Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 4.14 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКИ МЕДИУМИ ?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:СТЕЧАЈ ЗА МЕДИУМИТЕ И „НОВИНАРИТЕ“ ВО МАКЕДОНИЈА !Неможноста да се излезе од затворениот погубен круг на двете братски партии во Македонија, ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, во добар или и најдобар дел се должи на катастрофалната состојба со новинарството во земјата. Без точни, правовремени и сеопфатни информации, нема слобода на избор. Не бадијала, медиумите во секој учебник за држава и право се ставени како четврт елемент на власта. Оттаму, во Македонија, не само А1, туку повеќето медиуми треба да се затворат, самоукинат, самораспуштат, а една од првите силни реформи што треба да се прави, се реформите на медиумите и во новинарството

Со големо задоволство и сладострастие ги проследуваме информациите за аферата поврзана со тројцата европратеници, меѓу кои и нам познатиот Зоран Талер. Задоволството и страста не се од иста природа и мотив кои ги има во моментов и интензивно ги чувствува лидершипот на десната банда во македонската политика, номинално предводен од премиерот Н. Груевски.

Тие ако нема друг начин, преку своите „длабоки“ Орцекамчевски врски во британската влада, секако дека ќе изнајдат начин да им се заблагодарат на уредништвото и на новинарите на Сандеј Тајмс, кои успеаја мудро и минуциозно да ги насанкаат корумпираните политичари. Секако дека задоволството кај лидершипот на десната банда е потполно, зашто сега ќе имаат дополнителен погон во нивната пропагандна антиевропска машина да ги заверглаат старите приказни дека Талер е скриен СДСМ-овец и дека за таа цел тајно соработувал и со „дописничките“ од Брисел на македонските медиуми, се’ со цел да се урне ВМРО ДПМНЕ од власт и на законски или незаконски начин да се врати „левата“ банда на СДСМ.

Ние, се разбира, нема да невлегуваме во овие тврдења, иако по открититето на Сандеј Тајмс не би не зачудило се’ што се тврди за Талер да е точно, до последната буква.

Нашата причина за сладострастието и задоволството од откриената афера, всушност се должи на докажаното и правоверно новинарство, кое како четврта власт во секој демократски поредок има огромна одговорност да се занимава со точно, прецизно, сеопфатно и правовремено информирање на јавноста, т.е. на граѓаните, за сите битни аспекти од нивното живеење, особено за односот на избраните или делегираните функционери во сите институции што се важни за нивното општество.

Де факто, првата и најзначајната одговорност на медиумите и новинарите е да го информираат гласачкото тело, со цел демократијата да функционира, т.е., избирачите да имаат точни информации врз основа на кои ќе го носат својот суд за политиката и политичарите. Да знаат точно и прецизно кој ги лажел, а кој не, кој само ветувал, а кој исполнувал и кој, е каков. Само врз основа на тие и такви информации, граѓаните со право на глас ќе ги имаат предусловите да донесат објективна и заснована одлука, за тоа на кого на наредните избори ќе му го пренесат своето суверено право да владее со државата во нивно име.

Без оглед на мотивите на весникот, без оглед кој е неговиот сопственик и какви интереси има тој, во западното новинарство се уште доминантна категорија е виситината, а се уште доминантна алатка за да се дојде до нејзе, е истражувачкото новинарство. Тоа го покажува и овој пример со Сандеј Тајмс, тоа го покажуваат и стотици други примери, меѓу кои, секако, помаркантни во блиско минато беа аферите со Берлускони и со корупцијата на Жак Ширак.

Ете таму лежат основите за вистинското задоволство и сладострастие од оваа голема афера. Во вистинското и професионално новинарство, кое ги почитува оние за кои е наменето – публиката, т.е. граѓаните, од кои на крајот на краиштата и всушност живее, т.е. зема плата.А1 под стечај?

[Image: 17600.jpg]

Во изминатите неколку дена повторно до точка на усвитување во македонската политика, т.е. во односите меѓу левата и деснат банда (а по вертикала и хоризнотала низ целото општество), се врти темата за македонските медиуми. Случајот со замрзнувањето и одмрзнувањето на сметките на А1 ТВ, како една од фирмите инволвирани во аферата Рамковски, стана битен услов за тоа дали ќе имало избори или не или евентуално дали на тие избори ќе учествувала левата банда и нејзините сателити или пак, ќе ги бојкотирале.

Покрај А1 ТВ, тука ги замешаа и дел од медиумите на другата голема медиумска групација во Македонија, медиумите на германски ВАЦ, со недамнешната најава од компанијата, дека во рамките на рационализацијата и поуспешното работење, се размислувало за згаснување на Утрински Весник.

Логиката на покренување на овие прашања во јавноста, особено од левата банда, секогаш се заснова на тезата дека станува збор за медиуми исклучително критички настроени кон десната банда, која пак, еве ја, се служи со нечесни методи и со вон законски и вон европски практики, да ги затвори и да ги замолкне критичните медиуми, со цел да оствари предност во јавноста воопшто, а особено пред изборите.

Иако неволно, повторно се решивме да се позанимаваме со македонските медиуми и со македонското новинарство.

Прво, точно е дека власта со политички притисок и со селективно гонење на криминалот удира по А1 Телевизија, како најескпонирано и најопасно оружје и на Рамковски и на Црвенковски. Во тоа нема сомнение, исто како што нема сомнение дека А1 ТВ, односно менаџментот на телевизијата, правел криминал врз основа на кршење на повеќе закони од областа на финансисиите и даноците. Истото важи и за весниците регистрирани на „Перо Наков“ бб, Шипц, Време и Коха.

Нема сомневање дека се колатерална жртва со Велија, се А1, иако и тие со години, исто, така ги кршеле законите. Значи, ниту во криминалот има сомневање (иако во неговото докажување се тргна полуподготвено, килаво и процедурално сомнително), ниту пак има сомневање во селективноста на власта, т.е. на деснава банда, во гонењето и расчистувањето со тој криминал, поради добро познати мотиви.

Потполно е исто со поновиот случај со Утрински Весник. Нема никаков сомнеж околу тоа дека деснава банда го смета за антивмровски и за непријател. Но, исто така, нема никаков сомнеж околу фактот дека тоа е весник со еден од најмалите тиражи во Македонија, дека речиси и нема рекламни клиенти, а се слуша и дека со години прави загуби во компанијата што го издава, кои се мерат со стотици илјади евра годишно. Сето ова значи, дека вистината никогаш не е баш црно- бела и оти има повеќе лица (најмалку две), кои секогаш треба да се истражуваат за да се претендира на нејзе.

Но, ние тука не сакаме да зборуваме за овие лица на вистината, кои веруваме им се познати на голем дел од јавноста, т.е од консументната маса на споменатите медиуми. Ние тука сакаме да потенцираме еден друг страшен факт, за кој и македонската јавност и самото новинарство, т.е. медиумите, упорно молчат и не го признаваат.

А тое е фактот дека македонското новинарство е во ужасно лоша состојба кога е во прашање професионализмот и кога е во прашање општествената одговорност на медиумите, кои без оглед дали се приватни или јавни, се занимаваат со јавно одговорна задача.


Проблем стана фактот – алфа и омега на новинарството


Имено, никој не се занимава со фактот дека во македонското новинарство, обратнопропорционално со растот на бројот на медиумите, исчезнува професионалното новинарство.

Колку што нам од општа култура ни е познато, еден од основните постулати врз кои лежи информирањето или новинарството пошироко, е вистината, т.е. вистинитоста на информацијата која се пренесува, за настанот за кој се известува. Во македонските медиуми, после толку години практикување, божем слободно и објективно новинарство, ослободено од стегите на едноумието на комунизмот, вистината е една од попроблематичните категории.

Земете го било кој настан од поголемо политичко или економско значење, вие ќе прочитате различни факти во различни медиуми, за иста работа. Во зависност од тоа дали медиумите биле блиски на левата или на десната банда, вие ќе се информирате на насловната страница на весникот или во ударната вест на телевизиските вести дека, на пример, „лидерската средба успеала, лидерската средба делумно успеала или лидерската средба е неуспешна“(се мисли на последното собирање на шефовите на бандите кај претседателот Иванов во врска со изборите).

Наместо да се оди со факти, се оди со оценки дадени неофицијално од бандите или пак, со оценки на уредувачките тимови на медиумите. Ова е само еден пример кој намерно го издвојуваме за да покажеме дека во македонските весници, радија и телевизии, денес се соочуваме со проблем, како граѓани и консументи, како гласачи ако сакате, да ја дознеме вистината. Ако ова е проблем на граѓаните во Македонија, на гласачите во дијаспората се разбира им е уште поголем проблем, без оглед на достапноста на информациите преку интернет.

Значи точноста или вистинитоста или фактите, се проблем со најголема тежина во денешното новинарство во Македонија.


Манипулативност


Вториот проблем кој испливува на површина, а е поврзан со првиот, е манипулативноста на македонското новинарство. Пропагандизмот и негативната селекција како дел од манипулативните алатки, уште и некако ќе го разбереме и ќе му се најде макар и тенко оправдување.

Тоа е она кога ќе пуштите вести на А1 и кога од прва до последна минута се редат прилози од кои треба да заклучите дека се е негативно во Македонија. Од тутунарите и лозарите, преку здравството до социјалата... Ама баш се’ е лошо, црно, да поцрно не може да биде. Ви зборуваме и за обратниот пример, кога ќе седнете да одгледате вести на Сител на пример, ќе стекнете впечаток дека се’ што прави актуелната власт (во случајов десната банда), е позитивно, умно, визионерски, градителски, патриотски, државнички... Тоа е таа пропаганда и негативна или позитивна селекција која ја гледаме и читаме денес во македонските елекетронски или пишани медиуми. Наместо новинарство, наместо истражување на факти, вие гледате пропаганда и манипулација.

Како што рековме, таа манипулација уште и ќе ја разберете. Но, што да правиме кога во име на цели на оние што ги злоупотребуваат новинарите и медиумите, се манипулира со факти? Како што беше случајот со лажното писмо на Филе до Груевски, во врска со слободата на медиумите во Македонија, а објавено помпезно како главна вест на А1 ТВ?

Што кога ќе видите дека во име на цели што немаат врска со новинарство и демократија, ќе монтираат писма или ќе измислуваат други факти, дури и во врска со институции какви што се еден еврокомесар на пример? Како тогаш да поверувате дека Н.Н. бил кодош и за тоа во некој медиум ќе се појави некаков си документ или дека Н.Н. бил криминалец и ја ограбил државата со милионски суми?

Да заклучиме, манипулативноста со лажни факти во македонското новинарство никогаш не достигнала поголема застрашувачка еуфорија каква што имаме во моментов. Вистинско цунами!

Површност, локалност, самобендисаност


Третиот негативен елемент кој го ничкосува македонското новинарство е површноста, која доаѓа од неукоста и катастрофалната образовна структура на самите новинари. Станува збор за такви еклатантни примери од кои како гледач или читател се срамите.

Тоа е така, затоа што во македонското новинарство може секој да работи и затоа што нема строга профилираност на новинарите, да речеме некој вид специјализација, а за супспецијализација и да не зборуваме. Земете најбанален пример – спорт и известување за спорт. Еден ист новинар ве информира и известува и за фудбал и за скијање и за формула еден и за ракомет и за американска кошарка. Но, тука последиците не се толку видливи.

Што на пример, кога еден ист новинар се нафаќа да известува за политички прашања, да речеме меѓуетничките односи, а утре истиот тој го читате како дава „експерстско“ мислење за тоа дали на Македонија и’ треба или не и’ треба нуклеарна централа или пак, дали Македонија треба да има поголеми или помали даночни олеснувања во делот на данокот на добивка или пак, дали Народната банка треба да ги зголеми или намали каматните стапки..?

