Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЗА КОГО Е ГРУПАЦИЈАТА ?????
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote: [Image: 23083_100000142092818_6315_q.jpg]Makedon Makedonski:

Групација Дисиденти
Едноставно би ги замолил администраторите на Групација Дисиденти да кажат отворено за чии интереси работат: Дали за А1 и Велија Рамковски, Дали само за СДСМ или само за Бранко или за кој и да било некој друг - само нека кажат отворено затоа што немаме многу време да се занимаваме читајќи секакви глупости и - или да останеме пријатели на страницава или да се исклучиме. Пријатна вечер на сите чесни и искрени во душа Македонци, без разлика на кого припаѓаат.Quote:Групација Дисиденти

Сите оние кои патриотизмот го поимаат како слепа послушност кон лидсерот на партијата, дали тоа бил Грујо, Бранко, Љубе .... незнаат и неможат да го препознааат онаа што го застапува ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ а тоа е: ВЕРНОСТА кон ИДЕАТА на ВМРО и ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКИОТ ИНТЕРЕС .


Quote:[Image: 23083_100000142092818_6315_q.jpg]Makedon Makedonski


Добро. Убаво што тргна муабетот. Сега сте на ред да кажете искрено кој од сите тие што ги споменавте најмногу ви се допаѓа и за кого сте. За кого мислите дека е најчесен и дека е најдобар за Македонија. Сите ние знаеме дека нема идеален, но сепак има подобар од добриот и полош од лошиот. Ве молам, вие сте сега на ред.


Quote:Групација Дисиденти

Од напишаното требеше да разберете дека никој не ни се допаѓа. Сите споменати во ниеден момент не ги штителе ИДЕАЛИТЕ на ВМРО а со тоа и МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ.
Се ова што ни се нуди во овие 20 години е дело на УДБА, се надевам знаете за чии ...интереси работи УДБА , затоа нема помалку полош или подобар од подобриот.


Quote:Zoran Vitanov

Последново е ГОЛА ВИСТИНА, за кое јас лично можам да посведочам


Quote:Групација Дисиденти

Големо задоволсто е кога бивш функционер ( се извинувам ако грешам , ако и сега сте функционер) ке напише вакво нешто. Задовоството е од две причини: првата е дека во Македонија сепак има луѓе на кои практикувањето на власта не им го одземало чувството за МАКЕДОНСКИ над лични интереси. Втората, храброста да се каже вистната за УДБА и нејзиното влијание врз МАКЕДОНСКОТО ОСАМОСТОЈУВАЊЕ.
28-11-2010, 03:13 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#2

Машала...се зголемува членството на Групацијата ...макар и на ниво на симпатизери или истомисленици YeaYeaYeaJeeeJeeeJeee
28-11-2010, 08:49 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#3

Навистина би било ферски да се каже барем кој размислувања односно со која партија(личност) најмногу се препознава
Дали со тоа што бачев НДМ дава колумни за котле е ваш близок ?и би го подржале на избори или пак некој друг ?
Инаку честитки за форумот баш е супер и многу работи ги има што не можеш да ги најдеш на друго место и bwe да се научи нешто но боде во очи преголемата либералност со татарите и нивните постови по историјаIcon_wink
Pishtoldzija
29-11-2010, 08:28 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

(29-11-2010, 08:28 AM)goran16ta Wrote: Навистина би било ферски да се каже барем кој размислувања односно со која партија(личност) најмногу се препознава
Дали со тоа што бачев НДМ дава колумни за котле е ваш близок ?и би го подржале на избори или пак некој друг ?
Инаку честитки за форумот баш е супер и многу работи ги има што не можеш да ги најдеш на друго место и bwe да се научи нешто но боде во очи преголемата либералност со татарите и нивните постови по историјаIcon_wink


Of-topic
Goran16ta, добредојде на форумов ти пожелувам од екипата на Котле. По прашањето кого ке подржиме или кого подржуваме ние сме многу јасни: ке ја подржиме онаа партија која ке биде најблиска до нашите ставови по прашање на решението на спорот со името, по прашање на спроведувањето на резолуцијата на ЕУ за осуда назлоделата на комунизмот.
Воведување на цензура на историја ке му наштети на имиџот кој форумот го гради а тоа е:Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи! Ние мислиме дека оној кој навистина се чувствува Македонец ниедна пропаганда неможе да го поколеба или да му го загрози тоа чувство. Уште една многу битна работа, со нецензурирањето на онаа што го нудат Бугарите ја побиваме нивната теза дека заради цензурата несме си ја "знаеле историјата" и зато коминтерната не помакедончила.
29-11-2010, 09:16 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Makedon Makedonski


Верувам дека тоа последнтро ваше напишано е точно, но вие, всушност, сега, како што се гледа и од текстот, се борите против се што е во Македонија. Онеправдани во минатото и денес лути на тоа на секого, ја правите можеби вашата прва грешка - грешка кон Македонија и кон секој Македонец, па и кон мене лично. Без навреда кон никому само би ја споменал македонската пословица: Ако не можеш по магарето - удри по самарот. Што ли сме ние обичните сегашни луѓе Македонци виновни за тоа што ви се случило. Ние сме сега самарот?


Quote:Zoran Vitanov


За да ја продолжиме дебатата, би сакал да знам со кој зборувам. Она што најмногу и штети на Македонија, се САМОДЕКЛАРИРАНИ ПАТРИОТИ. А твојот ник звучи токму така.


Quote:Dejan Boskovski

moe subjektivno mislenje e deka"samostojnosta" na makedonija e iluzija,bidejki makedonija do sega ne izlegla od sferata na vlijanie na
belgrad.takanarecenata samostojnost dojde vo vreme koga srbija vleze vo megjunarodna izolacija i embrago ...i sluzese kako poligon za perenje belgradski pari.ke pocnam da veruvam vo samostojnost togas koga ke pocne da se sproveduva koridorot 8.se dotogas,takanarecenata samostojnost za mene ke e samo tresenje na prazna slama


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски-


Господине Македон, велите дека верувате во ова:
"Се ова што ни се нуди во овие 20 години е дело на УДБА, се надевам знаете за чии интереси работи УДБА , затоа нема помалку полош или подобар од подобриот".

Значи се слагатe со констатцијата дека УДБА е креатор на се во овие 20 години, креатор и на власта и на опозицијата. Нашата критика е уперена, ако добро и добронамерно не читате и во партиите соберени околу Груевски и во опзицијата соберени околу Бранко Црвенковски. А тоа ке се сложите не е Македонија. Нашата "борба" против УДБА и нејните инсталации во Македонија не е заради нашата "лутина "за онеправданоста во минатото"zdravo
. Никој од нас нема намера да се врати во Македонија за да земе учество во власта. Се што правиме е само од една причина: онаа што но и се случи нам и на уште илјадници Македонци да бидеме казнети заради поинакво мислење за Македонија да не се случи повеке на никој, ние се залагавме за Обединете, Суверена и Самостојна Македонија, се залагавме и се залагаме и за поинакво уредување, сакавме деократска држава каде секој ке може да си го каже мислењето, идеолошката определба без опасност да биде казнет.


Quote:Dušan Petrovski


izvadok od edna od kolumnite na Grupacijata:

Спротивно на популарната линија на толкување дека Глигоров, Црвенковски и компанија се решија за независност поради желбата да им ја украдат славата на вистинските поборници за незавсност, вистина...та е дека тоа се стори чисто заради стратегиските потреби на Белград. Значи власта во Македонија во клучните денови од 1991-1992 година својата агенда ја темелеше строго врз желбите и потребите на матицата од Србија. Тие играа на музиката што им ја свиреа Лесковачките Цигани.
Откако распадот на СФР Југославија стана неминовен, тајните служби на Црвената Буржоазија во Југославија – КОС и УДБА подготвија и почнаа да ја спроведуваат Оперативната Акција “ОПЕРА” (во Хрватска “ЛАБРАДОР”). Бидејќи “ОПЕРА” е веќе анализарана нема многу да се задруваме на нејзините методи, туку цел ќе ни се резултатите на Акцијата.

