Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бугарија крена раце од пријателството со Македонија!
Author Message
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#21

Това новина ли е? Това се знаеше от доста време.
15-12-2010, 01:20 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#22

(14-12-2010, 08:07 PM)acko Wrote: jingiby, како ги замислуваш ти тие комисии? Ќе седнат наши и ваши историчари и се убаво ќе се договорат и ќе ни тргне работата? Icon_razz

Немој да зафркаваш, со таква комисија само уште повеќе ќе се скараме. Секој ден ке има кавги и провокации од двете страни... На крај ќе бидеме пораскарани и подалеку и од сега.

Не треба соработката да зависи од тие прашања...

За каква соработка говориш? Такава няма и няма и да има.
15-12-2010, 01:32 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#23

(15-12-2010, 12:33 AM)Marko_Polog Wrote: DENES sum negiran kako Makedonec od nashite sosedi a sakash da svatam nesto za period pred iljadnici godini....ne bidi smeshen.Поранешен припадник на „Лавовите„ бара азил во Бугарија
14 Декември, 2010 ·5:58 pm

Благоевград - Поранешен припадник на „Лавовите„ бара азил во Бугарија. 46 годишниот Здравко Здравески изјавил пред медиумите дека сака азил во Бугарија, бидејќи ако се врател во Македонија ќе биде убиен. Како што пишува весникот Труд Здравески е поранешен полицаец, капетан и командант од „Лавовите„. Тврдел дека бил уапсен за прв пат во 1994 година бидејќи чувал бугарска литература. Се почувствувал слободно за прв пат за време на владата на Љубчо Георгиевски, бидејќи можел да чита и бугарски весници. После тоа повторно бил прогонуван. Бил пуштен од затвор во јуни, кога дошол кај своето семејство, кое што избегало во Бугарија. Живее во Благоевград. Крајот на месецот му истекува визата и немал намера да се врати во Македонија. Вели дека му ги искршиле забите во затворот во Прилеп. Nenene
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
15-12-2010, 03:31 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#24

(14-12-2010, 10:51 PM)montehristo Wrote: Зошто му нарипаа Бугарските Историчари на Ванче, си се запрашал ли некогаш?

Защо вашите историчари ги нарипуват одсекаде. Тоа е поинтересно прашане и дедуктивно ке ти одговори зашто го нарипале и нашите.

А за Гоце, не ми требва ти да ми кажеш – тоj сам со раката си напишал... нема дебата на тоа.

Гоце = сите преродбеници коj наjавиле за своjот етнос, па дури и Мисирката. Тука е проблемот.

И за самостоjна Македония па ти отговорили тие самите – напишано црно на бело – самостоjна, со перспектива да може во по–благоприатни услови да се припои кон матичната држава.

Не ме разбирай грешно – никой нормален мозок не го сака ова денеска. НО!!! Да се интерпретират ставови од историята, напишани во прав текст Е манипулация. Ние само ги покажаме.

А уште поинтересно ми е, ако немате достап до архивите, одкате знаете што тамъ има или дека нешто воопвто има. На каква база се тврди тоа? Немам доказ, али тврдам?
15-12-2010, 03:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,141
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

(15-12-2010, 03:55 PM)Вовата Wrote: Немам доказ, али тврдам?

Десетици илјади луѓе заради ова: немам доказ, ама тврдам, се убиени, затворани , прогонувани. Кога во Македонија ке се собере сила да ја урне таа комунистичка измислица скоро сите проблеми ке бидат решени.


Еве свеж пример: форумскиот манипулат како покажува која му е задачата и од чие школо потекнува:

Знам многу интересни детали за контактите на Јордан Петровски со Огњан Петров, службеник од бугарската влада (мислам дека бил 'формално' началник во Министерството за трговија на Бугарија), но не би ги изнесувал затоа што немам никакви докази кои што би можел да ги презентирам
15-12-2010, 04:17 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#26

(15-12-2010, 04:17 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-12-2010, 03:55 PM)Вовата Wrote: Немам доказ, али тврдам?

Десетици илјади луѓе заради ова: немам доказ, ама тврдам, се убиени, затворани , прогонувани. Кога во Македонија ке се собере сила да ја урне таа комунистичка измислица скоро сите проблеми ке бидат решени.


