Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Богданци ќе гради кралска резиденција за кралот на Хунзите
Author Message
aivanv69
Unregistered

 
#1

бог да чува и да види каде одиш македонио....ShokTuktuk0ni

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...59&egId=13
05-12-2010, 07:49 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#2

(05-12-2010, 07:49 PM)aivanv69 Wrote: бог да чува и да види каде одиш македонио....ShokTuktuk0ni

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...59&egId=13

Прашуваш: каде одиш Македонијо? Па, моменталната Македонија дава жмигавец кон античките времиња, а ја врти колата кон северShok
05-12-2010, 11:42 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#3

(05-12-2010, 11:42 PM)hristo Wrote:
(05-12-2010, 07:49 PM)aivanv69 Wrote: бог да чува и да види каде одиш македонио....ShokTuktuk0ni

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...59&egId=13

Прашуваш: каде одиш Македонијо? Па, моменталната Македонија дава жмигавец кон античките времиња, а ја врти колата кон северShok
Христо дај бе олади малку....остај ги работите да течат,а не пред време да ги коментираш,бидејќи во овој случај ова е на некој начин во полза со нашата борба за идентитет!
05-12-2010, 11:58 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#4

хахаха... Македонец ме изнасмеја... Каква се глупост нема да се оправда со идентитет, култура, јазик и др...

Всушност, нека градат бе палата... Нека си купат земја, под услови како што важи за сите, нека си направат план, добијат дозвола, па нека прават што сакаат...

П.С. Грујо и Иванов ќе може постојано да одат во дипломатска посета на кралско семејство... Icon_razz

П.П.С. Зошто баш во Паљурци, нели таму требаше да дојде папата, за кого зборуваа дека поминал од таму, за Павле? И што сега, се премислија, па место христијанско светилиште ќе направиме резиденција за муслиманско кралско семејство... Icon_razz

06-12-2010, 12:51 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#5

(05-12-2010, 11:58 PM)Makedonec Wrote:
(05-12-2010, 11:42 PM)hristo Wrote:
(05-12-2010, 07:49 PM)aivanv69 Wrote: бог да чува и да види каде одиш македонио....ShokTuktuk0ni

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...59&egId=13

Прашуваш: каде одиш Македонијо? Па, моменталната Македонија дава жмигавец кон античките времиња, а ја врти колата кон северShok
Христо дај бе олади малку....остај ги работите да течат,а не пред време да ги коментираш,бидејќи во овој случај ова е на некој начин во полза со нашата борба за идентитет!

БОРБА ЗА ИДЕНТИТЕТ !!!????????

Това стерилизира пространството! Аферим, бабо, машаалла!
06-12-2010, 05:18 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

(05-12-2010, 11:58 PM)Makedonec Wrote:
(05-12-2010, 11:42 PM)hristo Wrote:
(05-12-2010, 07:49 PM)aivanv69 Wrote: бог да чува и да види каде одиш македонио....ShokTuktuk0ni

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...59&egId=13

Прашуваш: каде одиш Македонијо? Па, моменталната Македонија дава жмигавец кон античките времиња, а ја врти колата кон северShok
Христо дај бе олади малку....остај ги работите да течат,а не пред време да ги коментираш,бидејќи во овој случај ова е на некој начин во полза со нашата борба за идентитет!

Јас знам многу добро кој сум. Јас никогаш не би барал од друг , било тоа да е држава, партија или поединец, да ме признае она што се чувствувам дека сум. Тоа се смешни, да не кажам гротексни работи. Од овој пристап јас немам ништо со нечии , од наша страна, барања за признавање на нашиот идентитет. Што се однесува за тебе и твојата борба за идентитет. Ако ти го имаш идентитето тој што мислиш дека го имаш, т.е. тој дека си директен потомец од антички Македонци, и ако тој твој идентитет нужно минал низ сите твои генерации и поколенија пеки работа. Моите поколенија и поранешни генерации не ми оставиле таков аманет. Ниту пак колективната народна меморија нешто многу зборува за тоа. Јас, лично, државниот проект кој има за цел да не направи директни потомци на Антички Македонци не го подржувам. Или немам право на тоа? Затоа и ова информација за градење ма кралска резиденција на Хунзите и изјавата на локалниот градоначалник го сметам како пародија.
06-12-2010, 10:17 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#7

Јас пак ова воопшто не го разбирам како активност во врска со нашиот идентитет.

