Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЗА КОГО Е ГРУПАЦИЈАТА ?????
Author Message
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#81

(08-01-2011, 03:13 PM)NACIONALIST Wrote:
(08-01-2011, 03:06 PM)nikoj Wrote: Види сега. Колку што знам Тутунари блокираат патишта. А зошто блокираат е нивна работа. Знам дека некој на избори им вети кули и градови. Од субвенции до организирано планирано производство, Агро берза, Кластер за вино. поршка при извоз и и слично а меасто тоа им направи спортски сали и интернет по селата. Јас против Груевски лично немам НИШТО. Имам против неговата политика со која ја води мојата земја. Јас не сум маченик заработувам убаво и моето семејство е ситуирано. Јас не барам поклони или подршка. Јас сакам сите Македонци да имат најмалку два пати повеќе од мене. Тогаш јас ке можам да продадам, да купам, да произведувам.


Tutunari ne blokiraat patista, tuku patista blokiraat tie sto nikogas do sega ne posadile tutuin a toa znaci tie se platenici na BC, sto sakaat da ja predstavat Makedonija vo sosema nesto drugo, a od vetenoto sto go veti Gruevski za zemjodelcite tie gi dobija subvenciite, tutunarite dobija po edno evro subvencija, koj go napravil toa dosega i koja vlada go dala toa, nikoja samo ovaa vlada na VMRO DPMNE, a tie samonareceni tutunari sto si napravile dogovor so privatni firmi za otkup na tutunot, toa e nivni problem , neka privatnikot sega im go otkupi i ima dade subvencii, tuka nema nisto vldata i premierot.
Е сега празни муабети. Многу си контрадикторен во постот. Нели тие што штрајкуваат немале ниту еден корен тутун насадено, а на крај велиш дека имале договор со приватни фирми. И уште нешто не сум запознаен дека има државна фирма за откуп на тутун. Како се вика фирмата. Стварно не сум сретнал таква информација.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
08-01-2011, 03:35 PM
Reply
СРБИН
Unregistered

 
#82

(08-01-2011, 03:06 PM)nikoj Wrote:
(08-01-2011, 02:44 PM)NACIONALIST Wrote:
(08-01-2011, 02:34 PM)nikoj Wrote: Зависно како го читаш постот на Јордан. Јас на пример на секој обид на поединец или група која се обидува да ја смени сегашнава влада а да не дозволи повторуванње на БЦ и компанија се радувам како мало дете. Значи не мора Комитетот да има 200000 луѓе арно вели Јордан треба максимум 100. Кои нема да бидат корумпирани и кои нема да подлегнат на влијание на подземјето. А апсолутно нема врска дали ке победат на избори важно е дека ке донесат нов начин на размислување. Ке постават еден нов терк на политичар кој нема да КРАДЕ и да не прави будала. Јас како интелектуелец сум навреден оти МОЈАТА влада мисли дека сум ГЛУП и не сваќам што прават. А ако го читаш постот на Јордан со твоите очи а со мозокот на Грујо само така можеш да го разбереш постот на СРБИН како што си го разбрал. Твојот Лидер и за жал твој и мој премиер кога молеше за апсолутно мнозинство на изборите 2008 велеше дека држава се правела со години. Па може Комитетот за 10-12 години ке има апсолутно мнозинство. Чесите се бореа против комунистите од 1968, Словенците и Хрватите не престанаа да се борат против комунистите и после 1945. Овие нашиве се лити и неискусни па искрено се надевам дека нема да мѕ треба на КОМИТЕТОТ толку време да ги рестури. И уште нешто на нас дефинитивно ни фали конструктивна опозиција оти од овие до сега колку што видовме нема врска кој е на власт.Abe od takvi intelektualci kako tebe drzavata ni e donesoa do ova deredze, i kolku covek da e pameten i umen nemozi da ja opravi sto intelektualcite e poebaa,a sega tie istite intelektualci se proglasuvaat samite za macenici i laat i plukaat i blokiraat patista od sto imaat pregolema demokratija koj mozi da e oporavi taa drzava, e sega ne vi cini premierot pa ste vo potraga za vrakanje na mnekoj si izduvan balon

Види сега. Колку што знам Тутунари блокираат патишта. А зошто блокираат е нивна работа. Знам дека некој на избори им вети кули и градови. Од субвенции до организирано планирано производство, Агро берза, Кластер за вино. поршка при извоз и и слично а меасто тоа им направи спортски сали и интернет по селата. Јас против Груевски лично немам НИШТО. Имам против неговата политика со која ја води мојата земја. Јас не сум маченик заработувам убаво и моето семејство е ситуирано. Јас не барам поклони или подршка. Јас сакам сите Македонци да имат најмалку два пати повеќе од мене. Тогаш јас ке можам да продадам, да купам, да произведувам.

ТОЧНО се што им беше ветено на избори е реализирано
прво ИМА ОРГАНИЗИРАН ОТКУП И СУБВЕНЦИИ а тие не протестираат против тоа туку дека цената им била ниска и дека цел тутун сакаат да им го платат како да е прва класа а тоа народски се вика ПРЕКУ ЛЕБ ПОГАЧ
Направен е класер за вино но откупувачот ТИКВЕШ подржувач на СДСМ и од нив создаден олигарх несакаше да го откупува гројзето наводно затоа што бил со полни капацитети со ланско гројзе значи повторно речено сторено
Подршка на извозот незначи дека државата треба да го плаќа трошокот за извоз па извозниците на готово само ќарот да го соберат туку подршка на извозот значи помали царински давачки што е и направено
Е единствено досега што не е направено е Агро берзата НО КОЛКУ ДА ПОТЦЕТАМ ВО СТРУМИЦА И ВО КАВАДАРЦИ НА ДВЕТЕ МЕСТА ВЕЌЕ СЕ ВО ФАЗА НА КАРАБИНА ОБЈЕКТИТЕ КАДЕ ШТО ЌЕ БИДАТ АГРОБЕРЗИТЕ инаку незнам друг начин како би се отвориле агро берзите.
А што се однесува до спортските сали тие небеа ветени по селата но сепак се прават за да можат и тие безрбетниците кои незнаат ни мотика што е а се претставуваат како земјоделци место да седат пред кооперација и да дрмаат пиво да играат барем фудбал или кошарка

Почитуван интелектуалец верувам дека знаеш дека работите се гледаат такви какви што се а не такви какви што некој замислува дека се па така незнам какви ти се очите чим гледаш различно од она што се случува или ако ги гледаш само работите кои некој колку може толку прави споки да се реализираат незнам како не го гледаш тоа а викаш дека би ти било мило да тргне Македонија напред.
викаш дека комитетот и да не победел на избори ќе покажел како изгледа чесен политичар кој не краде и дека со 100 луѓе ќе го направел тоа па би те замолил да објасниш како ќе го изведе тоа кога со 100 луѓе нема да успее ни во собрание со пратеник да ја претстави политиката на партијата а камо ли чесните намери
секој еден кој сака да се занимава со политика а не е вклучен во политичките текови е чесен и достоен за политичар но кога ќе и седне на курвата политика во скут и кога ќе види дека за да направи било што добро за државата и народот дека треба да прави и нечесни работи тогаш по автоматизам станува нечесен бидејки неможе да биде чесен а да прави нечесни работи
Основна работа со што би ти докажал дека и најчесниот човек доколку се бави со политика ќе излаже и нема да ја каже вистината што е нечесна работа е фактот дека било која работа која ќе почне да ја договара со некого нема да ја каже или ако ја каже ќе ја улепша од проста причина за да не го нападне опозицијата или спротивните партии
ЗНАЧИ НЕПОСТОИ ЧЕСНОСТ ВО ПОЛИТИКА БИДЕЈКИ САМАТА ПОЛИТИКА Е НЕЧЕСНА РАБОТА
08-01-2011, 03:51 PM
Reply
СРБИН
Unregistered