Еве свеж пример: форумскиот манипулат како покажува која му е задачата и од чие школо потекнува:

Знам многу интересни детали за контактите на Јордан Петровски со Огњан Петров, службеник од бугарската влада (мислам дека бил 'формално' началник во Министерството за трговија на Бугарија), но не би ги изнесувал затоа што немам никакви докази кои што би можел да ги презентирам

Исто и во Бугариjа. Илjадници – Белене, Скравена..... ужаси! Исто и насекаде, каде оваа чума, оваа црвена проказа е земала (и била дадена) власта...
15-12-2010, 04:29 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#27

(15-12-2010, 01:32 PM)realkpolitik Wrote:
(14-12-2010, 08:07 PM)acko Wrote: jingiby, како ги замислуваш ти тие комисии? Ќе седнат наши и ваши историчари и се убаво ќе се договорат и ќе ни тргне работата? Icon_razz

Немој да зафркаваш, со таква комисија само уште повеќе ќе се скараме. Секој ден ке има кавги и провокации од двете страни... На крај ќе бидеме пораскарани и подалеку и од сега.

Не треба соработката да зависи од тие прашања...

За каква соработка говориш? Такава няма и няма и да има.

Тогаш не разбирам што сакате?

15-12-2010, 04:34 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#28

Najdobar primer e gledanjeto na Amerikanskata revolucija i od Amerikanska strana i od strana na Anglicanite,pa pak nikoj ne dosol do taa formulacija da se formiraat zaednicki komisii za tolkuvanje na istorijata ili pak go postavil kako uslov za sorabotka megu dvete zemji.
Ovoj tekst koj e na Angliski govori za Angliskoto glediste na Amerikanskata Revolucija:
The American Revolutionary War The Point of No Return
The List of Key Battles

Despite all that has been written about the American Revolution, it seems that very little of what 'actually' happened or even the correct order that events occurred is known today by the vast majority of Americans.
From birth they are taught the war was the utmost expression of liberty and nobility, a notion so sacrosanct that no one seems to question it's improbability. How many of them ever read beyond the first few words of the Declaration of Independence to discover the nonsense, fear-mongering, lies and baseless speculation that it contains?
How many can see that the winner's efforts to justify their actions has left only one sided accounts, The Spirit of 76 dominated by the grievances of some of the colonist's to be forever compounded by historical and jingoistic accounts that are as much to do with ingratiating an opinionated psyche as to anything else.
So now effectively unchallenged for well over two centuries and immortalized in American folk law, is it time for a more objective account?
It is of course true that freedom is enshrined in English law, therefore legitimised the colonist's right to pursue independence, but only through the wishes of a majority, without which it was illegal and the rebels were far from commanding a majority.

A starting point for any analysis should be to understand the various groups that were involved, as along with those that either bought or were given land as a reward and those looking for a better life with land of their own, (they obtained by agreeing to work for a few years as indentured labour), America had been attracting many of a radical persuasion, both religious and political, who sort to free themselves from the restrictions of the British establishment. Add to these the 'fortune hunters' who saw a land of great opportunity open for exploitation. Then of course in addition to these, those who didn't want be there at all, because prior to Australia being a depositary for petty criminals, they were being sent to America since 1718.

