Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 3.27 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЈАВНА ПОРАКА ДО НОВИНАРИТЕ НА МАКЕДОНИЈА
Author Message
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#21

(12-01-2011, 11:33 AM)Тозовац Wrote: Етикетата нема да ја коментирам сфаќам дека си само и ти еден од многуте(види мој став кај темата за етикетите).За мене разумно решение е тоа што ќе ни ГАРАНТИРА влез во НАТО само да ни останат истите граници затоа што јас сакам да живеам тука.Без улога на меѓународната заедница сакам да живеам во хомогено општество бидејќи секојдневно се уверувам се повеќе и повеќе дека нема соживот.
Додека не влезат Косово и Албанија во ЕУ,ние ако сакаме стабилна држава треба да почекаме за влез...бидејќи ако тие два клучни региона останат надвор од Еу,а ние влеземе...замисли си дури тогаш колку нови падобранци(косовари и сл.) ќе има во наредните наши пописи!!!
12-01-2011, 04:30 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#22

(12-01-2011, 04:30 PM)Makedonec Wrote:
(12-01-2011, 11:33 AM)Тозовац Wrote: Етикетата нема да ја коментирам сфаќам дека си само и ти еден од многуте(види мој став кај темата за етикетите).За мене разумно решение е тоа што ќе ни ГАРАНТИРА влез во НАТО само да ни останат истите граници затоа што јас сакам да живеам тука.Без улога на меѓународната заедница сакам да живеам во хомогено општество бидејќи секојдневно се уверувам се повеќе и повеќе дека нема соживот.
Додека не влезат Косово и Албанија во ЕУ,ние ако сакаме стабилна држава треба да почекаме за влез...бидејќи ако тие два клучни региона останат надвор од Еу,а ние влеземе...замисли си дури тогаш колку нови падобранци(косовари и сл.) ќе има во наредните наши пописи!!!

Значи ние ако сакаме ќе почекаме, пак Албанците криви, епа ние ако не сме способни тоа да го решиме не не бива. Цело време други ни се криви. Треба да се работи на вистински реформи во државата т.е. прво чистење од комунистичките кадри па после другото. Не знам кој уште не може да дешифрира дека дур не се направи лустрација ќе има купишта корумпирани луѓе од едноумието...Па тек после АМериканците и ЕУ ќе почнат вистински да ни помагаат. Бугарите прават колку можат во таа насока и гледаме дека се понапред и понапред. Само кај нас и во Србија тој процес е блокиран и резултатите ги гледаме.
12-01-2011, 05:53 PM
Reply
СРБИН
Unregistered

 
#23

(12-01-2011, 05:53 PM)Nikola Wrote:
(12-01-2011, 04:30 PM)Makedonec Wrote:
(12-01-2011, 11:33 AM)Тозовац Wrote: Етикетата нема да ја коментирам сфаќам дека си само и ти еден од многуте(види мој став кај темата за етикетите).За мене разумно решение е тоа што ќе ни ГАРАНТИРА влез во НАТО само да ни останат истите граници затоа што јас сакам да живеам тука.Без улога на меѓународната заедница сакам да живеам во хомогено општество бидејќи секојдневно се уверувам се повеќе и повеќе дека нема соживот.
Додека не влезат Косово и Албанија во ЕУ,ние ако сакаме стабилна држава треба да почекаме за влез...бидејќи ако тие два клучни региона останат надвор од Еу,а ние влеземе...замисли си дури тогаш колку нови падобранци(косовари и сл.) ќе има во наредните наши пописи!!!

Значи ние ако сакаме ќе почекаме, пак Албанците криви, епа ние ако не сме способни тоа да го решиме не не бива. Цело време други ни се криви. Треба да се работи на вистински реформи во државата т.е. прво чистење од комунистичките кадри па после другото. Не знам кој уште не може да дешифрира дека дур не се направи лустрација ќе има купишта корумпирани луѓе од едноумието...Па тек после АМериканците и ЕУ ќе почнат вистински да ни помагаат. Бугарите прават колку можат во таа насока и гледаме дека се понапред и понапред. Само кај нас и во Србија тој процес е блокиран и резултатите ги гледаме.

