Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бугарија крена раце од пријателството со Македонија!
Author Message
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#81

(16-12-2010, 04:53 PM)Вовата Wrote: А зошто тие од карнегиевата анкета "заборавиле" таква графа? Зошто Турците заборавиле? Наговорили се? Или БАН ги помолило? Нема и графа Мексиканец. Шо ке праиме сега?

Zosto i den deneska svetot koj e mnogu podemokratski od pred 100 godini zaborava deka nema takva grafa vo sosednite drzai?
16-12-2010, 05:03 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#82

(16-12-2010, 04:52 PM)Marko_Polog Wrote:
(16-12-2010, 04:30 PM)Вовата Wrote:
(16-12-2010, 03:36 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(16-12-2010, 03:10 PM)jingiby Wrote: Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сър боманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!

Daj kazi eden validen podatok koj popis vo toa vreme imal grafa Makedonec pa za da znaeme kolkav bil tocniot procent! Nasata kolektivna memorija na nasite dedovci e sprotivna, nikoj ne smeel da pisne deka e Makedonec. I ti toj teror i dendeneska go prifakas kako validen dokaz

Колоективната мемориjа на вашите дедовци е колективната югословенска мемория. Тоа може да ти обясни зошто со голем процент македонци по 3 тата ракиjа доагаме до конзенсус – исто сме (името е семантика).

Но тоа е на битово ниво – мемории и ракии.

Ао сакаш на документирано ниво (а гледам тоа сакаш) наjди и читай карнегиевата анкета и турските пописи. Документи от извори кои немат емотивна поврзаност со проблемот. Запишали тоа вто виделе и тоа што им кажали ПРАдедовците докога уште биле живи.

Цел свет не знае, вие знаете.... от учебникот за 6 клас (тоа патем ви е колективната мемориjа).

Ne treba da gi meshash Makedoncite so srbo-yugoslovenite od Makedonija koi zaedno so bugarite, grcite, srbite i albancite imaat ista cel, nivnata sorabotkata so site nashi sosedi koga e vo prashanje Makedonskata nacija i istorija e ista.
Nisto chudno za nas Makedoncite sto tie izrodi vekje smenia ime, zname, ustav itn..nisto chudno sto i denes se spremni povtorno da najdat 'kompromis' so grcite, nishto chudno sto denes na nivni mitinzi se veat yugoslovenski i srpski znaminja, ako zboruvash za taa grupa 'makedonci' onda si vo pravo, ama nie ovde pravime muabet za Makedonci a ne za izrodi i kvazi-istorichari za koi 'vistinata' bila samo taa lojalna kon yugoslavia.
I ne zboruvaj za nashite dedovci, borbata bila NARODNO osloboditelna za potoa da dojdat ovie izrodi i ko papagali da ubivaat i apsat se zivo sto bilo narachano od beograd...dedo mi e roden 1923 i uste e ziv i na vakvi gluposti napishani od vnatresnive izrodi i nashite sosedi sekogas go povtoruva istoto 'batali dete, se e toa bolno'

Зошто да не ги мешам югословените? Па песната нивна е во унисон со тебе. Читай югословенските учебници - за кой клас сакаш. Тамо Бугари нема – сите се македонци. Исто како и тебе.

Впрочем Бугари има и во югословенските учебници - тие се туркомонголи со коси очи, бричени глави и криви нозе. Сутрин jадат бебинjа.
16-12-2010, 05:16 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#83

(16-12-2010, 05:03 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(16-12-2010, 04:53 PM)Вовата Wrote: А зошто тие од карнегиевата анкета "заборавиле" таква графа? Зошто Турците заборавиле? Наговорили се? Или БАН ги помолило? Нема и графа Мексиканец. Шо ке праиме сега?

Zosto i den deneska svetot koj e mnogu podemokratski od pred 100 godini zaborava deka nema takva grafa vo sosednite drzai?

Има графа "други". Тамо, ако посакаш и марсиан се пиши. Во Бугариjа во моментов има повеке виетнамци и кинези одколку "македонци". И за нив нема графа. Тие пишуват какви се во графата "други". И не добиват плата однадвор да судад за "скршени права". Со што се тие поразлични?

Не се напинjаj, джабе е. Одговори ми зошто немало графа "македонци" во карнегиевата анкета.

Други прашанjа.
16-12-2010, 05:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#84

(16-12-2010, 04:50 PM)Вовата Wrote:
(16-12-2010, 03:50 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(16-12-2010, 03:10 PM)jingiby Wrote: Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сърбоманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!


Значи МАКЕДОНЦИТЕ не се творба на коминтерната и Тито. Постоеле и пред тоа. Го решивме првото прашање. Решението на ова прашање ги руши сите лажни приказни на Балканов.

Црни, работата е ТОЧНО во пропорциите.

Дай ми едно стадо од 5000 бели кози и две црни. Дай ми и еден век.

Дай ми и помагачи со истата намера како мене. Дай ми и професионалци колачи.

След еден век ке ти вратам едно стадо црни кози со тотална липса на бела колективна мемория. Ако ги прашаш ке ти мечат дека одсекокаш биле црни. Нищо дека овие, кои по време на селекциjата се спасили во шумата, се зачували бели.


Вова, рековме бројките ке ги оставиме настрана. Од Бугарија досега доаѓаше тврдење дека Македонците се творба на коминтерната. Еве тоа тврдење го демантиравме. МАКЕДОНЦИ ПОСТОЕЛЕ И ПРЕД КОМИНТЕРНАТА.
Колективната меморија ја сочинуваат поединечните мемории, нема сила која може да ги избрише сите поединечни мемории.
(This post was last modified: 16-12-2010, 05:32 PM by ЈорданПетровски.)
16-12-2010, 05:31 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#85

(16-12-2010, 04:21 PM)Вовата Wrote:
(16-12-2010, 03:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(16-12-2010, 02:43 PM)Вовата Wrote: Веке мислам три пати реков: Имало.