Pugnacious Pontification
Therefore the ingredients for evolving republicanism were in place and democracy gradually expanded in America, acccelerating in it's course when the military threat to the American colonies from France ended. This budding philosophy benefitted those who sought increasing autonomy and so felt free to propose that the people should have the natural right to overthrow their leaders, should those leaders betray the historic rights of Englishmen and by advocating that all men were created equal, they both exploited undisciplined selfishness and formed an illusion of freedom to popularise support for their ambitions.
So the war was essentially a conflict between the first two groups of conservatives, who wanted to remain British and the remaining groups of radicals who wanted freedom from restriction and the opportunity to seize the assets of the others. The later groups knew the French would be tempted by an opportunity to settle some old scores with the British, so they sort their assistance, but were unable to persuade them to help directly at first.
The House of Commons - Clickable Image The British government that emphasized corruption should always be feared, considering it the greatest of all possible evils and thought that, virtue required men to put civic duty ahead of their personal desires, was becoming out of step with what was going on in America.
Therefore by seeking to tax it's American possessions, primarily to help repay it's debts for its defense of North America against the French in the Seven Year War and to prepare for any future threat, it had become out of touch, not fully appreciating they were now dealing with colonial leaders who questioned the aristocracy's bigger picture approach to governance, with some rejecting all, that was not in their own interests.
The proclamation act of 1763, which restricted the movement of colonists across the Appalachian Mountains and the Quebec Act of 1774 that extended Quebec's boundaries down to the Ohio River were introduced to limit spiraling defence costs and to protect Indian land, but of course shut off claims from the 13 colonies. This angered those colonists (that paid little attention to laws from London anyway) who wanted to claim more and more Indian land, so they started to organize for war by drilling their own militias.
Britain had relied on the Navigation Acts to derive sufficient funds to administer the colonies, but because they had paid insufficient attention to the smuggling going on there for far too long, it had become an ever increasing problem causing revenue to keep falling.
Law Enforcement So by the time Britain attempted to enforce an anti-smuggling policy, the practice had become perversely 'time honoured' and by interfering in such a way, it was portrayed by protagonists (smugglers) as violating the 'rights' of colonists and started the talk of the King as a Tyrant.
Bemused Britain then changed tack and tried the use of taxes to pay for administration, namely the Currency Act 1764, and the Sugar Act 1764 but this just lead to the rebels organising a boycott of British goods.
With the King getting nowhere, Parliament introduced their first direct tax i.e. the Stamp Act 1765, but the colonial protagonists reacted to this with even more vehemence, setting up secret insurgent groups of thugs (e.g. the Sons of Liberty) who subjected anyone who sold these stamps to physical violence and the burning down of their houses.
With the situation getting out of hand, Britain repealed the Stamp Act and sent troops to maintain law and order but stated in the 'Declaratory Act' March 1766 that parliament would retain full power to make laws for the colonies "in all cases whatsoever.
Yet another tax was tried, the Townshend Acts 1767 but faired little better and met an ever increasing war of propaganda and incitement. The principle examples of this propaganda are: the Boston Massacre, 1770 Boston Tea Party, 1773
Smugglers attack British Tea ship All of this unrest was still only from a small minority of colonists, but by allowing smuggling to go on for so long, this minority had become powerful, influential and resourceful who would carry out acts of aggression. In 1774 Britain then introduced a set of Coercive acts (deemed the 'intolerable acts' by insurgent propaganda) in order to try to counter the mounting lawlessness in the colonies which included closing Boston Harbor and demanding that the colony indemnified the tea merchants. But this obvious inconvenience was used to further darkened colonial opinion towards the British

The road from Concord The British had the support of thousands of Loyalists in Boston in 1775 but when an intended seizure of gunpowder being stockpiled by rebel militias at Concord was disclosed and so consequently went badly wrong at the Battle of Lexington/Concord that year it mobilised more support against the British, who although won an ensuing battle at Bunker Hill two months later, did so in such a suicidal manner they lost 25 officers, 226 regulars and had 803 wounded. Although these wounded were stretchered off the battlefield by thousands of American women who carried them into their houses to care for them, this pyretic victory left British ranks too depleted to retain any offensive capability, hence it lead to Boston coming under siege for 11 months.

The British take Bunkerhill - Clickable Image
Then through allowing rebels to occupy a hill overlooking Boston harbor they were forced to vacate the city, but only about 25% of the Loyalists were able to cram onto those few ships available to escape the inevitable rebel savagery. This horrible situation was a servere blow to Loyalist morale.
At this stage with neither side backing down, America's celebrated struggle began with the signing of the Declaration of Independence, but it seems people know very little about what actually happened to the fifty-six men, that signed this document. How they had not only brought chaos and ruin on the American people, they suffered a variety of ignominious fates that they had brought upon themselves, with many of them later turning upon each other.
With the situation obviously well beyond just a policing operation and the Continental army Washington's army making their escape at it's strongest it had ever been, Britain sent a larger and more strategic force to America which was quickly engaged by the rebel army at Long Island, but this time the rebels received a good thrashing and could have been finished off completely, the British having won decisively, didn't want a massacre of brethren, which was a likely outcome, if they had advanced on the defeated Continentals in the heavy fog that had descended at nightfall. They instead were hoping for an amicable surrender, but this just resulted in Washington and the remainder of his men being able to slip the noose.
This leniency however had further consequences, as when the rebels fled, they set fire to as many of the buildings in Manhattan as they could, to deny valuable accommadation for British forces.

