Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бугарија крена раце од пријателството со Македонија!
Author Message
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#61

(16-12-2010, 12:46 PM)hristo Wrote: Од вистината нема бегање. Само уште подлабоко тонење. Најдобро за овие проблеми треба да се консултира историската наука. Еве, едно видување на македонскиот историчар, проф. др. Зоран Тодоровски за оваа тема.

Дел од јавноста и некои Ваши колеги историчари Ве обвинуваат дека промовирате зборник за човек кој се чувствувал како Бугарин. Кој наш револуционерен деец му противречел на Александров по тоа прашање?
Quote:- Речиси никој. Уште робуваме на поделбата на леви и десни.
Во етничка, во национална смисла сите биле со исти сознанија, со иста свест. Во таа смисла не можеме да правиме разлика меѓу левите и десните. Уште робуваме на такви ненаучни и селективни поделби и ставање на црни листи, со коишто нашите историчари прикриваат одделни негативни страни на личностите што ги проучувале, на своите херои, за да не се урнат нивните митови. Па затоа тие така реагираат на зборник на документи, којшто всушност не го виделе. Тоа само говори за нивната општа човечка култура, а да не говориме за академска и историска етичност. Сè уште робуваат на старите сознанија, на приказните, и им пречат документите. Речиси сите наши дејци, од левицата и десницата во етничка смисла биле исти, сите се декларирале за Бугари. Исти биле и за самата идеја, целта на организацијата - самостојна, независна, обединета Македонија. Меѓутоа во методот и средствата за постигнување на истата цел, се разликуваа. Левите се залагаа за ослободување и создавање на автономна, независна и самостојна Македонија по легален пат, а десницата, односно Тодор Александров сметал ако не може да се дојде до слобода по легален пат, да се применат и револуционерни средства, или поточно да се дејствува преку вооружените четнички акции на организацијата. Би сакал да подвлечам, независно како некој се чувствувал, може да биде Французин, Русин, Ерменец, важно е за каква цел се борел во однос на Македонија, а тоа несомнено било, како што се потврдува од бројните документи на Тодор Александров - за самостојна, независна Македонија. Тоа е и денешниот идеал, да опстои нашата Република Македонија. Идеалот треба да биде ист и кај Албанците, Турците, Ромите, Власите, Србите. Да се зачува интегритетот на независна и суверена Република Македонија, без разлика кој како се чувствува.
Новинарот Виктор Цветаноски обидувајќи се во „Утрински весник” да спротивстави бугарска (Тодор Александров) и македонска кауза, вели: „Сандански ја застапувал тезата дека треба да се работи меѓу македонскиот народ и на теренот да му се објаснува дека тој е посебен народ...”?

http://www.makedonija.com/dcforum/DCForumID28/1525.html#

Е, сега едно логично прашање. Ако, предодбеничката и воена елита на Македонија се изјаснувале така етнички, како можел народот да се однесува инаку??? Не е тоа одговор на проблемот. Одговорот , можеби, лежи во тезата дека преродбеничката елита која, воглавном, се школувала во Софија, како и влијанието на Егзархијата во Македонија го потенцираат етничкото пробгарско чувство кај жителите на Македонија, независно од објективните јазични и други културни специфики на нејзините христијански жители.

Имењаку не е само тоа проблемот, туку што Бугаринот со тој менталитет од илјада деветстотини и единаесетта година мисли да гледа на мене и да се однесува кон мене, а ете сме ние 2011 година.
Што кажува ова само по себе?
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 16-12-2010, 02:37 PM by montehristo.)
16-12-2010, 02:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,141
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#62

(16-12-2010, 09:57 AM)Вовата Wrote: Вече ти отговориха, че имало македонци - гъркомани и власи (те и днеска са най-ревностните "македонци"). А останалите не станали преку нок. А от 1913 до денеска. Тоа е цел век. Преку много процеси: дебългаризация преку директно изтребуване (геноцид) изолация (от останалото Бугарско тело), српски внушения, притисоци и изселувания (емиграция во Бугария и во Новиот свет), коминтернсовски комунистички интриги, потоа идиотското поведение на българската администрация за времето на втората световна, и след това масирана антибългарска пропаганда и изопачаване на историята по време на 50 югорезерват, когато да си македонец-антибългарин е било условие за социален просперитет, за некои (власите и гркоманите) е било (и все още е) направо професия, а обратното те е пращало или в гроба или в Голи Оток. Това не е нито преку нок, нито е чудно. Чудното е дека потоа воопшто останали некакви бугари и воопшто спомени за бугарщина...


