Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Едно прашање
Author Message
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3

(15-01-2011, 04:07 AM)Playboytaxi Wrote:
(15-01-2011, 12:44 AM)poprushev Wrote:
(11-01-2011, 04:54 PM)veritas Wrote:
(04-01-2011, 01:54 PM)nikoj Wrote: Poslednive nekolku denovi citam postovi okolu prisustvoto na Bugarite koi pisuvaat na forumov. Se obidov da gi citam postovite koi se napisani na bugarski i ako imam problemi so razbiranjeto mozam da svatam sto sakal da kaze covekot. E sega ima postovi koi se provokativni ama ima i postovi koi se od makedonci koi se provokativni. Ima i zdravi diskusii ima i negiranje na se sto e makedonsko. Znaci ima od krajnost vo krajnost. Licno jas nemam protiv koga nekpoj diskutira so fakti pa makar i GRK da e ama mi idat na zivci provokacii od tipot ti si ona ili ova, ama mojata domasna kultura i odbarzobvanie ne mi dava da se raspravam so nekoj za toa sto sum jas. Ako forumov e demoktratski i celta e razresuvanje na nekoi bitni prasanja vo makedonija togas bi bilo glupavo da se banira nekoj zamo zaradi to sto e Bugarin oti ne e demokratski. Ama od druga strana ako nekoj postojano negira postoenje na makedonska nacija licno smetam deka ne mu e mesto na forumov. Dilemata e sega dali treba ili ne treba da se dozvoli na Bugarite da pisuvaat na forumot vo delot POLITIKA? Sto dobivame a sto gubiime? Dali tie nesto znaat za slucuvanjata kaj nas i dali mozat da diskutiraat so fakti, analizi ili ne? Dali so postovite tie ni pomagaat da osoznaeme kako nekoe prasane e reseno kaj niv ili ne? Koj nivnoto prisustvo go sfaka kako provokacija? Dali ovoj forum ke ima povece clenovi dokolku nema Bugari na KOTLE-POLITIKA?

Ако отидеш в раздел История на Котлето ще получиш повече информация за въпросите, които те вълнуват.


ВЕРИТАС ВО ИДНИНА ВАКВИ ПРОПАГАНДНИ ОБИДИ КАО ОВОЈ ТВОЈОВ И НА Playboytaxi КЕ ВИ ДОНЕСАТ БАНОВИ. НА ТЕБЕ КЕ БИДЕ ПО СЕ ДОЛГОРОЧЕН.
НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ СЛОБОДАТА КОЈА ЈА ДОЗВОЛУВАМЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО АНАРХИЈА И ВО ЗЛОУПОТРЕБА . АКО ИМАШ НЕКАКОВ ПРИГОВОР НАПИШИ ГО НА ТЕМАТА ПРАШАЊА ЗА АДМИНИСТРАТОРОТ.


I koe ot moja komentar e propaganda i obida??? Istinata i originalnite dokumenti te obijdat ,taka? Moje li da mi posochish KOJ ZBOR TOCHNO vo mojat komentar e propaganda ili obida?????


ТЕМАТА ПАДНА ДОЛУ. ВО МОМЕНТОВ НА ПОЛИТИКА СЕ ДИСКУТИРА ЗА ТЕМИ КОИ СЕ АКТУЕЛНИ ВО МАКЕДОНИЈА И ОКОЛУ МАКЕДОНИЈА. ВЕРИТАС РЕПЛИЦИРА НА 10 ДЕНА СТАР ПОСТ ЗА ДА ЈА КАЧИ ТЕМАТА НА ВРВ И ДА "ЗАКАЧИ" НЕКОЈ ДИСКУТАНТ ЗА ДА СЕ ПРЕКИНЕ КОНТИНУИТЕТОТ НА ДИСКУСИИТЕ И ДА СЕ ЗАПОЧНЕ СО ПРЕПУКУВАЊА.

ТИ СЕ ЗАКАЧИ НА ДИСКУСИЈАВА ЗА ДА ТАА ПРОДОЛЖИ. ДАЛИ СУМ ЈАСЕН И ДАЛИ КЕ БИДАМ РАЗБРАН
.

15-01-2011, 04:40 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

sakam da prasam nesto ili da predlozam. dali ne e podobro site koi sakaat da otvorat nekoj tema prvo da ja dostavat do administratorite, i na toj nacin da ne se dupliraat temite, tuku da se grupiraat, pa da ne morame za isti raboti na poveke temi da diskitirame. Isto taka dali razmisluvaat administratorite za zatvoranje na temi, koga ke se vidi deka diskusiite se ivcrpeni, deka istata polemika se otvora povtorno od pocetok?
16-01-2011, 02:12 PM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3

(18-01-2011, 09:05 AM)jingiby Wrote: ВЕРИТАС ВО ИДНИНА ВАКВИ ПРОПАГАНДНИ ОБИДИ КАО ОВОЈ ТВОЈОВ И НА Playboytaxi КЕ ВИ ДОНЕСАТ БАНОВИ. НА ТЕБЕ КЕ БИДЕ ПО СЕ ДОЛГОРОЧЕН.
НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ СЛОБОДАТА КОЈА ЈА ДОЗВОЛУВАМЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО АНАРХИЈА И ВО ЗЛОУПОТРЕБА . АКО ИМАШ НЕКАКОВ ПРИГОВОР НАПИШИ ГО НА ТЕМАТА ПРАШАЊА ЗА АДМИНИСТРАТОРОТ.