???Вова, бегаш од основната работа а тоа е???

Основната работа е дека имало 99% Бугари, кои денеска ги нема. А вашата држава вели дека никогаш немало никакви. Тоа е основната работа.

Тие што биле македонци тогаш и продолжуват да се македонци денеска нас воопшто не не интересират. Контроверзиjата коjа не буни нас Бугарите е дека пражите от самоогласени етнички бугари, македонци.


Можеби одговорот зошто ги нема треба да го бараш во бежанците од Вардарска и Егејска Македонија кои ги напуштиле овие простори и се се населиле на просторот на денешна Бугарија.
Но основното е дека имало и Бугари на просторот на Вардарска Македонија а и имало и Македонци пред 1913 година. Тоа треба да биде поентата ако почнеме да навлегуваме во тоа дали биле 99%, 59%, 19% или 0,9% недоразбирањата нема да престанат.

Lost in translation!

99% от БУГАРИТЕ ги нема во Македония денеска. Не ти велам дека Бугарите биле 99% од целото население.

Тоа 99% е ориентировъчна цифра.

Но ете ти сметката:

100% Бугари во Македония (тука не се сметат македонци, гркомани, србомани, власи, цигани и т. н.) Земаме САМО Бугарите.

Од нив:

1% се денеска се оцелели во Македония.

Останатите 99% се:

1. Под земjата (умреле от старост, утепани во востания, од срби и грци (забележи, последните НАСЕКАДЕ говорат за война со Бугари, за протеруване на Бугари, за убиване на Бугари за силуване на Бугарки) и от комунистичките убийци по войната), од Югославски комунисти)

2. Емигрирале (во Бугариjа (каде патем станале министри), и по светот - Канада, САД, Австралия, Европа, каде патем се организирале како БУГАРИ од Македония).

3. Отбугарени - со притисоци (ние знаеме во Пиринско), со 50 години пране мозоци од детската градина па нагоре и со промоции (гаранциjа за успеси во "социалистичкото општество")

Проблемот е дека вашата зомбирана држава обявува и ОНИЕ ПОД ЗЕМЯТА (види точка 1ва) за НЕБУГАРИ!

Ти ми кажи зошто... Може би, по причина ако ги признае за Бугари оние легитимните извечните македонци за кои ти се колнеш дека ги имало, ке останат капка во море, може би овие македонци од минатото не направили НИШТО на кое да се изгради некаква легитимна история и затоа Донски, Таридинци и други власи барат со свечка некаде да е напишано М и се урнати кон Антиката (и се надеват дека останатиот свет jаде доматите со колците), може би пошто скоро сето значаjно во последните 3 века направено около вардарот, некако изпага да е со Б.

И нема друг спас освен Б да го обявиме за печатна грешка и да го замениме со М. И тоа е напишано во прав текст: Насекате каде пивува Бугарин Бугарски да се чита Македонец, Македонски.

Колку треба да е збунет и затрален човек, за да има каква што надежда, дека ке помине таа финта!!!!

Саму тоа жи е проблемот – замената на Б со М. А не дали имало мегу 500 бугари троица македонци. Во нивниот случай М = М. Излиза аритметиката.

Б не е рамно на М. Во тоа е суштината на проблемот.

Остаете мртвите Бугари на мира, оправете историjата и ке има и приjателство а може и братство (гледам дека лjубовта не прави разлика).
Прашај си го бовшиот ти твој претседател Жељу Желев.
Веднаш после Втората светска војна и веднаш по падот на Комунизмот во Бугарија зошто им беа дадени па одземени правата ( одземени од вашите тајни служби, баш исто како во Русија со Гласност(кога види после КГБ увиде дека јавноста и не треба до толку да се ослободи-слободно да мисли и да зборува).
Зарем мислиш дека сме до толку загубени во времето и во просторот бе Вова.
An inch today is tomorrow’s mile.
16-12-2010, 05:35 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#86

(16-12-2010, 05:22 PM)Вовата Wrote: Има графа "други". Тамо, ако посакаш и марсиан се пиши. Во Бугариjа во моментов има повеке виетнамци и кинези одколку "македонци". И за нив нема графа. Тие пишуват какви се во графата "други". И не добиват плата однадвор да судад за "скршени права". Со што се тие поразлични?

Не се напинjаj, джабе е. Одговори ми зошто немало графа "македонци" во карнегиевата анкета.

Други прашанjа.
Drugi prasanja nema, zatoa sto nema poenta da se diskutira so tebe ponatamu. Tebe grafa "drugi" ti e ista kako Makedonci. Poentata ja zanemaruvas deka i den deneska vo okolnite drzavi UPORNO se negira Makedonskata nacija na ovoj ili na onoj nacin. Mozes da zamislis pak kako bilo pred 100 godini. I edinstveniot popis vo koj imalo grafa Makedonci e za tebe proizvod na komunizmot. Sto ponatamu da se zboruva so tebe? Ti si imas odamna odluceno vo sto sakas da si veruvas i za tebe nikakvi fakti ne se dokaz. Na tvoeto decenisko ucestvo na forumite imas dokazano samo deka tebe ne te interesira sto nie samite za nas mislime, sto nasite dedovci za samite sebe si zboruvale, tuku toa sto ti sakas da si go kazes zatoa sto vo toa veruvas. Ti si uste ednaska da povtoram, praviot dokaz zosto komunizmot se uste zivee i ziveel vo takva forma vo tvojata drzava. Takvi kako tebe nema vo Skandinavija. Pa nema ni vo drugite ex yu drzavi kade na nikogo patka ne mu puka za toa sto deneska ima Crnogorski jazik, Bosanski i Hrvatski a ne Srpski. Samo kaj tebe e se uste opsesijata za toa deka Makedonskiot i Bugarskiot jazik se isti jazici. Dzabe muabet so tebe.
16-12-2010, 06:11 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#87