 
#83

Во капиталистичко и демократско општество ДРЖАВНИ ФИРМИ несмее да има
ДРЖАВНИ ФИРМИ ИМАШЕ ВО КОМУНИЗМОТ А ПО НЕГО СИТЕ ФИРМИ КОИ БЕА ДРЖАВНИ СЕ ПРИВАТИЗИРАНИ НА ЧЕСЕН И НЕЧЕСЕН НАЧИН НО БИТНО СЕ ПРИВАТИЗИРАНИ
ДРЖАВАТА НЕ ОТВАРА ФИРМИ ФАБРИКИ И СЛИЧНИ РАБОТИ ОД ПРОСТА ПРИЧИНА ШТО ДОКОЛКУ ИМА ДРЖАВНИ ФИРМИ НЕМА ДА ИМА ПАЗАРНО СТОПАНСТВО А ДРЖАВНИТЕ ФИРМИ БИ БИЛЕ МОНОПОЛИ ЗАРАДИ ДРЖАВНАТА СОПСТВЕНОСТ
АКО ОВА НЕ ГО ЗНАЕТЕ ТОГАШ НЕГЛЕДАМ ЗА КАКВА ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ НЕКОМУНИЗАМ БИЛО КОЈ СЕ ЗАЛАГА И КАДЕ Е ЧЕСНОСТА АКО НЕКОЈ САКА ДА ОТВАРА ДРЖАВНИ ФИРМИ КОИ БИ СЕ ЗАНИМАВАЛЕ СО ТРГОВИЈА КАКО ТОГАШ БИ МОЖЕЛ БИЛО КОЈ ТРГОВЕЦ ДА РАБОТИ И ДА СЕ ТРУДИ ДА БИДЕ НАЈДОБАР КОГА ДОКОЛКУ БИДЕ ПОДОБАР ОД ДРЖАВНАТА ФИРМА САМАТА ДРЖАВА КАКО СОПСТВЕНИК НА ТАА ФИРМА ЌЕ ГО УНИШТИ
08-01-2011, 03:57 PM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#84

(08-01-2011, 03:51 PM)СРБИН Wrote:
(08-01-2011, 03:06 PM)nikoj Wrote:
(08-01-2011, 02:44 PM)NACIONALIST Wrote:
(08-01-2011, 02:34 PM)nikoj Wrote: Зависно како го читаш постот на Јордан. Јас на пример на секој обид на поединец или група која се обидува да ја смени сегашнава влада а да не дозволи повторуванње на БЦ и компанија се радувам како мало дете. Значи не мора Комитетот да има 200000 луѓе арно вели Јордан треба максимум 100. Кои нема да бидат корумпирани и кои нема да подлегнат на влијание на подземјето. А апсолутно нема врска дали ке победат на избори важно е дека ке донесат нов начин на размислување. Ке постават еден нов терк на политичар кој нема да КРАДЕ и да не прави будала. Јас како интелектуелец сум навреден оти МОЈАТА влада мисли дека сум ГЛУП и не сваќам што прават. А ако го читаш постот на Јордан со твоите очи а со мозокот на Грујо само така можеш да го разбереш постот на СРБИН како што си го разбрал. Твојот Лидер и за жал твој и мој премиер кога молеше за апсолутно мнозинство на изборите 2008 велеше дека држава се правела со години. Па може Комитетот за 10-12 години ке има апсолутно мнозинство. Чесите се бореа против комунистите од 1968, Словенците и Хрватите не престанаа да се борат против комунистите и после 1945. Овие нашиве се лити и неискусни па искрено се надевам дека нема да мѕ треба на КОМИТЕТОТ толку време да ги рестури. И уште нешто на нас дефинитивно ни фали конструктивна опозиција оти од овие до сега колку што видовме нема врска кој е на власт.Abe od takvi intelektualci kako tebe drzavata ni e donesoa do ova deredze, i kolku covek da e pameten i umen nemozi da ja opravi sto intelektualcite e poebaa,a sega tie istite intelektualci se proglasuvaat samite za macenici i laat i plukaat i blokiraat patista od sto imaat pregolema demokratija koj mozi da e oporavi taa drzava, e sega ne vi cini premierot pa ste vo potraga za vrakanje na mnekoj si izduvan balon

Види сега. Колку што знам Тутунари блокираат патишта. А зошто блокираат е нивна работа. Знам дека некој на избори им вети кули и градови. Од субвенции до организирано планирано производство, Агро берза, Кластер за вино. поршка при извоз и и слично а меасто тоа им направи спортски сали и интернет по селата. Јас против Груевски лично немам НИШТО. Имам против неговата политика со која ја води мојата земја. Јас не сум маченик заработувам убаво и моето семејство е ситуирано. Јас не барам поклони или подршка. Јас сакам сите Македонци да имат најмалку два пати повеќе од мене. Тогаш јас ке можам да продадам, да купам, да произведувам.

ТОЧНО се што им беше ветено на избори е реализирано
прво ИМА ОРГАНИЗИРАН ОТКУП И СУБВЕНЦИИ а тие не протестираат против тоа туку дека цената им била ниска и дека цел тутун сакаат да им го платат како да е прва класа а тоа народски се вика ПРЕКУ ЛЕБ ПОГАЧ
Направен е класер за вино но откупувачот ТИКВЕШ подржувач на СДСМ и од нив создаден олигарх несакаше да го откупува гројзето наводно затоа што бил со полни капацитети со ланско гројзе значи повторно речено сторено
Подршка на извозот незначи дека државата треба да го плаќа трошокот за извоз па извозниците на готово само ќарот да го соберат туку подршка на извозот значи помали царински давачки што е и направено
Е единствено досега што не е направено е Агро берзата НО КОЛКУ ДА ПОТЦЕТАМ ВО СТРУМИЦА И ВО КАВАДАРЦИ НА ДВЕТЕ МЕСТА ВЕЌЕ СЕ ВО ФАЗА НА КАРАБИНА ОБЈЕКТИТЕ КАДЕ ШТО ЌЕ БИДАТ АГРОБЕРЗИТЕ инаку незнам друг начин како би се отвориле агро берзите.
А што се однесува до спортските сали тие небеа ветени по селата но сепак се прават за да можат и тие безрбетниците кои незнаат ни мотика што е а се претставуваат како земјоделци место да седат пред кооперација и да дрмаат пиво да играат барем фудбал или кошарка

Почитуван интелектуалец верувам дека знаеш дека работите се гледаат такви какви што се а не такви какви што некој замислува дека се па така незнам какви ти се очите чим гледаш различно од она што се случува или ако ги гледаш само работите кои некој колку може толку прави споки да се реализираат незнам како не го гледаш тоа а викаш дека би ти било мило да тргне Македонија напред.
викаш дека комитетот и да не победел на избори ќе покажел како изгледа чесен политичар кој не краде и дека со 100 луѓе ќе го направел тоа па би те замолил да објасниш како ќе го изведе тоа кога со 100 луѓе нема да успее ни во собрание со пратеник да ја претстави политиката на партијата а камо ли чесните намери
секој еден кој сака да се занимава со политика а не е вклучен во политичките текови е чесен и достоен за политичар но кога ќе и седне на курвата политика во скут и кога ќе види дека за да направи било што добро за државата и народот дека треба да прави и нечесни работи тогаш по автоматизам станува нечесен бидејки неможе да биде чесен а да прави нечесни работи
Основна работа со што би ти докажал дека и најчесниот човек доколку се бави со политика ќе излаже и нема да ја каже вистината што е нечесна работа е фактот дека било која работа која ќе почне да ја договара со некого нема да ја каже или ако ја каже ќе ја улепша од проста причина за да не го нападне опозицијата или спротивните партии
ЗНАЧИ НЕПОСТОИ ЧЕСНОСТ ВО ПОЛИТИКА БИДЕЈКИ САМАТА ПОЛИТИКА Е НЕЧЕСНА РАБОТА
Велиш се што е ветено е исполнето. Ајде да анализираме вака. Цената на нафтата во 2008 достигна до 140 долари за барел. Дали се секаваш колку беше горивото тогаш. Сега е 90 долари за барел. И колку е литар гориво сега. Пред да почнеш да објаснуваш дека светската криза имала влијание ке ти кажам дека знам и се тука ми е јасно. Ама дали знаеш дека најголем дел од тие пари за гориво одат за акцизи. Со акцизите се полни буџетот. Ама тие пари одат од нашите џебови. Зошто почнав од горивото. Па за да насадиш било која култура треба да се ора, сее и слично. Сега тој тутунарот плаќа поголема цена на гориво ама му ја зголемиле субвенцијата нели. Ама и се зголемија цените на се друго. Тој пак се мачи и работи ама живее посиромашно од предходно. Без разлика што ти си убеден дека се е розево кај нас јас не сум задоволен поради тоа што според мене ништо не се постигна со тие промени кои оваа влада се обиде да ги направи. Со тоа што реков дека Комитетот може и со 100 луѓе да постигне многу е повеке од сигхо, нормално ако тие 100 се вистинските. А тоа дали човекот подоцна ке се исквари не би требало да не плаши нормално доколку имаме вистински независно судство и полиција.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
(This post was last modified: 08-01-2011, 04:07 PM by nikoj.)
08-01-2011, 04:05 PM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#85

