Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 1.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od Kujnata na LJUBOMIRKA FRLJOTKOVIC-SERBEZOVSKA
Author Message
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#41

(29-03-2011, 02:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Датум: 28.03.2011, 21:57

ПомеЃу стварноста и желбите

„Ко не слуша пјесму - слушаќе олују“

Европските вредности, норми и стандарди и нивното прифаќање, имплементација - оди амбивалентно и тешко на Балканот (во транзиторните земји, независно од стадиумот на процесите на интеграција), од две основни причини: Демократските, а пред с` ЛИБЕРАЛНИТЕ традиции недостигаат во овие земји (тие се класифицираат како илиберални општества) и не е возможно „од доле кон горе“ да се посакуваат и развиваат овие вредности, туку тие се прифаќаат одзгора-надолу, како наметнати услови за прием. Меѓу стварноста и посакуваните состојби стои прилично голем јаз, кој се обидуваат да го надминат политичките елити преку октроирање на проект за интеграција кон ЕУ. Ова би била објективната причина.

Второ, политичките елити, кои се ЕНЗИМОТ, кој ги пренесува тие вредности, ги октроира во своите земји со т.н. проевропски реформи - се однесуваат под нивото на потребната одговорност за тој процес. Често сосема лицемерно, злоупотребувајќи го за концентрација на власт со т.н. популистичкото владеење.

Од друга страна, овие два (објективен и субјективен проблем на европеизирањето) се потопени во јавен wishfull thinking, имено огромни сегменти од јавноста (од 70-90%) го поддржуваат европското интегрирање на сопствената земја, проектирајќи во него желба и надеж за побогат и посмирен живот.

Како што јазот помеѓу стварноста и желбите е така длабок, улогата и одговорноста на политички елити е дотолку поголема и поважна за успех на процесот. Тие, меѓутоа, мора да имаат силна и искрена верба во проектот, визија, одговорност и спремност да поднесат оптоварувања.

Но тука лежи најголемиот проблем: најчесто се наоѓаат лукави, опортунистички, балкански мачо-типови и целиот проект кризира. Затоа се јавува шизофрена дискрепанца, пукнатина помеѓу формално усвоената проевропска легислатива „на хартија“ и зјаечката, грда балканска стварност (која во некои егземпларни случаи е полоша дури од претходниот период - Македонија е случај од таков вид).

Искуството, читајќи ги Рапортите на ЕУ за напредокот на земјите кон целосно членство, вели дека забелешките и критиките, а некаде и заканите се во делот на: либералните парадигми на реформите

(владеењето на правото, слободите на медиумите и сл.): ретко се тоа и погруби забелешки за ИЗБОРИТЕ, БОЈКОТОТ на ИНСТИТУЦИИТЕ

(Албанија, Македонија) и најретко тоа е закана дека земјата ќе биде вратена назад во претходниот стадиум (Македонија од завчера). ЖЕШКИТЕ ТОЧКИ на кризирањето на европскиот пат се: независноста на судската власт (с` се прекршува преку овој сегмент кој се појавува како клучен); слободите на медиумите - вододелница како човеково право, но и услов за остварување на политичкиот плурализам и фер избори; правото на имот, слобода и сигурност на личноста (лишување од слобода, притвор и сл.); дискриминација и еднакви можности; политички дијалог, култура на толеранција, инклузивност, споделување и сл. Потоа проблем е секое создавање НЕЗАВИСНО ТЕЛО, по која било основа; нормално партизација на сервисот на државната администрација и конечно упад во автономни сектори: образование, бизнис, медиуми и сл.

Системот на владеење има синдром на „единство на власта“ од социјализмот, сега покриен со признавање на само една легитимност онаа добиена на избори.

Во либералната демократија постојат повеќе извори на легитимност на различните власти: изборен и судски легитимитет, авторитет на образованието и самостојноста на еснафите. Наспроти ова во овие држави се сака да се стави во еден котел со еден готвач - лидерот на мнозинството на изборите.

Посебен проблем е што паралелно со процесот на интеграција од страв од обезличување во ЕУ се гради некаква национално етничка митоманија. Демек во ЕУ мора да одиме „спремни, чисти и етно дефинирани“ засекогаш за влегувајќи да не исчезнеме. Да го замрзнеме нашето етничко јас и ако може во ЕУ да го оствариме сонот за „големи држави“. Сега разблажен во концептите за „културно обединување, регионализација и сл“. Голема Македонија добиена преку „шверц“ демек со интегрирање во ЕУ и бришењето на границите. Пази богати!

Наспроти оваа катастрофа од стратегија, овој отров и опијат за Македонците, замрзнати и накитени со барок да чекаат на ЕУ, треба да го оспособуваме и развиваме својот народ и потенцијал за да ја издржиме конкуренцијата и компетитивноста во ЕУ без граници. Нашиот човечки материјал е добар, мора да го спасиме од оваа пошаст на популизам кој го гние држејќи го во темница на незнаење и страв од светот и културниот натпревар меѓу народите.

Љубомир Д. Фрчкоски
#За бандата комуњарско/соросоидна Најче, Жарко, Милчин, Гелевски овој низ од неколку колумни на Фрчолина не говор на омраза, не е повик на пресметка...
Кога ке се замат и неговите испади со тепањето на жени човекот е психички пореметен и под итно треба да оди ма лекување во Бардовци. Бидејки ако победи Бранко и Фрчолина добие министерско место во Македонија ке се случи Камбоџа. Тогаш ке го видиме вистинското лице на Бранковите Црвени Кмер.

Јоцо не го екскулпирај дечкото така лесно, одлучи се или е луд во кој случај е зрел за Демир Хисар или не е во кој случај е зрел за Идризово
An inch today is tomorrow’s mile.
29-03-2011, 03:38 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#42

Оваа се одговори на прашања од народот за време на Претседателските избори. Тука стои и неговото гледиште кон преговорите за името. Итервјуто е дадено за Кирилица. Како и за гледиште за колку изборите ќе бидат фер и демократски.
Како и за новата гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ. Според него старите ВМРО-овци кон кои СДСМ имаат респект ќе гласаат за него.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 29-03-2011, 04:20 PM by basilius_2.)
29-03-2011, 04:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#43

quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='36351' dateline='1301406855']


Quote:Датум: 28.03.2011, 21:57

ПомеЃу стварноста и желбите

„Ко не слуша пјесму - слушаќе олују“

"ЖЕШКИТЕ ТОЧКИ на кризирањето на европскиот пат се: независноста на судската власт (сж се прекршува преку овој сегмент кој се појавува како клучен); слободите на медиумите - вододелница како човеково право, но и услов за остварување на политичкиот плурализам и фер избори; правото на имот, слобода и сигурност на личноста (лишување од слобода, притвор и сл.); дискриминација и еднакви можности; политички дијалог, култура на толеранција, инклузивност, споделување и сл."
Љубомир Д. Фрчкоски
#


"ЖЕШКИТЕ ТОЧКИ на кризирањето на европскиот пат Фрчолина лажно ги врзува за случајот "ПАЈАЖИНА". "Пајажина- Велија" е случај кој е сепак поврзан со криминал.

Заборава Фрчолина да спомене дека писмата упатени од Комитетот за Демократизација на Македонија до Институциите на ЕУ до Стате Департментот имаат многу повеке влијание на ЖЕШКИТЕ ТОЧКИ во критизирањето одошто случајор "ПАЈАЖИНА" . Нашите случаи се еклатантен пример на кршење на човекови права и слободи со цел да се елиминираат идеолошките и политичките противници на Бранковата комуњарска банда во која Фрчолина имаше задача да елиминира се што е национало и демократски определено.

1. Мојата кривична пријава против него и уште осум бандити, ТРИ ГОДИНИ И НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ НЕ Е ПОМРДНАТА ОД МРТА ТОЧКА. Чии е судството?? Фрчолина знае дека Груевски не е тој што донел одлука Велија да оди апсана.

2. Кривичната пријава на Блажо Стојановски ја доживува истата судбина, за неа деновиве на КОТЛЕ ке има многу повеке.

3. Покрај овие два процесуирани случаја постојат уште неколку илјади досиеа кои ги отворил Фрчолина а ниедно от тие досие не добило судска завршница во сите стои дека индициите и сомневањата не се докажани.

Комитетот поднесе барање до Стате Департментот Фрчолина да биде ставен на црната листа на САД и да му се забрани влегување во САД. По првичната реакција се надеваме дека нашето барањето ке биде прифатено.
30-03-2011, 01:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#44Quote:Скандалот е премолчуван, а кога е откриен не е санкциониран

Љубомир Фрчкоски : Политика , власт, (не)морал (1)


[Image: frki.gif]

Што се чита од ненапишаното во публикуваните информации и документи за една од првите “продажби” на името на државата и народот? Во кое и какво време се случил скандалот во врвовите на власта, а олицетворен во организиран криминал/корупција? Случајот од пред шестседумнаесет години кореспоондира (колку со сите досегашни) и со денешните актуелни и акутни општествено-државнички деформирани манири во практикувањето на власта.Никако куртоазно,туку со оправдана увереност треба да се поздрави потегот на дневникот “Бизнис” со цитираниот прилог да се наврати на настани и личности од блиското минато кое веќе навлегува и се смесстува во хрониките на историјата.

Со тоа уште еднаш се потврдува неприкосновената вистина дека без познавање и подучување од минатото (нека е и сосема блиско и свежо),не може да се разбере сегашнината ниту да се насети и подготви иднината.Уште повеќе ако тоа навраќање е во околности кога носителите на настаните што се предмет на потсетување се активни актери низ тековново општествено-политичко секојдневие.

Историјата се создава денес - се пишува утре
Фактот што навраќањето на изминатите настани го потпишуваат и нивни современици носи валидност на повеќестрани ракурси од кои се гледаат и промислуваат настаните и јавните личности. Тој факт искажува и несогласување со едно често користено алиби за стореното од страна на многу современи македонски политичари и државници.

Тие,кога не им успева да добијат признание за своите “успеси” се утешуваат со излитената фраза дека “Историјата ќе суди за нашите ( нивните) ликови и дела”.Со таквото себеамнестирање од одговорност,самоуверено им го негираат и одземаат правото на своите современици да ги промислуваат, оценуваат и вреднуваат нивните дела и резултати.Притоа не признаваат или не знаат дека секое дело оставено на вреднување,оценка и суд на историјата се потврдува не само од сторителите туку и од сведочењата на современиците на тие дела.

Уште забораваат или не сакаат да веруваат дека оценките за нивните заслуги и признанија што ги даваат нивните современици ,ако не се најобјективни,тие се барем помалку субјективни од нивните лични ,со кои и ги препорачуваат своите дела на историјата.А нејзе подеднакво и оставаат факти,документи,сведочења колку создавачите (политичарите,функционерите) толку и современиците нивни сведоци. Затоа често се потсетува дека историјата се создава од ова денес и неговите луѓе, а се пишува во некое утре од некои луѓе кои ги вагаат вредносните тежини на случените и оставени дела.

