Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бугарија крена раце од пријателството со Македонија!
Author Message
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(20-12-2010, 04:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 04:41 PM)jingiby Wrote: Акад. КАТАРЏИЕВ:
“...Тие работи треба да се имаат предвид, за да не се дојде до погрешни заклучоци. Македонската свест почна да се развива дури по Првата Светска воjна, највеќе во Србија и во Грција, бидејќи таму се спречи бугарската егзархиска пропаганда, се затворија бугарските училишта, а во Македонија мрежата на бугарскиот школски систем беше дури погуста отколку во Бугарија... Инаку за македонска интелигенциjа може да се сборува дури по 1945 г. и тоа благодарение постоењето на државниот субјект – НР Македонија во рамките на Jугославија. Таа македонска интелигенциjа се разви прво врз основота на репресиjта за да може да се развие и таа свест...Тука многу се зборува за “политички” и за “национален сепаратизам”. Луѓето не праваат дистинкција, не го употребуваат коректно. Националниот сепаратизам претпоставува изградена нација со национална свест и оттаму – сепарација. Така врз основата на веке формираната бугарска нациjа во Македониjа се прави сепарација. Тие беа со бугарска национална свест, а македонската нациjа се создаде по Втората светска воjна од политички причини.... Тука се работи за делење на Бугари од Бугари. Наj фреквентниот етноним во Македониjа во онова време е “Бугарин”. Тука е континуитетот на културниот развој на нашиот народ.”Едно прашање, дали е битна формата -нација- или суштината, постоењето на МАКЕДОНЦИ.

Отговор – въпрос: Битна за какво?
20-12-2010, 05:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(20-12-2010, 05:18 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 04:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 04:41 PM)jingiby Wrote: Акад. КАТАРЏИЕВ:
“...Тие работи треба да се имаат предвид, за да не се дојде до погрешни заклучоци. Македонската свест почна да се развива дури по Првата Светска воjна, највеќе во Србија и во Грција, бидејќи таму се спречи бугарската егзархиска пропаганда, се затворија бугарските училишта, а во Македонија мрежата на бугарскиот школски систем беше дури погуста отколку во Бугарија... Инаку за македонска интелигенциjа може да се сборува дури по 1945 г. и тоа благодарение постоењето на државниот субјект – НР Македонија во рамките на Jугославија. Таа македонска интелигенциjа се разви прво врз основота на репресиjта за да може да се развие и таа свест...Тука многу се зборува за “политички” и за “национален сепаратизам”. Луѓето не праваат дистинкција, не го употребуваат коректно. Националниот сепаратизам претпоставува изградена нација со национална свест и оттаму – сепарација. Така врз основата на веке формираната бугарска нациjа во Македониjа се прави сепарација. Тие беа со бугарска национална свест, а македонската нациjа се создаде по Втората светска воjна од политички причини.... Тука се работи за делење на Бугари од Бугари. Наj фреквентниот етноним во Македониjа во онова време е “Бугарин”. Тука е континуитетот на културниот развој на нашиот народ.”Едно прашање, дали е битна формата -нација- или суштината, постоењето на МАКЕДОНЦИ.

Отговор – въпрос: Битна за какво?


За суштината- МАКЕДОНЦИТЕ (македонската нација) СЕ ИЗМИСЛИЦА НА КОМИНТЕРНАТА ИЛИ НЕ СЕ.
20-12-2010, 05:29 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(20-12-2010, 05:29 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 05:18 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 04:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 04:41 PM)jingiby Wrote: Акад. КАТАРЏИЕВ:
“...Тие работи треба да се имаат предвид, за да не се дојде до погрешни заклучоци. Македонската свест почна да се развива дури по Првата Светска воjна, највеќе во Србија и во Грција, бидејќи таму се спречи бугарската егзархиска пропаганда, се затворија бугарските училишта, а во Македонија мрежата на бугарскиот школски систем беше дури погуста отколку во Бугарија... Инаку за македонска интелигенциjа може да се сборува дури по 1945 г. и тоа благодарение постоењето на државниот субјект – НР Македонија во рамките на Jугославија. Таа македонска интелигенциjа се разви прво врз основота на репресиjта за да може да се развие и таа свест...Тука многу се зборува за “политички” и за “национален сепаратизам”. Луѓето не праваат дистинкција, не го употребуваат коректно. Националниот сепаратизам претпоставува изградена нација со национална свест и оттаму – сепарација. Така врз основата на веке формираната бугарска нациjа во Македониjа се прави сепарација. Тие беа со бугарска национална свест, а македонската нациjа се создаде по Втората светска воjна од политички причини.... Тука се работи за делење на Бугари од Бугари. Наj фреквентниот етноним во Македониjа во онова време е “Бугарин”. Тука е континуитетот на културниот развој на нашиот народ.”Едно прашање, дали е битна формата -нација- или суштината, постоењето на МАКЕДОНЦИ.

Отговор – въпрос: Битна за какво?


За суштината- МАКЕДОНЦИТЕ (македонската нација) СЕ ИЗМИСЛИЦА НА КОМИНТЕРНАТА ИЛИ НЕ СЕ.

Не е толковаа просто Йордане, преди Коминтерна има новакович има и една регионална маса без ясно НАЦИОНАЛНО самосъзнание и, да си го кажем – не особено грамотна, податлива на всякакви внушения, влияния, а и подкупи.

Въпросът е не в това дали в някакво село имало хора които били "македонци" без да знаят какво точно влагат в съдържанието на тази дума – национално ли, етнографско ли, регионално ли значение. Въпросът е: защо точно интелигенцията, хората с ясна концепция за значението на етнос, нация и култура, са се определяли ясно за българи.

Това е въпросът.

Не как се чувствала простата (и затова лесно манипулириема) маса, КОГАТО И ЗАДАДЕЛИ ВЪПРОС (а знаем че отговорът зависи от това как е поставен въпроса), а как КАТЕГОРИЧНО се САМОИЗЯСНИЛА инелигенцията, хората, представляващи елитът на една популация, БЕЗ НИКОЙ ДА ГИ ПИТА!!!

Въпросът е също и: Защо СТРАНИЧНИТЕ НАБЛЮДАТЕЛИ – врагове и приятели основно виждали българи, я не някакви македонци... И къде са тези българи – този доминиращ, според всихки свидетелства етнос ДНЕС.

Това по–горе не можеш да го игнорираш, само защото в някое си село някой си имал прякор Бугаринот. И при нас има прякор Еди-Кой-Си Българията. Това значи ли, че комшиите му наоколо, които му викат така, не са българи?
20-12-2010, 05:46 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(20-12-2010, 05:18 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 04:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 04:41 PM)jingiby Wrote: Акад. КАТАРЏИЕВ:
“...Тие работи треба да се имаат предвид, за да не се дојде до погрешни заклучоци. Македонската свест почна да се развива дури по Првата Светска воjна, највеќе во Србија и во Грција, бидејќи таму се спречи бугарската егзархиска пропаганда, се затворија бугарските училишта, а во Македонија мрежата на бугарскиот школски систем беше дури погуста отколку во Бугарија... Инаку за македонска интелигенциjа може да се сборува дури по 1945 г. и тоа благодарение постоењето на државниот субјект – НР Македонија во рамките на Jугославија. Таа македонска интелигенциjа се разви прво врз основота на репресиjта за да може да се развие и таа свест...Тука многу се зборува за “политички” и за “национален сепаратизам”. Луѓето не праваат дистинкција, не го употребуваат коректно. Националниот сепаратизам претпоставува изградена нација со национална свест и оттаму – сепарација. Така врз основата на веке формираната бугарска нациjа во Македониjа се прави сепарација. Тие беа со бугарска национална свест, а македонската нациjа се создаде по Втората светска воjна од политички причини.... Тука се работи за делење на Бугари од Бугари. Наj фреквентниот етноним во Македониjа во онова време е “Бугарин”. Тука е континуитетот на културниот развој на нашиот народ.”Едно прашање, дали е битна формата -нација- или суштината, постоењето на МАКЕДОНЦИ.

