Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 4.14 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКИ МЕДИУМИ ?
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(28-11-2010, 05:05 AM)Cesen Makedonec Wrote: Трагично е се ова. Несмасно. Од која страна да свртиш лошо. Срамота за сите. Типично за Македонија. В. Рамковски е криминалец, и срамота за една телевизја е што фиктивни фирми со еден човек за кој се знае дека се перална на пари се во просториите на А1. Срамота за СДСМ што упадот го протолкува како напад на демократија. Тоа е толку подло. Ова им дојде како кец на десетка во недостаток на ништо друго поарно.

Срамота за ВМРО што гони само свој лични непријатели. А не гони наскеаде , од свој редови, не го гони Бранета.

Несмасно напраен упад. Вместо да влезат инспекторите и да кажат : Ние сме дојдени за таа и таа работа. Нас А1 не не интересира ниту новинарите. Пошто ова е државна работа и полицијата влегува за 5 минути ве молиме не попречувајте. И како во Америка да им ги кажат кој се правата и должностите пред апсење.  После тоа влегува полиција. Вака, им дадоа муниција да кажат дека ова е против новинарството. Каква грешка.

AplauzAplauzAplauz
28-11-2010, 07:32 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(28-11-2010, 05:05 AM)Cesen Makedonec Wrote: Трагично е се ова. Несмасно. Од која страна да свртиш лошо. Срамота за сите. Типично за Македонија.....Of-topic

Cesen Makedonec , ти пожелувам добредојде на форумов од екипата на КОТЛЕ
28-11-2010, 09:07 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

Quote:Predrag Terzioski Boko izvini na recnik,ali imam nesto da im soopstam na ovie od stabov,a najdobro e toa da se napravi na jazik koj go razbiraat.
"Grupacija disident" pusete kurac mamu vi ebam seljacka usrana.
4 hours ago · 2 people

Quote:People who like this

*
Add as Friend
Sashe Ivanovski
*
Add as Friend
Borjan Jovanovski


Борјан Јовановски, борец за демократија и човекови права, професионален новинар.
28-11-2010, 03:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Predrag Terzioski

Boko izvini na recnik,ali imam nesto da im soopstam na ovie od stabov,a najdobro e toa da se napravi na jazik koj go razbiraat.
"Grupacija disident" pusete kurac mamu vi ebam seljacka usrana.
пред 4 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 2 лица На Borjan Jovanovski и Sashe Ivanovski им се допаѓа ова.


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски-

Борјан елоквентната и културна одбраната на твојот приател Предраг зборува повеке за тебе за твојата немоќ да полемизираш со факти.
Во прирачникот на "ОПЕРИСТИТЕ" од кои ке пренесам мал дел се објаснети дел од активностите... што се случија во четвртокот вежерта. Еве да пренесам малку од упатствата:

Dezinformacije se pažljivo doziraju, pri čemu se umataju u ambalažu od mnogo točnih podataka koje se mogu provjeriti, ili koje su opće poznate. U ovakvim kampanjama dezinformiranja agenti dezinformatori najčešće se služe medijima, novinarima i urednicima koji su, najčešće, već i sami protivnici napadnutih političara, a ponekad i plaćaju neke novinare i vlasnike medija. Pri širenju dezinformacija protiv glavnog protivnika namjerno se ostavljaju tragovi kako tu kampanju poluistinama i neistinama širi netko drugi tko je u sukobu s glavnim protivnikom. Kako bi se sukob između različitih protivnika produbio šire se dezinformacije i o tome drugom protivniku pri čemu se ostavljaju tragovi kako to širi glavni protivnik. Ovakva dezinformacijska kampanja može se provoditi preko medija ili preko mreže terenskih «dobro informiranih tračera», a kad se širi preko medija odvija se obično u tri koraka:
1. dostavljanje medijima istinitih kompromitirajućih podataka o napadnutim osobama,
2. medijski napad podatcima koji su samo djelomično istiniti,
3. otvoreno zagovaranje rušenja pojedinih političara i stranaka.

Kad se ne mogu naći nikakvi argumenti kojima bi se napao protivnik, nastoji ga se otvoreno ismijavati organiziranom kampanja širenja neugodnih anegdota, viceva, skečeva i satira kojima se omalovažava protivnik, ili netko od članova obitelji i najbližih suradnika. "


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски-

Борјане да ве потсетам на едно случување. Објавата на аудио снимките од БРКАЊЕТО ОД РАБОТА НА ВАШИТЕ КОЛЕГИ и ПРИЗНАИЕТО НА ВЛЕИЈА ЗА СОПСТВЕНИОТ КРИМИНАЛ, као и за криминалот на WAZ.
Да ви поставам едно прашање. Зошто т...огаш немаше реакција од Груевски-инспекциските служби и кај вас и во WAZ, дали беше постигнат некој дил помеѓу Груевски и Рамковски.

...37 милиона, а 15 милиона прикажале. Си мислев, како
можам јас, со своето знаење во печатенте медиуми, во однос на Германците?
Шанса немам. Не му е бизнис. Над 50 милиона во Србија минус. Првпат не знам која цена, евро, го продаваат весникот МПМ, односно ЊАЗ, во Хрватска. Во Црна Гора загуба. Германците ке прават загуба, Боже сачувај. Пералница на пари. Значи имаме карши себе групација на која не му е важен бизнисот и новинарството. А јас исклучиво го гледам како бизнис, новинарството. Што е Шпицот сега ке ви кажам. Тоа е викаат значи беспари. Се дава беспари. Јас го давам весникт на купувач. Знаете кога е купувач? Не кога ке го земе весникот,
да го купи. Кога ке го прелистува. За огласувачите. Со 5-6 илјади тираж нема шанса. Оној сто листа 5 илјади ке пролиста, еми еден посто дали ке убеди за да има продажба. Ако немаш тираж, немаш маркетинг. За да имаш маркетинг. Да имаш доволен број на читачи да може утре задутре да купи. Сега дојде да речеме Опел.
Кај нас реклама и во која телевизија идете? Во таа и таа. Ами ако имаш 3 илјади тираж, во која можност од тие 100 илјади пута четири читаат, колку ке му се јават? Ако имас 5 илјади, 20 пати помала вредност. Значи Време, Шпиц, Коха, А1. Бизнис стратегија... Јас како да кажам јас месечно дали ке згрмам. Тогаш бев нервозен заради потерницата да речам на оваа, не држи потерница, потерница беше во време за оваа, Петар Митева. Петра и Јорго. Јорго 91 година знам шверцер, со Гонгот. Знам јас што е Јорго. Не му држи бе потерница, не држи. Од тој аспект, да се мешам. Иначе .. ми е најсигурна гаранција дека ке заработам. Бизнис, пари профитабилност. Веке е профитабилна групацијата, иако е инвестицијата. Значи А1 седум години требаше да додавам .

