Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 4.2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Во чија режија се чистките низ Балканот
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#1

Велија в затвор, Мило си дава оставка, Санадер во апс, земунскиот клан ни српско- хрватска граница веќе не го спасува, Тачи е прогласен за воен злосторник од истите оние кои го устоличиле... едно време за критика против се-де-се-то представниците на “меѓународниот фактор“ ќе те прогласеа за антидржавен елемент, сега самите тие си ги критикуваат сопствените штитеничиња (Фуере против Заев)...
Гледајќи како сите наши вождови се јавани како послушни магарчиња од страна на западните режисери од распадот на СФРЈ навака, ненадејното раснење кичма изгледа страотно фантастично и невозможно е да биде автентично. Дали тоа господарите решија да ги сменат пиончињата со поефтини верзии, или и господарите се сменија?
Моја теорија е дека е сепак ова второто. Русија ја има потполно преземено ЕУ и соодветно расчистува со ветвите фигурки за да ги внесе сопствените. Фигурките сеуште се виткаат по ЕУ критериуми и подмочуваат при споменувањето на шансите за ЕУ членство, само кукларот зад ЕУ е сменет.
Зошто не е првата варијанта? Западниве режисери ја испеаја песната а за нови шансони немаат пари...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
25-12-2010, 06:58 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#2

Да не заборавиме- Али Ахмети е под притисок за досиејата од страна на радикална група на Албанци предводени од Валон Беља. Не верувам дека тоа е случајност. Мислам дека позади ова не стои Русија, туку Америка. Американците по се изгледа се решени ревносно да завршат со србо-руско-комуњарско-криминалното подземје кое опстојува на Балканот дури и по "падот" на комунизмот. Црвените остатоци полека-полека паѓаат на колена. Нашава сегашна влада ќе биде последниот комунистички бранител, кој ќе падне исто така набрзо. Освен ако не одлучи да се испере, а првиот чекор е апсот на Велија кој е стар американски должник. Времето ќе покаже...
25-12-2010, 03:14 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#3

(25-12-2010, 03:14 PM)Nikola Wrote: Да не заборавиме- Али Ахмети е под притисок за досиејата од страна на радикална група на Албанци предводени од Валон Беља. Не верувам дека тоа е случајност. Мислам дека позади ова не стои Русија, туку Америка. Американците по се изгледа се решени ревносно да завршат со србо-руско-комуњарско-криминалното подземје кое опстојува на Балканот дури и по "падот" на комунизмот. Црвените остатоци полека-полека паѓаат на колена. Нашава сегашна влада ќе биде последниот комунистички бранител, кој ќе падне исто така набрзо. Освен ако не одлучи да се испере, а првиот чекор е апсот на Велија кој е стар американски должник. Времето ќе покаже...

Се согласувам. Нашава бандитска багра е српско-руско-комуњарска. Поктрепа е фактот што нашиот олигархиски систем е чиста копија на рускиот.
25-12-2010, 05:01 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#4

Solenik, тоа е 102,3 % точно. Не само што е таков системот, туку и луѓето се од истата школа-црвенобуржоаската. Сите до еден, независно дали биле СДСМ или ДПМНЕ или олигарсите играле со било која од овие две гарнитури. Фолијата е различна-но производот е еден.
А што се однесува до оваа коалиција-баш не верувам дека ќе биде успешна. Ќерим нема да успее (ако е тоа негова идеја). Освен тоа, Георгиевски во едно интервју пред некоја година изјави-"Јас на еден Јован Манасиевски кој до 2001 носеше шајкача на глава да му се правдам за тоа дали сум бугарски или македонски играч-ми е понижувачко." Вакви натписи и претпоставки се чести кај новинарите и весниците. Ефтов еднаш спомна-коалиција на Георгиевски,Црвенковски,Мендух Тачи и Љубе Бошковски. Од таа коалиција ни к не гледам. Неформално-можеби, ама за некои тајни договори не верувам...
26-12-2010, 12:59 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#5

Според мене, апсењето на Велија нема врска со апсењето на Санадер... Ќе почекаме за сериозна борба против криминалот. Вакви апсења имавме и порано, сега е поинтересно поради медиумот.
****************

Малку чудна коалиција се најавува, посебно подршка од Керим, но во политика се е можно.

Прво. Новиранот прави грешка, Г-17 Плус, не е организација од повеќе партии, туку организација во која се собраа истакнати економисти кои што му се спротиставија на Милошевиќ. Функционираа нешто како НВО, почнаа да функционираат како партија дури во 2002 година, две години по падот на Милошевиќ.

