Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЧЕСТИТО ИСУСОВОТО РАЃАЊЕ
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#106-01-2011, 04:04 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#2

За многу години празникот, здравје и среќа по дома и Божја помош на пат...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
06-01-2011, 06:23 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

Честит празник. Судбината на човекот е не да биде Бог, туку да се стреми што повеќе да се доближи до божјите преформанси.Тој пат е пат, всашност, на неговото очовечување.
06-01-2011, 06:47 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#4

Нека ни е вечен празникот. Христо, одличен коментар!
06-01-2011, 06:54 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#5

Весела Коледа, братя македонци!
06-01-2011, 07:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,609
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6


Нека е срекен и вечен денот на Исусовотo раѓање
06-01-2011, 09:06 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#7

Среќен Бадник и Христос се роди!!
06-01-2011, 10:00 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#8

Навистина се роди! Како сум се најал мрсно денес, малку ми е неубаво што со свињетина и млеко во устата ова го кажувам.
06-01-2011, 11:43 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#9

Нека ни е вечен празникот...Христос се роди!!!
07-01-2011, 02:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,609
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

07-01-2011, 02:33 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#11

Христос се роди. Нека е честит празникот на сите православни браќа каде и да се!!!!
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
07-01-2011, 03:57 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#12

Za mnogu godini da ni se praznicive.

Administratore mnogu blagodaram za ubavata pesna.
07-01-2011, 04:01 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#13

За многу години, ваистина се роди
An inch today is tomorrow’s mile.
07-01-2011, 04:18 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#14

Навистина се роди.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-01-2011, 09:12 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#15

HRISTOS SE RODI07-01-2011, 03:27 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#16

"ЧЕСТИТО ИСУСОВОТО РАЃАЊЕ"
luge aman.... kako moze BOG da se RODI ... ama stvarno aman znajte si ja svojata religija ne bidete "neuki" ne shirete eres bar toa ne go pravete ....

"I am the Alpha and the Omega, the first and the last, the beginning and the end." --Revelations 22:13
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
03-08-2011, 07:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,609
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

(03-08-2011, 07:03 AM)barba Wrote: "ЧЕСТИТО ИСУСОВОТО РАЃАЊЕ"
luge aman.... kako moze BOG da se RODI ... ama stvarno aman znajte si ja svojata religija ne bidete "neuki" ne shirete eres bar toa ne go pravete ....

"I am the Alpha and the Omega, the first and the last, the beginning and the end." --Revelations 22:13
Дека ИСУС се родил вели ХРИСТИЈАНСКАТА ТРАДИЦИЈА. Што вели учењето на античките незнам, се надевма ке не просветлиш нас заблудените.
[Image: images?q=tbn:ANd9GcTHgd9VIZZw5xXzM32_Jf6...DYVeV1aGhD]

Quote:Според христијанската традиција, Бадник е денот пред раѓањето на Исус Христос. Суштината на овој празник е во споделувањето на радоста помеѓу луѓето, пред големиот ден. Се верува дека самиот збор “бадник” доаѓа од старословенскиот јазик, со значење да се биде буден. Затоа, на Бадник семејството е собрано околу домашната трпеза и седи до доцна во ноќта, очекувајќи го раѓањето Христово.

Божиќ е денот на Христовото раѓање според христијанската традицијa и е втор најголем празник во христијанството, по Велигден.
03-08-2011, 10:09 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#18

(03-08-2011, 10:09 PM)ЈорданПетровски Wrote: Дека ИСУС се родил вели ХРИСТИЈАНСКАТА ТРАДИЦИЈА. Што вели учењето на античките незнам, се надевма ке не просветлиш нас заблудените.
Quote:Според христијанската традиција, Бадник е денот пред раѓањето на Исус Христос. Суштината на овој празник е во споделувањето на радоста помеѓу луѓето, пред големиот ден. Се верува дека самиот збор “бадник” доаѓа од старословенскиот јазик, со значење да се биде буден. Затоа, на Бадник семејството е собрано околу домашната трпеза и седи до доцна во ноќта, очекувајќи го раѓањето Христово.

Божиќ е денот на Христовото раѓање според христијанската традицијa и е втор најголем празник во христијанството, по Велигден.

ne ti stoi ironija!!!

bratu, kaj nas antickite ima HRISTIJANSKA VERA a.k.a PRAVOSLAVNA ... a tradicija nema.... tradicija e na primer slavenje na ilindensko vostanie... a verata e sosema druga rabota...
znaes jas sum "anticki" PRAVOSLAVEN VERNIK ne sum tradicionist, zosto tradicijata moze da se smeni a VERATA NE!!! porano tradicija bese na 1-vi maj da se odi na piknik ama sega se smeni tradicijata i se odi na 2-ri (ili obratno neznam ne sledam komunisticki praznici)

SVETOTO PISMO i spored SVETATA APOSTOLSKA PRAVOSLAVNA CRKVA ne ucat (nas vernicite a ne tradicionalistite) deka GOSPOD BOG go praka svojot sin na zemjata da ne izbavi od grevovite (vo evangelieto spored MATEJ ) vo svetata loza na Aavram..... kralot DAVID .... carot Solomon...


kaj lugeto definicija ili za da nekoj se rodi treba predhodno MAZ i ZENA da imaat seksualni odnosni odnosno preku maskite i zenskite reproduktivni organi da se zacne PLOD..... i koga toj plod ke sozree dovolno za da pocnat negovite vnatreshni organi samostalno da rabotat togas se slucuva RAGANJE.... a znaeme (bar nie ANTICKITE PRAVOSLAVNI HRISTIJANI KOI SME VERNICI) deka deva MARIJA zacnala plod preku svetiot duh togas e prakticno nevozmozno ISUS HRISTOS (da bide vecno negovoto sveto ime) da se RODI!!!