Површноста во македонското новинарство се гледа ама баш во сите области со кое тоа се занимава. Човек што не знае што е слепо црево, што е рентген, а што е буџет во здравствен систем и како тој се распределува, ве известува комплетно за здравството. „Новинари“ што не знаат да прават разлика меѓу фискална и даночна политика ве известуваат и градат јавно мислење за економските политики во државата. Лица што немаат појма што е киловат, а што мегават час, известуваат за енергетската политика, а други што лажно и несвесно се претставуваат како новинари и уредници, не знаат што е извршна, што законодавна, а што е судска власт и каков е односот меѓу трите власти во еден демократски поредок.

И уште нешто, што е многу забележливо. Колку површноста на македонските новинари е поголема, толку поголема е и нивната самобендисаност. Не дај боже соговорникот да се обиде да им укаже на „новинарите“ на нивното незнаење!

Четвртиот негативен елемент што испливува на површина и што е поврзан со претходните три, е локализмот на денешното македонско новинарство. За секој просечно образуван, начитан и прошетан човек (се мисли прошетан низ светот), беше срамно деновиве да консумира македонски медиуми.

Срамно беше да се гледа како трагедијата во Јапонија се третира на внатрешните страници од весниците или како одлуката на Советот за безбедност на ООН за интервенција врз Либија и Гадафи, како и за првите крстосувачки ракети што беа истрелани, се вест која ќе се спомене во најавата на ТВ вестите, а потоа за нејзе ќе се информира во, да речеме, 25 минута од информативната емисија, во рубриката „вести од светот“.

Овој локализам на македонското новинарство е присутен многу одамна. Практично, по рушењето на комунизмот (кога се одеше во друга крајност), и е исклучително штетен за јавноста, за граѓаните. Долгодецениската затвореност поради визите и сиромаштијата, кои целосно негативно се одразуваат врз градењето објективна слика на македонската јавност, дополнително е потенцирано со локализмот практикуван од македонските медиуми. Освен ако не станува збор за забава, за животот на славните, се’ друго што се случува во светот за македонското новинарство во најмала рака е второстепено, третостепено, четвртостепено... Се’ така, до крајната граница – небитно за тоа да се информира.

Тоа е една катастрофално срамна позиција која со години се негува во македонските медиуми и која да повториме, само уште повеќе ја одалечува државата и нејзините граѓани од светот.


Исклучоци што го потврдуваат правилото


Ова се главните негативни елементи што се поврзани со самите медиуми и со новинарите, практично со квалитетот на новинарството во Македонија. За категории какви што се целосност на информација (втор, трет, четврт извор, споредни елементи битни за сторијата...), за категории какви што се навременост, избалансираност, чувство на одговорност кога се информира за малцински и загрозени општествени групи или пак, за религиски прашања, за категории кави што се документаристика и фелјтонистика во македонското новинарство, не вреди ни да се зборува.

Тоа се високо поставени и засега недостижни цели на македонските медиуми. Ние тука се обидовме да ги истакнеме главните, основните критериуми што го прават денешното македонско новинарство да биде на очајно ниско професионално рамниште.

За причините веќе сме пишувале. За бизнис и политичките и за мафијашко-полициските замешателства во македонските медиуми, кои се претворија во платформи за се’ и сешто, само не за информриање на јавноста, не само ние, туку и други пишувале.

Тука само ќе потенцираме дека една од најголемите и најнужни реформи со кои треба да се позанимава секој оној што има намера чесно и честито да управува со Македонија, е реформа во медиумската сфера: додека самите новинари како еснаф треба да се позанимаваат под итно, односно под најитно, со професионалните стандарди на новинарството, кои во најголем дел отсуствуаат.

На почетокот веќе рековме дека вистината секогаш има повеќе лица. Се разбира дека не сите медиуми и не сите новинари во Македонија се онакви какви што ги опишавме погоре. Такви се најголемиот дел од нив, а постојат исклучоци што само ја потврдуваат генералната состојба.

Затоа, кога денес се зборува за стечај и затворање на А1 ТВ, на Време, Шпиц, Коха, Утрински... всушност многу се греши! Во Македонија под итно треба да се (само)укинат 90 отсто од медиумите. „Стечај“ за сите такви !!!

22-03-2011, 07:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Латас и лага над лагите.


Quote:Но, ако веќе така сака, еве пет причини зошто ќе гласам за Груевски, а против Црвенковски.


2. Ќе гласам затоа што имаме добри односи, за првпат и во исто време, и со Бугарија, и со Србија и со Албанија. И со Грција, ако се изземе спорот околу името. Тоа никому, досега, не му успеало.
03-04-2011, 11:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Хајката против А1 е почеток на падот на Груевски
Интервју: Борјан Јовановски
11:00 | 04.04.2011 | Автор: Маја Михајловска

Извештајот за 2011 ќе се затвори за уште неколку месеци, така што сосема е разбирливо дека ако навистина не се случи напредок во областите во кои ЕК го бара тоа, препораката за членство едноставно нема да може да биде реафирмирана. Тоа го кажува Филе.
Е, сега претпоставувам дека Груевски ќе се вади на изборите, дека тие наводно му одзеле време и му го одвлекле вниманието од европската агенда. Може некој и ќе му поверуваше доколку тој уште во декември, излезеше со акциски план пред Брисел во кој, со точни тајминзи и коректни предлози ќе кажеше што ќе направи за да се поправат работите. Фактот што тоа не го стори доброволно, кажува за отсуството на каква било амбиција од негова страна да се мрдне од мртвата точка. И не само тоа, последните случувања во сферата на медиумите и судството укажуваат на влошување на тие состојби.Господине Јовановски, извесно е дека изборите ќе се одржат на петти јуни. Како оваа политичка констелација ќе се одрази врз нашиот пат кон ЕУ, имајќи ги предвид последните остри пораки кои Груевски ги доби при минатонеделната посета во Брисел дека има опасност земјава да заостане во евроинтеграциите и дека ЕУ агендата мора да се врати како топ-приоритет?

- Европската агенда во Македонија одамна е маргинализирана. Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија, кој беше објавен во ноември минатата година, укажа на сериозни слабости во земјава. Судскиот систем беше искритикуван како никогаш досега, а згора на тоа добивме и забелешка за слободата на изразувањето, нешто што одамна не постои како содржина во документите на ЕК, кои се однесуваат на држави кои сериозно претендираат да станат членки на ЕУ. И што се случи?!
Наместо владата да истапи со акционен план уште во ноември, со кој на нашите пријатели и партнери во ЕК ќе им објасни и ќе ги увери дека до наредниот извештај во ноември годинава ќе се коригираат овие слабости, ние се соочуваме со ситуација тие проблеми да се продлабочуваат. Тоа јасно се чита и во последната изјава на еврокомесарот Штефан Филе, кој изразува загриженост што работите не мрднуваат од мртва точка и тоа во области кои ги загрозуваат фундаменталните вредности на кои е изградена европската конструкција - владеење на правото и слободата на изразување!
Премиерот Груевски до ден денес, а уште помалку оној негов заменик именуван за европски интеграции, не слушнавме дека кажаа збор за тоа како ќе ги убедиме нашите партнери и пријатели во Брисел дека до објавувањето на наредниот извештај во ноември, Македонија нема да биде држава која има судски систем силуван од политичари, ниту, пак, дека има проблеми со слободата на изразувањето. Сега е април, а со оглед на тенденциите тешко е да се очекува дека Груевски воопшто има намера да преземе нешто во врска со овие конструктивни критики на ЕК. Извештајот за 2011 ќе се затвора за уште неколку месеци, така што сосема е разбирливо дека ако навистина не се случи напредок во областите во кои ЕК го бара тоа, препораката за членство едноставно нема да може да биде реафирмирана. Тоа го кажува Филе. Е, сега претпоставувам дека Груевски ќе се вади на изборите, дека тие наводно му одзеле време и му го одвлекле вниманието од европската агенда. Може некој и ќе му поверуваше доколку тој уште во декември, како што реков претходно, излезеше со акциски план пред Брисел во кој, со точни тајминзи и коректни предлози ќе кажеше што ќе направи за да се поправат работите. Фактот што тоа не го стори доброволно кажува за отсуството на каква било амбиција од негова страна да се мрдне од мртвата точка. И не само тоа, последните случувања во сферата на медиумите и судството укажуваат на влошување на тие состојби.


Власта се обиде да ги релативизира овие остри пораки од Брисел, додека премиерот избегна да даде изјава за исходот од средбата со Филе и со Ештон. Од вашите контакти со европските функционери, како Брисел ја перцепира оваа власт?

- Брисел ја перцепира оваа власт на начин каков што комесарот Филе многу јасно го кажа во својата изјава. Реченицата дека Македонија може да заостане во европските интеграциски процеси е многу јасна. Или, еве да ја толкувам - владата не прави ништо што од неа го очекува Брисел и ако тоа продолжи така, едноставно Македонија дефинитивно ќе се најде во пакетот со БиХ и Косово, бидејќи следната година мислам дека Црна Гора и Србија ќе ги почнат преговорите за членство, по што веќе и административните капацитети на ЕК ќе бидат преангажирани за да можат воопшто да се занимаваат со Македонија. Црвеното светло е запалено!


Кои се аргументите кои кажуваат дека Груевски не е заинтересиран земјава да ја носи кон ЕУ и зошто на власта на ВМРО-ДПМНЕ не и одговара ЕУ агендата?

- Намерите и желбите на која било власт или политичар во однос на ЕУ се дефинираат во строго зацртана рамка. Извештаите на ЕК се тие кои поставуваат мошне прецизни правила на игра. Во тие извештаи имате конструктивни забелешки од кои се очекува конструктивен одговор за тоа како да се надминат проблемите. Тоа е јасен и прецизен систем во кои ЕК развива односи со држава која има аспирации за членство. Е, сега прашањето е зошто Груевски не сака да направи нешто, на пример, на тема слобода на медиуми. Човекот едноставно не може ниту да живее, ниту да замисли да владее во демократски амбиент, кој подразбира зрела критичка јавност која укажува на вашите грешки, не за да ве урне, туку за да ви помогне да бидете подобри. Тоа е така во секој развиен демократски систем. Груевски едноставно сака медиуми, кои, како и на вештерката, треба да и кажат дека е најубава на светот, а таа кутрата...


Има ли визија власта каде ја носи Македонија и што мислите како во предизборната кампања ќе биде застапена ЕУ и општо надворешната политика и стратешките насоки на Македонија?

- Власта, мислам дека во последните две години е целосно дезориентирана. Европската ориентација почна да ги губи трагите. А, што се однесува до изборите, мислам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе бега од европската агенда како од црн ѓавол и се разбира, ќе си ја тера онаа најпопулистичка приказна. Тука нема дилеми. Погледнете, Груевски веќе со години бега од дебати. А најиманентно нешто на европската агенда се токму дебатите. Не само што бега, туку тој им забрани и на членовите на неговата влада и партија да учествуваат на дебати.


Каква политичка гарнитура и е потребна на Македонија во овој момент за да одговори на предизвиците на патот кон ЕУ?

- На Македонија сега и е потребна целосна и бескомпромисна мобилизација на целиот демократски потенцијал, лев, десен, прав, крив, како сакате. Тука мислам и на граѓанското општество, се разбира. Тој потенцијал треба првин да ја врати Македонија на темелите на кои е поставена во 1991 година, а потоа и во 2001-та. Значи, прво враќање на демократскиот амбиент, а веднаш потоа воспоставување консензус по основните прашања во европската агенда. Релацијата на европската агенда е невозможна без широк консензус во општеството. Откако ќе си ја вратиме куќата на темелите, од кои ни се помести, потоа прашањето на која политичка гарнитура, лева или десна, ќе и остане да го тера патот кон ЕУ си е прашање на демократскиот фолклор.


