Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IBM and the Holocaust
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#3

Не е до времето какво било базилиус, или општествената одговорност. За време на Втората Светска Војна во Америка имало јасни закони за забрана на бизнис зделки со земјите на Оската, инвестирање во тие земји и платежни трансфери, меѓутоа ИБМ ги кршел тие закони свесно и очигледно. Она што ги спасило од прогон е што ИБМ станал дел од одбрамбената индустрија на Америка кога војната се разгорела па на Вотсон му прогледнувале низ прсти. Со тешко срце ИБМ- Њујорк се простиле од нивните приходи од германската филијала по основа на снабдување со хартија за дупчени картички откако станало невозможно да ја снабдуваат филијалата со таквата специјална хартија и конечно им дозволиле самите да ја произведуваат.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
28-02-2011, 08:35 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: IBM and the Holocaust - by basilius_2 - 11-01-2011, 04:18 PM
RE: IBM and the Holocaust - by МрачниотКоњаник - 28-02-2011, 08:35 PM
RE: IBM and the Holocaust - by basilius_2 - 01-03-2011, 12:33 AM
RE: IBM and the Holocaust - by toni_a - 01-03-2011, 08:32 AM
RE: IBM and the Holocaust - by basilius_2 - 22-03-2011, 12:36 AM