Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 1.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od Kujnata na LJUBOMIRKA FRLJOTKOVIC-SERBEZOVSKA
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#61


Quote:Jordan Petrovski

Живораде пак го прескокнуваш НАЈБИТНОТО: македонските досиеа се во БЕЛГРАД до 2006 година. Документот сум го добил пред неколку години, да сум побарал сега, сигурно ке стоело 2009/2010 година.
Cо навредите само ја покажуваш беспомошноста и паниката која владее кај СРПСКИТЕ ИЗМЕЌАРИ.Quote:Dragi Trajkov

Јорде....1. За жалење си ! Се ти е помешано - и времето и просторот и луѓето - како Алиса во земјата на чудата си...За тебе - и 1918 г и 2006 г. и 2011 г. НО и ЈУ-Краљевината и СФРЈ и Р Македонија - СЕ ТИ Е ЕДНО ВРЕМЕ, ЕДЕН ПРОСТОР, ЕДНИ ИСТИ ЛУЃЕ ! И ИСТА СОЦИО-ЕКОНОМСКА СТРУКТУРА !...А бре НИШТО СЕ НЕМА ПРОМЕНЕТО - А ЗОШТО ?....ЈЕР ТУ СУ СРБИ "НЕБЕСКИ НАРОД - НАЈЈАЧИ, НАЈИНТИЛИГЕНТНИЈИ И СВЕ НАЈ-НАЈ " ....2. А бре ти нормален ли си бре ?!....Попусто за болг(в)арски настроеник те сметаме.. со упорното ти "се-посрбување", ти за Србите повеќе работа бркаш ! Арно ти вели Живко ТИ НИВНИ ИЗМЕЌАР ПОГОЛЕМ СИ "од нас". Интересно, СИТЕ ТАКА ПОЧНАВТЕ - Доста Димовска - ДИПЛОМИРАН МАРКСИСТ, ЉуБчо Георгиевски - ДИПЛОМИРАН ЈУГОСЛОВЕНСКИ КНИЖЕВНИК, Блаже Стојаноски - НАЈГОЛЕМ КОМУЊАР а ти - НАЈУСПЕШЕН КОМУЊАРСКИ БИЗНИСМЕН ! - И сега вие сте најголеми плукачи на тоа време и систем а нам - обичните граѓани на таа држава ни лепите етикети за КОМУЊАРСКО-сербска кауза ! Аферим !...Quote:Jordan Petrovski

ТраЈКОВСКИ, еве дел од документот:

"....Takođe Vas obaveštavamo da Arhiv Jugoslavije poseduje arhivsku građu od 1918. godine do 2006. godine i to uglavnom građu centralnih državnih organa"......

Јас несум виновен што Србија за Македонија има исти третман денеска како и 1918 година....

Вистинате не ви оди во прилог. Бадијала се обидувате со манипулации, дефокусирања од битното да ја сокриете улогата на Србија. Со тоа само повеке го потврдувате вашиот измеќарлак за Србија.
23-05-2011, 04:44 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#62

Во книгата на Орвел, "Фарма на Животните" главната борба меѓу свињата Наполеон и Снешко е околу власта. Едниот Снешко, има постигнато со протерување на лошиот господар,и има визија како фармата како да опстане без своите господари.
На спротивната страна се наоѓа свињата Наполеон, кого го интересила блудот, алкохолот својата власт ја држел со помош на бесни кучиња-кои тој ги издресирал да му бидат послушни. Но и тука му помогнале и овците кои само блееле "Сите сме еднакви но има некои поеднакви од сите."
Во оваа дискусија,ако може да се каже дискусија се водеше одлична дискусија. Наместо да се води дискусија за тоа што господин поранешен министер, претседателски кандидат го има изјавено за Бугарскиот весник "Фокус".
Во тоа интервју, самиот Фрчковски се има па и неговата партија СДСМ се преставува како супер-патриот, и го вели тоа што и неговиот шеф Бране го вели:Дека во времето на СДСМ во МАкедонија имало демократија и дека тие сакале да имаат добри односи со Бугарија.
Самите апостоли и бранители на ликот и делото на Фрчковски како овци го бранат нивниот шеф-Фрче. Додека овие овци, не се овци,туку бесни крвожедни питбули.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
23-05-2011, 05:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#63Quote:Zhivko Apostolovski