Отговор – въпрос: Битна за какво?

Quote:Mirror Psychology


The surest way to gauge one's success in the process of self-refinement is to observe his spouse's behavior toward him. Both consciously and unconsciously, she senses the purity of his motives and responds accordingly, both intentionally and instinctively.

In a larger sense, this is true of all inter-personal relationships. "As [when looking in] water, face reflects face, so does one's heart find reflection in another's" (Proverbs 27:19)." Thus, in accordance with the nature and extent of one's involvement with other people, one may gauge one's self-refinement by the way one is treated.

Since marriage is the most intense form of inter-personal relationship, this principle applies first and foremost to married life. It is here that one will confront most strikingly his successes and failures in self-refinement, mirrored in his spouse's behavior toward him.

In general, this reciprocal attitude between spouses is on one of three levels, in accord with the stages of rectification of the imagination.

If the husband is still laboring under false, self-centered notions of love and romance, his behavior will certainly reflect this, and his wife will naturally resent his egocentricity and pit herself against him. Their relationship--that of two unrelating individuals occupying separate, colliding "spaces"--will be characterized by frequent and painful friction. Alienated from a husband whom she senses does not have her best interests at heart, she will disconnect from him as well and shirk her wifely obligations.

Once the husband extricates himself from his unrectified imagination, he can begin to work on himself. He gradually begins to redirect his intentions toward fulfilling G-d's will in all avenues of life (and in particular in his marriage), sense his and his wife's common soul-root, and refine his character. Even though he has not yet completed this process, his wife will sense his genuine effort and respond by striving to help and support him.

Nonetheless, until the process is complete, she will maintain a separate sense of self. The two will view their marriage as a mutually beneficial relationship wherein each is happy and ready to give, yet expects to receive in return.

If the husband succeeds in all the above areas--purifying his intentions so that his sole motivation is to do G-d's will, attuning himself to his and his wife's common soul-root, and refining his character, always placing the needs of others before his own--the couple's consciousnesses will merge. His absolute devotion to her will inspire her to devote herself commensurately to him: "as [when looking in] water, face reflects face, so does one's heart find reflection in another's" (Proverbs 27:19). She will feel an indivisible part of him, and all her deeds will reflect total devotion to him.

Во местото каде живееле моите предци, тие биле најбогата фамилија, до смртта на мојата пра-баба.

Секој со оди напред со својата лична историја, некој поучен од неа, некој не, кој каде ќе стигне, ќе се види колку научил.
Uniteed We Stand, Divided We Fall.
Секој нека си го разбере ова како сака.
An inch today is tomorrow’s mile.
20-12-2010, 07:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(20-12-2010, 05:46 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 05:29 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 05:18 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 04:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Едно прашање, дали е битна формата -нација- или суштината, постоењето на МАКЕДОНЦИ.

Отговор – въпрос: Битна за какво?


За суштината- МАКЕДОНЦИТЕ (македонската нација) СЕ ИЗМИСЛИЦА НА КОМИНТЕРНАТА ИЛИ НЕ СЕ.

Не е толковаа просто Йордане, преди Коминтерна има новакович има и една регионална маса без ясно НАЦИОНАЛНО самосъзнание и, да си го кажем – не особено грамотна, податлива на всякакви внушения, влияния, а и подкупи.

Въпросът е не в това дали в някакво село имало хора които били "македонци" без да знаят какво точно влагат в съдържанието на тази дума – национално ли, етнографско ли, регионално ли значение. Въпросът е: защо точно интелигенцията, хората с ясна концепция за значението на етнос, нация и култура, са се определяли ясно за българи.

Това е въпросът.

Не как се чувствала простата (и затова лесно манипулириема) маса, КОГАТО И ЗАДАДЕЛИ ВЪПРОС (а знаем че отговорът зависи от това как е поставен въпроса), а как КАТЕГОРИЧНО се САМОИЗЯСНИЛА инелигенцията, хората, представляващи елитът на една популация, БЕЗ НИКОЙ ДА ГИ ПИТА!!!

Въпросът е също и: Защо СТРАНИЧНИТЕ НАБЛЮДАТЕЛИ – врагове и приятели основно виждали българи, я не някакви македонци... И къде са тези българи – този доминиращ, според всихки свидетелства етнос ДНЕС.

Това по–горе не можеш да го игнорираш, само защото в някое си село някой си имал прякор Бугаринот. И при нас има прякор Еди-Кой-Си Българията. Това значи ли, че комшиите му наоколо, които му викат така, не са българи?

Вова, се е многу лесно објасниво. Секој странец или како што велиш ти
СТРАНИЧНИТЕ НАБЛЮДАТЕЛИ виждали българи.
Со кого тие разговарале. Нормално со "власта во градот, селото" со најбогатите а тие нормално ке се изразат како припадници на тој кој им ги дал привилегиите, власта.....
За да се увериш дека е така пример од 91 година.
По проценките на странските дипломати кои беа правени врз база на разговори со водечки луѓе од Македонија тие беа сигурни дека Македонија ке остане во склопот на Југославија и дека Македонците с веке Југословенизирани. Ама не излезе така.
Значи отсекогаш постоеле Македонци. Отука треба да поаѓаат сите дискусии и заклучоци. Пропагандите за тоа дека МАКЕДОНЦИТЕ се творба на Коминтерната на никој не му се од полза.
20-12-2010, 09:20 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(20-12-2010, 09:20 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 05:46 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 05:29 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 05:18 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 04:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Едно прашање, дали е битна формата -нација- или суштината, постоењето на МАКЕДОНЦИ.

Отговор – въпрос: Битна за какво?


За суштината- МАКЕДОНЦИТЕ (македонската нација) СЕ ИЗМИСЛИЦА НА КОМИНТЕРНАТА ИЛИ НЕ СЕ.

Не е толковаа просто Йордане, преди Коминтерна има новакович има и една регионална маса без ясно НАЦИОНАЛНО самосъзнание и, да си го кажем – не особено грамотна, податлива на всякакви внушения, влияния, а и подкупи.

Въпросът е не в това дали в някакво село имало хора които били "македонци" без да знаят какво точно влагат в съдържанието на тази дума – национално ли, етнографско ли, регионално ли значение. Въпросът е: защо точно интелигенцията, хората с ясна концепция за значението на етнос, нация и култура, са се определяли ясно за българи.

Това е въпросът.

Не как се чувствала простата (и затова лесно манипулириема) маса, КОГАТО И ЗАДАДЕЛИ ВЪПРОС (а знаем че отговорът зависи от това как е поставен въпроса), а как КАТЕГОРИЧНО се САМОИЗЯСНИЛА инелигенцията, хората, представляващи елитът на една популация, БЕЗ НИКОЙ ДА ГИ ПИТА!!!

Въпросът е също и: Защо СТРАНИЧНИТЕ НАБЛЮДАТЕЛИ – врагове и приятели основно виждали българи, я не някакви македонци... И къде са тези българи – този доминиращ, според всихки свидетелства етнос ДНЕС.