Значи, Глигоров, зетот на четничкиот војвода Стојан Мишев, кој во бугарско беше Бугарин, во српско Србин, ама никогаш Македонец, кој беше копук на Милошевиќ, и копуците на Глигоров во Македонија имаа определба дека "се боревме и ќе се бориме да се зачува југословенската заедница. Понекаде се мисли оти по референдумот Македонија ќе биде помалку заитересирана, а потоа и помалку ангажирана, за решавање на југословенската криза и за постигнување на меѓурепубличкиот договор. Би рекол напротив интензитетот на нашите напори ќе се зголеми, ќе бидеме многу активни во сите тие разговори и преговори, ќе направиме се' да дојде до договор меѓу републиките." Тоа беше не само нивната желба, туку и нивната цел, амбиција – зачувување на Југославија по секоја цена. Обидите за мирно постигнување на таа цел де факто завршија летото 1991 година со почетокот на воените судири во Словенија и Хрватска, а де јуре во доцната есен истата година со пропаѓањето на Хашките Преговори за “мирно решавање на југословенската криза”.

Војната на ЈНА против републиките “сепаратисти” Хрватска и Босна и Херцеговина почна да зема сериозен замав. Меѓународната заедница, како мерка да се спречи крвопролевањето изготви мерки за економски санкции и трговски ембарга против Југославија – која беше сметана за агресор против волјата на граѓаните на Хрватска и БиХ кои не сакаа повеќе да се дел од таа држава. Затоа и не треба да чуди “коинциденцијата” што македонската влада која до есента 1991 за жива глава не даваше да се прогласува македонска независност одеднаш сврте нов лист и нагло тргна кон барање на “меѓународно признавање” на независност.

Но, и тука работите не беа баш како што изгледаа: “Најновите збиднувања околу признавањето на независноста откриваат одделни недоречености, па дури и кај нас треба да се преиспита дали формално е направено се’ на планот на барањето на Македонија за признавање. Се јавуваат одделни земји кои велат дека Македонија легитимно не се претставила во однос на барањето за признавање или пак тоа го прави полуофицијално.” Никола Кљусев 18 декевмри 1991 година

...
Но тоа е само врвот на ледениот брег. Како што веќе спомнавме во минатата колумна, поради ембаргата и санкциите кои и’ се подготвуваа на Југославија, Милошевиќ итро донесе одлука официјално Македонија да стане посебно правно лице од Југославија, при што би се користела како линија на снабдување и финансирање на долгата војна која претстоеше. Гледано чисто објектвно, како стратегија тоа беше генијален потег. Затоа се донесе одлуката официјално Македонија да се дистанцира од СР Југославија и да бара меѓународно признавање како независна и самостојна држава. Така, во очите на меѓународната заедница Македонија делуваше како држава со амбиција да воспостави демократија и да му се придружи на остатокот од напредниот и ментално нормалниот свет. Притоа, меѓународната заедница кон Република Македонија имаше доброклон однос, па Македонските претпријатија можеа слободно да тргуваат со светот, а истовремено кон Македонија се сливаа стотици милиони долари финансиска помош како и долгорични поволни кредити за развиток.


Quote:Makedon Makedonski

Интересна и поддржана анализа.
пред 15 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа.


Quote:Makedon Makedonski

Се согласувам со администраторите, но сепак, во моментов не смееме многу да се расплинуваме, туку да го избереме помалото зло. да го отстраниме она што може да и нанесе на Македонија и на Македонците поголемо зло.
29-11-2010, 01:46 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#6

Quote:Групација Дисиденти ‎- Шакале: Македоне,
не си првиот, и сигурно нема да бидеш последниот кој од нас бара да се изјасниме која партија поддржуваме. Она што сакаме да го култивираме е дека Македонија е над сите партии и лидери. Така што, моментно најважното ни е... да ги воспоставиме стандардите кои треба да се очекуваат од македонските политичари и нивните партии.

Кога ќе дојде времето на избори, доколку некоја партија во Р Македонија, голема или мала има платформа која е во согласност со нашата визија за Македонија - платформа на национално едниство; платформа во која ќе има вистниско решение за спорот со името (низ кое Македонија нема да остане губитник); платформа која ќе гарантира целокупна Лустрација и платформа која ќе е финансиски одржлива (т.е. која ќе гарантира економски раст низ кој РМ ќе се крене над стандардите на ЕУ), тогаш ние ќе ја дадеме нашата поддршка на таа партија.

Додека, за Јанко Бачев некои од нас имаат високо мислење, за другите тој е непознат квантитет. Фактот дека неговите колумни се објавуаат на Котле, не значи наша автоматкса поддшка за неговата партија, бидејќи, наша замисла е да им дадеме прилика на сите партии (доколку се заинтересирани) да објавуваме текстови од нивни високи членови.
(This post was last modified: 29-11-2010, 04:04 PM by Solenik.)
29-11-2010, 04:03 PM
Reply
Србин во Македонија
Unregistered

 
#7

(29-11-2010, 01:46 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Makedon Makedonski


Верувам дека тоа последнтро ваше напишано е точно, но вие, всушност, сега, како што се гледа и од текстот, се борите против се што е во Македонија. Онеправдани во минатото и денес лути на тоа на секого, ја правите можеби вашата прва грешка - грешка кон Македонија и кон секој Македонец, па и кон мене лично. Без навреда кон никому само би ја споменал македонската пословица: Ако не можеш по магарето - удри по самарот. Што ли сме ние обичните сегашни луѓе Македонци виновни за тоа што ви се случило. Ние сме сега самарот?


Quote:Zoran Vitanov


За да ја продолжиме дебатата, би сакал да знам со кој зборувам. Она што најмногу и штети на Македонија, се САМОДЕКЛАРИРАНИ ПАТРИОТИ. А твојот ник звучи токму така.


Quote:Dejan Boskovski

moe subjektivno mislenje e deka"samostojnosta" na makedonija e iluzija,bidejki makedonija do sega ne izlegla od sferata na vlijanie na
belgrad.takanarecenata samostojnost dojde vo vreme koga srbija vleze vo megjunarodna izolacija i embrago ...i sluzese kako poligon za perenje belgradski pari.ke pocnam da veruvam vo samostojnost togas koga ke pocne da se sproveduva koridorot 8.se dotogas,takanarecenata samostojnost za mene ke e samo tresenje na prazna slama


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски-


Господине Македон, велите дека верувате во ова:
"Се ова што ни се нуди во овие 20 години е дело на УДБА, се надевам знаете за чии интереси работи УДБА , затоа нема помалку полош или подобар од подобриот".

Значи се слагатe со констатцијата дека УДБА е креатор на се во овие 20 години, креатор и на власта и на опозицијата. Нашата критика е уперена, ако добро и добронамерно не читате и во партиите соберени околу Груевски и во опзицијата соберени околу Бранко Црвенковски. А тоа ке се сложите не е Македонија. Нашата "борба" против УДБА и нејните инсталации во Македонија не е заради нашата "лутина "за онеправданоста во минатото"zdravo
. Никој од нас нема намера да се врати во Македонија за да земе учество во власта. Се што правиме е само од една причина: онаа што но и се случи нам и на уште илјадници Македонци да бидеме казнети заради поинакво мислење за Македонија да не се случи повеке на никој, ние се залагавме за Обединете, Суверена и Самостојна Македонија, се залагавме и се залагаме и за поинакво уредување, сакавме деократска држава каде секој ке може да си го каже мислењето, идеолошката определба без опасност да биде казнет.


