Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 4.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ФИЛМ
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#1

СИЛВЕСТЕР СТАЛОНЕ

Го скрши вратот на снимање
Холивудскиот актер Силвестер Сталоне соопшти дека го повредил вратот за време на снимањето на една боречка сцена во својот нов филм „The Expendables“, објавува Би-Би-Си. Шеесет и тригодишниот Сталоне изјавил дека сцените со тепање со кечерот Стон Колд Стив Остин станале толку жестоки што поради повредата тој морал да оди дури и на операција, по што му била вградена метална плочка во вратот.

„Имаше седум момчиња, сите силни, кои се тепаа еден со друг, па нашите статисти молеа за милост“, изјави актерот.

Ова не е првпат Сталоне да биде сериозно повреден за време на снимањето сцени со боречки вештини. Тој изјави дека Долф Лундгрен тешко го повредил за време на снимањето на четвртиот дел на Роки. „Му реков да се обиде да ме собори додека камерите снимаа. Во еден момент ме удри толку силно во главата, што почувствував како ’рбетот ми се собира, а потоа ми зададе еден силен аперкат“, додаде Сталоне.

„Таа ноќ срцето и градите почнаа да ми отекуваат и мораа со хеликоптер да ме пренесат од хотелот до најблиската болница. Ми рекоа дека Долф ме удрил во ребрата кои ми го притиснале срцето. Да потекло повеќе, би умрел“, изјави Сталоне. Тој во филмот „The Expendables“, кој зборува за група платеници со мисија да тргнат еден диктатор од власт, игра заедно со Арнолд Шварценегер, Брус Вилис, Долф Лундгрен, Мики Рурк и Џејсон Статам, а се појавува и неодамна починатата ѕвезда Британи Марфи. Филмот, чија режија и сценарио ги потпишува Сталоне, ќе биде прикажан во американските киносали во август.
(This post was last modified: 18-02-2010, 08:49 PM by Администратор.)
08-01-2010, 01:30 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#2

Najnova vest od kujnata na Sylvester Stallone koj ni gotvi Rambo 5 zasega nemam knokretno nesto no imame originalno pismo od nego pisuvano na angliski za svoite obozavateli:

This is from Sly to your followers:

To all the loyal SZoners out there,


I’m letting you know that Rambo has changed course and the story about hunting the man/beast will be done using another character in the lead. RAMBO himself will be heading over the border to a violent city where many young women have vanished.

There will be blood.

Best,
Sly StalloneRead more: Sylvester Stallone Updates on Rambo 5, Saves Monster Plot for Unrelated Film | /Film http://www.slashfilm.com/2009/11/12/sylv...z0cMegZZSw
12-01-2010, 04:18 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#3

МУЛЕН РУЖ

Најдобар филм за десетлетиетоНикол Кидман може да биде горда. Филмот „Мулен руж“ во кој ја игра главната улога е прогласен за најдобар филм на десетлетието. Мјузиклот на Баз Лурман, награден со „Оскар“, во кој занесната австралиска актерка глуми со Јуан Мекгрегор, собра 150 илјади обожаватели.

Хелен Ковели, директорка на фирмата „Ловфилм“, која го изработи истражувањето, смета дека одлуката за „Мулен руж“ беше на гледачите и фановите.

На второ место е филмот „Покорниот принц“, а на трето „Ноќ на глупавите мртовци“. Следуваа филмските наслови, „Следење на дружината на прстените“, првото продолжение на трилогијата „Господар на прстените“’, додека „Враќањето на кралот“ од истата трилогија се најде на шестото место. Меѓу првите десет се пласираа: „Гладијатор“, „Пиратите од Карибите“, „Дони Дарко“, „Пановиот лавиринт“ и анимираниот филм, „Вол Е“.
12-01-2010, 02:40 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#4