Од аспект колку тие донеле или условувале предизвик на потрајно вредни а просперитетни придобивки и ефекти кај оние за кои биле наменети и направени и кои живееле со нив,а колку не го оправдале тоа ќе зависи и нивното историско значење.Затоа историјата не познава само позитивни настани и личности,туку настани и личности што се случувале и постоеле,што се потврдиле или негирале. Без вечната дилема дали настанот ја раѓа личноста или личноста го создава настанот,туку со валидноста на нивното заемно обусловување и проткајување.Така било во сите истории,така ќе биде и со историјата на нашево време.И со претците кои ни ги оставиле документите за своето време било така,така е и со нас кога на наследниците им се оставаат сведочења за денешново време.

Минатото ја одредува сегашноста
Објавените информации и документи, од пред шестседумнаесет години за личностите и настаните што говорат “Како Љубомир Фрчкоски го продаваше името на Република Македонија” веќе и се оставени на анализите и судот на историјата.Но тие живеат и со совремиево и современиците.

Во тоа е и оправданоста што и современиците не можат(а и не смеат) да ги остават без свое внимание кога нивното влијание и по толку години го чувствуваат во своето секојдневие.Или,како што би рекле аналитичарите.кога случувањата од минатото кореспондираат со тековните случувања и го следат современото секојдневие.Во него се препознаваат траги,неретко многу влијателни,од изминатото време,особено за прашања чија актуелност останала во средиштето на важни процеси во општествено-политичкиот живот.
Публикуваните документи и сведочења се однесуваат на еден од круцијалните проблеми на Македонија што се појавија со нејзиното осамостојување и сеопфатно ја окупираат дваесет години (и непредвидливо уште колку време за напред).

Но само навидум и со површен пристап тие можат да се сведат исклучиво на тоа како министерот Љ.Фрчкоски се обидувал да најде ,или да влијае во изнаоѓањето решение за проблематизирањето на македонското име (и не само на тоа) од грчка страна.Токму тој обид,начинот на кој се одвивал личностите и функционерите што учествувале,средствата што се користеле,завршницата,конечно и импликациите што ги има врз повеќе или помалку слични ситуации,појави и однесувања кон нив во иднина заслужува понагласено внимание отколку што заслужува настан кој и е препуштен на историјата.
(Продолжува)

Пишува : Цветан СТАНОЕВСКИ
30-03-2011, 02:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#45Quote:Од Кљусев, преку Киро па до Бранко

Љубомир Фрчкоски : Политика ,власт , (не) морал (2)

[Image: frle.gif]

Информациите и документите публикувани под заглавие “Како Љубомир Фрчкоски го продаваше името на Република Македонија” предизвикуваат две неизоставни поправки/уточнувања и едно објаснување. Првата поправка е: Љубомир Фрчкоски не го продавал името на Република Македонија (барем не тогаш).Љубомир Фрчкоски бил џамбаз , посредник во евентуална продажба на името и создавал услови таа да успее.Што се однесува до дејноста продажба,во тоа време(што му се одолжило до денеска) тој продавал - демократија.
Исправката под два би гласела: Љубомир Фрчкоски во таа 1993/94 година почнал (непознато е дали имал искуство пред тоа) да проверува и вежба како корупцијата,како врвен и значаен дел од криминал може да биде корисна за решавање на државничките проблеми,во случајов именскиот,што е своевиден израз и на патриотско чувство.А кога тоа е во прашање, не смее да биде пречка ни странски агент,уште повеќе ако дошол со добри намери што добро ќе ги плати.

Што значи зборот Џамбаз ?
Објаснувањето,можеби е непотребно,но не е отпојќе да се раскаже;кога се вели дека овој херој од малиот државнички епос од тие години е џамбаз,не се мисли на навреда,туку на признание на една (не)позната вештина на нашите итромани стари.Во номенклатурата на трговската дејност се смета за турски збор,но не е уточнето дали Турците го зеле од Македонците,или им го донесле ними.

Важно е дека лексикографите го објаснуваат како човек (не мора да е интелектуалец) кој е добар познавач на коњи,препродавач,фалач,посредник во трговија со коњи.Така ги викале и циркуските акробати кои изведувале вратоломии на коњи.Народецот пак најчесто ги препознавал како измамници и препредени луѓе ,итромани вештаци.За предметниов случај можеби не е најсоодветна идентификација на неговиот носител, зашто има рурален ( што би рекле домародниве еуропејци селски) призвук ,а тоа е додатно скршнување од неговата градска аура и евроатлантската ориентација кон која не водат денешниве демократски џамбази.

А веројатно е најблиску до вистинската определба.Во модерниве реформски ,фер и демократски времиња како занимање не се употребува,но како дејност џамбазлукот е најприсутен среде македонските политичари.

Во останатото нема нејаснотии:јавниот таен грчки агент (Константин Грилакис) сакал да купи и добро да плати ново име за нашата држава и народ,министерот го послушал и се активирал претседателот да го продаде; претседателот не се согласил и по седум години кажал дека не го продал ;настапила тогаш правдата да побара одговорност за “злоупотреба на службената положба” на министерот; тој остро рекол дека е невин;правдата подумала и нашла дека по овој и овој,оној и оној и тој и тој член од законите делото застарело;и малку задоцнето,што и личи на секоја правда,се потврдило(она кадиинотужење и кадиино судење) тврдењето на министерот за внатрешни работи Љ.Фрчкоски дека министерот за внатрешни работи Љ.Фрчкоски е невин, тој е чиста солза во нечиста работа.И дотука се е јасно.

Од министер за ништо до министер за сешто

Делото не се заборавило затоа што не се случило,туку затоа што застарело. Оправдано неговиот носител како носечки во него, некогашен троен министер а потоа обичен граѓанин и необично значаен демократ интелектуалец Љ.Фрчкоски може да ја подмладува личната афирмација на публично сеопфатен експерт за сите актуелни општествено - државнички прашања,проблеми и решенија,а од строго демократски ракурс.

Можеби не е разбирливо,а ни посакувано, запознавајќи се со споменатата државничка епизода од министерската актива на Љ.Фрчкоски да се праша : зарем и такви нешта биле можни дали се уште се и до кога ќе бидат. Дури и во кабинет на претседателот на државата уште и од министер чија законска обврска (и забрана) е такво нешто да не смее да прави.Којзнае дали би било точно,иако е зарегистрирано,дека во сиве македонски самостојни години,сите гарнитури на власт,партии,лидери, (не)зависни (не)интелектуалци успеаја да покажат и докажат дека во нивното практикување на власта во нивната самостојна Македонија - се е можно.Буквално.Под еден единствен звучен услов :да е сторено под,во и над името демократија. Затоа бил можен ,е можен и до кога ќе биде можен еден Љ.Фрчкоски,како таков.

Бидејќи е уникатен,не е отпојќе уште троа да се ѕирне како каков.
Личниот политички капитал Љ.Фрчкоски почна да го трупа заедно со грамадењето на сложените општествено-политички проблеми на штотуку осамостоената Република Македонија.Како 34-годишен доцент на скопскиот Правен факултет станува член на Кљусевата влада во 1991.Тој е министер без ресор,што ќе рече универзален министер меродавен за секој ресор.Ништо посоодветно за дотичниот.

Потесната професорска вокација му е меѓународното право,но уставното му е во малото прсте,па учествува во изработката на првиот устав,кого ќе го доправа и доусовршува десет години потоа,ставајќи го во демократска рамка. Во меѓувреме,универзалната компетентност на дотичниот се шири и тој се повеќе си верува дека знае се за се во секое време и за секого.

Не е ВМРО, ама не е ни СДСМ

Тој не членува во ниедна партија,но не му е туѓа секоја,особено ако му треба.Во 1992-та му притреба наследникот на Сојузот на комунистите (на тој Сојуз Фрчкоски се сеќава зашто својата ученост беше му ја дал преку членување во Комисијата за општествен развој на Претседателството на ЦК СКМ).

Кога Сојузот си остана Сојуз,само сега не да сојузува комунисти туку социјалдемократи, се согласува да биде непартиски министер во партиска Влада .На нејзино чело е преслечениот и преобразен другар во господин Б.Црвенковски,а Фрчкоски станува ресорен министер,оној за внатрешни работи.Со така полни раце со ум, со власт и моќ,ќе ги раскрили интелектуалните потенцијали за кои е самоубеден дека ги има големи а среде средина во која, убеден е дека , ги има мали.

Пресметливо работлив,вообразен во надстандардни лични квалитети и способности, набиен со комплекс на висока вредност, речиси четири години ќе ја има привилегијата,според сопствени мерила,средства и цели, да ја воспоставува и издига својата моќ.Неа ја црпи и храни од министерската власт,таа му овозможува влијание во широката јавност,ова го прави фактор во владеачката партија а и во коалиционата Влада,а сето го препорачува како глаголив соговорник и извор на информации (што јавно што дрско потајно) за медиумите,посебно печатените.Би се рекло атрактивна естрадна личност со неиздадени лонгплеј плочи,но слушана како хит демократски напеви.

При сета насобрана интелигенција и наклоност кон политички трикови и џамбаски снаоѓања ,министерот Љ.Фрчкоски заборава ,не ги знае , не е свесен за две опасности што дежурно демнат над секое лично искачување кон височините на политичката и државничката кариера.Самоуверен,самобендисан и самофален ги игнорира со убеденост дека ништо и никој не може да му ја загрози и заплаши амбицијата да го дофати политичко-државничкиот врв.

Првата опасност е во првиот услов за успех,а тоа е власта.Власт на многу значаен,влијателен и незаобиколлив ресор на внатрешните работи на државата.Таквата концентрација на силна власт би требало да го плаши бидејќи подразбира голем одговорност,материјална,законска,а зарем не и морална.

Но даде до знаење дека тоа ( и ништо друго ) не го плаши,туку му ја соколи неизмерната властолјубивост.Другата опасност и е имамнентна на првата,заемно се хранат и условуваат,а се изразува како моќ.И едната и другата се примамливо опијанувачки неодоливи,профитабилни, но во истовреме лажливи , превртливи , минливи,променливи,времени.

Несреќата на министерот е што не го послушал искуството ( и историско наше и светско) дека и власта и моќта се добри слуги,но дозлабога,до погубност лоши господари.Ја опијануваат разумноста,па и кога ќе дојде отрезнувањето,лузните не се дамки туку раширена краставост.
(Продолжува)

Пишува : Цветан СТАНОЕВСКИ
30-03-2011, 03:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46Quote:Од Бранко преку Доста па до Љубчо

Љубомир Фрчкоски: Политика, власт, (не)морал (3)


[Image: fl.gif]

По поднесувањето на пријавите Фрчкоски отрчал право кај лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и му рекол “Помагајте,зашто ако паднам јас,отидовте сите,и ти и Јане Миљовски и Бузлевски и Шундовски”.-Лично Црвенковски потоа му кажувал на Трајанов дека партијата навистина се ангажирала да му помогне на Фрчко,барем финансиски,иако сите во СДСМ знаеле дека тој има доволно пари.-Но по неколку дена Фрчкоски престанал да бара помош од СДСМ.”Тропнал” на вратата на новиот премиер Георгиевски и таму му се отворило.
(Повод:”Како Љубомир Фрчкоски го продаваше името на Република
Македонија”,”Бизнис”,15.12.-28.12.2о1о)

Чесниот и чист екс министер Љубомир Фрчкоски ги отфрла обвинувањата зашто тие се,според него, одмазда кон него од страна на алтернативците. За секој случај знае тој, дека никогаш не се знае кога од ништо и како од чесно ќе произлезе нешто и ќе се покаже нечесно.Тој вистина знае дека е невин па со снаодливост и вештина се растрчува тоа да го дознаат и другите.