So sekoja tvoja poraka,Jordancho - bolvarsko izmekjarche, stavash TAPIJA (pechat-potvrda) na tvojot prekar Glupak. Koja e taa "vistina" koja ne ni odela vo prilog? Ne znam shto zemash za lekovi, ama ti pravat ogroma halucinacija i ti se javuvaat raznorazni "potvrdi" i "vistini."


Quote:Jordan Petrovski

Живораде,кај тебе непомага медицина, види тоа Аборџините ако имаат некој " врач" да ти помогне. Те фати паника ке умре УДБа, а толку убаво си живееше овие години како " патриотиште" и сега пред пензија ти падна маската , се виде вистината. Ти цел живот си бил српско измеќарче.

Демантирај го ова:

Македонските досиеа се во БЕЛГРАД до 2006 година. Документот сум го добил пред неколку години, да сум побарал сега, сигурно ке стоело 2009/2010 година.
Цо навредите само ја покажуваш беспомошноста и паниката која владее кај СРПСКИТЕ ИЗМЕЌАРИ.Quote:Zhivko Apostolovski

Se predavam, "Glupaci". :-) I' nema kraj na tvojata glupost. Ili, pak, e ludilo. Seedno. Ima edna narodna: od glupaviot/ludiot duri i pijaniot bega.


Quote:Jordan Petrovski

Живораде,твојата омилена служба која ме прогонувала мене, Блажо и уште неколку илајди ВИСТИНСКИ МАКЕДОНЦИ, била СРПСКА, ТОЈ ФАКТ НЕМОЖЕШ ДА ГО ПОБИЕШ и затоа "Беште ноге, усраќу вас". Се изглупиравте: ти, ТраЈКОВСКИ, Диневски, З.Божиновски, Т.Божиновски и уште неколку српски аргатчиња ... ве прежали УДБа, ве пушти низ канализација. Сега веке сите ке ја чувствуваат вашата српскокомуњарска смрдеа.

Македонските досиеа се во БЕЛГРАД до 2006 година.!!!!!!
24-05-2011, 01:49 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#64


Quote:Zhivko Apostolovski

Чија омилена служба бе ненормален? Толку ли си избеган од ѓонија? Каква “служба“ бараш кај некој што од ’60-те живее во Австралија, а ти кој си бил дел од таа служба (кодошел) и си заработувал дебело, без никакво чувство за срам расфрлаш ЛАЖНИ клевети кон други. А бе и животинките имаат поголемо чувство за срам од тебе.Quote:Dragi Trajkov

Јорде....1. А бе навистина си "отиден". Живко од 60-тите години на минатиот век е во Австралија а јас кога се растури ЈУ-федерацијата едвај имав 20 години а камо ли да сум бил службеник на нејните најдоверливи безбедносни служби.... ...2.Како Санчо Панса си, се бориш со некои невидливи ветерници. Гледаш нешто што никој не го гледа и само затоа оти - НИКОЈ ДОСЕГА НЕ ГО ДЕМАНТИРАЛ !....како да се демантира ГЛУПОСТ бре отиден еден. Кој нормален апаратчик би му праќал СЕ на Белград во 2006 г. (уште па тврдиш и денес 2011 г. !), кога Белград НИТУ ГО ПЛАЌА, НИТУ МОЖЕ ДА ГО НАГРАДУВА на било кој друг начин, НИТУ ПАК ВЕЌЕ АПАРТЧУКОТ Е ИСТ ( или испопензионирани, или изумрени, или испосменети со плурализмот или којзнае што се друго). Ако и имало на почетокот некоја тешка будала комуњарска и со такви идеали - и тоа заврши - времето на идеализмот е потонато сега е време на материјализам....и престани веќе, се поглупав си..