Значи вака прво да ги поздравам србинот и никој и наци и мислам дека би било фер да ја префрлат дебатаа на друга тема Icon_wink
За групацијата имам некое прашање па ако можи да ми се одговори
-право да го кажите ставот за името и дали сте за прекин на преговорите
-дали мислите да колаицирате со некој односно со дуи и другите и какао то анема да биде во власта ?ќе подржите само некој или ќе правите партија ?
-во врска со меѓународната политика дали ќе се ослонвате само ан сад и еу ?и каков е вашиот став за соседите и нивните проблеми со нас (црква име јазик не признавање на малцинства)
-дали мислите да преземете нешто со албанците кај нас односно за за проверка на бројот на албанците оти нели има најави за фалсификат на пописот и дали имате став за рамковниот ?и за хашките случаеви
-ваш став за економијата и за гасификацијата
-судството е најважно и тоа дали мислите да затворате некој ако дојдете на власт оти нели ги штител сега законот тие што краделе така вели грујо така умешно ги направиле законите па дали вие ќе ги сменвате и ќе доживееме да видиме некој ако не сите олидарси во затвор
-дали мислите да ја вовдете вратите редовната војска и вашиот процент за воениот буџет и да донесете закон за барнители
-кој ве финасира ?ако не е тајна
-дали ќе се појавите и на локални избори
-уште многу прашања имам но би бил презадоволен ако одговрите и на овие овие први ми текнаа Icon_cool[/u]
Pishtoldzija
08-01-2011, 04:17 PM
Reply
СРБИН
Unregistered

 
#86

(08-01-2011, 04:05 PM)nikoj Wrote:
(08-01-2011, 03:51 PM)СРБИН Wrote: [quote='nikoj' pid='29616' dateline='1294495613']
[quote='NACIONALIST' pid='29611' dateline='1294494251']
[quote='nikoj' pid='29608' dateline='1294493655']


ТОЧНО се што им беше ветено на избори е реализирано
прво ИМА ОРГАНИЗИРАН ОТКУП И СУБВЕНЦИИ а тие не протестираат против тоа туку дека цената им била ниска и дека цел тутун сакаат да им го платат како да е прва класа а тоа народски се вика ПРЕКУ ЛЕБ ПОГАЧ
Направен е класер за вино но откупувачот ТИКВЕШ подржувач на СДСМ и од нив создаден олигарх несакаше да го откупува гројзето наводно затоа што бил со полни капацитети со ланско гројзе значи повторно речено сторено
Подршка на извозот незначи дека државата треба да го плаќа трошокот за извоз па извозниците на готово само ќарот да го соберат туку подршка на извозот значи помали царински давачки што е и направено
Е единствено досега што не е направено е Агро берзата НО КОЛКУ ДА ПОТЦЕТАМ ВО СТРУМИЦА И ВО КАВАДАРЦИ НА ДВЕТЕ МЕСТА ВЕЌЕ СЕ ВО ФАЗА НА КАРАБИНА ОБЈЕКТИТЕ КАДЕ ШТО ЌЕ БИДАТ АГРОБЕРЗИТЕ инаку незнам друг начин како би се отвориле агро берзите.
А што се однесува до спортските сали тие небеа ветени по селата но сепак се прават за да можат и тие безрбетниците кои незнаат ни мотика што е а се претставуваат како земјоделци место да седат пред кооперација и да дрмаат пиво да играат барем фудбал или кошарка

Почитуван интелектуалец верувам дека знаеш дека работите се гледаат такви какви што се а не такви какви што некој замислува дека се па така незнам какви ти се очите чим гледаш различно од она што се случува или ако ги гледаш само работите кои некој колку може толку прави споки да се реализираат незнам како не го гледаш тоа а викаш дека би ти било мило да тргне Македонија напред.
викаш дека комитетот и да не победел на избори ќе покажел како изгледа чесен политичар кој не краде и дека со 100 луѓе ќе го направел тоа па би те замолил да објасниш како ќе го изведе тоа кога со 100 луѓе нема да успее ни во собрание со пратеник да ја претстави политиката на партијата а камо ли чесните намери
секој еден кој сака да се занимава со политика а не е вклучен во политичките текови е чесен и достоен за политичар но кога ќе и седне на курвата политика во скут и кога ќе види дека за да направи било што добро за државата и народот дека треба да прави и нечесни работи тогаш по автоматизам станува нечесен бидејки неможе да биде чесен а да прави нечесни работи
Основна работа со што би ти докажал дека и најчесниот човек доколку се бави со политика ќе излаже и нема да ја каже вистината што е нечесна работа е фактот дека било која работа која ќе почне да ја договара со некого нема да ја каже или ако ја каже ќе ја улепша од проста причина за да не го нападне опозицијата или спротивните партии
ЗНАЧИ НЕПОСТОИ ЧЕСНОСТ ВО ПОЛИТИКА БИДЕЈКИ САМАТА ПОЛИТИКА Е НЕЧЕСНА РАБОТА
Велиш се што е ветено е исполнето. Ајде да анализираме вака. Цената на нафтата во 2008 достигна до 140 долари за барел. Дали се секаваш колку беше горивото тогаш. Сега е 90 долари за барел. И колку е литар гориво сега. Пред да почнеш да објаснуваш дека светската криза имала влијание ке ти кажам дека знам и се тука ми е јасно. Ама дали знаеш дека најголем дел од тие пари за гориво одат за акцизи. Со акцизите се полни буџетот. Ама тие пари одат од нашите џебови. Зошто почнав од горивото. Па за да насадиш било која култура треба да се ора, сее и слично. Сега тој тутунарот плаќа поголема цена на гориво ама му ја зголемиле субвенцијата нели. Ама и се зголемија цените на се друго. Тој пак се мачи и работи ама живее посиромашно од предходно. Без разлика што ти си убеден дека се е розево кај нас јас не сум задоволен поради тоа што според мене ништо не се постигна со тие промени кои оваа влада се обиде да ги направи. Со тоа што реков дека Комитетот може и со 100 луѓе да постигне многу е повеке од сигхо, нормално ако тие 100 се вистинските. А тоа дали човекот подоцна ке се исквари не би требало да не плаши нормално доколку имаме вистински независно судство и полиција.

