Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бугарија крена раце од пријателството со Македонија!
Author Message
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(05-01-2011, 04:11 AM)nikoj Wrote: Bugarija kako evropska drzava ni zabi noz vo grb i ni udri uste eden samar. Oti nie sme neli neposlisnite na balkanot.

јас како дете, итно разбрав, дека ако не сакам шамари, ке морам да слушам. Да остаиме, кога не само не слушав ами е бавев со тоа да навредувам овој кой ги држеше шамарите. Во тој случај никогаш не сум се чудел ЗОЩО МИ БИЈАТ ШАМАРИ.

Ке има и уште шамари, не од нас и тогаз споменот за овие нашиве ќе си ви биде како за милувка...

Майка бие ама не убива. Па на грешното дрво џафкате.
05-01-2011, 04:22 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

(05-01-2011, 04:22 AM)Вовата Wrote:
(05-01-2011, 04:11 AM)nikoj Wrote: Bugarija kako evropska drzava ni zabi noz vo grb i ni udri uste eden samar. Oti nie sme neli neposlisnite na balkanot.

јас како дете, итно разбрав, дека ако не сакам шамари, ке морам да слушам. Да остаиме, кога не само не слушав ами е бавев со тоа да навредувам овој кой ги држеше шамарите. Во тој случај никогаш не сум се чудел ЗОЩО МИ БИЈАТ ШАМАРИ.

Ке има и уште шамари, не од нас и тогаз споменот за овие нашиве ќе си ви биде како за милувка...

Майка бие ама не убива. Па на грешното дрво џафкате.
Pogresni ili ne vremeto ke kaze. Jas mislam deka vo situacijata so Vraniskovski poveke od jasno e deka sudot vo Bugarija postapi politicki. Zosto mislam taka? Zatoa sto izigraa za Srbite vo ovaa situacija. Mozea i da se napravat deka ne go videle nalogot i da ne go apsat i taka se ke si bese kako sega. Od denot na apsenje znaev deka nema da go isporacate, isto kako i Tamburkovski.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
05-01-2011, 05:29 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8

nikoj - нема таков што е во заблуда и на сите и на децата мали му е јасно светот тројство на бугарија србија и грција кога е во прашање Македонија и Македонскиот народ кој не сакаат д а постои
Друга ми беше целта за да се потзатнат малку татарите оти стварно преку К8р ми е да слушам како сме еден народ во две држави па какао тие не сакле па имале тука не знам колку бугари па охрид бил престолнина па не знам што друго какао гоце даме биле бугари па какао во 2001 ни дале тенкови и рде други работи
а сега видовме дека се продадоја пак за две чрвени и си го дадоја газот кај србите а цело време џавкаат какао сме творба на србите односно се против нив абе шо да ти расправам знаеш и самиот типична татарска работа е ова Da_ne_si_lud не почитување на судкска одлука и постапување по потерница рапишана по интерпол и ако се додаде дека во домашен притвор беше во манстир шо да се кажи повеќе Shok

Bobata - не ни треб нас помош само требаше да биде европска држава со такво судство како што се декларирате вие за еден обичен спор за деет од спаска направивте меѓудржавен конфликт и сите с езамешавте а тука кршите секави меѓународни договри што значи вие само требаше да го спроведет зоран до граница и ништо повеќе или и на овај му дадовте пасош па сега го штитите
За тие шамарите немаме гајле ние тука учени сме пет века под турско и уште нешто под бугаркса и српска власт сме биле и малку германците сме издржале па за шамари до друго место какао што велиш ти се мачкина кашлица за овај народ и оваа држава со сите пропаганди и не логични одлуки против нас вие(бугарија србија и грција па ако сакаш и албанците) само ни правите услуга да се осознаме повеќе и да се сјачаме нашето национално ткиво Party3
Pishtoldzija
05-01-2011, 07:08 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(05-01-2011, 07:08 AM)goran16ta Wrote: nikoj - нема таков што е во заблуда и на сите и на децата мали му е јасно светот тројство на бугарија србија и грција кога е во прашање Македонија и Македонскиот народ кој не сакаат д а постои
Друга ми беше целта за да се потзатнат малку татарите оти стварно преку К8р ми е да слушам како сме еден народ во две држави па какао тие не сакле па имале тука не знам колку бугари па охрид бил престолнина па не знам што друго какао гоце даме биле бугари па какао во 2001 ни дале тенкови и рде други работи
а сега видовме дека се продадоја пак за две чрвени и си го дадоја газот кај србите а цело време џавкаат какао сме творба на србите односно се против нив абе шо да ти расправам знаеш и самиот типична татарска работа е ова Da_ne_si_lud не почитување на судкска одлука и постапување по потерница рапишана по интерпол и ако се додаде дека во домашен притвор беше во манстир шо да се кажи повеќе Shok

Явно се имаш за голям мозък,но откакто си дошъл ръсиш само навреди и провокации.Заради задници като тебе сме на това дередже и вече на хората в България им е през ***** за вашата *********.Татарин е баща ти на тебе!Аман от политикански капацитети!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 05-01-2011, 07:57 AM by TATAP.)
05-01-2011, 07:55 AM
Website Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

Quote: и вече на хората в България им е през ***** за вашата *********Togas lugeto vo Bugarija moze da si ja brkaat nivnata rabota ako im e toku preku ***** od nas. Jas ne razbiram zosto se zamarate so nas. Moze li da mi objasnis.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
05-01-2011, 08:30 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

ЗА СЛУЧАЈОТ ВРАНИШКОВСКИ ИМАТЕ ТЕМА ТУКА: http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=819
05-01-2011, 09:39 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-01-2011, 04:11 AM)nikoj Wrote:
(05-01-2011, 12:19 AM)goran16ta Wrote: Бугарија нема да го екстрадира Вранишковски во Македонија
Софија, 4 јануари 2011 (МИА) - Софискиот Апелациски суд денеска го одби барањето на македонските власти за екстрадиција на расчинетиот владика на МПЦ Јован Вранишковски.