Прашај си го бовшиот ти твој претседател Жељу Желев.
Веднаш после Втората светска војна и веднаш по падот на Комунизмот во Бугарија зошто им беа дадени па одземени правата ( одземени од вашите тајни служби, баш исто како во Русија со Гласност(кога види после КГБ увиде дека јавноста и не треба до толку да се ослободи-слободно да мисли и да зборува).
Зарем мислиш дека сме до толку загубени во времето и во просторот бе Вова.
[/quote]

Дадени одземени? Ти нещо си в абсолютна заблуда... Степента ти на заблуденост е в размери превишаващи времето и енергията, необходими за ограмотяването ти по въпроса.

Но ето. България след падането на комунизма е гражданска държава, в която всеки отделен гражданин има права равни с тези на всеки друг гражданин. Няма специални права на малцинства, етнически групи, религии, или организации. Или с други думи – в България законни малцинства НЯМА. Има индивидуални граждани.

Така че, според върховния закон групови права нито могат да бъдат давани, нито отнемани.

Ясно ли ти е дотука?

Малцинства НЯМА. Такива конституцията не третира – нито с привилегии, нито с ограничения. Всеки гражданин може да избира и да бъде избиран и доказателство за това е българският парламент – в него има българи, евреи, турци, арменци и роми. Няма "квоти". Избран е този, който е убедил определено число граждани да гласуват за него. Защо няма "етнически македонци" в парламента. Ами нямат електорат – в това им е проблемът. Изменихме конституцията (от миминум 5000 души кворум, намалихме на 2500 души) и "македонците" (после ще ти обясня кавичките) пак не събраха броя подписи.

Политическите партии на етническа или верска основа са забранени. Но никой не им пречи да си попълнят листата. В такова "море от македонци" каквито вие отвъд Осогово халюцинирате, че има в Пиринско, 2500 члена би трябвало да е детска играчка (с графа или без графа в пописите). А ето че ги няма.

В неполитически организации да се членува няма никакви ограничения. Имат си омовците клубове, издават си свободно вестник.

Имат два проблема:

1. Един файтон членска маса

2. Вестник на международна издръжка. Ако остане на това да си го издържат от продажби и абонати (като всеки друг вестник в България) не могат да си платят за една седмица хартията.

Та вземи се поограмоти малко и тогава дрънкай за "отнети права".
16-12-2010, 06:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#88

(16-12-2010, 06:11 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(16-12-2010, 05:22 PM)Вовата Wrote: Има графа "други". Тамо, ако посакаш и марсиан се пиши. Во Бугариjа во моментов има повеке виетнамци и кинези одколку "македонци". И за нив нема графа. Тие пишуват какви се во графата "други". И не добиват плата однадвор да судад за "скршени права". Со што се тие поразлични?

Не се напинjаj, джабе е. Одговори ми зошто немало графа "македонци" во карнегиевата анкета.

Други прашанjа.
Drugi prasanja nema, zatoa sto nema poenta da se diskutira so tebe ponatamu. Tebe grafa "drugi" ti e ista kako Makedonci. Poentata ja zanemaruvas deka i den deneska vo okolnite drzavi UPORNO se negira Makedonskata nacija na ovoj ili na onoj nacin. Mozes da zamislis pak kako bilo pred 100 godini. I edinstveniot popis vo koj imalo grafa Makedonci e za tebe proizvod na komunizmot. Sto ponatamu da se zboruva so tebe? Ti si imas odamna odluceno vo sto sakas da si veruvas i za tebe nikakvi fakti ne se dokaz. Na tvoeto decenisko ucestvo na forumite imas dokazano samo deka tebe ne te interesira sto nie samite za nas mislime, sto nasite dedovci za samite sebe si zboruvale, tuku toa sto ti sakas da si go kazes zatoa sto vo toa veruvas. Ti si uste ednaska da povtoram, praviot dokaz zosto komunizmot se uste zivee i ziveel vo takva forma vo tvojata drzava. Takvi kako tebe nema vo Skandinavija. Pa nema ni vo drugite ex yu drzavi kade na nikogo patka ne mu puka za toa sto deneska ima Crnogorski jazik, Bosanski i Hrvatski a ne Srpski. Samo kaj tebe e se uste opsesijata za toa deka Makedonskiot i Bugarskiot jazik se isti jazici. Dzabe muabet so tebe.


Cesen Makedonec, мислам дека денеска на форумов во дискусииве со Бугариве направивме многу голем чекор напред. Бугарите ја прифатија реалноста дека МАКЕДОНЦИТЕ не се ПРОИЗВОД НА КОМИНТЕРНАТА И ТИТО. Тоа е за поздравување. Гледам, Cesen Makedonec го знаеш Вова , тогаш си стар форумџија и знаеш што значи да се признае дека МАКЕДОНЦИТЕ не се КОМИНТЕРНОВСКА ТВОРБА.
Треба да им честитаме на Вова и jingiby за чесноста и храброста.