Вова, бегаш од основната работа а тоа е: ПОСТОЕЛ БАРЕМ ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ пред 1913 година, тој бил маја или дрво калем. Нема перпету мобиле, од ништо нешто.
Колку побрзо се прифати тој непобитен факт ке биде подобро.
16-12-2010, 02:39 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#63

(16-12-2010, 02:39 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(16-12-2010, 09:57 AM)Вовата Wrote: Вече ти отговориха, че имало македонци - гъркомани и власи (те и днеска са най-ревностните "македонци"). А останалите не станали преку нок. А от 1913 до денеска. Тоа е цел век. Преку много процеси: дебългаризация преку директно изтребуване (геноцид) изолация (от останалото Бугарско тело), српски внушения, притисоци и изселувания (емиграция во Бугария и во Новиот свет), коминтернсовски комунистички интриги, потоа идиотското поведение на българската администрация за времето на втората световна, и след това масирана антибългарска пропаганда и изопачаване на историята по време на 50 югорезерват, когато да си македонец-антибългарин е било условие за социален просперитет, за некои (власите и гркоманите) е било (и все още е) направо професия, а обратното те е пращало или в гроба или в Голи Оток. Това не е нито преку нок, нито е чудно. Чудното е дека потоа воопшто останали некакви бугари и воопшто спомени за бугарщина...


Вова, бегаш од основната работа а тоа е: ПОСТОЕЛ БАРЕМ ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ пред 1913 година, тој бил маја или дрво калем. Нема перпету мобиле, од ништо нешто.
Колку побрзо се прифати тој непобитен факт ке биде подобро.

Веке мислам три пати реков: Имало.

???Вова, бегаш од основната работа а тоа е???

Основната работа е дека имало 99% Бугари, кои денеска ги нема. А вашата држава вели дека никогаш немало никакви. Тоа е основната работа.

Тие што биле македонци тогаш и продолжуват да се македонци денеска нас воопшто не не интересират. Контроверзиjата коjа не буни нас Бугарите е дека пражите от самоогласени етнички бугари, македонци.
(This post was last modified: 16-12-2010, 02:47 PM by Вовата.)
16-12-2010, 02:43 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#64

(16-12-2010, 02:39 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Вова, бегаш од основната работа а тоа е: ПОСТОЕЛ БАРЕМ ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ пред 1913 година, тој бил маја или дрво калем. Нема перпету мобиле, од ништо нешто. Колку побрзо се прифати тој непобитен факт ке биде подобро.

Имало и 90% Бугари, кои денеска ги нема. А вашата држава вели дека никогаш немало никакви. Тоа е основната работа.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 16-12-2010, 02:51 PM by jingiby.)
16-12-2010, 02:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,141
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#65

Да ја вратиме темата на вистинското прашање:


Quote:Софија сака партнерство, а не пријателство со Македонија

Портпаролката на бугарското Министерство за надворешни работи, Весела Чернева, порача вчера дека пријателство не се постигнува со потпишување договор и дека тоа не е она што и' е потребно на Бугарија од Македонија, туку вистинско партнерство засновано врз заеднички цели и вредности.

„Она што ние го бараме повеќе е стратегиско партнерство, засновано на заеднички договорени вредности и цели. Пријателството не може да се потпише во договор. Партнерството што ние се надеваме да го развиеме треба да биде инструмент што ќе ја турка напред европерспективата на Македонија и на Западен Балкан. За таа да биде остварена сите земји- кандидати за ЕУ треба да ги исполнат барањата за членство, да се фокусираат на регионалната соработка и да развијат добрососедски односи“, изјави Чернева за „Утрински весник“ околу прашањето дали Софија крева раце од договорот за пријателство што и' го понуди на Македонија.

Одговорот е објаснување на интервјуто на бугарскиот шеф на дипломатијата, Николај Младенов, за софиско Ехо во кое изјави дека пред да се усогласат двете страни околу одредени прашања, нема поента да става потпис на договорот што лани Софија и' го понуди на Македонија. (С.Ј.)
16-12-2010, 02:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,141
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#66

(16-12-2010, 02:43 PM)Вовата Wrote: Веке мислам три пати реков: Имало.

???Вова, бегаш од основната работа а тоа е???