Никола во овој пост со се се согласувам со тебе освен со последниот факт дека само Македонија и Србија не се бореле со комунистичките политички кадри и со примерот кој го даде со бугарија па јас колку знам Бојко Борисов е бивш Бугарски комунистички кадар кој работел во бугарската дежавна безбедност па последната афера со тој дебелиот самонаречен историчар кој тврдеше дека сите Македонци биле бугари ама незнаеле бидејки ние Србите сме им переле мозок и сме ги убедувале дека се Македонци, И за него се докажа дека бил шпион. тогаш како се бори бугарија со бившите комунистички политичари и шпиони?
Мое мислење е дека сепак единствени кои немаат излез на море се Македонија и Србија па затоа и не се толку интересни ниту за НАТО ниту за ЕУ додека сите други пример да ја земеме Албанија кој критериум таа држава го исполни за да влезе во НАТО? НИЕДЕН буквално освен што целата западна граница и е во МОРЕ поилтички нестабилна на секои избори има по најмалку 10 мртви, корупција има буквално во трафика а камо ли во администрација медиуми има вкупно во цела Албанија 5 со се националната телевизија, и ај сега кој тоа критериум го исполни Албанија?
За влез во НАТО и ЕУ не се битни само критериумите туку голема улога имаат и интересите. Македонија невлезе во НАТО зошто? демек само заради ВЕТОТО на атина дека Македонија требала да го смени името, а Америка застана и рече дека Македонија треба да влезе во НАТО но Америка ништо не и може на атина НЕЛИ? па прифати атина да стави вето? Ајде бе дај ако разговараме да разговараме реално и она што го гледаме да небараме вина или оправдување туку да бараме излез од проблемите доколку мислиме дека е можен излез и да не се правиме паметни и да збориме во трето име за државата во која живееме само затоа што политичарите кои се во владата се од друга партија а не од нашата. како и да се сврти државата Македонија е Владата на Македонија кој ја управуваат луѓе кои добиле најголем број на гласови на населението во Македонија кои имаат право на глас. Бидејки ако не е оваа влада ќе биде некоја друга или некоја трета но сепак ќе биде ВЛАДА бидејки ја избрале гласачи на Македонија
12-01-2011, 06:44 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#24

(12-01-2011, 06:44 PM)СРБИН Wrote:
(12-01-2011, 05:53 PM)Nikola Wrote:
(12-01-2011, 04:30 PM)Makedonec Wrote:
(12-01-2011, 11:33 AM)Тозовац Wrote: Етикетата нема да ја коментирам сфаќам дека си само и ти еден од многуте(види мој став кај темата за етикетите).За мене разумно решение е тоа што ќе ни ГАРАНТИРА влез во НАТО само да ни останат истите граници затоа што јас сакам да живеам тука.Без улога на меѓународната заедница сакам да живеам во хомогено општество бидејќи секојдневно се уверувам се повеќе и повеќе дека нема соживот.
Додека не влезат Косово и Албанија во ЕУ,ние ако сакаме стабилна држава треба да почекаме за влез...бидејќи ако тие два клучни региона останат надвор од Еу,а ние влеземе...замисли си дури тогаш колку нови падобранци(косовари и сл.) ќе има во наредните наши пописи!!!

Значи ние ако сакаме ќе почекаме, пак Албанците криви, епа ние ако не сме способни тоа да го решиме не не бива. Цело време други ни се криви. Треба да се работи на вистински реформи во државата т.е. прво чистење од комунистичките кадри па после другото. Не знам кој уште не може да дешифрира дека дур не се направи лустрација ќе има купишта корумпирани луѓе од едноумието...Па тек после АМериканците и ЕУ ќе почнат вистински да ни помагаат. Бугарите прават колку можат во таа насока и гледаме дека се понапред и понапред. Само кај нас и во Србија тој процес е блокиран и резултатите ги гледаме.

Никола во овој пост со се се согласувам со тебе освен со последниот факт дека само Македонија и Србија не се бореле со комунистичките политички кадри и со примерот кој го даде со бугарија па јас колку знам Бојко Борисов е бивш Бугарски комунистички кадар кој работел во бугарската дежавна безбедност па последната афера со тој дебелиот самонаречен историчар кој тврдеше дека сите Македонци биле бугари ама незнаеле бидејки ние Србите сме им переле мозок и сме ги убедувале дека се Македонци, И за него се докажа дека бил шпион. тогаш како се бори бугарија со бившите комунистички политичари и шпиони?
Мое мислење е дека сепак единствени кои немаат излез на море се Македонија и Србија па затоа и не се толку интересни ниту за НАТО ниту за ЕУ додека сите други пример да ја земеме Албанија кој критериум таа држава го исполни за да влезе во НАТО? НИЕДЕН буквално освен што целата западна граница и е во МОРЕ поилтички нестабилна на секои избори има по најмалку 10 мртви, корупција има буквално во трафика а камо ли во администрација медиуми има вкупно во цела Албанија 5 со се националната телевизија, и ај сега кој тоа критериум го исполни Албанија?
За влез во НАТО и ЕУ не се битни само критериумите туку голема улога имаат и интересите. Македонија невлезе во НАТО зошто? демек само заради ВЕТОТО на атина дека Македонија требала да го смени името, а Америка застана и рече дека Македонија треба да влезе во НАТО но Америка ништо не и може на атина НЕЛИ? па прифати атина да стави вето? Ајде бе дај ако разговараме да разговараме реално и она што го гледаме да небараме вина или оправдување туку да бараме излез од проблемите доколку мислиме дека е можен излез и да не се правиме паметни и да збориме во трето име за државата во која живееме само затоа што политичарите кои се во владата се од друга партија а не од нашата. како и да се сврти државата Македонија е Владата на Македонија кој ја управуваат луѓе кои добиле најголем број на гласови на населението во Македонија кои имаат право на глас. Бидејки ако не е оваа влада ќе биде некоја друга или некоја трета но сепак ќе биде ВЛАДА бидејки ја избрале гласачи на Македонија