Това по–горе не можеш да го игнорираш, само защото в някое си село някой си имал прякор Бугаринот. И при нас има прякор Еди-Кой-Си Българията. Това значи ли, че комшиите му наоколо, които му викат така, не са българи?

Вова, се е многу лесно објасниво. Секој странец или како што велиш ти
СТРАНИЧНИТЕ НАБЛЮДАТЕЛИ виждали българи.
Со кого тие разговарале. Нормално со "власта во градот, селото" со најбогатите а тие нормално ке се изразат како припадници на тој кој им ги дал привилегиите, власта.....
За да се увериш дека е така пример од 91 година.
По проценките на странските дипломати кои беа правени врз база на разговори со водечки луѓе од Македонија тие беа сигурни дека Македонија ке остане во склопот на Југославија и дека Македонците с веке Југословенизирани. Ама не излезе така.
Значи отсекогаш постоеле Македонци. Отука треба да поаѓаат сите дискусии и заклучоци. Пропагандите за тоа дека МАКЕДОНЦИТЕ се творба на Коминтерната на никој не му се од полза.

Hold your horses!

Каква власт и какви привилегии по времето на Паисий, Джинот, Прличев, Татарчев, Гоце, Даме, Мисирков (в Одеса какви са му били привилегиите?), Яне, Тодор, Александров, емиграцията в САЩ в едни свободни условия, без привилении и т. н.?....

Защо те се САМОизяснили като българи. Това е цветът на славоезичното население от областта наречена Македония.

Като говоря за международни наблюдатели говоря за турските пописи, говоря за референдумът за екзархия, говоря за Карнегиевата комисия, говоря за Сориксен и т. н. Тези хора говорят САМО за едно – българи от Македония. Сливи ли имаха в устата македонците интервюирани след войните (балкаснките) да кажат че са македонци – небългари. Кави привилегии и каква власт им дали от комисията карнеги, какви привилегии са очаквали от това да лъжат едни чужденци, че са българи, как са се наговорили да лъжат масово и то едно и също по цялата тази територия? Ебати и конспирацията....

Защо гърците, турците, циганите - от управата до последният войник твърдят навсякъде, че са заобиколени от българи?

Това някаква масова психоза ли е?
(This post was last modified: 20-12-2010, 10:05 PM by Вовата.)
20-12-2010, 10:04 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

Прво, таа елита за која зборуваш е еден грст луѓе. Од Прличев до Гоце и Мисирков има помалку од 100 луѓе. И тоа зборувам за неколку децениски период.
Второ многу од нив имале и не-бугарски фази. Например Џинот или Мисирков.
Трето, периодот каде мнозинството на елитата (која сама по себе е ептем тенка, види прво) се декларира како Бугарска е отприлика од 1860-те до 1918. 60 -тина години. Ова поделба е пократка или подолга зависи кого прашаш. Пред тоа елитата се смета за грчка. После тоа не се смета за бугарска.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
20-12-2010, 11:05 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(20-12-2010, 10:04 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 09:20 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 05:46 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 05:29 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-12-2010, 05:18 PM)Вовата Wrote:
(20-12-2010, 04:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Едно прашање, дали е битна формата -нација- или суштината, постоењето на МАКЕДОНЦИ.

Отговор – въпрос: Битна за какво?


За суштината- МАКЕДОНЦИТЕ (македонската нација) СЕ ИЗМИСЛИЦА НА КОМИНТЕРНАТА ИЛИ НЕ СЕ.

Не е толковаа просто Йордане, преди Коминтерна има новакович има и една регионална маса без ясно НАЦИОНАЛНО самосъзнание и, да си го кажем – не особено грамотна, податлива на всякакви внушения, влияния, а и подкупи.

Въпросът е не в това дали в някакво село имало хора които били "македонци" без да знаят какво точно влагат в съдържанието на тази дума – национално ли, етнографско ли, регионално ли значение. Въпросът е: защо точно интелигенцията, хората с ясна концепция за значението на етнос, нация и култура, са се определяли ясно за българи.

Това е въпросът.

Не как се чувствала простата (и затова лесно манипулириема) маса, КОГАТО И ЗАДАДЕЛИ ВЪПРОС (а знаем че отговорът зависи от това как е поставен въпроса), а как КАТЕГОРИЧНО се САМОИЗЯСНИЛА инелигенцията, хората, представляващи елитът на една популация, БЕЗ НИКОЙ ДА ГИ ПИТА!!!

Въпросът е също и: Защо СТРАНИЧНИТЕ НАБЛЮДАТЕЛИ – врагове и приятели основно виждали българи, я не някакви македонци... И къде са тези българи – този доминиращ, според всихки свидетелства етнос ДНЕС.

Това по–горе не можеш да го игнорираш, само защото в някое си село някой си имал прякор Бугаринот. И при нас има прякор Еди-Кой-Си Българията. Това значи ли, че комшиите му наоколо, които му викат така, не са българи?

Вова, се е многу лесно објасниво. Секој странец или како што велиш ти
СТРАНИЧНИТЕ НАБЛЮДАТЕЛИ виждали българи.
Со кого тие разговарале. Нормално со "власта во градот, селото" со најбогатите а тие нормално ке се изразат како припадници на тој кој им ги дал привилегиите, власта.....
За да се увериш дека е така пример од 91 година.
По проценките на странските дипломати кои беа правени врз база на разговори со водечки луѓе од Македонија тие беа сигурни дека Македонија ке остане во склопот на Југославија и дека Македонците с веке Југословенизирани. Ама не излезе така.
Значи отсекогаш постоеле Македонци. Отука треба да поаѓаат сите дискусии и заклучоци. Пропагандите за тоа дека МАКЕДОНЦИТЕ се творба на Коминтерната на никој не му се од полза.

Hold your horses!

Каква власт и какви привилегии по времето на Паисий, Джинот, Прличев, Татарчев, Гоце, Даме, Мисирков (в Одеса какви са му били привилегиите?), Яне, Тодор, Александров, емиграцията в САЩ в едни свободни условия, без привилении и т. н.?....

Защо те се САМОизяснили като българи. Това е цветът на славоезичното население от областта наречена Македония.

Като говоря за международни наблюдатели говоря за турските пописи, говоря за референдумът за екзархия, говоря за Карнегиевата комисия, говоря за Сориксен и т. н. Тези хора говорят САМО за едно – българи от Македония. Сливи ли имаха в устата македонците интервюирани след войните (балкаснките) да кажат че са македонци – небългари. Кави привилегии и каква власт им дали от комисията карнеги, какви привилегии са очаквали от това да лъжат едни чужденци, че са българи, как са се наговорили да лъжат масово и то едно и също по цялата тази територия? Ебати и конспирацията....

Защо гърците, турците, циганите - от управата до последният войник твърдят навсякъде, че са заобиколени от българи?

Това някаква масова психоза ли е?

PRVO NE SUM SIGUREN DALI 100% GO RAZBRAV TOJ TVOJ SELSKI DIJALEKT, BI MOZEL BAREM DA SE POGRIZIS DA PISUVAS NA MAKEDONSKI KOGA VEKE TOLKU MNOGU SI SE ZAGRIZIL ZA MAKEDONIJA.

PRASANJE ZA TEBE?

STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT BUGARSKA NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE BUGARITE, IMETO BUGARI I ETNOSOT BUGARI SE OD TURKIC-ALTAICKO POTEKLO. BUGARITE (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA BUGARSKA NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO TURKITE NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE BUGARI, VSUSNOST NE SE BUGARI, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO TURKSKO IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 19 VEK
21-12-2010, 12:23 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Първо-писането с главни букви в интернет се приема за неприемливо (равнозначно е на крещене).Второ-от кога езика на поне 7 000 000 души е "селски диалект" на "друг" език,употребяван от 1 000 000 (не ти слагам албанците и циганите)?