Тој беше приведен во ноември минатата година од бугарската полиција на граничниот премин Калотина, на границата со Србија, врз основа на меѓународната потерница што ја издаде ИНТЕРПОЛ, по барање на Основниот суд Битола заради издржување затворска казана од 2,5 години за проневера на околу 250 илјади евра црковни пари.

Апелацискиот суд одлучувал по жалбата на Вранишковски против решението на Софискиот окружен суд за негова екстрадиција во Македонија. За време на жалбената постапка биле сослушани двајца сведоци - свештеникот Давид Нинов и монахињата Олимпијада Мишимарковска, следбеници на Вранишковски, кои тврделе дека тој не е виновен за делата што му се припишуваат, туку оти се гони поради различните ставови со Македонската православна црква. Јонко Грозев, адвокатот на Вранишковски, пред Апелацискиот суд изјавил дека постои реална опасност доколку тој биде вратен во Македонија против него да бидат поднесени и други обвиненија.

Апелацискиот суд во Софија ја укина и забраната на Вранишковски да ја напушти Бугарија, како и мерката домашен притвор. Решението на судот во Софија е конечно.

Маневски додека на ја добие, не ја коментира одлуката на Софискиот суд

Mинистерот за правда Михајло Маневски за МИА изјави дека не ја добил одлуката на Апелацискиот суд од Софија и не може да ги коментира причините поради кои Судот денеска одлучил да го одбие барањето на македонските власти за екстрадиција на расчинетиот владика на МПЦ Јован Вранишковски во Македонија.

Постапката за екстрадиција, како што истакнува, е поведена согласно Конвенцијата за екстрадиција на осудени лица, доставени се сите потребни документи и извршени сите потребни дејствија за екстрадиција на Јован Вранишковски во Република Македонија којшто беше задржан согласно издадената потерница од надлежниот суд.

- Според тоа, одлуката на бугарските власти не се однесува за ниедна друга држава освен само за Република Бугарија. За нас останува пресудата и си останува во сила издадената потерница. Се работи за корупциско кривично дело за кое што е изречена казна од надлежниот суд, појаснува Маневски.

Одлуката на бугарскиот суд ќе ја коментира кога ќе добие официјално известување. - Засега ова е неофицијално и не можам да се впуштам во коментирање на причините зошто така одлучил второстепениот суд кој одлучувал по жалба, а првостепениот суд се согласил да се изврши екстрадиција на Јован Вранишковски во Република Македонија. Тоа значи дека и кај бугарските власти и кај судовите имало различни мислења за едно исто прашање, така што ќе видиме кога ќе дојде одлуката кој мотивот за второстепениот суд да одлучи така како што одлучил, вели министерот за правда. Маневски не сака да навлегува во коментирање на шпекулациите дали станува збор за правна или политичка одлука

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=80018254&lId=1

сега шо прајме ?
зошто оваа европска држава не ги почитува правилата и не го достави зоран до граница
вака ли бугарија му помага на македонија ?! со влегањето во колаиција со србите и грците само губат кај македонскиот народ и конечно пањаат маските и си го кажаа вистинското лице за европска правда
До сега само во парламентот во еу се бунеја нешто ситно сега со оваа одлука и дирекна подршка на србинот зоран држават бугарија се става на таа страна Tuktuk0niова е како проделжение на состанокот на министрите за надовершни во софија пред еден месец чинам беше Icon_wink

Smetam deka sekoj sto ocekuval deka Bugarija ke go isporaca Vraniskovski vo Makedonija bil vo zabluda. Tie ne sakaat da se zamerat so Srbite i so Grcistata. A od druga strana smetam deka i Makedonskata vlada tolku se angazirase da go prezeme sto poveke licese na cirkus. Arno ama na site nas povtorno Bugarija kako evropska drzava ni zabi noz vo grb i ni udri uste eden samar. Oti nie sme neli neposlisnite na balkanot. E sega nekoj forumdzija ke mi kaze deka seto toa e deka Bugarija e prijatelski nastroena i deka saka da ni pomogne. SepotsmevaSepotsmevaSepotsmevaSepotsmevaSepotsmeva

