
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...7#pid30877

Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
21-01-2011, 06:19 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18

Да, видов дека е било предмет на дискусиja.
Според мене еден Гологанов, коj се опитал да отцепи епархии од Егзархиjата, но после се покаjал, не е добар пример.
Факт е дека бугарската преродба и борба против грчката Патриаршиjа почнува од Македониjа.
Имено во Скопjе први избркале грчкиот владика, сакаjки не друга, а бугарска црква и бугарски jазик во службите уште во 1829.

Всуштност нема масовна борба ниту за македонска црква, ниту за македонски jазик.
Наjмасовната организациjа- ВМОРО- нема ниту програма, ниту платформа за македонска црква и македонски jазик, а секоj обид (например Чуповски или Мисирков) е осуден и сретнува мигновен отпор од воjводите.
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
21-01-2011, 06:45 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Когато Мисирков написал "За македноцките работи" ВМРО заплашило, че ще го убие.
21-01-2011, 07:04 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Охридската архиепископия, която се опитват да създадат македонците сега, няма нищо общо със старата Българска Охридска Архиепископия, така че България не може да направи нищо. Ако македонската църква се признае за наследник на Българската Охридска Архиепископия, тогава вече има историческо основание за нейното възстановяване. Но тази която сега се опитват да създадат, никога не е съществувала в история. А който не знае за какво става дума, да започне да чете от началото на дискусията.
21-01-2011, 07:09 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(21-01-2011, 06:45 PM)Critical Mass Wrote: Да, видов дека е било предмет на дискусиja.
Според мене еден Гологанов, коj се опитал да отцепи епархии од Егзархиjата, но после се покаjал, не е добар пример.
Факт е дека бугарската преродба и борба против грчката Патриаршиjа почнува од Македониjа.
Имено во Скопjе први избркале грчкиот владика, сакаjки не друга, а бугарска црква и бугарски jазик во службите уште во 1829.

Всуштност нема масовна борба ниту за македонска црква, ниту за македонски jазик.
Наjмасовната организациjа- ВМОРО- нема ниту програма, ниту платформа за македонска црква и македонски jазик, а секоj обид (например Чуповски или Мисирков) е осуден и сретнува мигновен отпор од воjводите.

Па не е баш така.

Имаш други акцији независно од Гологанов. А колку се покајал е многу дискутабилно ај да не го вадам писмото од 1910.
Например, имаш петиција на Охриѓаните во 1890 кои велат меѓу другото:

‘...Покрај тоа што Бугарите не измамија и излагаа, тие ни го отфрлаат и јазикот, ни ги менуваат и нашите свети обичаи и ја менуваат и сета наша лика и прилика. Ние тоа не можеме повеќе да трпиме и не сакаме нашите деца да не колнат нас и гробовите на нашите предеди.

Сега ние се одделивме од Бугарите и сами сочинуваме словенски општини во Македонија, и сочинуваме самостоен народ. Како такви, ние сакаме да имаме наша црква, наши училишта. Ние си најдовме и наши учители, кои ги плаќаме и издржуваме....‘
http://mk.wikisource.org/wiki/%D0%9C%D0%...890_%D0%B3.

Имаш и други вакви работи. Na primer, vо 1873 имаш 6 црковни општини кои сакаат да влезат во унија со Рим бидејки;
‘Ве молиме браќа, сега е време да работиме деноноќно. Ние сакавме, како штоо ви е познато, да го поставиме македонското прашање порано, и одвај по 20 години можевме да го реализираме. Сега тоа е веќе решено. Затоа не стојте. Проповедајте насекаде. Одете во Кукуш, Воден, Гуменџе и други места. На подалечните пишувајте им често и насрчувајте ги да бидат цврсти. Весниците (егзархиски б.н} не пуштајте никаде додека не ја свршиме мисијата‘

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%B...1%98%D0%B0

Се на се кога ќе се собере, не мислам дека е цифрата е мала.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
21-01-2011, 08:37 PM
Reply
Пирин Македонски Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Oct 2010
Reputation: -30

Абе що се разправате за цръквата,, християните во Македония постоят от близо 2000 години,,,, бугараманството стоело со неговата цръкжа 20 години пред 100 години во Македония,,, грешка на историята толко,,,какво има толку да му умувате
21-01-2011, 09:09 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

За првото - извор - Писма од охридски граѓански здруженија, ДА ДСИП - Београд - ППО, Ф. 7, д. 6, п.бр. 962, 1890.