Во тој контекст, што со спорот за името? Филе рече дека ако не се реши ова прашање годинава, која е клучна за ЕУ интеграциите за земјите од регионот, Македонија ќе назадува на тој пат кон Унијата во однос на нив. Има ли макар трошка надеж дека годинава може да се реши спорот за името, особено што станува збор за изборна година?

- Видете, прашањето за името сега станува ирелевантно. Прашањето на името е проблем кога имаме препорака за преговори, па таа не може да се реализира затоа што Грците не дозволуваат. Но, сега ние влегуваме во ситуација кога таа препорака се доведува во прашање, по што и прашањето за името ќе ја загуби актуелноста. Сега сме во состојба кога името веќе не и е најголем проблем. Како што реков, ние сега имаме проблем со реанимација на базичните демократски вредности.


ЕУ, но и Вашингтон дадоа силни забелешки за слободата на изразување, во кое клучно место има хајката против А1 и трите весници на улица Перо Наков. Како еден од уредниците во телевизијата, како ги коментирате овие напади од денешна перспектива, по еве цели пет месеци постојана хајка од власта и емитување на дневникот на отворено пред владата на Илинденска бб?

- Па, не знам како да кажам, можеби ќе звучи мазохистички, но мислам дека и покрај сите маки низ кои минуваме добро е што Груевски толку жестоко удри на нас. Човекот се демаскираше. Пред целиот свет го покажа своето лице и неговиот огромен демократски дефицит. Настаните поврзани со А1 се почеток на неговиот пад. Никој повеќе, освен апаратчиците и полтроните околу него, ниту дома, ниту во светот немаат дилема дека Груевски едноставно не е способен да биде лидер на една демократска и проевропски ориентирана држава.


Сопственикот на А1, Велија Рамковски, непосредно пред да биде уапсен, во едно од неговите интервјуа за овој весник, рече дека А1 ќе биде каменот на кој оваа влада ќе се сопне и ќе почне нејзиното паѓање. Оваа изјава има посебна тежина, имајќи предвид дека навистина случувањата на Перо Наков и нападите на власта да се затворат медиумите доведоа до создавање на политичка криза во државава. Што мислите вие за тоа?

- Случувањата во А1 не се причина, тие само се последица и логичен развој на настаните во еден процес кој трае од 2008 година. Процес на деградација на какви-такви демократски вредности и принципи кои се градеа во изминатите 20 години, како и деградација
на најчувствителните ткива на националниот идентитет. Тој процес нужно доведе до ескалација на состојбите. Случувањата со А1, „Шпиц“, „Време“, „Коха е ре“ се само точката во која тие грди процеси се прекршија.


Како се чувствувате вие како уредник и новинар, кој пет месеци работи во вакви вонредни услови во А1, во еден ваков политички амбиент во кој власта ве окарактеризира како непријателски и необјективен медиум? Француска телевизија деновиве направи и репортажа за А1 телевизија и околностите во кои работи. Како ја доживувате мисијата на А1 сега во овие месеци, која направи спот за отпорот на новинарите со подлога од песната „Wind of change“ од „Скорпионс“.

- Јас веќе отрпнав на навредите, клеветите и лагите, кои уште од 2007 година доаѓаа на моја лична адреса, но и на адреса на моето потесно семејство. Така е и со сите оние навреди кои стигнуваат на адреса на А1. Во таа смисла, мисијата на А1 е сега да постои во овие тешки околности и да продолжи да биде тоа што секогаш била. Огледалото во кое која било власт до сега имаше шанса да го препознае своето грдо лице. Да потсетам, на екранот на А1 грдите лица си ги препознаваа сите премиери. Тоа му се случува и на Груевски. Навредите кои стигнуваат директно од него на адресата на А1 се само поддршка за таа наша мисија. Нема бегање од неа. Знаете дека на вештерката со сите магии во приказната за Снежана не и успеа да му избега на проклетото огледало.


Како ги коментирате и како ги доживувате и личните напади од луѓе и новинари блиски до власта кои ве етикетираат како „шеф на дописничката фамилија од Брисел“?

- Нападите над мене, мојата сестра Светлана Јовановска и мојата внука Тања Милевска и обидите за наша дискредитација, не беа затоа што некој во власта има нешто лично против нас. Приказната е јасна. Сите тие напади беа со цел да се дикредитира она што ние го пренесуваме како информација од Брисел. Оваа влада, како што реков, не е во состојба да се погледа во огледалото. Тие не успеаја да демантираат ниту една од информациите, кои јас, сестра ми или внука ми сме ги објавиле. Горд сум што во 18 години кариера немам демант и се надевам нема ни да го имам. Тоа е нивната болка како да се убие гласникот. Не можам да им се начудам на умот, како воопшто мислеа дека со тоа што ќе не навредуваат и дискредитираат нас како новинари, ставајќи не во контекст на некаква семејна банда дека ќе ја скријат вистината која доаѓа од Брисел.
Тие напади почнаа уште при првата за Груевски лоша вест од Брисел во 2006 година дека треба да коалицира со ДУИ. Не можам да разберам како не им стана јасно дека работејќи на прашања поврзани со ЕУ ние комуницираме со демократски и транспарентни институции какви што се европските. Мене таму не ми треба да имам пријател за да дознаам нешто. Едноставно постојат јасни правила на транспарентност на институциите. Нештата не се кријат, а најмалку се крие вистината. Што не изнарекоа за мене нивните мегафони, што не изнапишаа, лага до лага. Имаше период кога мислев дека едноставно треба да игнорирам и тоа и го правев верувајќи дека самите ќе разберат што прават. Но, стана неподносливо Латас да не третира мене, сестра ми и внука ми како племенска заедница, која работи под команда на поглаварот. Цивилизациски е навредливо особено за нас како семејство, во кое за добро и лошо индивидуализмот ни е светиња. Потоа дека сме биле курвини синови платени од некакви си валкани пари и покрај тоа што на мојата емисија „Еврозум“ на крајот од секое издание стои дека е финансирана од Делегацијата на ЕК во Скопје. Секоја година конкурирам на тендер на кој можат да повелат да се натпреваруваме со идеи и креативност и парите да ги добие тој кој ќе биде најкреативен. Не! Нив ги нема на таков натпревар затоа што се неспособни и неуки за тоа, па наместо тоа плукаат и навредуваат. Врв беше гнасотијата на „Канал 5“ дека сум имал фирма за човечки органи! Замислете до каде си дозволуваат да одат само затоа што јас и сестра ми во 1993 година, кога, за жал, почина мојата мајка, потпишавме да се донираат нејзините два бубрега и срцето. Утешен од смртта на мојата мајка со сознанието што три живота се спасени со нејзините органи најволонтерски се вклучив во работата на Националната фондација за трансплантација која имаше за цел да ја шири културата и свеста за донирање органи. И поради тоа ме обвинија за најтешкото злосторство во човештвото. Згрозен сум. Затоа се решив правдата да ја барам на суд. Латас го добив. Судот го опомена за клеветите изнесени против мене. Исто ќе им се случи и на другиве! Нема бегање од правда и вистина колку и да е таа во времето во кое живееме поклопена со неправди и лаги!


Каква е атмосферата меѓу вработените во А1? Издржавте тежок период зимно време на поларни температури пред владата...

- А1 јас дури понекогаш и не можам да ја препознаам. Сум минал многу време во А1. Во А1, која е еден голем организам, се сеќавам на ситуации кои не биле за фалење, во смисла на работна атмосфера. Новинарски суети, човечки слабости. Сега? Сега, сето тоа како да не било никогаш, нема трага. А1, верувајте, никогаш не изгледала покомпактно. Солидарноста и колегијалноста меѓу вработените што сега постои, јас досега ја немам доживеано на ова ниво. Маката не обедини. Ако А1 го преживее ова цунами, засекогаш мислам дека ќе си го обезбеди местото број 1 меѓу медиумите. Во таа смисла, еве можам да си дозволам во името на сите во А1 да му се заблагодарам на Груевски што ни помогна да надминеме некои наши слабости од минатото.Дали Христо, Ацко ке се сложите со заложбата на Борјан да се врати демократијата од 1991 година. Демократија од времето на Фрчковски и дека тоа е спасот за Македонија.
05-04-2011, 02:11 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(05-04-2011, 02:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали Христо, Ацко ке се сложите со заложбата на Борјан да се врати демократијата од 1991 година. Демократија од времето на Фрчковски и дека тоа е спасот за Македонија.

Хахаха...Јордане зар си се мачел да го читаш ова целово???

Како прво јас лично се искинав од смеење кога видов интервју на Борјан во Шпиц....ејј требало некоја да му поставува прашања...за да изгледа како интервју....хахаха Gen026

И што е најбитно отвори okno.mk и ќе ти стане јасно од кој редови е интервју-ерката Glava_vo_zid
05-04-2011, 02:42 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-04-2011, 02:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Хајката против А1 е почеток на падот на Груевски
Интервју: Борјан Јовановски
11:00 | 04.04.2011 | Автор: Маја Михајловска

Извештајот за 2011 ќе се затвори за уште неколку месеци, така што сосема е разбирливо дека ако навистина не се случи напредок во областите во кои ЕК го бара тоа, препораката за членство едноставно нема да може да биде реафирмирана. Тоа го кажува Филе.
Е, сега претпоставувам дека Груевски ќе се вади на изборите, дека тие наводно му одзеле време и му го одвлекле вниманието од европската агенда. Може некој и ќе му поверуваше доколку тој уште во декември, излезеше со акциски план пред Брисел во кој, со точни тајминзи и коректни предлози ќе кажеше што ќе направи за да се поправат работите. Фактот што тоа не го стори доброволно, кажува за отсуството на каква било амбиција од негова страна да се мрдне од мртвата точка. И не само тоа, последните случувања во сферата на медиумите и судството укажуваат на влошување на тие состојби.Господине Јовановски, извесно е дека изборите ќе се одржат на петти јуни. Како оваа политичка констелација ќе се одрази врз нашиот пат кон ЕУ, имајќи ги предвид последните остри пораки кои Груевски ги доби при минатонеделната посета во Брисел дека има опасност земјава да заостане во евроинтеграциите и дека ЕУ агендата мора да се врати како топ-приоритет?

- Европската агенда во Македонија одамна е маргинализирана. Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија, кој беше објавен во ноември минатата година, укажа на сериозни слабости во земјава. Судскиот систем беше искритикуван како никогаш досега, а згора на тоа добивме и забелешка за слободата на изразувањето, нешто што одамна не постои како содржина во документите на ЕК, кои се однесуваат на држави кои сериозно претендираат да станат членки на ЕУ. И што се случи?!
Наместо владата да истапи со акционен план уште во ноември, со кој на нашите пријатели и партнери во ЕК ќе им објасни и ќе ги увери дека до наредниот извештај во ноември годинава ќе се коригираат овие слабости, ние се соочуваме со ситуација тие проблеми да се продлабочуваат. Тоа јасно се чита и во последната изјава на еврокомесарот Штефан Филе, кој изразува загриженост што работите не мрднуваат од мртва точка и тоа во области кои ги загрозуваат фундаменталните вредности на кои е изградена европската конструкција - владеење на правото и слободата на изразување!
Премиерот Груевски до ден денес, а уште помалку оној негов заменик именуван за европски интеграции, не слушнавме дека кажаа збор за тоа како ќе ги убедиме нашите партнери и пријатели во Брисел дека до објавувањето на наредниот извештај во ноември, Македонија нема да биде држава која има судски систем силуван од политичари, ниту, пак, дека има проблеми со слободата на изразувањето. Сега е април, а со оглед на тенденциите тешко е да се очекува дека Груевски воопшто има намера да преземе нешто во врска со овие конструктивни критики на ЕК. Извештајот за 2011 ќе се затвора за уште неколку месеци, така што сосема е разбирливо дека ако навистина не се случи напредок во областите во кои ЕК го бара тоа, препораката за членство едноставно нема да може да биде реафирмирана. Тоа го кажува Филе. Е, сега претпоставувам дека Груевски ќе се вади на изборите, дека тие наводно му одзеле време и му го одвлекле вниманието од европската агенда. Може некој и ќе му поверуваше доколку тој уште во декември, како што реков претходно, излезеше со акциски план пред Брисел во кој, со точни тајминзи и коректни предлози ќе кажеше што ќе направи за да се поправат работите. Фактот што тоа не го стори доброволно кажува за отсуството на каква било амбиција од негова страна да се мрдне од мртвата точка. И не само тоа, последните случувања во сферата на медиумите и судството укажуваат на влошување на тие состојби.