Точно е интересот е најважен и се сложувам во врска со тоа што го викаш за Албанија, ама пак ние не треба да гледаме така, треба да се трудиме вистински да ги отстраниме екс-комунистичките кадри. А дебелиот историчар на кој мислиш е Божидар Димитров, кој одма после лустрацијата си поднесе оставка САМ. Кој кај нас ќе го направи тоа? Излагаат одма на ТВ и се правдаат неосновано. Да не забегувам од темата нема да коментирам веќе за овие работи овде.
12-01-2011, 07:23 PM
Reply
Тозовац Offline
Junior Member
**

Posts: 22
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#25

Реално...не ја потценувај улогата на Атина во меѓународната заедница бидејќи и нашето влегување во ОН е ПРЕСЕДАН за организацијата , додека пак ветото е исклучиво право на секоја членка и тоа може да се искористи како што видовме на самитот во Букурешт.
12-01-2011, 08:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

(11-01-2011, 08:53 PM)Тозовац Wrote: Некои работи мене не ми се баш јасни...Од една страна се повикуваат на легитимитетот кој им го дале граѓаните на редовни парламентарни избори , но кога треба да се решат фундаментални прашања(спорот со името) директно поврзани со иднината на нашата држава (воедно и нивното опстојување на политичка сцена) тогаш тој легитимитет не им одговара и велат "Народот е тој што ке одлучи".


Оваа влада, додуша ни една влада немаше и нема легитимитет да разговара за името.ЛЕГИТИМИТЕТ се стекнува на избор на кои единствени името ке биде изборно изјаснување.

Глигоров пред да ја прифати референцата беше должен да распише избори на кои избори, ТОЈ и неговиот СДСМ ке ја нудеа опцијата БЈРМ со преговори асо Грција за раликите околу името.
Некоја друга партија ке понудеше опција да не се прифати референцата.

Грујо требаше да распише избор на кои единствени името ке биде изборно изјаснување. Само тогаш владата ке има легитимитет да носи одлука. Легитимитет се обезбедува само на избори, ибори кои ке

Глигоров ниту беше избран на непосредни избори ниту побара да добие легитимитет од граѓаните да ја прифати референцата и да се разговара со Грција за разликите оклу името. Таква постапка јасно укажува за неговата цел.
12-01-2011, 11:20 PM
Reply
Тозовац Offline
Junior Member
**

Posts: 22
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#27

Значи ја поддржувате идеата граѓаните да се изјаснат на референдум по ова прашање?!Со оглед на тоа што имаме голема(да не речам огромна стапка на неписменост) ке дозволиме тие луѓе како мнозинство да одлучуваат?!Едно е да ги прашувате за која партија ќе гласаат друго е конкретно прашање да се постави на референдум па по тоа да се изјаснат кога нема да знаат ни кои се бенефиции ниту пак негативности што ке произлезат од било која понудена опција.
13-01-2011, 01:22 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#28

(13-01-2011, 01:22 AM)Тозовац Wrote: Значи ја поддржувате идеата граѓаните да се изјаснат на референдум по ова прашање?!Со оглед на тоа што имаме голема(да не речам огромна стапка на неписменост) ке дозволиме тие луѓе како мнозинство да одлучуваат?!Едно е да ги прашувате за која партија ќе гласаат друго е конкретно прашање да се постави на референдум па по тоа да се изјаснат кога нема да знаат ни кои се бенефиции ниту пак негативности што ке произлезат од било која понудена опција.

Неписмен или не народот е тој што одлучува. Тоа е основа на демократијата.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
13-01-2011, 03:26 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#29

(13-01-2011, 03:26 AM)nikoj Wrote:
(13-01-2011, 01:22 AM)Тозовац Wrote: Значи ја поддржувате идеата граѓаните да се изјаснат на референдум по ова прашање?!Со оглед на тоа што имаме голема(да не речам огромна стапка на неписменост) ке дозволиме тие луѓе како мнозинство да одлучуваат?!Едно е да ги прашувате за која партија ќе гласаат друго е конкретно прашање да се постави на референдум па по тоа да се изјаснат кога нема да знаат ни кои се бенефиции ниту пак негативности што ке произлезат од било која понудена опција.

Неписмен или не народот е тој што одлучува. Тоа е основа на демократијата.

