Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВЛАДА НА СДС=ВЛАДА НА ДПМНЕ ИЛИ НЕ....
Author Message
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#81

(09-02-2011, 07:21 AM)nikoj Wrote:
(09-02-2011, 05:33 AM)toni_a Wrote:
(08-02-2011, 03:16 PM)nikoj Wrote: Коњаник ме натрера да мислам. Си поставив за цел да анализирам зошто ми вели дека со мојата изјава да се престане да се критикува ГРУЈО го подржувам БЦ. Почнав да навлегувам во проблемот и дојдов до заклучок дека како и многу други македонци тој мисли дека ако си против ДПМНЕ мора да си СДС. Тоа е исто ако си за подржувач на македонската кауза тогаш си Бугараш или слично. За жал во мојов случај не е така. Јас сметам дека БЦ=ГРУЈО=МКД сега. Јас тоа не сакам да биде и утре.
над се’, за вистинскиот Македонец е Македонија.
нема партија,нема организација,нема друштво или клуб.

инаку помеѓу БЦ и Грујо неможе да се постави равенство, исто како што ниту еден од нив неможе да се израмни со Македонија.

со тоа што ги ставаш на исто ниво/рамниште тие два политичара (меѓусебно) а потоа и Македонија, докажуваш некомпетентност и злонамерност.


ЕПА НЕ СЕ СИТЕ ИСТИ!
најлоши се Б.Ц. и компанија,оние кои се обидуваш да ги релативизираш, а токму тоа друштво се гробарите на Македонија и Македонскиот народ од независноста па навака.
Сите ние знаеме дека лицето БЦ и компанија околу него се гробарите на МКД. Доколку ГРУЈО е спасител требаше во старт да преземе чекори кон елиминирање на гробарот. Тоа што БЦ шета слободно по Македонија, а ГРУЈО располага со сите средства да го уапси, го прави ГРУЈО соучесник. Ако си помагач во кривично дело тогаш си подложен на кривичен прогон. ЗАТОА велам БЦ=ГРУЈО=МАКЕДОНИЈА СЕГА. Знам дека на симпатизерите на ДПМНЕ то не им се допаѓа ама тоа е вистината. Дали груевски знае за некои од криминалите на БЦ јас мислам 100%. Зошто не презема нешто. Затоа што или е инволвиран или си седи мадро оти некој му кажал така.

Можеше ама не само сега. Уште во 1998 година заедно со Љубчо кога беше министер кај него во влада.
09-02-2011, 01:38 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#82

(09-02-2011, 08:53 AM)toni_a Wrote: а ти лично, за што би го притворил и осудил Б.Ц.?

конкретно според закон.

Според законот за злоупотреба на службена должност. Еве, еден случај по кој може да се осуди Црвенковски е случајот на Јордан Петровски (а има и други со слични досиеа).
09-02-2011, 02:42 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#83

(09-02-2011, 04:59 AM)toni_a Wrote:
(07-02-2011, 07:23 PM)Solenik Wrote: ... Јас живеам и гледам дека пазарната економија нека никаква зависност од имепријализмот.
...

ShokShokShok

Соленик, те молам...

на пр. најосновно, тргни од изборите за претседател во УСА...па префрли се во држави каде тие исти фирми имаат интереси/потреби...

Не мешајте империјализам/колонијализам (државна политика на насилно освојување на туѓа територија за цели на нејзина експлоатација) со реалноста на комперцијалниот свет (потребата од трговска размена на глобално ниво - поради присуството на пазари на ресурси и пазари на купувачи на различни места на светот). Американските фирми кои се присутни низ државите на светот се таму со согласноста на локалните власти, и ги плаќаат локалните давачки, како и плаќаат за добрата кои ги набавуваат од таму. Како домашните држави се однесуваат, тоа е нивна одлука. Јас не велам дека американските фирми се злато или дека се безгрешни, но правилото на комерцијалниот е секој да се бори за својот интерес.
(This post was last modified: 09-02-2011, 02:58 PM by Solenik.)
09-02-2011, 02:58 PM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#84

(09-02-2011, 02:42 PM)Solenik Wrote:
(09-02-2011, 08:53 AM)toni_a Wrote: а ти лично, за што би го притворил и осудил Б.Ц.?

конкретно според закон.

Според законот за злоупотреба на службена должност. Еве, еден случај по кој може да се осуди Црвенковски е случајот на Јордан Петровски (а има и други со слични досиеа).

Само да се отвори досието прииватизација јас мислам декља треба да земеме кредит да градиме затвор отио ке нема место за сите во постојните затвори. 90% од тие се луѓе директно или индиректно поврзани со БЦ. И затоа што бил премиер тогаш како ГРУЈО и ШУТРАКОТ а не презел ништо во моментот треба да одговара а со него и останатите дваица премиери. Злоупотреба на службената потреба и овластување ке мѕ биде дополна. НАДЕЖ. ЈАс мислам има доволно за минимум 10 години. А ако се точни некпои наводи дека работел под директива на старнски служби или влади треба да се суди и за ВЕЛЕПРЕДАВСТВО и ајде доста му е. А ти мислиш дека нема заштио БЦ да се обвини?
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
09-02-2011, 03:23 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#85

абе луѓе, да добиеш право вс. да си во право, се две сосема различни работи.
сите знаеме (некој повеќе,некој помалку,некој на свој грб осетил) што се’ правеа. и?

па они атентираа претседател на држава сред бел ден во центар на главен град и ништо не се случи.
сите знаеме кои се (во најмала рака) инволвирани личности, па никому ништо. ни премиер,ни министер не загубија функции! а за повеќе да не збориме...