Власта се обиде да ги релативизира овие остри пораки од Брисел, додека премиерот избегна да даде изјава за исходот од средбата со Филе и со Ештон. Од вашите контакти со европските функционери, како Брисел ја перцепира оваа власт?

- Брисел ја перцепира оваа власт на начин каков што комесарот Филе многу јасно го кажа во својата изјава. Реченицата дека Македонија може да заостане во европските интеграциски процеси е многу јасна. Или, еве да ја толкувам - владата не прави ништо што од неа го очекува Брисел и ако тоа продолжи така, едноставно Македонија дефинитивно ќе се најде во пакетот со БиХ и Косово, бидејќи следната година мислам дека Црна Гора и Србија ќе ги почнат преговорите за членство, по што веќе и административните капацитети на ЕК ќе бидат преангажирани за да можат воопшто да се занимаваат со Македонија. Црвеното светло е запалено!


Кои се аргументите кои кажуваат дека Груевски не е заинтересиран земјава да ја носи кон ЕУ и зошто на власта на ВМРО-ДПМНЕ не и одговара ЕУ агендата?

- Намерите и желбите на која било власт или политичар во однос на ЕУ се дефинираат во строго зацртана рамка. Извештаите на ЕК се тие кои поставуваат мошне прецизни правила на игра. Во тие извештаи имате конструктивни забелешки од кои се очекува конструктивен одговор за тоа како да се надминат проблемите. Тоа е јасен и прецизен систем во кои ЕК развива односи со држава која има аспирации за членство. Е, сега прашањето е зошто Груевски не сака да направи нешто, на пример, на тема слобода на медиуми. Човекот едноставно не може ниту да живее, ниту да замисли да владее во демократски амбиент, кој подразбира зрела критичка јавност која укажува на вашите грешки, не за да ве урне, туку за да ви помогне да бидете подобри. Тоа е така во секој развиен демократски систем. Груевски едноставно сака медиуми, кои, како и на вештерката, треба да и кажат дека е најубава на светот, а таа кутрата...


Има ли визија власта каде ја носи Македонија и што мислите како во предизборната кампања ќе биде застапена ЕУ и општо надворешната политика и стратешките насоки на Македонија?

- Власта, мислам дека во последните две години е целосно дезориентирана. Европската ориентација почна да ги губи трагите. А, што се однесува до изборите, мислам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе бега од европската агенда како од црн ѓавол и се разбира, ќе си ја тера онаа најпопулистичка приказна. Тука нема дилеми. Погледнете, Груевски веќе со години бега од дебати. А најиманентно нешто на европската агенда се токму дебатите. Не само што бега, туку тој им забрани и на членовите на неговата влада и партија да учествуваат на дебати.


Каква политичка гарнитура и е потребна на Македонија во овој момент за да одговори на предизвиците на патот кон ЕУ?

- На Македонија сега и е потребна целосна и бескомпромисна мобилизација на целиот демократски потенцијал, лев, десен, прав, крив, како сакате. Тука мислам и на граѓанското општество, се разбира. Тој потенцијал треба првин да ја врати Македонија на темелите на кои е поставена во 1991 година, а потоа и во 2001-та. Значи, прво враќање на демократскиот амбиент, а веднаш потоа воспоставување консензус по основните прашања во европската агенда. Релацијата на европската агенда е невозможна без широк консензус во општеството. Откако ќе си ја вратиме куќата на темелите, од кои ни се помести, потоа прашањето на која политичка гарнитура, лева или десна, ќе и остане да го тера патот кон ЕУ си е прашање на демократскиот фолклор.


Во тој контекст, што со спорот за името? Филе рече дека ако не се реши ова прашање годинава, која е клучна за ЕУ интеграциите за земјите од регионот, Македонија ќе назадува на тој пат кон Унијата во однос на нив. Има ли макар трошка надеж дека годинава може да се реши спорот за името, особено што станува збор за изборна година?

- Видете, прашањето за името сега станува ирелевантно. Прашањето на името е проблем кога имаме препорака за преговори, па таа не може да се реализира затоа што Грците не дозволуваат. Но, сега ние влегуваме во ситуација кога таа препорака се доведува во прашање, по што и прашањето за името ќе ја загуби актуелноста. Сега сме во состојба кога името веќе не и е најголем проблем. Како што реков, ние сега имаме проблем со реанимација на базичните демократски вредности.


ЕУ, но и Вашингтон дадоа силни забелешки за слободата на изразување, во кое клучно место има хајката против А1 и трите весници на улица Перо Наков. Како еден од уредниците во телевизијата, како ги коментирате овие напади од денешна перспектива, по еве цели пет месеци постојана хајка од власта и емитување на дневникот на отворено пред владата на Илинденска бб?

- Па, не знам како да кажам, можеби ќе звучи мазохистички, но мислам дека и покрај сите маки низ кои минуваме добро е што Груевски толку жестоко удри на нас. Човекот се демаскираше. Пред целиот свет го покажа своето лице и неговиот огромен демократски дефицит. Настаните поврзани со А1 се почеток на неговиот пад. Никој повеќе, освен апаратчиците и полтроните околу него, ниту дома, ниту во светот немаат дилема дека Груевски едноставно не е способен да биде лидер на една демократска и проевропски ориентирана држава.


Сопственикот на А1, Велија Рамковски, непосредно пред да биде уапсен, во едно од неговите интервјуа за овој весник, рече дека А1 ќе биде каменот на кој оваа влада ќе се сопне и ќе почне нејзиното паѓање. Оваа изјава има посебна тежина, имајќи предвид дека навистина случувањата на Перо Наков и нападите на власта да се затворат медиумите доведоа до создавање на политичка криза во државава. Што мислите вие за тоа?

- Случувањата во А1 не се причина, тие само се последица и логичен развој на настаните во еден процес кој трае од 2008 година. Процес на деградација на какви-такви демократски вредности и принципи кои се градеа во изминатите 20 години, како и деградација
на најчувствителните ткива на националниот идентитет. Тој процес нужно доведе до ескалација на состојбите. Случувањата со А1, „Шпиц“, „Време“, „Коха е ре“ се само точката во која тие грди процеси се прекршија.


Како се чувствувате вие како уредник и новинар, кој пет месеци работи во вакви вонредни услови во А1, во еден ваков политички амбиент во кој власта ве окарактеризира како непријателски и необјективен медиум? Француска телевизија деновиве направи и репортажа за А1 телевизија и околностите во кои работи. Како ја доживувате мисијата на А1 сега во овие месеци, која направи спот за отпорот на новинарите со подлога од песната „Wind of change“ од „Скорпионс“.

- Јас веќе отрпнав на навредите, клеветите и лагите, кои уште од 2007 година доаѓаа на моја лична адреса, но и на адреса на моето потесно семејство. Така е и со сите оние навреди кои стигнуваат на адреса на А1. Во таа смисла, мисијата на А1 е сега да постои во овие тешки околности и да продолжи да биде тоа што секогаш била. Огледалото во кое која било власт до сега имаше шанса да го препознае своето грдо лице. Да потсетам, на екранот на А1 грдите лица си ги препознаваа сите премиери. Тоа му се случува и на Груевски. Навредите кои стигнуваат директно од него на адресата на А1 се само поддршка за таа наша мисија. Нема бегање од неа. Знаете дека на вештерката со сите магии во приказната за Снежана не и успеа да му избега на проклетото огледало.


Како ги коментирате и како ги доживувате и личните напади од луѓе и новинари блиски до власта кои ве етикетираат како „шеф на дописничката фамилија од Брисел“?

- Нападите над мене, мојата сестра Светлана Јовановска и мојата внука Тања Милевска и обидите за наша дискредитација, не беа затоа што некој во власта има нешто лично против нас. Приказната е јасна. Сите тие напади беа со цел да се дикредитира она што ние го пренесуваме како информација од Брисел. Оваа влада, како што реков, не е во состојба да се погледа во огледалото. Тие не успеаја да демантираат ниту една од информациите, кои јас, сестра ми или внука ми сме ги објавиле. Горд сум што во 18 години кариера немам демант и се надевам нема ни да го имам. Тоа е нивната болка како да се убие гласникот. Не можам да им се начудам на умот, како воопшто мислеа дека со тоа што ќе не навредуваат и дискредитираат нас како новинари, ставајќи не во контекст на некаква семејна банда дека ќе ја скријат вистината која доаѓа од Брисел.
Тие напади почнаа уште при првата за Груевски лоша вест од Брисел во 2006 година дека треба да коалицира со ДУИ. Не можам да разберам како не им стана јасно дека работејќи на прашања поврзани со ЕУ ние комуницираме со демократски и транспарентни институции какви што се европските. Мене таму не ми треба да имам пријател за да дознаам нешто. Едноставно постојат јасни правила на транспарентност на институциите. Нештата не се кријат, а најмалку се крие вистината. Што не изнарекоа за мене нивните мегафони, што не изнапишаа, лага до лага. Имаше период кога мислев дека едноставно треба да игнорирам и тоа и го правев верувајќи дека самите ќе разберат што прават. Но, стана неподносливо Латас да не третира мене, сестра ми и внука ми како племенска заедница, која работи под команда на поглаварот. Цивилизациски е навредливо особено за нас како семејство, во кое за добро и лошо индивидуализмот ни е светиња. Потоа дека сме биле курвини синови платени од некакви си валкани пари и покрај тоа што на мојата емисија „Еврозум“ на крајот од секое издание стои дека е финансирана од Делегацијата на ЕК во Скопје. Секоја година конкурирам на тендер на кој можат да повелат да се натпреваруваме со идеи и креативност и парите да ги добие тој кој ќе биде најкреативен. Не! Нив ги нема на таков натпревар затоа што се неспособни и неуки за тоа, па наместо тоа плукаат и навредуваат. Врв беше гнасотијата на „Канал 5“ дека сум имал фирма за човечки органи! Замислете до каде си дозволуваат да одат само затоа што јас и сестра ми во 1993 година, кога, за жал, почина мојата мајка, потпишавме да се донираат нејзините два бубрега и срцето. Утешен од смртта на мојата мајка со сознанието што три живота се спасени со нејзините органи најволонтерски се вклучив во работата на Националната фондација за трансплантација која имаше за цел да ја шири културата и свеста за донирање органи. И поради тоа ме обвинија за најтешкото злосторство во човештвото. Згрозен сум. Затоа се решив правдата да ја барам на суд. Латас го добив. Судот го опомена за клеветите изнесени против мене. Исто ќе им се случи и на другиве! Нема бегање од правда и вистина колку и да е таа во времето во кое живееме поклопена со неправди и лаги!


Каква е атмосферата меѓу вработените во А1? Издржавте тежок период зимно време на поларни температури пред владата...