Второ. Љубчо треба да е будала да тргне во таква коалиција. Зошто би му одработил пратеничко место на Филип (или уште некој од ДД)? НП има инфраструктура, стандардно гласачко тело, а Филип нема ништо, освен партија во раѓање, која тешко дека самостојно ќе успее да освои и приближно гласови потребни за пратеник. И зошто Филип би правел партија, па би се здружувале со Љубчо, ако толку сакаат да делуваат заедно нека отиде Филип уште сега во НП?!

Трето. Колку ќе добијат НП и ЛДП со заедничко политичко делување? Поголеми се шансите да изгубат. Гласачите на ЛДП немаат многу симпатии кон Љубчо, така тој дел што се мисли дали за нив или за СДСМ ќе го даде гласот за СДСМ.

Четврто. ЛДП почна конечно да се профилира како солидна либерална партија. Имаат млад политичар за лидер, кој според мене е и најдобриот пратеник моментално во Собранието (иако со ваква конкуренција тоа и не е тешко). Неговиот однос кон институцијата Собрание, припременоста, делувањето се за поздрав. Имаат проблем со локалните организации, поточно со луѓето кои ги предводат, треба да најдат подобри луѓе. А, и во централата во Скопје има соберено секакви луѓе, уште многу лутаат и не се определени какви либерали сакаат да бидат.

Пето. Витанов не е лош политичар, барем таков впечаток имам за него. И порано се чудев што бара тој кај Ѕинго во партијата. Ако отиде да биде еден од основачите на партијата на Филип ќе направи голема грешка.

Шесто. Од каде подршка на Керим? Љубчо и Керим се плукаа изминативе две години по медиумите. Љубчо беше и против Керим кога беа претседателските избори, нели велеше Керим е Југословен, па работел против Македонија, и овој не му остана должен. Ова коалиција би била поштетна за ДПМНЕ и од СДСМ и Велија. Не ми е јасно зошто тоа мирно би го гледале Груевски и Мијалков, кој што нели е другар на Керим!? Ако претпоставиме дека ќе бидат успешни и освојат повеќе од 100 000 гласови, таа бројка ќе е на штета на ДПМНЕ, што значи дека тие ќе се пресудни за нивниот пораз или дебакал.

26-12-2010, 09:54 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#6

Во дебаклот на ДПМНЕ наредни избори јас мислам дека ќе учествуваат сите, зашто никој веќе нема да сака да коалицира со нив, ако тоа не е нужно (освен можда Ѕинго,Амди и оној пробисветон Стоиљковиќ). Така е Ацко, се согласувам, оваа коалиција ни од далеку нема изгледи, зашто Љубчо не е нималку наивен кога е во прашање коалиција, да влезе со луѓе како Ќерим, Манасиевски со кои е во постојана конфонтација и се дружат со луѓе неподобни за него.. Башка, не му треба него никој моментално, си има можеби некои 50-60 000 гласа што ќе му обезбедат 5-6 пратенички места, за да може да си ги лади јајцата и да си го кажува мислењето, што и му одговара моментално. Ќерим исто така не мислам дека со него би правел договори. Филип Петровски е на крстопат меѓу овие двајца, иако мислам дека ќе го избере Срќичот. Не не... Не испаѓа како и да ја склопиш. За Витанов не знам многу, иако е очигледно дека е добар економист. За Ангелов, не знам што се случува со неговото здружение, ама не верувам дека ќе настапи како партија, едноставно ќе гледа до крај да ги истурка интересите со некој подобни за него по изборите...
26-12-2010, 10:20 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#7

(26-12-2010, 09:54 PM)acko Wrote: Второ. Љубчо треба да е будала да тргне во таква коалиција. Зошто би му одработил пратеничко место на Филип (или уште некој од ДД)? НП има инфраструктура, стандардно гласачко тело, а Филип нема ништо, освен партија во раѓање, која тешко дека самостојно ќе успее да освои и приближно гласови потребни за пратеник. И зошто Филип би правел партија, па би се здружувале со Љубчо, ако толку сакаат да делуваат заедно нека отиде Филип уште сега во НП?!

Ацко, зборуваш за истиот Љубчо што направи предизборна коалиција со Тупурковски во '98...
"Скопско и се' е можно..."
26-12-2010, 11:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:По налог на Вашингтон се чисти Балканската мафија!