Основната работа е дека имало 99% Бугари, кои денеска ги нема. А вашата држава вели дека никогаш немало никакви. Тоа е основната работа.

Тие што биле македонци тогаш и продолжуват да се македонци денеска нас воопшто не не интересират. Контроверзиjата коjа не буни нас Бугарите е дека пражите от самоогласени етнички бугари, македонци.


Можеби одговорот зошто ги нема треба да го бараш во бежанците од Вардарска и Егејска Македонија кои ги напуштиле овие простори и се се населиле на просторот на денешна Бугарија.
Но основното е дека имало и Бугари на просторот на Вардарска Македонија а и имало и Македонци пред 1913 година. Тоа треба да биде поентата ако почнеме да навлегуваме во тоа дали биле 99%, 59%, 19% или 0,9% недоразбирањата нема да престанат.
16-12-2010, 03:04 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#67

Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сърбоманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 16-12-2010, 03:11 PM by jingiby.)
16-12-2010, 03:10 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#68

(16-12-2010, 03:10 PM)jingiby Wrote: Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сър боманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!

Daj kazi eden validen podatok koj popis vo toa vreme imal grafa Makedonec pa za da znaeme kolkav bil tocniot procent! Nasata kolektivna memorija na nasite dedovci e sprotivna, nikoj ne smeel da pisne deka e Makedonec. I ti toj teror i dendeneska go prifakas kako validen dokaz
16-12-2010, 03:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,141
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#69

(16-12-2010, 03:10 PM)jingiby Wrote: Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сърбоманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!


Значи МАКЕДОНЦИТЕ не се творба на коминтерната и Тито. Постоеле и пред тоа. Го решивме првото прашање. Решението на ова прашање ги руши сите лажни приказни на Балканов.
16-12-2010, 03:50 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#70

(16-12-2010, 03:36 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(16-12-2010, 03:10 PM)jingiby Wrote: Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сър боманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!

Daj kazi eden validen podatok koj popis vo toa vreme imal grafa Makedonec pa za da znaeme kolkav bil tocniot procent! Nasata kolektivna memorija na nasite dedovci e sprotivna, nikoj ne smeel da pisne deka e Makedonec. I ti toj teror i dendeneska go prifakas kako validen dokaz

Да додадам ако смеам, ни сега не смеат да писнат во Грција, Бугарија, Албанија(местимично), поточно кажано можат да се бунат ама под житото, никој да не ги види ниту слушне.
An inch today is tomorrow’s mile.
16-12-2010, 03:52 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#71

(16-12-2010, 03:50 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(16-12-2010, 03:10 PM)jingiby Wrote: Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сърбоманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!


Значи МАКЕДОНЦИТЕ не се творба на коминтерната и Тито. Постоеле и пред тоа. Го решивме првото прашање. Решението на ова прашање ги руши сите лажни приказни на Балканов.

Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
An inch today is tomorrow’s mile.
16-12-2010, 03:54 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#72

(16-12-2010, 03:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(16-12-2010, 02:43 PM)Вовата Wrote: Веке мислам три пати реков: Имало.

???Вова, бегаш од основната работа а тоа е???

Основната работа е дека имало 99% Бугари, кои денеска ги нема. А вашата држава вели дека никогаш немало никакви. Тоа е основната работа.

Тие што биле македонци тогаш и продолжуват да се македонци денеска нас воопшто не не интересират. Контроверзиjата коjа не буни нас Бугарите е дека пражите от самоогласени етнички бугари, македонци.


Можеби одговорот зошто ги нема треба да го бараш во бежанците од Вардарска и Егејска Македонија кои ги напуштиле овие простори и се се населиле на просторот на денешна Бугарија.
Но основното е дека имало и Бугари на просторот на Вардарска Македонија а и имало и Македонци пред 1913 година. Тоа треба да биде поентата ако почнеме да навлегуваме во тоа дали биле 99%, 59%, 19% или 0,9% недоразбирањата нема да престанат.

Lost in translation!

99% от БУГАРИТЕ ги нема во Македония денеска. Не ти велам дека Бугарите биле 99% од целото население.

Тоа 99% е ориентировъчна цифра.

Но ете ти сметката:

100% Бугари во Македония (тука не се сметат македонци, гркомани, србомани, власи, цигани и т. н.) Земаме САМО Бугарите.

Од нив:

1% се денеска се оцелели во Македония.

