Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тадааам....конечно заврши циркузот со досиеата!!!
Author Message
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#1

Quote:Во Македонија слетаа германски тајни досиеа, Муслиу признал дека ги фалсификувал Мама, Ибар, Стрелец и Вујко
Во Македонија слетаа германски тајни досиеа, Муслиу признал дека ги фалсификувал Мама, Ибар, Стрелец и Вујко
Лице кое не сакаше да го открие својот идентитет, денеска до Комисијата за лустрација достави три листови напишани на германски јазик. Али Ахмети е најчесто споменуваното име. Пишува дека скоро 20 години бил соработник на југословенските тајни служби. Експресно делејќи ги досиејата на новинарите, непознатото лице без досега вообичаената пракса - подносителите да дадат изјава - си отиде. Се огласи првиот лустратор.

-Документите кои ги видов, се странски, на германски јазик, вели Томе Аџиев, претседател на Комисијата за лустрација.

Во меѓувреме Хисен Муслиу сеуште е во полиција откако синоќа беше приведен во Тетово, поради сомнение за фалсификувани документи. Тој признал дека досиејата му ги дале од раководството на ДПА, за да добие позиција кога тие ќе се врателе на власт, плус бил награден со 4.500 евра. МВР го заплени и компјутерот на Муслиу.

-Во компјутерите се пронајдени четирите фабрикувани досиеја, но и материјали кои наводно потекнуваат од германската служба БНД, на кои требало да им се направат интервенции, на што укажува фактот дека освен на германски имало подготвено и неколку страници со различен фонт од останатите, рече Иво Котевски, портпарол на МВР.

Апсењето на Муслиу било хајка на некои структури во МВР против ДПА, за да куртулел Али Ахмети, обвинија од партијата. Не бил член на ДПА. А не можел да биде фалсификатор бидејќи не знаел да работи на компјутер.

-Пензионерот Муслиу направил злочин што јавно го кажал своето мислење за Али Ахмети алијас Александар Антиќ бил и продолжува да биде соработник на српската УДБА и потчинет на Груевски, вели Имер Алиу, ДПА

–Оваа афера треба државните институции да ја расчистат до крај, вели Абдулаќим Адеми, ДУИ.

Инаку Муслиу бил вработен во тајната служба од 1979-тата, а пред девет години беше шеф на ДБК за Тетово и Гостивар. Од 2002 година тој е пензионер.

Комисијата за лустрација ги отфрли сите - досега поднесени досиеја. Биле фотокопии.

И така сите среќно си живееја Icon_lol
(This post was last modified: 23-11-2010, 10:44 PM by Makedonec.)
23-11-2010, 10:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(23-11-2010, 10:41 PM)Makedonec Wrote:
Quote:Во Македонија слетаа германски тајни досиеа, Муслиу признал дека ги фалсификувал Мама, Ибар, Стрелец и Вујко
Во Македонија слетаа германски тајни досиеа, Муслиу признал дека ги фалсификувал Мама, Ибар, Стрелец и Вујко
Лице кое не сакаше да го открие својот идентитет, денеска до Комисијата за лустрација достави три листови напишани на германски јазик. Али Ахмети е најчесто споменуваното име. Пишува дека скоро 20 години бил соработник на југословенските тајни служби. Експресно делејќи ги досиејата на новинарите, непознатото лице без досега вообичаената пракса - подносителите да дадат изјава - си отиде. Се огласи првиот лустратор.

-Документите кои ги видов, се странски, на германски јазик, вели Томе Аџиев, претседател на Комисијата за лустрација.

Во меѓувреме Хисен Муслиу сеуште е во полиција откако синоќа беше приведен во Тетово, поради сомнение за фалсификувани документи. Тој признал дека досиејата му ги дале од раководството на ДПА, за да добие позиција кога тие ќе се врателе на власт, плус бил награден со 4.500 евра. МВР го заплени и компјутерот на Муслиу.

-Во компјутерите се пронајдени четирите фабрикувани досиеја, но и материјали кои наводно потекнуваат од германската служба БНД, на кои требало да им се направат интервенции, на што укажува фактот дека освен на германски имало подготвено и неколку страници со различен фонт од останатите, рече Иво Котевски, портпарол на МВР.

Апсењето на Муслиу било хајка на некои структури во МВР против ДПА, за да куртулел Али Ахмети, обвинија од партијата. Не бил член на ДПА. А не можел да биде фалсификатор бидејќи не знаел да работи на компјутер.

-Пензионерот Муслиу направил злочин што јавно го кажал своето мислење за Али Ахмети алијас Александар Антиќ бил и продолжува да биде соработник на српската УДБА и потчинет на Груевски, вели Имер Алиу, ДПА

–Оваа афера треба државните институции да ја расчистат до крај, вели Абдулаќим Адеми, ДУИ.

Инаку Муслиу бил вработен во тајната служба од 1979-тата, а пред девет години беше шеф на ДБК за Тетово и Гостивар. Од 2002 година тој е пензионер.

Комисијата за лустрација ги отфрли сите - досега поднесени досиеја. Биле фотокопии.И така сите среќно си живееја Icon_lolКога го затворија бре, кога призна, алал вера на Гоца. Да земат оваа америве тоа Гоца и нејните специјалисти да однесат во Гвантанамо . За еден сат ке го најдат и Бин Ладен.
23-11-2010, 11:00 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#3

Му ги нашле досиејата на човек кој незнае да работи на комјутер, на компјутер... а дека досиејата до кај 2000 и некоја се работени на машина за чукање - занемарлиљив детаљ...
23-11-2010, 11:19 PM
Reply