Американците процениле дека единствена закана за стабилноста на Балканот е организираниот криминал и корупцијата. Акциите за апсењата на Балканот се одвиват координирано и ќе се случуват во Црна Гора, Хрватска, Србија, Косово и Албанија...

[Image: 4C22DCCB962B5B48A3D747B3CD72F14C.jpg]

Мило Ѓукановиќ, Иво Санадер, Хашим Тачи и Харис Силајџиќ биле прогласени за главна пречка за развојот на Балканот. Било наредено нивно тргање од политичката сцена по директен налог на САД, пишува српскиот весник "Прес". Оваа четворка политичари се поврзувала со организиран криминал, шверц на цигари, војни во поранешна СФРЈ. Санадер бил означен како лидер на корупција, а Тачи и Ѓукановиќ водачи на криминални групи. Челникот за Движењето за промени, Небојша Медојевиќ за "Прес" открил дека во тек бил процес на "чистење на балканската мафија по налог на Вашингтон". Истиот бил издаден во февруари годинава, како план на САД за воспоставување на стабилност на Балканот. Американците процениле дека единствена закана за стабилноста на Балканот е организираниот криминал и корупцијата. И поради тоа се одвива координирано и ќе се случува во Црна Гора, Хрватска, Србија, на Косово... Санадер е прогласен за лидер на корупциска афера, додека Мило Ѓукановиќ и Хашим Тачи се означени како организатори на криминални групи", рекол Медојевиќ. Во таа насока пишува и српска "Политика".

Според "Политика", актуелниот албански премиер Сали Бериша бил еден од главните трговци со оружје за ОВК за време на војната на Косово, а во 2008 година со него се сретнал Рамуш Харадинај поради уништување на документацијата во врска со трговијата со човечки органи. Во предметот на српското обвинителство за трговија со органи, според весникот, името на Сали Бериша се спомнува во документ на српското Министерство за внатрешни работи, а се однесува на посетата на српскиот обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ на Албанија поради соработка во истрагата. Во документот се наведува дека некаде околу 15 септември 2008 година во Албанија престојувал Харадинај, откако во медиумите слушнал за истрагата околу трговијата со човечки органи, пишува "Политика". Во истиот документ, според белградскиот весник, се додава дека постојат сознанија дека со иста цел од 15 до 25 септември 2008 година, во посета на Бериша пристигнале и Хашим Тачи, Хафер Халити и генералите Сами Љуштаку и Сулејман Селими. Името на Бериша како трговец на оружје го спомнуваат четворица косовски Албанци, чии сведочења се составен дел од документацијата на Обвинителството во истрагата за трговија со човечки органи. Во тоа време Бериша бил опозициски политичар, поранешен албански претседател за чиј мандат беа ограбени воените касарни во земјата, од кои исчезнаа повеќе стотици илјади парчиња пешадиско оружје и муниција. Инаку најголем дел од украденото оружје заврши во рацете на Ослободителната војска на Косово (ОВК), а четворицата косовски Албанци кои го товарат Бериша за трговија со оружје се поранешни припадници на ОВК.
За потсетување, прв премиер на Балканот кој бил изнесен на суд за корупција е Владо Бучковски.


Текстот од Press:


Quote:TAJNI NALOG IZ VAŠINGTONA

Press otkriva: Amerikanci naredili obračun sa mafijom

Amerikanci odlučili da „počiste" lidere u regionu koji imaju veze s organizovanim kriminalom i ratovima iz devedesetih. Sanader označen kao lider korupcije, Đukanović i Tači kao lideri kriminalnih grupa, otkriva Nebojša Medojević
[Image: pazl.jpg]
Mafijaško-ratni pazl na Balkanu... Hašim Tači, Ivo Sanader, Milo Đukanović, Haris Silajdžić, Darko Šarić, Stanko Subotić, Fatmir Ljimaj i Sveto Marović


Ivo Sanader, Milo Đukanović, Hašim Tači i Haris Silajdžić proglašeni su za glavnu smetnju razvoja na Balkanu i naređeno je njihovo uklanjanje s političke scene. Ova „četvorka", koja se dovodi u vezu sa organizovanim kriminalom, švercom cigareta, ratovima na prostoru bivše SFRJ, počišćena je direktno po nalogu Zapada!

Kako za Press otkriva lider Pokreta za promene Nebojša Medojević, u toku je proces „čišćenja balkanske mafije po nalogu iz Vašingtona". Tajni nalog je izdat još u februaru 2010. godine kao plan SAD da uspostavi stabilnost na Balkanu.