vo PRAVOSLAVNATA VERA nie (anticki i ne anticki) vernicite ne cekame ISUS HRISTOS da se RODI .... nego go cekame DOAGANJETO NA SPASITELOT - MESIJATA (primetuvas kolku se razlicni zborovite raganje i doaganje?)
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 03-08-2011, 11:24 PM by barba.)
03-08-2011, 11:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,609
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

(03-08-2011, 11:19 PM)barba Wrote: ne ti stoi ironija!!!

bratu, kaj nas antickite ima HRISTIJANSKA VERA a.k.a PRAVOSLAVNA ... a tradicija nema.... tradicija e na primer slavenje na ilindensko vostanie... a verata e sosema druga rabota...
znaes jas sum "anticki" PRAVOSLAVEN VERNIK ne sum tradicionist, zosto tradicijata moze da se smeni a VERATA NE!!! porano tradicija bese na 1-vi maj da se odi na piknik ama sega se smeni tradicijata i se odi na 2-ri (ili obratno neznam ne sledam komunisticki praznici)

SVETOTO PISMO i spored SVETATA APOSTOLSKA PRAVOSLAVNA CRKVA ne ucat (nas vernicite a ne tradicionalistite) deka GOSPOD BOG go praka svojot sin na zemjata da ne izbavi od grevovite (vo evangelieto spored MATEJ ) vo svetata loza na Aavram..... kralot DAVID .... carot Solomon...


kaj lugeto definicija ili za da nekoj se rodi treba predhodno MAZ i ZENA da imaat seksualni odnosni odnosno preku maskite i zenskite reproduktivni organi da se zacne PLOD..... i koga toj plod ke sozree dovolno za da pocnat negovite vnatreshni organi samostalno da rabotat togas se slucuva RAGANJE.... a znaeme (bar nie ANTICKITE PRAVOSLAVNI HRISTIJANI KOI SME VERNICI) deka deva MARIJA zacnala plod preku svetiot duh togas e prakticno nevozmozno ISUS HRISTOS (da bide vecno negovoto sveto ime) da se RODI!!!


vo PRAVOSLAVNATA VERA nie (anticki i ne anticki) vernicite ne cekame ISUS HRISTOS da se RODI .... nego go cekame DOAGANJETO NA SPASITELOT - MESIJATA (primetuvas kolku se razlicni zborovite raganje i doaganje?)Нашата вера ПРАВОСЛАВНА-ХРИСТИЈАНСКА онаа која ја проповеда нашата црква МПЦ-ОА вели вака:


[Image: klz1312410506p.jpg]

[Image: jdv1312410672y.jpg]
03-08-2011, 11:31 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#20

jordan te molam osvesti se, prvo nauci sto e CRKVA!!! Isus Hristos ne vospostavi poveke crkvi nego EDNA SOBORNA APOSTOLSKA PRAVOSLAVNA CRKVA (moras ova da go naucis)

sto e definicija za CRKVA :

Isus Hristos : "TAMU KADE DVAJCA SE SOBRALE VO MOE IME TAMU SUM I JAS"

toa e definicijata za CRKVA, e sea koga go znaeme ova (a moze da se proveri naj lesno vo BIBLIJATA) togas zemi ja biblijata I DOBRO PROCITAJ GO EVANGELIETO SPORED MATEJ

najdi i procitaj sto veli Sv. JOVAN KRSTITEL za doaganjeto na SPASITELOT - MESIJATA, tuka nema nikakvo raganje... nego ima DOAGANJE

i ova ne e politika pa da kuburime so izjavi ili kazano pa da se cita megu redovi ... mnogu precizno e pred se NAPISHANO!!!

i vprocem moe e da kazam a tvoe e dali ke prifatis ili ke si teras onaka TRADICIONALNO neli sepak tradicijata e najbitnoto nesto .... na kogo mu e gajle za verata.... bitna e tradicijata zosto mozeme da si ja menuvame i oblikuvame kako sto sakame...

p.s. vo 1950 godina na kongres na KPJ od eden od delegatite bila istaknata zagrizenosta deka lugeto i pokraj opismenuvanjeto, boenjeto na vnatreshnosta na crkvite lugeto ne se odkazuvale od hristijanstvoto i kako zaklucok na taa sednica e doneseno da ne se odi agresivno nego verata da se pretvoruva vo TRADICIJA.... a crkvite (zboram za gradbite) da se proglasat za KULTURNO NASLEDSTVO NA NARODITE I NARODNOSTITE NA JUGOSLAVIJA za da se iskrivi kolku sto e mozno poveke hristijanskoto ucenje... a sega skoro 61 godina posle toa se gleda deka uspeale.... neli koga se RAGA ISUS HRISTOS (da bide vecno negovoto sveto ime) i koga BOZIK E TRADICIJA... dobro 1:0 za komunizmot sto drugo da kazam....
izvini sto probav da UKAZAM deka se PRAVI ERES ali cim nekete da prifatite nema za ushi da ve vlecam... slobodni ste pravete sto sakate sepak GOSPOD BOG go stvori covekot po negov lik i mu dade pravo na IZBOR... taka i ti i site drugi imate pravo da si odbirate, jas odbiram da ja odfrlam tradicijata a da si ja zadrzam verata, pa sto bide neka bide!!!
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
03-08-2011, 11:54 PM
Reply