Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3.56 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Русија ќе се задолжува во странство
Author Message
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#1

[Image: rusija-moskva.jpg]

29.12.2009 09:31


Русија планира во 2010 година од меѓународниот пазар на капитал да повлече околу 17 милијарди долари заем за да го одржи нивото на државни расходи.

„Дури и со планирано искористување на сите резерви, ќе мора да го зголемиме задолжувањето во странство“, изјави рускиот вице-премиер и министер за финансии Алексеј Кудрин.

Тој додаде дека Русија денес може да се чувствува сигурно поради тоа што нема странски државен долг.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118061
29-12-2009, 02:57 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#2

Ma i tie Rusite preku kur mi se, ne samo da jadat gomna tuku i neka napravat nesto, ili ako se tolku silni neka i kazat na Amerina ednas Njet
29-12-2009, 06:41 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#3

(29-12-2009, 02:57 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: [Image: rusija-moskva.jpg]

29.12.2009 09:31


Русија планира во 2010 година од меѓународниот пазар на капитал да повлече околу 17 милијарди долари заем за да го одржи нивото на државни расходи.

„Дури и со планирано искористување на сите резерви, ќе мора да го зголемиме задолжувањето во странство“, изјави рускиот вице-премиер и министер за финансии Алексеј Кудрин.

Тој додаде дека Русија денес може да се чувствува сигурно поради тоа што нема странски државен долг.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118061

Shok pa kako e ova moguche?! site izveshtai shto idat za majka rusija e deka plivaat vo kesh. bashka, shto ke im e da zajmat pari od strana koga imaat tolko mnogu nafta, gas i da ne zboruvame za site tija milijarderi?
Nenene ova mi lichi na dezinformacija i shirenje na loshi glasini od proamerikanski dushmani - optshto znaenje e deka amerika e pred propast zaradi ona kopile bush!
29-12-2009, 10:54 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#4

(29-12-2009, 10:54 PM)Mirza Wrote: Shok pa kako e ova moguche?! site izveshtai shto idat za majka rusija e deka plivaat vo kesh. bashka, shto ke im e da zajmat pari od strana koga imaat tolko mnogu nafta, gas i da ne zboruvame za site tija milijarderi?
Nenene ova mi lichi na dezinformacija i shirenje na loshi glasini od proamerikanski dushmani - optshto znaenje e deka amerika e pred propast zaradi ona kopile bush!

Епа тоа е политика и перене на здрав мозок Icon_razz Ама во сека лага има и по малце вистина....знае ли човек Kafence
29-12-2009, 10:59 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#5

ne si mi jasen Pirinec, koj lazhe? amerika ili Rusija?
jas zhiveam vo kanada i gledam deka ovde ne se pishue dobro... posebno dodeka se toa konzervatinite na vlast. nego samo Obama ako mozhe neshto da spasi rabotava, ako go pushtat.
31-12-2009, 12:29 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#6

Za Obama ke vidime kolku ke ja spasi rabotata, eve mu pomina edno godina od mandatot i nisto ne napravi, dodeka vo Kanada, ekonomijata eve zivna.
12-03-2010, 06:20 PM
Reply