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=348
28-11-2010, 03:28 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(28-11-2010, 03:06 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
Quote:Predrag Terzioski Boko izvini na recnik,ali imam nesto da im soopstam na ovie od stabov,a najdobro e toa da se napravi na jazik koj go razbiraat.
"Grupacija disident" pusete kurac mamu vi ebam seljacka usrana.
4 hours ago · 2 people

Quote:People who like this

*
Add as Friend
Sashe Ivanovski
*
Add as Friend
Borjan Jovanovski


Борјан Јовановски, борец за демократија и човекови права, професионален
новинар.
Јас би и препорачал на Групацијата многу помалку да се бави со ФБ препукувања и генерално препукувања на форуми вклучувајки го и овој овде. Ова се однесува на сите копи и пејст од сите ваши дебати. Мислам дека само штета си нанесувате.
28-11-2010, 03:29 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(28-11-2010, 05:05 AM)Cesen Makedonec Wrote: Трагично е се ова. Несмасно. Од која страна да свртиш лошо. Срамота за сите. Типично за Македонија. В. Рамковски е криминалец, и срамота за една телевизја е што фиктивни фирми со еден човек за кој се знае дека се перална на пари се во просториите на А1. Срамота за СДСМ што упадот го протолкува како напад на демократија. Тоа е толку подло. Ова им дојде како кец на десетка во недостаток на ништо друго поарно.

Срамота за ВМРО што гони само свој лични непријатели. А не гони наскеаде , од свој редови, не го гони Бранета.

Несмасно напраен упад. Вместо да влезат инспекторите и да кажат : Ние сме дојдени за таа и таа работа. Нас А1 не не интересира ниту новинарите. Пошто ова е државна работа и полицијата влегува за 5 минути ве молиме не попречувајте. И како во Америка да им ги кажат кој се правата и должностите пред апсење.  После тоа влегува полиција. Вака, им дадоа муниција да кажат дека ова е против новинарството. Каква грешка.

Vo Amerika do 1968,koga lugeto se apsea ne im se citaa pravata na apsenite.Po slucajot Miranda protiv Escobedo,Vrhovniot sud go kaza mislenjeto deka i osomnicenite imaat prava koi treba da im se kazat.
Spored Makedonskiot ustav sekoj e nevin dodeka ne se dokaze vinata (nulla sipoene,nulla crimoene).
I vo dvata slucai koga se vrsi pretres na nikomu ne mu se kazuvaat pravata bidejki pretresot ima za cel da se soberat dokazi za kriminalno rabotenje.
28-11-2010, 03:34 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(28-11-2010, 03:29 PM)Cesen Makedonec Wrote: Јас би и препорачал на Групацијата многу помалку да се бави со ФБ препукувања и генерално препукувања на форуми вклучувајки го и овој овде. Ова се однесува на сите копи и пејст од сите ваши дебати. Мислам дека само штета си нанесувате.

Чесен Македонец, јас не сум од Ветераните, но сум очигледен поддржувач. Разбирам што ти е смислата на пораката, и теоретски си сосема во право. Но, во пркаса, комуњариве на денешницава многу вешто се обидуваат да го искотистат ФБ, како што до пред некоја година се користеа со форуми. Додека, пак, медиумите во Македнојија се под нивна целосна контрола.
Препукувањата се едниствен начин на кој УБДа комуницира. Значи оставени сме на избор: да бидеме 100% културни и да "продаваме финоќа", при што преку манипулациите на УБДашите тие постојано ќе не' удираат под појас, а со тоа ние нема да се избориме до она што е вистината или имаме избор само да си молчиме и да ги оставиме да скрнавеат.
Низ разниве дискусии, кои скоро секогаш прераснуваат во препукувања, благодарение на коментарите од стилот на Борјан Јовановски, барем успеваме да ги соголиме оние кои УБДа на народот му ги претставува како "интелектулаци", "патриоти","чесни", "демократи", "новинари" и слично.

Поздрав и добредојде и од мене. Секој умен глас и е потребен на Македонија.
28-11-2010, 04:14 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(28-11-2010, 03:34 PM)basilius_2 Wrote: Vo Amerika do 1968,koga lugeto se apsea ne im se citaa pravata na apsenite.Po slucajot Miranda protiv Escobedo,Vrhovniot sud go kaza mislenjeto deka i osomnicenite imaat prava koi treba da im se kazat.
Spored Makedonskiot ustav sekoj e nevin dodeka ne se dokaze vinata (nulla sipoene,nulla crimoene).
I vo dvata slucai koga se vrsi pretres na nikomu ne mu se kazuvaat pravata bidejki pretresot ima za cel da se soberat dokazi za kriminalno rabotenje.

Не е битно тоа. Битно е што е ова МК и што може да се предвиди од подлата опозиција на што ќе ја изврти работата. Ова е Балкан. Бране беше советуван од Словенците како муќки се праат. Сними нешто и после сврти ја работата на жалење и мисрепрезентација на работите. Словеницте мошне успешно го искористија тоа при цепењето од Југославија кога цело време на запад му тврдеа дека ЈНА ги уништува и ним им е за цел нив како мирољубив народ да ги сотре по најлош комунистички тертек. Кога Геншер го носеа во Љубљана намерно сирените свиреа дека напад се спрема воздушен и го тераа Геншер во подземни криенки. Нормално излажиран напад секогаш ама импресијата останува. До максимум го искористија недемократскиот имиџ на ЈНА што не е лошо за нив.

Во овој случај поентата ми е, јас да бев на местото на ВМРО ќе постапев  како што напишав погоре само затоа што однапред знам какво г  е опозицијата. Нема причина муниција да им се дава на кретени и лешпери кој ја осакатија Македонија. Впрочем ова е грешка на Грујо. Тој уствари го остава СДСМ да си биде ваков каков е. Да беше чоек,  ќе тргнеше во чистка од Бранета надолу и денеска СДСМ ќе беше партија за почит. Со чесни луѓе во нејзе само останати а сите останати во затвор на прочистување. Така да сега, да се повикуваме на тоа каква е правдата и како е на други места и со тоа Грујо да го оправдуваме не оди. Грујо е првиот кого правдата не го интересира, така да и нема право да ја бара од СДСМ или од било кој друг во случајов со А1 и да се повикува на методи кој се применуваат во странство. Во Америка законот се применува колку толку неселективно, што е основната разлика од МК и сите досегашни а и идни власти таму.
28-11-2010, 04:15 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(28-11-2010, 04:15 PM)Cesen Makedonec Wrote: Во овој случај поентата ми е, јас да бев на местото на ВМРО ќе постапев  како што напишав погоре само затоа што однапред знам какво г  е опозицијата. Нема причина муниција да им се дава на кретени и лешпери кој ја осакатија Македонија. Впрочем ова е грешка на Грујо. Тој уствари го остава СДСМ да си биде ваков каков е. Да беше чоек,  ќе тргнеше во чистка од Бранета надолу и денеска СДСМ ќе беше партија за почит. Со чесни луѓе во нејзе само останати а сите останати во затвор на прочистување. Така да сега, да се повикуваме на тоа каква е правдата и како е на други места и со тоа Грујо да го оправдуваме не оди. Грујо е првиот кого правдата не го интересира, така да и нема право да ја бара од СДСМ или од било кој друг во случајов со А1 и да се повикува на методи кој се применуваат во странство. Во Америка законот се применува колку толку неселективно, што е основната разлика од МК и сите досегашни а и идни власти таму.