Pobuna u Crnoj Gori

- Amerikanci su procenili da je jedina pretnja stabilnosti na Balkanu organizovani kriminal i korupcija, i zbog toga se sve koordinirano dešava i tek će se dešavati u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Srbiji, na Kosovu... Sanader je proglašen za lidera korupcionaške afere, dok su Milo Đukanović i Hašim Tači označeni kao organizatori kriminalnih grupa. Zbog toga je Đukanović ustuknuo pred Zapadom i povukao se, dok je Tači umislio da je mnogo moćan, pa je zato i Kosovo sada označeno kao genocidna tvorevina. Posle vanrednih izbora na Kosovu i izbora u Hrvatskoj treba da dođe do parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, jer se očekuje velika nestabilnost, pobuna mafije i unutarstranački obračun u okviru DPS - navodi Medojević.

On kaže da je Srbija u nešto drugačijoj situaciji, ali da Boris Tadić i Ivica Dačić ne smeju da stanu ako se u borbi protiv klana Darka Šarića i Stanka Subotića dođe do nekog od njihovih:

- Mafija je htela da preuzme Srbiju posle 2000. godine i tu je visoka cena plaćena ubistvom premijera Zorana Đinđića. O vezama političara i mafije govorio je nedavno optuženi vođa duvanske mafije Stanko Subotić, koji je priznao da je finansirao DS. Posle 2003. godine sledile su masovna hapšenja kriminalaca, udar na najrazličitije mafije, pa i na Subotićevu grupu 2007. godine. Boris Tadić je ozbiljno zagrizao u borbi protiv organizovanog kriminala udarom na Šarića i ima velike šanse da uspe jer je većina u njegovoj stranci čista. Ali ne sme da stane ako naleti na nekog od svojih u toj borbi. Ne sme da dozvoli da pljevaljske veze u policiji i pravosuđu zaustave borbu protiv mafije. To se isto odnosi i na Ivicu Dačića. Kroz finansijsku istragu gde je Šarić ulagao novac i ko je ometao istragu i hapšenje lako može da se dođe do veza političara i mafije - kaže Medojević i napominje da je dobro što su Ivo Josipović i Boris Tadić zauzeli novi pravac u zajedničkoj borbi protiv mafije.

Bivši koministar policije Božo Prelević tvrdi da i Srbija ima svoje „Đukanoviće" i „Sanadere", ali ne na tom nivou!

- Sugurno da ih ima, ali ne mnogo! Takvi ljudi sigurno postoje i treba ih tražiti u ekonomiji! Inače, Tači je „neuporediv" i nikako ga ne možemo svrstavati zajedno sa onima koji se dovode u vezu sa privrednim kriminalom. On je bos, i njega su stvorile, kao i Bin Ladena, obaveštajne službe. Što se tiče Sanadera i Đukanovića, tu je stvar mnogo jasnija. Zemljama koje žele u EU poslata je jasna poruka, a to je da nema zaštićenih kriminalaca i političara kriminalaca. Mislim da Crna Gora više neće biti sigurna kuća kriminalcima iz regiona, ali isto tako očekujem da će biti onih koji će tamo kupovati kartu u jednom pravcu - priča Prelević.

Kuljiš: Srbija je najčistija

Ugledni hrvatski novinar Denis Kuljiš tvrdi da je Sanader pao zbog korupcije koja je prvenstveno bila bila prisutna u njegovom kabinetu ali i u HDZ-u.

- On se suočio sa unutrašnjim pritiskom, ali na njegov pad zbog korumpiranosti veliki uticaj imala je i EU. Tači dolazi spolja! Posle ostavke Fatmira Sejdijua, koji je bio američki čovek na Kosovu, Tači nije hteo da bude samo figura, a onda se otvorila i priča o trgovini organima. Crna Gora koja je pred ulaskom u Uniju, morala je da krene u obračun sa kriminalom, ali i onima koji su nastali još u vreme Miloševića. Tako je Đukanović nominalno politički odstupio mada i dalje ima vlast - objašnjava Kuljiš.

On smatra da ovom spisku treba dodati i Harisa Silajdžića.

- Vi ste tu zaboravili još i na Harisa Silajdžića, koji je takođe postao neprihvatljiv, i njegov pad krenuo je najpre iznutra. Dakle, svaki od njih je priča za sebe, ali je za sve njih stvojstveno da je njihova sudbina zavisila kako od EU, tako i od SAD - dodaje Kuljiš.

On smatra da u Srbiji ne treba uskoro očekivati da će isplivati neki „Sanader" ili „Đukanović".