пс. до вистината тешко се доаѓа но се доаѓа.
16-12-2010, 06:46 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#89

Se slozuvam Jordane! Toa sto uspea da im go iskamchish deneska, zlato vredi!!
16-12-2010, 06:52 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#90

(16-12-2010, 06:11 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(16-12-2010, 05:22 PM)Вовата Wrote: Има графа "други". Тамо, ако посакаш и марсиан се пиши. Во Бугариjа во моментов има повеке виетнамци и кинези одколку "македонци". И за нив нема графа. Тие пишуват какви се во графата "други". И не добиват плата однадвор да судад за "скршени права". Со што се тие поразлични?

Не се напинjаj, джабе е. Одговори ми зошто немало графа "македонци" во карнегиевата анкета.

Други прашанjа.
Drugi prasanja nema, zatoa sto nema poenta da se diskutira so tebe ponatamu. Tebe grafa "drugi" ti e ista kako Makedonci. Poentata ja zanemaruvas deka i den deneska vo okolnite drzavi UPORNO se negira Makedonskata nacija na ovoj ili na onoj nacin. Mozes da zamislis pak kako bilo pred 100 godini. I edinstveniot popis vo koj imalo grafa Makedonci e za tebe proizvod na komunizmot. Sto ponatamu da se zboruva so tebe? Ti si imas odamna odluceno vo sto sakas da si veruvas i za tebe nikakvi fakti ne se dokaz. Na tvoeto decenisko ucestvo na forumite imas dokazano samo deka tebe ne te interesira sto nie samite za nas mislime, sto nasite dedovci za samite sebe si zboruvale, tuku toa sto ti sakas da si go kazes zatoa sto vo toa veruvas. Ti si uste ednaska da povtoram, praviot dokaz zosto komunizmot se uste zivee i ziveel vo takva forma vo tvojata drzava. Takvi kako tebe nema vo Skandinavija. Pa nema ni vo drugite ex yu drzavi kade na nikogo patka ne mu puka za toa sto deneska ima Crnogorski jazik, Bosanski i Hrvatski a ne Srpski. Samo kaj tebe e se uste opsesijata za toa deka Makedonskiot i Bugarskiot jazik se isti jazici. Dzabe muabet so tebe.

Какви факти бе Сатанико? Аз от тебе дотука видях само въпроси, на които отговорих. Или за тебе въпросите са факти? Аз съм си избрал да вярвам само на едно – на черно на бяло, а не на имровизации и обратни дедукции.

Дай ги тия твоите "ФАКТИ"? Па да ги дикутираме.

Апропо, анкетата на карнегиевата комисия не е направена от "соседни държави", а е официална международна комисия за установяване ТОЧНО НА истинската етническа композиция на този барутен район. И някакси не видели македонци, ама видели милиони българи. Ето това е факт. Чета цифрите черно на бяло. Това ти как го обясняваш? Че карнегиевата комисия била од Бугараши?

Как обясняваш, че турците видели записали и регистрирали Булгар миллет, а някакси пропуснали да забележат хилядите македонци? Това те нарочно го направили? От любов към българите? От милите спомени за Априлското въстание и за четите, клали бейове и сердари по цяла Мизия и Тракия. Брех, големи негатори тези турци бе!...

Или според тебе вашият проблем е в отсъствието на графи по пописите. Пописна афирмация?

Афирмацията на един народ и една нация, драги ми приятелю, не е в тожа някой да те впише в графа, тя е в пролятата кръв, революционните и просветни борби, ясното съзнание за идентичност, отстоявано с жертви.

Историята на Македонския край е пълна с такива борби и жертви – там я търси.

Ама кога се позаровиш, тоа пусто Б се показва отвсякъде.... И за М остава само надеждата на графите и на фантастиките на Донски.
(This post was last modified: 16-12-2010, 07:03 PM by Вовата.)
16-12-2010, 07:02 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#91

(16-12-2010, 06:46 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(16-12-2010, 06:11 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(16-12-2010, 05:22 PM)Вовата Wrote: Има графа "други". Тамо, ако посакаш и марсиан се пиши. Во Бугариjа во моментов има повеке виетнамци и кинези одколку "македонци". И за нив нема графа. Тие пишуват какви се во графата "други". И не добиват плата однадвор да судад за "скршени права". Со што се тие поразлични?

Не се напинjаj, джабе е. Одговори ми зошто немало графа "македонци" во карнегиевата анкета.

Други прашанjа.
Drugi prasanja nema, zatoa sto nema poenta da se diskutira so tebe ponatamu. Tebe grafa "drugi" ti e ista kako Makedonci. Poentata ja zanemaruvas deka i den deneska vo okolnite drzavi UPORNO se negira Makedonskata nacija na ovoj ili na onoj nacin. Mozes da zamislis pak kako bilo pred 100 godini. I edinstveniot popis vo koj imalo grafa Makedonci e za tebe proizvod na komunizmot. Sto ponatamu da se zboruva so tebe? Ti si imas odamna odluceno vo sto sakas da si veruvas i za tebe nikakvi fakti ne se dokaz. Na tvoeto decenisko ucestvo na forumite imas dokazano samo deka tebe ne te interesira sto nie samite za nas mislime, sto nasite dedovci za samite sebe si zboruvale, tuku toa sto ti sakas da si go kazes zatoa sto vo toa veruvas. Ti si uste ednaska da povtoram, praviot dokaz zosto komunizmot se uste zivee i ziveel vo takva forma vo tvojata drzava. Takvi kako tebe nema vo Skandinavija. Pa nema ni vo drugite ex yu drzavi kade na nikogo patka ne mu puka za toa sto deneska ima Crnogorski jazik, Bosanski i Hrvatski a ne Srpski. Samo kaj tebe e se uste opsesijata za toa deka Makedonskiot i Bugarskiot jazik se isti jazici. Dzabe muabet so tebe.