- А1 јас дури понекогаш и не можам да ја препознаам. Сум минал многу време во А1. Во А1, која е еден голем организам, се сеќавам на ситуации кои не биле за фалење, во смисла на работна атмосфера. Новинарски суети, човечки слабости. Сега? Сега, сето тоа како да не било никогаш, нема трага. А1, верувајте, никогаш не изгледала покомпактно. Солидарноста и колегијалноста меѓу вработените што сега постои, јас досега ја немам доживеано на ова ниво. Маката не обедини. Ако А1 го преживее ова цунами, засекогаш мислам дека ќе си го обезбеди местото број 1 меѓу медиумите. Во таа смисла, еве можам да си дозволам во името на сите во А1 да му се заблагодарам на Груевски што ни помогна да надминеме некои наши слабости од минатото.Дали Христо, Ацко ке се сложите со заложбата на Борјан да се врати демократијата од 1991 година. Демократија од времето на Фрчковски и дека тоа е спасот за Македонија.

да, Јордане. !991 година е година на македонскиот референдум, реализиран сон на Македонија за независна држава. Срушен е еднопартискоот систем и се поставија формалните услови за вистински демократски живот. А тоа, колку тој , фактички, се реализирал , зависише од материјалот на македонскиот човек. Никој не ни е виновен ако не се направила критична маса на луѓе желни за вистински демократски промени. Ти на овој форум спорејки со еден Бугарин за историските корени на Македонците, кажа ( парафразирам) : да, можеби така се чувствувале тогаш Македон ците, но да имало и едед жител во тогашната Македонија кој се чувствувал како Македонец, тој би бил семе ( јадро) од каде ке се ширел тој вирус. Е, следствено, на таа теза, изгледа дека во тоа далеку време ( 1991) година немало еден Македонец кој знаел што е тоа вистинска демократија и да ја презентирал технологијата на реализација на демократско општество. Или имало, но вирусот не наоѓал податливи медијуми за негово ширење? Веројатно корените се многу подлабоки од тоа што можеме да разбереме.
05-04-2011, 02:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(05-04-2011, 02:57 PM)hristo Wrote:
(05-04-2011, 02:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали Христо, Ацко ке се сложите со заложбата на Борјан да се врати демократијата од 1991 година. Демократија од времето на Фрчковски и дека тоа е спасот за Македонија.да, Јордане. !991 година е година на македонскиот референдум, реализиран сон на Македонија за независна држава. Срушен е еднопартискоот систем и се поставија формалните услови за вистински демократски живот. А тоа, колку тој , фактички, се реализирал , зависише од материјалот на македонскиот човек. Никој не ни е виновен ако не се направила критична маса на луѓе желни за вистински демократски промени. Ти на овој форум спорејки со еден Бугарин за историските корени на Македонците, кажа ( парафразирам) : да, можеби така се чувствувале тогаш Македон ците, но да имало и едед жител во тогашната Македонија кој се чувствувал како Македонец, тој би бил семе ( јадро) од каде ке се ширел тој вирус. Е, следствено, на таа теза, изгледа дека во тоа далеку време ( 1991) година немало еден Македонец кој знаел што е тоа вистинска демократија и да ја презентирал технологијата на реализација на демократско општество. Или имало, но вирусот не наоѓал податливи медијуми за негово ширење? Веројатно корените се многу подлабоки од тоа што можеме да разбереме.Моето прашање е многу јасно. Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска. Тогаш не сме знаеле што е демократиај ама затоа сега барем занаеме дека "ДУВЛО", "СИНА ПТИЦА" се недемократски постапки на власта.
Најважното блаљгодарејки на таа демократија која ни ја подари Фрчко со "најдемократскиот устав" сме дојдени до овдека.
05-04-2011, 08:44 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Не беше уставот најголема пречка, мислам дека и твојот случај го докажува тоа. Ти немаше проблеми со уставот, туку со луѓе кои што не го почитуваа... Иронијата е во тоа што токму пишувачот не го почитувал својот устав... Icon_razz

А во ’91 немаше демократија повеќе од сега, но имаше барем надеж, сега полека или побргу умира и таа...

06-04-2011, 12:05 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-04-2011, 12:05 AM)acko Wrote: Не беше уставот најголема пречка, мислам дека и твојот случај го докажува тоа. Ти немаше проблеми со уставот, туку со луѓе кои што не го почитуваа... Иронијата е во тоа што токму пишувачот не го почитувал својот устав... Icon_razz

А во ’91 немаше демократија повеќе од сега, но имаше барем надеж, сега полека или побргу умира и таа...Дали би сакал да се врати 1991 година.?
06-04-2011, 12:42 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(06-04-2011, 12:42 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-04-2011, 12:05 AM)acko Wrote: Не беше уставот најголема пречка, мислам дека и твојот случај го докажува тоа. Ти немаше проблеми со уставот, туку со луѓе кои што не го почитуваа... Иронијата е во тоа што токму пишувачот не го почитувал својот устав... Icon_razz

А во ’91 немаше демократија повеќе од сега, но имаше барем надеж, сега полека или побргу умира и таа...Дали би сакал да се врати 1991 година.?

Да нема забуна, не сум го прочитал интервјуто на Б.Ј. и не знам што пишува, интересно ми беше прашањето за раликата од ’91 и сега, па затоа одговорив.

Дали би сакал? Би сакал, но со намера да се тргне од почеток и да не се прават грешките кои беа правени. Да се врати духот и шансите, но бидејќи пропуштени шанси не се враќаат, а исто е и со духот, во поглед на тоа колку слобода имало не би сакал.

Во поглед на демократијата и слободата не сакам да ја вратиме Македонија во ниедна година (во тој поглед сме дефицитарни), но проблемот е што и СЕГА исто Е ОЧАЈНО.


06-04-2011, 02:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-04-2011, 08:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(05-04-2011, 02:57 PM)hristo Wrote:
(05-04-2011, 02:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали Христо, Ацко ке се сложите со заложбата на Борјан да се врати демократијата од 1991 година. Демократија од времето на Фрчковски и дека тоа е спасот за Македонија.да, Јордане. !991 година е година на македонскиот референдум, реализиран сон на Македонија за независна држава. Срушен е еднопартискоот систем и се поставија формалните услови за вистински демократски живот. А тоа, колку тој , фактички, се реализирал , зависише од материјалот на македонскиот човек. Никој не ни е виновен ако не се направила критична маса на луѓе желни за вистински демократски промени. Ти на овој форум спорејки со еден Бугарин за историските корени на Македонците, кажа ( парафразирам) : да, можеби така се чувствувале тогаш Македон ците, но да имало и едед жител во тогашната Македонија кој се чувствувал како Македонец, тој би бил семе ( јадро) од каде ке се ширел тој вирус. Е, следствено, на таа теза, изгледа дека во тоа далеку време ( 1991) година немало еден Македонец кој знаел што е тоа вистинска демократија и да ја презентирал технологијата на реализација на демократско општество. Или имало, но вирусот не наоѓал податливи медијуми за негово ширење? Веројатно корените се многу подлабоки од тоа што можеме да разбереме.Моето прашање е многу јасно. Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска. Тогаш не сме знаеле што е демократиај ама затоа сега барем занаеме дека "ДУВЛО", "СИНА ПТИЦА" се недемократски постапки на власта.
Најважното блаљгодарејки на таа демократија која ни ја подари Фрчко со "најдемократскиот устав" сме дојдени до овдека.

Јордане, најнедемократски прашања се оние каде се бара одговор со да или не. Како можеш да прашаш “ Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска.“ . Па, таа година е е година на незвиснот и донесување Устав каде се декларира повеќепартиски систем, приватна сопственост и сите нишани кои целат кон демокртско општество. Вистинско прашање е ЗОШТО македончето ( намерно со мала буква) останало во прангите на УДБА/КОС. Не ке е само недостаток на идеолошка свест, ке има и нешто друго. На тоа прашање ти ми одговори, и не барам да ми одговориш со да или не. А, ке видиш дека тука лежи проблемот. Тој проблем се обиде Груевски да го реши со инстант промоција на идејата дека сме Антички...ама неуспешно.

06-04-2011, 05:17 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(06-04-2011, 05:17 AM)hristo Wrote:
(05-04-2011, 08:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(05-04-2011, 02:57 PM)hristo Wrote:
(05-04-2011, 02:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали Христо, Ацко ке се сложите со заложбата на Борјан да се врати демократијата од 1991 година. Демократија од времето на Фрчковски и дека тоа е спасот за Македонија.да, Јордане. !991 година е година на македонскиот референдум, реализиран сон на Македонија за независна држава. Срушен е еднопартискоот систем и се поставија формалните услови за вистински демократски живот. А тоа, колку тој , фактички, се реализирал , зависише од материјалот на македонскиот човек. Никој не ни е виновен ако не се направила критична маса на луѓе желни за вистински демократски промени. Ти на овој форум спорејки со еден Бугарин за историските корени на Македонците, кажа ( парафразирам) : да, можеби така се чувствувале тогаш Македон ците, но да имало и едед жител во тогашната Македонија кој се чувствувал како Македонец, тој би бил семе ( јадро) од каде ке се ширел тој вирус. Е, следствено, на таа теза, изгледа дека во тоа далеку време ( 1991) година немало еден Македонец кој знаел што е тоа вистинска демократија и да ја презентирал технологијата на реализација на демократско општество. Или имало, но вирусот не наоѓал податливи медијуми за негово ширење? Веројатно корените се многу подлабоки од тоа што можеме да разбереме.Моето прашање е многу јасно. Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска. Тогаш не сме знаеле што е демократиај ама затоа сега барем занаеме дека "ДУВЛО", "СИНА ПТИЦА" се недемократски постапки на власта.
Најважното блаљгодарејки на таа демократија која ни ја подари Фрчко со "најдемократскиот устав" сме дојдени до овдека.

Јордане, најнедемократски прашања се оние каде се бара одговор со да или не. Како можеш да прашаш “ Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска.“ . Па, таа година е е година на незвиснот и донесување Устав каде се декларира повеќепартиски систем, приватна сопственост и сите нишани кои целат кон демокртско општество. Вистинско прашање е ЗОШТО македончето ( намерно со мала буква) останало во прангите на УДБА/КОС. Не ке е само недостаток на идеолошка свест, ке има и нешто друго. На тоа прашање ти ми одговори, и не барам да ми одговориш со да или не. А, ке видиш дека тука лежи проблемот. Тој проблем се обиде Груевски да го реши со инстант промоција на идејата дека сме Антички...ама неуспешно.

Quote:..........Во една прилика, американскиот претседател Линколн ги прашал своите пријатели колку нозе има овцата, доколку опашката ја наречеме нога. -Пет – одговориле сите. – Погрешно – рекол Линколн. Ако опашката ја наречеме нога, таа не станува нога. Така и во случајов..........
http://marjan.mk/2010/sofisti/

Така и во случајов, Христо, доколку со ова знаење за тоа што ни се случувало,пак речеш дека тоа што ни се случило била ВИСТИНСКА Демократија и повеќепартиски систем, навистина ќе бидам приморан да го променам своето мислење за тебе.
Во тој случај, или навистина ништо не си разбрал што ни се случувало, или си почнал да забораваш па ги мешаш работите, или си тераш некоја своја агенда, или си бил еден од оние кои биле дел од тој систем кој не работеле како бавча па сега сакаш да заматиш манџа.