Embarrassed the British then pursued the rebels north but were caught out by a defensive stand the rebels had made at White Plains, which convincingly scattered the British advance columns. But then instead of driving home their advantage the rebels chose to loot the dead and wounded's supply of rum, got drunk and had to fall back under a British counter charge, which only ground to a halt under the weight of a torrential downpour.
Thwarted, Howe then turned his attention towards Fort Washington (the Pearl of the Hudson) where the British, under heavy fire hauled cannon up and over steep rocks in order to get into a position that could subdue the rebel's Winter of Deterioration for Washington defenses and in doing so, were able to take over 2800 rebel prisoners and their immense stores and weaponry.
Next, the British advanced on Fort Lee, but the rebels seeing what had happened at Fort Washington, deserted the fort without a fight and retreated across the Delaware to Bucks County Pennsylvania.
If a defining turning point of the war can be found, although less obvious, it was at this stage, as charismatic Howe (born 10/Aug/1729) and the exacting Clinton (born 16/Apr/1738) fell out over a clash of personalities and took their eye off the ball.
http://www.redcoat.me.uk/Rev-War.htm
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
15-12-2010, 04:36 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#29

(15-12-2010, 04:36 PM)basilius_2 Wrote: Najdobar primer e gledanjeto na Amerikanskata revolucija i od Amerikanska strana i od strana na Anglicanite,pa pak nikoj ne dosol do taa formulacija da se formiraat zaednicki komisii za tolkuvanje na istorijata ili pak go postavil kako uslov za sorabotka megu dvete zemji.
Абе пич, американците не отричат английските си корени, нито си смениха езика. При това са на друг континент. А вие сте на един к..р место от назе и езика си сменихте и идентитет като слънце от Антиката си измислихте, и къде пишува Бугарин да се чита Македонец, и... и.... Tuktuk0niи...
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 15-12-2010, 04:52 PM by jingiby.)
15-12-2010, 04:51 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#30

jingiby, ајде објасни го тоа „езика си сменихте“.
Let me hear you make decisions without your television.
15-12-2010, 05:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,141
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

(15-12-2010, 04:51 PM)jingiby Wrote:
(15-12-2010, 04:36 PM)basilius_2 Wrote: Najdobar primer e gledanjeto na Amerikanskata revolucija i od Amerikanska strana i od strana na Anglicanite,pa pak nikoj ne dosol do taa formulacija da se formiraat zaednicki komisii za tolkuvanje na istorijata ili pak go postavil kako uslov za sorabotka megu dvete zemji.
Абе пич, американците не отричат английските си корени, нито си смениха езика. При това са на друг континент. А вие сте на един к..р место от назе и езика си сменихте и идентитет като слънце от Антиката си измислихте, и къде пишува Бугарин да се чита Македонец, и... и.... Tuktuk0niи...


Кој јазик сме смениле.?? Во Вардарска Македонија сите наречја-локални говори останале до ден денеска непроменети. Официјалниот јазик е унифициран. Колку ти можеш да кажеш дека бугарскиот бил официјален, толку можат да кажат и Србите. Затоа малку спуштете топка, оладете ги главите. Секој поробувач секогаш во месното население наоѓа соработници ако не е така ниедна окупација нема да успее. Турците кои биле со друга вероисповест и друг јазик успеале да имаат соработници кај месното население. Да се ослободиш од соработниците е најтешко.
15-12-2010, 06:24 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#32

(15-12-2010, 02:17 AM)basilius_2 Wrote:
(15-12-2010, 12:17 AM)veritas Wrote:
(15-12-2010, 12:11 AM)Marko_Polog Wrote:
(14-12-2010, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Po se izgleda polno luge koi ziveat vo Bugarija,Srbija i Grcija seuste ne mozat da se naviknat da ziveat vo realnosta,koja e deka postoi Makedonska drzava i Makedonski identitet koj ne e stvoren od Tito i KPJ.