Тука е и мојот проблем со Грујо. Оставајќи ги СДС да си тераат по старо, зашто му се слаба опозиција, тој ја загрозува цела Македонија.
28-11-2010, 04:23 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Kolumnata na novinarot Borjan Jovanovski vo koja ja dava negovata verzija na nastanite totalno se izvrteni nastanite so cel da se apelira na EMOCIITE,a ne kon razumot,i sto vsusnost se slucuvase vecerta.
Imeno A1 vo ovoj slucaj bese (po Borjan Jovanovski)zrtvata na Nacional Socijalistite (VMRO-DPMNE) i nivnite crnokosulari (MVR), koi dojdoa da gi dovedat vo red poradi toa sto ispadnaa nadvor od redot i ne go velicea deloto na Grujo.Vecerta spored Borjan Jovanovski e ednakva na Kristalnacht ili vo prevod Nokta na Dolgite nozevi,koga Hitler ja unisti opozicijata i Evreite vo Germanija.
Istotaka vo kolumnata na Borjan Jovanovski,veli deka go povikal Ivo Koteski da dade objasnuvanje za taa akcija no Borjan Jovanovski ja narusi novinarskata etika so toa sto ne mu dozvoli da ja objasni celata situacija i bese drsko isklucen od programata,a so toa ne se dobi izjava za verzijata na nastani od strana na portparolot na MVR.
Istotaka za vremetraenjeto na prenosot od A1,gospodinot Borjan Jovanovski zboruvase dosta glasno i brzo so cel da go uveri narodot vo negovata verzija na nastanite taa veker.
28-11-2010, 04:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:УЈП констатира даночно затајување на „ Перо Наков“ бб

28.11.2010
Управата за јавни приходи денеска соопшти дека дека во фирми регистрирани на улицата „Перо Наков“ бб е констатирано даночно затајување и оти се водело двојно книговодство.
УЈП преку контрола на данокот за додадена вредност открила 96 милиони денари затаен данок во фирмата „Акстра трејд“.
Управата за јавни приходи очекува до крајот на годината да заврши со целосна проверка на документацијата на контролираните фирми на „Перо Наков“ бб, каде што се наоѓа седиштето на А1 телевизија.
28-11-2010, 06:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Ќе го продолжиме копирањето на дискусијата од ФБ .Нека остане документирано, можеби ке затреба.


Quote:Rubin Ivanoski

Jordan,ushte go drvite so UDBA na kotle pa mislite deka i nas treba da ni go drvite so istoto?I kakva vrska imaat Germancite,Hrvatska,Crna Gora,Jorgo,Petra ili 91 godina so upadot na DPMNE vo A1?Nepismen si,vaka se brukash samo i so povtoruvanje go potvrduvate nasheto.Tamu vo dpBne obozhavate da odgovarate na prashanja shto ne vi gi postavile ili na temi shto nemaat nikakva vrska so odgovorenoto.


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски-

Господине Рубине, прашањата се упатени до господин Борјан Јовановски, културно ке беше да сочекате тој да одговори.


Quote:Rubin Ivanoski

Jordan,jas sum siguren deka na Borjan mu se iskrivile prstite od odgovaranje na istoto,ama isto taka siguren sum deka ti ne si prochital ili nesakash da prochitash,edno od dvete mora da e.


Quote:Групација Дисиденти

На ова :

Групација Дисиденти -Јордан Петровски- Борјане да ве потсетам на едно случување. Објавата на аудио снимките од БРКАЊЕТО ОД РАБОТА НА ВАШИТЕ КОЛЕГИ и ПРИЗНАИЕТО НА ВЛЕИЈА ЗА СОПСТВЕНИОТ КРИМИНАЛ, као и за криминалот на WAZ.
Да ви пост...авам едно прашање. Зошто т...огаш немаше реакција од Груевски-инспекциските служби и кај вас и во WAZ, дали беше постигнат некој дил помеѓу Груевски и Рамковски.

...37 милиона, а 15 милиона прикажале. Си мислев, како
можам јас, со своето знаење во печатенте медиуми, во однос на Германците?
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=348

Hевидов одговор никаде од господинот Јовановски а еве поминаа ШЕСТ МЕСЕЦИ од објавувањето и признанието на самиот Рамковски дека ВРЕМЕ , КОХА , ШПИЦ И А1 СЕ НЕГОВИ, се надевам го знаете законот за медиуми. За да повторно не пишувате господине Рубине каква врдска имаат Хрваи, Германци...отворете го линкот се надевам ке ви стане јасно за што се работи. Газда Велија е во прашање и ......


Quote:Rubin Ivanoski


Bog da chuva i da brani ste tamu od dpBne.Ubavo vikashe B.C.shto znae dete shto e 500 milioni evra,zemi pa nosi...I kaj prochita zhiti boga deka nekoj go brani Velija?Neli chitash deka celo vreme reakcijata e posvetena na tie moronite shto go blokiraat vlezot i izlezot na vrabotenite novinari koj shto gi narekuvash POLICIJA?Ako ste tamu nedovetni nemora i nas da ne pravite,epten ste provodni za da mozhe da se sokriete od toa.


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски-

Ви реков треба да одговори господин Борјан Јовановски на прашањето:

Групација Дисиденти -Јордан Петровски- Борјане да ве потсетам на едно случување. Објавата на аудио снимките од БРКАЊЕТО ОД РАБОТА НА ВАШИТЕ КОЛЕГИ и ПРИ...ЗНАИЕТО НА ВЛЕИЈА ЗА СОПСТВЕНИОТ КРИМИНАЛ, као и за криминалот на WAZ.
Да ви поставам едно прашање:

"Зошто тогаш немаше реакција од Груевски-инспекциските служби и кај вас и во WAZ, дали беше постигнат некој дил помеѓу Груевски и Рамковски.

Hевидов одговор никаде од господинот Јовановски а еве поминаа ШЕСТ МЕСЕЦИ од објавувањето и признанието на самиот Рамковски дека ВРЕМЕ , КОХА , ШПИЦ И А1 СЕ НЕГОВИ, се надевам го знаете законот за медиуми."

Нели за вас господине Рубин, господин Борјан е независен новинар тоа е причината што барам одговор ЗОШТО НЕМАШЕ НИ ЗБОР ОД НОВИНАРИТЕ НА А1 ЗА снимката и признаниата. Одговорот на оваа прашање или неодговорот ке кажат за вистинската заднина на скокањето на господин Борјан ИСКЛУЧЕТЕГО, ИСКЛУЧЕТЕГО...
28-11-2010, 06:41 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(28-11-2010, 05:05 AM)Cesen Makedonec Wrote: Трагично е се ова. Несмасно. Од која страна да свртиш лошо. Срамота за сите. Типично за Македонија. В. Рамковски е криминалец, и срамота за една телевизја е што фиктивни фирми со еден човек за кој се знае дека се перална на пари се во просториите на А1. Срамота за СДСМ што упадот го протолкува како напад на демократија. Тоа е толку подло. Ова им дојде како кец на десетка во недостаток на ништо друго поарно.