Ова е дел од историјата на ова поднебје. И се треба да се негува. Дури и разрушените цркви во турското и на нивно место изградени џамии треба да се остават. Тоа е историјата! Грешка беше на ВМРОВската влада 1998/2002 да преградува. Тоа што Хунзите живееле на територија на денешна Македонија , живееле и тоа е факт кој само треба да се искористи.

Тоа што националното чувство нема врска со Хунзите, тоа е сосема друга работа. Вклучувајки го и фактот што ништо немаме заедничко со античките Македонци во ниеден смисол, освен фактот што тука живееле и што веројатно некој нивен ген се уште е присатен во населението на Македонија. Во времето на Хунзите не ни постоеле ни национални чувства. Кого го интересираат Хунзите, бујрум, нека гледа. А ако може уште и пара да падне од таков проект , тогаш уште поарно. По цела Америка има "historical points of interest" каде од ништо, и од некој безначаен настан имаат напраено фешта и пропаганди од кој пари собираат. Мене лично, ме заболе за Хунзите, ама би сакал да видам како живееле и шо праеле. Ако може некоја макета да се напраи која наликува на оригиналот и да има некое објаснение што станало со нив, и како во Пакистан завршиле и да ли Хитлер праќал таму жени да затруднат, тоа е интересна приказна која вреди да се слушне а уште повеќе и каже на друг, посебно ако е спремен да плати.
06-12-2010, 10:42 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#8

(06-12-2010, 10:42 AM)Cesen Makedonec Wrote: Јас пак ова воопшто не го разбирам како активност во врска со нашиот идентитет.

Ова е дел од историјата на ова поднебје. И се треба да се негува. Дури и разрушените цркви во турското и на нивно место изградени џамии треба да се остават. Тоа е историјата! Грешка беше на ВМРОВската влада 1998/2002 да преградува. Тоа што Хунзите живееле на територија на денешна Македонија , живееле и тоа е факт кој само треба да се искористи.

Тоа што националното чувство нема врска со Хунзите, тоа е сосема друга работа. Вклучувајки го и фактот што ништо немаме заедничко со античките Македонци во ниеден смисол, освен фактот што тука живееле и што веројатно некој нивен ген се уште е присатен во населението на Македонија. Во времето на Хунзите не ни постоеле ни национални чувства. Кого го интересираат Хунзите, бујрум, нека гледа. А ако може уште и пара да падне од таков проект , тогаш уште поарно. По цела Америка има "historical points of interest" каде од ништо, и од некој безначаен настан имаат напраено фешта и пропаганди од кој пари собираат. Мене лично, ме заболе за Хунзите, ама би сакал да видам како живееле и шо праеле. Ако може некоја макета да се напраи која наликува на оригиналот и да има некое објаснение што станало со нив, и како во Пакистан завршиле и да ли Хитлер праќал таму жени да затруднат, тоа е интересна приказна која вреди да се слушне а уште повеќе и каже на друг, посебно ако е спремен да плати.

Е, ако има туристичка коноитација, во ред. Знаеш, толку се исполитизиравме да и во туристички проект бараме гола политика.Party1
06-12-2010, 10:51 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#9

(06-12-2010, 10:51 AM)hristo Wrote: Е, ако има туристичка коноитација, во ред. Знаеш, толку се исполитизиравме да и во туристички проект бараме гола политика.Party1

Така е на целиот балкан. Политика од ништо. Вадење на настани, имиња од минатото и нивна проекција во денешницата. Како една работа, име од пред илљада години да има исто значење од денеска. Јас од татко ми сум различит и не секогаш имаме ист идентитет за одредени работи, дури и работи кој на татко ми му се битни ептем не се ама ич за мене, па камоли за некој што живеел пред иљада години и повеќе.

Да не беше целиот балкан таков, вклучувајки не и нас самите, немаше со Грција да го имаме проблемот, ниту со останатите соседи. Секој бараа некој велелепни истории. А уствари проблемот е - држави кој немаат ништо да понудат во денешницата, се вртат кон "славното" минато. Се е тоа израз на една длабока фрустрација. Заради неуспехот на самиот себе си во денешниов живот. Ништо друго.
06-12-2010, 10:58 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#10

(06-12-2010, 10:58 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(06-12-2010, 10:51 AM)hristo Wrote: Е, ако има туристичка коноитација, во ред. Знаеш, толку се исполитизиравме да и во туристички проект бараме гола политика.Party1

Така е на целиот балкан. Политика од ништо. Вадење на настани, имиња од минатото и нивна проекција во денешницата. Како една работа, име од пред илљада години да има исто значење од денеска. Јас од татко ми сум различит и не секогаш имаме ист идентитет за одредени работи, дури и работи кој на татко ми му се битни ептем не се ама ич за мене, па камоли за некој што живеел пред иљада години и повеќе.