ТОМ КРУЗ

Најсекси низок маж

Актерот Том Круз е прогласен за најсекси низок маж на светот, оставајќи ги зад себе великаните Луис Хамилтон, Џејми Калум, Боно Вокс. Четириесет и седумгодишниот Круз, кој славата ја стекна со својата висина од 1,70 м, долго време беше во брак со Никол Кидман, која беше 18 сантиметри повисока од него, а по разделбата со него, прокоментирала: „Сега најпосле ќе можам да носам високи потпетици.“

Но, очигледно неговиот низок раст не претставуваше проблем 2.000 жени да го одберат за најсекси низок маж. Зад Том се пласираа британскиот телевизиски водител Ричард Хејмонд и џез-пејачот Џејми Калум, кој со раст од 162 сантиметри успеа да ја заведе Софи Дал, манекенка повисока 18 сантиметри од него.

На листата се најдоа и Луис Хамилтон, Мрак Овен, Боно Вокс, Бен Стилер и Принц.
12-01-2010, 02:46 PM
Reply
ogledalo
Unregistered

 
#5

jas temava bi ja iskoristil da go preporacam filmot``Das Leben der Anderen`` film vo koj mozete da gi vidite metodite na STazi ddr sluzbata za bezbednoist, veruvam ke ve zaintewresira.
12-01-2010, 04:55 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#6

Istotaka dobar film za komunizmot vo Istocna Germanija e "Goodbye Lenin" so Daniel Bruhl, treba da se gleda bas go opisuva komunizmot kako treba.
12-01-2010, 05:11 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#7

АКТЕРОТ ТВРДИ ДЕКА ЗГРЕШИЛ


Мел Гибсон призна дека се чувствува виновен за распадот на бракот со Робин


Мел Гибсон, познатиот холивудски актер, призна за американските медиуми дека се чувствува виновен за распад на бракот со Робин, со која има седум деца и дека направил голема грешка што ја оставил поради Оксана Григоријева, која неодамна му роди дете.

"Никој не е безгрешен. Ако сте направиле грешка и ако сте повредиле некого, морате да се обидете да се покаете. Морате да молчите во таква ситуација и со се да се носите како вистински маж. Знам дека направив грешка и ја прифаќам вината", изјавил Мел, кој освен со жените има проблем со алкохолот и цигарите.

"Ги сакам цигарите. Уживам во малите никотински паузи. Цигарите засега ми се единствениот порок, бидејќи мојата борба со алкохолот е завршена. Правев многу грешки во животот, бев порочен, се повредував себеси и другите, сега е време да се искупам за гревовите", изјавил Гибсон.
12-01-2010, 08:15 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#8

Анџелина Џоли и Бред Пит се разделуваат!
Пред неколку недели, славната холивудска двојка, одлучи, поради децата, заедно да ги мине божиќните и новогодишните празниците.

Токму времето минато заедно, и лошата семејна атмосфера - ги натерало Бред и Анџелина да го преземат следниот чекор и да ангажираат бракоразводни адвокати..

Од својата петгодишна врска, славните актери имаат шест деца и заеднички имот кој се проценува на околу 300 милиони долари. Покрај тоа, тие поседуваат и многу недвижнини и вредни уметнички дела. Според извори блиски на двојката, се очекува дека Анџелина ќе бара околу 25 проценти од заедничкиот имот.

Истиот извор тврди дека Бред е тој кој одлучил дека е време да стават крај на врската, но и дека Анџелина нема сила и желба да се бори да го задржи.

Славната оскаровка, наводно е ужасната од помислата да минува низ уште еден развод, но е помирена со фактот дека тоа е неизбежно.

Медиумите шпекулираат со можноста дека нивната огромна медиумска експонираност, шесте деца и големиот имот се одлични состојки за еден од најдраматичните разводи во историјата на Холивуд.
14-01-2010, 05:09 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#9

Първия българо-македонски филм "Подгряване на вчерашния обед". Сценарият за него е написан по книгата на известния писател Миле Неделковски, а режисьор ще е Костадин Бонев.

Подгряване на вчерашния обед

Премиера: септември 2002
Продукция: Гала филм - София
Дигитпроп - Скопие

със съдействието на:
Националния филмов център
Министерството на културата на Македония
Българската национална телевизия
Киностудия "Бояна"


Сценарий: Миле Неделковски

Република Македония след разпада на Титова Югославия.