Quote:Jordan Petrovski

Српски измеќари: ЈАС ПРЕНЕСУВАМ ДОКУМЕНТ НА СРПСКА ДРЖАВНА ИНСТИТУЦИЈА. ТОЈ ДОКУМЕНТ НЕ Е ДЕМАНТИРАН до сега НИТУ ОД МАКЕДОНСКА НИТУ ОД СРПСКА СТРАНА а објавен е во печатот во Македонија. Тоа што вие дваица се обидувате да го негирате постоење на таков документ без аргументи, туку со навреди кон мене, зборува за кого работите, ЧИИ ИНТЕРЕСИ ШТИТИТЕ. Во нормален свет се суди по делата, вие следбениците и учениците на српскокомуњарските школи, судите според приказните изготвени во службените простории на УДБа.
24-05-2011, 01:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#65


Quote:Dragi Trajkov

Јорде......1. Велиш објавен во печатот во Македонија - Печатот ќе објавува се што му носи тираж - "тајни" служби, "тајни" масонски ложи, "тајни" докумети или љубови....се само да го носи белегот на ТАЈНОСТ и конспиративност.....Велиш документ на служба - Па од наводно СРПСКА ДРЖАВНА ИНСТИТУЦИЈА излегоа досиеја на Албанци-политичари "случајно" најдени по дворови па излезе дека се ЧИСТ ФАЛСИФИКАТ кој лесно се правел со малку компјутерска вештина. Впрочем тоа го потврдија оние од комисијата која барем е под влијание на твојот пријател од Архивот - љубител на татаро-азијатски гени...Quote:Jordan Petrovski

ТраЈКОВСКИ, убаво велиш:КОМИСИЈАТА ДОСИЕТА ГИ ПРОГЛАСИ ЗА ФАЛСИФИКАТ. ДОКУМЕНТОВ ДЕКА ДОСИЕТА ДО 2006 година се во БЕЛГРАД, СЕУШТЕ НИЕДНА ИНСТИТУЦИЈА НЕ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ФАЛСИФИКАТ. Причината е во тоа што документот е оргинален и веродостоен. Затоа службата користи аргати како тебе, Живорад, .... кои користејки навреди, манипулации, лаги ке се обидат барем кај оној дел од луѓето кој е сеуште убеден дека УДБа работела исправно да не се створи сомнеж и тие да почнат да размислуваат со своја глава.
24-05-2011, 08:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#66


Quote:Конфузија „на левици“


Љубомир Д. Фрчкоски


Љ. Д. Ф. - Тхе Греат! Фала ти Вале - сестро! Десет милиони евра да туриш за скулптура и да ти личи на опозиционер?! Пех, или Господ е голем! Ме утепаа пријателите зафркавање деновиве, драги мои: дека сум „готов“, дека сум останал без аргументи и сл. И, можеби, сум останал без зборови, секако! Енормната несоодветност на скулптурата, за бесмислата и за срамот од настанот што ќе го одредува градот во кој живеам и нацијата на која и припаѓам - јас се соочив само со вчудоневидена тишина, во себе!

Друго ме потресуваше деновиве, имено моралната корупка од министер за МВР, кој на децава кои протестираат им одговара дека се „политички“ барањата за нејзина оставка?! Па, какви да бидат? МВР прави најмалку 4 кривични дела во случајот на убиството на момчето: свирепо убиство од службено лице; обид за прикривање на убиство од убиецот со помош на три-четворица други службени лица (преместувањето на трупот и покривање со кеса во тревникот на МЕПСО); уништување на докази со поместување на телото; измама во информацијата до јавниот обвинител и истражен судија за што се работи бидејќи нивното неизлегување на увид е невиден скандал за случај на вакво тешко кривично дело; и, конечно, откако од првиот момент МВР знаело за што се работи, обид да се прикрие делото два дена по неговото случување (изјавите на министерот и портпаролот). После сево ова, безмилосно и морално долно се спинува опозициска политичка етикета на протестите на младите низ Скопје за да се избегне политичка и морална одговорност на функционерот! Во меѓувреме врие како во кошница.

