Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Коментари?
Author Message
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#1

11-12-2010, 05:23 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#2

Како и Македонија, така и Словенија имаше проблеми со своите соседи. И тоа со Австрија, поради покраините Штаерска и Корушка каде живеат Словенци и со Италија, т.е. со покраината Јулиска Краина каде живеат исто Словенци. Југославија често ги користеше Словенците во тие држави кога сакаше да изврши притисок врз Запад. Тито тоа го правеше од тактички причини. 1990 година кога Словенија се отцепи од Југославија, таа многу јасно го разбра едно од барањата на ЕУ- за добрососедските односи. Старите кавги помеѓу Словенија и Австрија и Италија околу статусот на Словенците во тие покраини се заборавија. Словенија разви многу контакти со Австрија и Италија, што финишираше со подршка на Австрија и Италија за влез на Словенија во ЕУ. Ние, изгледа, се однесуваме различито од Словенија. Ниту сакаме да раскинеме со комунизмот , ниту сакаме да раскинеме со север и со соседите започнеме да ги нормализираме односите. Се однесуваме како да утре ке се разбуди Александар Македонски, ке застане не чело на Македонија...и ке го повтори славниот поход кон светот.
11-12-2010, 06:16 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#3

Golem problem vo Makedonija poradi nezaclenuvanjeto vo NATO i EU e neresavanjeto so kriminalot,a najmalku problemot e so imeto i priosedinuvanjeto na ostanatite delovi na Makedonija.
Toa moze da se vidi od depeseata na Amerikanskata ambasadorka Julian Milovanovic.Imeno za ovoj problem Amerikancite dobile uveruvanje od premierot Buckovski,deka se ke se zavrsi do sredinata na 2007 godina.Istotaka na Buckovski mu e dadeno znaenje i slucajot so Velija Ramkovski koj zel par od Amerikanska fondacija i nenamenski gi potrosil,poradi sto Amerikancite go tuzile i dobile presuda od Makedonskite sudovi no odlukata ne e ispolneta i Velija e seuste sloboden.Za ova veruvam deka polno luge vo Makedonija ne se informirani,taka i neznaenjeto se dolzi na toa.Sporot so Grcite i Bugarite samo im dojde kako kec na desetka na Komunistite.
Taka da po se izgleda ocenkite na Evropjanite se pristrasni i nivnite informacii se necelosni ili pak ne se tocni.Sto se odnesuva do rabotenjeto na Evroambasadorot Ervan Fuere,komu Jordan Petrovski mu se obrati da go izvesti za negoviot slucaj voopsto ne reagirase,tuku se izemase i velese toa ne e negova rabota.Del od mandatot na Evroambasadorot e da se sprovede Lustracijata kako i Rezolucijata za osuda na Komunizmot,za zal zasega Evroambasadorot nitu toa go napravi,nitu se izbori tie raboti da se zavrsat i usvojat.
Spored ona sto Evropjanite go zborat poveke saka da im se dade legimitet na A1 i SDSM,otkolku na nesto da se zavrsi i da ja otslikuva vistinskata slika na nastanite vo Makedonija.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
11-12-2010, 06:52 PM
Reply