Останатите 99% се:

1. Под земjата (умреле от старост, утепани во востания, од срби и грци (забележи, последните НАСЕКАДЕ говорат за война со Бугари, за протеруване на Бугари, за убиване на Бугари за силуване на Бугарки) и от комунистичките убийци по войната), од Югославски комунисти)

2. Емигрирале (во Бугариjа (каде патем станале министри), и по светот - Канада, САД, Австралия, Европа, каде патем се организирале како БУГАРИ од Македония).

3. Отбугарени - со притисоци (ние знаеме во Пиринско), со 50 години пране мозоци од детската градина па нагоре и со промоции (гаранциjа за успеси во "социалистичкото општество")

Проблемот е дека вашата зомбирана држава обявува и ОНИЕ ПОД ЗЕМЯТА (види точка 1ва) за НЕБУГАРИ!

Ти ми кажи зошто... Може би, по причина ако ги признае за Бугари оние легитимните извечните македонци за кои ти се колнеш дека ги имало, ке останат капка во море, може би овие македонци од минатото не направили НИШТО на кое да се изгради некаква легитимна история и затоа Донски, Таридинци и други власи барат со свечка некаде да е напишано М и се урнати кон Антиката (и се надеват дека останатиот свет jаде доматите со колците), може би пошто скоро сето значаjно во последните 3 века направено около вардарот, некако изпага да е со Б.

И нема друг спас освен Б да го обявиме за печатна грешка и да го замениме со М. И тоа е напишано во прав текст: Насекате каде пивува Бугарин Бугарски да се чита Македонец, Македонски.

Колку треба да е збунет и затрален човек, за да има каква што надежда, дека ке помине таа финта!!!!

Саму тоа жи е проблемот – замената на Б со М. А не дали имало мегу 500 бугари троица македонци. Во нивниот случай М = М. Излиза аритметиката.

Б не е рамно на М. Во тоа е суштината на проблемот.

Остаете мртвите Бугари на мира, оправете историjата и ке има и приjателство а може и братство (гледам дека лjубовта не прави разлика).
16-12-2010, 04:21 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#73

(16-12-2010, 08:51 AM)TATAP Wrote:
(16-12-2010, 04:06 AM)Marko_Polog Wrote: Kakvi filmchinja si pravat nashive sosedi toa e chudo nevideno, se vo zivotov se potvrduva se dokazuva na delo pa taka mozhete do godina da mi pravite drustvo oti pak ke idam vo Egejska(poteklo na soprugata) i zaedno ke barame tamu bugari...biduva? Bev povtorno godinava i nikade da sretnam bugari...sega edno prashanje do bugarite na forumov, koj gi izmislil Makedoncite vo Egejska? Dali i tamu padnale od mars vo '41?
Читай малко за балканските войни и недей бадева да пишеш глупости!

Od mnogu chitanje ke propushtish da vidish na koj jazik zboruva toj narod vo Egejska, kakvi pesni pejat, kako se identifikuvaat itn...
I nikako da dobijam odgovor kako Tito gi ubedil vo Egejska deka se Makedonci a ne bugari...hipnoza ili?
16-12-2010, 04:28 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#74

(16-12-2010, 03:36 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(16-12-2010, 03:10 PM)jingiby Wrote: Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сър боманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!

Daj kazi eden validen podatok koj popis vo toa vreme imal grafa Makedonec pa za da znaeme kolkav bil tocniot procent! Nasata kolektivna memorija na nasite dedovci e sprotivna, nikoj ne smeel da pisne deka e Makedonec. I ti toj teror i dendeneska go prifakas kako validen dokaz

Колоективната мемориjа на вашите дедовци е колективната югословенска мемория. Тоа може да ти обясни зошто со голем процент македонци по 3 тата ракиjа доагаме до конзенсус – исто сме (името е семантика).

Но тоа е на битово ниво – мемории и ракии.

Ао сакаш на документирано ниво (а гледам тоа сакаш) наjди и читай карнегиевата анкета и турските пописи. Документи от извори кои немат емотивна поврзаност со проблемот. Запишали тоа вто виделе и тоа што им кажали ПРАдедовците докога уште биле живи.