Problemot e vnatreshen, nikako VO Makedonija narodot da svati deka ne se stvoreni od Tito, nie kako nacija i kako drzava koga bi bile obedineti okolu ovaa problematika potoa nashite sosedi mozhat samo da se slikaat so nivnata propaganda na negiranje, Jas koga gi slusam nashive 'eksperti, istorichari, politichari itn..' jas ne gledam golema razlika pomedju niv i nashite sosedi.

А вие трябва да сватите, че в Македония никога не са живели антични македонци, а пайонци.

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=182

Veritas da ne baras avtorski prava,kako i Grcite koi po se izgleda imaat tapija na seta nasa istorija i identitet?Zosto vie nasite sosedi ne si go pogledate svojot dvor,i taka ve opomenuvaat deka imate problem so kriminal.

Проблемът не е вътрешен, а международен. Никой не може да краде чужда история. Вашата антична история е гръцка, а историята ви до 1944 г. е българска. Направете си история от 1944 г. насам и всички ще ви я признаеме.
15-12-2010, 06:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,141
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

(15-12-2010, 06:32 PM)veritas Wrote: Проблемът не е вътрешен, а международен. Никой не може да краде чужда история. Вашата антична история е гръцка, а историята ви до 1944 г. е българска. Направете си история от 1944 г. насам и всички ще ви я признаеме.

Дали е българска ???. Јас би рекол НЕ. А И ТИ БИ ТРЕБЕЛО ДА ГОСТОРИШ ИСТОТО АКО СУДИШ СПОРЕД ФАКТИТЕ. Се работи за настани на просторот на МАКЕДОНИЈА, за луѓе родени во МАКЕДОНИЈА. Никој кој не е роден на просторот на МАКЕДОНИЈА не е прикажан како МАКЕДОНЕЦ во МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА.
15-12-2010, 06:43 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#34

(15-12-2010, 06:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-12-2010, 06:32 PM)veritas Wrote: Проблемът не е вътрешен, а международен. Никой не може да краде чужда история. Вашата антична история е гръцка, а историята ви до 1944 г. е българска. Направете си история от 1944 г. насам и всички ще ви я признаеме.

Дали е българска ???. Јас би рекол НЕ. А И ТИ БИ ТРЕБЕЛО ДА ГОСТОРИШ ИСТОТО АКО СУДИШ СПОРЕД ФАКТИТЕ. Се работи за настани на просторот на МАКЕДОНИЈА, за луѓе родени во МАКЕДОНИЈА. Никој кој не е роден на просторот на МАКЕДОНИЈА не е прикажан како МАКЕДОНЕЦ во МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА.

Тези които са били родени в Македония са били българи и са умирали за България. Това самите те са го описали в своите спомени и в другите документи, които са оставили. Вие си направете своя сърбоманска история и недейте да се гаврите с паметта на тези хора.
15-12-2010, 06:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,141
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#35

(15-12-2010, 06:54 PM)veritas Wrote:
(15-12-2010, 06:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали е българска ???. Јас би рекол НЕ. А И ТИ БИ ТРЕБЕЛО ДА ГОСТОРИШ ИСТОТО АКО СУДИШ СПОРЕД ФАКТИТЕ. Се работи за настани на просторот на МАКЕДОНИЈА, за луѓе родени во МАКЕДОНИЈА. Никој кој не е роден на просторот на МАКЕДОНИЈА не е прикажан како МАКЕДОНЕЦ во МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА.