Cesen Makedonec, мислам дека денеска на форумов во дискусииве со Бугариве направивме многу голем чекор напред. Бугарите ја прифатија реалноста дека МАКЕДОНЦИТЕ не се ПРОИЗВОД НА КОМИНТЕРНАТА И ТИТО. Тоа е за поздравување. Гледам, Cesen Makedonec го знаеш Вова , тогаш си стар форумџија и знаеш што значи да се признае дека МАКЕДОНЦИТЕ не се КОМИНТЕРНОВСКА ТВОРБА.
Треба да им честитаме на Вова и jingiby за чесноста и храброста.

пс. до вистината тешко се доаѓа но се доаѓа.

Изправка. Мала, но значайна. Македонците не се коминтерновска творба – македонската НАЦИЯ Е.
16-12-2010, 07:08 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#92

[Image: 47412_143672742335627_101815173188051_18...1024_n.jpg]

Една птичка пролет не прави 1% (ако приемем че е имало дори и толкова македонци преди 1913) не прави нация .... ама не ми се спори на тая тема, че ще се изпокараме Icon_lol
16-12-2010, 07:11 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#93

Някой повдигна въпроса за отделна графа за "Македонци", сякаш ако има такава това би променило нещо...
Ако в сегашното преброяване в България (2011) сложим графа "Чилийци", дали тримата чилийци в България ще станат 300 000?
(This post was last modified: 16-12-2010, 07:16 PM by Han Solo.)
16-12-2010, 07:13 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#94

Ne znam sto ti e opsesijata so satanico. Nitu pak me zasega toa, teraj si po svoeto. Od Grchki izvori za Karnegijevata komisija. Cetiri od 7 poglavlja na komodijata napisani od As Bugarski sovinista.

Quote:D'Estournelle invited seven prominent Europeans and Americans to man the Committee: the French lawyer and M. P. Justin Godart, Samuel Hutton, Professor at Columbia University, the Briton Francis Hirst, editor of The Economist, the journalist Henry N. Brailsford, the Russian Professor of History and member of the Duma Pavel Miljukov, the German Professor of Law Walter Schucking, and his Austrian colleague Joseph Redlich. The multinational character of the Committee was in principle a guarantee for a neutral and objective approach. In reality the Committee was dominated by two men, Brailsford and Miljukov.

The former, very much like d'Estournelle, was a liberal who had sided with the Greeks against the Turks in 1897 and with the Bulgarians of Macedonia against the Turks in 1903. That year, as a member of the London based Balkan Committee, he participated into a mission to relieve the Macedonian peasantry from the grievances they had suffered after the ill-fated Iliden uprising. In 1906 he published his study Macedonia, its Races and their Future which supported independence for the Bulgarians of Macedonia and permanently cut his links to Greece.

The latter, Pavel Nikolajevic Miljukov, a historian and sociologist, had been appointed in 1897 by the Bulgarian Ministry of Education Professor of History at the School for Higher Education in Sofia. The following year he joined the Russian diplomatic mission in Bulgaria and in 1899 he published his study European Diplomacy and the Macedonian Question. During his long residence in Sofia he was associated with Bulgarian academic and diplomatic circles; moreover, he also travelled to Macedonia and Thrace three times between 1903 and 1908.

In Belgrade the Carnegie Committee did not exactly enjoy a red carpet reception. The Serbs were highly suspicious about the presence of a well known Bulgarophile, Miljukov, in the Committee. Friction also prevailed during the Committee's visit to Thessaloniki, although Greeks were basically reserved due to the participation of Brailsford. Indeed it was Miljukov who collected information from the Bulgarian community of Thessaloniki and met with the leader of the Bulgarian Socialists, Dimitar Vlahov. Then Miljukov travelled to Sofia when he was received with enthusiasm by high ranking state officials and experts, among them the Foreign Minister N. Genadiev and the distinguished ethnographer, then Associate Professor of Literature in Sofia University, Jordan Ivanov, a Macedonian himself from Kratovo and a well known partisan of Greater Bulgaria. The latter advanced to Miljukov his statistics which had been based on a Bulgarian survey realised before 1900 by the Inspector of the Bulgarian Schools in Macedonia, Vasil Kunchev. Based on that, Miljukov wrote four out of the seven chapters of the Carnegie report while Brailsford prepared only one.

Miljukov did not even pretend to be neutral. In one of his interviews in a Bulgarian newspaper he said that the Treaty of Buchurest was the greatest injustice in Balkan history, clearly implying that the Bulgarians deserved a better portion of the Ottoman inheritance. His statement was soon forgotten as well as his background. Greeks and Serbs may have won the wars but were defeated in the battle of propaganda. Had they known the far-reaching impact of this report, they would have reconsidered their welcoming ceremonies.
(This post was last modified: 16-12-2010, 07:19 PM by Cesen Makedonec.)
16-12-2010, 07:16 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#95

(16-12-2010, 07:08 PM)Вовата Wrote: Изправка. Мала, но значайна. Македонците не се коминтерновска творба – македонската НАЦИЯ Е.
Nacija ne se sozdava od nisto. No batali toa, pokazi originalen dokument kade kominternata ja sozdava MK nacijata. Edna decenija zboruvas za kominternata Daj go originalniot dokument da go vidime
16-12-2010, 07:24 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#96

Што знаат Европа и САД за историята на Македония? Линкови со книги на световно известни историчари пишещи на английски и руски в http://books.google.com и др.