Има тука две работи. Прво, да се види колку била активна државата во барање за испорачување на Зоран Вранишковски. Тој човек сигурно не би бил апсен во српска или грчка држава. Бил апсен и притворен на бугарската граница. Е, сега за самата одлука. Апелација ја поби пресудата на Окружниот суд во Софија. Како сведоци се јавиле двајца верски другари на Вранишковски. Немаме информација дали само тие се јавиле како сведоци. Дали бил некој претставник од нашата амбасада, или не пројавиле интерес. Второ за самиот суд? Еве, и нашиот суд не прави ништо по поднесена кривичната пријава на Јордан Петровски. И ? Канадските власти инаку го протолкувале неговото следење од страна на службите во МК, од самата македонска јавност. Дали некој од македонската јавност го подржа Јордана??Можеби, судските власти врз сведочењето на другарите на Вранишковски навистина стекнале друг впечаток. Да не се разбереме погрешно. Мене активноста на Вранишковски и неговиот обид за верска поделба помеѓу Македонците многу ми е јасна. Но, можеби ншиот суд бил под политички притисок на штетата на правото, и процена на Апелациониот суд во БГ била нејзина автохтона одлука без мешање на бугарската политика?
Нејсе, сега за поинтересниот дел од работата што ја отвори Никој! Што сега? Гледам во неговиот пост многу страст и жештина. Еве, привремено, да се ставам на негова страна во осуда на бугарската држава. Како лут и погоден треба, нели, да следат и некои санкции спрема таа држава. Еве, јас ке предложам низа мерки кои форумџиите можат да ги прифатат, дополнат или отфрлат. Тоа се:
- не прикажување од нашите ТВ оператори на ниеден бугарски информативен канал
- не прикажување на ниеден бугарски филм, драма, серии, песни на нашите национални и локални телевизии. Како и бугарски песни по нашите национални и локални радија
- не продавање на бугарски весници
Мислам дека овие санкции од македонската страна дебело ке ги казнат Бугарите и дека нема повеќе да ги повторуваат ваквите грешки.
Е, сега, не знам какви реципрочни мерки да заземеме према српската страна. Сепак,да не заборавиме дека Зоран Вранишковски е мотивиран, стимулиран и финансиран од српската држава , независно од кој нејзин сегмент. После, нема шанси да Зоран таму биде притворен и спрема него водена судска постапка, макар на крај била и ослободителна. Да не заборвиме дека бугарските власти го арестувале Зорана по меѓународна пријава, а таа нели важи и за Србија. Т
Така , Никој, Бугарите ке ги казниме...но, дали ти се слагаш истите санкции да ги примениме и спрема Србите???Sepotsmeva
05-01-2011, 11:22 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

(05-01-2011, 11:22 AM)hristo Wrote:
(05-01-2011, 04:11 AM)nikoj Wrote:
(05-01-2011, 12:19 AM)goran16ta Wrote: Бугарија нема да го екстрадира Вранишковски во Македонија
Софија, 4 јануари 2011 (МИА) - Софискиот Апелациски суд денеска го одби барањето на македонските власти за екстрадиција на расчинетиот владика на МПЦ Јован Вранишковски.

Тој беше приведен во ноември минатата година од бугарската полиција на граничниот премин Калотина, на границата со Србија, врз основа на меѓународната потерница што ја издаде ИНТЕРПОЛ, по барање на Основниот суд Битола заради издржување затворска казана од 2,5 години за проневера на околу 250 илјади евра црковни пари.

Апелацискиот суд одлучувал по жалбата на Вранишковски против решението на Софискиот окружен суд за негова екстрадиција во Македонија. За време на жалбената постапка биле сослушани двајца сведоци - свештеникот Давид Нинов и монахињата Олимпијада Мишимарковска, следбеници на Вранишковски, кои тврделе дека тој не е виновен за делата што му се припишуваат, туку оти се гони поради различните ставови со Македонската православна црква. Јонко Грозев, адвокатот на Вранишковски, пред Апелацискиот суд изјавил дека постои реална опасност доколку тој биде вратен во Македонија против него да бидат поднесени и други обвиненија.

Апелацискиот суд во Софија ја укина и забраната на Вранишковски да ја напушти Бугарија, како и мерката домашен притвор. Решението на судот во Софија е конечно.

Маневски додека на ја добие, не ја коментира одлуката на Софискиот суд

Mинистерот за правда Михајло Маневски за МИА изјави дека не ја добил одлуката на Апелацискиот суд од Софија и не може да ги коментира причините поради кои Судот денеска одлучил да го одбие барањето на македонските власти за екстрадиција на расчинетиот владика на МПЦ Јован Вранишковски во Македонија.

Постапката за екстрадиција, како што истакнува, е поведена согласно Конвенцијата за екстрадиција на осудени лица, доставени се сите потребни документи и извршени сите потребни дејствија за екстрадиција на Јован Вранишковски во Република Македонија којшто беше задржан согласно издадената потерница од надлежниот суд.

- Според тоа, одлуката на бугарските власти не се однесува за ниедна друга држава освен само за Република Бугарија. За нас останува пресудата и си останува во сила издадената потерница. Се работи за корупциско кривично дело за кое што е изречена казна од надлежниот суд, појаснува Маневски.