Срамота за ВМРО што гони само свој лични непријатели. А не гони наскеаде , од свој редови, не го гони Бранета.

Несмасно напраен упад. Вместо да влезат инспекторите и да кажат : Ние сме дојдени за таа и таа работа. Нас А1 не не интересира ниту новинарите. Пошто ова е државна работа и полицијата влегува за 5 минути ве молиме не попречувајте. И како во Америка да им ги кажат кој се правата и должностите пред апсење.  После тоа влегува полиција. Вака, им дадоа муниција да кажат дека ова е против новинарството. Каква грешка.

Грешка е грешка, но симптом за аматерство.

П.П. Како си Сатанико Icon_razz?
28-11-2010, 07:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Predrag Terzioski

Jordane stoko edna seljacka, ja moze i poelokventen da bidam,sve vi íb'm prostacko i tebe na tie sto ti davaat po nekoja crkavica da seres okolu i da se upikues po razni cmaroi.Mivko edna smrdljiva.


Quote:Групација Дисиденти

Господине Борјане прочитајте ја вие и вашите приатели колумната што ви ја нудам белки ке разберете дека дојде крајот на многу лаги. Интернетов е многу заебана работа. УДБА не измисли начин како да го цензурира. Тука неможе ИСКЛУЧЕТЕГО, ИСКЛУЧЕТЕГО ....

Господине Борјане прочитајте ја вие и вашите приатели колумната што ви ја нудам белки ке разберете дека дојде крајот на многу лаги. Интернетов е многу заебана работа. УДБА не измисли начин како да го цензурира. Тука неможе ИСКЛУЧЕТЕГО, ИСКЛУЧЕТЕГО ....ПАД НА МАСКИТЕ И ПОЧЕТОКОТ НА КРАЈОТ
За жал, ние не сме оптимисти дека Груевски ќе го употреби овој момент да се справи со неговата лажна Опозиција. Зошто? Заради тоа што, доколку Владата постапи со мерки кои се исклучиво од интерес на држвата, тогаш ќе биде отстранета целата лажна Опозиција, чиј челник е Бранко Црвенко...вски, а која владата на ДПМНЕ ја користи како "Баба Рога", со која го уценува народот да продолжува да дава поддршка на "помалото зло". Чистењето на лажната Опозиција би отворилo простор на сцена да стапи вистинската опозиција.
http://www.kotle.ca/
28-11-2010, 08:29 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(28-11-2010, 07:53 PM)Вовата Wrote: Грешка е грешка, но симптом за аматерство.

П.П. Како си Сатанико Icon_razz?

Ne e greska tuku nesposobnost. Inaku ne znam zosto ti sakas da me nabedis deka sum nekoj drug? Greska? Nesposobnost? Ili namera treta nekoja?
28-11-2010, 08:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Rubin Ivanoski

Jordan,toa shto si se krstel so dve race za Ljubcho, samo dokazhuva deka mozhebi i ne ste vo pravo za Grujo. Poshto onaka kako shto sega go branite Grujo, isto go branevte i Ljubcho na vremeto. Togash od SDSM obvinuvaa deka Ljubcho vodi pro...bugarska politika, a DPMNE obvinuvashe deka toa se komunjarski prikazni. Sega istite raboti se sluchuvaat. A posle nekolku godini kje te chitame na forumi i fejsbuk deka si se krstel so dve race i za Ljubcho i za Grujo, ama deka ste ja ischistile partijata na dva pati i deka so Gjorchev konechno kje trgne rabotata i za toa kako UDBA,Branko,A1,SOROSOIDITE i slichni mu stavaa sopki na ofcharot tvoj se so cel da se ostvari platenoto grchko scenario.Jas smetam deka Milcho Manchevski mozhe gomna da jade vo sporedba so vashite UDBA opsesii i rezhii.

I ushte za vashite soveti da se oslobodime od B.C. I tebe i na site vas vi e jasno deka, dokolku vie znaete deka SDSM i opozicijata nema da bide jaka so B.C., nikogash nema da laete protiv nego. Kje vi odgovara da ja vodi toj partijata i opozicijata. Ama jasno vi e shto se sluchuva so SDSM i so opozicijata otkako toj povtorno stana lider i tokmu toa ve plashi.I zatoa izvadete gi ednash glavite od sopstvenite gazovi,a bez povtorno da gi stavate vo gazovite na bugarite!!!.Vo 1994 godina,duhovniot tatko na ofcharot vash Grujo - Ljubcho Bichka se otkazha od vtoriot krug na izborite,a pak kje imashe povekje glasovi od Branko.Mozhebi ne i pratenici,ama glasovi da.Togash toj ushte ne ja znaeshe igrata i komunjarite go ebavaa kako sakaat.No podocna,so pomosh na negovite prijateli od Bugarija,uspea da dojde na vlast i da ja ebe Makedonija vo gazot.Nashata Makedonija seushte odi so stisnati noze zatoa shto ja boli gazot od toa shto i go napravi toj izrod kako ovoj polugrchki izrod sega vo koj shto se krstite so 2race.

P.S. Borjan si igral li basket?Poznat li ti e terminot "BUGARSKI KOSH"?
Libudibudauuuuuuuuuuuuuu......chuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски-

Господиме Рубин ве предупредив дека "финтиве" за дефокусирање на дискусијата по прирачникот на "ОПЕРА" ми се познати, употребувајте кога ке полемизирате со некој друг. Ви укажав на што треба да одговори господинот Борјан... Еве по трети или четврти пат ке го повторам прашањето:

Групација Дисиденти -Јордан Петровски- Ви реков треба да одговори господин Борјан Јовановски на прашањето:

Групација Дисиденти -Јордан Петровски- Борјане да ве потсетам на едно случување. Објавата на аудио снимките од БРКАЊЕТО ОД РАБОТА НА ВАШИТЕ КОЛЕГИ и ПРИ...ЗНАИЕТО НА ВЛЕИЈА ЗА СОПСТВЕНИОТ КРИМИНАЛ, као и за криминалот на WAZ.
Да ви поставам едно прашање:

"Зошто тогаш немаше реакција од Груевски-инспекциските служби и кај вас и во WAZ, дали беше постигнат некој дил помеѓу Груевски и Рамковски.

Hевидов одговор никаде од господинот Јовановски а еве поминаа ШЕСТ МЕСЕЦИ од објавувањето и признанието на самиот Рамковски дека ВРЕМЕ , КОХА , ШПИЦ И А1 СЕ НЕГОВИ, се надевам го знаете законот за медиуми."

Нели за вас господине Рубин, господин Борјан е независен новинар тоа е причината што барам одговор ЗОШТО НЕМАШЕ НИ ЗБОР ОД НОВИНАРИТЕ НА А1 ЗА снимката и признаниата. Одговорот на оваа прашање или неодговорот ке кажат за вистинската заднина на скокањето на господин Борјан ИСКЛУЧЕТЕГО, ИСКЛУЧЕТЕГО...