Тези които са били родени в Македония са били българи и са умирали за България. Това самите те са го описали в своите спомени и в другите документи, които са оставили. Вие си направете своя сърбоманска история и недейте да се гаврите с паметта на тези хора.Ти така ВЕЛИШ. Судиш за нација и народ со денешни параметри. Оладете ги главите нечини за вас. Секогаш кога Бугарија се сојузела со Србија или Грција го јала стапот.
Едно прашање кое сум го поставил многупати на Бугари. Зошто Бугарија била готова да ја отстапи Пиринска Македонија на ФНРЈугославија, единствен услов бил да ги добие ЗАПАДНИТЕ ПРЕДЕЛИ, Заечр, Пирот, Босилеград...
15-12-2010, 07:06 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#36

(15-12-2010, 06:24 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-12-2010, 04:51 PM)jingiby Wrote:
(15-12-2010, 04:36 PM)basilius_2 Wrote: Najdobar primer e gledanjeto na Amerikanskata revolucija i od Amerikanska strana i od strana na Anglicanite,pa pak nikoj ne dosol do taa formulacija da se formiraat zaednicki komisii za tolkuvanje na istorijata ili pak go postavil kako uslov za sorabotka megu dvete zemji.
Абе пич, американците не отричат английските си корени, нито си смениха езика. При това са на друг континент. А вие сте на един к..р место от назе и езика си сменихте и идентитет като слънце от Антиката си измислихте, и къде пишува Бугарин да се чита Македонец, и... и.... Tuktuk0niи...


Кој јазик сме смениле.?? Во Вардарска Македонија сите наречја-локални говори останале до ден денеска непроменети. Официјалниот јазик е унифициран. Колку ти можеш да кажеш дека бугарскиот бил официјален, толку можат да кажат и Србите. Затоа малку спуштете топка, оладете ги главите. Секој поробувач секогаш во месното население наоѓа соработници ако не е така ниедна окупација нема да успее. Турците кои биле со друга вероисповест и друг јазик успеале да имаат соработници кај месното население. Да се ослободиш од соработниците е најтешко.

Околу јазикот си во право. Меѓутоа не верувам во поимите „поробувач“ и „робство“. Тие називи секогаш се лепат на некоја претходна состојба, и тоа секогаш дури откако ќе заврши таа„поробена“ состојба. Еве на пример ако националното осознавање на Балканот почнува во 19 век, тогаш за какво робство можеме да зборуваме ако за тоа време си бил „национално неосознат“, т.е. дел од некоја аморфна маса? Постави си прашање што значи тоа „соработници кај месното население“. Да си „соработник од месното население“ не е ли само уште еден начин да кажеш дека се обидуваш да го „интегрираш“ населението кое го претставуваш во државата во која живее? Или ќе го чекаме наредниот „ослободител“ за да ни каже дека до сега сме биле поробени и да ги обеси најновите „соработници со последните поробувачи“?
Let me hear you make decisions without your television.
15-12-2010, 07:23 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#37

(15-12-2010, 07:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-12-2010, 06:54 PM)veritas Wrote:
(15-12-2010, 06:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали е българска ???. Јас би рекол НЕ. А И ТИ БИ ТРЕБЕЛО ДА ГОСТОРИШ ИСТОТО АКО СУДИШ СПОРЕД ФАКТИТЕ. Се работи за настани на просторот на МАКЕДОНИЈА, за луѓе родени во МАКЕДОНИЈА. Никој кој не е роден на просторот на МАКЕДОНИЈА не е прикажан како МАКЕДОНЕЦ во МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА.


Тези които са били родени в Македония са били българи и са умирали за България. Това самите те са го описали в своите спомени и в другите документи, които са оставили. Вие си направете своя сърбоманска история и недейте да се гаврите с паметта на тези хора.Ти така ВЕЛИШ. Судиш за нација и народ со денешни параметри. Оладете ги главите нечини за вас. Секогаш кога Бугарија се сојузела со Србија или Грција го јала стапот.
Едно прашање кое сум го поставил многупати на Бугари. Зошто Бугарија била готова да ја отстапи Пиринска Македонија на ФНРЈугославија, единствен услов бил да ги добие ЗАПАДНИТЕ ПРЕДЕЛИ, Заечр, Пирот, Босилеград...

България си гледа интересите, а не съюзниците. Сега ни имаме интерес да сме в Европейският съюз заедно с Гърция и Сърбия, защото след премахването на границите българкото население, което е в тези страни свободно ще може да контактува с населението от България. Това ще помогне за ребългаризацията на Поморавието и Тимошко в Сърбия и Македония и Беломорска Тракия в Гърция. Процес който вече протича в Македония.