За второто - само фалсификати
Славко Димевски, За развојот на македонската национална мисла до создавањето на ТМОРО, Култура - Скопје, 1980Зограф, дај нешто посериозно.
21-01-2011, 09:11 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(21-01-2011, 09:09 PM)Пирин Македонски Wrote: Абе що се разправате за цръквата,, християните во Македония постоят от близо 2000 години,,,, бугараманството стоело со неговата цръкжа 20 години пред 100 години во Македония,,, грешка на историята толко,,,какво има толку да му умувате
Християните во Македония са барем от 3000 години-иядо преди Христа!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
21-01-2011, 09:13 PM
Website Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

На този форум всеки македонист се хвърля разпалено в борбата и след известно време напуска бойното поле с подвита опашка. Така че, за да разбереш за какво става дума прочети първо предишните дискусии.
21-01-2011, 09:27 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(21-01-2011, 09:27 PM)veritas Wrote: На този форум всеки македонист се хвърля разпалено в борбата и след известно време напуска бойното поле с подвита опашка. Така че, за да разбереш за какво става дума прочети първо предишните дискусии.

Кога некој ќе напиши татари ,монголи ,изроди вие се лутите ,а многу сакате Македонците да ги нарекувате македонисти.

Ме интересира администраторот врз база на кои документи дозволува Македонците да се нарекуваат македонисти.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
21-01-2011, 09:55 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(21-01-2011, 09:11 PM)Kasnakovski Wrote: За првото - извор - Писма од охридски граѓански здруженија, ДА ДСИП - Београд - ППО, Ф. 7, д. 6, п.бр. 962, 1890.

За второто - само фалсификати
Славко Димевски, За развојот на македонската национална мисла до создавањето на ТМОРО, Култура - Скопје, 1980Зограф, дај нешто посериозно.

Што фали на првиот извор?
ЗА второто, што фали на Славко?
Ама ако не веруваш на Славко, веруваш во Славејков? Или и тој не се важи?

Мојот личен впечаток, Ваше Преосвештенство, е дека никој тука не бара вистинска унија со Римокатоличката Црква. Тие само бараат начин да ја возобноват Охридската Архиепископија. Католиците исто го чувствуваат тоа, и затоа немаат голема доверба во луѓето со кои преговараат. Затоа не мислам дека е предоцна да се преземе акција и да се сузбие, а потоа и целосно уништи тоа движење.

Унијатското движење е поопасно во местата каде што порано имало Унија, од сличните причини. Кукуш доаѓа на прво место, по него е Дојран со симпатии од Струмица, Малешево и Воден. Солун, Серез, Мелник и Драмските села се зад нив. Нема голема унијатска пропаганда, ама каде што има чад, мора да има и оган. Назначувањето на отец Нил се чека за да избувне пламенот. Полјанската епархија веднаш ќе влезе во Унија, а Струмичката и Воденската епархија ќе и’ се придружат, како и голем број села од Солунско, Драмско и Сереско, и од други епархии. Другите Македонски епархии исто ќе се приклучат, прво Велешката, а потоа и Скопската епархија. Велешката епархија е исто незадоволна од нивниот епископ Дамаскин, а во исто време граѓаните на Велес, гладни за власт, веруваат дека тие треба да ја владеат Македонија во верските работи.

Причините за ваквата состојба во цела Македонија се многу очигледни. Македонските епархии и градови што веќе ги спомнав се многу огорчени од сериозната состојба во Црквата и од луѓето што им се назначени за свештеници. За ширењето на идејата за возобновување на Охридската Архиепископија врз основа на Унија исто е потпомогната од француските и австриските конзули, кои им ветуваат целосна заштита пред турските власти и од прогонот на Цариградската Патријаршија.

Грците индиректно му помагаат на ширењето на Унијата во Македонија, очекувајќи Егзархијата да ослабне од Унијата, и така да си најдат сојузници во ликвидирањето на Католичката пропаганда во Македонија. Тоа го заклучив од разговорите со грчкиот конзул во Солун. Тој ни најмалку не беше загрижен од ширењето на Унијата во Македонија. Напротив, Грција бара подршка за нивните економски и национални активности во Македонија. Според мислењето на грчкиот конзул, делот од луѓето што нема да ја прифатат Унијата, разочарани од Егзархијата, ќе си останат под јурисдикција на Патријаршијата. Во разговорите што ги водев, не случајно приврзаниците и следбениците на Унијата спомнаа дека „Македонското прашање“ може да се реши само преку Унија. За целосно да го искористат незадоволството и огорченоста на народот против Егзархијата, тие ги засилуваат нивните напади против Егзархијата. Зборуваат за Македонското прашање врз основа на верското прашање, но во исто време ги разгоруваат старите сепаратистички огнови меѓу Македонците – да создадат нов етнички регион преку Унијата – во духот на реформите на Мидхат-Паша.

Како што Римокатоличките агенти ја изработија културната и национална програма за унијата во 1860 година за ослободување на Бугарите од Патријаршијата, тие сега излегуваат со дефинирана програма за духовно и национално ослободување на Македонските епархии преку Унијата.