но токму за тоа се работи: докажи! или веќе е касно?
(This post was last modified: 10-02-2011, 10:07 PM by toni_a.)
10-02-2011, 10:06 PM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#86

(10-02-2011, 10:06 PM)toni_a Wrote: абе луѓе, да добиеш право вс. да си во право, се две сосема различни работи.
сите знаеме (некој повеќе,некој помалку,некој на свој грб осетил) што се’ правеа. и?

па они атентираа претседател на држава сред бел ден во центар на главен град и ништо не се случи.
сите знаеме кои се (во најмала рака) инволвирани личности, па никому ништо. ни премиер,ни министер не загубија функции! а за повеќе да не збориме...

но токму за тоа се работи: докажи! или веќе е касно?

И сега што. ДА плачеме. Да го приифатиме ГРУЈО оти не е толку лош колку што е БЦ. НИКАКО. Бојкот брату Македонец. Нема влечење веке за нос. А за доказите. НЕКОИ ДЕЛА НЕ ЗАСТАРУВААТ. Повекето дела за кои се шпекулира за овие нашиве се од таа група.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
11-02-2011, 02:41 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#87

(10-02-2011, 10:06 PM)toni_a Wrote: абе луѓе, да добиеш право вс. да си во право, се две сосема различни работи.
сите знаеме (некој повеќе,некој помалку,некој на свој грб осетил) што се’ правеа. и?

па они атентираа претседател на држава сред бел ден во центар на главен град и ништо не се случи.
сите знаеме кои се (во најмала рака) инволвирани личности, па никому ништо. ни премиер,ни министер не загубија функции! а за повеќе да не збориме...

но токму за тоа се работи: докажи! или веќе е касно?

доказите се тред судијата Туфеџиќ, спор Петровски против Фрчкоски, Чокревски, Аврамовски итн, за злоупотреба на службена должност и прекршување на уставно загарантирани права. Досиеата како на Јордан Петровски се довени според правилник на МВР, одобрен од Владата на Црвенковски.

Прашањето не е во тоа дали може да се докажат делата на БЦ, туку зошто Владата на Груевски не се обидува тоа да го стори?
11-02-2011, 02:50 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,481
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#88

За сите дискутанти на оваа низа во овој форум.
Нема врска што Судиите се повикуваат на застареност на делата.
Како што напоменав во друга низа:
„Тешко на она поколение, чиишто судии заслужуваат да им се суди“ – (Арапска поговорка)

Да појаснам, значи ние сме демократија нели, вие сте во судската власт господа седите во фотељи на судии и одлучувате за правдата и неправдата, одлучувате за нечии судбини, за нечии животи.
Кога сте "погрешиле" немојте да се повикувате дека сте биле во "заблуда", тоа што сте биле во "заблуда" не ви го намалува степенот на одговорност, но попрво е дека вие сте биле компромитирани за така да судите, за кого сте одработувале, не ме интересира.
Она што треба да ви биде јасно е дека ќе одговарате за вашите дела поточно недела и праведно неделување.
Меѓународното право за човечки права започнува од 1948 година со повелбите.
За повеќе тука
An inch today is tomorrow’s mile.
11-02-2011, 09:19 PM
Reply
aleksandar-alex
Unregistered

 
#89

ni sdsm ni vmro ne stori nisto za da se podobri zivotot na nasiov narod ednostavno kazano narodot stana ovca i zaloznik na obecanjata na ovaa i prethodnata vlast. samo ke kazam kako bifsi clen na vmro-dpmne a sega i se sramam sto sum bil clen dolgi godini za ovaa partija. bezobrazlukot na gruevski mu nema kraj imame totalno raspadnato zdravstvo ne daj boze covek da se razboli a za toa ke navedam samo edno nemesto da se investira vo skopje 2014 mi mozelo da se investira vo zdravstvoto ali toa gospodinot gruevski nece da go napravi zatoa sto gleda da go unisti naseto zdravstvo so godini nema soodvetna oprema nema dovolno pari a i doktorite samo gledaat kako da im vleze vo dzeb kako da zemat mito a i vo najgolem broj slucaevi doktorite ne se strucno podgotveni za nivnata rabota. se soocuvame so dosta ne strucen kadar zato site sto bea strucni vece priminaa vo privatnike kliniki kako sistina ili remedika i kako mozat ovie kliniki da opstanat a naseto drzavno zdrvstvo da tone i da se davi vo dolgovi propagjaneto na zdrvstvoto e odobrno od vladata licno po moja gledna tocka i ke se nadovrzam site nie sme deneska svedoci na izgor struja na cenovniot sok sto sekoj dena go ceka nasiot narod a i jaka im dusa na nasiov narod makedonski samo ne znam kako socijalcite prezivuvaat so nekoj 2500 denari za 3 cleno semejstvo sto poprvo na napravat ovie ljugje so tie pari koga pred nekoj den bese izjaveno deka potrosuvackata kosinca za 4 cleno semejstvo iznesuva 30.000. gospodine gruevski izgleda dobro sto go istrenjirale narodov da zivee na vazduh
06-03-2011, 12:05 AM
Reply
progonuvan Offline
Junior Member
**

Posts: 1
Joined: Mar 2011
Reputation: 0
#90

http://konspiracija.blog.mk/2011/03/07/m...iot-narod/
Браво за твојот текст. Потребно ни е здружување на истомислениците. Текстот од погорниот линк кој го поставив во мојот блог: http://konspiracija.blog.mk, кој истотака е поставен тука на овој форум а и на форумот на воденица нуди и критика како што има во твојот текст но нуди и практични решенија. Видете го и понудете го на други за да се рашири вистината за конспирацијата која постои во Македонија посебно во овие 20 години.
15-03-2011, 11:27 PM
Reply