п.с. не се заморувајте со нови писанија за Љупчо, Бугарија, "бугарофили" и тоа веке неигра. ЛАГAТА Е ОТКРИЕНА и СОГОЛЕНА.

Quote:Rubin Ivanoski

Quote:Групација Дисиденти

Тој собир во Кавадарци бил да се даде подршка за СЛОБОДА НА НОВИНАРИТЕ. Колку се гледа на снимката таму се брка новинар. Лагата неможе да се сокрие, господине Рубин.
28-11-2010, 10:00 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(28-11-2010, 08:30 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(28-11-2010, 07:53 PM)Вовата Wrote: Грешка е грешка, но симптом за аматерство.

П.П. Како си Сатанико Icon_razz?

Ne e greska tuku nesposobnost. Inaku ne znam zosto ti sakas da me nabedis deka sum nekoj drug? Greska? Nesposobnost? Ili namera treta nekoja?

Е, па аматерството е баш неспособност - за разлика од професионализмот.

За Сатанико.... хм, некой друг? На интернет сите сме "некой друг" Icon_razz нали вака мистер Пандемониум?
28-11-2010, 11:43 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

Пустава Групација никако да разбере, или ќе си ДПМНЕ или СДСМ. За вистината нема место во македонската политика:

Quote:Како Групацијата на Ветерани Дисиденти ги виде настaните во А1 ТВ
недела, 28 ноември 2010 18:22


ПАД НА МАСКИТЕ И ПОЧЕТОКОТ НА КРАЈОТ

Никола Груевски знае што е да си боксерска вреќа. Како омладинец барајќи ја својата судбина, благодарение на неговиот вујко, Претседателот на Боксерскиот Сојуз на Југославија, а подоцна прв Министер за Внатрешни Работи на Р. Македонија - покојниот Јордан Милајков*, младиот Никола се има испробано во рингот. Според наши веродостојни извори имаме сознание дека неговата кариера се состоела од три меча во кои младиот Никола бил во "нок-даун" рекордни осум (8) пати, притоа здобивајќи се со титулата, која е универзанла за сите категории, "Краљ Патоса" ("Кралот на Душекот"). Во процесот на неговата метеорска кариера до титулата "Краљ Патоса", младиот Никола очиглено има научено една многу важна лекција која денес секојдневно ја употребува водејќи ја државата. На 25 ноември 2010 година целата македонска нација беше сведок за тоа колку убаво младиот Никола си ја научил лекцијата за неопходноста на "Вреќата", исто така позната како "топовски месо". "Вреќата", секако, е Бранко Црвенковски, поддржан од неговиот карневалски екипаж.

"Битпазар", "Мала Речица", "Гостивар"... "'Перо Наков' бб". Повторно се спроведе акцијата "Чадна бомба" и целото внимание на јавноста се сврте во една насока. Се заборави за досиејата на ДУИ; се заборави за самитот на НАТО од кој повторно Македонија остана без покана за членство; се заборави за Трендафил Ивановски, ниту збор за овниненијта на Јанко Бачев дека Тајната полиција врши наменcка пререгистација на партиите на коалицијата на Грувски; се заборави за Ване Цветанов...

ПОЗДРАВИ И ЧЕСТИТКИ

Првин, да ја поздравам одлуката на Управата за Јавни Приходи, а со тоа и Владата, да спроведе Финансова контрола во фирмата на Велија Рамковски, за кој, тука на http://www.kotle.ca објавивме негови лични признанија за законски несоодветно работење. За волја на вистината, тоа беше уште пред шест месеци, ама, ајде ќе прогледаме низ прсти. Според нас, воопшто не релевантен е фактот што Велија Рамковски е близок до СДСМ, и што неговата А1 телевизија е "критички" настроена спрема денешнава Влада. Она што е важно според нас, е фактот дека државата, т.е. законите на државата мора да функционираат, подеднакво и за сите. Дали Велија е наклонет кон Власта или "Опозицијата" или опозицијата, станува не важно доколку излезе на виделина дека неговите претпријатија работат спротивно законите на државата. Доколку "опозиционата" наклонетост на А1 ТВ е доволна алиби за било какви крминални дејанија, тогаш, заклучокот е дека секој може да си земе за право да оправдува криминал со изговор дека е "опозиционер".

Секако, ќе подвлечеме повторно дека законите на државата мора да функционираат, подеднакво и за сите, што значи дека, откако УЈП ќе заврши со својата финансова контрола во "Перо Наков" бб, ќе очекуваме исото да се случи и во фирмите на Љубислав Иванов - Ѕинго, Борис Стојменов, Штерјо Наков, Панде Колемишевски, Срѓан Керим, и така натаму.

Секоја чест на полицајците кои беа присатни на терен , и кои крајно достоинствено си ја одработија задачата и покрај тоа што беа изложени на крајно високи притисоци од страна на "новинарите" и "гостите" на А1 ТВ, од кои често можеше да се чујат повиците "Доле Грујо". Oд снимките на А1 ТВ можеше да се уочи дека полицајците беа под напад, благодарение на разните туркања, мешетарења и обиди да се испрoвоцира нивна пожестока реакција од "газење на нозете", како и повиците "Пуштете не' да влеземе", иако "Перо наков" бб ефектвино во тие мометни стана "место на кривично дело". Да не ги заборавиме и "спонтаните" бунтовници кои се појавија на местото на настанот со готови пароли... "поздрави и честитки" и до нив за нивниот ентузијазам за спроведување на "демократија" со насилно уривање на Уставниот поредок.


ПАД НА МАСКИТЕ

Во секоја несреќа има и среќа, па затоа, во епилогот на овој циркус се надеваме дека кајмакот ќе избие на врвот, додека ѓубрето конечно ќе се наталожи онаму каде што му е местото - на дното на нашето општество. Премногу долго овој народ Македонски, живее под опсадата на Негативната селекција иституирана од страна на Комунистичката Партија на Југославија, пришто општеството е доведено до состојба каде што пациентите владеат со Лудницата.

Во овие моменти најважното и најсовесното нешто што мора да се стори е објективна анализа на настаните во "Перо Наков" бб, како и објективна поделба на вината, онаму каде што припаѓа. Ние, како противници и на Владејачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, но и на лажната Опозиција, предводена од СДСМ, немаме добивка од пристрасност.

Па, да започнеме со анализата: Настаните на "Перо Наков" бб, од 25 ноември, на прв поглед беа една импровизирана драмолетка од страна на "Опозицијата", но, доколку се стават во контескт настаните на целиот ден, се добива друга слика. На седницата на Парламентот на Р Македонија, пратеникот Ѓорѓи Оровчанец храбро изјавува дека Премиерот нема морална поткрепа да продолжи да ја врши функцијата. Министерката за култура како гостинка на А2 кај Билјана Секуловска се најде себе си под напад - ситуација во која гледачите беа оставени во исчекување на првиот удар. Група на стечајни работници протестираат пред мостот "Гоце Делчев", за да го продолжат својот протест пред Собранието. И, секако, главниот настан на билетот, Дневниот на А1 телевизија од 19 часот. Секако, да не се заборават и настаните од не така далечното минато: "востанието" на СДСМ и "бунтот" на Обединети за Македонија, кој по сите гласини излегува дека бил спонзориран од страната на СДСМ, како и секојдневните повици за предвремени избори од страна на "Опзицијата".