Добро пријателе НИКОЈ мислам дека те замолив да не разговараме општо бидејки со општо неможе да се анализира но еве ќе се обидам конкретно да ти одговорам буквално на се што пиша
1. велиш нафтата била толку волку во Македонија извор на нафта нема па државата да каже колку ќе кошта за разлика од другите форумџии јас овде нема да употребувам фрази од телевизија свецка криза или незнам какви глупости туку онака како што го гледа секој човек мене не ме интересира светската криза бидејки јас не сум засегнат со неа лично велиш за да се ора требало нафта па јас ќе кажам ако на било кого му е скапа нафтата тогаш нека ора со волови или со мотика нема да плати ни цент велиш дека се се поскапело па нормално дури и цената на тутунот е повисока за разлика од таа во 2008 па и платите се поголеми за разлика од 2008 што значи се е со реципроцитет.
2. АКЦИЗАТА е данок што значи дека е нормално да оди во буџет но доколку израчунаш колку трошат земјоделците нафта ќе видиш дека процентот на земјоделските акцизи за нафта во буџетот се помали од 20% поточно не се ни пола од парите кои државата им ги дава со субвенциите
3. тоа колку си ти задоволен или незадоволен од работењето на власта тоа си е твое индивидуално право и никој ниту смее ниту може да ти се меша во тоа но немој да заборавиш дека секогаш ќе има некој кој нема да биде задоволен од нечива работа старите викаат дека луѓето се како прсти на рацете СЕКОЈ Е РАЗЛИЧЕН што значи дека никогаш неможе да се случи на сите да им биде погодено дури ни во едно 4 челено семејство не им е погодено на сите. затоа постојат избори каде што луѓето гласаат и бираат кој да ги претставува и оние кои не се согласуваат со изборот на мнозинството незначи дека треба да ја плукаат државата бидејки владата не е приватна фирма на било кого туку владата е на државата и кој ќе биде во неа одлучуваат граѓаните со мнозинство додека оние кои гласале за партиите или политиките кои освоиле помалку гласови треба да ја почитуваат желбата и вољата на мнозинството а доколку не го прават тоа тогаш се против сите кои гласале за таа структура (екипа) на владата затоа постојат избори на секои 4 години а засега не е направено ништо за да има предвремени избори така да неможе на секоја будала кога ќе му се дигне да се распишуваат избори а секој што губи има право да се лути ова е реченица на Бранко Црвенковски дадена на изборите во 1994 година а потоа во 1996 кога се бара исто така предвремени избори со собрани повеќе од 200000 потписи на петицијата рече дека немало потреба од избори
Што значи доколку ти велиш АКО СЕ НАЈДАТ 100 луѓе чесни значи дека ни ти неверуваш дека ќе се најдат тогаш како јас да верувам во тоа што го пишуваш?
08-01-2011, 04:44 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#87

(08-01-2011, 04:17 PM)goran16ta Wrote: За групацијата имам некое прашање па ако можи да ми се одговори
-право да го кажите ставот за името и дали сте за прекин на преговорите

Со основањето на Комитетот за демократизација на Р Македонија, Групацијата на Ветерани Дисиденти потпадна под истиот. Затоа ќе си земам за право, како еден од основачите да ти ги расветлам некои од твоите прашања. Ќе се обидам тоа да го сторам најдобро што можам.

- Нашиот став за името е дека тоа не смее да се промени. Има два начни за решавање на спорот:
- првиот е Стратегијата за зачувување на името, на Марјан Попески, според која Времената спогодба е спротивна на Виенската конвенција, и го прекршува правото на македонскиот народ и држава за самоопределување. Значи, прв приоритет на македонската Влада мора да е поништување на Времената спогодба, која ја обврзува РМ да си го промени името по желба на Грција, доколку РМ сака да учествува во организации каде што Грција е членка.
-вториот е предлогот на Ветераните Дисиденти, преку Лустрација, т.е. преку детални истраги на минатите Влади на РМ (особено првата и втората):
Quote:"Единствено решение по нас е враќање на состојбите со името на ниво на кое беа пред приемот во ООН под референцата ПЈРМ. Референца која требаше да трае само два месеци, но бидејќи поминаа сто и кусур пати по два месеци, ПЈРМ веќе не е референца туку е ИМЕ! Значи за прекинот на преговорите да биде прифатен од САД, ЕУ и останатите држави треба да докажеме дека тие одлуки на Македонските власти биле нелегитимни и против волјата на Македонците.
Од ова полесно нешто нема. Едниствено што треба да сториме како Македонци е да ИЗБЕРЕМЕ МАКЕДОНСКА ВЛАСТ која ќе го стори тоа.
Зошто велиме дека овој потфат е многу лесно изводлив? Заради следново:

Во 1991 Претседателот Киро Глигоров, кој не беше избран на демократски општонародни избри, неуставно одби да и даде мандат на патријата со најголем број на пратеници во Собранието, кои пак, беа избрани од народот на општи парламентарни избори; составот и изборот на првата "експертска" влада беше под ДИКТАТ НА БЕЛГРАД - за тоа има пишани сведочења на директните учесници како Стојан Андов, Петар Гошев и други. Изборот на втората влада е исто така противуставен - а во целата игра се вклучува и Уставниот суд со еден бисер од комунистичко толкување на Уставнит закон и вели дека член 10 е чисто декларативна одредба!

Изборите 1994 година се бојкотирани заради изборните кражби. Па составот на Патрламентот и владата од 1994-1998 е исто така не легитимен. До каде биле подготвени да одат Глигоров, Црвенковски и Андов во нивната цел за зграпчување на власта и спроведување на анти-Македонска политика најубаво зборуваат снајперистите на Скопските покриви, војската во собранието со наполнето оружје на готовс да пука - а предводена од денешниот началник на Генерал Штабот на Република Македонија - Мирослав Стојановски за време на протестниот митинг кој им следуваше на фиксираните Избори '94."
целиот тескт тука

(Продолжува)
08-01-2011, 04:53 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#88

(08-01-2011, 04:17 PM)goran16ta Wrote: -дали мислите да колаицирате со некој односно со дуи и другите и какао то анема да биде во власта ?ќе подржите само некој или ќе правите партија ?

-дали мислите да преземете нешто со албанците кај нас односно за за проверка на бројот на албанците оти нели има најави за фалсификат на пописот и дали имате став за рамковниот ?и за хашките случаеви


Ова што следи подолу ќе биде поставено на нашиот веб-сајт, кој моментално е во подготовка.

Quote:Нашите цели


Како што и самото име сугерира, целта на Комитетот е промоција на демократијата во Република Македонија. Наша водечка грижа е спроведување на сеопфатен Закон за лустрација кој нема да биде ограничен со краен датум, како чин на прочистување на државата од тајните полициски Служби, старите комунистички управници како и денешната Олигархија. Ние ја гледаме Лустрацијата и како алатка за ревизија на приватизацијата на општественото богатство и за решавање на спорот за името со Грција. Ваквиот начин на прочистување на македонското општество ќе обезбеди услови на еднаквост во граѓанството.


Спроведувањето на Лустрација е еден од предусловите за прием на Рапублика Македонија во Европската Заедница, со што Македонија би ја задоволила Резолуцијата 1.481 на Советот на Европа за осуда на злосторствата на Комунистичките режими. Ние сме во блиска соработка со низа македонски политички партии и поеднци кои се стручњаци по Правото, и кои, како и ние, сакаат да ја видат Република Македонија исчистена од последните остатоци од Комунизмот.


Политичкиот статус кво во Република Македонија е навидум демократски. Но, во пракса, еден интелигентен и амбициозен Македонец не може да напредува во општеството доколку ја нема поддршката на богатите и моќни неколкумина. Тоа, вусшност значи, дека слободното натпреварување ефективно е невозможно. Преку спроведувањето на Лустрација и прочистувањето на државата од овие пост-комунистички Олигарси на граѓаните ќе им се даде нова надеж и верба во демократијата, која што во моментов не постои, а ќе помогне нивните напори да не останат ненаградени.


Наша намера е да продолжиме да го користиме Интернетот како алатка со која ќе продожиме да ја креваме јавната свест во Република Македонија и во странство.

Значи како Комитет, ние ќе сорабитуваме со лица, партии и организации од РМ, но ние партија нема да формираме -- односно ние нема да се бориме за освојување на власта, туку ќе се обидеме да ги поставиме стандардите според кои треба да биде уредена РМ и ќе дадеме поддршка на оние кои ќе се вклопат во тие стандарди. Ќе соработуваме со оние кои имаат исти цели како нас:

- кревање на нивото на демократија во РМ;

- зачувување на името, на начин кој нема да биде пречка за членство во НАТО и ЕУ;

- комплетен територијален интегритет на Република Македонија -- тоа значи дека во никој случај не би соработувале или коалицирале со сепаратистички организации;

Во никој случај соработка со СДСМ на Бранко Црвенковски, ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, ОМ на Љубе Бошкоски или партијата која е предводена од Љубчо Георгиевски или Филип Петровски. Според сите анкети, во Република Македонија грубо околу 50% од гласачкото тело го има истиот тој став. Значи, и ние како нив ќе го бараме решението во некоја друга опција, која полека, но сигурно се ствара. Во моментов не би сакал повеќе да обзанувам околу тоа.