Quote:Dušan Petrovski


izvadok od edna od kolumnite na Grupacijata:

Спротивно на популарната линија на толкување дека Глигоров, Црвенковски и компанија се решија за независност поради желбата да им ја украдат славата на вистинските поборници за незавсност, вистина...та е дека тоа се стори чисто заради стратегиските потреби на Белград. Значи власта во Македонија во клучните денови од 1991-1992 година својата агенда ја темелеше строго врз желбите и потребите на матицата од Србија. Тие играа на музиката што им ја свиреа Лесковачките Цигани.
Откако распадот на СФР Југославија стана неминовен, тајните служби на Црвената Буржоазија во Југославија – КОС и УДБА подготвија и почнаа да ја спроведуваат Оперативната Акција “ОПЕРА” (во Хрватска “ЛАБРАДОР”). Бидејќи “ОПЕРА” е веќе анализарана нема многу да се задруваме на нејзините методи, туку цел ќе ни се резултатите на Акцијата.

Значи, Глигоров, зетот на четничкиот војвода Стојан Мишев, кој во бугарско беше Бугарин, во српско Србин, ама никогаш Македонец, кој беше копук на Милошевиќ, и копуците на Глигоров во Македонија имаа определба дека "се боревме и ќе се бориме да се зачува југословенската заедница. Понекаде се мисли оти по референдумот Македонија ќе биде помалку заитересирана, а потоа и помалку ангажирана, за решавање на југословенската криза и за постигнување на меѓурепубличкиот договор. Би рекол напротив интензитетот на нашите напори ќе се зголеми, ќе бидеме многу активни во сите тие разговори и преговори, ќе направиме се' да дојде до договор меѓу републиките." Тоа беше не само нивната желба, туку и нивната цел, амбиција – зачувување на Југославија по секоја цена. Обидите за мирно постигнување на таа цел де факто завршија летото 1991 година со почетокот на воените судири во Словенија и Хрватска, а де јуре во доцната есен истата година со пропаѓањето на Хашките Преговори за “мирно решавање на југословенската криза”.

Војната на ЈНА против републиките “сепаратисти” Хрватска и Босна и Херцеговина почна да зема сериозен замав. Меѓународната заедница, како мерка да се спречи крвопролевањето изготви мерки за економски санкции и трговски ембарга против Југославија – која беше сметана за агресор против волјата на граѓаните на Хрватска и БиХ кои не сакаа повеќе да се дел од таа држава. Затоа и не треба да чуди “коинциденцијата” што македонската влада која до есента 1991 за жива глава не даваше да се прогласува македонска независност одеднаш сврте нов лист и нагло тргна кон барање на “меѓународно признавање” на независност.

Но, и тука работите не беа баш како што изгледаа: “Најновите збиднувања околу признавањето на независноста откриваат одделни недоречености, па дури и кај нас треба да се преиспита дали формално е направено се’ на планот на барањето на Македонија за признавање. Се јавуваат одделни земји кои велат дека Македонија легитимно не се претставила во однос на барањето за признавање или пак тоа го прави полуофицијално.” Никола Кљусев 18 декевмри 1991 година

...
Но тоа е само врвот на ледениот брег. Како што веќе спомнавме во минатата колумна, поради ембаргата и санкциите кои и’ се подготвуваа на Југославија, Милошевиќ итро донесе одлука официјално Македонија да стане посебно правно лице од Југославија, при што би се користела како линија на снабдување и финансирање на долгата војна која претстоеше. Гледано чисто објектвно, како стратегија тоа беше генијален потег. Затоа се донесе одлуката официјално Македонија да се дистанцира од СР Југославија и да бара меѓународно признавање како независна и самостојна држава. Така, во очите на меѓународната заедница Македонија делуваше како држава со амбиција да воспостави демократија и да му се придружи на остатокот од напредниот и ментално нормалниот свет. Притоа, меѓународната заедница кон Република Македонија имаше доброклон однос, па Македонските претпријатија можеа слободно да тргуваат со светот, а истовремено кон Македонија се сливаа стотици милиони долари финансиска помош како и долгорични поволни кредити за развиток.


Quote:Makedon Makedonski

Интересна и поддржана анализа.
пред 15 минути · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа.