Мала дигресија, кога веќе ја спомнавме темата за предвремени избори: Под кој услов "Опозицијата" бара предвремени избори? Да се потсетиме дека додека сегашнава "Опозиција" беше на власт, во 1996 година, тогашната опозиција се обиде да го искористи Уставното право со петиција поддржана од двесте илјади (200.000) регистрирани гласачи да побара предвремени избори. Резултат? Државната изборна комисија ја одби петицијата поради некоја си наводна паприролошка неисправност. Предвремени избори немаше. Денес, СДСМ бара предвремени избори. Но, дали му е некому познато дали е исполнет условот со петицијата од 200.000 потписи?


ГЛАВНИОТ НАСТАН

Прво, од она што веќе дел по дел излегува на виделина е фактот дека УЈП испраќала најави за финансова контрола на фирмите регистрирани на "Перо Наков" бб цела година наназад. Значи, тоа не бил упад на "штрек". Второ, Финансовата Полиција била во "Перо Наков" бб неколку часови пред да биде повикана помошта од МВР, додека четвртокот бил третиот ден на присуство на финансовата инспекција. Трето, ова е клучен момент: дека контролорите од Финасовата полиција биле опструирани, т.е. попречувани во нивната работа, што јасно се гледа од снимките на А1 ТВ, каде што "новинари" на ТВ станицата ги ставаат контролорите под притисок, пришто им се пикаат микрофони пред лицата и ги снимаат со камера. Сите знаеме колку непријатно е чувството кога некој не' снима, а да не зборуваме кога станува збор за една од ТВ станиците со најголема гледаност во државата, а одозгора на сето тоа, да не заборавиме и дека зборуваме за високо чувствителна контрола, каде што е потребна максимална концетрација од страна на инспекторите. А да не заборавиме дека финасовите "полицајци" се всушност книговодители.

Под точката "попречувани" припаѓа и фактот дека инспекторите биле принудени во една канцеларија, иако правеле увид во работата на шест различни претпријатија, како и фактот дека на увид не им била дадена целата документација на фирмите за кои станува збор. Четврто, да се разјасни дали секое посебно претпијатије е регистрирано под посебна адреса, т.е., претпријатије "А", адреса "Перо Наков" бб, стан бр. 1; претпријатије "Б", адреса "Перо Наков" бб, стан бр. 2, А1 ТВ, адреса "Перо Наков" бб, стан бр. 3, и така натаму. Самата поставеност на фирмите во "Перо Наков" бб, помнејќи го фактот дека еден влез и една адреса користат повеќе фирми, меѓу кои и телевизиска станица, му овозможува на сопственикот - доколку се докаже дека врши противзаконски дејства - да ја користи ТВ станицата како жив ѕид. Повеќе од законско и исправно е барањето на асистенција од МВР, од страната на Финансовата котрола, бидејќи доколку контролорите направат грешка на штета на претпријатијата, тогаш држвата ќе стане изложена на ризик да плаќа оштета на претпријатијата врз кои се врши контролата.

Додека присуството на припадниците на Министреството за внатрешни работи - полицијата - беше сосема оправдано, начинот на кој тие беа спроведени беше полн со логични пропусти. Очигледна беше лагата дека Полицијата е во "Перо Наков" бб за да ја замолчи А1 Телевизија, бидејќи, ако тоа беше всушност целта тогаш немаше да им се дозволи во живо да го пренесуваат Циркусот кој тие го спроведуваа. Според нас, кордонот требаше да биде поставен на надворешноста на објектот, пред вратите и на портите, и секако, да се постават неколку полицајци внатре во непосредна близина на контролорите на кои им се попречува во работата. Спред нас, пропуст од страна на полицијата беше што се дозволуваше такво слободно движење на поедници во простор кој има потенцијал да биде прогласен за "место на криминален настан". Ова е пропуст кој дозволи Циркусот да ескалира и e сличен пропуст на целосното миење на просторот на атентатот врз Глигоров пред да се спроведе детaлна истрага.

Логистички пропуст - свесен или случен, не знаеме - беше фактот што полицајците беа поставени низ тесните ходници на објектот, како и одсуството на Портпарол, т.е. офицер задолжен за односи со јавноста, чија задача ќе беше да се објасни ситуацијата. Додека, сосема е нормално во тие услови е да се бара легитимација од поединците кои се обидуваат да влезат на "местото на настанот", бидејќи да не заборавиме, зборуваме за место што е под истрага за можно криминално дело. Луѓе кои се движат на релација внатре-надвор од локацијата во прашање се потенцијани осомничени, доколку се потврди дека тука се случило противзаконско дело. Доколку при сето ова се попречи во работата на А1 ТВ, тоа не е поради присуството на МВР, туку поради неисправната поставеност на неодредениот број на различни фиpми кои се регистрирани и пријавуваат дека делуваат од една адреса.

Повторно ќе подвлечеме: доколку присуството на МВР беше со цел да се замолчи А1 телевизја, тогаш нивните предаватели ќе беа исклучени, или во најмала мера, ќе беа принудени да продожат да ја емитуваат нивната редовна програма, при што никому немаше да му стане јасно што се случува на "Перо Наков" бб. Тие самите си ги демантираат своите тврдења дека им било одземено правото на слободен говор.

НЕСОВЕСНО ЗАГРОЗУВАЊЕ

Следниот момент е она што ни дава сомнеж дека Владата се обиде Циркусот на "Опозицијата" да го искористи за своја дневно-политичка полза: Кога веќе стана јасно дека А1 ТВ крева безпотребна, но опасна тензија, која можеше да резултира со немири и физички напади и пресметки, благодарение на очигледните лаги дека им се ускратуваат личните права на слободно движење и говор; лаги кои беа пумпани од страната на нивните гости кои слободно пристигнуваа и заминуваа, се менуваа пред камерите, слободно изјавувајќи дека влезот и излезот од А1 ТВ е херметички запечатен, додека нивните права на слобода на говор и движење им се одземени, Владата реагираше премногу бавно и калкулантски. На прв план беа ставени партиските интерси, дека може да се ќари уште малку рејтинг поради очигледниот дебакл на "Опозицијата".

Додека циркузаните на А1 имплодираа, Владата наместо да стапи на сцена, и да го упореби државниот сервис за информирање, МРТВ, да излезе со соопштение и да ја смири ситуацијата; наместо МТВ да испрати ТВ екипа на "Перо Наков" бб, за да претстави "второ мислење"; наместо Груевски или Јанкуловска лично да се соочат со камерите на МТВ и да ја објаснат ситуацијата - бидејќи ова стана "вонредна состојба", Премиерот и Министерката за внатершни работи (според сите сознанија) спокојно, па можеби и со ќесе пуцки во скутот ги следеле настаните кои го попречија емитувањето на "Кога лисјата паѓаат".