Партијата чиј член не бил кога побарал помош не можела да му ја даде па тропнал на вратата на партијата и лидерот за кои јавно сметал дека се неспособни и не знаат да ја водат државата.Како минал таму.Не целосно,но јасно подобјаснува споменатиот Трајанов во 2оо1 година,сега и тој екс министер за внатрешни работи.Се дознава од препрочитување на новинската информација од тоа време:

Георгиевски ги стопира истрагите

“...по поднесувањето на пријавите Фрчкоски отрчал право кај лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и му рекол “Помагајте,зашто ако паднам јас,отидовте сите,и ти и Јане Миљовски и Бузлевски и Шундовски”.Лично Црвенковски потоа му кажувал на Трајанов дека партијата навистина се ангажирала да му помогне на Фрчко,барем финансиски,иако сите во СДСМ знаеле дека тој има доволно пари.Но по неколку дена Фрчкоски престанал да бара помош од СДСМ.

”Тропнал” на вратата на новиот премиер Георгиевски,се сеќава Трајанов.Георгиевски го повикал Трајанов и му рекол:”Ова на Фрчко ситно било,може ли да ги повлечеме пријавите?” Трајанов тврди дека категорично го одбил и му објаснил на Георгиевски дека Обвинителството сите четири пријави ги прифатило без забелешка.Фрчкоски повторно инсистирал кај Георгиевски, а овој кај Трајанов:”Повлечи ги пријавите,се договоривме со Фрчкоски да
застане на наша страна.Трајанов вели дека тогаш дефинитивно одбил да ги повлече пријавите и го преупатил Георгиевски кај Џиков.Кога кривичните пријави се процесуирале и стигнале во истрагата во Основниот суд Скопје 1 и требало да почнат истрагите,тие биле стопирани,а Фрчкоски, вели Трајанов,станал неофицијалниот советник на Димовска...”(о7.11.2оо1).

Марки за лични и за специјалн и намени

Пет години потоа,Трајанов ќе потпише “додаток” кон цитираната интерпретација како Фрчкоски му ја докажал својата невиност на Георгиевски:

“...Понатаму,четирите кривични против него (Фрчкоски,б.м.) не беа процесуирани по директна интервенција на поранешниот премиер Љупчо Георгиевски (прво беше на “баци рака” кај Бранко,па кај Киро,па кај Доста,а на крајот направи дил со Љ.Георгиевски и свечено му вети дека во своите колумни ќе го напаѓа Бранко, наместо него)...”.( 16.09.2006).

По посочените цитати би било упатно да се праша дали може да му се верува на Трајанов.Не само за пријавите,туку и за низа други потфати на министерот за внатрешни работи што не се во описот на неговата функција: помагање на џез фестивалот,позајмување за лични потреби пари од министерството , манипулација на одземени/запленети 12о илјади марки, на 4оо илјади пак марки за “специјални намени” на министерството...Најсоодветниот одговор би бил пак со прашање: зошто да не му се верува на Трајанов ако му се верува на Фрчкоски!?

Вистина, Фрчкоски е посебен демократски феномен.Неговиот интелектуален капацитет не само што наоѓа излез од секој личен зорт,туку загубите ги претвора во добивка.На Георгиевски ќе му се заблагодари за спасот од кривичните пријави на својот оригинален начин.Се зближува со челичната вмровска “тетка Доста” како пат до нејзиниот штитеник,фалсификуваниот претседател на државата Трајковски.Тоа што на изборите си тераше блуткава шега со него ја анулира со препораката на “тетката” да му стане советник.И да биде внимателен кон Георгиевски додека тој не ја растури партиската љубов со Доста и “претседатело” Борис.

Тогаш демократот советник ,од пусијата на претседателскиот кабинет се сврте против Георгиевски.Овој ќе го декласира со кажување дека со плачење молел за помилување при поднесените пријави.Уште и ќе каже јавно дека во нападите врз него и неговата Влада се служи со “...валкани конструкции и клевети...”.
Тоа секако не можело да го трогне исцивилизираниот ум на атакувачот,зашто се работи за несфаќање на демократскиот вокабулар методи и средства што тој цивилизирано ги користи во јавната комуникација.Но Фрчкоски го трогна нешто друго.Тоа беше трагичната смрт на пригрлениот претседател Трајковски.Покажа искрена жал и високо признание.Жалта му ја предизвика несреќата што него го снашла:со смртта на Трајковски тој го губеше советничкиот надоместок.

Признавањето на мудроста на загинатиот претседател значеше признание за самиот себе,зашто немаше ништо против неговите
обожувачи и обожавателки во мудроста на “претседатело” да ја препознаваат неговата.

Повторно во прегратките на Бранко

Следуваше избор на нов претседател на државата.
Тогашен премиер беше Б.Црвенковски.Бидејќи изјави дека нема амбиција да станува наследник на Трајковски кого не го сметаше за легитимен претседател,по присилното барање на неговата партија а за потребите на државата,што сето беше во склад со сопствената девиза за еднократна употреба,реши да биде употребен и сега,без оглед што на власта гледа невластолјубиво,тој стана третиот претседател на Републиката.Така на најдржавотворниот СДСМ одново му се комплетира власта :

Влада,Собрание,претседател.Судството и некои други институции останаа социјалдемократски непартиски.Демократијата беше на пат да завладее тотално,иако во кабинетот на претседателот Црвенковски не остана советник Љ.Фрчкоски,што бргу се почувствува и во најодалечените фарми и пластеници. (Досега не се разјаснети причините зошто Црвенковски го направил тој мега пропуст а на штета на државните интереси,освен ако не се верува во неговата исповед пред Груевски со патемната изјава дека му' “удрил клоца”,без да прецизира зошто и кога).

До следното политичко ангажирање екс министерот и екс претседателски советник Фрчкоски ќе се посвети само на просветителска активност по севкупна демократија,при што,како и дотогаш за таква цел, нештедливо ќе ги сее своите оригинални знаења,искуства,совети како слободоумен независен интелектуалец.
Но,дојде час Татковината одново да го повика а за нејзин спас.

Тој чини владите не чинат

Убедувајќи се себе си и широката јавност дека втората вмровска Влада(по 2оо6-та) е полоша дури од првата а не е којзнае колку подобра и од оние сдсмовските во кои тој,Фрчкоски, не бил троен министер ,именуваниот не може спокојно да сеири како пропаѓа се,освен тој и братијата околу него..Би се рекло до срце го болеше погубната политика на актуелната власт.

Таа пред негови очи ја убива демократијата,спие во изолација, има антинатовска,антиеуропејска и антиалбанска ориентација,не знае да го реши проблемот со името, го форсира криминалот/корупцијата,ги гуши медиумите,владее и со судството,ги пљачкосува краварите и земјоделците,нема странски инвестиции, ,има голема невработеност и сиромаштија; ја укинува слободата на говорот,и ако има по некој интелектуалец тој задолжително е партиски,освен него,јасно...И воопшто народот ја гласа за да биде ненародна,тираниска,неспособна Влада која си зела задача да ја разнебити државата.

Затоа морал да ја искористи шансата за генерална поправка на таквата државна катастрофа .
Како што му доликува, и од него се очекува , иако не баш својствено на неговото его да трча по власт и моќ,па и да се продава за нив,се запиша кандидат за претседател на државата на редовните избори.
(Продолжува)


Пишува : Цветан Станоевски
30-03-2011, 03:05 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#47


Quote:Нејасни релации на линијата: претседател, премиер и министер

Љубомир Фрчкоски: политика, власт (не)морал (4)

[Image: tri.gif]

Во третото ќоше од троаголникот Фрчкоски-Глигоров-Црвенковски во скандалот “ продажба на името на државата” се наоѓа тогашниот претседател на Владата ,а тоа е Б.Црвенковски.Во длабока сенка, час се гледа,час го нема,но секогаш е (или морал) да биде присутен. Така предвидуваат политичко-државничките поставки за функционерската хиерархија. Вистина е него физички го нема кога министерот за внатрешни работи контактира и соработува со претседателот на државата со носење на подароците од Грилакис,односно при обидите да го корумпира и тоа за многу важно и чувствително прашање како што е името на државата и народот.

Ако е разбирливо што тоа е така,а поради деликатноста на намерите на средбите меѓу министерот и претседателот,се наметнува неразбирливост дали и како можело премиерот да биде сосема и индиректно отсутен,т.е. неинформиран.Потаму : како можел претседателот на државата, по четирипати повторени понижувачки постапки од министерот за внатрешни работи да го поткупува (дури и да сметал дека тоа не е корупција),а тој да не го извести премиерот или воопшто да не го праша дали е информиран за тоа од неговиот министер,па и што мисли за таквите министрови постапки и за целиот случај.

Впрочем се работело за прашање за кое соработката во подробности била неопходна ( а и се остварувала при решението да се прифати таквиот акроним ФИРОМ).Покрај друго, тоа поткажува преку какви меѓусебни односи,службени комуникации и методи ја остварувале власта највисоките државни раководители.

Релација : Киро - Бранко - Фрчко

Во информациите што ги обелодени Глигоров тој само еднаш,и тоа како патемно кажување,го споменува премиерот.Тоа е кога му се “заканува” на Фрчкоски: “...Велам,Фрчко,ова последен пат ти го велам.Јас ќе морам за оваа работа ( за тајниот престој на Гркот ,б.м.) да му кажам на Бранко и тој нека си поведе сметка кого има во Владата...”.

Фрчкоски понизно го замолува да не му кажува,тој сам ќе го стори тоа. Дали министерот го известил премиерот,ако го известил каква била премиеровата реакција,дали претседателот воопшто потегнал прашање или допрашување за целиот настан во средба со премиерот ,каков став изнесол каква била реакцијата...се логични прашања за кои во никаква форма нема сведочење на претседателот,иако тој во сликовити детали ги опишува средбите со посетителите (министерот и неговите соработници) во претседателскиот кабинет.

А се работи за многу сериозни проблеми : името на државата,обиди за корумпирање, таен престој на странски агент под закрила на министер (ство) за внатрешни работи што може да предизвика меѓудржавни проблеми со земја со која меѓусебните односи и така се во сериозна тензија,до непријателство.

Цитираниот скржав детал останува единствена трага која според кажувањата на претседателот упатува на поврзаност на премиерот со именскиот скандал.И да сугерира негова неинформираност,невклученост,па со тоа би се подразбирала и амнестија на премиерот од помислата за одговорност,колку лична толку и за постапките на неговиот министер.

Бранко знаел или не знаел?