Никаков скапан редерендум. Јас да дозволам за мене да одлучуваат како ќе се викам оние 27 % малцинства во Македонија ми е стварно неубаво. Ниедна влада не може ни да зборне за менување на името. Ние дозволивме ДПМНЕ да игра на таа карта и да глуми некаков патриотизам а да им мижиме за она другото што го прават. А потрагично е што има луѓе (Бранко,СДСМ, Милчин, Геро и цела одродена црвена багра) кои тоа им го овозможуваат со тоа што се за промена на името и ние ќе треба да се плашиме да не дојде таа багра зашто оваа багра ќе ни го чува името а по таа цена ќе не пустоши. Колку дрско и безобразно. Нема муабет за име и идентитет. Тоа треба да се подразбира. Да не збориме за тоа дека ако власта се залага ЗА промена на името на тој референдум ќе стори се што е во нејзина моќ да ги убеди оние неписмените за кои зборуваме да гласаат ЗА промена а знаеме кај нас колку лесно одат тие работи. Освен тоа, Грците ќе почнат, ете вие правите референдум, вие си поставувате прашање на својот идентитет итн, и ред други манипулалции кои може да настанат со тоа.
13-01-2011, 04:38 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#30

(13-01-2011, 04:38 AM)Nikola Wrote:
(13-01-2011, 03:26 AM)nikoj Wrote:
(13-01-2011, 01:22 AM)Тозовац Wrote: Значи ја поддржувате идеата граѓаните да се изјаснат на референдум по ова прашање?!Со оглед на тоа што имаме голема(да не речам огромна стапка на неписменост) ке дозволиме тие луѓе како мнозинство да одлучуваат?!Едно е да ги прашувате за која партија ќе гласаат друго е конкретно прашање да се постави на референдум па по тоа да се изјаснат кога нема да знаат ни кои се бенефиции ниту пак негативности што ке произлезат од било која понудена опција.

Неписмен или не народот е тој што одлучува. Тоа е основа на демократијата.

Никаков скапан редерендум. Јас да дозволам за мене да одлучуваат како ќе се викам оние 27 % малцинства во Македонија ми е стварно неубаво. Ниедна влада не може ни да зборне за менување на името. Ние дозволивме ДПМНЕ да игра на таа карта и да глуми некаков патриотизам а да им мижиме за она другото што го прават. А потрагично е што има луѓе (Бранко,СДСМ, Милчин, Геро и цела одродена црвена багра) кои тоа им го овозможуваат со тоа што се за промена на името и ние ќе треба да се плашиме да не дојде таа багра зашто оваа багра ќе ни го чува името а по таа цена ќе не пустоши. Колку дрско и безобразно. Нема муабет за име и идентитет. Тоа треба да се подразбира. Да не збориме за тоа дека ако власта се залага ЗА промена на името на тој референдум ќе стори се што е во нејзина моќ да ги убеди оние неписмените за кои зборуваме да гласаат ЗА промена а знаеме кај нас колку лесно одат тие работи. Освен тоа, Грците ќе почнат, ете вие правите референдум, вие си поставувате прашање на својот идентитет итн, и ред други манипулалции кои може да настанат со тоа.

Не подржувам јас референдум туку сакам да му нагласам дека ако случајно има референдум. 50%+1 ке можат да го сменат името без разлика на образовната или национална структура.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
(This post was last modified: 13-01-2011, 04:51 AM by nikoj.)
13-01-2011, 04:47 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#31

(13-01-2011, 04:47 AM)nikoj Wrote:
(13-01-2011, 04:38 AM)Nikola Wrote:
(13-01-2011, 03:26 AM)nikoj Wrote:
(13-01-2011, 01:22 AM)Тозовац Wrote: Значи ја поддржувате идеата граѓаните да се изјаснат на референдум по ова прашање?!Со оглед на тоа што имаме голема(да не речам огромна стапка на неписменост) ке дозволиме тие луѓе како мнозинство да одлучуваат?!Едно е да ги прашувате за која партија ќе гласаат друго е конкретно прашање да се постави на референдум па по тоа да се изјаснат кога нема да знаат ни кои се бенефиции ниту пак негативности што ке произлезат од било која понудена опција.

Неписмен или не народот е тој што одлучува. Тоа е основа на демократијата.

Никаков скапан редерендум. Јас да дозволам за мене да одлучуваат како ќе се викам оние 27 % малцинства во Македонија ми е стварно неубаво. Ниедна влада не може ни да зборне за менување на името. Ние дозволивме ДПМНЕ да игра на таа карта и да глуми некаков патриотизам а да им мижиме за она другото што го прават. А потрагично е што има луѓе (Бранко,СДСМ, Милчин, Геро и цела одродена црвена багра) кои тоа им го овозможуваат со тоа што се за промена на името и ние ќе треба да се плашиме да не дојде таа багра зашто оваа багра ќе ни го чува името а по таа цена ќе не пустоши. Колку дрско и безобразно. Нема муабет за име и идентитет. Тоа треба да се подразбира. Да не збориме за тоа дека ако власта се залага ЗА промена на името на тој референдум ќе стори се што е во нејзина моќ да ги убеди оние неписмените за кои зборуваме да гласаат ЗА промена а знаеме кај нас колку лесно одат тие работи. Освен тоа, Грците ќе почнат, ете вие правите референдум, вие си поставувате прашање на својот идентитет итн, и ред други манипулалции кои може да настанат со тоа.