Одлуката на бугарскиот суд ќе ја коментира кога ќе добие официјално известување. - Засега ова е неофицијално и не можам да се впуштам во коментирање на причините зошто така одлучил второстепениот суд кој одлучувал по жалба, а првостепениот суд се согласил да се изврши екстрадиција на Јован Вранишковски во Република Македонија. Тоа значи дека и кај бугарските власти и кај судовите имало различни мислења за едно исто прашање, така што ќе видиме кога ќе дојде одлуката кој мотивот за второстепениот суд да одлучи така како што одлучил, вели министерот за правда. Маневски не сака да навлегува во коментирање на шпекулациите дали станува збор за правна или политичка одлука

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=80018254&lId=1

сега шо прајме ?
зошто оваа европска држава не ги почитува правилата и не го достави зоран до граница
вака ли бугарија му помага на македонија ?! со влегањето во колаиција со србите и грците само губат кај македонскиот народ и конечно пањаат маските и си го кажаа вистинското лице за европска правда
До сега само во парламентот во еу се бунеја нешто ситно сега со оваа одлука и дирекна подршка на србинот зоран држават бугарија се става на таа страна Tuktuk0niова е како проделжение на состанокот на министрите за надовершни во софија пред еден месец чинам беше Icon_wink

Smetam deka sekoj sto ocekuval deka Bugarija ke go isporaca Vraniskovski vo Makedonija bil vo zabluda. Tie ne sakaat da se zamerat so Srbite i so Grcistata. A od druga strana smetam deka i Makedonskata vlada tolku se angazirase da go prezeme sto poveke licese na cirkus. Arno ama na site nas povtorno Bugarija kako evropska drzava ni zabi noz vo grb i ni udri uste eden samar. Oti nie sme neli neposlisnite na balkanot. E sega nekoj forumdzija ke mi kaze deka seto toa e deka Bugarija e prijatelski nastroena i deka saka da ni pomogne. SepotsmevaSepotsmevaSepotsmevaSepotsmevaSepotsmeva

Има тука две работи. Прво, да се види колку била активна државата во барање за испорачување на Зоран Вранишковски. Тој човек сигурно не би бил апсен во српска или грчка држава. Бил апсен и притворен на бугарската граница. Е, сега за самата одлука. Апелација ја поби пресудата на Окружниот суд во Софија. Како сведоци се јавиле двајца верски другари на Вранишковски. Немаме информација дали само тие се јавиле како сведоци. Дали бил некој претставник од нашата амбасада, или не пројавиле интерес. Второ за самиот суд? Еве, и нашиот суд не прави ништо по поднесена кривичната пријава на Јордан Петровски. И ? Канадските власти инаку го протолкувале неговото следење од страна на службите во МК, од самата македонска јавност. Дали некој од македонската јавност го подржа Јордана??Можеби, судските власти врз сведочењето на другарите на Вранишковски навистина стекнале друг впечаток. Да не се разбереме погрешно. Мене активноста на Вранишковски и неговиот обид за верска поделба помеѓу Македонците многу ми е јасна. Но, можеби ншиот суд бил под политички притисок на штетата на правото, и процена на Апелациониот суд во БГ била нејзина автохтона одлука без мешање на бугарската политика?
Нејсе, сега за поинтересниот дел од работата што ја отвори Никој! Што сега? Гледам во неговиот пост многу страст и жештина. Еве, привремено, да се ставам на негова страна во осуда на бугарската држава. Како лут и погоден треба, нели, да следат и некои санкции спрема таа држава. Еве, јас ке предложам низа мерки кои форумџиите можат да ги прифатат, дополнат или отфрлат. Тоа се:
- не прикажување од нашите ТВ оператори на ниеден бугарски информативен канал
- не прикажување на ниеден бугарски филм, драма, серии, песни на нашите национални и локални телевизии. Како и бугарски песни по нашите национални и локални радија
- не продавање на бугарски весници
Мислам дека овие санкции од македонската страна дебело ке ги казнат Бугарите и дека нема повеќе да ги повторуваат ваквите грешки.
Е, сега, не знам какви реципрочни мерки да заземеме према српската страна. Сепак,да не заборавиме дека Зоран Вранишковски е мотивиран, стимулиран и финансиран од српската држава , независно од кој нејзин сегмент. После, нема шанси да Зоран таму биде притворен и спрема него водена судска постапка, макар на крај била и ослободителна. Да не заборвиме дека бугарските власти го арестувале Зорана по меѓународна пријава, а таа нели важи и за Србија. Т
Така , Никој, Бугарите ке ги казниме...но, дали ти се слагаш истите санкции да ги примениме и спрема Србите???Sepotsmeva
Вранишковски има српско државјанство и се крие во Србија или Грција. Двете земји спаѓаат заедно со Бугарите и Албаниците спаѓаат во група на земји кои своите политики или замислени државни граници ги цртаат на Мојата земја. Сега не би сакал да елаборирам која е целта и постоењето на Вранишковски и неговата група. Низ историјата сме ги имале такви како него колку сакаш. Е сега велиш дека гледаш страст и жестина во мојот пост. Во опкружение во кое живееме ние Македонците мора така да се реагира. Ако молчиш и не коментираш ке те изедат. Ке ти се качат на глава. Тоа што велиш дека требало да ги казниме Бугарите е многу погрешно (знам дека го кажуваш со потсмев). Ама можеме низ дебата на граѓаните на соседна Бугарија да им укажеме на лошиот третман на нивните политичари кон нас и нашата држава истото треба да имго укажеме и на останатите комшии. Јавното мисленње се менува постепено еден ден ке сватат деке ние сме биле во право ама ние не смееме да попуштаме. Ако сакаш реално да гледаш на сето ова случување Бугарија е единствената која не беше до сега вплеткана во кашата со Вранишковски. Ама од сега и тие се во игра.
Ме прашуваш какви мерки би требало да спроведеме према Србите. Ништо поразлични од спрема Грците, Бугарите и Албанците. Ние не може да има ја забраниме црквата ама може да ги зебаваме кога ке дојдат кај нас. На пример да им забрануваме да одат по наши цркви. И онака ние донираме пари за одржување на истите. Кога ќе почнеш така обичниот Србин, Бугарин, Грк или Албанец ке почне да се прашува што е сега зашто вака. И така или ке не остават на раат или ке почнат да бараат решение. А додека ми се шетаат по државата и ми велат дека Охрид е ова или она, камени мост е ова или она а ние молчиме или причаме како би ги задоволиле нивните чувства и би им направиле да се чувствуват како дома, до тогаш треба вака да се реагира. Кога ке те лаат треба да касаш, кога ке те касат треба да давиш. Само така ќе може да опстанеме.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
05-01-2011, 02:35 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Дали македонската Влада има поднесено барање за екстадикција на Врашниковски? Она што го имав слушнато последно (беше во последните 10-тина денови на декември) е дека македонската страна сеуште ги подготвува документите.
05-01-2011, 03:52 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-01-2011, 02:35 PM)nikoj Wrote:
(05-01-2011, 11:22 AM)hristo Wrote: Има тука две работи. Прво, да се види колку била активна државата во барање за испорачување на Зоран Вранишковски. Тој човек сигурно не би бил апсен во српска или грчка држава. Бил апсен и притворен на бугарската граница. Е, сега за самата одлука. Апелација ја поби пресудата на Окружниот суд во Софија. Како сведоци се јавиле двајца верски другари на Вранишковски. Немаме информација дали само тие се јавиле како сведоци. Дали бил некој претставник од нашата амбасада, или не пројавиле интерес. Второ за самиот суд? Еве, и нашиот суд не прави ништо по поднесена кривичната пријава на Јордан Петровски. И ? Канадските власти инаку го протолкувале неговото следење од страна на службите во МК, од самата македонска јавност. Дали некој од македонската јавност го подржа Јордана??Можеби, судските власти врз сведочењето на другарите на Вранишковски навистина стекнале друг впечаток. Да не се разбереме погрешно. Мене активноста на Вранишковски и неговиот обид за верска поделба помеѓу Македонците многу ми е јасна. Но, можеби ншиот суд бил под политички притисок на штетата на правото, и процена на Апелациониот суд во БГ била нејзина автохтона одлука без мешање на бугарската политика?
Нејсе, сега за поинтересниот дел од работата што ја отвори Никој! Што сега? Гледам во неговиот пост многу страст и жештина. Еве, привремено, да се ставам на негова страна во осуда на бугарската држава. Како лут и погоден треба, нели, да следат и некои санкции спрема таа држава. Еве, јас ке предложам низа мерки кои форумџиите можат да ги прифатат, дополнат или отфрлат. Тоа се:
- не прикажување од нашите ТВ оператори на ниеден бугарски информативен канал
- не прикажување на ниеден бугарски филм, драма, серии, песни на нашите национални и локални телевизии. Како и бугарски песни по нашите национални и локални радија
- не продавање на бугарски весници
Мислам дека овие санкции од македонската страна дебело ке ги казнат Бугарите и дека нема повеќе да ги повторуваат ваквите грешки.
Е, сега, не знам какви реципрочни мерки да заземеме према српската страна. Сепак,да не заборавиме дека Зоран Вранишковски е мотивиран, стимулиран и финансиран од српската држава , независно од кој нејзин сегмент. После, нема шанси да Зоран таму биде притворен и спрема него водена судска постапка, макар на крај била и ослободителна. Да не заборвиме дека бугарските власти го арестувале Зорана по меѓународна пријава, а таа нели важи и за Србија. Т
Така , Никој, Бугарите ке ги казниме...но, дали ти се слагаш истите санкции да ги примениме и спрема Србите???Sepotsmeva