Quote:Makedon Makedonski

Се согласувам со администраторите, но сепак, во моментов не смееме многу да се расплинуваме, туку да го избереме помалото зло. да го отстраниме она што може да и нанесе на Македонија и на Македонците поголемо зло.
ПРВО ДОБРО ВЕ НАЈДОВ бидејки се регистрирав пред околу 3 часа а форумов почнав да го читам од вчера по покана на групација дисиденти
со кои на фејзбук станав пријател
Е сега доколку ми дозволите би го кажал и моето мислење за се што прочитав до сега
па да почнам од почеток. Приметив дека во 90% од коментарите индиректно целата вина за глупостите кои и се случуваат на Македонија е винован УДБА (управа за државна безбедност и антитероризам) и КОС ( контра обавештајна служба ) и двете институции и припаѓаат на поранешна југословенска комунистичка држава а вие тоа сакате да го претставите дека се тоа служби на Србија што не е вистина подолу ќе наведам зошто
второ приметив дека нема Срби изгледа дека јас сум првиот кои коментираат на формските теми овде во котле но затоа скоро секој 5 е бугарски коментар
и трето приметив дека анализите за случувањата во Македонија ги даваат претежно Иселеници
Е сега прво и основно комунистичка југославија ја управуваа хрвати а не Срби и по автоматизам Србите немаат никаков удел во глупостите во Македонија ако не па овој слободниов дел на Македонија кој денес е независна и суверена држава е Српскиот дел од букурештанскиот договор и по која логика српските тајни служби денес или еве по падот на Милошевиќ би имале интерес во Македонија да се случува тоа што се случува или по која логика би дозволиле независност на Македонија за после да и работат позади грб за да се приклучи кон Србија? или можеби мислите дека бугарите и атињаните се попаметни од Србите па затоа недозволуваат Македонците дури ни да се декларираат како Македонци што не е случај со Србија бидејки во Србија од буџетот на дрќавата се подржува Македонскиот совет и Македонските здруженија но не само Македонските туку и на другите Малцинства а пример во бугарија не се дозволува ништо да ве потцетам дека бугарија дури не применува ни пресуда на меѓународен суд за прашањето на ОМО Илинден-Пирин а и за крај по која логика КОС и УДБА ќе дозволат пробугарски тип како Љубчо Георгиевски да биде премиер на Македонија?
Мое мислење за оваа тема УДБА МУДБА КОС РОС е само барање на оправдание за глупостите кои се случуваат во Македонија и исто така мислам дека се додека не се престане со тресење на нелогични глупост и со тоа да се бара оправдание за разни глупости во Македонија секогаш ќе биде вака.
Почитувани душегрижници од дијаспората вие кои цело време кукате дека не ви чинат Македонските власти без разлика кој е на власт би ви поставил неколку прашања
1. Со што тоа вие се борите за Македонија освен што кукате дека власта нечинела и дека зад власта стоела УДБА?
2. Што вие направивте за Македонија за да се ослободи од УДБАШИТЕ и да застане на свои нозе па да тргне напред?
3. Како е можно во дијаспората да има Македонци повеќе во Четнички и бугарски отколку во Македонските здруженија?
Верувам дека нема сега одма да кажете дека и јас сум УДБАШ а почисто зборам Македонски од половината тука.
Господа од дијаспората доколку незнаете што треба и како треба да и помогнете на Македонија еве ќе се потрудам да ви објаснам а вие кажете дали грешам или намерно ве лажам.
Како прво треба безразлика кој е на власт вие кои имате свои бизниси во странство кои сте на еден начин ГАЗДИ да отворите барем по едно погонче ако веќе не купувате некоја фабрика овде во Македонија ПОТОЧНО ДА ЗЕМЕТЕ ПРИМЕР ОД ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ ИЛИ ОД ИЛИЈА ГУШТЕРОВ тие двајца безоглед кој е на власт инвестираа сретства во Македонија дури Џорџ направи и медиум Телевизија која му носи повеќе зијан отколку ќар но тој и понатака инвестира
Кога секој едне Македонски бизнисмен од дијаспората би вложил по некој долар во Македонија тогаш би биле силни и моќни да одлучат кој треба да биде на чело на Македонија и тогаш нема да може УДБА како вие што кукате да го прави тоа што го прави но не на вас ви е подобро и поубаво да плукате по Македонсите власти и да зборите дека шиптарите добивале многу а од друга страна со шиптарски пари и шиптарски дознаки да се фалите дека според статистиката Македонската дијаспора со приватни дознаки во Македонија дала 1 милијарда евра а не се делат на шиптари од Македонија во дијаспората и на Македонци во дијаспората и никој негледа дека шиптарската дијаспора парите кои ги праќа во Македонија се очигледни дека шиптарите со тие пари купуваат Македонски имоти и градат палат а куќите на Макеедонските иселеници од толку многу што праќаат пари на своите блиски се пред распаѓање или можеби и за оваа состојба ви е виновна УДБА
Според мене ФАМАТА ЗА УДБА КОС И ОСТАНАТИТЕ ЗАВЕРИ ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ЈА ПРАВАТ ИСЕЛЕНИЦИ СО ПРОБУГАРСКИ ЧУВСТВА КОИ ПОПРВО ЌЕ ТРЕСАТ ГЛУПОСТИ И ЌЕ БАРААТ ОПРАВДАЊА ЗОШТО НЕМИСЛАТ НА МАКЕДОНИЈА И КОИ ОВДЕ НА ИНТЕРНЕТОВ СЕ ГОЛЕМИ МАКЕДОНЦИ И ЈАКИ ЈУНАЧИШТА А СЕ ПЛАШАТ ДА ДОЈДАТ И ДА ЈА ОПРАВАТ МАКЕДОНИЈА КАКО СЕКОЈА ЕДНА НОРМАЛНА ДИЈАСПОРА
ОПРАВЕТЕ СЕ И ПРЕСТАНЕТЕ ДА КУКАТЕ НИЕ ТУКА КОЛКУ МОЖЕМЕ ТОЛКУ ПРАВИМЕ И СОЗДАВАМЕ А ВИЕ ЦИЦИИ ЕДНИ АКО НЕ ВИ СЕ СВИЃА А НЕСАКАТЕ СО ПРСТ ДА МРДНЕТЕ ЗА ДА СЕ ПОПРАВИ БИЛО ШТО ПОПАМЕТНО БИ БИЛО ДА ЌУТИТЕ ОТКОЛКУ ДА БАРАТЕ ОПРАВДАЊА
ЈАС СУМ СРБИН ВО МАКЕДОНИЈА НО СУМ ПОГОЛЕМ ПАТРИОТ ЗА МАКЕДОНИЈА ОД СИТЕ ВАС НА КУПЧЕ ОД ДИЈАСПОРАТА БИДЕЈКИ ЈАС КАКО ПОЕДИНКА ИМАМ НАПРАВЕНО МНОГУ МНОГУ ПОВЕЌЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ОД ВАС
29-11-2010, 04:19 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#8

Србин, добредојде!
Иако ти е долг коментарот, ќе се обидам да реплицирам на скоро секоја точка. Првин, ќе апелирам то тебе, и сите други, граматиката и правописот да ги користиме што е можно повеќе, за да се разбереме подобро.

УБДА, КОС, СДБ, ДБК, ОЗНА, и не знам колку други имиња се променија на тајната полиција (знам и дека КОС е ва МО а УДБА на МВР). Клучното е што методите и целите на тие служби останаа не променети. Како онаа за волкот и руното. Дали србите или хрватите владееле со СФРЈ, не знам, но знам дека Белград беше главиот град на федерацијата и таму беа сместени сите административни и безбедносни центри. Знам и дека македонски досиеја има во Архив Југославије до 2006 г.

Причината заради која сметаме дека независноста на РМ беше сторена во српска полза е објаснета во една од нашите колумни. Во кратки црти, тоа е сторено за да може да се помага војната на Милошевиќ во БиХ и Хрватска. Го имаш извадокот во цитатот од Душан Петровски.

Околу твоите тврдења дека си поголем патриот од нас, тогаш: скидам ти капу. Ние не веруваме дека постои направа која е кантар на патриотизмот. Ова го имам напишано во неколку наврати, но, кога на човек не му го познаваш минатото, кога не му ги знаеш маките, не можеш да судиш за него така лесно, како што тоа го правиш ти. Ние сме гонети од 1944, па се до денешен ден од тајните служби (кои ги сменија сите букви во азбуката), имаме досиеја, а некои од нас и престој во Идризово - не заради криминал, туку заради идеологија за независна и демократска Македонија. Според она што го пишуваш ти, лесно може да се забележи дека никогаш не си ја почувствувал суровоста на тој систем кој нас не присили на избор: смрт или иселеништво. Немаме самоубиствени тенденции, па го одбравме второто (со надеж да дејствуваме позитивно од тука).

За Џорџ Атанасовски нема многу да коментирам, но се зборува дека има купено некоја фирма од Прилеп (Микрон, испавете ме ако грешам) само за да ја опустоши.

Понатаму, како да инвестираме во Македонија, кога нема основни услови да се стори истото. Премногу владее корупцијата, а и ако му згазнеш на ногата на некој близок до власата, отиде во мајчината.

Зошто мислиш дека пред да си заминеме не сме имале фирми во Македонија? За чудо, нашите бизниси таму пропаѓаа, додека раснеа на оние од типот на Влеија Рамковски, Ѕинго, Даравелски, Амди Бајрам... додека овдека, иако започнуваме со тешки хедикепи со јаскиот, парите, недостапност до кредити и слично, нашите бизниси успеваат.

Околу присаството на Бугари на форумот, околу тоа не можеме да сториме ништо. Тие си имаат право на избор како ќе си го минуваат времето, и доколку ова според нив е корисно, тогаш, бујрум. Наше мислење е дека ова што го работат тие е комплетно залудно, бидејќи, не само што не придобиваат следбеници, туку ствараат уште поголема одбојност кај нас Македонците.
29-11-2010, 05:08 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#9

Ah kakva mila kartinka samo... vliza srbina tuk i vednaga zapochva da napada "bugarite i bugarofilite", objavjava se za "pogolem patriot" (???) a makedoncheto kakvo mu otgovarja? " ne be bate, ne sum bugarofil, be bate..."

Srbine, prichinata da pishat tolkova mnogo Bulgari tuk znaesh li koja e? Tova, che nema cenzura. Na vas srbite i srbofilite nekoj da vi e zabranil da pishete? Ne. No pri vas problema e drug, a imenno tova, che vie v svobodna sreda prosto ne mozhete da vireete...
29-11-2010, 05:36 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#10

(29-11-2010, 05:36 PM)realkpolitik Wrote: Ah kakva mila kartinka samo... vliza srbina tuk i vednaga zapochva da napada "bugarite i bugarofilite", objavjava se za "pogolem patriot" (???) a makedoncheto kakvo mu otgovarja? " ne be bate, ne sum bugarofil, be bate..."