Не подржувам јас референдум туку сакам да му нагласам дека ако случајно има референдум. 50%+1 ке можат да го сменат името без разлика на образовната или национална структура.

Си го прекршив ветувањето дека нема да зборувам за ова на оваа тема зашто забегуваме, ама еве ќе кажам, затоа и не треба да има референдум, замисли колку е идиотски да идеш да гласаш како да се викаш. Таков пример не знам во историјата јас.
13-01-2011, 04:53 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#32

Најдобро е да нема референдум оти тоа е огромен аргумент за сите против нашиот идентитет. Ама мора да се сложиш дека имаме многу корупција кај нас. Ако Грците набројат доволно кеш тогаш овие нашиве давајгази ке направат се да има референдум. Прво од причина да не бидат политички уништени како политичари кои го смениле името а втората да му дадат легитимитет на барањето на Грците нели е те ние имаме дилема кои сме и што сме. Едно научив додека бев на факултет. Ако знаеш добро да ги анализираш работите ке можеш добро да предвидиш како ке се одвиваат работите. И ке бидеш подготвен за реакција. Сега моментално процесот на разговори околу името на официјално ниво е замрен и само неколку изјави лево десно од официјани лица од двете страни може да го најават правецот на разговорите. Повеке од јасно е дека има неофицијална дипломатија на сите страни. Деке се преговара, договара се и сешто и сите карти се на маса е јавна тајна. Јас како противник на промена на името сметам дека се во игра три опции.
1. Промена на име со одржување на референдум. Убава опција која ке му овозможи на Грујо да прави што сака. А ние кои сме противници ан промена на името треба да направиме се тој референдум да пропадне.
2. Промена на име без референдум - Грујо е политички мртов ама ке мора да се направи увид во неговата банкарска сметка.
3. Да се остане на став дека нема промена на име- Оваа варијанта се повеќе се напушта според последните изјави на Иванов кој е како потпарол на Грујо.

DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
13-01-2011, 05:21 AM
Reply
Тозовац Offline
Junior Member
**

Posts: 22
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#33

Според вашите укажувања и трите опции на НИКОЈ можам да заклучам само едно , а тоа е дека ќе следи промена на името(пак да кажам НЕ СУМ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕ).По мене тоа што е најважно е како да излеземе “победници“ од целиот овој спор.Непринципиелно е за еден премиер да нема официјален став , уште помалку преговорите да ги држи тајни за јавноста.Референдумот бидејќи е ’од народот’ ќе нема кој да се обвини освен самиот народ , а тоа е незамисливо...
Како што кажа Никола срамота е едни да играат на карта на патриотизам и со тоа да ги освојат гласачите од кои мнозинството многу лесно се манипулира(а тие носат мандати).Затоа не треба да има , а уште помалку да се спомнува за ваква опција на некого да му се дава делегирана надлежност од народот за решавање на спорот.
13-01-2011, 11:02 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#34

(13-01-2011, 11:02 AM)Тозовац Wrote: Според вашите укажувања и трите опции на НИКОЈ можам да заклучам само едно , а тоа е дека ќе следи промена на името(пак да кажам НЕ СУМ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕ).По мене тоа што е најважно е како да излеземе “победници“ од целиот овој спор.Непринципиелно е за еден премиер да нема официјален став , уште помалку преговорите да ги држи тајни за јавноста.Референдумот бидејќи е ’од народот’ ќе нема кој да се обвини освен самиот народ , а тоа е незамисливо...
Како што кажа Никола срамота е едни да играат на карта на патриотизам и со тоа да ги освојат гласачите од кои мнозинството многу лесно се манипулира(а тие носат мандати).Затоа не треба да има , а уште помалку да се спомнува за ваква опција на некого да му се дава делегирана надлежност од народот за решавање на спорот.

Според мене има една единствена опциај за да излеземе победници. Комплетна Лустрација и расчистување со Комунистичките остатоци и потоа прекин на преговорите со Грција. Господинот Поповски има прекрасна колумна и план како тоа да се одработи во правен поглед.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
13-01-2011, 12:02 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#35

Ова јас би им го кажал на новинарите во Македонија
Quote:Tko to tamo ne pjeva: Koliko košta šutnja
Jan 24, 2011 at 01:18 PM
Kao što pokazuje Slučaj Thompson, u Hrvatskoj se i šutnja može vrlo dobro unovčiti. Ili naplatiti. Ništa novo. Ionako smo znali da je u ovom društvu sve na prodaju, da se trguje svime, od ljubavi, do ukradene imovine. Jednostavno rečeno – ovo je zemlja kurvi i lopova i sve kao da funkcionira po principu, kupi prodaj, ukradi, zamrači. Na svakom uglu se netko kurva, iza svakog ugla netko krade. I ljudima je to jednostavno, ne samo društveno prihvatljivo ponašanje, nego i društveno, općepoželjno ponašanje. Tko se tako ne ponaša u ovoj je zemlji – aucajder. Luzer. Pizda. Gubitnik. Mlakonja. U najboljem slučaju kreten koji ne zna iskoristiti priliku koja mu se ukaže. Jer kako kažu naši ljudi; „prilika čini lopova“, a Hrvatska je za takve stvarno zemlja velikih prilika, velikih šansi.