"...STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT МАКЕДОНСКА NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE МАКЕДОНЦИТЕ, IMETO МАКЕДОНЦИ I ETNOSOT МАКЕДОНЦИ SE OD ЕЛИНСКО POTEKLO. МАКЕДОНЦИТЕ (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA МАКЕДОНСКА NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO ГЪРЦИТЕ NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE МАКЕДОНЦИ, VSUSNOST NE SE МАКЕДОНЦИ, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO ЕЛИНСКО IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 20 VEK " Smiley-happy068

Някакви забележки към този вриант??
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 21-12-2010, 12:46 AM by TATAP.)
21-12-2010, 12:43 AM
Website Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(21-12-2010, 12:43 AM)TATAP Wrote: Първо-писането с главни букви в интернет се приема за неприемливо (равнозначно е на крещене).Второ-от кога езика на поне 7 000 000 души е "селски диалект" на "друг" език,употребяван от 1 000 000 (не ти слагам албанците и циганите)?

"...STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT МАКЕДОНСКА NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE МАКЕДОНЦИТЕ, IMETO МАКЕДОНЦИ I ETNOSOT МАКЕДОНЦИ SE OD ЕЛИНСКО POTEKLO. МАКЕДОНЦИТЕ (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA МАКЕДОНСКА NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO ГЪРЦИТЕ NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE МАКЕДОНЦИ, VSUSNOST NE SE МАКЕДОНЦИ, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO ЕЛИНСКО IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 20 VEK " Smiley-happy068

Някакви забележки към този вриант??

Misla od kaj ti dojde taja misla???
Koga si chital svetska istorija????
Aj vidi sho pishuva i posle citiraj svetskata istorija:


[Image: P4280975.JPG]

http://macedoniandocuments.blogspot.com/...books.html
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html21-12-2010, 01:05 AM
Website Reply
Misla
Unregistered

 

(21-12-2010, 12:43 AM)TATAP Wrote: Първо-писането с главни букви в интернет се приема за неприемливо (равнозначно е на крещене).Второ-от кога езика на поне 7 000 000 души е "селски диалект" на "друг" език,употребяван от 1 000 000 (не ти слагам албанците и циганите)?

"...STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT МАКЕДОНСКА NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE МАКЕДОНЦИТЕ, IMETO МАКЕДОНЦИ I ETNOSOT МАКЕДОНЦИ SE OD ЕЛИНСКО POTEKLO. МАКЕДОНЦИТЕ (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA МАКЕДОНСКА NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO ГЪРЦИТЕ NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE МАКЕДОНЦИ, VSUSNOST NE SE МАКЕДОНЦИ, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO ЕЛИНСКО IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 20 VEK " Smiley-happy068

Някакви забележки към този вриант??

Prvo i osnovno: toa ne se GLAVNI, tuku GOLEMI BUKVI vo pravopisot....

A OVOJ TVOJ POST SAMO E EKLATANTEN PRIMER KAKO BUGARITE JA FALSIFIKUVAAT MAKEDONSKATA ISTORIJA, SAMO SO ZAMENA NA IMINJATA, A SODRZINATA OSTANUVA ISTA....
----------------------------------------------------

....."BUGARIN NE E NACIONALNOST, TUKU SAMO DIJAGNOZA"...... Icon_razz
21-12-2010, 01:09 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(20-12-2010, 11:05 PM)Zoograf Wrote: Прво, таа елита за која зборуваш е еден грст луѓе. Од Прличев до Гоце и Мисирков има помалку од 100 луѓе. И тоа зборувам за неколку децениски период.
Второ многу од нив имале и не-бугарски фази. Например Џинот или Мисирков.
Трето, периодот каде мнозинството на елитата (која сама по себе е ептем тенка, види прво) се декларира како Бугарска е отприлика од 1860-те до 1918. 60 -тина години. Ова поделба е пократка или подолга зависи кого прашаш. Пред тоа елитата се смета за грчка. После тоа не се смета за бугарска.

Не говори глупости, или поне не ги говори накуп, за да може да ти се отговори едно по едно.
21-12-2010, 01:21 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

(21-12-2010, 01:05 AM)Playboytaxi Wrote:
(21-12-2010, 12:43 AM)TATAP Wrote: Първо-писането с главни букви в интернет се приема за неприемливо (равнозначно е на крещене).Второ-от кога езика на поне 7 000 000 души е "селски диалект" на "друг" език,употребяван от 1 000 000 (не ти слагам албанците и циганите)?

"...STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT МАКЕДОНСКА NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE МАКЕДОНЦИТЕ, IMETO МАКЕДОНЦИ I ETNOSOT МАКЕДОНЦИ SE OD ЕЛИНСКО POTEKLO. МАКЕДОНЦИТЕ (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA МАКЕДОНСКА NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO ГЪРЦИТЕ NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE МАКЕДОНЦИ, VSUSNOST NE SE МАКЕДОНЦИ, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO ЕЛИНСКО IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 20 VEK " Smiley-happy068

Някакви забележки към този вриант??

Misla od kaj ti dojde taja misla???
Koga si chital svetska istorija????
Aj vidi sho pishuva i posle citiraj svetskata istorija:


[Image: P4280975.JPG]

http://macedoniandocuments.blogspot.com/...books.html

HAHAH
BRAVO...

GLEDAM DEKA BUGARSKIOT SECRET SERVICE REAGIRA MNOGU BRZO.....

Icon_razz

NELI POSLE ONOJ SKKANDAL SO GERMANSKATA SLUZBA VAS VE RASTURIJA, ILI SEGA STE VO ILEGALA....Icon_razz

OSTATOCI OD NEKOGASNATA BUGARSKA KOMUNISTICKA DRZAVNA BEZBEDNOST SEUSTE SIRAT DUBIOZI NA INTERNET PROTIV MAKEDONIJA I MAKEDONCITE, ....Icon_razz)

HAHHAH Aj vidi sho pishuva i posle citiraj svetskata istorija...Icon_razz

TOA NE E SVETSKA ISTORIJA, TUKU TOA SE ENCIKLOPEDII, A NIVNATA SODRZINA SE MENUVA SEKOJA GODINA VO ZAVISNOST OD TOA STO E NOVO, A VO ODNOS NA BUGARITE E MNOGU PROMENETO VO POSLEDNITE 100 GOD...

VO KOJA SAKAS ENCIKLOPEDIJA DA PROCITAS, KE GO PROCITAS SAMO ONA STO GO NAPISAV, BUGARITE SE TURKI, A SOVREMENATA BUGARSKA NACIJA SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO TURKSKO-ALTAISKO IME, STO ZNACI NE SE BUGARI....

ILI TI IMAS DA KAZES DEKA PRESELBATA ZAPOCNALA OD ISTOK, OD BUGARIJA PA KON ZAPAD SE DO JADRANSKOTO PRIMORJE, Icon_razz ONAKA KAKO STO TVOJOT MENTOR NAPISA A SITE ENCIKLOPEDII GO OBJAVIJA TOA Icon_razz)) HAHAHHA
21-12-2010, 01:25 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(21-12-2010, 01:25 AM)Misla Wrote:
(21-12-2010, 01:05 AM)Playboytaxi Wrote:
(21-12-2010, 12:43 AM)TATAP Wrote: Първо-писането с главни букви в интернет се приема за неприемливо (равнозначно е на крещене).Второ-от кога езика на поне 7 000 000 души е "селски диалект" на "друг" език,употребяван от 1 000 000 (не ти слагам албанците и циганите)?