- Prvo, Srbija ne ide tako brzo ka EU da bi na nju neko u ovom trenutku vršio takvu vrstu pritiska. Ali je činjenica i da sadašnju vlast u Beogradu ne čini kriminalni milje - tvrdi Kuljiš.

S. Vojinović

Quote:Vasić: Sanader je šibicar, a Đukanović gospodin

[Image: 0201-Fonet.jpg]
Novinar Miloš Vasić smatra da bi Sanadera, Đukanovića i Tačija trebalo posmatrati kao odvojene procese.

- Njih trojicu ne idu zajedno. Tači je dokazao da može sve, videćemo šta će biti na kraju. Sanader je šibicar, verovao sam da će biti malo pametniji, dok je Đukanović gospodin. I ja sam siguran da će se on još vraćati i odlaziti. Jedno je sigurno, on i dalje sve kontroliše - priča Vasić.Дали можеме да веруваме на двава текста. Ги нема главните актери на шверцот со цигари. Актерите од Србија и Македонија.
28-12-2010, 03:45 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#9

Мојата визија е значи точна. Icon_razz Решиле да требат Америте се што љубило комунистичка рака. Е ајде сега да ги видам сите кај ќе бегаат.
28-12-2010, 10:21 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#10

Американците БИ САКАЛЕ да се режисерите на чистката низ олигархиските редови, интересно што деновиве и во Русија еден од појаките олигарси заглави дебело во затвор што на западот ВООПШТО НЕ МУ СЕ ДОПАДНА. Иако повеќето коментатори се сложуваат дека олигархот има вплеткано прсти во криминал, сепак ги има што коментираат дека процесот е политички мотивиран. Кој кого сега зафркава, ај да не го чепкаат оти е опозиционер...
Можеби ова со олигархот Ходорковски е временско совпаѓање... ама пак дали воопшто има случајности во ваквите разузнавачко-криминални местенки...
Новиот газда на ЕУ, Русија, расчистува со старите фигурки и бира кои ќе и` бидат новите...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-12-2010, 07:34 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#11

(30-12-2010, 07:34 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Американците БИ САКАЛЕ да се режисерите на чистката низ олигархиските редови, интересно што деновиве и во Русија еден од појаките олигарси заглави дебело во затвор што на западот ВООПШТО НЕ МУ СЕ ДОПАДНА. Иако повеќето коментатори се сложуваат дека олигархот има вплеткано прсти во криминал, сепак ги има што коментираат дека процесот е политички мотивиран. Кој кого сега зафркава, ај да не го чепкаат оти е опозиционер...
Можеби ова со олигархот Ходорковски е временско совпаѓање... ама пак дали воопшто има случајности во ваквите разузнавачко-криминални местенки...
Новиот газда на ЕУ, Русија, расчистува со старите фигурки и бира кои ќе и` бидат новите...
Ako e taka. FALA MU NA DPMNE (boze prosti mi) za patuvanjeto bez VIZI. Site treba da begame kolku ne drzat nozete. Ne za dzabe se reklo GRK da ne te rani, RUS da ne te brani. Za sreka ne e taka....A za Hordikovski. Na nego samo mu ja prodolzija kaznata, oti sakal da stane golema riba, a nedobil blagoslov od Putin. Koi inaku kako clen na KGB ja ima pomognato operacijata na pivatiziranje na opstestveniot kapital i sozdavanjeto na novata burzoazija vo Rusija. Kolku li seto ova lici na ona sto se slucuvase i se slucuva kaj nas neli. Znaci scenarioto e isto. KOMUNISTICKA BAGRA vo glavna uloga. A rascistuvacot.... AMERIKA.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
30-12-2010, 07:52 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#12

Ovie akcii treba da se pozdravat no i da se zapocne so cistenjeto na kriminalot vo Makedonija.Eve da go pozdravime apsenjeto na Velija Ramkovski,da se nadevame deka ovaa akcija e edna borba od golemata borba protiv kriminalot.
I vo taa borba da se pokaze istrajnost,resitelnost a uspehot da go merime so otpochnuvanje na pregovori za vlez vo EU i NATO.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
04-01-2011, 12:30 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#13

Во чија режија се чистките низ Балканот?
Во таа што на крајот ќе има најголема корист(kako ona sledigo patot na parite) од тоа пуштање низ вода на одредени политичари сигурно нема да е во корист на народот оти овие арамии само ќе ни ги сменат со други како секогаш низ историјата на балканот ретко решавале самите држави што ќе биде со нив туку други или директно решавале или под подшепнувале што да прават :D
Pishtoldzija
04-01-2011, 03:05 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#14