Srbine, prichinata da pishat tolkova mnogo Bulgari tuk znaesh li koja e? Tova, che nema cenzura. Na vas srbite i srbofilite nekoj da vi e zabranil da pishete? Ne. No pri vas problema e drug, a imenno tova, che vie v svobodna sreda prosto ne mozhete da vireete...

Заради ваквиот говор избегнувам да дискутирам со Бугарите на Форумот. Премногу сте дрски.
Каде виде "бате"? А не сме бугараши!!

Реал, разликата меќу тебе и Србин е ден и ноќ. Тој е Македонец од српско поктекло. Жител на Р Македонија. Јас сум поранешен жител на РМ. Во случајов Србин е најзасегнатиот за она што се случува во Македонија, додека ти немаш никаква врска со таа држава.
29-11-2010, 05:53 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#11

(29-11-2010, 05:53 PM)Solenik Wrote:
(29-11-2010, 05:36 PM)realkpolitik Wrote: Ah kakva mila kartinka samo... vliza srbina tuk i vednaga zapochva da napada "bugarite i bugarofilite", objavjava se za "pogolem patriot" (???) a makedoncheto kakvo mu otgovarja? " ne be bate, ne sum bugarofil, be bate..."

Srbine, prichinata da pishat tolkova mnogo Bulgari tuk znaesh li koja e? Tova, che nema cenzura. Na vas srbite i srbofilite nekoj da vi e zabranil da pishete? Ne. No pri vas problema e drug, a imenno tova, che vie v svobodna sreda prosto ne mozhete da vireete...

Заради ваквиот говор избегнувам да дискутирам со Бугарите на Форумот. Премногу сте дрски.
Каде виде "бате"? А не сме бугараши!!

Реал, разликата меќу тебе и Србин е ден и ноќ. Тој е Македонец од српско поктекло. Жител на Р Македонија. Јас сум поранешен жител на РМ. Во случајов Србин е најзасегнатиот за она што се случува во Македонија, додека ти немаш никаква врска со таа држава.

Suzhaljavam, no njama kak da reagiram po drug nachin na takava grozna gledka. A po vaprosa za tova koj kakva vruzka ima procheti otnovo posta na srbina, kojto ne samo napada "bugari i bugarofili", no i namesva mojata darzhava Bulgaria, govori za omo ilinden i t.n.
29-11-2010, 06:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(29-11-2010, 04:19 PM)Србин во Македонија Wrote: ПРВО ДОБРО ВЕ НАЈДОВ бидејки се регистрирав пред околу 3 часа а форумов почнав да го читам од вчера по покана на групација дисиденти
со кои на фејзбук станав пријател
Е сега доколку ми дозволите би го кажал и моето мислење за се што прочитав до сега па да почнам од почеток. Приметив дека во 90% од коментарите индиректно целата вина за глупостите кои и се случуваат на Македонија е винован УДБА (управа за државна безбедност и антитероризам) и КОС ( контра обавештајна служба ) и двете институции и припаѓаат на поранешна југословенска комунистичка држава а вие тоа сакате да го претставите дека се тоа служби на Србија што не е вистина подолу ќе наведам зошто
второ приметив дека нема Срби изгледа дека јас сум првиот кои коментираат на формските теми овде во котле но затоа скоро секој 5 е бугарски коментар и трето приметив дека анализите за случувањата во Македонија ги даваат претежно Иселеници


Добредојде на форумов, јас бев тој што побарав пријатеслство со тебе. Откако го прожитав твојот прв пост уште подраго ми е што побарав пријателство. На твојот пост ке се обидам да одговорам аргуметирано.
Во постов ке се задржам исклучиво на периодот 1990 година до денеска.
Да тргенеме по ред. Оваа изјава на Андов ја потврди Гошев а Глигоров во својата изјава по повод оваа твредње на Aндов воопшто не ја демантираше.
Quote:Останува до денес необјасниво прашањето , како и зошто дојде до така радикален раскин помеѓу меѓу состав на новата Влада избрана од првиот повеќепартиски парламент и резултатите од повеќепартиските избори? Кои беа факторите што одлучија да се формира Влада наспроти барањата и на тогаш важечкиот Устав!.Како главен потфат во процесот на создавање на таа Влада, останува одбивањето на тогашниот претседател на државата Киро Глигоров да го даде мандатот на кандидатите за премиер што беа предложени од ВМРО-ДПМНЕ, која имаше најголем број на пратеници. Во недостаток на аргументирани одговори на тоа прашање, го земам за точно кажувањето на еден од нашите најпознати и најспособни разузнавачи во една од емисиите “ Во центарот“, на новинарот Васко Ефтов. Во слободна интерпретација, таа личност рече дека одлуката за таа постапка на Глигоров му била сугерирана од Белград.
По линија на органите на власта никој од Белград немал право да даде таква сугестија, бидејки таа мора да биде јавна и за неа ќе се дознае, а во тој случај ќе биде и неуспешна. Со оглед на искуството на изворот кој го спомнувам овде, останува да претпоставам дека таа сугестија од Белград на Глигоров дошла преку тајните служби. За Глигоров да ја прифати таа сугестија, тој морал да има причини. Морал да знае со каква моќ тука кај нас, во тоа време располагале тајните служби, за да чувствува обврска да се држи до сугестијата, а и за да биде сигурен дека ќе успее потфатот. . Меѓутоа, ако Глигоров прифатил сугестија од Белград , на кого да го даде мандатот, најверојатно тој добил и друга сугестија-на кого да го даде мандатот.


Се наметнува прашање по која основа решението за состев на владата на Глигоров му е сугерирано од Белград.
29-11-2010, 07:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(29-11-2010, 04:19 PM)Србин во Македонија Wrote: Е сега прво и основно комунистичка југославија ја управуваа хрвати а не Срби и по автоматизам Србите немаат никаков удел во глупостите во Македонија ако не па овој слободниов дел на Македонија кој денес е независна и суверена држава е Српскиот дел од букурештанскиот договор и по која логика српските тајни служби денес или еве по падот на Милошевиќ би имале интерес во Македонија да се случува тоа што се случува или по која логика би дозволиле независност на Македонија за после да и работат позади грб за да се приклучи кон Србија?Србија ја призна Македонија 08.04.1996 година.

Но, вистината е дека мирното отцепување на Македонија беше еден голем театар – а театарот во кој дијалгот се пее се вика ОПЕРА

Но тоа е само врвот на ледениот брег. Како што веќе спомнавме во минатата колумна, поради ембаргата и санкциите кои и’ се подготвуваа на Југославија, Милошевиќ итро донесе одлука официјално Македонија да стане посебно правно лице од Југославија, при што би се користела како линија на снабдување и финансирање на долгата војна која претстоеше. Гледано чисто објектвно, како стратегија тоа беше генијален потег. Затоа се донесе одлуката официјално Македонија да се дистанцира од СР Југославија и да бара меѓународно признавање како независна и самостојна држава. Така, во очите на меѓународната заедница Македонија делуваше како држава со амбиција да воспостави демократија и да му се придружи на остатокот од напредниот и ментално нормалниот свет. Притоа, меѓународната заедница кон Република Македонија имаше доброклон однос, па Македонските претпријатија можеа слободно да тргуваат со светот, а истовремено кон Македонија се сливаа стотици милиони долари финансиска помош како и долгорични поволни кредити за развиток.
29-11-2010, 08:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

(29-11-2010, 04:19 PM)Србин во Македонија Wrote: или можеби мислите дека бугарите и атињаните се попаметни од Србите па затоа недозволуваат Македонците дури ни да се декларираат како Македонци што не е случај со Србија бидејки во Србија од буџетот на дрќавата се подржува Македонскиот совет и Македонските здруженија но не само Македонските туку и на другите Малцинства а пример во бугарија не се дозволува ништо да ве потцетам дека бугарија дури не применува ни пресуда на меѓународен суд за прашањето на ОМО Илинден-Пирин а и за крај по која логика КОС и УДБА ќе дозволат пробугарски тип како Љубчо Георгиевски да биде премиер на Македонија?