Најтешките удари за слободата и за опозицијата се, всушност, токму пред нас, драги мои. Имено, ако моќната позиција на левицата по изборите СДСМ не ја операционализира во акција за борба за слободата и за рушење на проектот „уште една влада на ДПМНЕ со прислугата од ДУИ“, ќе биде самиот предмет на обработка и напад од најмалку две страни: од неговите внатрешни ренегати и од ДПМНЕ, од надвор. Ренегатите се, нормално, во обид за барање на свое место назад и секако во функција на операцијата на ДПМНЕ за префрлување на дебатата во делот на опозицијата и нејзините резултати. ДПМНЕ паѓа и само со помош на кражба на 100.000 гласа, пред се, од десницата (невидена репресија и купување гласови), се обидува да ја префрли топката на расправа на последиците од резултатот на изборите во опозицијата. Таа, патем, освои повеќе од двојното зголемување на нејзините гласови и пратеници. Тоа дополнето со преломување (51 спрема 49) на сите преброени гласови кон опозициските партии во однос на оние од власта, ДПМНЕ го чувствува како ситуација која треба да ја „менеџира“ со дрско негледање на реалноста и дополнителна репресија. Климата е преломена, но опозицијата нема да може да се токми со техниките на кражба на гласови и да се мери со ДПМНЕ. СДСМ извлече се од своите поддржувачи, повеќе од тоа се случува само кога другата страна се распаѓа, а не нормално губи. Дебатите и расправите колку е слаб и колку е лоша политиката на ДПМНЕ, рескираат да немаат ефект повеќе. Тие своето максимално го постигнаа. Дури и што кои гласаа за ДПМНЕ се убедени дека опозицијата е во право, но се плашат. Што во таква ситуација? СДСМ не смее да спие! Нема да ја остават да дреме и ги чека своите нови жолти маички! Се случува беснеење на репресија, апсења и расправи од типот „што ќе прави внатре со себе опозицијата?!“ Таа мора да одговори со жестока борба, со втренирување на борбеното ново мнозинство кое го има, за тоа власта и дава и повеќе од нормални поводи.
Опозицијата не смее да го остави скандалот со прислушување на политичкиот противник по изборите, да го води партијата на дотичниот. Тоа е политички скандал без преседан и узурпација на власта, која треба да заврши со кривичен прогон на сторителите на прекршувањето (а не на „братот“). Независно од обзирноста кон младите кои го организираат сами протестот за полициското убиството на момчето, тоа, сепак, е политичко прашање од системски карактер, кое опозицијата мора да го постави во контекст на укинување на причините за губење контрола врз овие параполициски сили и лудаци кои тепаат и убиваат наоколу. Нормално, СДСМ има и свои „мислители-прдители“, кои се пресреќни што има мали шанси СДСМ да составува влада со ДУИ и со ДПА. Просто, како да им паднал камен од плеќи.
И тие едвај чекаат да се врати „нормалата“ на либералното „тртљање“ од опозиција, со јаки поенти. Несогледувајќи дека дебатите дојдоа до „ѕид на плачот“. Тој не може само со дебати да се пресконе.

Потребна е политичка борба од нов интензитет и жестокост. Истата метода расправи кои ги нудат ренегатите за демократски реформи во партијата се погрешни - од проста причина што лошиот пример на „победничката ДПМНЕ“ е контрааргумент, таа е султанска партија каква што немало. Зошто опозицијата би се демократизирала, која е логиката на мислителот-прдителот?! Башка, успехот на опозицијата зборува дека партијата е консолидирана и квази расправи за „уште повеќе демократизација“ се лелек на отфрлените, повеќе отколку аргумент кој е втемелен. Жестока борба, политичка борба без преседан и е потребна на опозицијата сега. Работите само низ борба се расчистуваат и стануваат појасни. Паѓањето на ДПМНЕ почна, мачно со нивни кражби и измами, но не смееме сега да запреме, КАМАРАДС!
Дали со оваа Фрчковски си ја признава вината по мојата кривичната пријава која ја поднесов против него за истото дело.
22-06-2011, 02:46 AM
Reply