Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЧЕСТИТО ИСУСОВОТО РАЃАЊЕ
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#21

Евангелие на Матей

................................
1:18 А рождението на Исуса Христа {Помазаника.}биде така: след като бе сгодена майка му Мария за Иосифа, преди да бяха се съединили тя се намери непразна от Светия Дух.
1:19 А мъжът й Иосиф, понеже беше праведен, а пък не искаше да я изложи, намисли да я напусне тайно.
1:20 Но, когато мислеше това, ето, ангел от Господа му се яви насъне и каза: Иосифе, сине Давидов, не бой се да вземеш жена си Мария; защото зачнатото в нея е от Светия Дух.
1:21 Тя ще роди син, когото ще наречеш Исус {Спасител.}; защото Той е Който ще спаси людете Си от греховете им.
1:22 А всичко това стана за да се сбъдне реченото от Господа чрез пророка който казва:
1:23 "Ето девицата ще зачне и ще роди син; И ще го нарекат Емануил" (което значи, Бог с нас).
1:24 И тъй, Иосиф, като стана от сън, стори както му заповяда ангелът от Господа и взе жена си;
1:25 но не я познаваше докато тя роди [първородния си] син; и нарече го Исус.
...........................
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
04-08-2011, 12:23 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,577
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

(03-08-2011, 11:54 PM)barba Wrote: jordan te molam osvesti se, prvo nauci sto e CRKVA!!! Isus Hristos ne vospostavi poveke crkvi nego EDNA SOBORNA APOSTOLSKA PRAVOSLAVNA CRKVA (moras ova da go naucis)

sto e definicija za CRKVA :

Isus Hristos : "TAMU KADE DVAJCA SE SOBRALE VO MOE IME TAMU SUM I JAS"

toa e definicijata za CRKVA, e sea koga go znaeme ova (a moze da se proveri naj lesno vo BIBLIJATA) togas zemi ja biblijata I DOBRO PROCITAJ GO EVANGELIETO SPORED MATEJ

najdi i procitaj sto veli Sv. JOVAN KRSTITEL za doaganjeto na SPASITELOT - MESIJATA, tuka nema nikakvo raganje... nego ima DOAGANJE

i ova ne e politika pa da kuburime so izjavi ili kazano pa da se cita megu redovi ... mnogu precizno e pred se NAPISHANO!!!

i vprocem moe e da kazam a tvoe e dali ke prifatis ili ke si teras onaka TRADICIONALNO neli sepak tradicijata e najbitnoto nesto .... na kogo mu e gajle za verata.... bitna e tradicijata zosto mozeme da si ja menuvame i oblikuvame kako sto sakame...

p.s. vo 1950 godina na kongres na KPJ od eden od delegatite bila istaknata zagrizenosta deka lugeto i pokraj opismenuvanjeto, boenjeto na vnatreshnosta na crkvite lugeto ne se odkazuvale od hristijanstvoto i kako zaklucok na taa sednica e doneseno da ne se odi agresivno nego verata da se pretvoruva vo TRADICIJA.... a crkvite (zboram za gradbite) da se proglasat za KULTURNO NASLEDSTVO NA NARODITE I NARODNOSTITE NA JUGOSLAVIJA za da se iskrivi kolku sto e mozno poveke hristijanskoto ucenje... a sega skoro 61 godina posle toa se gleda deka uspeale.... neli koga se RAGA ISUS HRISTOS (da bide vecno negovoto sveto ime) i koga BOZIK E TRADICIJA... dobro 1:0 za komunizmot sto drugo da kazam....
izvini sto probav da UKAZAM deka se PRAVI ERES ali cim nekete da prifatite nema za ushi da ve vlecam... slobodni ste pravete sto sakate sepak GOSPOD BOG go stvori covekot po negov lik i mu dade pravo na IZBOR... taka i ti i site drugi imate pravo da si odbirate, jas odbiram da ja odfrlam tradicijata a da si ja zadrzam verata, pa sto bide neka bide!!!Јас не сум стручен по овие прашања но сум почитувач на нашата црква МПЦ-ОА, таму има стручни луѓе. Ако тие велат дека Исус се родил нема зошто да не им верувам. Сега живеам во држава каде повекето се католици гледам и тие го слават ИСУСОВОТО РАЃАЊЕ. Од тоа произлегува дека мнозинството Христијани веруваат во и го СЛАВАТ ИСУСОВОТО РАЃАЊЕ
04-08-2011, 01:36 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#23

(03-08-2011, 11:19 PM)barba Wrote: .... tradicija e na primer slavenje na ilindensko vostanie... a verata e sosema druga rabota...
znaes jas sum "anticki" PRAVOSLAVEN VERNIK ne sum tradicionist, zosto tradicijata moze da se smeni a VERATA NE!!! ...

јас тогаш сум антички православен традиционалист !
- МАКЕДОНЕЦ - по чувство,потекло и вера !!!

верата ми е ем ТРАДИЦИЈА, ем ПРАВОСЛАВНА,
бидејќи (православието) била основна категорија која не’ разграничувала и делела пред се’ од турци, а и од грци,срби+бугари... она на кое денес му велиме - потекло/нација/идентитет.

АНТИЧКИ, бидејќи моите гени не започнуваат со ханови и крумови, словени „со цевчиња преку Дунав“ и сл. , како на добар дел од учесниците на форумов, итн;

а наводниците во муабетот се затоа што не негирам еволуција и наука!
(This post was last modified: 12-08-2011, 11:12 PM by toni_a.)
12-08-2011, 11:06 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#24

Добро, барем сме можеле да си ги бираме гените... Icon_razz

13-08-2011, 12:05 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#25

неможеш да бираш - даден ти е. генот видливо или стихијно го наследуваш.

проблем настанува тогаш кога не си во баланс те. хармонија (со себе).
но како што гледам и читам, доста посетители и учесници не се во баланс со сопствените гени, за жал.

тсо оа што „ќе се испразнат„ или (сочувај Боже) „ќе убедат“ некој друг, нема да им донесе сатисфакција на душата.
(This post was last modified: 13-08-2011, 12:20 AM by toni_a.)
13-08-2011, 12:17 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#26

Тончи, во иронија пишав, затоа што во последно време сите лицитираме со нашите гени (индивидуално/колективно).

13-08-2011, 12:26 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#27

зборчето „сите„ - не ти е на место.

тоа што другите лицитираат, а јас или мои сонародници докажуваат, е туѓ проблем/лицитација. не е моја.
мое потекло неможам да лицитирам. можам да кажам да или не.
а доколку „личниот избор“ ми претставува проблем, тоа е чисто ЛИЧЕН ПРОБЛЕМ - не е колективна одговорност, која би ја оправдал со тоа што ќе ги наговорам другите околу мене!
(This post was last modified: 13-08-2011, 01:43 AM by toni_a.)
13-08-2011, 01:40 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#28

Честито Рождество Христово!
25-12-2011, 02:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,577
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29


Честит Божиќ на сите верници кои го слават денеска.26-12-2011, 03:19 AM
Reply