Да не беше целиот балкан таков, вклучувајки не и нас самите, немаше со Грција да го имаме проблемот, ниту со останатите соседи. Секој бараа некој велелепни истории. А уствари проблемот е - држави кој немаат ништо да понудат во денешницата, се вртат кон "славното" минато. Се е тоа израз на една длабока фрустрација. Заради неуспехот на самиот себе си во денешниов живот. Ништо друго.

AplauzAplauzAplauz
06-12-2010, 02:48 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#11

(06-12-2010, 10:58 AM)Cesen Makedonec Wrote: Да не беше целиот балкан таков, вклучувајки не и нас самите, немаше со Грција да го имаме проблемот, ниту со останатите соседи. Секој бараа некој велелепни истории. А уствари проблемот е - држави кој немаат ништо да понудат во денешницата, се вртат кон "славното" минато. Се е тоа израз на една длабока фрустрација. Заради неуспехот на самиот себе си во денешниов живот. Ништо друго.

Христо,Ацко и Чесен Македонец....знаете ли дека вие со вашето размислување сте гордост на поранешниот комунистички режим...значи 50 години со нивните методи на обезличување на "малите народи" вродило со плод,бидејќи никој од вас не се "замара" со минатотоShok

Како прво зошто во Србија,Хрватска,Бугарија,Грција и да не набројувам за поголемите земји....зошто они смеат јасно и гласно да го употребат зборот патриот и да полемизираат околу својата историја во конотација на успеси.....а само кај нас во светот мораш да шепотиш,а недај боже јавно да се изјасниш дека си патриот бидејќи ќе те направат дека си будалаDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_lud

Зарем не сте се замислиле зошто сите народи си ја негуваат историјата,а само кај нас за разлика од сите во светот светот тоа е наведено со пејоративни изрази како "антиквизација","македоноиди" и "патриотчиња"
?????Sepotsmeva

Толку од моја страна...се надевам дека нема потреба да ме реплицирате,бидејќи ниско е да прочитам реченици од типот "доста се мафтаме со минатото","мене не ме интересира вчера што јадев,а не па во антиката","историјата е за економски неразвиени земји,кои немаат друг излез" бидејќи ќе докажете дека режимот си ја остварил целта на "незамарање со минатото и историјата"!!!
(This post was last modified: 06-12-2010, 07:32 PM by Makedonec.)
06-12-2010, 07:30 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#12

Лудница! Icon_lol

А най-смешно е да се четат коментарите в Кайгана - сборище на антични талибани и нациосоиден модератор. Един от тях дори каза, че се радвал, че нас толкова много ни "боли" от тая вест. Ето аз признавам, че наистина много ме боли... корема от смях. Icon_lolIcon_lolIcon_lol
06-12-2010, 07:41 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#13

(06-12-2010, 07:30 PM)Makedonec Wrote:
(06-12-2010, 10:58 AM)Cesen Makedonec Wrote: Да не беше целиот балкан таков, вклучувајки не и нас самите, немаше со Грција да го имаме проблемот, ниту со останатите соседи. Секој бараа некој велелепни истории. А уствари проблемот е - држави кој немаат ништо да понудат во денешницата, се вртат кон "славното" минато. Се е тоа израз на една длабока фрустрација. Заради неуспехот на самиот себе си во денешниов живот. Ништо друго.

Христо,Ацко и Чесен Македонец....знаете ли дека вие со вашето размислување сте гордост на поранешниот комунистички режим...значи 50 години со нивните методи на обезличување на "малите народи" вродило со плод,бидејќи никој од вас не се "замара" со минатотоShok

Како прво зошто во Србија,Хрватска,Бугарија,Грција и да не набројувам за поголемите земји....зошто они смеат јасно и гласно да го употребат зборот патриот и да полемизираат околу својата историја во конотација на успеси.....а само кај нас во светот мораш да шепотиш,а недај боже јавно да се изјасниш дека си патриот бидејќи ќе те направат дека си будалаDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_lud

Зарем не сте се замислиле зошто сите народи си ја негуваат историјата,а само кај нас за разлика од сите во светот светот тоа е наведено со пејоративни изрази како "антиквизација","македоноиди" и "патриотчиња"
?????Sepotsmeva