Недостигот на автентична информација за тоа што по цитираното сведочење се случувало во именскиот скандал.изнудува претпоставени одговори.Тие лебдад и се наметнуваат од сферата на шпекулации,но не се далеку ни од логиката ни од реалното. Од повеќе верзии на одговори ,не без основа,како најблиски до вистината,можат да се споменат неколку варијанти.

Едната е: премиерот Црвенковски не бил детално информиран ниту за престојот на грчкиот агент ниту за подароците што ги давал ( а Фрчкоски ги разнесувал) и не можел да има ни свој став ниту да преземе нешто.Втората верзија е опозит на првата и по својата логика неизбежно сама се наметнува : премиерот бил информиран (дури и небитно е од кого),но непознато е дали нешто преземал,ако преземал што преземал и каков бил резултатот од тоа.А ако пак не преземал ништо,зошто не преземал.

Дефинитивниот потврден одговор која од нотираните шпекулации може да биде (или ќе биде) веродостоен веројатно ќе се чека до некоја следна “случајна” слична пригода како што му се “укажала” на Глигоров седум години по слученото,кога јавно проговори за именскиот скандал.Дотогаш преостанува да се насетува што би можело да се случува и околу предметниот настан а врз основа на одредени и зарегистрирани моменти, појави , релации и својства во меѓусебните односи Фрчкоски-Црвенковски.

Мек или тврд макијавелизам ?

Без разлика од каква позиција и во какво својство биле еден спроти друг увидот покажува дека на македонската осамостоена политичка сцена биле присутни без прекин од нејзиниот прв ден и двајцата.Претензија на таквата присутност е нагласената настојчивост и беспардоно наметнување да бидат не само релевантни промислувачи,туку решавачки фактори и во прозаичното секојдневие но посебно во поставувањето и решавањето на круцијалните проблеми и прашања од севкупните процеси на развојот на Републиката.

Од такви појдовници јуришале на власта и тоа,особено на Црвенковски, му успевало безмалку во шеснаесет од дваесетте самостојни македонски години.Фрчкоски има поскромно салдо во тој поглед,но далеку побогато во отворените амбиции да биде не само умен ,туку посебно моќен интелектуалец ,за што функционерската власт му е решавачки предуслов за кој неуморно се бори.Постигнатите резултати им се различни,но стремежите им останале исти,непроменливи.

Политичките настани од случувањето на “именскиот скандал” до денешен ден засведочуваат дека подиректната или подистанцираната комуникација и поврзаност меѓу Црвенковски и Фрчкоски никогаш не била прекината. Имала цик-цак линија на поголеми или помали приближувања или оддалечувања,пооправдана или поизнудена меѓузависност ; имало остри обраќања и квалификации,но останале привлечни и упатени еден кон друг.

Близнаци по ум и алчност за моќ.Антипод на законот дека спротивностите се привлекуваат. Во нивниот случај се привлекуваат истородностите.Таа нивна заемна наклоност и упатеност,како што може да посведочи и површен летопис на македонската политичка сцена, произлегува од ,може слободно да се рече,болната амбиција за власт,до степен -по секоја цена и со методи на се е дозволено и се е можно.

Власт како изговор за обезбедување добробит на популацијата, а употребувана за остварување на разни лични интереси покрај кои општествените и државните можат да се подразбираат но не и да надвладуваат. Власт без прашање по каква цена,туку со одговор по секаква цена.Макијавелизам од “тврд” вид,ако воопшто постои “умерен” или “мек” макијавелизам.

Дваесет години на сцена

Во април оваа 2о11-та година Бранко Црвенковски,повратен лидер на партијата Социјалдемократски сојуз на Македонија ќе ја прослави 20 (и со букви - дваесет) годишнината откако ја озаглавува таа партија . ( Со пауза од пет години,кога само номинално не е партиски,па според тоа ни лидерски,човек).Петнаесет од тие дваесет години бил решавачки фактор во државата (премиер,претседател).

Во другите се наметнувал како релевантен партиски фактор.Носител е на најважните одлуки во севкупниот живот на државата и не само за нејзините актуелни катадневија туку со продолжително траење и последици во иднината.Црвенковски нема пандан меѓу партиските и државничките политичари во земјата.Би се рекло - му нема рамен.Според многу својства,според многу потфати,според многу (не)успеси.Поради тоа заслужува сериозен поглед и преглед на неговите сеопшти резултати за добробитот на Република Македонија.

Таквиот неизбежен и потребен зафат не е намера ,најмалку амбиција,на испишаниве редови.Нафрлоците за некои негови однесувања во политиката и практикувањето на власта се јавија неизбежни како за разјаснување,нека е и посредно, на тоа како,колку и кога бил во тек со настаните што работно ги определуваме “именски скандал” или “купопродажба на името” а поврзани со негов министер и неговите противзаконски активности.
(Продолжува)

Пишува : Цветан СТАНОЕВСКИ
30-03-2011, 03:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#48Quote:Понижување на претседателската функција

Љубомир Фрчкоски: политика, власт, (не)морал (6)

[Image: frki_0.gif]
љубомир фрчковски

Имајќи дури и површна претстава за постапките и однесувањето на Љ.Фрчкоски на јавната политичка сцена во дваесетте самостојни македонски години , предметната “љубомиријада” со скандалот купопродажба на името на државата (и не само со неа) не претставува ни неочекуваност ниту изненаденост.За разлика од постапките и однесувањето на тогашниот претседател на Републиката К.Глигоров.Неговите,и со баеги отпор да се поверува во вистинитоста дека така се случиле, предизвикуваат испреплетени чувства и реакции на неочекуваност, изненаденост и вчудовиденост кои несакано но неизбежно носат разочараност,огорченост и осуда.

Неочекуваното е во тоа што во кабинет на првиот човек на државата, ”татко на нацијата”, се одигрувале државнички игри кои се спротивни и на елементарните норми на однесување меѓу високи функционери,очигледно противзаконски ,па и несообразени на хиерарската подреденост на учесниците.Кога веќе се случило, не може да се прими без изненадување,а по него доаѓа стаписаност,вчудовиденост.По се,без одговор останува прашањето :како било можно тоа.

Што правел претседателот ?
Разочарувањето доаѓа со информациите дека и такво нешто се допуштило и дозволило ,станало можно,по што реакцијата не може да биде поинаква освен разочарување .Тоа незадрживо прераснува во немоќна огорченост каква не може да се надмине без осуда.И се заедно да се прими и проследи со чувство на жална немоќ пред едно чемерно сознание дека надежите за добробит на државата сосе нејзините граѓани умираат први,наместо последни.

Приподигнатото внимание кон замешаноста на Киро Глигоров во споменуваниот скандал треба да биде разбирливо.Сосема накусо:се работи за првиот претседател на самостојна Република Македонија на чие чело остана осум години. Личност со многу богато политичко искуство,учесник во асномската втемелувачка македонска државност и највисоки функции во бившата заедничка југословенска држава,најавторитетен основоположник на македонското осамостојување.Креатор на главните процеси на македонската транзиција и меѓународна афирмација.Образуван,сталожен,инвентивен интелектуалец и со едукативно-просветителска улога спрема плеада млади македонски политичари,особено од редовите на Социјалдемократскиот сојуз.

Без претерување Киро Глигоров е една од највидните историски личности со конкретен вредносен удел во афирмацијата на македонското национално битие.Респектиран во меѓународни комуникации, ценет до омилен среде домашната јавност.Најголемиот дел од својата претседателска функција го мина обусловен од соработката со Б.Црвенковсаки како премиер.

Бранковата неука младост и отсуство на колкугоде политичко и државничко искуство придружена со изразита самоувереност ,неодговорност,арогантна леснотија на практикување на власта можеше да биде ,иако не до крај и потполно смирена и насочувана кон подносливост благодарение на многудецениското државничко искуство и лична стамност на претседателот Глигоров.

Независно од можната амбивалентност на посочените ракурси кон делото и ликот на Глигоров, тој и при живот е запишан во севкупната историја на македонскиот народ и сите национални малцинства. Своевидно признание и несподелена почит доживеа и при атентатот врз него кога жалта за настанот стана општонародна како и изразите на љубов што ја преживеа таа лична трагедија.

За скандалот – години подоцна

При сето пригодно набележано неверојатно е да се поверува дека е вплеткан во настан кој и со блага карактеристика се бележи како скандал. А за да биде неверојатноста уште поневеројатна а скандалот поскандалозен ,самиот засведочува доволно причини да се заклучи дека не само што во него не се снашол на начин соодветен на неговата функција и интелектуален капацитет,туку дозволил да биде навлечен во противзаконски постапки несвојствени ниту за неговата функција но и за личните високи етички одлики.

Навидум случувањата во тој настан можеби не се од толку значајна димензија да се подложуваат на посебни анализи,но имаат тежина на зачеток (ако не и поодминатост) на појави што се покажаа како штетни и опасни за севкупните општествено-државнички состојби и развој.Тоа меѓу мноштвото,без сомневања, е криминалот/корупцијата ,тоа се злоупотребите на службените положби, ноншалантноста во однос на одговорност од секаков вид.

Причините да се појават набележаните реакции,расположенија и ставови колку што доаѓаат од публикуваните (некои и повторно) информации за именскиот скандал,уште повеќе од досега непубликувани податоци,информации и документи чија содржина природно произлегува и се вклопува во суштината на настанот. Без претензија на редослед според важноста,корисно е да се нотираат некои сегменти од споменатиот карактер во кои местото,улогата и однесувањето на претседателот Глигоров се од големо значење не само за споменатиот настан,туку и за расудувањата и сфаќањата на целокупната општествено-политичка клима во Републиката по осамостојувањето.

И,ако е речено, не е отповеќе уште еднаш да се рече :предметните настани од нетолку далечното минато многу живо ,жилаво и конкретно кореспондираат со денешниве севкупни состојби во државата.Да препрочитаме,допрашаме,поосветлиме или позтемниме по нешто од она што го соопшти за јавноста Глигоров.

Грчкиот агент – повторени поткупи

Настаните (поадекватно е скандалот) поврзан со грчкиот агент и неговите “подароци” за претседателот,како и вмешаноста на Фрчкоски во тоа Глигоров ги откри шест-седум години по случувањата.И кога ги откри (2001) ги откри како патемни случувања,а искажани пред судски орган вклучен во додатни иследувања на атентатот врз него,а во својство на сведок и оштетен.

Информацијата за престојот на грчкиот агент и она што се случувало со неговите подароци и ангажирањето на Фрчкоски немаат директна, а сосема сомнителна индиректна врска со атентатот.Останува необјаснето зошто се решил да проговори за нив.

За тајниот престој на грчкиот агент прибран од Министерството за внатрешни работи , за што не бил службено известен,вели ...”.Имав една непријатна работа со Фрчкоски.Еден ден разбрав,а не ми беше тоа службено кажано...”. со оправдано сомневање дека тоа,во случај на откривање,може да предизвика сериозни импликации во македонско-грчките односи, со уште посериозни во меѓународните.

При таков став,нејасно е дали претседателот на државата нема “сила” тоа да се оствари,односно министерот да го послуша побрзо отколку што се случило тоа.Уште полошо.Се заредиле куп подароци и конкретен предлог за претседателова согласност за прифаќање ново име на државата.