Една жена решава да говори след повече от 40 години мълчание. Излезлите наяве тайни, грижливо прикривани толкова време, хвърлят в смут силните на деня. И те решават да действат.http://vbox7.com/play:235ef7a6 - част 1

http://vbox7.com/play:14b5be29 - част 2
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
(This post was last modified: 07-02-2010, 11:36 PM by perfectford.)
07-02-2010, 11:29 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#10

(12-01-2010, 04:55 PM)ogledalo Wrote: jas temava bi ja iskoristil da go preporacam filmot``Das Leben der Anderen`` film vo koj mozete da gi vidite metodite na STazi ddr sluzbata za bezbednoist, veruvam ke ve zaintewresira.

одличен филм! многу добро е обработена тематиката.
ретко гледам и не поштувам германски филмови, ама овој е прва лига.

пс - го има на торенти по нет.
17-02-2010, 10:14 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#11

(07-02-2010, 11:29 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Първия българо-македонски филм "Подгряване на вчерашния обед". Сценарият за него е написан по книгата на известния писател Миле Неделковски, а режисьор ще е Костадин Бонев.

Подгряване на вчерашния обед

Премиера: септември 2002
Продукция: Гала филм - София
Дигитпроп - Скопие

със съдействието на:
Националния филмов център
Министерството на културата на Македония
Българската национална телевизия
Киностудия "Бояна"


Сценарий: Миле Неделковски

Република Македония след разпада на Титова Югославия.

Една жена решава да говори след повече от 40 години мълчание. Излезлите наяве тайни, грижливо прикривани толкова време, хвърлят в смут силните на деня. И те решават да действат.http://vbox7.com/play:235ef7a6 - част 1

http://vbox7.com/play:14b5be29 - част 2

Прекрасен филм. Го познавам авторот, писателот Миле Неделковски-чесен и достоинствен човек.
23-11-2010, 07:08 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9
#12

Al Pacino - Scent of a Woman
Класика в жанраIcon_lol
26-12-2010, 05:34 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#13

(26-12-2010, 05:34 PM)Филибе Wrote: Al Pacino - Scent of a Woman
Класика в жанраIcon_lol

Да това е един от малкото филми, които мога да гледам повече от един път.

Но моят любим за последните две десетилетие си остава:Redemption
26-12-2010, 05:43 PM
Reply
новоселец
Unregistered

 
#1427-01-2011, 06:17 PM
Reply
новоселец
Unregistered

 
#1527-01-2011, 06:17 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#16

The Way Back

dobro filmce...vredi da se dzirne...
09-08-2011, 05:21 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#17

еве да препорачам филм кој навистина вреди да се гледа:

Catch A Fire


[Image: Catch_a_fire_poster.jpg]

http://en.wikipedia.org/wiki/Catch_a_Fire_(film)
http://www.imdb.com/title/tt0437232/
0+0+0=60%
(This post was last modified: 09-12-2011, 10:48 AM by toni_a.)
09-12-2011, 10:47 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#18

еве да препорачам уште еден филм (исто така апартхајд тематика) кој вреди и треба да се гледа:

Cry Freedom (1987)

http://www.imdb.com/title/tt0092804/


лично јас, кога гледам вакви филмови си создавам аналогии...
многу нешта, принципи/начини, стануваат јасни...а си ги поврзувам со веќе познати/видени моменти...

пс - имате торени по нет, а доколку користите понова верзија на БСплејер,имате и директни преводи те. субтитли...
0+0+0=60%
(This post was last modified: 14-12-2011, 12:45 AM by toni_a.)
14-12-2011, 12:44 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#19

ппс - quote: "... можеш да ме тепаш, можеш да ме затвориш...дури може и да ме убиеш - НО јас нема да бидам тоа што ти сакаш да бидам! ..."
0+0+0=60%
(This post was last modified: 14-12-2011, 12:53 AM by toni_a.)
14-12-2011, 12:51 AM
Reply