Вранишковски има српско државјанство и се крие во Србија или Грција. Двете земји спаѓаат заедно со Бугарите и Албаниците спаѓаат во група на земји кои своите политики или замислени државни граници ги цртаат на Мојата земја. Сега не би сакал да елаборирам која е целта и постоењето на Вранишковски и неговата група. Низ историјата сме ги имале такви како него колку сакаш. Е сега велиш дека гледаш страст и жестина во мојот пост. Во опкружение во кое живееме ние Македонците мора така да се реагира. Ако молчиш и не коментираш ке те изедат. Ке ти се качат на глава. Тоа што велиш дека требало да ги казниме Бугарите е многу погрешно (знам дека го кажуваш со потсмев). Ама можеме низ дебата на граѓаните на соседна Бугарија да им укажеме на лошиот третман на нивните политичари кон нас и нашата држава истото треба да имго укажеме и на останатите комшии. Јавното мисленње се менува постепено еден ден ке сватат деке ние сме биле во право ама ние не смееме да попуштаме. Ако сакаш реално да гледаш на сето ова случување Бугарија е единствената која не беше до сега вплеткана во кашата со Вранишковски. Ама од сега и тие се во игра.
Ме прашуваш какви мерки би требало да спроведеме према Србите. Ништо поразлични од спрема Грците, Бугарите и Албанците. Ние не може да има ја забраниме црквата ама може да ги зебаваме кога ке дојдат кај нас. На пример да им забрануваме да одат по наши цркви. И онака ние донираме пари за одржување на истите. Кога ќе почнеш така обичниот Србин, Бугарин, Грк или Албанец ке почне да се прашува што е сега зашто вака. И така или ке не остават на раат или ке почнат да бараат решение. А додека ми се шетаат по државата и ми велат дека Охрид е ова или она, камени мост е ова или она а ние молчиме или причаме како би ги задоволиле нивните чувства и би им направиле да се чувствуват како дома, до тогаш треба вака да се реагира. Кога ке те лаат треба да касаш, кога ке те касат треба да давиш. Само така ќе може да опстанеме.