Цел свет не знае, вие знаете.... от учебникот за 6 клас (тоа патем ви е колективната мемориjа).
16-12-2010, 04:30 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#75

(16-12-2010, 04:28 PM)Marko_Polog Wrote:
(16-12-2010, 08:51 AM)TATAP Wrote:
(16-12-2010, 04:06 AM)Marko_Polog Wrote: Kakvi filmchinja si pravat nashive sosedi toa e chudo nevideno, se vo zivotov se potvrduva se dokazuva na delo pa taka mozhete do godina da mi pravite drustvo oti pak ke idam vo Egejska(poteklo na soprugata) i zaedno ke barame tamu bugari...biduva? Bev povtorno godinava i nikade da sretnam bugari...sega edno prashanje do bugarite na forumov, koj gi izmislil Makedoncite vo Egejska? Dali i tamu padnale od mars vo '41?
Читай малко за балканските войни и недей бадева да пишеш глупости!

Od mnogu chitanje ke propushtish da vidish na koj jazik zboruva toj narod vo Egejska, kakvi pesni pejat, kako se identifikuvaat itn...
I nikako da dobijam odgovor kako Tito gi ubedil vo Egejska deka se Makedonci a ne bugari...hipnoza ili?

И аз бев таму. Зборуат на моjот jазик, пеjат истите песни како мене, носиите им се слични на моята - Тракиецот од Странджа. Како е тоа можно мегу "различни народи".

Да не зборуван дека во Серес повеке луге ми кажаа дека се Бугари – со нив шо ке праиме? Во Истанбул исто има самоогласени БУГАРИ ОД МАКЕДОНИЯ.

Ами сега?

Пред Тито имало и други. Имало грци, имало гркомани, имало наjсетне коминтерна... имало и македонци. Дай ми иминjа на такви.

Jас иминjа на Бугари од македониjа ке ти дам бол – колку сакаш. Изучуваш ги во учебниците ваши како да биле Македонци– небугари. Да ама тие друго напишале докога биле живи. Тоа мие битно на мене, а не што пишувале за нив во време на вашата "соцоалистичката република".
16-12-2010, 04:38 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#76

Quote:


Можеби одговорот зошто ги нема треба да го бараш во бежанците од Вардарска и Егејска Македонија кои ги напуштиле овие простори и се се населиле на просторот на денешна Бугарија.
Но основното е дека имало и Бугари на просторот на Вардарска Македонија а и имало и Македонци пред 1913 година. Тоа треба да биде поентата ако почнеме да навлегуваме во тоа дали биле 99%, 59%, 19% или 0,9% недоразбирањата нема да престанат.
[/quote]
Alal da ti e Jordane. Simnuvam kapa na site tvoj postovi. Samo mala napomena-dzaba diskutiras so lugje koj ne sakaat da prifatat mislenje od izvorot. Jasno e zosto vo Bugarija a i posiroko komunizmot bese a i se uste e tolku jak. Ima pocva vo mentalitetot na tolerancija. 99% bile Bugari. Znaci site nasi dedovci ovde na forumov sto sme bile Bugari prakticki. Sega, ne e bitno sto nie za nasite dedovci znaem, tuku argumentot e "orientirovchna" cifra od 99% bez dokaz na nekoj sto saka slepo vo toa da veruva. Vredi li na toa coek da si trosi vreme?
16-12-2010, 04:39 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#77

(16-12-2010, 04:30 PM)Вовата Wrote: Колоективната мемориjа на вашите дедовци е колективната югословенска мемория. Тоа може да ти обясни зошто со голем процент македонци по 3 тата ракиjа доагаме до конзенсус – исто сме (името е семантика).

Но тоа е на битово ниво – мемории и ракии.

Ао сакаш на документирано ниво (а гледам тоа сакаш) наjди и читай карнегиевата анкета и турските пописи. Документи от извори кои немат емотивна поврзаност со проблемот. Запишали тоа вто виделе и тоа што им кажали ПРАдедовците докога уште биле живи.

Цел свет не знае, вие знаете.... от учебникот за 6 клас (тоа патем ви е колективната мемориjа).

Jas pak da prasam - kade e popisot so grafa Makedonec za da znaeme kolku bile? Pa i den deneska vo okolnite ni drzavo nema takva grafa a ti mi zboruvas za jugo propaganda??
16-12-2010, 04:45 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#78

(16-12-2010, 03:50 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(16-12-2010, 03:10 PM)jingiby Wrote: Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сърбоманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!


Значи МАКЕДОНЦИТЕ не се творба на коминтерната и Тито. Постоеле и пред тоа. Го решивме првото прашање. Решението на ова прашање ги руши сите лажни приказни на Балканов.