1. Днешна Вардарска Македония никога не е била обитавана от античните македонци. В този район са живели други племена, като пеони (паjонци, pajonci, paionci, paeonians), илири и други. Но никога антични македонци.

http://books.google.com/books?q=paeonian...g&as_brr=3
http://www.britannica.com/EBchecked/topi...10/Paeonia
http://books.google.com/books?q=paeonian...arch+Books
http://books.google.com/books?as_brr=3&q...arch+Books
http://books.google.com/books?lr=&q=paeo...N&start=10
http://books.google.com/books?id=emxHAAA...re&f=false[/url]
http://newparadigma.ru/prcv/conf9/tabov/troya.htm

2. Пеоните са били непримирими врагове на античните македонци, с изключение на кратки периоди от историята.

http://books.google.com/books?hl=bg&as_b...0%B3%D0%B8
http://vardaraxios.wordpress.com/2009/05...edonizmot/

3. [color]Античните македонци произхождат от дорийските племена, чийто гръцки произход е доказан по безспорен начин от науката[/color]. Малка група учени смятат, че те имат илирски или тракийски произход. Нима днешните македонци смятат, че са наследници на илирите (албанците) или траките?!

http://books.google.com/books?hl=bg&as_b...0%B3%D0%B8
http://books.google.com/books?hl=bg&as_b...0%B3%D0%B8
http://books.google.com/books?id=Vm03AAA...ns&f=false
http://books.google.com/books?id=7KsrAAA...q=&f=false
http://books.google.com/books?id=3hs9AAA...us&f=false
http://books.google.com/books?spell=1&lr...arch+Books

4. Македонското сонце всъщност е звезда (в античността и средновековието са правили разлика между слънце и звезда). През антиката и средновековието с този знак са обозначавани звездите. В християнските паметници той символизира Витлеемската звезда. В България я има в много стари къщи и църкви, особено резбована по таваните.

http://www.eclipse.net/~molnar/
http://images.google.bg/images?hl=bg&rlz...CCMQsAQwAw
http://www.welcometohosanna.com/LIFE_OF_..._Visit.htm
http://dodona777.wordpress.com/category/...0%26um%3D1
http://www.thehiddenrecords.com/vatican_secret.htm
http://www.google.bg/search?hl=bg&rlz=1R...0%B0%D0%BA
http://www.museumsbg.com/search/DaskalovHouseM-b.html
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%8...0%B1%D0%B0
http://www.bgjourney.com/Architecture/vk...ravna.html
http://www.100turobekta.com/forum/viewto...?f=4&t=101
http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=DE7F41...F587&arc=1

5. Македония е била заселена от словени и протобугари през 6 и 7 век.
http://bkks.org/forum/index.php/topic,1426.0.html
http://protobulgarians.com/
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8...1%80%D1%8B
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B...1%86%D1%8B
http://bulgar-portal.ru/
http://bulgar-portal.ru/13/
http://en.wikipedia.org/wiki/Volga_Bulgaria
http://en.wikipedia.org/wiki/Mongol_inva...a_Bulgaria
http://www.kcn.ru/tat_en/history/h_bulge.html
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B...0%B8%D1%8F
http://www.protobulgarians.com/Kniga%20z...zhkite.htm
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B...%B0%D1%80)
http://dekonivizator.comyr.com/mah/

6. Самуил, Иван Владислав и Петър Делян са българи.

http://books.google.com/books?q=Samuel+o...a&as_brr=3http://books.google.com/books?lr=&q=%D0%...N&start=10
http://go.km.ru/index.asp?sq=%D1%E0%EC%F...8%FF&idr=0
http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://books.google.com/books?spell=1&lr...arch+Books
http://books.google.com/books?as_brr=3&q...arch+Books
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B...0%B8%D1%81
http://books.google.com/books?id=YIAYMNO...q=&f=false

7. Охридската архиепископия е българска.

http://books.google.com/books?q=Theophyl...g&as_brr=3
http://books.google.com/books?hl=bg&as_b...0%B3%D0%B8

http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_A...c_of_Ohrid

http://www.google.com/search?tbs=bks:1&t...fp=1&cad=b

http://www.google.bg/#hl=bg&biw=1006&bih...hbishopric

8. Богомилите са българи.

http://books.google.com/books?q=bogomils...a&as_brr=3

9. Кириличкото писмо е било създадено в България.

http://bkks.org/forum/index.php/topic,294.0.html

10. Македонизма е бил създаден от гърците с цел асимилация на българското население в Македония и Тракия.

http://bkks.org/forum/index.php/topic,324.0.html

11. Преродба.

http://books.google.com/books?q=bulgaria...=N&start=0.
http://books.google.com/books?lr=&as_brr...arch+Books
http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_Exarchate
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8...0%B8%D1%8F
http://books.google.com/books?spell=1&q=...=N&start=0
http://books.google.com/books?spell=1&lr...N&start=20

12. Берлинският конгрес.
http://books.google.com/books?q=Congress...s&as_brr=3

13. ВМРО.