А що се отнася до отстъпването на Пиринска Македония нещо не ти е ясно. След Втората световна война България е заплашена от загуба на нови територии и най-вече Пиринска Македония, която Тито искал да вземе в Югославия. Поради тази причина България започва дипломатическа игра с Тито, като се опитва да го привлече на своя страна, като предлага федерация с Югославия. България по всякакъв начин се опитва да го убеди в своята искреност, като насилствено принуждава българите от Пиринска Македония да се пишат македонци и им дава културна автономия. По време на Парижката мирна конференция Тито подкрепя България като не само не губи територии, но се потвърждава и договора Рибентроп-Молотов, с който получаваме обратно Северна Добруджа, отнета румънците през Първата световна война. След Парижката мирна конфереция България поставя условие на Тито за създаване на дуалистична федерация с два центъра на власт - Белград и София. С това Тито разбира се не иска да се съгласи и преговорите за създаване на федерация на практика се прекратяват. През 1964 г. Тодор Живков провежда референдум в Пиринка Македония за премахването на културната автономия. Повече от 90% от населението подкрепят премахването на културната автономия. Всичко това бих го нарекъл великолепна дипломатическа игра благодарение, на която България запазва своята цялост и не губи територии, както в предишните войни.
15-12-2010, 07:34 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#38

(15-12-2010, 07:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-12-2010, 06:54 PM)veritas Wrote:
(15-12-2010, 06:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали е българска ???. Јас би рекол НЕ. А И ТИ БИ ТРЕБЕЛО ДА ГОСТОРИШ ИСТОТО АКО СУДИШ СПОРЕД ФАКТИТЕ. Се работи за настани на просторот на МАКЕДОНИЈА, за луѓе родени во МАКЕДОНИЈА. Никој кој не е роден на просторот на МАКЕДОНИЈА не е прикажан како МАКЕДОНЕЦ во МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА.


Тези които са били родени в Македония са били българи и са умирали за България. Това самите те са го описали в своите спомени и в другите документи, които са оставили. Вие си направете своя сърбоманска история и недейте да се гаврите с паметта на тези хора.Ти така ВЕЛИШ. Судиш за нација и народ со денешни параметри. Оладете ги главите нечини за вас. Секогаш кога Бугарија се сојузела со Србија или Грција го јала стапот.
Едно прашање кое сум го поставил многупати на Бугари. Зошто Бугарија била готова да ја отстапи Пиринска Македонија на ФНРЈугославија, единствен услов бил да ги добие ЗАПАДНИТЕ ПРЕДЕЛИ, Заечр, Пирот, Босилеград...

Айде айде Йордане.... въпросът не е много коректен. Коя България била готова да отстъпи? Тази на димитров и коларов или тази на Чернопеев и Тане Николов.... Управлявали са ни свине... там е голямата беда. България на московските сатрапи твореше македонци на кило под дулото на пищова, докато на онази другата костите лежат до тези на братята им в Македония... Тука не говорим за политики и държави, за живо месо от една майка раждано. Или и Тане и Чернопеев и Владо Шофьора са били бугарски агенти – сквернословене е това...

За другото си абсолютно прав - случилото се на македонска земя е македонска история. Въпросът е, не е ли тя и българска поне до момента и за тези македонци, които се мятали българи. Ето за това говорим
15-12-2010, 07:43 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#39

(15-12-2010, 07:23 PM)Dojkar Wrote:
(15-12-2010, 06:24 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-12-2010, 04:51 PM)jingiby Wrote:
(15-12-2010, 04:36 PM)basilius_2 Wrote: Najdobar primer e gledanjeto na Amerikanskata revolucija i od Amerikanska strana i od strana na Anglicanite,pa pak nikoj ne dosol do taa formulacija da se formiraat zaednicki komisii za tolkuvanje na istorijata ili pak go postavil kako uslov za sorabotka megu dvete zemji.
Абе пич, американците не отричат английските си корени, нито си смениха езика. При това са на друг континент. А вие сте на един к..р место от назе и езика си сменихте и идентитет като слънце от Антиката си измислихте, и къде пишува Бугарин да се чита Македонец, и... и.... Tuktuk0niи...