“... и еден ден доаѓа Фрчкоски,носи една,како се викаат оние што излегуваат од морето,амфори...”,соопштува Глигоров и натаму реди што по тие што “излегуваат од морето” почнало да излегува од џебот на агентот (Грција) а министерот Фрчкоски му ги носел (скапоцен часовник,сто илјади долари кеш,еден милион долари на сметка).Нормално претседателот ги одбил сите иако можел и да не ги одбие,зашто министерот го охрабрувал :

“...Па,вели и јас имам таков часовник.Велам ти што имаш,што примаш,што не примаш тоа е твоја работа...”.Дали е само негова ,Фрчкоска работа.Можно ли е претседателот Глигоров уште со првиот обид на подарок да не види поткуп,да не открие криминал, а со следните само да се увери во тоа. А му возвраќа дека е негова (министрова) работа што “прима,што не прима”. Дали тоа го сфатил како корупција,како злоупотреба на службената функција на министерот,непознато е,не се произнесува,но станува познато дека не уследиле никакви постапки да не се повторуваат или слученото да се санкционира.

Данајски подароци

Детал од низата обиди : од првиот до последниот вредноста на поткупот (подароци како “благодарност” од грчкиот агент,како што објаснувал Фрчкоски) постојано расте: амфора - златен часовник - сто илјади долари во готово - милион долари на сметка.Допуштено ли е да се помисли со таква тактика “подарувачот” да помислувал дека подарениот не е задоволен со вредноста на “подароците” и треба тие да бидат попривлечни.Потаму.

Како можело и Фрчкоски,а особено претседателот веднаш,од прва, да не се запрашаат зарем не е ненормално странски агент да му се заблагодарува со скапоцености со неколкупати повторувања на претседател на држава со посредство на министерот за внатрешни работи.А нејасно е и за што се заблагодарува - за престојот,гостопримството или да се согласи да го продаде името на својата држава.Ако ништо друго,не значи ли тоа и омаловажување,понижување на највисоката државна функција,игра со целата држава.

Пишува Цветан Станоевски

(продолжува)
30-03-2011, 03:20 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#49


Quote:Корупцијата на министерот остана неказнета

Љубомир Фрчкоски: политика, власт (не)морал (7)


[Image: frke.gif]
фрчковски
Во мноштвото македонски неволји што трајно ја навасаа македонската катадневица, две продолжителни појави/системи се основни генератори на се друго што носи белег на деформитет во општествено-политичкиот живот во државата и го попречува нејзиниот прогрес. Едната е метастазираниот криминал/корупција, симнат до секоја клетка на општеството. Другата е партизација во сите пори од животот на секој граѓанин. Тие се долговремено длабоко забраздени и колку повеќе се заострува битката против нив,толку посигурно стануваат домароден белег на македонското совремие. Ни едната ни другата политичка болка не се од вчера,не се дело само на една гарнитура на власта. И двете се регистрирани како синдроми што мора да се уништуваат, но и едната и другата се рецидивисти по секоја четиригодишна смена на власта.

Согледано е дека основниот предуслов барем за попристоен живот, таа најнепретенциозна желба на обичниот граѓанин, е поврзан со степенот на раширеноста и отпорноста на тие болки и способноста на владеачките гарнитури да го најдат ефикасниот медикамент против нив. А за да се најде тој,треба да се побараат и откријат местата , времето,носителите на почетокот на заразата.

Токму во тоа се изразува и предизвикот пошироко и подлабоко, иако не целосно,да се пробуричка низ самостојните државни македонски години, да се погледне со поотворени очи и кон навидум видливото, да се напне сила да се прочита и ненапишаното...

Леснотија на владеењето

Иритантен повод за сето предизвикуваат документите и автентичните сведочења во прилозите за тоа “Како Љубомир Фрчкоски го продаваше името на Република Македонија”. По дрскоста пошироко да се прочита таа пообемна информација и да се подоткрие она што во неа не е објвено а го содржи , наметнува поадекватно именување :”Како ,кога и од кого се воведувала корупцијата во Република Македонија”.Би одговарала на содржината и кога би се озаглавила : “Со колку голема леснотија и мала одговорност се практикува(ла) власта во Република Македонија”.

Оставајќи го режимот на тотална партизација на државата како тема на документиран пристап за некоја друга прилика или предизвик, наведениот прилог вниманието го насочи кон криминалот/корупцијата. Од причина што негова појава, дури и во организирана структура е видлива во настанот од пред шест-седумнаесет години и тоа таму каде што не смеел да се појави, односно откаде битките и војните против него мора(ле) да почнат и жестоко да се водат.

Оправданоста за таков пристап дојде од несокриеното владеење на режим во кој е се на купопродажна тезга, без оглед дали е материјален или духовен “предмет”. Излезе на виделина сфаќање дека се е дозволено ако води кон ошамувачката цел – власт. Во политикологијата тоа е наречено макијавелизам, во македонската политичка пракса се оправдува како демократски политички средства, меѓу кои надвладува исклучиво интересот за чие остварување е дозволено се.

Политиката – валкана работа

Во тоа се се сместува понуда, побарувачка, купување, продавање, трампање на секакви политички особини што може да ги има, да ги научил, да му се изнудени на човек впуштен и заталкан во лавиринтите и препоните на власта. Тие се совладуваат со широка лепеза лицемерства, обвинувања, шпекулации, манипулации, леснотија на ветувања тешкотија да се оствари одговорност...Сето и уште недоброј трендовски и тендерски штосови спакувани во демократско политичко руво.Скеч со долга лакрдијашка повторливост и трајност во мал милион чинови.Во нив е вечен заплетот,кулминацијата,но никогаш не доаѓа до расплет.

Во миг на искреност (што му е реткост) политичарот Б.Црвенковски одамна ја има пронајдено,сфатено и констатирано суштината на македонската партиска филозофија. Во демократски занес Бранко Црвенковски, кога многу малку знаел за многу важни работи, ќе го соопшти првото сознание што е политиката па од позиција на новопечен партиски лидер (што станал и со не баш чиста политика) ќе ја истресе претходно веќе цитираната двозначна мудрост, која треба да се повтори: “Колку е валкана и ризична работа политиката знаев и од порано,пред да се нафатам да бидам претседател на СДСМ”.

Со такво знаење тој е дваесет години во врвовите на македонската политика .Но,без брзање да му се припише “ризичност и валканост” нему лично.Валканата работа на политиката му ја вршат други, нему му остануваат само чистите работи ,ако некој друг,ама само некој друг,не ги извалка,па да му го препушта чистењето нему.

Ограничена и неограничена власт

Една од потврдите за валканоста на политиката како чесно занимавање е видлива и преку министро-претседателскиот корупциски скандал од пред седумнаесет години како “странична” појава од именскиот проблем на државата. Тоа не враќа на почетокот од проширеното читање на она што е содржано во објавената тема без илузија дека ќе може да се види и крајот.

Од дополнителните читања на информациите и документите,од напорот да се прочита и ненапишаното, јасно произлегува дека центар,суштина на случувањата од 1993/94 чиј носител е министерот за внатрешни работи Фрчкоски ,не е прашањето за името на државата,туку прашањето на криминогено однесување, попрецизно практикувана корупција. Пошироко гледано, се открива и прашањето до каде може да се стигне со (одиозна) леснотија на владеење кога некому му е дадена законски ограничена власт а тој си ја зел со (само)ограничена одговорност. Таква во тоа време (меѓу други) имале К.Глигоров, Б.Црвенковски, Љ.Фрчкоски. Претседател на држава, претседател на Влада, министер за внатрешни работи. Што сториле и оставиле практикувајќи ја власта. Не е на одмет да се сублимира веќе претходно констатираното и искажано,почнувајќи по обратен редослед од рангот на нивните позиции:

Повторување на (зло) делото

а) Љ.Фрчкоски смислено и упорно, користејќи и потчинети , го корумпирал претседателот на државата,убедувајќи го да прими материјално-финансиски добра од странец, агент на странска држава. Иако претседателот од првиот обид го одбил тоа, министерот ја повторувал постапката неколкупати. Бидејќи во таквите постапки освен министерот биле вклучени странскиот државјанин и вработени во министерството, постојат елементи да се смета дека тоа е форма на организиран криминал/корупција во државата. Истовремено може да биде индикативен, зошто не и охрабрувачки, настан за слични појави и практики во иднина. За таквата злоупотреба на службената позиција не бил подведен на отчетливост и одговорност. Ниту во времето на таквото делување ниту седум години потоа кога без суд е “осуден” на невиност.

б) Не е утврдено дали министровиот претпоставен,премиерот Б.Црвенковски знаел за посочените дејанија на својот министер. Поверојатна е претпоставката дека знаел,по што следи заклучок дека морал да преземе соодветни мерки. Може ли да се смета за соодветна мерка преместување, унапредување, на Фрчкоски од министер за внатрешни во министер за надворешни работи.Ако е така,тогаш премиерот покажува дека имал сериозен проблем во сфаќањето,третирањето и одговорноста во почитувањето на правилото за (не)злупотреба на службената положба на државните функционери. Но, не само неприфатливо, туку недопустливо е премиерот да не знаел за такви дејанија на свој министер какви што извршил Љ.Фрчкоски.

в) Претседателот К.Глигоров ги одбил сите обиди на министерот Фрчкоски да ги прими предметите и парите за корумпирање,не подлегнал на искушението за нив да го “продаде”името на народот и државата.. Изразил дури и лутина од таквите постапки. Останал чист по тоа прашање. Но, таа своја чистота, односно скандалозната валканица на Фрчкоски ја чувал далеку од јавноста шест-седум години. Останува непознато дали ја “сокрил” и од премиерот, или му ја открил. Би било ли избрзано и преостро ако се каже дека со таквиот став станал дел од обидите за корупција, односно соучесник во неа или дека министерот не ја злоупотребил службената положба .
(крај)

Пишува : Цветан СТАНОЕВСКИ
30-03-2011, 06:55 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#50

Quote:Гранична суровост

Тимоти Лири


Ваквите одлепени елити не ги гледаат другите како човечки битија еднакви на себе, со основни, еднакви потреби. Не, тие со историјата имаат работа, со „македонштината“, но не ги поднесуваат стечајните Македонци, тутунските Македонци, професорските Македонци, лекарските Македонци и сличните подгрупи

Ќе ја почнам колумнава со повикот на Тимоти Лири во екот на хипи-револуцијата и ЛСД-креативноста: „...вклучи се, мисли, сподели...“ Имено, драги мои, ако излезноста на изборите е до 50 отсто од гласачкото тело, репресивната, авторитарна власт има шанси да се одржи на власта, да победи. Бидејќи ќе ги заплаши, дестимулира неопределените и незадоволните да излезат и гласаат против неа, а своите војници ќе ги згази од репресија да излезат и да гласаат за неа. Мисли дека такви има повеќе од опозицијата. Ако излезноста на гласачите е над 60 отсто, власта скоро сигурно ги губи изборите. Толку за тоа, фино во папучи пред компјутер го пишувам ова и ќе завршам со прогнозите до изборниот резултат.