За нас, кои настаните ги следевме од преку океан, после првите 20-30 минути од преносот на А1 стана јасно дека станува збор за сценарио кое требаше да крене луѓе на нога. Кога Љубе Бошкоски почна да го споредува Груевски со Чаушеску и Хитлер, тогаш манипулацијата стана видлива и од Месечината. На кратко потоа стасаа и повиците за насилно рушење на "оваа тоталитаристичка власт"**. Прашањето што се поставува тука е: Зошто Владата дозволи ситацијата да ескалира до тој степен, што сите бевме сведоци на јавен повик на рушење на Уставниот поредок на држвата?

Ние сме оставени да се сомневаме дека одговорот на тоа прашање се крие во дневно-политичките придобивки кои Владата на Груевски се надеваше дека се на маса. Поткрепа на ова сомнение ни дава разврската на настаните од 25 ноевмри. Зборуваме за партискиот речник со кој функционерите на Владата се служат, брзајќи да го вперат показалецот на вината кон СДСМ, без да ги превземат законски мерките мерки кои им се на располагање. Конкретно, зборуваме за повиците на дел од гостите на А1 ТВ за насилно уривање на Владата. Тоа е кривично дело. Она што веќе досега требаше да го видиме е поднесувањето на крвични пријави против лицата кои се обидуваа да поттикнат насилен бунт. Прва на чело требаше да е внуката на Киро Глигоров, Рамила Шеќеринска.

Следно, мора да се споведе истрага од страна на МВР, конкретно од службата за Државна безбедност и контраразузнавање, за да се установи од каде беше оркестриран целиов Циркус, како и, дали настаните од целиот ден кои ги набројавме погоре, беа организирани од ист центар и дали сето тоа требаше да резултира во насилен преврат.

Овој настан, како што многу мудро заклучи креаторот на "Еднооки", Борче Дамовски*** на неговото гостување на "Јади бурек", само ја подвлече неопходноста за целосна Лустрација. Доколку беше спроведена целосната Лустрација, вакви немили настани не ќе можеа да се изготват, ниту пак да се спроведат. Во моментов, Република Македонија е ставена во повторна неизвесност, бидејќи охрабрена од фактот дека Владата не превзема мерки да се спорведат законите, "Опозицијата" продолжува со нивните активности кои само ќе нанесат долгорoчна штета на народот и државата.

ЌОШ

За жал, ние не сме оптимисти дека Груевски ќе го употреби овој момент да се справи со неговата лажна Опозиција. Зошто? Заради тоа што, доколку Владата постапи со мерки кои се исклучиво од интерес на држвата, тогаш ќе биде отстранета целата лажна Опозиција, чиј челник е Бранко Црвенковски, а која владата на ДПМНЕ ја користи како "Баба Рога", со која го уценува народот да продолжува да дава поддршка на "помалото зло". Чистењето на лажната Опозиција би отворилo простор на сцена да стапи вистинската опозиција.

Која е вистинската опозиција? Па, колку што можевме да забележиме, само една или две средни партии се воздржаа од учество во целиот Цикус, и не се ставија во услуга ниту на едната, ниту на другата банда. Тие една или две партии во моментов не можат да избијат на површината, пред се' поради огромните (медиумски) ресурси кои им стојат на располагање на владејачките банди. Натаму, ќе ви остaвиме да си пресудите самите.

Како што веќе рековме, во секоја несреќа, има и среќа. Благодарение на настаните од 25 ноември, можеме да стасаме до заклучокот дека СДСМ и нивните сателити се помножени со една голема нула (за оние на кои алгебрата не им е пријател: кога било која бројка ќе се помножи со нула, резултатот е нула). Слободно може да им викнете поп да им ја отчати "Оче наш". Лажната Опозиција стаса до крајот на нивната пруга. Конечно, кога ќе спадне пpашината од несудената револуција, веќе нема да имаме потреба да зборуваме за "опасностите доколку на власт се врати СДСМ на чело со Бранко Црвенковски", бидејќи, ниту тие имаа поддршка од народот, ниту од членството да им успее превратот кој беше планиран да се одвие на 25 ноември, ниту пак во епилогот некој ќе им застане во поддршка - како што може и да се заклучи од пропаднатите собири кои се организираа во текот на изминатиов викенд, како и од бројните колумни во македонските весници и коментарите од граѓанството низ интернетот. Значи, за СДС(ПЈР)М нема веќе правење муабет.

Другата среќа во несреќата од настаните на "Перо Наков" бб, е дека Груевски е ставен во ќош или кажано во боскерски жагон - корнер. Благодарение на осумте (8) нок-дауни (од девет можни рунди) нереално е да очекуваме дека "Краљ Патоса" научил како да излезе од таква ситуација, освен, да го бакне душекот. Груевски мора да го спроведе законот и да ја отстрани лажната Опозиција. Неговиот проблем се состои во тоа што оние кои ја видоа манипулацијата на "Опозицијата" (а, тоа е бајаги голем процент од Македонците во Македонија и низ светот), со нетрпение ќе го чекаат исходот од финансовата контрола, но ќе очекуваат и кривични пријави против поттикнувачите на несудениот бунт.

Природната тенденција на Груевски ќе биде да се испазари со газда Велија и "Опозицијата". Тој нив нема да ги апси, а за возрват А1 ТВ повторно ќе се стави во негова служба, додека, "Опозицијата" ќе ја остави да си игра "Глупав Август", и притоа ќе си ја сочува својата боскерска вреќа. Се надеваме дека народот ќе ја согледа матната задкулисна игра која се води на негова штета. Се надеваме дека народот ќе се свести и ќе ги остави и Грувески и Црвенковски со прстот в'уста на следните избори.


Во име на Групацијата на Ветерани Дисиденти

Шакале


*Каков кадар "на времето" можел да стане Претседател на спортски сојуз на ниво на Југославија?
**Додека владата на Груевски е далеку од демократска, јасно и лесно воочливо беше дека никој не им ги одзема правата на слободно движење и слободен говор на гостите на А1 ТВ. Се согласуваме дека владата на Груевски е до некаде тоталитарна, но тоталитаризмот се спроведува врз истите граѓани кои се жтрви на тоталитаризмот на секоја Влада, додека оние кои повикуваа на насилното рушење на оваа Влада се бенефактори на тој тоталитаризам, без разлика дали се на власт или во "опозиција".
***Борче, најсрдечен позрдав од Групацијата на Ветерани Дисиденти!