Во Македонија се регистрирани многу српски друштва и тоа треба да го има и државата Македонија треба да ги помага финансиски. Но се регистрирани и неколку српски политички партии во Македонија.

Изјава на една од регистрираните партии:

Quote:ДПСМ Куманово ФОРУМ МЛАДИХ


Покрет за Српске земље под окупацијом!!!!


Борба за повратак Српских територија у Хрватској ,Босни, Македонији, Косову, Црној гори и борба за очувањe Српске Војводине! Да сачувамо ћирилично писмо! Да Србија напокон постане монархија да јој се вра...Quote:nedelja, 25. okt 2009, 08:00 -> 00:59

Obeležena godišnjica Kumanovske bitke

Najznačajnika bitka Prvog balkanskog rata odigrala se u kumanovskoj dolini 21. i 22. oktobra 1912. godine.

Srpska vojska pobedila je tada nadmoćnije turske trupe i posle više od pet vekova donela slobodu srpskim oblastima.

Spomenik kumanovskim junacima, rad istaknutog srpskog arhitekte Momira Korunovića, podignut je 1937. godine, a pet godina kasnije većim delom su ga uništile bugarske okupacione trupe.

U kripti spomenika položeni su posmrtni ostaci više stotina srpskih junaka stradalih u Kumanovskoj bici.
Извор РТСрбија

Само ке споменам дека Јован Вранишковски беше финансиран од владат на Србија дале уште го финансираат незнам.

Нели зборуваме и се залагаме за почитување на индивидуални права, Љупчо
не се секјавам да издаде повик, за ослободување во негов случај на Бугарските земји, како што го стори ДПСМ.
29-11-2010, 10:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Мое мислење за оваа тема УДБА МУДБА КОС РОС е само барање на оправдание за глупостите кои се случуваат во Македонија и исто така мислам дека се додека не се престане со тресење на нелогични глупост и со тоа да се бара оправдание за разни глупости во Македонија секогаш ќе биде вака.
Почитувани душегрижници од дијаспората вие кои цело време кукате дека не ви чинат Македонските власти без разлика кој е на власт би ви поставил неколку прашања
1. Со што тоа вие се борите за Македонија освен што кукате дека власта нечинела и дека зад власта стоела УДБА?
2. Што вие направивте за Македонија за да се ослободи од УДБАШИТЕ и да застане на свои нозе па да тргне напред?
3. Како е можно во дијаспората да има Македонци повеќе во Четнички и бугарски отколку во Македонските здруженија?
Верувам дека нема сега одма да кажете дека и јас сум УДБАШ а почисто зборам Македонски од половината тука.
Господа од дијаспората доколку незнаете што треба и како треба да и помогнете на Македонија еве ќе се потрудам да ви објаснам а вие кажете дали грешам или намерно ве лажам.
Како прво треба безразлика кој е на власт вие кои имате свои бизниси во странство кои сте на еден начин ГАЗДИ да отворите барем по едно погонче ако веќе не купувате некоја фабрика овде во Македонија ПОТОЧНО ДА ЗЕМЕТЕ ПРИМЕР ОД ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ ИЛИ ОД ИЛИЈА ГУШТЕРОВ тие двајца безоглед кој е на власт инвестираа сретства во Македонија дури Џорџ направи и медиум Телевизија која му носи повеќе зијан отколку ќар но тој и понатака инвестира
Кога секој едне Македонски бизнисмен од дијаспората би вложил по некој долар во Македонија тогаш би биле силни и моќни да одлучат кој треба да биде на чело на Македонија и тогаш нема да може УДБА како вие што кукате да го прави тоа што го прави но не на вас ви е подобро и поубаво да плукате по Македонсите власти и да зборите дека шиптарите добивале многу а од друга страна со шиптарски пари и шиптарски дознаки да се фалите дека според статистиката Македонската дијаспора со приватни дознаки во Македонија дала 1 милијарда евра а не се делат на шиптари од Македонија во дијаспората и на Македонци во дијаспората и никој негледа дека шиптарската дијаспора парите кои ги праќа во Македонија се очигледни дека шиптарите со тие пари купуваат Македонски имоти и градат палат а куќите на Макеедонските иселеници од толку многу што праќаат пари на своите блиски се пред распаѓање или можеби и за оваа состојба ви е виновна УДБА
Според мене ФАМАТА ЗА УДБА КОС И ОСТАНАТИТЕ ЗАВЕРИ ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ЈА ПРАВАТ ИСЕЛЕНИЦИ СО ПРОБУГАРСКИ ЧУВСТВА КОИ ПОПРВО ЌЕ ТРЕСАТ ГЛУПОСТИ И ЌЕ БАРААТ ОПРАВДАЊА ЗОШТО НЕМИСЛАТ НА МАКЕДОНИЈА И КОИ ОВДЕ НА ИНТЕРНЕТОВ СЕ ГОЛЕМИ МАКЕДОНЦИ И ЈАКИ ЈУНАЧИШТА А СЕ ПЛАШАТ ДА ДОЈДАТ И ДА ЈА ОПРАВАТ МАКЕДОНИЈА КАКО СЕКОЈА ЕДНА НОРМАЛНА ДИЈАСПОРА
ОПРАВЕТЕ СЕ И ПРЕСТАНЕТЕ ДА КУКАТЕ НИЕ ТУКА КОЛКУ МОЖЕМЕ ТОЛКУ ПРАВИМЕ И СОЗДАВАМЕ А ВИЕ ЦИЦИИ ЕДНИ АКО НЕ ВИ СЕ СВИЃА А НЕСАКАТЕ СО ПРСТ ДА МРДНЕТЕ ЗА ДА СЕ ПОПРАВИ БИЛО ШТО ПОПАМЕТНО БИ БИЛО ДА ЌУТИТЕ ОТКОЛКУ ДА БАРАТЕ ОПРАВДАЊА
ЈАС СУМ СРБИН ВО МАКЕДОНИЈА НО СУМ ПОГОЛЕМ ПАТРИОТ ЗА МАКЕДОНИЈА ОД СИТЕ ВАС НА КУПЧЕ ОД ДИЈАСПОРАТА БИДЕЈКИ ЈАС КАКО ПОЕДИНКА ИМАМ НАПРАВЕНО МНОГУ МНОГУ ПОВЕЌЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ОД ВАС


Наместо да го кометирам погоре напишаното ке ви понудам две работи:
Првата: Зошто македонските досиеа водени и после 1990 година ИЛИ ПОПРЕЦИЗНО ПО ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО, СЕ НАВОЃААТ ВО БЕЛГРАД


Quote:Зошто нема лустрација?