А сега за една случка што ќе ја одбележи, ќе стане симбол на оваа власт и нејзиното време во македонската демократија!

Имено, правејќи своевремено анализа за помош на стечајните работници во Македонија, како би се решил нивниот проблем, јас и еден колега професор дојдовме до заклучок, кој го делеше и тогашниот Синдикат, дека сумата за која се работи на годишно ниво, за помош на сите стечајни случаи, е некаде три и пол милиони евра (долна граница, па с` до 10 милиони евра - горна граница, зависно од пакетот кој ќе се испреговара). Тоа е решавање на 5.000 до 8.000 кризни стечајци сосе фамилиите, најзагрозено население во државата.

Ме фрапира фактот дека хонорарот што Владата ~ го дала на онаа ТУШЛА „ауторица“ на скулптурата на Александар е над 3 милиони евра - колку долната граница на сумата за решавање на сите стечајци во државава на годишно ниво?! Тоа едноставно не можев да го сфатам! Таа бескрајна суровост, ароганција, себичност на власта кон својот народ, кој е најзагрозен досега, кон нивните деца и внуци, кон таа маса луѓе која секојдневно страда и чие достоинство секојдневно се урива - не можев да ја разберам и протолкувам!

Имено, не можев да разберам како човечко битие, гледајќи друго човечко битие како страда од немаштија, во која западнал поради системски проект кој го правела државата (а не со негова вина, алкохолизам, дрога или слично) му вели дека нема пари, дека е криза, дека е сиромаштија за сите (?) и дека не се виновни што се тие стечајци за да им помагаат (елементарно, да преживеат со своите деца и внуци), а истовремено наоѓаат исто толку пари во истата сиромаштија за тотално произволен проект и ги даваат на некоја персона да изработи скулптура?

Потоа уште, „ауторицата“, тој истурен куп пире компир, почна да ни објаснува како ние простаци не сме ја сфаќале вредноста на уметноста, како оваа власт наместо да троши за војна и вооружување (како други бездушни влади), еве троши за хумана уметност и за возвишени вредности!

Секому му станува јасно дека овде и сега воопшто не се работи за вкус или образование од бели арти, туку за гранична човечка суровост во која запаѓаат луѓе и елити кога одлепуваат во сферата на „конечните решенија“ и историјата (која мислат дека ја прекројуваат и обележуваат со себе). За нас ќе се зборува, нам ќе ни бидете еден ден благодарни и... ги палат крематориумите и гасните комори, вадат мачети или осиромашуваат до смрт и болест други луѓе.

Ваквите одлепени елити не ги гледаат другите како човечки битија еднакви на себе, со основни, еднакви потреби. Не, тие со историјата имаат работа, со „македонштината“, но не ги поднесуваат стечајните Македонци, тутунските Македонци, професорските Македонци, лекарските Македонци и сличните подгрупи. Покриен со смрдливиот јорган на барокот, тој македонски костур од ароганција и квазидекаденција твори со сите сили и до последната капка туѓа крв.

Но, драги мои, правото е родено од злосторот (ex ijuria jus oritur) ќе научиме после овие меѓу себе да се поддржуваме и цениме. Помалку да се навредуваме и тормозиме, со еден збор - ќе научиме да се однесуваме со респект кон себе и кон другите. За тоа служат „токмаците“ во историјата, за тоа служат пропаднатите љубови и несреќните избори - да н` научат да ги избегнуваме повторно и да го љубиме ближниот свој!
Љубомир Д. ФРЧКОСКИ
Извор


05-04-2011, 12:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51

Quote:Професор Любомир Фръчковски: И в по-трудни моменти на прехода, не сме живели по-лошо от сега

20 май 2011 | 15:31 | Агенция "Фокус"

За предстоящите предсрочни парламентарни избори в Македония, Агенция “Фокус” разговаря с професор Любомир Фръчковски, бивш министър на вътрешните и външните работи, един от авторите на Охридския рамков договор, на Конституцията на Македония, професор в Скопския университет.

Фокус: Г-н Фръчковски, имаше ли необходимост от предсрочни избори в Македония?

Любомир Фръчковски: Предсрочните избори в Македония са случай, който ще бъде разглеждан в историята на демокрациите в преход, но и от европейските демокрации, тъй като са крайно необичайни. Управляващата ВМРО-ДПМНЕ имаше абсолютно мнозинство, а заедно с албанската партия, имаше квалифицирано мнозинство от 2/3. Няма случай на насрочване на предсрочни избори, а управляващата партия да има толкова голямо мнозинство. Поради тази причина въпросът е - какво накара управляващата коалиция да насрочи предсрочни избори, след като разбира, че никога повече няма да спечели такова мнозинство и ще загуби най-малко 20 депутата? Отговорът за това е фактът, че чувстват вътрешна слабост да решат ключовите въпроси, пред които е изправена страната, и няма перспектива те да бъдат поместени от мъртвата точка. Това е решаването на спора с Гърция за името, членство в НАТО и наплив на реални инвестиции в страната. Невъзможността да бъде решено всичко това отваря перманентна криза във вътрешен план, което се отразява индиректно на интензивно пауперизиране на македонския народ (постоянно обедняване – бел. Фокус). В момента сме на дъното в региона, а бяхме лидери. В момента, според статистиката, всеки втори македонец е беден, а всяко второ семейство се чуди как да изкара месеца. Това е страшно. И в по-трудни моменти на прехода не сме живели по-лошо от сега.
Когато става дума за бедността, каквато и риторика да ползвате и да показвате политически мускули, това разяжда всекидневието и изправя политическите субекти, колкото и да са твърди и арогантни, пред невероятно твърд избор.
Поради тази причина стана това, което никой чужденец не може да го разбере – правителство с подобно мнозинство не може да приключи мандата. Опозицията с 18 мандата, а управляващите с над 80, успя да ги накарат да насрочат избори. При това бих изтъкнал, че управляващата партия няма да може и приблизително да спечели същите гласове.
Втората причина е, че много трудно може да се очаква в същата конфигурация да спечели изборите, тъй като македонците, независимо от илюзиите, които са имали за ВМРО-ДПМНЕ, разбират, че с този проект нямат перспектива.
След като правителство с 63 депутата не успява да реши ключовите 2-3 въпроса, тогава как може правителство с 20 депутата по-малко да реши същите въпроси? Това е абсурдно и този абсурд виси над изборите. Допълнителен абсурд е и това, че държавната администрация и хората, които са били назначени от ВМРО-ДПМНЕ, са под невиждан натиск. Моят анализ е, че ВМРО-ДПМНЕ не се подготвя за победа, а прави реален план Б. Идеята е - да станат силна опозиция, да дадат сложна власт на сегашната опозиция да реши основните въпроси. Със своята силна активност ВМРО - ДПМНЕ възпрепятства прогонването на техните привърженици и евентуално след една година – да ги изнуди за нови предсрочни избори, но в нова ситуация, когато някой друг е решил основните въпроси.
Мисля, че това е истинският план на ВМРО-ДПМНЕ на тези избори.

Фокус: Бихте ли прогнозирали състава на следващото правителство?

Любомир Фръчковски: Мисля, че следващото ще бъде сложно правителство и ще прилича на правителство за национално спасение, без в него да участва ВМРО-ДПМНЕ. Това ще бъдат социалдемократите като основа, партията на Любчо Георгиевски, партията на Любе Бошковски – двамата може и заедно и отделно и най-вероятно две партии от албанците – ДСИ няма да спечели толкова гласове, колкото очаква и най-вероятно още една партия на албанците ще участва в това правителство на левица и десница, като в средата на сандвича са албанците.

Фокус: Проблемът с името е един от основните въпроси, пред които е изправена страната. Могат ли изборите да променят политиката на Македония към решаване на проблема?

Любомир Фръчковски: Ще трябва да я променят. Тук има огромен застой, който се отразява на функциите на организма на македонската държава. Мисля, че и левицата, и десницата в опозиция, освен ВМРО-ДПМНЕ, която има проблем с лидерството, биха решили проблема с името с Гърция. Има психологически и политически проблем да направи това. На предишните избори ВМРО - ДПМНЕ спечелиха симпатиите на чужденците и на американците с лъжливо обещание, че имат нужда от нов силен мандат да решат въпроса за името за два месеца. Това беше обещанието на Груевски до посланика на САЩ тогава Джулиан Милованович. Той ги излъга, тъй като мина цял мандат и това не се случи. Това Никола Груевски не може да го направи и държи страната вързана за дъното.
Второ, което е най-трагичното в цялата история е, че има възможност за решение, което няма да засяга етническата идентичност на македонците. Това е трагедията на ВМРО-ДПМНЕ. Има формула за решаване на проблема, която левицата и десницата в Македония – без ВМРО-ДПМНЕ ще я поставят на масата на преговори. Решението се състои от три части – едната част е име за международна употреба, която ще смени досегашното БЮРМ – най-вероятно новото име ще бъде с географско определение и ще се казва Северна Република Македония или Република Северна Македония. Второ, конституцията няма да се променя, тъй като няма необходимост от това. Република Македония ще бъде за вътрешна употреба и страните, които ще настояват за това – предполагам сред тях ще бъде Турция и някой други страни. Трето, терминът „македонци” за етнонацията македонци и за техния език ще бъде запазен с това, че ще бъде намерен някакъв вариант за писане, за да се направи разлика от онези други македонци, които гърците смятат, че са на тяхна територия – гръцки македонци или „махедонес” както ги наричат.
Ще се съсредоточим на писаната, лингвистичната форма на термина. Също и тук има формула, която сме я употребили в тази second track diplomacy (неформална дипломация – бел. Фокус). Това означава, че ще го пишем с две думи – македонски/македонци на кирилица и след това наклонена черта Macedonian с превод на английски. Значи двете думи винаги ще стоят, когато става дума за нашия народ и нация. Гърците това ще могат да го ползват на друг начин – махедонес/Macedonian за тях. Формула има за решаване на въпроса, без промяна на македонската идентичност и без да бъде засегната конституцията. Това е убийствената формула, която вреди на ВМРО-ДПМНЕ. Те обаче не могат да направят това и с тази формула. Новото правителство ще трябва с за три месеци да реши този въпрос.

Фокус: Как оценявате решението на СДСМ да организира референдум за името?

Любомир Фръчковски: Лично на мен не ми е ясно това решение и единственото оправдание е да анулира и да умъртви въпроса за името като предизборна тема. Ако има драстични различия, ВМРО-ДПМНЕ би играло на това, че новото правителство ще продаде името и цялата риторика за предателство ще влезе в играта. Ако опозицията има подобна формула въпросът за името на практика излиза от изборите. Затова мисля, че позицията на опозицията е чисто тактическа, за да не може въпросът за името да се ползва в предизборната кампания.

Фокус: Как оценявате политиката на Македония към съседите и до колко тя може да се промени след изборите?

