Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 2.8 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Какво искат българите от македонците и обратно
Author Message
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#21

Цел минимум ми е Мисла да асимилира што значи тоа, напишано од Ангел Динев

[Image: 20091105_151927_%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4.jpg]
[Image: 6334_1200919658831_1103747184_30610115_1532497_n.jpg]

09-01-2011, 08:19 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#22

Каснаковски во тогашно време при сите тие настани Македонците се надевале на помош од три места,Бугарија ,Србија и Русија како земји кој се словенски и ќе ја сфатат маката на Македонците,кога во Руско - Турската борба се изменаа границите и видое дека помошта за слободата на Македонците можи да дојди преку Русија односно преку Бугарија како Руски сателит земја,па затоа биле масовно барани црковни и просветителски делби од несловенската грчка црква и училиште.Во тоа време Србија е под менторство на Австро -Унгарија,а Бугарија под менторство на Русија,па нормално е дека народот надевајќи се на подобро да се приклучи кон посилната земја.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
09-01-2011, 08:27 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#23

Бугарија е под менторството на Русија многу кус период. Од 1885 г. Бугарското кнежество се ослободи до 1944г. од руското менторство. Има периоди на подобрување, има на заладување на руско-бугарските односи, но секогаш по 1885 г. Русија ја толерирала Србија.

Русија за да и` штети на Бугарија, но и да не и` штети на Србија ја лансира тезата за „македонските словени“.

Русија, која ја создаде Санстефанска Бугарија се објави против Соединението на Кнежеството и Източна Румелија, додека Англија не поддржа.

(This post was last modified: 09-01-2011, 08:38 PM by Kasnakovski.)
09-01-2011, 08:37 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#24

(09-01-2011, 08:37 PM)Kasnakovski Wrote: Бугарија е под менторството на Русија многу кус период. Од 1885 г. Бугарското кнежество се ослободи до 1944г. од руското менторство. Има периоди на подобрување, има на заладување на руско-бугарските односи, но секогаш по 1885 г. Русија ја толерирала Србија.

Русија за да и` штети на Бугарија, но и да не и` штети на Србија ја лансира тезата за „македонските словени“.

Русија, која ја создаде Санстефанска Бугарија се објави против Соединението на Кнежеството и Източна Румелија, додека Англија не поддржа.

Просто и ясно казано:

Откакто мераците на Русия да ни пороби, като преди това ни "освободи" се провалиха, България е трън в окото на азиатската империя и са ни пакостили по всякакъв начин.
09-01-2011, 08:40 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#25

(09-01-2011, 08:37 PM)Kasnakovski Wrote: Бугарија е под менторството на Русија многу кус период. Од 1885 г. Бугарското кнежество се ослободи до 1944г. од руското менторство. Има периоди на подобрување, има на заладување на руско-бугарските односи, но секогаш по 1885 г. Русија ја толерирала Србија.

Русија за да и` штети на Бугарија, но и да не и` штети на Србија ја лансира тезата за „македонските словени“.

Русија, која ја создаде Санстефанска Бугарија се објави против Соединението на Кнежеството и Източна Румелија, додека Англија не поддржа.
Па тој кус период е во времето на започнување на процесот на
создавање на нации,и таа е грешката која ја признава Ангел Динев.

И фала богу со некој да можам да разговарам,знам дека мунгос80 секогаш те фалел дека ти си единствен бугарин со кого може да се дебатира а да не се навредуваме.
Поздрав.BravoBravoBravo
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
09-01-2011, 08:43 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#26

(09-01-2011, 08:40 PM)Вовата Wrote:
(09-01-2011, 08:37 PM)Kasnakovski Wrote: Бугарија е под менторството на Русија многу кус период. Од 1885 г. Бугарското кнежество се ослободи до 1944г. од руското менторство. Има периоди на подобрување, има на заладување на руско-бугарските односи, но секогаш по 1885 г. Русија ја толерирала Србија.

Русија за да и` штети на Бугарија, но и да не и` штети на Србија ја лансира тезата за „македонските словени“.

Русија, која ја создаде Санстефанска Бугарија се објави против Соединението на Кнежеството и Източна Румелија, додека Англија не поддржа.