За предлог казнените мерки спрема Бугарите и, евентуално, со Србите ( ако тие постапат исто како Бугарите) не се изјасни.
05-01-2011, 03:53 PM
Reply
aivanv69
Unregistered

 

(05-01-2011, 11:22 AM)hristo Wrote: Еве, јас ке предложам низа мерки кои форумџиите можат да ги прифатат, дополнат или отфрлат. Тоа се:
- не прикажување од нашите ТВ оператори на ниеден бугарски информативен канал
- не прикажување на ниеден бугарски филм, драма, серии, песни на нашите национални и локални телевизии. Како и бугарски песни по нашите национални и локални радија
- не продавање на бугарски весници
Мислам дека овие санкции од македонската страна дебело ке ги казнат Бугарите и дека нема повеќе да ги повторуваат ваквите грешки.

Е значи сме си казнети одамна Icon_wink

За мене тоа е политичка одлука и тоа помеѓу Бугарија и Македонија. Подобро ќе биде за вас, овој човек никогаш да не стъпва во Македонија.

Колумна от Бугарски вестник

google translate

Господ и судот не дадоа Дедо Јован на Македонија

[Image: Image_730410_2.jpg]

“Вярвам, че този съд няма да допусне екстрадицията ми в Македония. "Верувам дека овој суд нема да дозволи екстрадиција ми во Македонија. Присъдата срещу мен е последица от желанието на властта да ме направи бездействен. Пресудата против мене е последица од желбата на власта да ме направи неактивен. Водени са много съдебни процеси срещу мен, но след като се видя, че са срам за страната, започна и дело за финансови злоупотреби. Водени се многу судски процеси против мене, но откако се виде дека се срам за земјата, започна и дело за финансиски малверзации. Целият случай се гради върху политически монтиран процес в Македония.” Целиот случај се гради на политички монтиран процес во Македонија. "

С тези думи архиепископ Йован Вранишковски, глава на просръбската и непризната от Скопие автономна Охридска архиепископия , поиска от Софийския апелативен съд вчера да отмени решението на окръжните съдии за екстрадицията му в южната ни съседка. Со овие зборови архиепископот Јован Вранишковски, поглавар на просрпски и непризнаена од Скопје автономна Охридска архиепископија , побара од Софискиот апелационен суд вчера да ги укине одлуката на окружните судии за екстрадиција во јужниот ни сосед.

Архиепископът бе задържан на 16 ноември м. г. на ГКПП-Калотина заради влязла в сила присъда от 2 г. и половина на съда в Скопие. Архиепископот беше притворен на 16 ноември метри година на граничниот премин Калотина-поради влегла во сила казна од 2 година и пол на судот во Скопје. Тамошните магистрати признали отчето за виновен в присвояването на 250 000 евро от църковния бюджет. Тамошните судии признаа извештај за виновен за присвојување на 250 000 евра од црковниот буџет. 72 часа по-късно архиепископ Йован бе освободен под домашен арест. 72 часа подоцна архиепископ Јован беше ослободен во домашен притвор. Дълго време никой не знаеше къде се намира духовникът. Долго време никој не знаеше каде се наоѓа свештеникот. Оказа се обаче, че е бил настанен в Сръбското посолство у нас. Излезе, сепак, дека бил сместен во Српската амбасада кај нас.

Минути преди 10 ч вчера партерът на Съдебната палата заприлича на малък църковен събор. Минути пред 10 ч вчера приземјето на судската комора заприлича на мал црковен собор.

Дядо Йован се яви в храма на Темида облечен в дълго до глезените черно расо и калимавка на главата. Дедо Јован се појави во храмот на Темис облечен во долго до шепите црно расо и калимавка на главата. Придружаваха го адвокатът му Йонко Грозев, епископ Давид Нинов, монахинята Олимпиада Мижимарковска и още неколцина негови последователи. Придружуваа го неговиот адвокат Йонко Грозев, епископ Давид Нинова, калуѓерка Олимпијадата Мижимарковска и уште неколку негови следбеници. Част от тях свидетелстваха пред съда, че в родината им Македония Йован Вранишковски е подложен на гонения. Дел од нив сведочењата пред судот дека во својата татковина Македонија Јован Вранишковски е подложен на гонења. Това заяви и самият той в последната си дума. Тоа го изјави и самиот тој во последен збор.