Кој јазик сме смениле.?? Во Вардарска Македонија сите наречја-локални говори останале до ден денеска непроменети. Официјалниот јазик е унифициран. Колку ти можеш да кажеш дека бугарскиот бил официјален, толку можат да кажат и Србите. Затоа малку спуштете топка, оладете ги главите. Секој поробувач секогаш во месното население наоѓа соработници ако не е така ниедна окупација нема да успее. Турците кои биле со друга вероисповест и друг јазик успеале да имаат соработници кај месното население. Да се ослободиш од соработниците е најтешко.

Околу јазикот си во право. Меѓутоа не верувам во поимите „поробувач“ и „робство“. Тие називи секогаш се лепат на некоја претходна состојба, и тоа секогаш дури откако ќе заврши таа„поробена“ состојба. Еве на пример ако националното осознавање на Балканот почнува во 19 век, тогаш за какво робство можеме да зборуваме ако за тоа време си бил „национално неосознат“, т.е. дел од некоја аморфна маса? Постави си прашање што значи тоа „соработници кај месното население“. Да си „соработник од месното население“ не е ли само уште еден начин да кажеш дека се обидуваш да го „интегрираш“ населението кое го претставуваш во државата во која живее? Или ќе го чекаме наредниот „ослободител“ за да ни каже дека до сега сме биле поробени и да ги обеси најновите „соработници со последните поробувачи“?

Ето ти и за езика от обективни източници.

http://www.americanchronicle.com/articles/view/79516
http://books.google.com/books?as_brr=3&q...arch+Books
http://www.britannica.com/EBchecked/topi...n-language
http://wapedia.mobi/ru/%D0%9C%D0%B0%D0%B...1%8B%D0%BA
http://www.ivextrans.eu/englang/macedonian.php
http://en.citizendium.org/wiki/Macedonian_language
http://www.infoplease.com/ce6/society/A0861126.html
http://dictionary.infoplease.com/old-church-slavonic
http://en.wikipedia.org/wiki/Torlak
http://en.wikipedia.org/wiki/South_Slavic_languages
http://www.statemaster.com/encyclopedia/Torlakian
http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://www.encyclopedia.com/topic/Slavic_languages.aspx
http://www.viswiki.com/en/Torlaks
15-12-2010, 07:45 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9
#40

(15-12-2010, 06:54 PM)veritas Wrote:
(15-12-2010, 06:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-12-2010, 06:32 PM)veritas Wrote: Проблемът не е вътрешен, а международен. Никой не може да краде чужда история. Вашата антична история е гръцка, а историята ви до 1944 г. е българска. Направете си история от 1944 г. насам и всички ще ви я признаеме.

Дали е българска ???. Јас би рекол НЕ. А И ТИ БИ ТРЕБЕЛО ДА ГОСТОРИШ ИСТОТО АКО СУДИШ СПОРЕД ФАКТИТЕ. Се работи за настани на просторот на МАКЕДОНИЈА, за луѓе родени во МАКЕДОНИЈА. Никој кој не е роден на просторот на МАКЕДОНИЈА не е прикажан како МАКЕДОНЕЦ во МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА.

Тези които са били родени в Македония са били българи и са умирали за България. Това самите те са го описали в своите спомени и в другите документи, които са оставили. Вие си направете своя сърбоманска история и недейте да се гаврите с паметта на тези хора.

Нали и това е предложението на България, да се прифати заеднишката история, да се честват и в двете страни дати и герои! Без никакви претенции към суверинитета на Македония, та нали е признахме като държава! Да, ама не - потози начин антиката отива на кино! Не могат някои политици в МК да се примирят с 60год. индентичност на народа, та решиха да си измислят 2000г. такъв, с основна цел - без български корени!? Да, но тази политика обуславя възникване на проблеми със съседите! Защо, ами знаете - великиот А.М., македонскиот цар Самоил и т.н. и т.н. Жалко за народът, защото в тежки времена, трябва да гледат как се трошат пари за паметници, да се посрещат Хунзи, вместо да се финансира в икономически растеж и други важни сектори. Грешката ще я отчетете рано или късно - мое мнение!
15-12-2010, 07:51 PM
Reply