"...STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT МАКЕДОНСКА NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE МАКЕДОНЦИТЕ, IMETO МАКЕДОНЦИ I ETNOSOT МАКЕДОНЦИ SE OD ЕЛИНСКО POTEKLO. МАКЕДОНЦИТЕ (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA МАКЕДОНСКА NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO ГЪРЦИТЕ NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE МАКЕДОНЦИ, VSUSNOST NE SE МАКЕДОНЦИ, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO ЕЛИНСКО IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 20 VEK " Smiley-happy068

Някакви забележки към този вриант??

Misla od kaj ti dojde taja misla???
Koga si chital svetska istorija????
Aj vidi sho pishuva i posle citiraj svetskata istorija:


[Image: P4280975.JPG]

http://macedoniandocuments.blogspot.com/...books.html

HAHAH
BRAVO...

GLEDAM DEKA BUGARSKIOT SECRET SERVICE REAGIRA MNOGU BRZO.....

Icon_razz

NELI POSLE ONOJ SKKANDAL SO GERMANSKATA SLUZBA VAS VE RASTURIJA, ILI SEGA STE VO ILEGALA....Icon_razz

OSTATOCI OD NEKOGASNATA BUGARSKA KOMUNISTICKA DRZAVNA BEZBEDNOST SEUSTE SIRAT DUBIOZI NA INTERNET PROTIV MAKEDONIJA I MAKEDONCITE, ....Icon_razz)

HAHHAH Aj vidi sho pishuva i posle citiraj svetskata istorija...Icon_razz

TOA NE E SVETSKA ISTORIJA, TUKU TOA SE ENCIKLOPEDII, A NIVNATA SODRZINA SE MENUVA SEKOJA GODINA VO ZAVISNOST OD TOA STO E NOVO, A VO ODNOS NA BUGARITE E MNOGU PROMENETO VO POSLEDNITE 100 GOD...

VO KOJA SAKAS ENCIKLOPEDIJA DA PROCITAS, KE GO PROCITAS SAMO ONA STO GO NAPISAV, BUGARITE SE TURKI, A SOVREMENATA BUGARSKA NACIJA SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO TURKSKO-ALTAISKO IME, STO ZNACI NE SE BUGARI....

ILI TI IMAS DA KAZES DEKA PRESELBATA ZAPOCNALA OD ISTOK, OD BUGARIJA PA KON ZAPAD SE DO JADRANSKOTO PRIMORJE, Icon_razz ONAKA KAKO STO TVOJOT MENTOR NAPISA A SITE ENCIKLOPEDII GO OBJAVIJA TOA Icon_razz)) HAHAHHA


Isto taka pishuva che Car Samoil,prerodbenicite, i komitite od VMRO sa Bulgari.....I znaesh li zashto taka pishuva???? Zoshtoto site stari artefakti,knigite na prerodbenicite i dokumentite i pismata na VMRO komitite jasno zborat oti sa Bulgari. Isto taka ne pishuva za nikakvi makedoni pred 1944.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html21-12-2010, 01:46 AM
Website Reply
Misla
Unregistered

 

(21-12-2010, 01:46 AM)Playboytaxi Wrote:
(21-12-2010, 01:25 AM)Misla Wrote:
(21-12-2010, 01:05 AM)Playboytaxi Wrote:
(21-12-2010, 12:43 AM)TATAP Wrote: Първо-писането с главни букви в интернет се приема за неприемливо (равнозначно е на крещене).Второ-от кога езика на поне 7 000 000 души е "селски диалект" на "друг" език,употребяван от 1 000 000 (не ти слагам албанците и циганите)?

"...STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT МАКЕДОНСКА NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE МАКЕДОНЦИТЕ, IMETO МАКЕДОНЦИ I ETNOSOT МАКЕДОНЦИ SE OD ЕЛИНСКО POTEKLO. МАКЕДОНЦИТЕ (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA МАКЕДОНСКА NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO ГЪРЦИТЕ NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE МАКЕДОНЦИ, VSUSNOST NE SE МАКЕДОНЦИ, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO ЕЛИНСКО IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 20 VEK " Smiley-happy068

Някакви забележки към този вриант??

Misla od kaj ti dojde taja misla???
Koga si chital svetska istorija????
Aj vidi sho pishuva i posle citiraj svetskata istorija:


[Image: P4280975.JPG]

http://macedoniandocuments.blogspot.com/...books.html

HAHAH
BRAVO...

GLEDAM DEKA BUGARSKIOT SECRET SERVICE REAGIRA MNOGU BRZO.....

Icon_razz

NELI POSLE ONOJ SKKANDAL SO GERMANSKATA SLUZBA VAS VE RASTURIJA, ILI SEGA STE VO ILEGALA....Icon_razz

OSTATOCI OD NEKOGASNATA BUGARSKA KOMUNISTICKA DRZAVNA BEZBEDNOST SEUSTE SIRAT DUBIOZI NA INTERNET PROTIV MAKEDONIJA I MAKEDONCITE, ....Icon_razz)

HAHHAH Aj vidi sho pishuva i posle citiraj svetskata istorija...Icon_razz

TOA NE E SVETSKA ISTORIJA, TUKU TOA SE ENCIKLOPEDII, A NIVNATA SODRZINA SE MENUVA SEKOJA GODINA VO ZAVISNOST OD TOA STO E NOVO, A VO ODNOS NA BUGARITE E MNOGU PROMENETO VO POSLEDNITE 100 GOD...

VO KOJA SAKAS ENCIKLOPEDIJA DA PROCITAS, KE GO PROCITAS SAMO ONA STO GO NAPISAV, BUGARITE SE TURKI, A SOVREMENATA BUGARSKA NACIJA SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO TURKSKO-ALTAISKO IME, STO ZNACI NE SE BUGARI....

ILI TI IMAS DA KAZES DEKA PRESELBATA ZAPOCNALA OD ISTOK, OD BUGARIJA PA KON ZAPAD SE DO JADRANSKOTO PRIMORJE, Icon_razz ONAKA KAKO STO TVOJOT MENTOR NAPISA A SITE ENCIKLOPEDII GO OBJAVIJA TOA Icon_razz)) HAHAHHA


Isto taka pishuva che Car Samoil,prerodbenicite, i komitite od VMRO sa Bulgari.....I znaesh li zashto taka pishuva???? Zoshtoto site stari artefakti,knigite na prerodbenicite i dokumentite i pismata na VMRO komitite jasno zborat oti sa Bulgari. Isto taka ne pishuva za nikakvi makedoni pred 1944.

ZA KAKVI ARTEFAKTI ZBORUVAS??? AJDE DA VIDIME NEKOJ ARTEFAKT, KOJ E BUGARSKO-SLOVENSKI?? Icon_razz))

A PRERODBENICITE ZA KOI TVRDIS DEKA IMA DOKUMENTACIJA, A ZA KOI JAS TVRDAM DEKA BUGARITE I TAA JA FALSIFIKUVALE,( KAKO FAKT ZOSTO DURI I DENES BUGARSKATA VLADA VO TAJNOST JA CUVA ARHIVATA NA VMRO VO VELIKO TRNOVO?), TOA E KRAJOT NA 19 I POCETOKOT NA 20 VEK, I ZA NIV VAZI ISTOTO PRASANJE NA KOE TREBA DA ODGOVORIS: ZA STO SE BORELE TIE? ZA BUGARIJA? SEKAKO NE!!! PA BUGARIJA BILA DRZAVA VO TOA VREME.....