Спрема мене ова е најкоплетната и најобјективна анализа на настаните, која ги соголува двете банди. Можеби затоа никој не се оcмелува ниту да ја демантира или контрира.
(This post was last modified: 29-11-2010, 12:39 AM by Душан Јордан Петровски II.)
29-11-2010, 12:36 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(28-11-2010, 04:15 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(28-11-2010, 03:34 PM)basilius_2 Wrote: Vo Amerika do 1968,koga lugeto se apsea ne im se citaa pravata na apsenite.Po slucajot Miranda protiv Escobedo,Vrhovniot sud go kaza mislenjeto deka i osomnicenite imaat prava koi treba da im se kazat.
Spored Makedonskiot ustav sekoj e nevin dodeka ne se dokaze vinata (nulla sipoene,nulla crimoene).
I vo dvata slucai koga se vrsi pretres na nikomu ne mu se kazuvaat pravata bidejki pretresot ima za cel da se soberat dokazi za kriminalno rabotenje.

Не е битно тоа. Битно е што е ова МК и што може да се предвиди од подлата опозиција на што ќе ја изврти работата. Ова е Балкан. Бране беше советуван од Словенците како муќки се праат. Сними нешто и после сврти ја работата на жалење и мисрепрезентација на работите. Словеницте мошне успешно го искористија тоа при цепењето од Југославија кога цело време на запад му тврдеа дека ЈНА ги уништува и ним им е за цел нив како мирољубив народ да ги сотре по најлош комунистички тертек. Кога Геншер го носеа во Љубљана намерно сирените свиреа дека напад се спрема воздушен и го тераа Геншер во подземни криенки. Нормално излажиран напад секогаш ама импресијата останува. До максимум го искористија недемократскиот имиџ на ЈНА што не е лошо за нив.

Во овој случај поентата ми е, јас да бев на местото на ВМРО ќе постапев  како што напишав погоре само затоа што однапред знам какво г  е опозицијата. Нема причина муниција да им се дава на кретени и лешпери кој ја осакатија Македонија. Впрочем ова е грешка на Грујо. Тој уствари го остава СДСМ да си биде ваков каков е. Да беше чоек,  ќе тргнеше во чистка од Бранета надолу и денеска СДСМ ќе беше партија за почит. Со чесни луѓе во нејзе само останати а сите останати во затвор на прочистување. Така да сега, да се повикуваме на тоа каква е правдата и како е на други места и со тоа Грујо да го оправдуваме не оди. Грујо е првиот кого правдата не го интересира, така да и нема право да ја бара од СДСМ или од било кој друг во случајов со А1 и да се повикува на методи кој се применуваат во странство. Во Америка законот се применува колку толку неселективно, што е основната разлика од МК и сите досегашни а и идни власти таму.

Samo na edna rabota da ti ukazam.
http://books.google.com/books?id=WJOknre...ja&f=false

Koga kje go procitas ova porazmisli malku.
Za site pretstavnistva na nasi pretprijatija.
Koj mozese da bide odberen za pretstavnik na zapad.
Potoa razmisli za izjavite na Borka Vucinic(glavnata bankarka na Milosevic) za toa kako pravela mesani banki na Kipar i na drugi mesta so Kircevata Makedonija, i i zamisli samo sto se e raboteno preku niv.
Potoa pomisli na site ekspertski mislenja, anketi, site emisii od tipot na Eftov, Borjan, kade si klimal so glava deka se slozuvas so razmisluvanjata na "ekspertite", pa togas razmisli za ovaa recenica:
Quote:The viewer of television, the listener to radio, the reader of magazines, is presented with a whole complex of elements - all the way from ingenious rhetoric to carefully sselected data and statistics-to make it easy for him to "make up his own mind" with the minimum of dificulty and effort. But the packaging is often done so effectively that the viewer, listener, or reader does not make up his own mind at all. Instead, he inserts a packaged opinion into his mind, somewhat like inserting a cassette into a cassette player. He then pushes a button and "plays back" the opinion whenever it seems appropriate to do so. He has performed acceptably without having had to think.
Mortimer J. Addler and Charles Van Doren "How To Read a Book" p.4

No spored ova:
Quote:Тој уствари го остава СДСМ да си биде ваков каков е. Да беше чоек, ќе тргнеше во чистка од Бранета надолу и денеска СДСМ ќе беше партија за почит. Со чесни луѓе во нејзе само останати а сите останати во затвор на прочистување. Така да сега, да се повикуваме на тоа каква е правдата и како е на други места и со тоа Грујо да го оправдуваме не оди. Грујо е првиот кого правдата не го интересира, така да и нема право да ја бара од СДСМ или од било кој друг во случајов со А1 и да се повикува на методи кој се применуваат во странство
Prvo sto treba da razberes e deka SDS treba da se procisti od vnatre.
Toa sto ti ocekuvas nekoj od nadvor da dojde, samo priznavas deka SDS nema takov kapacitet. Igor Sema i Emilijan se dokaz od krv i meso deka ni nivnata "mladina" nema nikakov demokratski kapacitet.
Posledno sto treba da ti se razjasni e slednovo, doadjaat novi mladi ludje koi ne mozete da gi vodite zedni preku voda, i ne mozete da gi naterate da vitkaat vrat. T prvo sebe si ne se pocituvas dovolno za da prevzemes odgovornost za toa sam da rascistis vo svojata partija ili so svojata sovest ( dokolku si vo SDS, ili niven pocituvac).
Quote:Нема причина муниција да им се дава на кретени и лешпери кој ја осакатија Македонија
Tuka gresis mnogu, i te kako imaat oni municija.
Tuka im se dnevnik i utrinski.
Samo ete go DPA so uste povekje municija otidoa duri do Vikiliks.
T.E. koga UDB-asite vo Lustraciska komisija oko ne im trepne na prethodnite dosieja koga se naodjaa po dvorista vo Makedonija, mozebi nema da bide taka lesno da se krijat ili zataskuvaat koga siot svet kje cita na Vikiliks.
Toa brate Cesen Makedonec kje ti bide dostapno tebe da procitas sam dokolku sakas i imas jak stomak. Zasto na mnogu tvoi idoli od SDS/KPM kje im padne imidzot na drzavotvorci vo septicka jama na predavnici.
An inch today is tomorrow’s mile.
29-11-2010, 02:46 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

Дечко Јас и Ти се познаваме па ти ги изнапиша овие работи за мене? СДСМ подржувач? Каков ужас, после 3 мој поста треба да се објаснувам на сите страни кој сум а кој не сум. Срамота. На форумов дојдов затоа што сметам дека е чесен. Не го гледам Јордана како пробугарин и поентата ми беше дека не се потребни расправии од низок тип со ниски луѓе за да некој го согледа во правото светло. Како што велат, пушти делата да зборуваат за тебе. Не се издига некој со константни и примитивни разговори со сељаци. Мене на пример ме одвраќа и имам одбојност од такви расправии. А тоа исто правило и на тебе ќе го применам од моја страна. Јас со децении веќе живеам во Америка и си имам доволно работа и проблеми за да  губам време расправајќи се со муфљузи како тебе. Расправии кој ништо нема да докажат ниту пак некоја корист да донесат а и на кој право да ти кажам не сум навикнат веќе. Не сум навикнат секој веднаш на нож да биде дочекан и етикетиран од никој и ништо.
29-11-2010, 12:11 PM
Reply