Досијета на главните кодоши и на кодошените се во Белград!Зборуваме за кодоши и соработници, сакаме да ги откриеме и "казниме" за нивната активност. Дотука, декларативно, се е вред и е на патот кон ЕУ и почитувањето на резолуцијата за осуда на комунизмот. Ама, едно големо, ама, тоа треба да го сторат луѓе кои им давале налози и за чии кариери и идеологии, соработниците кодошеле.
За да се осигураат налогодавачите дека раката на правдата нема да стаса до нив, тие за да го спроведе законот за лустрација избраа самобендисан шутрак, кој за да ја покаже самобендисаноста се обидел како глумец, балетан, боксер и никаде не успеал. Обично таквите нарциси ги ангажира србокомунистичката тајна полиција. Дали овој нашиов шутрак е ангажиран од нив не сум 102% сигурен, ама неми се верува дека е случајност одењето во политика на таков нарцис и времето кога е влезен во политиката.
Но, налогодавачите не би биле налогодавачи и во Караѓорѓево и во Титово и во Кирово време ако не биле претпазливи, па затоа донесоа и закон дека лустрација ќе нема по 1991 година. Наводно, 1991 година е избран демократ над демократите и донесен е демократски устав над уставите......

И сосема за крај. Овој имеил што го пренесувам во целост не е чудо над чудата, туку реална вистина за тоа кој се уште и како се грижи за нас:

From: arhivyu@eunet.rs
To: jordanpetrovski@hotmail.com
Subject: Re: dosije
Date: Tue, 1 Dec 2009 15:08:24 +0100

U vezi sa Vašim pismom od 30. novembra 2009. godine, obaveštavamo Vas da je potrebno da nam dostavite dopunu podataka koje tražite, gde ste bili zaposleni, zanimanje i dr, kako bi smo nastavili sa istraživanjem i dostavili Vam informaciju o traženom dosijeu ukoliko se nalazi u našim fondovima. Takođe Vas obaveštavamo da Arhiv Jugoslavije poseduje arhivsku građu od 1918. godine do 2006. godine i to uglavnom građu centralnih državnih organa.

V.D. DIREKTORA

Miladin Milošević

Второто прашање кои беа ИНТЕРЕСИТЕ НА GENEX ДА ГО ФИНАНСИРA ВМРО ДПМНЕ. Се надевам знаете кои стои зад GENEX.
29-11-2010, 11:14 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#16

(29-11-2010, 04:19 PM)Србин во Македонија Wrote: ПРВО ДОБРО ВЕ НАЈДОВ .......Of-topic
Србинe во Македонија, добредојде на форумот ти пожелува екипата на Котле.
01-12-2010, 03:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Колумнава на Никола Поповски ја постирав на оваа тема, имам впечаток дека колумната е "напишана од некој член на ГРУПАЦИЈАТА" а само е објавена под име на Поповски.Quote:Никола Поповски

Има ли дно?

Пропаѓањето на Македонија е процес во кој сите учествуваат. Некој повеќе, некој помалку


Не е најтешко пропаѓањето. Тоа понекогаш може да им се случи на сите. Најтешко е кога нема дно. Кога пропаѓањето, само по себе, секојдневно ги поместува границите на дното се' подолу и подолу и де факто се губи општата ориентација за тоа до каде може да стигне пропаѓањето. Секој во Македонија што мисли дека во процесот на пропаѓање лесно ќе ја утврди вината со тоа што со прст ќе покаже кон другите сериозно се лаже, и себеси и останатите. Пропаѓањето на Македонија е процес во кој сите учествуваат. Некој повеќе, некој помалку.

Најголема корист од дисперзијата на таа одговорност сега има власта. Таа успева постојано да се извлече од сопствената соло-одговорност. Соодветна штета има и опозицијата, која не е во состојба јасно и цврсто да ја лоцира и да ја закова одговорноста за пропаста директно на вратата на власта. Најголема штета, пак, имаат оние што не се ни ваму, ни таму, туку безнадежно седат во трупот на бродот што тоне во бескрајната темнина надолу. Таквите се многу.

Сегашната македонска владејачка структура, со своите опашки и сателити што паразитски кружат во нејзината криминализирана орбита, веќе ги исцица сите животни сокови за својот понатамошен опстанок. Дури и претера со цицање. Арогантно и бесрамно одзеде се' што можеше. Таа го достигна својот политички зенит и веќе е појдена кон своето губилиште. Пристигнувањето на дестинацијата е само прашање на време. Бегање нема. Откако ќе пристигне на своето губилиште, таа ќе биде принудена да помине и низ своето сопствено чистилиште. Тоа ќе биде болно искуство за многумина. Со леснотијата со која сега летаат новопоставените покриви од јавните болници, тогаш ќе летаат нечии глави. Егзекуцијата ќе биде брутална и тоа веќе може да се намириса во воздухот. Прашањето е само кој, кога и како ќе го направи тоа. Ако оваа тотално опиена власт и структурите што стојат во нејзините широки темели можат да го предвидат тоа, а тоа не е тешко, тогаш ќе мора брзо да реагираат пред да биде многу доцна за нив. Сопствениот терен треба да се исчисти брзо и ефикасно за да се добие нов моментум и да се ублажат неминовните последици.

Тоа сега може да се стори по примерот на брзото и ефикасно отстранување на г. Санадер од власта во Хрватска. Имено, време е силите што стојат зад и во средиштето на ВМРО-ДПМНЕ брзо и умно да реагираат за да се спречи најлошото за нив. Тие, ако веќе тоа сам не може да го види и понуди, треба брзо да реагираат и г. Груевски со најтесната екипа околу него да го испратат на малку поголем одмор некаде во тропските краишта. Сериозно нека се одмори од бавењето со политика во Македонија. Ако ВМРО-ДПМНЕ сака да опстои, тогаш треба радикално да се промени и преструктурира сега, кога мисли дека е на врвот и се чувствува силна. Треба да се најде решение, човек, лидер или лидерка што ќе ја поведе партијата по друг курс, се' до новите избори, и ќе се обиде да спаси барем нешто. Но да се разбереме, понатамошното опстојување на г. Груевски на чело на партијата и на Владата не значи дека тој со сигурност ќе ги изгуби наредните избори. Напротив. Се' укажува на тоа дека тој може да ги добие и наредните избори, но тоа не значи дека потоа нема да ја доведе Македонија во уште полоша состојба и дека процесот на пропаѓање нема уште позабрзано да продолжи. ВМРО-ДПМНЕ, гледана како партија со десетици илјади членови и стотици илјади свои гласачи, сега е пред сериозен тест на разбирање на сегашните и на идните потреби на сопствената нација. На оваа нација, едноставно, повеќе не и' се потребни сегашните лидери. Нацијата има потреба од промени. И без ваквите промени, еден ден, г. Груевски ќе мора да си замине од власта. Во неа и онака никој вечно не останал.

Во овој маѓепсан круг на вечен безизлез, г. Груевски веќе нема што ново да понуди. Во изминатите 4-5 години на врвот тој ги потроши сите свои адути и едноставно не успеа. Не е срамно тоа да се признае. Впрочем од 1998 година до денес тој само три и пол години не ја раководи оваа држава, а тоа е премногу време поминато во власта. Ова не е едноставна маалска игра на натпревар меѓу Грујо и Бранко, во кој тој е секогаш чекор пред него и секогаш го победува. Ова е многу повеќе од тоа. Се работи за два милиони граѓани и за нивните судбини. Се работи за нацијата и за нејзината перспектива. Иднината. Поради тоа, ако веќе нема доволно силна опозиција која ќе го реши проблемот со г. Груевски, тогаш тоа треба да го направи самото ВМРО-ДПМНЕ. Сепак, Македонија и луѓето во неа се поважни од нивната лична потреба и страст за владеење.