Црни, работата е ТОЧНО во пропорциите.

Дай ми едно стадо од 5000 бели кози и две црни. Дай ми и еден век.

Дай ми и помагачи со истата намера како мене. Дай ми и професионалци колачи.

След еден век ке ти вратам едно стадо црни кози со тотална липса на бела колективна мемория. Ако ги прашаш ке ти мечат дека одсекокаш биле црни. Нищо дека овие, кои по време на селекциjата се спасили во шумата, се зачували бели.
16-12-2010, 04:50 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#79

(16-12-2010, 04:30 PM)Вовата Wrote:
(16-12-2010, 03:36 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(16-12-2010, 03:10 PM)jingiby Wrote: Основното е дека най много се биле Бугарите, па Гръкоманите, па Сър боманите. Македонците биле единици. Тоа е тоа!

Daj kazi eden validen podatok koj popis vo toa vreme imal grafa Makedonec pa za da znaeme kolkav bil tocniot procent! Nasata kolektivna memorija na nasite dedovci e sprotivna, nikoj ne smeel da pisne deka e Makedonec. I ti toj teror i dendeneska go prifakas kako validen dokaz

Колоективната мемориjа на вашите дедовци е колективната югословенска мемория. Тоа може да ти обясни зошто со голем процент македонци по 3 тата ракиjа доагаме до конзенсус – исто сме (името е семантика).

Но тоа е на битово ниво – мемории и ракии.

Ао сакаш на документирано ниво (а гледам тоа сакаш) наjди и читай карнегиевата анкета и турските пописи. Документи от извори кои немат емотивна поврзаност со проблемот. Запишали тоа вто виделе и тоа што им кажали ПРАдедовците докога уште биле живи.

Цел свет не знае, вие знаете.... от учебникот за 6 клас (тоа патем ви е колективната мемориjа).

Ne treba da gi meshash Makedoncite so srbo-yugoslovenite od Makedonija koi zaedno so bugarite, grcite, srbite i albancite imaat ista cel, nivnata sorabotkata so site nashi sosedi koga e vo prashanje Makedonskata nacija i istorija e ista.
Nisto chudno za nas Makedoncite sto tie izrodi vekje smenia ime, zname, ustav itn..nisto chudno sto i denes se spremni povtorno da najdat 'kompromis' so grcite, nishto chudno sto denes na nivni mitinzi se veat yugoslovenski i srpski znaminja, ako zboruvash za taa grupa 'makedonci' onda si vo pravo, ama nie ovde pravime muabet za Makedonci a ne za izrodi i kvazi-istorichari za koi 'vistinata' bila samo taa lojalna kon yugoslavia.
I ne zboruvaj za nashite dedovci, borbata bila NARODNO osloboditelna za potoa da dojdat ovie izrodi i ko papagali da ubivaat i apsat se zivo sto bilo narachano od beograd...dedo mi e roden 1923 i uste e ziv i na vakvi gluposti napishani od vnatresnive izrodi i nashite sosedi sekogas go povtoruva istoto 'batali dete, se e toa bolno'
16-12-2010, 04:52 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#80

(16-12-2010, 04:45 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(16-12-2010, 04:30 PM)Вовата Wrote: Колоективната мемориjа на вашите дедовци е колективната югословенска мемория. Тоа може да ти обясни зошто со голем процент македонци по 3 тата ракиjа доагаме до конзенсус – исто сме (името е семантика).

Но тоа е на битово ниво – мемории и ракии.

Ао сакаш на документирано ниво (а гледам тоа сакаш) наjди и читай карнегиевата анкета и турските пописи. Документи от извори кои немат емотивна поврзаност со проблемот. Запишали тоа вто виделе и тоа што им кажали ПРАдедовците докога уште биле живи.

Цел свет не знае, вие знаете.... от учебникот за 6 клас (тоа патем ви е колективната мемориjа).

Jas pak da prasam - kade e popisot so grafa Makedonec za da znaeme kolku bile? Pa i den deneska vo okolnite ni drzavo nema takva grafa a ti mi zboruvas za jugo propaganda??

А зошто тие од карнегиевата анкета "заборавиле" таква графа? Зошто Турците заборавиле? Наговорили се? Или БАН ги помолило? Нема и графа Мексиканец. Шо ке праиме сега?
16-12-2010, 04:53 PM
Reply