CELTA GI OPRAVDUVA SREDSTVATA, A NIVNATA POLITICKA ORIENTACIJA BILA MNOGU POBLISKU DO SOFIJA, NO NIVNATA BORBA BILA NEZAVISNA MAKEDONIJA, PODEDNAKVO ODDALECENA OD SITE..

MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE E PAROLA OD TOA VREME, NIE NE JA IZMISLIVME SEGA....

EVE I DOKAZI KOI POTVRDUVAAT DEKA MAKEDONCITE POSTOELE I PRED 1944...

Хорор во Македонија
Петстотини жители на едно христијанско село се масакрирани а само 48 селани успеале да се спасат. Ваквите вести толку често се појавуваат во весниците, што повеќе ним никој не им обраќа внимание. Од друга страна кога неколку Евреи, максимум 40, се масакрирани целиот свет мора да биде превртен наопаку.

Ова е извадок е писмо до уредникот на Њујорк Тајмс, од 26 мај 1903-та. Зулумот е направен кај нас, во Македонија, а извршители се Турците.

Во писмото, извесен Вилијам Мекдоналд од Стејплтон, Стејтон Ајленд, ја оспорува доблеста на англиската нација, која го подржува "Турчинот" во злосторите и ужасите над христијаните за кои "смртта е најмала грижа," а истовремено се ужаснува и се впушта во "лицемерна хистерија" околу далеку помал инцидент над Евреите извршен од страна на Русија.

THE HORRORS IN MACEDONIA.
WILLIAM MACDONALD.
May 31, 1903, Sunday
Page 28, 257 words
http://query.nytimes.com/mem/archive-fre...946297D6CF
21-12-2010, 02:12 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

Тадааам ..ај сеа да ве видам бе болварчиња !? хахаха

Bulgarian Premier Petroff in his interview for NewYork Times , august 16, 1903

http://www.scribd.com/doc/29051394/Ilind...Times-1903
(This post was last modified: 21-12-2010, 03:57 AM by Makedonec.)
21-12-2010, 03:52 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(21-12-2010, 03:52 AM)Makedonec Wrote: Тадааам ..ај сеа да ве видам бе болварчиња !? хахаха

Bulgarian Premier Petroff in his interview for NewYork Times , august 16, 1903

http://www.scribd.com/doc/29051394/Ilind...Times-1903


Stranski vesnik li ti e dokazot????

Ajde da vidime sho pishuva samoto VMRO vo 1912:
[Image: 163457_1613587791205_1581624596_31393779_6491968_n.jpg]"До Негово Височество

Фердинанд I, Царот на бугарите

Бевме почестени по многувековното страдање да доживееме радосен ден и да го видиме Вашето Височество во главниот град на слободна Македонија.
Крајната цел на востаничката борба, која што беше организирана од нашето население во Македонија и одринско,беше ослободување на нашата поробена татковина за да може бугарскиот народ севкупно да живее мирен и културен живот.
Нашата мечта, мечтата на бугарскиот народ, еве веке се остварувa, и нема да има посреќни од нас , ако зората на слободата го огрее секое катче од етнографска Бугарија под бугарско знаме.

Уверени сме дека во овие судбоносни денови, Вашето Височество, еднакво со нас трепери за зачувување на животните интереси на нашето бугарско племе.
Се осмелуваме да ја изразиме својата длабока благодарност за стореното од Вашето Височество до сега, но и изразот на голема тага која што ја предизвикува мислата, дека почнатото ослободително дело може да се заврши со приватно политичко расцепување на нашата безценета татковина Македонија.

Познато ви е Ваше Височество дека набрзо по злокобниот Берлински договор, се поставија првите темели на револуционерното движење во Македонија, затоа што во населението веднаш проникна убедувањето дека, скриена цел на една од силите,најголем виновник за поништувањето на Сан-Стефанскиот договор, е да се осуети обединувањето на целиот бугарски народ,"


[Image: 163457_1613587831206_1581624596_31393780_167167_n.jpg]


като се откъсне от България най-съществената ,най-ценната за нас част Македония.Вътрешната револ. Организация в пълно съзнание ,че колкото повече време се губи,толкова по-мъчно ще се бъзвърне загубеното през Берлинския договор,с скромните сили на поробения ни народ непрекъснато воюва и не даде покой на Турската Империя до окончателното й разклащане.
Въпреки големите мъчнотий ,с който Вътрешанта организация трябваше да се бори и тук и вътре,тя неуклонно преследваше все една и съща цел-да се спаси българска Македония за българския народ,целокупна,неразделна.Предвид на очевидните грабителски замисли на околните държави и мъчното бреме освобождението на целокупна Македония с помоща само на българската военна сила,Вътрешната организация се спре на идеята за първо време да действаме само за автономия на Македония,именно да я спасим от разпокъсване.Тази идея се указа до толкова спасителна ,най-сетне и съюзниците сега с България държави ,до вчера скрити и решителни неприятели на автономията я възприеха ,и невъзможния до скоро съюз на балканските държави се осъществи.Както целия български народ ,така също и ние тук,с възхищение посрещнахме новия съюз и в пълно доверие в Ваше Величество и славната българска армия ние неуморно се старахме да бъдем полезни на освободителното дело,без да правим разлика между съюзниците:нашата организация помагаше с всички средства и на сърби и гърци. Ала за голема наша жалост,едвам ще се завърши окупацията на наши български земи от сръбската и гръцката армий ,и вече се явиха признаци ,които ни вдъхват страх за нашето национално бъдеще.Почнаха сръбски власти в Куманово,Кратово,Скопие,Велес,Прилеп,Охрид,а гърцки в Енидже,Воден,Лерин, открито да съвeтват българина да се отрече от своето име,от своя род. Правят се приготовления ,които сочат че чуждата

[Image: 163457_1613587871207_1581624596_31393781_1396008_n.jpg]


окупация в нашите области не е само временна. Народът ни в Скопско ,който героически до сега е подържал револ. борба ,вече основателно подозира че може да бъде оставен под чужда власт.Радостта почва да се смесва с отчаяние и мисълтта ,че денят на успокоение ,на мирна културна работа ,който ни се пристори тъй близък,няма скоро време да настъпи в нашата злочестна Македония.


В тия тежки дни на надежди и съмнения македонския българин съзира най-силна опора в патриотизма,мъдроста и решителноста на Ваше Величество,доказани в много досегашни критични обстоятелства и толкова ценни в сегашните решителни за бъдещето на целокупна България дни.

За това Бътрешната Организация,верна на своя скъп завет,да работи за свободата на целокупна Македония,като издига пред Ваше Величество гореказаното,осмелява се да поднесе от името на измъчения ни народ молба,да се застъпи Ваше Величество с всички средства до край,както да се избегне каквото и да е разпокъсване на Македония. Нека бъде Ваше Величество уверен,че за тази цел може да разчита на помоща на Македонския българин до последната му какпа кръв.


От Централния комитет на В.М.-О.Р. Организация.-

Солун,6-й Дек. 1912 год."
I taka ,koga razberete sho e originalen dokument i dokaz togava ke sporite so mene.....
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html21-12-2010, 05:16 AM
Website Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(21-12-2010, 02:12 AM)Misla Wrote:
(21-12-2010, 01:46 AM)Playboytaxi Wrote:
(21-12-2010, 01:25 AM)Misla Wrote:
(21-12-2010, 01:05 AM)Playboytaxi Wrote:
(21-12-2010, 12:43 AM)TATAP Wrote: Първо-писането с главни букви в интернет се приема за неприемливо (равнозначно е на крещене).Второ-от кога езика на поне 7 000 000 души е "селски диалект" на "друг" език,употребяван от 1 000 000 (не ти слагам албанците и циганите)?