Ili u slučaju nas nepodobnih novinara, mi koji ne pristajemo biti medijske kurve gazda koje bi nas za novinarsko kurvanje dobro platili – nas onda nazivaju onim lijepim pogrdnim imenima – kriminalci, špijuni, neprijatelji Hrvatske, i kojekakvim drugim nazivima kojima nas etiketiraju kao onu manjinu koja ne pristaje prodati guzicu prvom povoljnom ponuđaču.

Dakle, ako niste kurva ili lopov u ovom ste društvu – izopćenik, u najboljem slučaju kontroverzni luđak koji se bori protiv vjetrenjača i dokazuje tamo neke svoje principe.

A to ne valja.

Jer onda nisi dio one mase koja za pare skida gaće, pa nema veze što ih guze, glavno da to dobro naplate.

Tragično je što, prečesto, takvi koje dobre platiše guze, čak niti ne naplate to guzičarsko kurvanje dovoljno da bi preživjeli, pa tako vrlo jeftino prodaju svoje golo hrvatsko dupe.

Nema veze, glavno da je na prodaju i glavno da ih netko guzi. Sve drugo je ionako manje bitno. Bitno je kurvanje. Bitan je lopovluk.

Ionako je sve na prodaju.

Međutim, ono o čemu mi novinari zadnjih nekoliko dana šutimo je činjenica da Slučaj Thompson samo ukazuje na jedan puno ozbiljniji problem, kojeg smo sami bitan dio – problem medijske korupcije, medijskig organiziranog kriminala i medijskog reketa.

Naime, ako je Marko Perković HDZ-u svoje nepjevanje naplatio pola milijuna eura, a svi dokazi govore u prilog tome da je doista od Sanadera primio taj pozamašni iznos opljačkan iz Državnog proračuna, kako ne bi pjevao u izbornoj kampanji, moramo se zapitati koliko su HDZ i Sanader plaćali medije u Hrvatskoj da „ne pjevaju“?!

Koliko je HDZ, sredstvima opljačkanim iz Državnog proračuna, dakle sredstvima opljačkanim od poreznih obveznika, plaćao medije Europapress holdinga, Jutarnji list, Globus, Slobodnu Dalmaciju i druge, zatim medije Nacional media grupe, pa Večernji list i druge, Novi list, Glas Istre, Novu TV i druge medije, da „ne pjevaju“ onako kako se HDZ-u i Sanaderu nije sviđalo?

Drugim riječima, koliko je porezne obveznike zadnjih sedam godina HDZ-ovog mandata na vlasti koštala šutnja medija u Hrvatskoj? Jer svi su ti mediji godinama znali za korupcijske afere Ive Sanadera i HDZ-a, ali su o njima šutjeli sve do Sanaderovog pada, odnosno i kasnije, šutjeli su o tim HDZ-ovim aferama sve dok netko drugi, dovoljno moćan, koji je preuzeo kontrolu nad HDZ-ovim crnim fondovima, nije tim istim medijima rekao da sada eto mogu pisati o tim aferama.

Bez medijske korupcije bila bi gotovo nemoguća korumpiranost državnog aparata i HDZ-ove vladajuće administracije u ovolikoj mjeri. Jedino je korumpiranost kupljenih medija, kupljenih glavnih urednika, urednika, novinara, kupljenih vlasnika medija i nakladnika, mogla omogućiti HDZ-u i najvišim HDZ-ovim državnim dužnosnicima ovakvo širenje te političke korupcijske hobotnice.

Mediji su godinama bili jedna od glavnih poluga vladavine zločinačke organizacije kojoj se na čelu nalazio Ivo Sanader, a koju danas predvodi njegova ništa manje(su)odgovorna zamjenica Jadranka Kosor.

Štoviše, mediji su sudjelovali u stvaranju te zločinačke organizacije. Pojedini za to plaćeni glavni urednici, urednici i novinari, sudjelovali su u medijskom prikrivanju istine o HDZ-u kao zločinačkoj organizaciji, te prikrivanju činjenica o razmjerima korupcijske mreže koju je izgradio, uspostavio i kontrolirao politički vrh Hrvatske demokratske zajednice.

Nemojmo lagati sami sebi.

Mi barem znademo i imena i prezimena svih tih glavnih urednika, urednika i novinara koji su primali prljavi HDZ-ov ili Sanaderov novac, i koji su tako naplaćivali svoju višegodišnju šutnju o organiziranom kriminalu i korupciji u vrhu vlasti.