Любомир Фръчковски: Имам собствено мнение по отношение на политиката на Македония към съседите и в частност - това поколение на ВМРО-ДПМНЕ. Те формално имат политика на добросъседство и приятелство. Но на това ниво не може да се намери голяма разлика. Съществено това поколение на ВМРО-ДПМНЕ, доста учудващо, но е просръбски ориентирана, което по принцип не се очаква от ВМРО. Това наистина е учудваща ориентация. Техните съветници, медийни мегафони – всичките те са „сръбчета”. Те даже не са и сърби, а сръбчета. Цялата икономическа ориентация изпуска основните икономически връзки с Косово, където имаме огромни шансове, както и с България, Албания. Същевременно е ориентирана към Сърбия. Ако погледнете елемента на влияние на правителството при правенето енциклопедията на македонската академия МАНУ, Македония е представена като втора сръбска държава. За щастие, македонската интелигенция имаше сила да закопае тази енциклопедия, от която не са обидени само албанците, а има дебалансирана ориентация. Отношенията към българите и към албанците са на втори план, а е изтъкнато отношението към сърбите, отношението към НАТО е неприятелско, отношението към американците е безразлично. Това е в Македонската енциклопедия на МАНУ, която изцяло е финансирана от правителството. Цялата тази картина говори за много съмнително и скрито ориентиране на това поколение от ВМРО-ДПМНЕ. Това е моята позиция за тяхната идеологическа ориентация. Нищо специално не се случва, тъй като няма сериозно икономическо сътрудничество. В македонската държава няма пари, няма свежи пари. В този период ние стоим и се разпадаме. Това трябва вече да престане, тъй като стигнахме до абсолютното дъно.

Фокус: Какво е нивото на междуетническите отношения в Македония и каква роля могат да изиграят изборите в тази област?

Любомир Фръчковски: Мисля, че междуетническите отношения са добри. Политически са стабилни от гледна точка на това, че най-голямата албанска партия е в управляващата коалиция. Каква е тази коалиция няма да говорим, но има определени резултати. Въпросът е, че ВМРО-ДПМНЕ нямат симпатии към Охридския рамков договор и го приемат само ако някой побутва отстрани – чужденци или албанци. Но това функционира и не бих могъл да кажа, че има структурна политическа криза. Със сигурност албанската партия в коалицията – ДСИ иска друг партньор и в първите предизборни говорения изтъкна, че е в изнудена коалиция. Мисля, че по-удобно и идеологически по-близки ще бъдат в коалицията, която идва сега. Мисля, че това правителство има предразсъдъци, към по-голямо отваряне, инклузивност към Косово, а това е убийствено лоша икономическа логика. Сега е моментът, в който Македония ще трябва да хване свои позиции на този пазар и по-големият бизнес да върви през нас, но правителството изпуска това, заради предразсъдъци. Албанците виждат това и това дава отражение.
Трето, най-големият удар е символичната част - тя изразходва 99% от бюджета за култура и го харчи извън принципите на Охридския рамков договор - за продукция на някаква македонска лъжеидеология. А на албанците, в много чувствителната зона – културната идентичност, продукция, литература, паметници, институции - им дава трохите. Поради тази причина се създава напрежение. Нападките на ДСИ са най-вече по тази линия - че това е тотално унизителна политика. Това правителство, опитвайки се да остане в историята с паметниците, направи невиждан „Дисниленд” в Македония. Това са огромни разходи за паметници. Скопие 2014 струва над 200 - 300 млн. евро. В ситуация на такава бедност, това разцепление ще ги порази на изборите. Това виждат гражданите и не могат да го оправдаят. Това е на границата на лудостта и никой от гражданите не може да разбере това, освен върхушката на ВМРО-ДПМНЕ, която функционира по логиката на Нерон.

Извор


Која е причината Фрчковски да го изјави делот за србизираното ВМРО ДПМНЕ ако се има во предвид дека тој е човекот кој го ПРОДОЛЖИ прогонот на вистинските припадници и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ по основ на МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ, ВРХОВИЗАМ И ЕКСТРЕМИЗАМ за интересите на СРПСКА УДБа и по осамостојувањето на Македонија, откако стана министер на МВР !!! Тоа србизирано ВМРО ДПМНЕ е проект на него и амбасадорот на Србија во Скопје, Јаначковиќ а во изведбата учествувале покрај Фрчко, Чокревски, Сиљан Аврамовски, Доста Димовска, Љубе Бошковски, Г. Јанкуловска и С. Мијалков. Затоа Фрчко ниту го апсеа Љупчо, Доста и Љубе, затоа не го апсат ниту Груевски и Јанкуловска....
(This post was last modified: 21-05-2011, 03:24 AM by ЈорданПетровски.)
21-05-2011, 03:19 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#52

Причината е да ги ослабне позициите на ДПМНЕ, посебно во очите на граѓаните кои се сметаат за вмровци, кои се против југословенизација и слично. Тој е во многу лагодна позиција, може слободно да провоцира, а овие да не можат да се одбранат. За неговото дело и така не се зборува...

21-05-2011, 01:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#53

(21-05-2011, 01:28 PM)acko Wrote: Причината е да ги ослабне позициите на ДПМНЕ, посебно во очите на граѓаните кои се сметаат за вмровци, кои се против југословенизација и слично. Тој е во многу лагодна позиција, може слободно да провоцира, а овие да не можат да се одбранат. За неговото дело и така не се зборува...


Незнам Ацко на ФБ дискусијата за интервјуто на Фрчко тргна во сосема друга насока. Ке ја пренесам:

Quote:Групација Дисиденти


Оваа е наинтересниот дел:


Фокус: Как оценявате политиката на Македония към съседите и до колко тя може да се промени след изборите?

Любомир Фръчковски: Имам собствено мнение по отношение на политиката на Македония към съседите и в частност - това поколение на ВМРО-ДПМНЕ. Те формално имат политика на добросъседство и приятелство. Но на това ниво не може да се намери голяма разлика. Съществено това поколение на ВМРО-ДПМНЕ, доста учудващо, но е просръбски ориентирана, което по принцип не се очаква от ВМРО. Това наистина е учудваща ориентация. Техните съветници, медийни мегафони – всичките те са „сръбчета”. Те даже не са и сърби, а сръбчета. Цялата икономическа ориентация изпуска основните икономически връзки с Косово, където имаме огромни шансове, както и с България, Албания. Същевременно е ориентирана към Сърбия. Ако погледнете елемента на влияние на правителството при правенето енциклопедията на македонската академия МАНУ, Македония е представена като втора сръбска държава. За щастие, македонската интелигенция имаше сила да закопае тази енциклопедия, от която не са обидени само албанците, а има дебалансирана ориентация. Отношенията към българите и към албанците са на втори план, а е изтъкнато отношението към сърбите, отношението към НАТО е неприятелско, отношението към американците е безразлично. Това е в Македонската енциклопедия на МАНУ, която изцяло е финансирана от правителството. Цялата тази картина говори за много съмнително и скрито ориентиране на това поколение от ВМРО-ДПМНЕ. Това е моята позиция за тяхната идеологическа ориентация. Нищо специално не се случва, тъй като няма сериозно икономическо сътрудничество. В македонската държава няма пари, няма свежи пари. В този период ние стоим и се разпадаме. Това трябва вече да престане, тъй като стигнахме до абсолютното дъно.
Човекот кој го ПРОДОЛЖИ прогонот на вистинските припадници и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ по основ на МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ, ВРХОВИЗАМ И ЕКСТРЕМИЗАМ за интересите на СРПСКА УДБа и по осамостојувањето на Македонија, откако стана министер на МВР, зборува за србизирано ВМРО ДПМНЕ. !!! Тоа србизирано ВМРО ДПМНЕ е проект на него и амбасадорот на Србија во Скопје, Јаначковиќ а во изведбата учествувале покрај Фрчко, Чокревски, Сиљан Аврамовски, Доста Димовска, Љубе Бошковски, Г. Јанкуловска и С. Мијалков. Затоа ниту го апсеа Љупчо, Доста и Љубе, затоа не го апсат ниту Груевски и Јанкуловска...
23-05-2011, 01:44 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#54


Quote:Dragan Jovanov

фрче нашQuote:Zhivko Apostolovski

E, sega, koj e pozaeban, Frchko ili toj shto mu dal vazhnost na objavenoto intervju so Frchko, na "bolvarski", Glupaci Disidenti? :-( Aman, Gospode, daj ni malku spas od ovie debilcive.Quote:Групација Дисиденти

Живораде,будалите и глупите секогаш наоѓаат вина во "гласникот". Фрчковски е твој љубимец и луѓево треба да знаат што трици јаде по туѓи весници. Тој, како и ти секогаш е на браникот на комуњарско српската банда.


Quote:Zhivko Apostolovski

Glupaci, da vi ja e**m taa srpsko komunjarska banda - za koja ti si izmekjaruval (kodoshel) i za nagrada ti dale "biznis", a jas celo toa vreme sum zhiveel i rabotel vo Avstralija. Mozhish da gi izlazhish samo dechinjata mali, bre kreten eden, ama ovde site se vozrasni, taka da tvoite LAZHNI KLEVETI ne se odlepuvaat od tebe.Quote:Zhivko Apostolovski

Sushtestva-belgradski izmekjari kako Frchko i Glupaci, opustosheni od bilo kakvi chovechki osobini, vo sekoj moment mozhat da si go zakachat nozhot v grb, shto se i sluchilo, pa sega Glupaci p(l)uka po Frchko. Nevidena MIZERIJA ste obajcata, Glupaci.


Quote:Dragi Trajkov

‎"Дисиденти" - 1. Вие пак, на чиј браник сте ако не на "комуњарско-болгарската банда" оти само таа не гледа македонски народ но некоја "српска проекција"...2. Живко брат во право си, овие ептем паметни, ѓоамити за Фрчковите посрбувања на ВМРО, МАНУ и што ли не македонско а ваму удираат уште појака четка ставајќи се што ни било власт како "србизирани" клонови...Се разбира се во еден правец - се што дејствувало и работело од македонски државнички позиции - да му се разнишаат темелните вредности...3. Овие ептем паметни а ние ептем - глупави, Србинот Јаначковиќ иако еден, иако гостин во Македонија е толку надсупериорен човек во секоја интелектуално-физичка смисла што сите македонски Министри на МВР со се цели служби му биле обични марионетки во рацете. И се тоа да им држи дисидентската теза дека не може да постои и функционира македонска држава ако не се Србите или уште подобро - БОЛВАРИТЕ !!! (слично како под турско кога дигавме востанија а Татаро-Болварите ги цинкареа и се мешаа за да згаснат несупешно и со тоа се докаже дека ако не се тие Болварите, ние - македоснкиот народ не сме кадарни ниту да се ослободиме а камо ли држава да имаме)...А бе прочитана книга сте, дај нешто сменете во стратегијата, не сте веќе интересни за следење..
23-05-2011, 01:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#55


Quote:Zhivko Apostolovski

Драги, целосно е точно тоа што го кажуваш, само немој да им (му) се обраќаш со “Дисиденти“. “Глупаци“ им/му е вистинската - заслужената титула. :-( Во повеќе наврати на Јорданчо му имам кажано дека повеќе не ми е интересно да се повторувам со него, ама масохист ти бил Глупакот, па така ужива во вакави коментари за него. :-(