"...STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT МАКЕДОНСКА NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE МАКЕДОНЦИТЕ, IMETO МАКЕДОНЦИ I ETNOSOT МАКЕДОНЦИ SE OD ЕЛИНСКО POTEKLO. МАКЕДОНЦИТЕ (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA МАКЕДОНСКА NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO ГЪРЦИТЕ NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE МАКЕДОНЦИ, VSUSNOST NE SE МАКЕДОНЦИ, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO ЕЛИНСКО IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 20 VEK " Smiley-happy068

Някакви забележки към този вриант??

Misla od kaj ti dojde taja misla???
Koga si chital svetska istorija????
Aj vidi sho pishuva i posle citiraj svetskata istorija:


[Image: P4280975.JPG]

http://macedoniandocuments.blogspot.com/...books.html

HAHAH
BRAVO...

GLEDAM DEKA BUGARSKIOT SECRET SERVICE REAGIRA MNOGU BRZO.....

Icon_razz

NELI POSLE ONOJ SKKANDAL SO GERMANSKATA SLUZBA VAS VE RASTURIJA, ILI SEGA STE VO ILEGALA....Icon_razz

OSTATOCI OD NEKOGASNATA BUGARSKA KOMUNISTICKA DRZAVNA BEZBEDNOST SEUSTE SIRAT DUBIOZI NA INTERNET PROTIV MAKEDONIJA I MAKEDONCITE, ....Icon_razz)

HAHHAH Aj vidi sho pishuva i posle citiraj svetskata istorija...Icon_razz

TOA NE E SVETSKA ISTORIJA, TUKU TOA SE ENCIKLOPEDII, A NIVNATA SODRZINA SE MENUVA SEKOJA GODINA VO ZAVISNOST OD TOA STO E NOVO, A VO ODNOS NA BUGARITE E MNOGU PROMENETO VO POSLEDNITE 100 GOD...

VO KOJA SAKAS ENCIKLOPEDIJA DA PROCITAS, KE GO PROCITAS SAMO ONA STO GO NAPISAV, BUGARITE SE TURKI, A SOVREMENATA BUGARSKA NACIJA SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO TURKSKO-ALTAISKO IME, STO ZNACI NE SE BUGARI....

ILI TI IMAS DA KAZES DEKA PRESELBATA ZAPOCNALA OD ISTOK, OD BUGARIJA PA KON ZAPAD SE DO JADRANSKOTO PRIMORJE, Icon_razz ONAKA KAKO STO TVOJOT MENTOR NAPISA A SITE ENCIKLOPEDII GO OBJAVIJA TOA Icon_razz)) HAHAHHA


Isto taka pishuva che Car Samoil,prerodbenicite, i komitite od VMRO sa Bulgari.....I znaesh li zashto taka pishuva???? Zoshtoto site stari artefakti,knigite na prerodbenicite i dokumentite i pismata na VMRO komitite jasno zborat oti sa Bulgari. Isto taka ne pishuva za nikakvi makedoni pred 1944.

ZA KAKVI ARTEFAKTI ZBORUVAS??? AJDE DA VIDIME NEKOJ ARTEFAKT, KOJ E BUGARSKO-SLOVENSKI?? Icon_razz))

A PRERODBENICITE ZA KOI TVRDIS DEKA IMA DOKUMENTACIJA, A ZA KOI JAS TVRDAM DEKA BUGARITE I TAA JA FALSIFIKUVALE,( KAKO FAKT ZOSTO DURI I DENES BUGARSKATA VLADA VO TAJNOST JA CUVA ARHIVATA NA VMRO VO VELIKO TRNOVO?), TOA E KRAJOT NA 19 I POCETOKOT NA 20 VEK, I ZA NIV VAZI ISTOTO PRASANJE NA KOE TREBA DA ODGOVORIS: ZA STO SE BORELE TIE? ZA BUGARIJA? SEKAKO NE!!! PA BUGARIJA BILA DRZAVA VO TOA VREME.....

CELTA GI OPRAVDUVA SREDSTVATA, A NIVNATA POLITICKA ORIENTACIJA BILA MNOGU POBLISKU DO SOFIJA, NO NIVNATA BORBA BILA NEZAVISNA MAKEDONIJA, PODEDNAKVO ODDALECENA OD SITE..

MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE E PAROLA OD TOA VREME, NIE NE JA IZMISLIVME SEGA....

EVE I DOKAZI KOI POTVRDUVAAT DEKA MAKEDONCITE POSTOELE I PRED 1944...

Хорор во Македонија
Петстотини жители на едно христијанско село се масакрирани а само 48 селани успеале да се спасат. Ваквите вести толку често се појавуваат во весниците, што повеќе ним никој не им обраќа внимание. Од друга страна кога неколку Евреи, максимум 40, се масакрирани целиот свет мора да биде превртен наопаку.

Ова е извадок е писмо до уредникот на Њујорк Тајмс, од 26 мај 1903-та. Зулумот е направен кај нас, во Македонија, а извршители се Турците.

Во писмото, извесен Вилијам Мекдоналд од Стејплтон, Стејтон Ајленд, ја оспорува доблеста на англиската нација, која го подржува "Турчинот" во злосторите и ужасите над христијаните за кои "смртта е најмала грижа," а истовремено се ужаснува и се впушта во "лицемерна хистерија" околу далеку помал инцидент над Евреите извршен од страна на Русија.

THE HORRORS IN MACEDONIA.
WILLIAM MACDONALD.
May 31, 1903, Sunday
Page 28, 257 words
http://query.nytimes.com/mem/archive-fre...946297D6CF


Koga vervash na stranski vesnici ke mora da gi prochitash tie stotici vesnici od SAD i Evropa za vreme na Ilindenskoto vostanie 1903:


[Image: Scan+7.jpeg]
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...stern.html
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html21-12-2010, 05:21 AM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(21-12-2010, 01:09 AM)Misla Wrote:
(21-12-2010, 12:43 AM)TATAP Wrote: Първо-писането с главни букви в интернет се приема за неприемливо (равнозначно е на крещене).Второ-от кога езика на поне 7 000 000 души е "селски диалект" на "друг" език,употребяван от 1 000 000 (не ти слагам албанците и циганите)?

"...STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT МАКЕДОНСКА NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE МАКЕДОНЦИТЕ, IMETO МАКЕДОНЦИ I ETNOSOT МАКЕДОНЦИ SE OD ЕЛИНСКО POTEKLO. МАКЕДОНЦИТЕ (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA МАКЕДОНСКА NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO ГЪРЦИТЕ NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE МАКЕДОНЦИ, VSUSNOST NE SE МАКЕДОНЦИ, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO ЕЛИНСКО IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 20 VEK " Smiley-happy068

Някакви забележки към този вриант??

Prvo i osnovno: toa ne se GLAVNI, tuku GOLEMI BUKVI vo pravopisot....