“Моите проблеми започнаха през 2002 г., когато встъпихме в единство със Сръбската православна църква и решихме дългогодишния й разкол с Македонската православна църква. "Моите проблеми започнаа во 2002 година, кога встъпихме во единство со Српската православна црква и одлучивме долготрајниот нејзиниот раскол со Македонската православна црква. Тогава държавата Македония ни подложи на политическо гонение. Тогаш државата Македонија не оди на политичко прогонство. Македонската църква остана единствената, която и днес няма никакво общение с другите православни църкви”, обяви духовникът. Македонската црква остана единствената која и денес нема никакво општење со другите православни цркви ", објави свештеникот. Той припомни, че вече веднъж е бил осъждан на 2,5 години затвор за разпалване на национална и верска омраза. Тој потсети дека веќе еднаш беше осуден на 2,5 години затвор за разгорување на национална и верска омраза. А сега получил същата присъда за присвояване на църковните пари. А сега добил истата казна за проневера на црковни пари. “Това е вкупната сума на 4-годишния бюджет на църквата от 1998-а до 2002 г. Аз бях по това време епископ в Македонската църква и са трошени тия пари за потребите на църквата”, каза дядо Йован. "Тоа е вкупната сума на 4-годишниот буџет на црквата од 1998-а до 2002 година Сум во тоа време епископ во Македонската црква и се трошени овие пари за корисници на црквата", рече дедо Јован. И добави: “Вече два пъти по това дело бях оправдаван, но на третия път очевидно, за да продължи преследването ми, съдът ме осъди. И додаде: "Веќе два пати овој случај бев оправдување, но на третиот пат очигледно за да продолжи прогонот ми, судот ме осуди. Но има политически мотив. Но има политички мотив. На територията на днешна Македония на църквата се пада да е под ръководството на Сръбската православна църква, според канона от Цариградската патриаршия. На територијата на денешна Македонија на црквата се паѓа да е под раководство на Српската православна црква, според канон од Цариградската патријаршија. Единствено Сръбската църква може да даде автономия на Македонската. Само Српската црква може да даде автономија на Македонската. Затова ние потърсихме решение с нея, а получихме проблеми”. Затоа ние побараа решение со неа, а добивме проблеми ". Духовникът обясни, че се чувствал притеснен, защото ако бъде екстрадиран, репресиите срещу него и последователите му ще продължат. Свештеникот објасни дека се чувствувал загрижен, затоа што ако биде екстрадиран, репресијата врз него и следбеници ќе продолжат. От това се опасява и монахинята Олимпиада. Од тоа се плаши и калуѓерка Олимпијадата.

“Помня как на 24 февруари 2004 г., 15 минути след като архиепископ Йован си тръгна от манастира, в който имаше заседание на Светия архиерейски синод, нахлуха петима маскирани и въоръжени с калашници мъже. "Се сеќавам како на 24 февруари 2004 година, 15 минути откако архиепископот Јован си замина од манастирот во кој имаше седница на Светиот архиерејски синод, влегоа петмина маскирани и вооружени со калашници мажи. Питаха ни къде е архиепископ Йован. Прашуваа ни каде е архиепископ Јован. Бяха дошли за него - разказа пред съдиите Олимпиада. Дојдоа за него - изјави пред судиите Олимпијадата. - Когато не го намериха, ни изведоха извън манастира, отрязаха косите ни, а манастира подпалиха.” Че е бил тормозен като последовател на Дядо Йован обяви и епископ Давид. - Кога не го најдоа, ни ставиа надвор од манастирот, пресечена косите ни, а манастирот запалија. "Дека бил малтретирање како следбеник на Дедо Јован објави и епископ Давид. Пред съда той разказа, че преди време бил арестуван с отчето и прекарал зад решетките цял месец без причина. Пред судот тој раскажа дека пред време бил уапсен со извештаи и поминал зад решетки цел месец без причина.

“Прави се опит да му бъде попречено да осъществява религиозната дейност. "Прави обид да му биде спречи да врши верска дејност. Европейската конвенция за екстрадицията е категорична, че ако наказателното обвинение служи като претекст за преследване на расова и религиозна основа, не би трябвало да се постановява екстрадиция”, обяви Йонко Грозев, адвокат на духовника. Европската конвенција за екстрадиција е убедлива дека ако кривичното обвинение служи како изговор за гонење на расна и верска основа, не би требало да се предвидува екстрадиција ", објави Йонко Грозев, адвокат на духовникот. Дядо Йован пък обясни: “Разногласията между църквите преди всичко е голяма рана за сърцето ми на архиепископ, рана е и за обикновените хора. Дедо Јован пак објасни: "Несогласувањата меѓу црквите пред се е голема рана за моето срце на архиепископот, рана е и за обичните луѓе. Държавата го прави, за да фалшифицира бъдещата история.” Државата го прави за да фалсификува идната историја. "

След съвещание, продължило близо час, съдиите взеха решение - архиепископът няма да бъде предаден на македонските власти. По состанок, траеше околу час, судиите одлучија - архиепископот нема да биде предаден на македонските власти. Магистратите отмениха домашния арест на духовника и забраната му да пътува извън България. Судиите откажаа домашната апсење на духовникот и забраната му да патува надвор од Бугарија. Определението бе посрещнато с викове “браво” и бурни аплодисменти в залата. Дефиницијата беше дочекана со извици "браво" и бурни аплауз во салата. Някои от свещениците се кръстеха, а други се просълзиха от радост. Некои од свештениците се крстат, а други се просълзиха од радост. Дядо Йован каза, че не е решил къде да отиде, но най-вероятно ще замине за Гърция, където прави докторат. Дедо Јован рече дека не одлучил каде да оди, но, најверојатно, ќе замине за Грција, каде што прави докторат.
Кратка биография Кратка биографија

1966 г. - Йован Вранишковски е роден и кръстен Зоран на 28 февруари в Битоля, където завършва математическа гимназия. 1966 година - Јован Вранишковски е роден и крстен Зоран на 28 февруари во Битола, каде завршил математичка гимназија.