Околу Рамковниот и пописот сме на линија со Јанко Бачев. Имаме доволно причини да веруваме дека пописот е фалсификуван, затоа поддржуваме скоја инцијатива за расчистување на тие сомнежи.

Инаку, Рамковниот е природно чедо на оригиниалниот Устав од 1992 година. Имено, Уставот е граѓански, а не народен -- на граѓаните на РМ, а не на Македонскиот народ, но, контрадикторно самиот Устав ги признава сите малцински заедници како колективи, на кои им гарантира посебни права. Повторно, сметаме дека Лустрацијата би одиграла клучна улога во расчистувањето на прашањето "зошто Уставот беше поставен така?" А решение би бил Устав што е исклучиво затемелен во поендинечните права.

(Продолжува)
(This post was last modified: 08-01-2011, 05:21 PM by Душан Јордан Петровски II.)
08-01-2011, 05:20 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#89

(08-01-2011, 04:17 PM)goran16ta Wrote: -во врска со меѓународната политика дали ќе се ослонвате само ан сад и еу ?и каков е вашиот став за соседите и нивните проблеми со нас (црква име јазик не признавање на малцинства)
-ваш став за економијата и за гасификацијата
-судството е најважно и тоа дали мислите да затворате некој ако дојдете на власт оти нели ги штител сега законот тие што краделе така вели грујо така умешно ги направиле законите па дали вие ќе ги сменвате и ќе доживееме да видиме некој ако не сите олидарси во затвор
-дали мислите да ја вовдете вратите редовната војска и вашиот процент за воениот буџет и да донесете закон за барнители

-дали ќе се појавите и на локални избори
-уште многу прашања имам но би бил презадоволен ако одговрите и на овие овие први ми текнаа Icon_cool[/u]

-- Околу меѓународната политика можам само да го кажам следново:
Ние живееме во држвите на ЕУ и Северна Америка, така што, нашите контакти и искуства се со овдешни луѓе. Како државна стратегија, мислам дека Република Македонија мора да има политика за барање на најдоброто за себе. Дали тоа значи отоврена соработка со целиот свет? Зошто да не!?

-- Судството е клучно за било каква позитивна промена во македонското општество. Лустацијата мора да започне од таму. Оние кои го кршеле законот и работеле против интересите на државата и народот, ќе мора да одговараат за своите дела.

-- Бидејќи не планираме завземање на власта во РМ, прашањата околу војската и локалните избори не можам да ти ги одговорам.

-- Според мене, главен проблем за македонската економија претставува криминалната приватизација од деведеситите, како и тесната поврзаност на власта со олигархиската класа. Лустацијата би требало да го расчисти сето тоа.
Следно околу економијата: како може да се очекува незјин раст, кога државата сама работи против дел од стопанствениците. Ќе ти го дадам примерот на моето семејство, кое во 1990-та година во Куманово имаше текстилна фирма со 100 вработени. Секој вработен (просечно образование од четврто одделение) тогаш земаше месечна плата од минимум 1.000 Германски Марки. Поради фактот што татко ми, Јордан, беше финансиер на ВМРО-ДПМНЕ од 1990-1994, СДБ му отвара досие, и активно работи да ја уништи нашата фирма, кое што и' успева во 1995-та година. Еве ти малку повеќе околу тоа. Имаше и други слични случаи на финансиско уништување на поддржувачи на ВРМО-ДПМНЕ. Сега, кога е на власт ВМРО-ДПМНЕ, татко ми има поднесено тужба против Фрчкоски и други функционери на МВР кои се одговрни за неговото досие. Тужбата стои 3 години. Значи, ни Владата на Груевски нема намера да ги прекине таквите пракси на СДБ. Тоа е причината зошто ние не инвестираме во РМ.
Секако, има многу да се каже во врска со економијата, можеби повеќе во друга прилика.
П.С.
На истиот истражен судија во случјот на татко ми протви Фрчко и компанија, деновиве му е доделен служајот на Велија Рамковски...

(Продолжува)
08-01-2011, 05:44 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#90

(08-01-2011, 04:17 PM)goran16ta Wrote: За групацијата имам некое прашање па ако можи да ми се одговори
ители
-кој ве финасира ?ако не е тајна

Воопшто не е тајна кој не' финасира:

Досега трошоците беа доволно мали за да можеме да ги покриваме самите со своите заработувачки, и со 1-2 симболични донации од пријатели.

Финансиери сте сите кои учествувате на Форумот, и придонесувате за содржината. Финансиер е секој читатател кој новите сознанија ги пренесува на своите роднини, пријатели и познаници.

Поради желбата за транспарентност во финансирањето на Групацијата, го основавме Комитетот, кој е подлежен на финансиска контрола од Канадската држава, а и кој ќе врши отчет за протокот на пари во истиот. Наскоро ќе ставиме paypal линк за доброволни донации на http://www.kotle.ca и на новиот сајт на Комитетот. Планираме да организираме различни видови на настани за собирање на помош - овде познати како "fundraisers", кои се секојдневна појава. Значи планираме да се финансираме на начини кои се конвеционални за невладини организации.

----------------------------------------------------------------------


Околу прашањата зошто го работиме сево ова, доколку немаме намера за освојување на власта или влегуањето во влада:

Сите имаме посветено голем дел од своите животи за идејата на независна, суверена, (обединета) и просперитетна Република Македонија. Ветераните влегуваат во шестата деценија од таа борба. Скоро секој од нив има лежено затвор во Идризово за своите идеи. Толку околу другите.

Јас лично го работам ова од неколку побуди. Првата и основна е онаа од погоре. Јас имав седум години кога политиката влезе во мојот живот, и ме "зарази". Следно, целото мое проширено семејство живее во Македонија. Би сакал тие да живеат, ако не поубаво одошто се живее во Канада, тогаш, барем толку убаво. Понатаму, идејата за совршено општество секој ден се' повеќе расне кај мене. Тоа е општесвто каде што владата е слуга на народот; каде што нема големи диспаритети помеѓу богатите и сиромашните, каде што чесноста и разумот владеат над себичноста, алчноста и силата. Тоа речено, иако е многу поблизу до тоа, совршеното општество не постои ни тука, на Западот, но тоа не значи дека треба да се откажеме од тие идеали.
08-01-2011, 06:13 PM
Reply
СРБИН
Unregistered

 
#91

Почитуван господине Душан Јордан Петровски
Дали сте уверен во ова што го напишавте во минативе три поста?
Кај мене јавија многу сомнежи во вашите искрени чесни и реални намери за развојот на Македонија
А еве и зошто
- кревање на нивото на демократија во РМ;

- зачувување на името, на начин кој нема да биде пречка за членство во НАТО и ЕУ;
според првата точка кревање на демократијата во РМ па ако во Македонија нема демократија незнам каде има во светов. Во македонија секој може да каже што сака и да наклевети кого сака и да омаловажи кого сака а за тоа да не му фали ни влакно од глава повикувајки се на демократија и слобода на изразување.
А што се однесува до втората точка негледам КАКОВ Е ТОА НАЧИН ДА СЕ ЗАЧУВА ИМЕТО НА НАЧИН КОЈ НЕМА ДА БИДЕ ПРЕЧКА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО И ЕУ кога и НАТО И ЕУ стрикно кажуваат дека Македонија во тие организации може да влезе само ако се договори со атина а атина ИСПЛИЦИТНО БАРА ЗА ДА СЕ РЕШИ ТОА ПРАШАЊЕ И ЗА ДА ДОЗВОЛИ ВЛЕЗ ДА НЕСТАВИ ВЕТО ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО И ЕУ ДА СЕ СМЕНИ ИМЕТО И ДА НЕБИДЕ МАКЕДОНИЈА
ЧОВЕКОТ ВЕ ПРАША КОНКРЕТНО ДА ОДГОВОРИТЕ КАКОВ Е ВАШИОТ СТАВ ЗА ИМЕТО ДАЛИ СТЕ ДА СЕ СМЕНИ ИЛИ НЕ А НЕ ДА ФИЛОЗОФИРАТЕ ДЕКА ДА НЕ СЕ МЕЊАВА АМА ДА СЕ СМЕНИ БИДЕЈКИ АКО НЕ СЕ СМЕНИ НЕМА ДА СЕ ВЛЕЗЕ ВО НАТО И ЕУ ама да не се мењава за дома
ИСТО ТАКА ВЕЛИТЕ