A OVOJ TVOJ POST SAMO E EKLATANTEN PRIMER KAKO BUGARITE JA FALSIFIKUVAAT MAKEDONSKATA ISTORIJA, SAMO SO ZAMENA NA IMINJATA, A SODRZINATA OSTANUVA ISTA....
----------------------------------------------------

....."BUGARIN NE E NACIONALNOST, TUKU SAMO DIJAGNOZA"...... Icon_razz

Явно безочливостта е типична черта за вашия край!И по този начин действате всички "активни борци" на "македонщината".Толкова ли е важно дали се нарича главна или голяма буква!?Така и не ми отговори как определи българския език като селски диалект.Може да си нагъл колкото си искаш и да дрънкаш като латерна ,но в края на краищата всички повтаряте едно и също,на което си вярвате само вие и никой друг на този свят.
Мязате на хипопотами:до ушите в лайна,ама отворили ееей такава уста!
като смених български с македонски ти посочих просто как е създадена цялата ви история,но не можеш да отречеш,че текста стана дори по-смислен Icon_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
21-12-2010, 05:48 AM
Website Reply
Misla
Unregistered

 

(21-12-2010, 05:48 AM)TATAP Wrote:
(21-12-2010, 01:09 AM)Misla Wrote:
(21-12-2010, 12:43 AM)TATAP Wrote: Първо-писането с главни букви в интернет се приема за неприемливо (равнозначно е на крещене).Второ-от кога езика на поне 7 000 000 души е "селски диалект" на "друг" език,употребяван от 1 000 000 (не ти слагам албанците и циганите)?

"...STO PODRAZBIRAS TI POD POIMOT МАКЕДОНСКА NACIJA??? KAKO STO CEL SVET ZNAE МАКЕДОНЦИТЕ, IMETO МАКЕДОНЦИ I ETNOSOT МАКЕДОНЦИ SE OD ЕЛИНСКО POTEKLO. МАКЕДОНЦИТЕ (NE ZBORUVAME ZA DENESNATA МАКЕДОНСКА NACIJA) VO NIKOJ SLUCAJ NE SE SLOVENI, OD PROSTA PRICINA STO ГЪРЦИТЕ NEMOZELE DA GI ASIMILIRAAT SLOVENITE, A PRI TOA NISTO OD NIV DA NE OSTANALO, NIKAKOV ZBOR VO JAZIKOT I NIKAKVA TRAGA OD NEKAKVI OBICAI I TRADICIJA, A ZA KULTURA I DA NE ZBORUVAME. OD TUKA ISPADJA DEKA DENESNITE МАКЕДОНЦИ, VSUSNOST NE SE МАКЕДОНЦИ, TUKU SE SLOVENI KOI SE IMENUVAAT SO ЕЛИНСКО IME (NAVREDLIVO ZA SLOVENSKATA KULTURA I TRADICIJA), BAREM SPORED OBELEZJATA ZBORUVAAT SLOVENSKI JAZIK I IMAAT SLOVENSKA KULTURA I TRADICIJA OD STO PROIZLEGUVA DEKA NEMA NIKAKOV ISTORISKI KONTINUITET NA NIVNATA NACIJA I ETNOS I DEKA SE FORMIRANI ILI KAKO TAKVI SE JAVUVAAT MNOGU POKASNO KON KRAJOT NA 20 VEK " Smiley-happy068

Някакви забележки към този вриант??

Prvo i osnovno: toa ne se GLAVNI, tuku GOLEMI BUKVI vo pravopisot....

A OVOJ TVOJ POST SAMO E EKLATANTEN PRIMER KAKO BUGARITE JA FALSIFIKUVAAT MAKEDONSKATA ISTORIJA, SAMO SO ZAMENA NA IMINJATA, A SODRZINATA OSTANUVA ISTA....
----------------------------------------------------

....."BUGARIN NE E NACIONALNOST, TUKU SAMO DIJAGNOZA"...... Icon_razz

Явно безочливостта е типична черта за вашия край!И по този начин действате всички "активни борци" на "македонщината".Толкова ли е важно дали се нарича главна или голяма буква!?Така и не ми отговори как определи българския език като селски диалект.Може да си нагъл колкото си искаш и да дрънкаш като латерна ,но в края на краищата всички повтаряте едно и също,на което си вярвате само вие и никой друг на този свят.
Мязате на хипопотами:до ушите в лайна,ама отворили ееей такава уста!
като смених български с македонски ти посочих просто как е създадена цялата ви история,но не можеш да отречеш,че текста стана дори по-смислен Icon_wink

Bugarin i logika hahahahh Prosto covek nemoze da se iznacudi kolku mnogu ******* se bulgarite, pa mozebi i od tamu im doadja imeto Bolgar = ******...Icon_razz))

US ima poveke od 400 millioni naselenie, a dodeka UK okolu 62 millioni, pa sepak za UK, gradjanite na US zboruvaat "Cowboys language" ili da razberes podobro "Selski jazik"... primerot e kako stvoren za sporedba posto jasno gi sporeduva korenite na jazikot i permutacijata na drugi podracja, sto znaci kvantitet neznaci i kvalitet.

Ne zaboravi deka Makedonija nikogas ne bila Bugarska onaka kako sto si ja zamisluvate vo tie vasi isprani mozoci, barem za ova nemas nikakvi Istoriski dokazi. Makedonija bila porobuvana, no ne i zaposednuvana trajno od: Gioti, Avari, Bugari, Vikinzi, Rimjani, Srbi, Turci no nikogas ne go promenila svojot identitet..... Ako napravis mala digresija ke vidis deka od site tie porobuvaci makedonija najmalku po teritorija i po vremetraenje bila pod kontrola na Bugarite. Ako ti aludiras na San stefanskiot dogovor, deka vi dava nekakvo pravo okolu makeonija tuka si vo golema zabluda... Toj dogovoro nikogas ne bil sprovedenvo delo, ekspresno bil ukinat i zament so drug dogovor i fakticki toa e samo mrtvo slovo na papiru na edna golema i nikogas neostvarena zelba na matnite bugarski mozoci.

ГОЛЕМА БУГАРИЈА (1870 i 1904)
- руско-бугарски проект за создавање голема
бугарска држава на Балканот, официјализиран со издејствувањето на актот за создавање Бугарска егзархија (11. 03. 1870) под чија јурисдикција биле ставени македонската Велешка епархија и двете српски епархии:Нишката и Пиротската.


quote: "Taквата Бугариja била замислена не како независна земja, туку како руска провинциja, коja, формално гледано, би останала под суверената власт на Турциja. Било замислено да стане руски Египет и да го држи отворен патот на Русиja до Истанбул. На тoj начин Русиja стана териториjaлен сосед на Турциja - кoja би била уништена при неjзиниот следен удар..."
(Alexander Redlich, "Der Gegensatz zwischen Osterreich-Ungarn und Russland," Stuttgart-Berlin, 1915, 13-14)

ГРОФОТ ИГНАТИЕВ – АРХИТЕКТ НА БУГАРСКАТА НАРОДНОСТ:
" Ви се обрнувам на Вас (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток. "
(М. Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913, cтp. 33)


Во Втората светска војна Бугарија му пристапила на Сојузот на
фашистичките сили, го окупирала и го анектирала поголемиот дел од
Македонија.

По 9-тосептемврискиот државен преврат и по доаѓањето на власт на
Бугарската комунистичка партија, Бугарија декларирала напуштање на големодржавната политика на монархистичките режими; го поздравила создавањето на македонската национална држава во Вардарскиот дел на Македонија - Демократска Федерална Македонија во Југословенската федерација и ги признала македонскиот народ, нацијата и јазикот. На македонскиот народ во Пиринскиот дел во Бугарија им признала културна автономија во периодот до Резолуцијата на ИБ (1948), во таканаречениот „Димитровски период“ во Бугарија.
21-12-2010, 09:49 AM
Reply