http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://books.google.com/books?q=IMRO+Yug...a&as_brr=3
http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://books.google.com/books?spell=1&q=...1&oi=spell
http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://books.google.com/books?as_brr=3&q...arch+Books
http://books.google.com/books?spell=1&lr...arch+Books
http://forum.abv.bg/index.php?showtopic=...ode=linear
http://books.google.com/books?spell=1&lr...arch+Books
http://books.google.com/books?spell=1&lr...=N&start=0
http://www.pogledi.rs/makedonija/
http://www.pogledi.rs/makedonija/istorija.php
http://www.rastko.rs/kosovo/istorija/knj...o_3_c.html
http://rpvgd.info/index/index.php?option...Itemid=169
http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-c/1998/...le-11.html
http://www.srpskapolitika.com/diskusije/...opic=771.0
http://www.rasonalisti.net/forum/viewtop...&sk=t&sd=a
http://books.google.com/books?id=vzBx7nI...q=&f=false
http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://books.google.com/books?q=mara%20b...s&as_brr=3
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B...0%B2%D0%B0
http://books.google.com/books?q=mara%20b...s&as_brr=3

15. През Втората световна война българската армия е освободила Македония от германците, а не македонските партизани, които са били малобройни и слаби.

http://books.google.com/books?q=macedoni...s&as_brr=3
http://books.google.com/books?as_brr=3&q...arch+Books
http://books.google.com/books?as_brr=3&q...arch+Books
http://books.google.com/books?q=1944+Yug...=N&start=0
http://books.google.com/books?lr=&spell=...arch+Books
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8...0%B8%D1%8F
http://en.wikipedia.org/wiki/Military_hi...rld_War_II
http://www.cultinfo.ru/fulltext/1/001/008/105/918.htm
http://books.google.com/books?q=Metodi+S...arch+Books
http://books.google.com/books?spell=1&sp...l&as_brr=3

16. Българският и македонският език, а също така и турлашкият диалект в Източна и Южна Сърбия (наречен от сърбите Old Serbian) са български. Те имат големи различия в сравнение с другите славянски езици най-важните от които са липсата на падежи и използването на пълен и непълен член в края на думата.
http://www.americanchronicle.com/articles/view/79516
http://books.google.com/books?as_brr=3&q...arch+Books
http://www.britannica.com/EBchecked/topi...n-language
http://wapedia.mobi/ru/%D0%9C%D0%B0%D0%B...1%8B%D0%BA
http://www.ivextrans.eu/englang/macedonian.php
http://en.citizendium.org/wiki/Macedonian_language
http://www.infoplease.com/ce6/society/A0861126.html
http://dictionary.infoplease.com/old-church-slavonic
http://en.wikipedia.org/wiki/Torlak
http://en.wikipedia.org/wiki/South_Slavic_languages
http://www.statemaster.com/encyclopedia/Torlakian
http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://www.encyclopedia.com/topic/Slavic_languages.aspx
http://www.viswiki.com/en/Torlaks

17. Името на сръбската столица Белград е дадено от българите през 9 век (Белиград). В английският език се използва българското наименование „Belgrade”, докато сърбите го наричат на сръбски Београд. Сръбската столица е била повече време в границите на българската държава отколкото в сръбската.
http://www.encyclopedia.com/topic/Belgra...1-Belgrade
http://www.encyclopedia.com/topic/Bulgaria.aspx
http://books.google.com/books?q=%22bulga...=N&start=0
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Bulgaria
http://en.wikipedia.org/wiki/First_Bulgarian_Empire
http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Bulgarian_Empire

18. Етнически състав на Македония.Сръбската и гръцката пропаганда са твърдели, че славянското население в Македония не е имало определено етническо съзнание и то се е формирало под влияние пропагандите на съседните страни. Историческите документи, обаче говорят, че населението по своя произход е българско. За това говори фактът, че в своето мнозинство местните хора са избрали Българската екзархия чрез демократичен избор.
http://books.google.com/books?id=Jc1f19n...ia&f=false
http://books.google.com/books?spell=1&lr...arch+Books

19. Македонските българи имигранти в САД, Канада и т.н.
http://books.google.com/books?id=dbUuX0m...ia&f=false
http://books.google.com/books?id=npQ6Hd3...ia&f=false
http://books.google.com/books?spell=1&lr...arch+Books

20. Вие сте българи.
http://books.google.com/books?q=%22maced...N&start=10
http://books.google.com/books?as_brr=3&q...arch+Books

21. Компютъра е създаден от българин

http://www.google.bg/search?q=John+Vince...art=0&sa=N(15-12-2010, 08:55 PM)veritas Wrote: Кирил Пейчинович

[Image: 373px-Pejchinovich.jpg]


ТЕМАВА НЕ Е ИСТОРИСКА, ВОЗДРЖИ СЕ ОД ПРИКАЧУВАЊЕ НА ШТО РЕКОЛ ПЕЈЧИНОВИЌ И ДРУГИ. СЕКОЕ ПОНАТАМОШНО ПРЕЗЕНТИРАЊЕ НА ИСТОРИСКИ ДОКУМЕНТИ КЕ ГО СМЕТАМ КАКО СПАМИРАЊЕ НА ТЕМАТА

БЕВ МНОГУ ЈАСЕН ВО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО. ИМАШ ЕДНОДНЕВЕН БАН.!!
.
16-12-2010, 07:35 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#97

Jas mislam deka zabegavme od temata. Taka e koga se pocnuva so diskusii i istorii. A mene posebno mi se macni ovie temi za Bugarija. Nemam nikakva potreba na tipovi kako Vova da im se objasnuvam i deklariram koj sum i sto sum i kako se e manipulirano so Makedonskiot narod. Kako Makedonija da nema sopstveni problemi. Ona sto sakam da potenciram e samo deka na Makedonija interesot i e da sorabotuva so okolnite drzavi. Celta e da Makedonija nema granici so sosednite drzavi, so Bugarija, Albanija pred se a posle i so Grcija i Srbija. Nema prichina zosto nekoj od Makedonija Makedonec ne se cuvstvuva isto kako vo Makedonija i vo Bugarija. I OBRATNO! Celta ne e da se skrati sorabotkata so edna drzava na steta na druga no da se sorabotuva maksimalno so site.