An inch today is tomorrow’s mile.
06-04-2011, 08:25 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-04-2011, 08:25 AM)montehristo Wrote:
(06-04-2011, 05:17 AM)hristo Wrote:
(05-04-2011, 08:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(05-04-2011, 02:57 PM)hristo Wrote:
(05-04-2011, 02:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали Христо, Ацко ке се сложите со заложбата на Борјан да се врати демократијата од 1991 година. Демократија од времето на Фрчковски и дека тоа е спасот за Македонија.да, Јордане. !991 година е година на македонскиот референдум, реализиран сон на Македонија за независна држава. Срушен е еднопартискоот систем и се поставија формалните услови за вистински демократски живот. А тоа, колку тој , фактички, се реализирал , зависише од материјалот на македонскиот човек. Никој не ни е виновен ако не се направила критична маса на луѓе желни за вистински демократски промени. Ти на овој форум спорејки со еден Бугарин за историските корени на Македонците, кажа ( парафразирам) : да, можеби така се чувствувале тогаш Македон ците, но да имало и едед жител во тогашната Македонија кој се чувствувал како Македонец, тој би бил семе ( јадро) од каде ке се ширел тој вирус. Е, следствено, на таа теза, изгледа дека во тоа далеку време ( 1991) година немало еден Македонец кој знаел што е тоа вистинска демократија и да ја презентирал технологијата на реализација на демократско општество. Или имало, но вирусот не наоѓал податливи медијуми за негово ширење? Веројатно корените се многу подлабоки од тоа што можеме да разбереме.Моето прашање е многу јасно. Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска. Тогаш не сме знаеле што е демократиај ама затоа сега барем занаеме дека "ДУВЛО", "СИНА ПТИЦА" се недемократски постапки на власта.
Најважното блаљгодарејки на таа демократија која ни ја подари Фрчко со "најдемократскиот устав" сме дојдени до овдека.

Јордане, најнедемократски прашања се оние каде се бара одговор со да или не. Како можеш да прашаш “ Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска.“ . Па, таа година е е година на незвиснот и донесување Устав каде се декларира повеќепартиски систем, приватна сопственост и сите нишани кои целат кон демокртско општество. Вистинско прашање е ЗОШТО македончето ( намерно со мала буква) останало во прангите на УДБА/КОС. Не ке е само недостаток на идеолошка свест, ке има и нешто друго. На тоа прашање ти ми одговори, и не барам да ми одговориш со да или не. А, ке видиш дека тука лежи проблемот. Тој проблем се обиде Груевски да го реши со инстант промоција на идејата дека сме Антички...ама неуспешно.

Quote:..........Во една прилика, американскиот претседател Линколн ги прашал своите пријатели колку нозе има овцата, доколку опашката ја наречеме нога. -Пет – одговориле сите. – Погрешно – рекол Линколн. Ако опашката ја наречеме нога, таа не станува нога. Така и во случајов..........
http://marjan.mk/2010/sofisti/

Така и во случајов, Христо, доколку со ова знаење за тоа што ни се случувало,пак речеш дека тоа што ни се случило била ВИСТИНСКА Демократија и повеќепартиски систем, навистина ќе бидам приморан да го променам своето мислење за тебе.
Во тој случај, или навистина ништо не си разбрал што ни се случувало, или си почнал да забораваш па ги мешаш работите, или си тераш некоја своја агенда, или си бил еден од оние кои биле дел од тој систем кој не работеле како бавча па сега сакаш да заматиш манџа.

Монтехристо, се гледа дека си по природа демократ. Ми оставаш повеќе алтернативи да бирам што сум.Smajlito Прашањето на Јордан беше дали 1991 година е демократска, те.е дали тогаш владеела демократија? Затоа, пак го прочитај го мојот одговор.Мислам дека и не си го прочитал...или не си го разбрал. Старите Римјани велеа: во повторување е мајка на знаењето. А, во врска со постираната анегдота со Линколн би те поставил едно ,слично, анегдотско прашање: Ако се, ние, наречеме Антички Македонци, дали навистина сме ние тоа? Или, ако причините за нашиот лет во место ги наоѓаме во КОС/УДБА, дали навистина тие се виновни за нашите состојби. Или така е најлесно? А, по прашање на терање агенди, те уверувам дека си терам лична агенда. Или си имаш мува на капа...
06-04-2011, 10:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-04-2011, 05:17 AM)hristo Wrote:
(05-04-2011, 08:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Моето прашање е многу јасно. Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска. Тогаш не сме знаеле што е демократиај ама затоа сега барем занаеме дека "ДУВЛО", "СИНА ПТИЦА" се недемократски постапки на власта.
Најважното блаљгодарејки на таа демократија која ни ја подари Фрчко со "најдемократскиот устав" сме дојдени до овдека.Јордане, најнедемократски прашања се оние каде се бара одговор со да или не. Како можеш да прашаш “ Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска.“ . Па, таа година е е година на незвиснот и донесување Устав каде се декларира повеќепартиски систем, приватна сопственост и сите нишани кои целат кон демокртско општество. Вистинско прашање е ЗОШТО македончето ( намерно со мала буква) останало во прангите на УДБА/КОС. Не ке е само недостаток на идеолошка свест, ке има и нешто друго. На тоа прашање ти ми одговори, и не барам да ми одговориш со да или не. А, ке видиш дека тука лежи проблемот. Тој проблем се обиде Груевски да го реши со инстант промоција на идејата дека сме Антички...ама неуспешно.Христо, негледам зошто одиш до антиката и Груевски. Зборуваме за изјавата на Борјан Јовановски во која вели дека 1991 година имало демократија и дека таа демократија сака да се врати. Негледам ништо недемократско во моето барање на одговор со ДА или НЕ од причина што ставот на Борјан е многу јасен.

Да те потсетам, на таа "демократија" производот е Груевски. Ако им дозволиме на Борјановци да не вратата пак на нивниот почеток после 15/6 години ке имаме повторно некој Груица.
06-04-2011, 12:55 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-04-2011, 12:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-04-2011, 05:17 AM)hristo Wrote:
(05-04-2011, 08:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Моето прашање е многу јасно. Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска. Тогаш не сме знаеле што е демократиај ама затоа сега барем занаеме дека "ДУВЛО", "СИНА ПТИЦА" се недемократски постапки на власта.
Најважното блаљгодарејки на таа демократија која ни ја подари Фрчко со "најдемократскиот устав" сме дојдени до овдека.Јордане, најнедемократски прашања се оние каде се бара одговор со да или не. Како можеш да прашаш “ Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска.“ . Па, таа година е е година на незвиснот и донесување Устав каде се декларира повеќепартиски систем, приватна сопственост и сите нишани кои целат кон демокртско општество. Вистинско прашање е ЗОШТО македончето ( намерно со мала буква) останало во прангите на УДБА/КОС. Не ке е само недостаток на идеолошка свест, ке има и нешто друго. На тоа прашање ти ми одговори, и не барам да ми одговориш со да или не. А, ке видиш дека тука лежи проблемот. Тој проблем се обиде Груевски да го реши со инстант промоција на идејата дека сме Антички...ама неуспешно.Христо, негледам зошто одиш до антиката и Груевски. Зборуваме за изјавата на Борјан Јовановски во која вели дека 1991 година имало демократија и дека таа демократија сака да се врати. Негледам ништо недемократско во моето барање на одговор со ДА или НЕ од причина што ставот на Борјан е многу јасен.

Да те потсетам, на таа "демократија" производот е Груевски. Ако им дозволиме на Борјановци да не вратата пак на нивниот почеток после 15/6 години ке имаме повторно некој Груица.

Јордане, можеби ,едноставно, не се разбираме. Значи, до нивото дека КОС/УДБА мешетерале во МК се согласуваме. Јас сакам да идам подлабоко. Да го најдам одговорот ЗОШТО македончето дозволило да не “ шетаат“ и преведуваат жедни преку мост тие служби. ЗОШТО? Дали, и кај е вината, во обичното македонче. Па, службите имало и во други држави во источноевропските земји,како и други републики во бившата Југославија но, сепак, тие држави успеале да расчистат со службите, и да фатат друг пат.Нивни остатоци секаде има, но тие не преставувале сили кои го креираат главниот пат. А ти, по 100-пати ,кажи, па кажи. Се допишуваме и читаме со години по разни форуми. Зарем , од мене сега бараш такви “ беси“ за признавање и осудувањена неправдите направени од службите во ова жална Македонија. Сакам да ја видам, да ја пронајдам “ вината“ на обичното македонче, па така преку една колективна катарза, да започнеме понатаму. Без многу орнаментика и напливи на лажни големи истории или невистини. Така, прочистени до гола кожа да кажеме:ова не бидува, против вистина не може да одиме. А, не тука да ми се пропеведа за библиска Македонија, за Античка Макеоднија, за Свети Павле што шетал по “ наша“ Макеоднија, да се зборува за 100-годишна македонска нација. А, од друга страна да го губиме и така кревкиот македонски идентите и да се посрбуваме.
Еве ти еден линк да видиш како една бивша комунистичка држава ( Бугарија) се справува со своите “ службеници“:
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...DB08458411
06-04-2011, 02:35 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(06-04-2011, 02:35 PM)hristo Wrote: Јордане, можеби ,едноставно, не се разбираме. Значи, до нивото дека КОС/УДБА мешетерале во МК се согласуваме. Јас сакам да идам подлабоко. Да го најдам одговорот ЗОШТО македончето дозволило да не “ шетаат“ и преведуваат жедни преку мост тие служби. ЗОШТО? Дали, и кај е вината, во обичното македонче. Па, службите имало и во други држави во источноевропските земји,како и други републики во бившата Југославија но, сепак, тие држави успеале да расчистат со службите, и да фатат друг пат.

Мојов коментар можеби ќе биде нај-"недемократски", ама барем е искрен:

Христо, одговорот на твојата дилема ќе го најдеш во твоите постови. Ти самиот не сакаш да си признаеш дека во Македонија не постои слободен, независен и објективен медиум; ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето за името; ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето на унитарноста на државата; ти самиот, кој си застанал против Љубчо кога тој се покажал како погрешно решение за РМ, денес очигледно си подготвен повторно да гласаш за него*; ти самиот денеска зборуваш за 1991 како време на демократијата.

Пораката од Монтехристо е многу јасна: само затоа што го прекрстија уредувањето од комунизам во плурализам, не значи дека РМ се здоби со слобода. Доколку имаш прилика да разгледаш некое досие, ќе ти стане јасно зошто "македончето" неможело да ги отфрли прангите на УДБа. Но, денес состојбата е поразлична, оти денес имаме каков-таков увид во работата на тајните служби, и паѓањето на нивните трикови денес е далеку поголем грев одошто тоа било случајот во 1991. Тогаш мислевме дека е Уријет, па затоа никој и не се надевал дека УДБ ќе продолжи да мешетери. Денес знаеме дека тогаш немало слобода, но знаеме дека и денес нема слобода, и тоа мора првин да го признаеме.*уште полошо доколку не си подготвен да гласаш за него, а шириш ставови кои ќе охрабрат многумина тоа да го сторат
06-04-2011, 03:27 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Зоран Димитровски - нов главен и одговорен уредник на „Дневник“Новинарот Зоран Димитровски од вчера е нов главен и одговорен уредник на „Дневник“, со одлука на д-р Срѓан Керим, претставник на „Ост холдинг“, Виена, единствениот содружник на друштвото „Круг“, издавач на весникот.

Зоран Димитровски е новинар и уредник со 25-годишно професионално искуство. Бил помошник-главен и одговорен уредник на „Нова Македонија“ (1999-2000), главен и одговорен уредник на „Вечер“ (2000-2001), заменик-главен и одговорен уредник на неделникот „Фокус“ (1995-1999, 2005-2010), како и дописник на изданијата на НИП „Нова Македонија“ од Вашингтон, САД (2001-2003).

Димитровски е магистер по политички науки на Централниот европски универзитет во Будимпешта (1995) и предавач на Високата школа за новинарство и за односи со јавноста.

За главен и одговорен уредник на „Дневник“ доаѓа од местото уредник на политичкиот магазин „Публика“, кој излегува секоја сабота како прилог на саботното издание на весникот.