Толку од моја страна...се надевам дека нема потреба да ме реплицирате,бидејќи ниско е да прочитам реченици од типот "доста се мафтаме со минатото","мене не ме интересира вчера што јадев,а не па во антиката","историјата е за економски неразвиени земји,кои немаат друг излез" бидејќи ќе докажете дека режимот си ја остварил целта на "незамарање со минатото и историјата"!!!
Најде кој држави да ги спомнеш за споредба, Србија, Грција, Бугарија и Хрватска. Србија и Хрватска до вчера беа во војна, која се покажа како најглупа опција сега. Колку толку им дојде разумот заради таа војна и никој веќе не го спомнува Иранското им потекло или небескиот народ. Бугарите и Грците пак си го тераат по своето. И кај двете колку и да се вратиш назад, се е Бугарско или Грчко. Да ги читаш, ќе си кажеш абе овие се некој вселенски народ. Вон серијски квалитет. А , во реалноста се катастрофа.

Земји кој се најуспешни, не се бават со историја на своето потекло ниту пак ги интересира кој си и што си нити имаат потреба за идентитетот да зборуваат. Земи фати се со работа, Македонија треба да се исправи. Не е идентитетот во прашање туку ти самиот и целата држава.
06-12-2010, 10:29 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#14

(06-12-2010, 10:29 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(06-12-2010, 07:30 PM)Makedonec Wrote:
(06-12-2010, 10:58 AM)Cesen Makedonec Wrote: Да не беше целиот балкан таков, вклучувајки не и нас самите, немаше со Грција да го имаме проблемот, ниту со останатите соседи. Секој бараа некој велелепни истории. А уствари проблемот е - држави кој немаат ништо да понудат во денешницата, се вртат кон "славното" минато. Се е тоа израз на една длабока фрустрација. Заради неуспехот на самиот себе си во денешниов живот. Ништо друго.

Христо,Ацко и Чесен Македонец....знаете ли дека вие со вашето размислување сте гордост на поранешниот комунистички режим...значи 50 години со нивните методи на обезличување на "малите народи" вродило со плод,бидејќи никој од вас не се "замара" со минатотоShok

Како прво зошто во Србија,Хрватска,Бугарија,Грција и да не набројувам за поголемите земји....зошто они смеат јасно и гласно да го употребат зборот патриот и да полемизираат околу својата историја во конотација на успеси.....а само кај нас во светот мораш да шепотиш,а недај боже јавно да се изјасниш дека си патриот бидејќи ќе те направат дека си будалаDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_lud

Зарем не сте се замислиле зошто сите народи си ја негуваат историјата,а само кај нас за разлика од сите во светот светот тоа е наведено со пејоративни изрази како "антиквизација","македоноиди" и "патриотчиња"
?????Sepotsmeva

Толку од моја страна...се надевам дека нема потреба да ме реплицирате,бидејќи ниско е да прочитам реченици од типот "доста се мафтаме со минатото","мене не ме интересира вчера што јадев,а не па во антиката","историјата е за економски неразвиени земји,кои немаат друг излез" бидејќи ќе докажете дека режимот си ја остварил целта на "незамарање со минатото и историјата"!!!
Најде кој држави да ги спомнеш за споредба, Србија, Грција, Бугарија и Хрватска. Србија и Хрватска до вчера беа во војна, која се покажа како најглупа опција сега. Колку толку им дојде разумот заради таа војна и никој веќе не го спомнува Иранското им потекло или небескиот народ. Бугарите и Грците пак си го тераат по своето. И кај двете колку и да се вратиш назад, се е Бугарско или Грчко. Да ги читаш, ќе си кажеш абе овие се некој вселенски народ. Вон серијски квалитет. А , во реалноста се катастрофа.

Земји кој се најуспешни, не се бават со историја на своето потекло ниту пак ги интересира кој си и што си нити имаат потреба за идентитетот да зборуваат. Земи фати се со работа, Македонија треба да се исправи. Не е идентитетот во прашање туку ти самиот и целата држава.