(04-01-2011, 03:05 AM)goran16ta Wrote: Во чија режија се чистките низ Балканот?
Во таа што на крајот ќе има најголема корист(kako ona sledigo patot na parite) од тоа пуштање низ вода на одредени политичари сигурно нема да е во корист на народот оти овие арамии само ќе ни ги сменат со други како секогаш низ историјата на балканот ретко решавале самите држави што ќе биде со нив туку други или директно решавале или под подшепнувале што да прават :D

Goran16ta,spored mene ako domasnite Makedonski institucii ne snajdat sila da se spravat so kriminal,togas dokazuvame deka sme nezreli za vo EU i NATO koe e edno od uslovite za vlez vo EU i NATO.Eve Hrvatite pocnaa da resavaat so kriminalot,CrnaGora istotaka pocnaa da resavaat so kriminal itn.
Pred Nova Godina bese uapsen Velija Ramkovski,sega treba da vidime do kade ke se odi vo rascistuvanjeto so negoviot slucaj,dali ke bide obvinet ili pak ke go oslobodat,i toj ke ja tuzi drzavata.
A sto se odnesuva do Zapadot,mislam deka pravilno postapuvaat sto gi pritiskaat Balkanskite vladi da rascistat so kriminalot,zosto ako gi ostavat kriminalot da rasne i da ja prezema drzavata Balkanot navistina ke stane Sicilija i bi se nasol pod direktno vlijanie na Rusija.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 04-01-2011, 04:42 PM by basilius_2.)
04-01-2011, 04:37 PM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#15

(04-01-2011, 04:37 PM)basilius_2 Wrote:
(04-01-2011, 03:05 AM)goran16ta Wrote: Во чија режија се чистките низ Балканот?
Во таа што на крајот ќе има најголема корист(kako ona sledigo patot na parite) од тоа пуштање низ вода на одредени политичари сигурно нема да е во корист на народот оти овие арамии само ќе ни ги сменат со други како секогаш низ историјата на балканот ретко решавале самите држави што ќе биде со нив туку други или директно решавале или под подшепнувале што да прават :D

Goran16ta,spored mene ako domasnite Makedonski institucii ne snajdat sila da se spravat so kriminal,togas dokazuvame deka sme nezreli za vo EU i NATO koe e edno od uslovite za vlez vo EU i NATO.Eve Hrvatite pocnaa da resavaat so kriminalot,CrnaGora istotaka pocnaa da resavaat so kriminal itn.
Pred Nova Godina bese uapsen Velija Ramkovski,sega treba da vidime do kade ke se odi vo rascistuvanjeto so negoviot slucaj,dali ke bide obvinet ili pak ke go oslobodat,i toj ke ja tuzi drzavata.
A sto se odnesuva do Zapadot,mislam deka pravilno postapuvaat sto gi pritiskaat Balkanskite vladi da rascistat so kriminalot,zosto ako gi ostavat kriminalot da rasne i da ja prezema drzavata Balkanot navistina ke stane Sicilija i bi se nasol pod direktno vlijanie na Rusija.
абе пријателе а кој ти вели дека ние сме за еу и нато ? не значи ако народт сако во еу и нато дека државата тоа го сака односно политичарите и тајкуните кој ги финасираат партиите
кај нас само делкаративно сме за во европа послебно за европа за нато пак и пак на сите ќе му одговара освен се разбира на соседите(да не распарчат) а тие пак се инсталирани во сите партии што значи ни нато не доаќа во предвид
тоа со велија е само за политички поени кој ќе го осуди бе?уставниот суд ќе го помилува и пак какао сите апсења досега само недела дена ќе се збора и толку се е џабе без ефект се дури не почнат да конфисковаат имоти од армаиите и неивните фамилии се ќе биде само за реклама
Западот не верувам дека има влијание за ова тие можат да ни сменат име и се да ни направат ама кај нас посебно некоја правад ада бараат и да се пикнат во затвор олидарсите или политичарите нема шанси да го добијата па ако сакаш и тоа што излезе на викиликс за велија да го средат пред некоја година но сите му прогледваа низ прсти оти врти сучи кај нас сите како свински црева се испрепелетени арамиите и се држат без разлика на партија и вера и се друго не за друго оти потоа може да има реваншизам па затоа сиет си ќутатIcon_wink
Pishtoldzija
04-01-2011, 07:19 PM
Reply