Svojevremeno, kada su mi prijetili zbog mojeg istraživanja Afere Hypo, molio sam jednog „uglednog“ kolegu, koji među novinarima slovi kao „veliki borac protiv korupcije“ da objavi tajne račune u Hypo banci do kojih sam došao u istraživanju samo kako bi mi pomogao da se zaštitim od prijetnji koje sam primao. „Znaš, Marga, od dobre teme ja još uvijek više volim svoj zlatni American“, odgovorio mi je taj cijenjeni kolega novinar, veliki borac protiv korupcije.

I tako dok su jedni novinari svoju šutnju bogato naplaćivali, vjerojatno u iznosima sličnim onom kojeg je Sanader isplatio Marku Perkoviću, dok su novinari svoju šutnju naplaćivali „zlatnim americanima“, oni drugi, doista malobrojni koji su odbijali ucjene, prijetnje, ponude da naplate šutnju, koji su odbijali pristati na šutnju, ti drugi novinari prolazili su pravi životni pakao, njih je Sanaderov korumpirani, kriminalni režim zatvarao, privodio na policijska ispitivanja, tim su novinarima montirane kojekakve lažne optužnice koje su dogovarali Sanader i Bajić, ukratko, oni koji su odbili zašutjeti bili su podvrgnuti neviđenom političkom progonu i linču.

I o tome ste šutjeli, dragi kolege, jer ste za svoju šutnju dobili opljačkani novac iz HDZ-ovih crnih blagajni, jer ste primili taj opljačkani novac poreznih obveznika iz prljavih Sanaderovih ruku.

Tada vam je svima, doduše, Ivo Sanader bio dobar. Naravno, jer vas je plaćao. I to, plaćao vas je za šutnju. Plaćao vas je da ne radite svoj posao. Plaćao vas je da ne pišete. Plaćao vas je da ne istražujete. Plaćao vas je da ne postavljate suvišna pitanja.

Bili ste Sanaderove novinarske kurve.

I ništa više.

Netko vam to jednostavno mora reći ovako javno, u lice, ovako pred svima, pred cijelom tom šutljivom, govnarskom javnosti, koja kupuje vaša medijska sranja, vaše medijsko smeće u kojem pišete i objavljujete plaćene, kupljene, kurvanjske istine, koje prljavim, opljačkanim novcem plaćaju vaše mafijaške gazde.

I onda se vi bunite kada vam kažem da radite za mafiju. A za koga vi to radite nego za mafiju koja vas plaća. Plaća vas organizirani kriminal, plaćaju vas opljačkanim, prljavim novcem, pišete tektove koje naručuju kriminalci, skrivate istinu i prikrivanjem istine pomažete kriminalcima, i svime time sudjelujete u toj mreži organiziranog kriminala i korupcije u ovoj zemlji.

I onda vam smeta kada vam kažem da ste plaćenici mafije?!

Ma nemojte!

Koja ste vi govna!

Smeta vam kada vas se nazove pravim imenom – medijskim kurvama i novinarskim kriminalcima, ali vam ne smeta koristiti zlatne americane vaših kriminalnih gazda? Ne smeta vas da vas plaćaju kriminalci? Nemate osjetljiv želudac kada kupujete novcem ukradenim od poreznih obveznika u ovoj zemlji? Toga vas nije sram? Od toga vam nije mučnina?

Ali eto, vrijeđa vas jako kada vam kažem da ste novinarske kurve i mafijaški plaćenici?

Gadite mi se!

Iskreno, toliko mi se gadite da mi se povraća svaki puta kada vas u nekoj prilici sretnem i kada čujem kako su vam usta puna govana o slobodi medija i novinarskim slobodama, a vi ste glavni krivci što je novinarstvo u ovoj zemlji postalo obična medijska prostitucija, vi ste prokurvali istinu, vi ste prokurvali taj poziv istine, onog trenutka kada ste počeli trgovati istinom, onog trenutka kada ste odredili kolika je to cijena vaše šutnje!

Kurve!

Niste ništa drugo nego kurve!

Baš vam želim ovako javno pljunuti u lice.

Pred svima!

Pljunuti u ta vaša lica s kojih nas više nemate obraza pogledati u oči, jer vi bolje od nas znadete kolike ste kurve.

Vi puno bolje od mene znadete za što ste se i kome prodali.

Domagoj Margetić


Извор
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 31-01-2011, 12:32 AM by montehristo.)
31-01-2011, 12:30 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#36

Quote:Ист кредит не чини 40.000 евра повеќе отколку СловенцитеЗа станбен кредит од 100 илјади евра со рок на отплата од 20 години, ако сте граѓанин на Словенија, ќе платите од 35 до 40 илјади евра помалку отколку во Македонија, и тоа од истата банка. Како причина за големите разлики експертите го посочуваат ризикот што банките го пресметуваат како цена на капиталот во нестабилните економии

Македонските граѓани за станбен кредит плаќаат двојно повеќе од жителите на Словенија. За станбен кредит од 100 илјади евра со рок на отплата од 20 години, ако сте граѓанин на Словенија, ќе платите од 35 до 40 илјади евра помалку отколку во Македонија, и тоа од истата банка. Како причина за големите разлики експертите го посочуваат ризикот што банките го пресметуваат како цена на капиталот во нестабилните економии. Ако на ова се додаде и големата разлика во стандардот и просечната плата, се добива впечаток дека е вистината изреката оти сиромашниот секогаш плаќа двојно.