А, од што ке живеат професионалните патриоти??Shok
06-12-2010, 10:41 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#15

(06-12-2010, 07:30 PM)Makedonec Wrote: Христо,Ацко и Чесен Македонец....знаете ли дека вие со вашето размислување сте гордост на поранешниот комунистички режим...значи 50 години со нивните методи на обезличување на "малите народи" вродило со плод,бидејќи никој од вас не се "замара" со минатотоShok

Како прво зошто во Србија,Хрватска,Бугарија,Грција и да не набројувам за поголемите земји....зошто они смеат јасно и гласно да го употребат зборот патриот и да полемизираат околу својата историја во конотација на успеси.....а само кај нас во светот мораш да шепотиш,а недај боже јавно да се изјасниш дека си патриот бидејќи ќе те направат дека си будалаDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_lud

Зарем не сте се замислиле зошто сите народи си ја негуваат историјата,а само кај нас за разлика од сите во светот светот тоа е наведено со пејоративни изрази како "антиквизација","македоноиди" и "патриотчиња"
?????Sepotsmeva

Толку од моја страна...се надевам дека нема потреба да ме реплицирате,бидејќи ниско е да прочитам реченици од типот "доста се мафтаме со минатото","мене не ме интересира вчера што јадев,а не па во антиката","историјата е за економски неразвиени земји,кои немаат друг излез" бидејќи ќе докажете дека режимот си ја остварил целта на "незамарање со минатото и историјата"!!!

-Комунистите се замараа со минатото, но си го толкуваа така како што ним им одговара и постојано го употребуваа за да ја докажат нивната легитимност, го употребуваа во политички пресметки и сл. И си истакнуваа датаму најмногу од нивната историја.

-Тука се работи за нешто слично... Толкување на историјата за политички потреби што автоматски значи и нејзина злоупотреба, парализирање на народот, заблудување и др. Дали со ова палата ќе добиеме нешто ново и поквалитетно во проучувањето на нашата историја? Секако дека не. Дали ќе станеме посилни и помоќни? Исто така не. Дали подобри како народ? Апсолутно не.

-Тоа дека кај нас е негативно да си патриот во последно време и не држи. Ех, колку нови патриоти со ’антички произход’ се офајдија претходните неколку години. Добивме едно такво вулгаризирање, па на моменти не може, а да не ти се згади. Проблем е со ’типот’ на патриотизмот. Што би рекол Младенов: ’некој ја сака државата како мајка, а некој како жена’. Icon_razz

-Сум си ветил дека ќе избегнувам да бидам гласен патриот се додека тоа е на цена. Патриот треба да си кога за одредени патриотски ставови ќе имаш реперкусии и последици. Тогаш треба да се покажеш и да си ги браниш државата и народот. Сега треба да се зборува против злоупотребата на патриотизмот. Од позерски патриоти никогаш не можеш да бидеш погласен...

-Постојано зборуваме дека нашите соседи се лоши и ги критикуваме за нивното однесување, а имаме ненормална желба да бидеме како нив. Што има за пример да ми ги даваш Грција и Бугарија, кога нашите дежурни патриотски гласноговорници нив ги нарекуваат фашистички држави?! А и следи ги нивните (српски, бугарски, хрватски, грчките не ги следи) медиуми ќе видиш дека и таму има плачење од твој тип, дека не можеле ни во нивната држава да бидат патриоти. Исти муабети секаде се вртат.

-Сакав уште нешто да напишам, ама заборавив... Tuktuk0ni Icon_lol

07-12-2010, 03:12 AM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#16

(06-12-2010, 10:58 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(06-12-2010, 10:51 AM)hristo Wrote: Е, ако има туристичка коноитација, во ред. Знаеш, толку се исполитизиравме да и во туристички проект бараме гола политика.Party1

Така е на целиот балкан. Политика од ништо. Вадење на настани, имиња од минатото и нивна проекција во денешницата. Како една работа, име од пред илљада години да има исто значење од денеска. Јас од татко ми сум различит и не секогаш имаме ист идентитет за одредени работи, дури и работи кој на татко ми му се битни ептем не се ама ич за мене, па камоли за некој што живеел пред иљада години и повеќе.

Да не беше целиот балкан таков, вклучувајки не и нас самите, немаше со Грција да го имаме проблемот, ниту со останатите соседи. Секој бараа некој велелепни истории. А уствари проблемот е - држави кој немаат ништо да понудат во денешницата, се вртат кон "славното" минато. Се е тоа израз на една длабока фрустрација. Заради неуспехот на самиот себе си во денешниов живот. Ништо друго.