Значи како Комитет, ние ќе сорабитуваме со лица, партии и организации од РМ, но ние партија нема да формираме -- односно ние нема да се бориме за освојување на власта, туку ќе се обидеме да ги поставиме стандардите според кои треба да биде уредена РМ и ќе дадеме поддршка на оние кои ќе се вклопат во тие стандарди. Ќе соработуваме со оние кои имаат исти цели како нас

А ВЕДНАШ ПОТОА

Во никој случај соработка со СДСМ на Бранко Црвенковски, ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, ОМ на Љубе Бошкоски или партијата која е предводена од Љубчо Георгиевски или Филип Петровски. Според сите анкети, во Република Македонија грубо околу 50% од гласачкото тело го има истиот тој став. Значи, и ние како нив ќе го бараме решението во некоја друга опција, која полека, но сигурно се ствара.

ОВДЕ НЕМА НИКАКВА ЛОГИКА НЕМА ДА ФОРМИРАТЕ ПАРТИЈА АМА ЌЕ ФОРМИРАТЕ ВЛАСТ? НЕМА ДА ФОРМИРАТЕ ПАРТИЈА ТУКУ ВАШИ ЛУЃЕ ЌЕ БИДАТ ВО ПАРТИИТЕ А ЌЕ ПРАВИТЕ ЛУСТРАЦИЈА
ОВА МЕНЕ МИ ЛИЧИ КАКО НА МУАБЕТ ОД ПРЕД КООПЕРАЦИЈА

Велите дека во 90 години во куманово сте ималетекстилна фирма со работници кои имале едвај 4 оделение незнам каде сте ги нашле бидејки во 90 години сите имаа барем осмо и велите дека сте им плаќале плата од 1000 марки што значи дека баш и не сте им давале голема плата бидејки во 90 години беше времето на Анте Марковиќ и дтогаш се направи конвератабилниот динар на кој му скратија 4 нули и кога просечна плата во Југославија тогашна а и во Македонија беше 2000 марки и кога секој еден можеше да си приушти се и сешто
така да мислам дека е срамота да лажете дека сте вработувале луѓе со 4 одделение и дека сте им плаќале колку да се каќе дека им плаќате
СРАМОТА јас само толку ќе кажам
08-01-2011, 06:56 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#92

(08-01-2011, 06:13 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(08-01-2011, 04:17 PM)goran16ta Wrote: За групацијата имам некое прашање па ако можи да ми се одговори
ители
-кој ве финасира ?ако не е тајна

Воопшто не е тајна кој не' финасира:

Досега трошоците беа доволно мали за да можеме да ги покриваме самите со своите заработувачки, и со 1-2 симболични донации од пријатели.

Финансиери сте сите кои учествувате на Форумот, и придонесувате за содржината. Финансиер е секој читатател кој новите сознанија ги пренесува на своите роднини, пријатели и познаници.

Поради желбата за транспарентност во финансирањето на Групацијата, го основавме Комитетот, кој е подлежен на финансиска контрола од Канадската држава, а и кој ќе врши отчет за протокот на пари во истиот. Наскоро ќе ставиме paypal линк за доброволни донации на http://www.kotle.ca и на новиот сајт на Комитетот. Планираме да организираме различни видови на настани за собирање на помош - овде познати како "fundraisers", кои се секојдневна појава. Значи планираме да се финансираме на начини кои се конвеционални за невладини организации.

----------------------------------------------------------------------


Околу прашањата зошто го работиме сево ова, доколку немаме намера за освојување на власта или влегуањето во влада:

Сите имаме посветено голем дел од своите животи за идејата на независна, суверена, (обединета) и просперитетна Република Македонија. Ветераните влегуваат во шестата деценија од таа борба. Скоро секој од нив има лежено затвор во Идризово за своите идеи. Толку околу другите.

Јас лично го работам ова од неколку побуди. Првата и основна е онаа од погоре. Јас имав седум години кога политиката влезе во мојот живот, и ме "зарази". Следно, целото мое проширено семејство живее во Македонија. Би сакал тие да живеат, ако не поубаво одошто се живее во Канада, тогаш, барем толку убаво. Понатаму, идејата за совршено општество секој ден се' повеќе расне кај мене. Тоа е општесвто каде што владата е слуга на народот; каде што нема големи диспаритети помеѓу богатите и сиромашните, каде што чесноста и разумот владеат над себичноста, алчноста и силата. Тоа речено, иако е многу поблизу до тоа, совршеното општество не постои ни тука, на Западот, но тоа не значи дека треба да се откажеме од тие идеали.

Ах, таа младост полна со идеали и надежи! Па, да не се младите , сигурно, и човештвото не би било на овој степен. Ние, постарите ке трчкаме по вас...додека не држат нозете.HeilYeaYeaJeeeJeee
08-01-2011, 06:57 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#93

(08-01-2011, 06:56 PM)СРБИН Wrote: според првата точка кревање на демократијата во РМ па ако во Македонија нема демократија незнам каде има во светов. Во македонија секој може да каже што сака и да наклевети кого сака и да омаловажи кого сака а за тоа да не му фали ни влакно од глава повикувајки се на демократија и слобода на изразување.

Тоа не е демократија, туку анархија. Во демократијата правата еден човек не може да просперира со злоупотреба на друг.


(08-01-2011, 06:56 PM)СРБИН Wrote: А што се однесува до втората точка негледам КАКОВ Е ТОА НАЧИН ДА СЕ ЗАЧУВА ИМЕТО НА НАЧИН КОЈ НЕМА ДА БИДЕ ПРЕЧКА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО И ЕУ кога и НАТО И ЕУ стрикно кажуваат дека Македонија во тие организации може да влезе само ако се договори со атина а атина

Околу името не си во право. Доказ за тоа е Стратегијата на Попески.

(08-01-2011, 06:56 PM)СРБИН Wrote: ОВДЕ НЕМА НИКАКВА ЛОГИКА НЕМА ДА ФОРМИРАТЕ ПАРТИЈА АМА ЌЕ ФОРМИРАТЕ ВЛАСТ? НЕМА ДА ФОРМИРАТЕ ПАРТИЈА ТУКУ ВАШИ ЛУЃЕ ЌЕ БИДАТ ВО ПАРТИИТЕ А ЌЕ ПРАВИТЕ ЛУСТРАЦИЈА
ОВА МЕНЕ МИ ЛИЧИ КАКО НА МУАБЕТ ОД ПРЕД КООПЕРАЦИЈА

Дај ми цитат каде што јас велам дека ќе формираме Влада.

(08-01-2011, 06:56 PM)СРБИН Wrote: Велите дека во 90 години во куманово сте ималетекстилна фирма со работници кои имале едвај 4 оделение незнам каде сте ги нашле бидејки во 90 години сите имаа барем осмо и велите дека сте им плаќале плата од 1000 марки што значи дека баш и не сте им давале голема плата бидејки во 90 години беше времето на Анте Марковиќ и дтогаш се направи конвератабилниот динар на кој му скратија 4 нули и кога просечна плата во Југославија тогашна а и во Македонија беше 2000 марки и кога секој еден можеше да си приушти се и сешто
така да мислам дека е срамота да лажете дека сте вработувале луѓе со 4 одделение и дека сте им плаќале колку да се каќе дека им плаќате
СРАМОТА јас само толку ќе кажамЗа платите од девесетите немој да лажеш, тогаш просечната плата беше околу 200-500 марки.