Досегашниот главен и одговорен уредник Сашо Кокаланов е именуван за уредник на електронското издание на „Дневник“, кое наскоро ќе прерасне во мултимедијален портал.
----------------------------------------------
-----------------------------------
----------------------

Редно беше, подолг период чека да биде главен уредник на Дневник. Пред некоја година не му успеа, но дружбата со Керим даде резултати. А, каков жесток антигрујовист беше на времето, ми текнува на неговите текстови во Фокус, потоа во Публика се појави како еден благ критичар на Груевски, но приоритет му беше да ги критикува Бранко, А1... и таа групација... за антиквизација и името исто беше краен противник на власта, за сега со Публика да тркне до девојките на Аце во Африка. Сега со оглед дека ова се случува пред изборите и по најавите за провладин Дневник, најверојатно уште повеќе ќе се разводнат неговите антигрујовистички гледишта. Кажаа дека ќе прават и десничарски Дневик, тој се има декларирано како десничар, но тогаш Дневник би требало да биде опозициско гласило... Icon_razz

06-04-2011, 03:32 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(06-04-2011, 10:33 AM)hristo Wrote:
(06-04-2011, 08:25 AM)montehristo Wrote:
(06-04-2011, 05:17 AM)hristo Wrote:
(05-04-2011, 08:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(05-04-2011, 02:57 PM)hristo Wrote: да, Јордане. !991 година е година на македонскиот референдум, реализиран сон на Македонија за независна држава. Срушен е еднопартискоот систем и се поставија формалните услови за вистински демократски живот. А тоа, колку тој , фактички, се реализирал , зависише од материјалот на македонскиот човек. Никој не ни е виновен ако не се направила критична маса на луѓе желни за вистински демократски промени. Ти на овој форум спорејки со еден Бугарин за историските корени на Македонците, кажа ( парафразирам) : да, можеби така се чувствувале тогаш Македон ците, но да имало и едед жител во тогашната Македонија кој се чувствувал како Македонец, тој би бил семе ( јадро) од каде ке се ширел тој вирус. Е, следствено, на таа теза, изгледа дека во тоа далеку време ( 1991) година немало еден Македонец кој знаел што е тоа вистинска демократија и да ја презентирал технологијата на реализација на демократско општество. Или имало, но вирусот не наоѓал податливи медијуми за негово ширење? Веројатно корените се многу подлабоки од тоа што можеме да разбереме.Моето прашање е многу јасно. Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска. Тогаш не сме знаеле што е демократиај ама затоа сега барем занаеме дека "ДУВЛО", "СИНА ПТИЦА" се недемократски постапки на власта.
Најважното блаљгодарејки на таа демократија која ни ја подари Фрчко со "најдемократскиот устав" сме дојдени до овдека.

Јордане, најнедемократски прашања се оние каде се бара одговор со да или не. Како можеш да прашаш “ Дали ке се сложис со мислењето на Борјан дека 1991 година била демократска.“ . Па, таа година е е година на незвиснот и донесување Устав каде се декларира повеќепартиски систем, приватна сопственост и сите нишани кои целат кон демокртско општество. Вистинско прашање е ЗОШТО македончето ( намерно со мала буква) останало во прангите на УДБА/КОС. Не ке е само недостаток на идеолошка свест, ке има и нешто друго. На тоа прашање ти ми одговори, и не барам да ми одговориш со да или не. А, ке видиш дека тука лежи проблемот. Тој проблем се обиде Груевски да го реши со инстант промоција на идејата дека сме Антички...ама неуспешно.

Quote:..........Во една прилика, американскиот претседател Линколн ги прашал своите пријатели колку нозе има овцата, доколку опашката ја наречеме нога. -Пет – одговориле сите. – Погрешно – рекол Линколн. Ако опашката ја наречеме нога, таа не станува нога. Така и во случајов..........
http://marjan.mk/2010/sofisti/

Така и во случајов, Христо, доколку со ова знаење за тоа што ни се случувало,пак речеш дека тоа што ни се случило била ВИСТИНСКА Демократија и повеќепартиски систем, навистина ќе бидам приморан да го променам своето мислење за тебе.
Во тој случај, или навистина ништо не си разбрал што ни се случувало, или си почнал да забораваш па ги мешаш работите, или си тераш некоја своја агенда, или си бил еден од оние кои биле дел од тој систем кој не работеле како бавча па сега сакаш да заматиш манџа.

Монтехристо, се гледа дека си по природа демократ. Ми оставаш повеќе алтернативи да бирам што сум.Smajlito Прашањето на Јордан беше дали 1991 година е демократска, те.е дали тогаш владеела демократија? Затоа, пак го прочитај го мојот одговор.Мислам дека и не си го прочитал...или не си го разбрал. Старите Римјани велеа: во повторување е мајка на знаењето. А, во врска со постираната анегдота со Линколн би те поставил едно ,слично, анегдотско прашање: Ако се, ние, наречеме Антички Македонци, дали навистина сме ние тоа? Или, ако причините за нашиот лет во место ги наоѓаме во КОС/УДБА, дали навистина тие се виновни за нашите состојби. Или така е најлесно? А, по прашање на терање агенди, те уверувам дека си терам лична агенда. Или си имаш мува на капа...

Христо, не знам од каде ти е таа мотивација да се ништиш сам себе си со тоа детерминирање дали си антички или словенски.
Ни ти ни било кој друг нема да докаже што е.
Еднаш го споменав вицот со девица Марија, немам намера да се повторувам.
Или си Македонец или не си, а не ваков или онаков Македонец.
Само долеваш огин на нечии рани и повод на некои од страна уште повеќе да делат и да тераат сеир.
Околу КОС/УДБА, и околу демократијата, само да те потсетам на една анегдота околу овците.
Доколку во некое трло до некое бајче ставиш и врзан волк и така ги држиш блиску, што ќе се случи?
А за тоа дали сум демократ или не, човек мора да те испровоцира за да бидеш или прецизен или искрен.
Во демократија се гледа заеднички интерес, а не нечии лични агенди.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 06-04-2011, 05:12 PM by montehristo.)
06-04-2011, 05:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-04-2011, 03:27 PM)Solenik Wrote:
(06-04-2011, 02:35 PM)hristo Wrote: Јордане, можеби ,едноставно, не се разбираме. Значи, до нивото дека КОС/УДБА мешетерале во МК се согласуваме. Јас сакам да идам подлабоко. Да го најдам одговорот ЗОШТО македончето дозволило да не “ шетаат“ и преведуваат жедни преку мост тие служби. ЗОШТО? Дали, и кај е вината, во обичното македонче. Па, службите имало и во други држави во источноевропските земји,како и други републики во бившата Југославија но, сепак, тие држави успеале да расчистат со службите, и да фатат друг пат.

Мојов коментар можеби ќе биде нај-"недемократски", ама барем е искрен:

Христо, одговорот на твојата дилема ќе го најдеш во твоите постови. Ти самиот не сакаш да си признаеш дека во Македонија не постои слободен, независен и објективен медиум; ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето за името; ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето на унитарноста на државата; ти самиот, кој си застанал против Љубчо кога тој се покажал како погрешно решение за РМ, денес очигледно си подготвен повторно да гласаш за него*; ти самиот денеска зборуваш за 1991 како време на демократијата.

Пораката од Монтехристо е многу јасна: само затоа што го прекрстија уредувањето од комунизам во плурализам, не значи дека РМ се здоби со слобода. Доколку имаш прилика да разгледаш некое досие, ќе ти стане јасно зошто "македончето" неможело да ги отфрли прангите на УДБа. Но, денес состојбата е поразлична, оти денес имаме каков-таков увид во работата на тајните служби, и паѓањето на нивните трикови денес е далеку поголем грев одошто тоа било случајот во 1991. Тогаш мислевме дека е Уријет, па затоа никој и не се надевал дека УДБ ќе продолжи да мешетери. Денес знаеме дека тогаш немало слобода, но знаеме дека и денес нема слобода, и тоа мора првин да го признаеме.
*уште полошо доколку не си подготвен да гласаш за него, а шириш ставови кои ќе охрабрат многумина тоа да го сторат

Зошто “ најнедемократски“? Си го кажуваш ставот, а нели за стилот не се дискутира. Не ми одговори на прашањето. Ниту ми ја разбра пораката. Нејсе, секој со свој ум. Ајде од почеток:
1.Велиш: “Ти самиот не сакаш да си признаеш дека во Македонија не постои слободен, независен и објективен медиум“
Е, да, нема весник кое секој ваш став, теза , коментар сака да го објави! Мене лично неделникот ФОКУС, твојот омилен весник, ми е најблиску до таа дефиниција за независен весник. Но, еве ви можност за дијаспората да се истакне. Ние во МК, поради присатниот страв од службите, не смееме да објавиме таков независен весник каде ке се објавуваат конечните и апсолутните вистини за МК. Па, и јас сам предложив, вие од дијаспората направете го тоа. Кој ви пречи? А, ке се види преку тоа дали навистина живееме во репресивен систем, или просто уште на никого не му текнало да уредува и објавува таков весник. Што ви е на вас во дијаспора да најдете неколку илјади македонски патриоти, да дадете по 10 евра и ете, независен весник во МК. Ние, тука ке го купуваме, тоа ви гарантирам. И така ке се ослободиме и од незнаењето и од стравот.

2.Велиш:“ ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето за името;“
Кога ке ми одговориш на прашањето :Да го најдам одговорот ЗОШТО македончето дозволило да не “ шетаат“ и преведуваат жедни преку мост тие служби. ЗОШТО? Дали, и кај е вината, во обичното македонче. Па, службите имало и во други држави во источноевропските земји,како и други републики во бившата Југославија но, сепак, тие држави успеале да расчистат со службите, и да фатат друг пат.
Е, кога , ке ми одговориш, тогаш ке ти кажам зотшто. Инаку не името, јас сум и за обединување на цела МК, сега веднаш, ако се работи за чукање по градите.

3. Велиш: “ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето на унитарноста на државата; “. Е, мој, Соленик, се гледа дека живееш во САД. Па, сограѓаните на Јордан од Куманово, не можат да појдат кога сакаат и колку сакаат во Липковска општина. Прашај го мојот другар Соколи за унитарноста. Ке се сложиш да албанскиот јазик биде единствен официјален јазик на МК...поради практичноста и цената на коштање, де.

4. Велиш: “ти самиот, кој си застанал против Љубчо кога тој се покажал како погрешно решение за РМ, денес очигледно си подготвен повторно да гласаш за него*;“
Па, Љубчо Георгиевски не е баба рога. Има плусови и минуси. Значи ли тоа дека ако каже некоја теза која е добра, ан блок да се отфрли? По тебе не треба да гледаме ТВ станици во МК, не треба да читаме весници, не треба да ги слушаме актуелните политичари-затоа што сите се против доброто на МК. Ако тоа го замислиш, ке излезе еден потполн застој на тековите на МК во сите сфери. Додека ти, Јордан и другите од Комитетот дојдете во МК да не оправите, ке испоумреме или од глас или од досада.

5. За Монтехрито ставот. Па, само во жална ли Македонија имало водење на досиеја? Само тука ли имало служби кои го контролирале животот. Ке се сложиш дека во источноевропскиот свет, каде диктатурата била посилна и појака, таму службите биле појаки. Но, гледаш, сите тие држави се оправиле . Го виде линкот за Бугарија, како таа земја ке отповика 37 амбасадори кои биле соработници на службите? Кажи ми зошто само во МК то не може да се оствари? Тоа беше моето главно прашање. Имам еден пријател лекар кој стално ми вели. Е, Христо точна дијгноза е пола терапија.

5. за “ уште полошо доколку не си подготвен да гласаш за него, а шириш ставови кои ќе охрабрат многумина тоа да го сторат
Е, да Соленик. Во МК од сугестии и предлози на Христо ке зависи исходот на предвремените избори. Кога имаш моќ и сила, така е.
06-04-2011, 06:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,660
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-04-2011, 02:35 PM)hristo Wrote:
(06-04-2011, 12:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Христо, негледам зошто одиш до антиката и Груевски. Зборуваме за изјавата на Борјан Јовановски во која вели дека 1991 година имало демократија и дека таа демократија сака да се врати. Негледам ништо недемократско во моето барање на одговор со ДА или НЕ од причина што ставот на Борјан е многу јасен.