Од друга страна, опозицијата во Македонија со својата меѓусебна поделеност, суетност и неорганизираност изгледа прилично јадно. Во нејзините редови се наоѓаат голем број лидери што своевремено многу синхронизирано и со разбирање соработувале во владите на ВМРО-ДПМНЕ и г. Груевски или независно од него го потрошиле своето политичко „кредо“. Затоа опозицијата денес нема јасна фокусираност на своите активности, па на секои две недели ги менува целите, поради кои се појавува или поточно кажано парадира на улиците. Еднаш митингува, еднаш демонстрира или се бунтува, еднаш мирно маршира и се' така во недоглед и без успех трча зад власта. Всушност, со своето однесување, само придонесува за заедничкото пропаѓање. На нејзиното лидерство, исто така, има многу што да им се забележи. Постои реален впечаток дека лидерството на опозицијата со себе влечка некое многу тешко сидро кое постојано ја влече целата опозиција надолу и слично како и кај ВМРО-ДПМНЕ, не можат лесно да се ослободат од него. Затоа не треба да не' чуди што во земјава постојано се јавуваат нови политички партии што ќе се обидат да го потполнат празниот политички простор. Тие, можеби, стануваат и нужност. Кој би знаел? #
ИЗВОР
02-12-2010, 03:09 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#18

Znae da iznenadi Nikola Popovski visok funkcioner vo SDSM i vo politickiot zivot od 1990 pa navamu. Kolumnava samo e preterana koga se odnesuva na GRUEVSKI zas?-bi zaprasal nekoj so pravo e taka de arno zaradi 1998 koga SDSM gi zagubi parlamentarni izbori a ne go smeni LIDEROT svoj togasen i segasen BRANKO CRVENKOVSKI e pa da ke dade odgovor nekoj toa e vnatresna rabota na SDSM kako politicka partija AMA NE togas sega nema PRAVO nikoj da bara smena na NIKOLA GRUEVSKI od PREMIER i PRESEDATEL na VMRO-DPMNE se dodeka toj licno a so nego i partija ne dozivee PORAZ na sledni kakvi i da se PARLAMENTARNI ili PRESEDATELSKI izbori .

ODGOVOROT mnogu sramezlivo go dava NIKOLA POPOVSKI deka KAKO TOVAR sidro se vlece LIDEROT na SDSM koja e predvodnik na OPOZICIJA

E toa e kvakata , KVASECOT koj dava zivot na taka "losiot" NIKOLA GRUEVSKI e tokmu vo BRANKO CRVENKOVSKI i negovo zaminuvanje t.e ostanuvanje na celo na SDSM kako PARTIJA

COVEK koj doziveal se vo svoja politicka kariera i posle se da e na celo na PARTIJA i toa kako PENZIONER mora da e samo vo motiv da pomogne ne na svoja partija i na sebe(koj znae mozebi mora bas radi sebe)

So zaminuvanjeto na BRANKO CRVENKOVSKI se znae deka vo SDSM ke nastane KADROVSKO potonuvanje ama na slicni kako FRCKOVSKI SEKERINSKA JAKIMOVSKI a sigurno bi se dala sansa na nekoi kako N.POPOVSKI i nemu slicni ako gi ima megutoa zar nekoj normalen u SDSM e ubeden deka ke pobedi so BRANKO na sledni IZBORI a kako kandidat za PREMIER se spomenuva ZAEV koj go e namdasil i VELIJA u ALAS VERIS


Potoa VMRO-DPMNE so NIKOLA GRUEVSKI i PRERODBA i se sto e arno od 2006 ke moze da se realno pogleda i da loso go vidi NAROD vo MAKEDONIJA i glasa za podobra OPCIJA

Se dodeka na celo na SDSM e BRANKO CRVENKOVSKI so ekipata moze da se izredat takvi ko NIKOLA POPOVSKI so kolumni i iskrenosti i vistini deka po letanje na KROVOVI mora da letat i glavi , megutoa znae narod po 2002 deka licno toj BRANKO CRVENKOVSKI kako postapi so dadena doverba i kadrovi KOI gi BESE ISTOPORIL pokraj sebe u VRVOT

Taka da se po BRANKO CRVENKOVSKI ke e pojasno , ako na ova go znae odgovorot nekoj pa makar i NIKOLA POPOVSKI ne ke e loso da go KAZE zaradi MAKEDONIJA

DALI BRANKO CRVENKOVSKI so toa sto i pokraj se e na celo na SDSM ne ovozmozuva KOMOTNO VLADEENJE na NIKOLA GRUEVSKI a so toa sprecuva moznost za POBRZ napredok na MAKEDONIJA kon NATO i EU i resenie za IME

DALI kako NIKOLA GRUEVSKI demek koj poradi svoja narav i kakter nemu ne mu e ist i BRANKO CRVENKOVSKI pa zatoa sme tuka kaj sto sme

ZNACI samo podobar od BRANKO ke mu dade sansa na SDSM da e podobro i od VMRO-DPMNE so NIKOLA NA CELO

VAKA letajki krovovi na BOLNICI moze da se sluci da odleta i DRZAVATA a potoa za letanje na CII i da bilo GLAVI ne ke e vazno ni vredno MOJOT ODGOVOR i RESENIE e BRANKO CRVENKOVSKI se dodeka e toj na celo na SDSM moze i SRGAN KERIM da e na celo na VMRO-DPMNE ama BRANKO pak ke izgubi so se SDSM
02-12-2010, 08:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Се поприсутна е вознереност на одредени луѓе кои биле и се сеуште поврзани соструктурите на полоциско политичкото подземје. Вознемиреноста ескалира во моментот кога ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ упати протестно писмо до State Department и до Columbia Univesity заради дозволата Љубовир Фрчковски да влезе во САД и да одржи предавање за ДЕМОКРАТИЈА на Columbia Univesity.
Quote:Сомнителни типови – вистински дисиденти

Филип Петровски

Дисидентите некако најдоа организиран начин да се инфилтрираат во партиите, да ја продадат својата приказна...
Целиот текстQuote:Азилантот

Александар Даштевски

Во писмото што во весников го објави малку познатиот политички дисидент со низок степен на образование и на култура
Целиот текст


Quote:Етикетираме за да не аргументираме

Македонија ги наследи елитите и во отсуство на демократски дисиденти неизбежно ја наследи и нивната реторика - како на пример, „предавници“, „фашисти“, „патриоти“ итн. Тоа што овој начин на политичко убедување сé уште се употребуваа само покажува колку политичката култура во земјата дееволуира или во најдобар случај стагнира

Целиот текст


Откако го официјализиравме нашето работење преку Комитетот за Демократизација на Македонија паниката е многу голема. Има јавувања кај наши членови и делење на пријателски совети дека зборот ДИСИДЕНТИ мора да го исфрлиме од употреба. Зошто, што е лошо во зборот ДИСИДЕНТИ и зошто ке ни штети немаат објаснување...
03-01-2011, 04:27 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#20

(03-01-2011, 04:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Етикетираме за да не аргументираме

Македонија ги наследи елитите и во отсуство на демократски дисиденти неизбежно ја наследи и нивната реторика - како на пример, „предавници“, „фашисти“, „патриоти“ итн. Тоа што овој начин на политичко убедување сé уште се употребуваа само покажува колку политичката култура во земјата дееволуира или во најдобар случај стагнира

Целиот текст

Овој мој коментар "Нова Македонија" не сака да го објави:

Можеби недостатокот од "вистинските демократски дисиденти" се должи на вактот што медиумите, вклучувајќи ја и "Нова Македонија" немаат место за нив.
03-01-2011, 07:40 PM
Reply