Србине, колку што можам да забележам од твоите коментари, во СФРЈ, а и денес во Република Македонија рече мед и млеко?
(This post was last modified: 08-01-2011, 07:08 PM by Душан Јордан Петровски II.)
08-01-2011, 07:07 PM
Reply
СРБИН
Unregistered

 
#94

(08-01-2011, 07:07 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(08-01-2011, 06:56 PM)СРБИН Wrote: според првата точка кревање на демократијата во РМ па ако во Македонија нема демократија незнам каде има во светов. Во македонија секој може да каже што сака и да наклевети кого сака и да омаловажи кого сака а за тоа да не му фали ни влакно од глава повикувајки се на демократија и слобода на изразување.

Тоа не е демократија, туку анархија. Во демократијата правата еден човек не може да просперира со злоупотреба на друг.


(08-01-2011, 06:56 PM)СРБИН Wrote: А што се однесува до втората точка негледам КАКОВ Е ТОА НАЧИН ДА СЕ ЗАЧУВА ИМЕТО НА НАЧИН КОЈ НЕМА ДА БИДЕ ПРЕЧКА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО И ЕУ кога и НАТО И ЕУ стрикно кажуваат дека Македонија во тие организации може да влезе само ако се договори со атина а атина

Околу името не си во право. Доказ за тоа е Стратегијата на Попески.

(08-01-2011, 06:56 PM)СРБИН Wrote: ОВДЕ НЕМА НИКАКВА ЛОГИКА НЕМА ДА ФОРМИРАТЕ ПАРТИЈА АМА ЌЕ ФОРМИРАТЕ ВЛАСТ? НЕМА ДА ФОРМИРАТЕ ПАРТИЈА ТУКУ ВАШИ ЛУЃЕ ЌЕ БИДАТ ВО ПАРТИИТЕ А ЌЕ ПРАВИТЕ ЛУСТРАЦИЈА
ОВА МЕНЕ МИ ЛИЧИ КАКО НА МУАБЕТ ОД ПРЕД КООПЕРАЦИЈА

Дај ми цитат каде што јас велам дека ќе формираме Влада.

(08-01-2011, 06:56 PM)СРБИН Wrote: Велите дека во 90 години во куманово сте ималетекстилна фирма со работници кои имале едвај 4 оделение незнам каде сте ги нашле бидејки во 90 години сите имаа барем осмо и велите дека сте им плаќале плата од 1000 марки што значи дека баш и не сте им давале голема плата бидејки во 90 години беше времето на Анте Марковиќ и дтогаш се направи конвератабилниот динар на кој му скратија 4 нули и кога просечна плата во Југославија тогашна а и во Македонија беше 2000 марки и кога секој еден можеше да си приушти се и сешто
така да мислам дека е срамота да лажете дека сте вработувале луѓе со 4 одделение и дека сте им плаќале колку да се каќе дека им плаќате
СРАМОТА јас само толку ќе кажамЗа платите од девесетите немој да лажеш, тогаш просечната плата беше околу 200-500 марки.


Србине, колку што можам да забележам од твоите коментари, во СФРЈ, а и денес во Република Македонија рече мед и млеко?

ПРВО ЈАС КАЖУВАМ ДЕКА ПО ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО НА МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС ЗА ПРВПАТ СЕ ЖИВЕЕ ДОБРО А НИКАДЕ НЕРЕКОВ ДЕКА ВО СФРЈ СЕ ЖИВЕЕЛО ДОБРО ГО СПОМНАВ САМО ВРЕМЕТО НА АНТЕ МАРКОВИЌ ПОСЛЕДНИОТ КОМУНИСТИЧКИ ПРЕМИЕР ЗА КОЈ СИТЕ КОИ ЖИВЕЕЛЕ ВО ТОА ВРЕМЕ ЌЕ КАЖАТ ДЕКА ЕДИНСТВЕНО ТОГАШ СИТЕ ЛУЃЕ СЕ ЧУВСТВУВАЛЕ КАКО ЛУЃЕ И ТОА ТРАЕШЕ ДО 1993 ГОДИНА КОГА ПОЧНАА БЛОКАДИТЕ И ЗАТВАРАЊЕТО НА АТИНСКАТА ГРАНИЦА И МЕЃУНАРОДНОТО ЕМБАРГО КОН ЈУГОСЛАВИЈА ОД ДРГАТА СТРАНА НА МАКЕДОНИЈА И ПОТОА ВО НАРЕДНИТЕ 5 ГОДИНИ ГО ДОПРЕВМЕ ДНОТО ПОД ВЛАСТ НА КОМУНИСТИЧКАТА СКМ-ПДП ПОТОА СДСМ ЗА ОД 98 ДО 2000 ДА ОСЕТИМЕ ПОВТОРНО МАЛКУ ПРОГРЕС ЗА ТОГАШЌИОТ ПРЕМИЕР ВО 2001 ДА СЕ ИСПЛАШИ И ПАК ДА НЕ ВРАТИ ПРВО СО ШИРОКА КОАЛИЦИЈА СО СДСМ А ПОТОА ПАК СО СДСМ ДА ГО ГОПРЕМЕ И ДНОТО НА ДНОТО ЗА СЕГА ОД 2006 ПА НАВАКА ПОЛЕКА НО СИГУРНО ДА СЕ ОСВЕСТУВАМЕ ОД НОКАУТОТ КОЈ НИ ГО ДАДОА КОМУНИСТИЧКИТЕ ЛЕВИ ПОЛИТИЧАРИ
И СЕГА ТИ СО ТВОИВЕ ФИКС ИДЕИ ДЕКА ЌЕ ЈА ВРАЌАШ МАКЕДОНИЈА ВО ВРЕМЕТО КОГА НИ БЕШЕ НАЈТЕШКО ДЕМЕК ЗА ДА СИ ЈА РЕВИЗИРАЛ ПРИВАТИЗАЦИЈАТА А НЕ КАЖУВАШ КАКО ЌЕ ГО ИЗВЕДЕШ ТОА ЕДИНСТВЕН НАЧИН ЗА ТАКВО НЕШТО Е ДА ИМ ГО ЗЕМЕШ ТОА НА ОЛИГАРСИТЕ СО СИЛА НО КАКО ЌЕ ДОКАЖЕШ ДЕКА ТИЕ БИЛО ШТО УКРАЛЕ ИЛИ НЕЗАКОНСКИ ПРИВАТИЗИРАЛЕ КОГА ВО ТОА ВРЕМЕ СЕ НОСЕА ЗАКОНИ ЛЕГИТИМНО ВО СОБРАНИЕ ПО ПОТРЕБИ ЗА ПРИВАТИЗИРАЊЕ КОЈ ЌЕ ТИ ГО ДОЗВОЛИ ТОА

ПОТОА МИ ВИКАШ ДА СУМ ВИДЕЛ НЕКОЈА СТРАТЕГИЈА НА НЕКОЈ СИ ПА САМ КАЖУВАШ ДЕКА ТРЕБА ДА СЕ РЕШИ ПРОБЛЕМОТ И ДА СЕ ВЛЕЗЕ ВО НАТО И ЕУ А ЕДИНСТВЕНО ТАМУ МОЖЕ ДА СЕ ВЛЕЗЕ САМО НА ДВА НАЧИНА
И ТОА
ДА ЈА ИЗБРКААТ ГРЦИЈА ОД ОРГАНИЗАЦИИТЕ ИЛИ ДА ГО СМЕНИМЕ ИМЕТО
НИЕДНА ДРУГА СТРАТЕГИЈА НЕМОЖЕ ДА НАПРАВИ ДА СЕ ВЛЕЗЕ ВО НАТО ИЛИ ЕУ