Просто и ясно казано:

Откакто мераците на Русия да ни пороби, като преди това ни "освободи" се провалиха, България е трън в окото на азиатската империя и са ни пакостили по всякакъв начин.
А ти немаш појма од руско - бугарските односи.Tuktuk0ni
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
09-01-2011, 08:45 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#27

Благодарам Афионе. Јас секогаш сум отворен за дискусии и кога видам дека грешам си ги корегирам ставовите. Поздрави го Мунгос80 и Андонов Бале, ако ги видиш во Битола.

Мунгос80 ми кажа дека си негова достојна одмена и е во право.
Што прави тој? Како е?
09-01-2011, 08:48 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#28

Одмара од се,моментално истражува нешто па кога ќе има ново ќе го видиме сите.И тој те поздравува знаеш дека повеќе непишува на форуми.
Фала.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
09-01-2011, 08:53 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#29

Знам. Бале беше човекот, кој ми ги отвори очите за македонската вистина.

Голем човек.

09-01-2011, 08:57 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#30

(08-01-2011, 10:04 PM)TATAP Wrote: да не ми викат татар

Мислев дека ти пречи ТАТАП. Icon_lol
Let me hear you make decisions without your television.
09-01-2011, 09:01 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#31

(09-01-2011, 08:57 PM)Kasnakovski Wrote: Знам. Бале беше човекот, кој ми ги отвори очите за македонската вистина.

Голем човек.

И на многу други ,но на крајот многу службеници од двете страни прво му го избришаа скрибд профилот па знаеш го направија бугарин на идивидиShok,а бугарите сакаа крва да му ја пијат и ќе идеа во Битола да го бараат,пред тоа на кајгана и крена раце од се,уште не е време за дијалог помеѓу нас македонците и бугарите ,како што рече и вчера вашиот претседател има многу националисти.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 09-01-2011, 09:04 PM by афион.)
09-01-2011, 09:02 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#32

Како го направиа Бугарин на Идивиди? Тоа сум го пропуштил?

Како може најголемиот Македонец да го направи некој Бугарин?

Кажи му да го погледне Царственикот. Денеска 2 саати си играв да го покажам.

http://www.scribd.com/doc/46548747/Carstvenik

Без него Идивиди умре. Историјата, де.
И јас не одам многу, а гледам и Чоли се префрли тука.

09-01-2011, 09:16 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#33

http://img411.imageshack.us/img411/2052/zakana000.png.
Важи ќе му пренесам.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
09-01-2011, 09:20 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#34

(09-01-2011, 09:01 PM)Dojkar Wrote:
(08-01-2011, 10:04 PM)TATAP Wrote: да не ми викат татар

Мислев дека ти пречи ТАТАП. Icon_lol
Твоят ТАТАП нема нищо общо с бугари-татари и турко-монголи Icon_wink

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 09-01-2011, 09:21 PM by TATAP.)
09-01-2011, 09:21 PM
Website Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#35

(09-01-2011, 09:20 PM)афион Wrote: http://img411.imageshack.us/img411/2052/zakana000.png.
Важи ќе му пренесам.

Линкот не работи.
Многу интересно ми стана, ама има проблем.


09-01-2011, 09:23 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#36

Kopile...
Ako misliish deka so mene mozesh da razgovarash taka mnooogu si se zaebal CHERGAR bugarski
Ti si sitna prodadena dusha a glumish tuka patriot !
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
09-01-2011, 09:25 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#37

Аре, и тоя полуде...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
09-01-2011, 09:30 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#38

(09-01-2011, 09:25 PM)афион Wrote: Kopile...
Ako misliish deka so mene mozesh da razgovarash taka mnooogu si se zaebal CHERGAR bugarski
Ti si sitna prodadena dusha a glumish tuka patriot !
Ама кој тоа му го напиша?


09-01-2011, 09:35 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#39

Какви са тия изблици на лудост, бе афионе?
Айдее, и тоя изперка.
09-01-2011, 09:36 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#40

(09-01-2011, 09:21 PM)TATAP Wrote:
(09-01-2011, 09:01 PM)Dojkar Wrote:
(08-01-2011, 10:04 PM)TATAP Wrote: да не ми викат татар

Мислев дека ти пречи ТАТАП. Icon_lol
Твоят ТАТАП нема нищо общо с бугари-татари и турко-монголи Icon_wink

Да, ама ти викаш „не сум ТАТАП, туку ТАТАР“. А сега... Абе во збунка сум ептен. Icon_lol
Let me hear you make decisions without your television.
09-01-2011, 09:37 PM
Reply