1990 г. - Взема диплома като строителен инженер в Скопие. 1990 година - Зема диплома како градежен инженер во Скопје.

1995 г. - Завършва богословския факултет в Белград. 1995 година - Дипломирал богословскиот факултет во Белград.

1998 г. - Замонашва се и приема името Йован. 1998 година - Замонашва се и прифаќа името Јован.

2000 г. - Избран е за епископ Велеско-повардардски на непризнатата Македонска православна църква. 2000 година - избран е за епископ Велеско-повардардски на непризнатата Македонска Православна Црква. (МПЦ). (МПЦ).

2002 г . - Приема призива на сръбския патриарх Павле от 22 юни за каноническо единство със Сръбската православна църква (СПЦ). 2002 година. - Утврди повикот на српскиот патријарх Павле од 22 јуни за канонските единство со Српската православна црква (СПЦ). Няколко дни по-късно е изгонен от митрополията с монасите, които го поддържат. Неколку дена подоцна е избркан од митрополијата со монасите кои го поддржуваат. На 23 септември СПЦ го назначава за екзарх на Охридска архиепископия. На 23 септември СПЦ е поставен за егзархот на Охридска архиепископија.

2003 г. - След формиране на Светия синод на Охридската архиепископия (под егидата на СПЦ) е избран за Охридски архиепископ. 2003 година - По формирање на Светиот синод на Охридската архиепископија (под покровителство на СПЦ) е избран за Охридски архиепископ.

2005 г. - Лежи 220 дни в затвора, осъден за разпалване на етническа и религиозна омраза. 2005 година - лежи 220 дена во затвор, осуден за разгорување на етничка и верска омраза.

2006 г. - Осъждат го на 2 г. затвор по обвинения за злоупотреби с дарени 57 000 евро и прекарва 265 дни зад решетките. 2006 година - осудуваат го на 2 години затвор под обвинение за злоупотреба на донирани 57 000 евра и поминува 265 дена зад решетки.
С векове в Охрид има българска църква Со векови во Охрид има бугарска црква

“Македонска православна църква в историята не е съществувала до 1967 г., когато тя сама се обявява за независима.” Това обясни вчера пред “Труд” историкът Божидар Димитров, министър на българите в чужбина в оставка. "Македонска Православна Црква во историјата не постоела до 1967 година, кога таа самата се прогласи за независна." Тоа објасни вчера за "Труд" историчарот Божидар Димитров, министер за Бугарите во странство во оставка.

“В църковно отношение днешните македонски епархии са били част от Българската патриаршия, създадена през 917 г., а дотогава - част от Българската автокефална архиепископия, създадена в 870 г. Това става, след като българското население в днешна Македония приема християнството заедно с целия български народ през 863 г. За известно време - от 971 г. до 1018 г. част от Българската патриаршия са били епархиите в Битоля, Прилеп, Скопие, Охрид и Берат, в днешна Албания. "Во црковно однос денешните македонски епархии биле дел од Бугарската патријаршија, основана во 917 година, а дотогаш - дел од Бугарската автокефална архиепископија, основана во 870 година Ова се случува откако бугарското население во денешна Македонија прифаќа христијанството заедно со целиот бугарски народ во 863 година За некое време - од 971 година до 1018 година дел од Бугарската патријаршија биле епархиите во Битола, Прилеп, Скопје, Охрид и Берат, во денешна Албанија. В 1018 г. византийският император Василий II Българоубиец не е присъединил тези епархии, а е формирал от тях отделна църковна единица, наречена Българска автокефална архиепископия и с 2 грамоти е уредил нейния статут. Во 1018 година византискиот император Василиј II не е придружил овие епархии, а е формирал од нив посебна црковна единица наречена Бугарска автокефална архиепископија и со 2 грамоти е средена нејзиниот статус. Тя е отделно от Вселенската патриаршия, обхваща областите Мизия, Македония, днешна Сърбия и голяма част от днешна Северна Гърция. Таа е одделно од Вселенската патријаршија, опфаќа областите Мизија, Македонија, денешна Србија и голем дел од денешна северна Грција. Седалището й е в Охрид и тя съществува седем века и половина - до 1767 г., когато е закрита от султана по искане на Вселенския патриарх. Седиштето и е во Охрид и таа постои седум века и половина - до 1767 година, кога е затворена од султанот на барање на Вселенскиот патријарх. При учредяването на Българската екзархия през 1870 г. Охридската епархия не е включена. При формирањето на Бугарската Егзархија во 1870 година, Охридската епархија не е вклучена. В 1874 г. на референдум с мнозинство от 92-93 % местното население гласува за присъединяване. Во 1874 година на референдум со мнозинство од 92-93% локалното население гласаше за пристапување. Остава в Българската екзархия до 1913 г., когато свещениците са изгонени и е присъединена към Сръбската патриаршия. Останува во Бугарската Егзархија до 1913 година, кога свештениците се протерани и бил придодаден кон Српската Патријаршија. Така че с векове църквата там е била българска и по-малко от 60 години - сръбска.” Значи со векови црквата таму била бугарска и помалку од 60 години - српска. "

vestnik trud
06-01-2011, 01:28 AM
Reply