Quote:Dragi Trajkov

Е да во право си “Глупаци“ е на место а и ова додатокот "мазохисти" па две во едно - "Мазохистички Глупаци" е тамам )))


Quote:Zhivko Apostolovski

Ептен им лежи името. :-)


Quote:Blazo Stojanoski

колку сте мизерни , подобро ,,глупак'' него ли некој да ве гледа и да рече , ЗА ГРЕВОТА СЕ ЛУЃЕВО '' тоа значи ретардирани сте


Quote:Dragi Trajkov

Блаже....За гревота се - ГЛУПАЦИТЕ - ОДРОДНИЦИ. Од убавиот МАКЕДОНСКИ И ЕВРОПСКИ НАРОД што сакаат АЗИЈАТСКИ ТАТАРО-БОЛВ(Г)АРИ сосила да се прават !!!Quote:Zhivko Apostolovski

Блажо, до сега не сум имал никакви аргументи со тебе и не сум знаел дека и ти си се ставал под чадорот Глупаци. Јас мислев тоа е само Јорданчо, можеби со син му, но штом така била работата, со здравје нека ви е титулата. :-) Ептен ви годи - како ОДРОДНИЦИ. Има ли нешто помизерно од кодоши и ОДРОДИ? Особено тие што се кријат под рогозина, во сметот болварски?
23-05-2011, 01:52 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#56


Quote:Blazo Stojanoski

Еве доказ дека сте загревота , зажалење , ама ,,умни сте '' со етикетирањава , тоа и онака го правеа во она време УДБ-ашите , ајде лигаветесе , нема што , ке ви одбијаме на ретардираност


Quote:Elenå Bumbe Støjånøskå

Кој си ја има мувата на капата сам си ја брка! Па така и Вие Драги и Живко. Ве читам и ВЕ ЖАЛАМ што сте дозволиле лукавиот да Ве води.Толку се гордеете со навредите што ги делите насекаде и секому,мислиш готово јајце сте снеле! ( Ви оди во прилог УДБашкото етикетирање,без сомнеж).Прости им Господе,и тие незнаат што говорат и што прават.


Quote:Jordan Petrovski

Друже водниче ТраЈКОВСКИ и ти Живораде, има едно мое тврдење од кое бегате како ѓавол од темјан. Се надевате дека со навреди измислици и плукање ке се спасите од давањето вашето изјаснување. Еве го по "стоти пат" истото :

ДОСИЕ на МАКЕДОНЦИ за МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ, ВРХОВИЗАМ И ЕКСТРЕНИЗАМ СЕ ОТВОРАНИ ПО НАЛОГ НА БЕЛГРАД. Досиеата од 1918 година, значи од моментот на СРПСКАТА ОКУПАЦИЈАТА на Македонија па до 2006 се во Белград. Јас имам доказ за до 2006 и затоа ја земам таа година како крајна што незначи дека досиеата не се водат до денеска.

Оваа е непобитна вистнина. Која никој не ја демантира. Ниту Белград ниту некој од македонското МВР. Се работи за ОФИЦИЈАЛНА документ од ОФОЦИЈАЛНА УСТАНОВА на СРБИЈА.

Сите кои ја подржуваат Србија и ги оправдуваат прогоните на СРПСКИТЕ СЛУЖБИ на МАКЕДОНЦИ по основ на МАКЕДОНСКИ, НАЦИОНАЛИЗАМ, ВРХОВИЗАМ И ЕКСТРЕМИЗАМ СЕ СРПСКИ ИЗМЕЌАРИ.
23-05-2011, 01:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#57


Quote:Dragi Trajkov

Еленче чедо...ти простуваме, дете си уште и не знаеш ништо за овие работи...учи школо остави ова не е за тебе !


Quote:Dragi Trajkov

Блаже ...етикетирањето Вие први го почнувате...ние само возвраќаме... со тоа што Вие сте практични во своите болварски настроенија а за нас немајќи ништо само лепите колку да Ви држи тезата за "непостоење" на македонскиот народ (население сме биле !)...Quote:Dragi Trajkov

Јорде одамна веќе не сте во тренд ...ова што со години истото го редиш ти е јалова работа...сам си пишуваш сам и читаш. Ако имаш таков доказ ете ти го побратимот по источно настроение од Архивот - објавете го и дај да ги видиме тие српски силни служби од 1918 г па до 2006 г. Доста јадете баклава..Quote:Jordan Petrovski


ДрагАНЕ ТраЈКОВСКИ. Дел од доказот е ОБЈАВЕН во МАКЕДОНСКИ ПЕЧАТ.

Оваа е непобитна вистнина. Која никој не ја демантира. Ниту Белград ниту некој од македонското МВР. Се работи за ОФИЦИЈАЛНА документ од ОФОЦИЈАЛНА УСТАНОВА на СРБИЈА.

Бидејки не реагираат ниту МВР ниту други институции на системот ТРЕБА ВИЕ ПАТРИОТИШТАСВА : ТИ, Т.БОЖИНОВ, ЖИВОРАД, ИЦО, ДИНЕВСКИ, ИГОР АЛЕКСАНДРОВ ..... да ја приморате владата да реагира.

Нереагирањето зборува за тоа кој се во власта и кои сте вие кои се обидувате да го прогласните тој факт за невистинит. СИТЕ СТЕ СРПСКИ ИЗМЕЌАРИ.
23-05-2011, 01:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#58


Quote:Zhivko Apostolovski

A be Glupaci (jordancho), gledam sega si go otfrlil "Glupaci". Zoshto, ne mi e jasno. :-) Sepak, toa ne ja smenuva vistinata deka tresish samo gluposti. Dragi ti pishuva deka ne si vo trend, no jas, pak kje ti go povtoram pobitnoto: NE SI MI VO RED BOLVARSKO IZMEKJARCHE. A be i site petni zhili da si gi iskinish so tvoeto napinanje za da go sokriesh tvojot bolvarizam i na tvoite "Bolvari", e bezvredno. I cel zhivot da rasfrlate LAZHNI kleveti za nas (MAKEDONCITE), nema fajde, osvem shto si se zadovoluvate preku vashiot masohizam.Quote:Zhivko Apostolovski

Ми отишол Црни в Софија града.
В Софија града, град на “Болварите“.
В ладна механа, да јаде и пие.
Там го служила една црна мома.
Една црна мома, мома “Болварка“.
Как го служила, так го испрашува.
А бре Јорданчо, црно ми гарванче.
Зошто си ми толкаво много нажаљано.
Црни ми Јорданчо на мома одговара.
Мори црна момо, црна “Болварко“.
В Македонија “болварштина“ нема.
Она изумрела как “Болварите“.
Как “Болварите“ в нашта “Болварија.
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)Quote:Jordan Petrovski


Живораде, чекам демант на ова:

ДОСИЕ на МАКЕДОНЦИ за МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ, ВРХОВИЗАМ И ЕКСТРЕНИЗАМ СЕ ОТВОРАНИ ПО НАЛОГ НА БЕЛГРАД. Досиеата од 1918 година, значи од моментот на СРПСКАТА ОКУПАЦИЈАТА на Македонија па до 2006 се во Белград. Јас имам доказ за до 2006 и затоа ја земам таа година како крајна што незначи дека досиеата не се водат до денеска.

Оваа е непобитна вистнина. Која никој не ја демантира. Ниту Белград ниту некој од македонското МВР. Се работи за ОФИЦИЈАЛНА документ од ОФОЦИЈАЛНА УСТАНОВА на СРБИЈА.

Ви понудив на вас да сторите нешто:

Бидејки не реагираат ниту МВР ниту други институции на системот ТРЕБА ВИЕ ПАТРИОТИШТАСВА : ТИ, Т.БОЖИНОВ, ЖИВОРАД, ИЦО, ДИНЕВСКИ, ИГОР АЛЕКСАНДРОВ ..... да ја приморате владата да реагира.

Вашето премолчување и нереагирањето зборува за тоа кој се во власта и кои сте вие кои се обидувате да го прогласните тој факт за невистинит. СИТЕ СТЕ СРПСКИ ИЗМЕЌАРИ.

Велиш, односно лажеш, Живораде:

"I cel zhivot da rasfrlate LAZHNI kleveti za nas (MAKEDONCITE), nema fajde"

Jас не се расфрлам со клевети туку нудам луѓе да просудат за вашата маћедонштина
23-05-2011, 01:58 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#59


Quote:Zhivko Apostolovski

А бе Глупаку, што мислиш јас можам да сторам од далечина повеќе од 20 иљади километри. Да ги натерам Србите да ни ги дадат досиеата. Па ти беше нивни измеќар-пријател. Ајде, ти стори нешто. Ова колку пати ти го имам кажано - во други пригоди. Ама болен си ми Глупаку.Quote:Jordan Petrovski

Живораде, ДОСИЕАТА ОД 1991 ДО 2006 година, ги ИМААТ СРБИТЕ. ЗОШТО Живораде!!! Тоа те прашувам веке со месеци, ама ти се правиш глуп неразбираш. Не си глуп Живораде туку тоа ти ИЗМЕЌАРЛ'КОТ, да ја сокриваш вистината што правелеи прават Србите во САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА. Ти повторувам по незнам кој пат навредите и манипулациите нема да ти помогнат. Постапките твои говорат многу јасно кој си. Таа твоја омилена СРСКА служба ме прогонувала и таа велела дека сум "бугарски шпиун". Имате исти став.
23-05-2011, 01:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,070
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#60


Quote:Zhivko Apostolovski

Глупаку, пишуваш за досиеа од 1918. затоа ги спомнав Србите. За другите досиеа, исто така, ти беше дел од УДБа (кодош), нека твоите пријатели-наредбодавци ги објават. Јас сум за тоа, Глупаку.Quote:Jordan Petrovski

Јас Живораде пренесувам што пишува во ДОКУМЕНТОТ. Таму Живораде, стои од 1918 ДО 2006 година. Документот сум го добил пред неколку години, да сум побарал сега, сигурно ке стоело 201/2010 година.

Живораде само УДБини аргати и српски измеќари со сила се прават глупи.Quote:Zhivko Apostolovski

Glupaci Disidenti (Jordancho Petrov), poraneshno UDBino izmekjarche (kodosh) napishalo: "само УДБини аргати и српски измеќари со сила се прават глупи". Da, Glupache, ti najdobro znaesh za toa, neli? :-(


Quote:Elenå Bumbe Støjånøskå

Колку сум мала и не ги разбирам работите покажуваат фактите,а безцелно е Вас тоа да Ви го докажам.Во едно бидете повеќе од сигурни,дека такви како Вас нема да ми бидат пример за моето понатамошно делување.Човекот учи додека е жив,па бидете малку и Вие од корист и отворете книга(ќе Ви ја препорачам таа за НАЧИОТ НА ОДНЕСУВАЊЕ).ДОСТА дејствувате според МАЧО ПРАВИЛОТО - несмеам да признаам дека ГРЕШАМ и грешките се направени,ДРУГИ ќе бидат КРИВИ.Пријатен ден
23-05-2011, 04:42 PM
Reply