ВО ПОЛИТИКАТА НИКОГО НЕ ГО ИНТЕРЕСИРААТ НЕЧИВИ ЖЕЛБИ ИЛИ ИДЕИ ИСТО КАКО ВО ШАХОТ ИЛИ ЌЕ ИГРАШ КАКО ШТО СИ ПОЧНАЛ ИЛИ ЈА ГУБИШ ПАРТИЈАТА НИКОЈ НЕ ТИ ДОЗВОЛУВА НА ПОЛА ПАРТИЈА ДА КАЖЕШ Е СЕГА НЕ ЈА ИГРАМЕ ВИШЕ ОВАА ПАРТИЈА ШАХ ЌЕ ПОЧНЕМЕ НОВАБИДЕЈКИ ТОЈ ПРЕТОА ШТО ЈА ИГРАШЕ НАПРАВИЛ ПОГРЕШНИ ПОТЕЗИ

И НА КРАЈ ЗБОРИШ ЗА НЕКАКВА ТРЕТА ОПЦИЈА КОЈА ЈА ПОСАКУВАМЕ СИТЕ А ЈА НЕМА ДЕКА ТАА ОПЦИЈА ЈА ПОДРЖУВАТЕ И ДЕКА СО ТАА ОПЦИЈА ЌЕ СТЕ ПОКАЖУВАЛЕ КАКО ТРЕБАЛО ДА СЕ ВЛАДЕЕ
ОВА МИ ЛИЧИ ИСТО КАКО ПОРАНО НЕКОИ ОД ВАС ОД ЏЕНЕМ ШТО ВИКАА ДЕКА ГИ ПОДРЖУВААТ СИТЕ КОИ СЕ ТРУДАТ ДА ГИ СМЕНАТ КОМУНИСТИТЕ ПА КОГА ГИ СМЕНИЈА ОДМА ПОЧНАА ДА КУКААТ ДЕКА И ТИЕ НЕЧИНЕЛЕ ЗАТОА ШТО НЕ ИМ ВИ ДАВАЛЕ НИШТО НА ВАС ОД ЏЕНЕМ ЗА ВОЗВРАТ ШТО СТЕ ГИ ПОДРЖУВАЛЕ И СЕГА ВИ ИСТЕКНА ДА ПОДРЖУВАТЕ НЕШТО ШТО НЕПОСТОИ АМА СИТЕ ТОА ГО САКАЛЕ НЕКАКВА СИ ТРЕТА ОПЦИЈА
БОГ ДА ЧУВА И ДА БРАНИ
КАВА БИ БИЛА ТАА ТРЕТА ОПЦИЈА НЕКОЈА ШТО НЕ Е НИ ЛЕВО НИ ДЕСНО НИ ЦРНО НИ БЕЛО НЕКАКВА АМОРФНА МАСА
А ШТО СЕ ОДНЕСУВА ДО ПЛАТИТЕ ОД ДЕВЕДЕСЕТИЕТЕ ТИЕ БЕА 2000 ЕВРА ПРОСЕК И ЛУЃЕТО ИМАА НАЈМАЛУ 8 ОДДЕЛЕНИЕ ОД ОБРАЗОВАНЕ
08-01-2011, 07:40 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#95

Србине, "млатиш празну сламу", со цел да ги изманипулираш чиатчите. Горан постави прашања, јас му одговорив. Во тие одговори нема ништо нејасно, ниту пак било кој добронамерен човек може да ги протолкува како што тоа го правиш ти.
08-01-2011, 07:47 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#96

СРБИН, која ти е целта со ваквите очигледни манипулации? И зошто тука се пишуваш "србин", а на ФБ си Македонска Империја и пропагираш Национал-социјализам? Која е целта на твоево делување, оти чесната дискусија, секако дека не е?
(This post was last modified: 08-01-2011, 07:50 PM by Solenik.)
08-01-2011, 07:49 PM
Reply
СРБИН
Unregistered

 
#97

(08-01-2011, 07:49 PM)Solenik Wrote: СРБИН, која ти е целта со ваквите очигледни манипулации? И зошто тука се пишуваш "србин", а на ФБ си Македонска Империја и пропагираш Национал-социјализам? Која е целта на твоево делување, оти чесната дискусија, секако дека не е?

Јас тука се пишувам СРБИН затоа што сум Србин и не сум јас Македонска Империја на фб тоа најдобро го знае Јордан бидејки тој ме покани да се зачленам во КОТЛЕ и како што гледаш ми тргна муабетот
А што се однесува до Македонска империја Типот во многу работи го подржувам но исто така има и многу работи со кои не се согласувам со него.
А цел немам никаква бидејки тука на форумов влегов по покана и без некоја одредена цел
и кога влегов имав намера само да се одбранам како Србин од нападите дека за се и сешто биле Србите виновни во Македонија и дека КОС И УДБА се комунистички тајни служби а не српски и толку ништо повеќе но одеднаш почнаа да се мешаат баби и жаби и си продолжив да си правам муабет и да го кажувам своето мислење и своите ставови. Бидејки ова е форум без цензура и без граници и плурализам на мислења .
08-01-2011, 07:58 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#98

(08-01-2011, 07:58 PM)СРБИН Wrote:
(08-01-2011, 07:49 PM)Solenik Wrote: СРБИН, која ти е целта со ваквите очигледни манипулации? И зошто тука се пишуваш "србин", а на ФБ си Македонска Империја и пропагираш Национал-социјализам? Која е целта на твоево делување, оти чесната дискусија, секако дека не е?

Јас тука се пишувам СРБИН затоа што сум Србин и не сум јас Македонска Империја на фб тоа најдобро го знае Јордан бидејки тој ме покани да се зачленам во КОТЛЕ и како што гледаш ми тргна муабетот
А што се однесува до Македонска империја Типот во многу работи го подржувам но исто така има и многу работи со кои не се согласувам со него.
А цел немам никаква бидејки тука на форумов влегов по покана и без некоја одредена цел
и кога влегов имав намера само да се одбранам како Србин од нападите дека за се и сешто биле Србите виновни во Македонија и дека КОС И УДБА се комунистички тајни служби а не српски и толку ништо повеќе но одеднаш почнаа да се мешаат баби и жаби и си продолжив да си правам муабет и да го кажувам своето мислење и своите ставови. Бидејки ова е форум без цензура и без граници и плурализам на мислења .

Благодарам.
08-01-2011, 08:04 PM
Reply
СРБИН
Unregistered

 
#99

(08-01-2011, 07:47 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Србине, "млатиш празну сламу", со цел да ги изманипулираш чиатчите. Горан постави прашања, јас му одговорив. Во тие одговори нема ништо нејасно, ниту пак било кој добронамерен човек може да ги протолкува како што тоа го правиш ти.

НЕЗНАМ СО ШТО СУМ ЗЛОНАМЕРЕН ВО ТОА ШТО ГО ПИШАВ
Или можеби нетребаше да го пишам тоа што го знам и те молам кажи со што манипулирам нели овде секој може да го каже своето мислење
не е фер а мислам дека не е ни ЧЕСНО да ме етикетираш како манипулатор без да пишеш со што манипулирам
08-01-2011, 08:18 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(08-01-2011, 08:18 PM)СРБИН Wrote:
(08-01-2011, 07:47 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Србине, "млатиш празну сламу", со цел да ги изманипулираш чиатчите. Горан постави прашања, јас му одговорив. Во тие одговори нема ништо нејасно, ниту пак било кој добронамерен човек може да ги протолкува како што тоа го правиш ти.

НЕЗНАМ СО ШТО СУМ ЗЛОНАМЕРЕН ВО ТОА ШТО ГО ПИШАВ
Или можеби нетребаше да го пишам тоа што го знам и те молам кажи со што манипулирам нели овде секој може да го каже своето мислење
не е фер а мислам дека не е ни ЧЕСНО да ме етикетираш како манипулатор без да пишеш со што манипулирам

Како не сум напишал што манипулираш. Ти напишав точка по точка. Еве линк до постот:
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...8#pid29668

Туку уште чекам да ми дадеш цитат каде јас сум напишал дека ќе формираме влада.


П.С.
јас не реков дека ти чекаш трета опција, туку дека според анкетите 50% од населението не дава поддршка на постоечките политички опции.
(This post was last modified: 08-01-2011, 08:23 PM by Душан Јордан Петровски II.)
08-01-2011, 08:21 PM
Reply