Problemot na toj koncept se lugjeto kako Vova. Jas znam deka nego ne go interesiraat cuvstvata na Makedoncite. Nego ne go interesira sto negovite lazni ekstrapolacii od minatoto vo segasnicata predizvikuvaat kako efekt kaj Makedonecot. Ne go interesira sto takviot nastap ja kochi sorabotkata so Bugarija. No taka e kako e. Dzabe e togas ponatamu coek da se rasprava so takvi tipovi i ne mislam veke na ovaa tema da diskutiram zatoa sto nisto ne se postignuva. Da se nadevame pomladata generacija ne e kako Vova, deka ne gi interesira koj e sto e i go prifakaat sekoj so toa sto toj samiot zasebe go misli. Koga ke izumrat tipovite kako Vova, ke padne i poslednata bariera i sorabotkata ke bide mozna. Do togas tesko.
16-12-2010, 07:47 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#98

Вова топло ќе ти препорачам една книга.
Подробно обрати внимание на страна 4.
Книгата се вика:How to read a book: the classic guide to intellignet reading
Од : Mortimer J. Addler & Charles Van Doren


Наздравје читање[/i]

....But knowledge is not as much a prerequisite to understanding as is commonly supposed. We do not have to know everything about something in order to understand it; too many facts are often as much of an ostacle to understanding as too few. There is a sense in which we moderns are inundated with facts to the detriment of understanding.
One of the reasons for this situation is that the very media we ave mentioned are so designed as to make thinking unnecessary (though this is only an appearance). The packaging of intellectual positions and views is one of the most active enterprises of some of the best minds in our day. The viewer of television, the listener to radio, the reader of magazines, is presented with a whole complex of elements - all the way from ingenious rhetoric to carefully selected data and statistics - to make it easy for him to "make his own mind" with the minimum of difficulty and effort. But the packaging is often done so effectively that the viewer, listener, or reader does not make up his own mind at all.
Instead, he inserts a packaged opinion into his mind, somewhat like inserting a cassette into a cassette player. He then pushes the button and "plays back" the opinion whenever it seems appropriate to do so. He has performed accaptably without having had to think.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 16-12-2010, 08:26 PM by montehristo.)
16-12-2010, 08:21 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#99

(16-12-2010, 07:47 PM)Cesen Makedonec Wrote: Jas mislam deka zabegavme od temata. Taka e koga se pocnuva so diskusii i istorii. A mene posebno mi se macni ovie temi za Bugarija. Nemam nikakva potreba na tipovi kako Vova da im se objasnuvam i deklariram koj sum i sto sum i kako se e manipulirano so Makedonskiot narod. Kako Makedonija da nema sopstveni problemi. Ona sto sakam da potenciram e samo deka na Makedonija interesot i e da sorabotuva so okolnite drzavi. Celta e da Makedonija nema granici so sosednite drzavi, so Bugarija, Albanija pred se a posle i so Grcija i Srbija. Nema prichina zosto nekoj od Makedonija Makedonec ne se cuvstvuva isto kako vo Makedonija i vo Bugarija. I OBRATNO! Celta ne e da se skrati sorabotkata so edna drzava na steta na druga no da se sorabotuva maksimalno so site.

Problemot na toj koncept se lugjeto kako Vova. Jas znam deka nego ne go interesiraat cuvstvata na Makedoncite. Nego ne go interesira sto negovite lazni ekstrapolacii od minatoto vo segasnicata predizvikuvaat kako efekt kaj Makedonecot. Ne go interesira sto takviot nastap ja kochi sorabotkata so Bugarija. No taka e kako e. Dzabe e togas ponatamu coek da se rasprava so takvi tipovi i ne mislam veke na ovaa tema da diskutiram zatoa sto nisto ne se postignuva. Da se nadevame pomladata generacija ne e kako Vova, deka ne gi interesira koj e sto e i go prifakaat sekoj so toa sto toj samiot zasebe go misli. Koga ke izumrat tipovite kako Vova, ke padne i poslednata bariera i sorabotkata ke bide mozna. Do togas tesko.

Тоа е и проблемот што луѓе како Вова ти доаѓаат и ти велат кому ќе му веруваш на мене или на твоите лажливи очи.
Во теоријата на информациски системи Вовата е bottleneck.
Поради таквите целиот систем назадува.
An inch today is tomorrow’s mile.
16-12-2010, 08:34 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

Не треба да се прават било какви заклучоци околу Бугари и Бугарија врз основа на овој или сличен форум. Затоа што најголем дел на Бугарите кои ги опседнуваат мак. форуми не се просечни Бугари, туку екстрем. Тоа се или националисти или луѓе дојдени да си ги лечат комплексите кои врска немаат со Македонија. Чест на исклучоци.

Сепак мк-бг комисија за заедничка историја треба да има. Нај идеално би било кога сите наши соседи би имале историски читанки каде или би било еден текст со кој сите се ОК, или за секоја котраверзна тема треба да пишува гледиштето на сите релеванти страни. Вака сите се земаат став во историјата каде неправдите кој се нанесени над нив се помножени со 100 а сите неправди нанесени од нив поделени со десет. Не е ни чудо што такод едукативен систем предизвикува нетолеранција и национализам. Кога би дошле до современ, заеднички поглед или барем разбирање за другата страна ке биде многу помирно по Балканот. Единствено што тогаш историските форуми ќе бидат ептем здодевни Icon_razz
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
16-12-2010, 08:57 PM
Reply