Frustracija e koga nekoj te negira i ti zabranuva vlez vo NATO/EU, ti zabranuva napredok na drzavata posto sme Makedonci?? kakov e toj uslov za vlez vo tie 'uspesni' Evropski organizacii?? Ne se raboti samo za nashite sosedi i nivnite frustracii.
Frustracii?? chovek totalno da popizdi i sto treba sega da pravime nie Makedoncite...daj ke se otkazheme od toa slavno minato i ke bideme 'uspesni' i nema da lechime frustracii.
Koe pravo imam jas ili ti da se narekuvam Makedonec ako si go negirame antichkiot period na Makedonija, znachi treba da se reshi taa dilema ako nie nemame nishto zaednichko so narodot vo Makedonija od toa vreme onda stvarno neznam sto se bunime za imeto i identitetot.
07-12-2010, 06:29 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#17

(07-12-2010, 06:29 AM)Marko_Polog Wrote:
(06-12-2010, 10:58 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(06-12-2010, 10:51 AM)hristo Wrote: Е, ако има туристичка коноитација, во ред. Знаеш, толку се исполитизиравме да и во туристички проект бараме гола политика.Party1

Така е на целиот балкан. Политика од ништо. Вадење на настани, имиња од минатото и нивна проекција во денешницата. Како една работа, име од пред илљада години да има исто значење од денеска. Јас од татко ми сум различит и не секогаш имаме ист идентитет за одредени работи, дури и работи кој на татко ми му се битни ептем не се ама ич за мене, па камоли за некој што живеел пред иљада години и повеќе.

Да не беше целиот балкан таков, вклучувајки не и нас самите, немаше со Грција да го имаме проблемот, ниту со останатите соседи. Секој бараа некој велелепни истории. А уствари проблемот е - држави кој немаат ништо да понудат во денешницата, се вртат кон "славното" минато. Се е тоа израз на една длабока фрустрација. Заради неуспехот на самиот себе си во денешниов живот. Ништо друго.

Frustracija e koga nekoj te negira i ti zabranuva vlez vo NATO/EU, ti zabranuva napredok na drzavata posto sme Makedonci?? kakov e toj uslov za vlez vo tie 'uspesni' Evropski organizacii?? Ne se raboti samo za nashite sosedi i nivnite frustracii.
Frustracii?? chovek totalno da popizdi i sto treba sega da pravime nie Makedoncite...daj ke se otkazheme od toa slavno minato i ke bideme 'uspesni' i nema da lechime frustracii.
Koe pravo imam jas ili ti da se narekuvam Makedonec ako si go negirame antichkiot period na Makedonija, znachi treba da se reshi taa dilema ako nie nemame nishto zaednichko so narodot vo Makedonija od toa vreme onda stvarno neznam sto se bunime za imeto i identitetot.

Досега никој така јасно не побарал да се разреши таа дилема. Интересно е како ке се развие дебатата на Котле?
07-12-2010, 09:36 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#18

(07-12-2010, 09:36 AM)hristo Wrote: Досега никој така јасно не побарал да се разреши таа дилема. Интересно е како ке се развие дебатата на Котле?
Нема потреба за дебата,тоа може само некој лешинари кој одвај чекаат да дебатираат во погрешна конотација!

Така да мислам дека ќе сфатиш,оти секоја реченица треба од вистинката страна да ја гледаш а не од таа што повеќе ти одговара за муабет!
07-12-2010, 07:09 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#19

Не знам кому му е потребно ова за докажување некаков идентитет...
07-12-2010, 07:17 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#20

Koj ne znae kje uci na svoi greski.
Na zdravje denot i pamet vo glava.
Quote:„Еден Лисец, итар голем и веќе стар, на зајаци ловец вешт, незаситен кокошкар, за својот плен знаеше сегде да се вкраде и најпосле во стапица падна. Но случајно се извлече од справата гадна, не цел, зашто како залог опашката си ја даде. Се спаси впрочем, но облеан од срам реши, за да не биде без опашка сам, да го убеди во тоа сето свое племе, па затоа ги собра сите навреме:

- Зошто ни е, им рече, тоа излишно бреме? Калта да ја мете по патиштата долж? Да ја отсечеме опашката што не вреди ни грош! Согласете се браќа со мојов договор.

- Твојот предлог, рече еден од нив, не е лош, но сврти се малку, пред да дадеме одговор.

Потоа се крена една таква врева и џгар што го заглуши гласот на Лисецот стар.

Така, неговиот предлог падна во вода, и си остана опашката на мода (Лафонтен, „Лисецот со отсечената опашка“).
http://marjan.mk/2010/prekin-na-pregovor...omment-143
An inch today is tomorrow’s mile.
07-12-2010, 09:27 PM
Reply