Да те потсетам, на таа "демократија" производот е Груевски. Ако им дозволиме на Борјановци да не вратата пак на нивниот почеток после 15/6 години ке имаме повторно некој Груица.


Јордане, можеби ,едноставно, не се разбираме. Значи, до нивото дека КОС/УДБА мешетерале во МК се согласуваме. Јас сакам да идам подлабоко. Да го најдам одговорот ЗОШТО македончето дозволило да не “ шетаат“ и преведуваат жедни преку мост тие служби. ЗОШТО? Дали, и кај е вината, во обичното македонче. Па, службите имало и во други држави во источноевропските земји,како и други републики во бившата Југославија но, сепак, тие држави успеале да расчистат со службите, и да фатат друг пат.Нивни остатоци секаде има, но тие не преставувале сили кои го креираат главниот пат. А ти, по 100-пати ,кажи, па кажи. Се допишуваме и читаме со години по разни форуми. Зарем , од мене сега бараш такви “ беси“ за признавање и осудувањена неправдите направени од службите во ова жална Македонија. Сакам да ја видам, да ја пронајдам “ вината“ на обичното македонче, па така преку една колективна катарза, да започнеме понатаму. Без многу орнаментика и напливи на лажни големи истории или невистини. Така, прочистени до гола кожа да кажеме:ова не бидува, против вистина не може да одиме. А, не тука да ми се пропеведа за библиска Македонија, за Античка Макеоднија, за Свети Павле што шетал по “ наша“ Макеоднија, да се зборува за 100-годишна македонска нација. А, од друга страна да го губиме и така кревкиот македонски идентите и да се посрбуваме.
Еве ти еден линк да видиш како една бивша комунистичка држава ( Бугарија) се справува со своите “ службеници“:
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...DB08458411Најголем проблем ако не и единствен е недостаток на храброст. Затоа УДБа/КОС сеуште не преведуваат жедни преку мост.

Неможеш да правиш споредба помеѓу Бугарија и Македонија таму судирот бил на идеолошка основа. Во Македонија судирот е помеѓу поробени и поробувачи.

Незнам по кој пат повторувам Македонија е сеуште НЕОСЛОБОДЕНА ...

06-04-2011, 07:17 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(06-04-2011, 06:13 PM)hristo Wrote:
(06-04-2011, 03:27 PM)Solenik Wrote:
(06-04-2011, 02:35 PM)hristo Wrote: Јордане, можеби ,едноставно, не се разбираме. Значи, до нивото дека КОС/УДБА мешетерале во МК се согласуваме. Јас сакам да идам подлабоко. Да го најдам одговорот ЗОШТО македончето дозволило да не “ шетаат“ и преведуваат жедни преку мост тие служби. ЗОШТО? Дали, и кај е вината, во обичното македонче. Па, службите имало и во други држави во источноевропските земји,како и други републики во бившата Југославија но, сепак, тие држави успеале да расчистат со службите, и да фатат друг пат.

Мојов коментар можеби ќе биде нај-"недемократски", ама барем е искрен:

Христо, одговорот на твојата дилема ќе го најдеш во твоите постови. Ти самиот не сакаш да си признаеш дека во Македонија не постои слободен, независен и објективен медиум; ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето за името; ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето на унитарноста на државата; ти самиот, кој си застанал против Љубчо кога тој се покажал како погрешно решение за РМ, денес очигледно си подготвен повторно да гласаш за него*; ти самиот денеска зборуваш за 1991 како време на демократијата.

Пораката од Монтехристо е многу јасна: само затоа што го прекрстија уредувањето од комунизам во плурализам, не значи дека РМ се здоби со слобода. Доколку имаш прилика да разгледаш некое досие, ќе ти стане јасно зошто "македончето" неможело да ги отфрли прангите на УДБа. Но, денес состојбата е поразлична, оти денес имаме каков-таков увид во работата на тајните служби, и паѓањето на нивните трикови денес е далеку поголем грев одошто тоа било случајот во 1991. Тогаш мислевме дека е Уријет, па затоа никој и не се надевал дека УДБ ќе продолжи да мешетери. Денес знаеме дека тогаш немало слобода, но знаеме дека и денес нема слобода, и тоа мора првин да го признаеме.
*уште полошо доколку не си подготвен да гласаш за него, а шириш ставови кои ќе охрабрат многумина тоа да го сторат

Зошто “ најнедемократски“? Си го кажуваш ставот, а нели за стилот не се дискутира. Не ми одговори на прашањето. Ниту ми ја разбра пораката. Нејсе, секој со свој ум. Ајде од почеток:
1.Велиш: “Ти самиот не сакаш да си признаеш дека во Македонија не постои слободен, независен и објективен медиум“
Е, да, нема весник кое секој ваш став, теза , коментар сака да го објави! Мене лично неделникот ФОКУС, твојот омилен весник, ми е најблиску до таа дефиниција за независен весник. Но, еве ви можност за дијаспората да се истакне. Ние во МК, поради присатниот страв од службите, не смееме да објавиме таков независен весник каде ке се објавуваат конечните и апсолутните вистини за МК. Па, и јас сам предложив, вие од дијаспората направете го тоа. Кој ви пречи? А, ке се види преку тоа дали навистина живееме во репресивен систем, или просто уште на никого не му текнало да уредува и објавува таков весник. Што ви е на вас во дијаспора да најдете неколку илјади македонски патриоти, да дадете по 10 евра и ете, независен весник во МК. Ние, тука ке го купуваме, тоа ви гарантирам. И така ке се ослободиме и од незнаењето и од стравот.

Прво и основно е Христо, дека вие што живеете во Македонија имате многу повеќе моќ од нас од дијаспората. Според мене разликата помеѓу хатриен весник и Котле, е само во додатните трошоци за печатење. Пишаното е пишано, без разлика дали тоа е пишано во сајберспејсот, на некој ѕид или на парче хартија. Клучот е во прифаќањето на она што е напишано (кажано). Еве, ти си пример дека и оние кои ни се наклонети, сепак имаат повеќе доверба во она што го кажуваат докажаните лажговци од македонската медуимска свера одошто она што ние го зборуваме. Прашуваш што е проблемот со "македончето"? Тоа е проблемот со "македончето" Христо, одбивањето да ја признае очигледната вистина. Колумната од Нено Богдан многу убаво го опишува тоа.

(06-04-2011, 06:13 PM)hristo Wrote: 2.Велиш:“ ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето за името;“
Кога ке ми одговориш на прашањето :Да го најдам одговорот ЗОШТО македончето дозволило да не “ шетаат“ и преведуваат жедни преку мост тие служби. ЗОШТО? Дали, и кај е вината, во обичното македонче. Па, службите имало и во други држави во источноевропските земји,како и други републики во бившата Југославија но, сепак, тие држави успеале да расчистат со службите, и да фатат друг пат.
Е, кога , ке ми одговориш, тогаш ке ти кажам зотшто. Инаку не името, јас сум и за обединување на цела МК, сега веднаш, ако се работи за чукање по градите.

Христо, повторно, одговорот на твоето прашање ќе си го најдеш кај себе. Зошто дозволуваш да те манипулираат по прашањето на името. Јас ти имам напишано, Македонија мора си го задоволи правото на самоопределување доколку сака да очекува рамноправен статус во било која заедница. Тука нема ништо со чукање по градите, туку станува збор за сопирање на "водењето жедни преку вода".

(06-04-2011, 06:13 PM)hristo Wrote: 3. Велиш: “ти самиот го менуваш ставот во однос на прашањето на унитарноста на државата; “. Е, мој, Соленик, се гледа дека живееш во САД. Па, сограѓаните на Јордан од Куманово, не можат да појдат кога сакаат и колку сакаат во Липковска општина. Прашај го мојот другар Соколи за унитарноста. Ке се сложиш да албанскиот јазик биде единствен официјален јазик на МК...поради практичноста и цената на коштање, де.

И тука прешението го бараш "под фенерот". Во држава која е непросперитетна, каде што луѓето немаат поумна работа, како на пример РАБОТА, туку кога крстат раце, таму се работи на глупости како сепаратизам. Во Канада, Квебек постојано се заканува со отцепување, и секојаш кога држат Референдум, сепаратистите губат за половина процент. Но, за возврат, добиваат милијарди долари годишно затоа што постојано бараат колективни права како Албанците. Со САД нема "специјални" малцинства, никој не ја уценува државата, затоа што Државата никому не му дава колективни привилегии.

(06-04-2011, 06:13 PM)hristo Wrote: 4. Велиш: “ти самиот, кој си застанал против Љубчо кога тој се покажал како погрешно решение за РМ, денес очигледно си подготвен повторно да гласаш за него*;“
Па, Љубчо Георгиевски не е баба рога. Има плусови и минуси. Значи ли тоа дека ако каже некоја теза која е добра, ан блок да се отфрли? По тебе не треба да гледаме ТВ станици во МК, не треба да читаме весници, не треба да ги слушаме актуелните политичари-затоа што сите се против доброто на МК. Ако тоа го замислиш, ке излезе еден потполн застој на тековите на МК во сите сфери. Додека ти, Јордан и другите од Комитетот дојдете во МК да не оправите, ке испоумреме или од глас или од досада.
...
5. за “ уште полошо доколку не си подготвен да гласаш за него, а шириш ставови кои ќе охрабрат многумина тоа да го сторат
Е, да Соленик. Во МК од сугестии и предлози на Христо ке зависи исходот на предвремените избори. Кога имаш моќ и сила, така е.

Е, тука Христо кискнуваш наголемо. Ти не си било кој, туку човек кој своевремено застантал против Љубчо. Доколку продолжиш да го крититуваш, никој нема да обрне големо внимание, но, бидејќи го фалиш, сега набљудувачот ќе си рече: "па ако овој што има толку строги критериуми за ЉГ, сега вели дека тој е најарен, тогаш, можеби навистина е најарен".

Токму додека не си признаете дека сите политичари кои биле влијателни, сите медиуми кои опстануваат и сите "опинион мејкери" во Македонија зе чкарт, дека не вредат да ги плукнеш, и дека најверојатно работат за тајните служби, дотогаш нема да ви се подобри состојбата.

Не знам веше колку пати, и како да ти докажам за "Фокус", кој е брилиантен пример за како соработниците на службите напредуваат, и како им се гради имиџот.


(06-04-2011, 06:13 PM)hristo Wrote: 5. За Монтехрито ставот. Па, само во жална ли Македонија имало водење на досиеја? Само тука ли имало служби кои го контролирале животот. Ке се сложиш дека во источноевропскиот свет, каде диктатурата била посилна и појака, таму службите биле појаки. Но, гледаш, сите тие држави се оправиле . Го виде линкот за Бугарија, како таа земја ке отповика 37 амбасадори кои биле соработници на службите? Кажи ми зошто само во МК то не може да се оствари? Тоа беше моето главно прашање. Имам еден пријател лекар кој стално ми вели. Е, Христо точна дијгноза е пола терапија.

Да, ама тука е потвебно обостраното просветлување. Односно, поробувачите во другите држави се свестиле дека и тие ќе живеат поарно доклку го променат системот, и целата држава просперира. Во РМ, владеачите се можеби најсурови од сите останати, па како Гадафи, не ја даваат моќта, иако и тие ќе ќарат од просперитетна држава. Секако, поттиснивачите се охрабрени кога гледаат дека самиот народ сеуште игра на музиката која тие им ја свират.
06-04-2011, 07:33 PM
Reply