Лицата што ќе се решат да земат станбен кредит од Нова љубљанска банка во Словенија од 100 илјади евра, кој е со каматна стапка од 3,64 отсто на годишно ниво, по 20 години ќе вратат вкупно 141 илјада евра. Во Македонија, НЛБ Тутунска банка го нуди истиот станбен кредит од 100 илјади евра на рок на отплата од 20 години со каматна стапка од 6,5 отсто на годишно ниво по најповолните можни услови ако се исполнети најстрогите критериуми на банката. Со оваа каматна стапка, без да се земат предвид дополнителните трошоци и провизии, на крајот македонските граѓани ќе платат вкупно околу 178 илјади евра. Ако се земе предвид дека каматната стапка е фиксна само во првите неколку години, цената на кредитот е променлива и зависи од промената на монетарната политика на земјата. Другите две од трите најголеми домашни банки го нудат истиот кредит со слична каматна стапка. Разликата во некои случаи, кога, на пример, не постои осигурување на кредитот со хипотека, е уште поголема и каматата достигнува до 8 отсто на годишно ниво. Тогаш македонските граѓани би платиле и до 60 илјади евра повеќе за истиот кредит отколку жителите на Словенија.

Според професорот на Универзитетот на Југоисточна Европа Мирољуб Шукаров, причината за ваквите големи разлики дефинитивно е ризикот.

- Всушност, од тој аспект не може воопшто да се споредуваат Словенија и Македонија. Тие се нормална економија, а кај нас владее голема монополизираност на пазарот. Постои голема побарувачка за кредити, а понудата е мала, со што се создава вештачки недостиг. Автоматски цените се покачуваат ако е побарувачката поголема и затоа имаме високи кредитни стапки, а низок стандард - вели Шукаров. Тој објаснува оти ваквата ситуација потекнува од високите трошоци на банките за кредитирање.

- Поради монополизираноста, нема потреба од преструктурирање на банките и намалување на нивните трошоци - дециден е тој.

Македонија и Словенија имаат речиси еднаков број жители и иста територија, но разликите се огромни кај просечната плата, домашниот бруто-производ на жител и стандардот во целина. Според словенечкото Биро за статистика, во ноември минатата година просечната плата изнесувала 1.634 евра, а во Македонија во истиот период - 335 евра. Домашниот бруто-производ на жител во Словенија е 28.118 американски долари, а во Македонија околу 3.500 американски долари на жител. И покрај ваквите бројки, во Македонија се плаќа двојно повисока каматна стапка за станбените кредити.

Професорот Шукаров објаснува дека разликата ја зголемува ризикот, кој е пресметан преку нестабилноста на економско-социјалниот систем, несигурноста на инвестициите, слабиот правен систем и нерешените политички прашања.

- Голем процент од нашиот домашен бруто-производ се гради како резултат на дознаките од странство, што е карактеристика на најсиромашните земји во светот. Штом наши граѓани заминале на печалба во странство, а дел од заработката ја праќаат дома, тоа значи дека не заминале доброволно, туку маката ги натерала на тоа - вели професорот. Според него, друг проблем е што во Македонија доминира домашната потрошувачка, која опфаќа 90 отсто од БДП.

Според социологот Илија Ацевски, ние не сме многу ризична земја во тој поглед, но банките го злоупотребуваат моментот за свој профит.

- Македонија во својата историја од 1945 година наваму никогаш немала промислена станбена политика. Ниту во времето на социјализмот ниту во време на пазарна економија и капитализам. Тука државата, преку монетарните и фискалните власти треба да покаже јасна стратегија и визија за заштита на интересите на своите граѓани. Треба да се направи чекор во тој поглед и да се влијае на намалување на каматните стапки - вели Ацевски.

Горан РизаовКаматата во еврозоната 2,8 отсто

Просечната каматна стапка на станбените кредити во октомври 2010 година според податоците на Европската централна банка, во еврозоната изнесувала 2,81 отсто.

По земји, просечната камата на станбените кредити во Италија била 2,52 отсто, во Австрија 2,7 отсто, во Финска 2,11 отсто, во Португалија 2,8 отсто, во Ирска 2,95 отсто, во Шпанија 2,56 отсто, Белгија 3,04 отсто, Германија 3,42 отсто, Грција 3,67 отсто, Холандија 3,56 отсто, Словенија 3,35 отсто и во Словачка 4,68 отсто.

Извор
Ероле, не мати многу.
Што не се распрашаш колкави се каматите на Комерцијална, Стопанска, Статер, ТТК Банка.
An inch today is tomorrow’s mile.
02-02-2011, 10:03 PM
Reply