Македонските активисти веќе нашироко го користат изразот: Македонско национално движење во нивниот јазик, под што подразбираат независност, национално и црковно ослободување. На ова мора силно да му се обрне внимание, Ваше Преосвештенство, ова е многу важна работа од политички карактер, сепаратизмот се шири од верска накај поширока национална основа.


http://mk.wikibooks.org/wiki/%D0%92%D1%8...D0%B8_1874


Bugarski algoritam:

1. Или кажи не се важат документите
2. Или кажи не се важат луѓето, демек агенти.
3. Ако не може ни 1 ни 2, епа тогаш пак не се важи, биле малку или биле педери или умоболни...
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
21-01-2011, 10:18 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

Некои проблеми има со закачување на линкот. Изворот e Второ писмо од П. Р. Славејков - Февруари 1874
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
21-01-2011, 10:30 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18

Може ли некаков сканиран документ, бидеjки такви копи-пейст од блогови е малце несериозно?
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
(This post was last modified: 21-01-2011, 10:56 PM by Critical Mass.)
21-01-2011, 10:55 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(21-01-2011, 10:55 PM)Critical Mass Wrote: Може ли некаков сканиран документ, бидеjки такви копи-пейст од блогови е малце несериозно?
нали на края е отговорил!
(21-01-2011, 10:18 PM)Zoograf Wrote: Bugarski algoritam:

1. Или кажи не се важат документите
2. Или кажи не се важат луѓето, демек агенти.
3. Ако не може ни 1 ни 2, епа тогаш пак не се важи, биле малку или биле педери или умоболни...
въпреки,че не разбирам на какъв език е това
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
21-01-2011, 11:00 PM
Website Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(21-01-2011, 10:55 PM)Critical Mass Wrote: Може ли некаков сканиран документ, бидеjки такви копи-пейст од блогови е малце несериозно?

Не е од блог туку од wiki books. Овдека 80% од референците се од разни wiki (pedia, books, source, etc).

И што ќе правиш од скенот, нели и тој може да се измене со фотошоп - и така без крај. Ти го кажав изворот, повели најди го оригиналот, убеди се сам... Ај сега и од пиле млеко...
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
21-01-2011, 11:10 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(21-01-2011, 11:00 PM)TATAP Wrote:
(21-01-2011, 10:55 PM)Critical Mass Wrote: Може ли некаков сканиран документ, бидеjки такви копи-пейст од блогови е малце несериозно?
нали на края е отговорил!
(21-01-2011, 10:18 PM)Zoograf Wrote: Bugarski algoritam:

1. Или кажи не се важат документите
2. Или кажи не се важат луѓето, демек агенти.
3. Ако не може ни 1 ни 2, епа тогаш пак не се важи, биле малку или биле педери или умоболни...
въпреки,че не разбирам на какъв език е това

Pseudo code, fali samo if/else statement. Morav nesto da napisam, Kasnakovski go smetam intelegenten, ama go pretera....
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
21-01-2011, 11:11 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18

(21-01-2011, 11:10 PM)Zoograf Wrote:
(21-01-2011, 10:55 PM)Critical Mass Wrote: Може ли некаков сканиран документ, бидеjки такви копи-пейст од блогови е малце несериозно?

Не е од блог туку од wiki books. Овдека 80% од референците се од разни wiki (pedia, books, source, etc).

И што ќе правиш од скенот, нели и тој може да се измене со фотошоп - и така без крај. Ти го кажав изворот, повели најди го оригиналот, убеди се сам... Ај сега и од пиле млеко...

Видов дека е од Вики, не се отвара линкот.
Знам за што станува збор, има анализа на Униатското движење и писмата на Славеjков, како и публикациjата на д-р Славко Димевски, отпечатана во сп. „Разгледи”. г. XIV, кн. 5, Скопие, 1972 г.

Се работи за доста "различен" превод од оригиналот.

Писма на Петко Рачев Славейков по унията в Македония през 1874 г.Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
21-01-2011, 11:20 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Знаеш зошто се разликува?

Затоа што кога Славко беше во бугарскиот архив бугарчињата му ги подметнаа тие писма,за потоа откако ги објави убаво да го насамарат,и ова е познато на секој еден историчар од бугарија и македонија.
Со тоа и целата кариера на Славко беше уништена,па така бугарскиот трик беше успешен.

Секоја чест за трикот.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
21-01-2011, 11:51 PM
Reply
попович Offline
Member
***

Posts: 152
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

(21-01-2011, 11:51 PM)афион Wrote: Знаеш зошто се разликува?

Затоа што кога Славко беше во бугарскиот архив бугарчињата му ги подметнаа тие писма,за потоа откако ги објави убаво да го насамарат,и ова е познато на секој еден историчар од бугарија и македонија.
Со тоа и целата кариера на Славко беше уништена,па така бугарскиот трик беше успешен.

Секоја чест за трикот.

пак теории на конспирацията AplauzAplauzAplauz
язък, агентът Славко изигран от българската контраразведка Se_klanjam
22-01-2011, 12:41 AM
Reply