Абе тука става бетер "Каjгана". Поне пишете, че вече има цензура и ще се махнем! Pishtoldzija

18-01-2011, 10:30 AM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3

(18-01-2011, 09:05 AM)jingiby Wrote: ВЕРИТАС ВО ИДНИНА ВАКВИ ПРОПАГАНДНИ ОБИДИ КАО ОВОЈ ТВОЈОВ И НА Playboytaxi КЕ ВИ ДОНЕСАТ БАНОВИ. НА ТЕБЕ КЕ БИДЕ ПО СЕ ДОЛГОРОЧЕН.
НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ СЛОБОДАТА КОЈА ЈА ДОЗВОЛУВАМЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО АНАРХИЈА И ВО ЗЛОУПОТРЕБА . АКО ИМАШ НЕКАКОВ ПРИГОВОР НАПИШИ ГО НА ТЕМАТА ПРАШАЊА ЗА АДМИНИСТРАТОРОТ.


Абе тука става бетер "Каjгана". Поне пишете, че вече има цензура и ще се махнем! Pishtoldzija

ПОВИКУВАЊЕТО ДА СЕ ПОЧИТУВААТ ПРАВИЛАТА НЕ Е ЦЕНЗУРА.
18-01-2011, 10:30 AM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
(18-01-2011, 08:29 AM)goran16ta Wrote: Намерно не пишувава на темата за да видам кој какво мислење има за темата но гледам слаб е интересот
Бугарите на форумот му даваат само лоша слика и одбивност на секој кој од страна гледа со наши Македонски(обични) очи
Нема што да бистриме историја со нив односно има историчари и кај нас и кај нив па тие треба да си ја преземат одоговрноста и да се фатат за работа па да ги решат еднаш за секогаш кој е наш а кој нивни и крај а уште помалку за внатрешните политики
Друго мене искрено многу ми смета тоа што се оставаат да пишуваат на бугарски првен не ги разбирам второ глупаво е барем за мене да му се одзоволи на секој да пишува на свој мајчин јазик (што сме ние ОН) и на што ќе личи сег ада се приклучат уште некој србин да пишува на србски или па некој албанец на албански да пишува што ќе правиме н а гугл транслет ќе одиме на секој пост исто важи и за грци ако се приклучат се ќе биде каша попара
Трето сепак ваша е определбата на форумот да нема граници и цензура тоа е добро но секое негирање на мојот народ и јазик и култура црква држава и не признавање на се што е Македонско е не прифатливо па како и да било без граници и цензура
Ова сето го пишувам со најдобра намера и искрена критика за групацијата со средвањето на бугарите односно не дозволување да не негираат и се разбира да пишуваат на Македонски јазик ќе добие 100% повеќе членови и доверба меѓу сите читателиЗА СИТЕ ПРАШАЊА, СУГЕСТИИ И РАЗМИСЛИ ОКОЛУ ФОРУМОТ ТРЕБА ДА ПИШУВАТЕ ТУКА. ОГОВОР КЕ ДОБИЕШ. НО МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА НА ТВОИТЕ ВИДУВАЊА ЗА ЈАЗИЦИТЕ КОИ СЕ ДОЗВОЛЕНИ И ЗОШТО ВЕКЕ НЕКОЈ ИМА ОДГОВОРЕНО. НО СИ ЗЕМАМ ЗА ОБВРСКА ДА ТИ ОДГОВОРАМ ЈАС ВО НАЈКРАТОК МОЖЕН РОК ЗА ПРШАЊАТА КОИ ГИ УПАТУВАШ ДО АДМИНИСТРАЦИАТА.
18-01-2011, 10:42 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Дали можи да се затвори можноста за рејтинг,затоа што се повеќе личи на циркус.
Ако напишеш нешто против бугарија одма сите бугари ти даваат по - 3 поени и тоа во хор,како синфониски оркестар се.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
22-01-2011, 09:55 AM
Reply
perfectford Away
Administrator
*******

Posts: 69
Joined: Dec 2009
Reputation: 0

(22-01-2011, 09:55 AM)афион Wrote: Дали можи да се затвори можноста за рејтинг,затоа што се повеќе личи на циркус.
Ако напишеш нешто против бугарија одма сите бугари ти даваат по - 3 поени и тоа во хор,како синфониски оркестар се.

Site mozat po eden pat da dawaat rejting. Kako reitingo ne e smislen ke se brishe. Ima lude deka se werno treba da se otceti prinesot wo postowete!
22-01-2011, 11:37 AM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ваша работа,според мене тоа е повеќе мајтап отколку некаква вистинска слика.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
22-01-2011, 11:40 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(22-01-2011, 05:20 PM)IvoPaunov Wrote: -A бре ти Афионе верно си улав, грам мозок немаш, или го смркаш афионот и потоа си си го избрал за прекор!
Как сакаш нова Бугария во 1885година да си иска сите земи отеднаш?! Па могла ли е отраз со сите свои саседи да започне да воюва? Да не сме и ние като тебе улави? Романия и Србия даже и да се усвоиле Бугарски земи се били млади буржоазни и напредничави земи во сравнение со турция, а последната е била болниот човек на Европа. Затоа значи и България кон нея се е насочила-била е най слаба а и най много Бугари се били во нея во ропство сравнено со тие во Србия и Романия. А най отнапред се обединиле Румелия и Княжеството зоштото е било найлесно едната е била независно княжество а другата автономия. Както и денес со кой най лесно ке се обедини Косово-со Албания или со Албанците во Епир во Грция?-Ти ми кажи?
Администраторе барам санкции на постојано навредување од страна на овој член.

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
22-01-2011, 05:33 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

ДЕФИНИТИВНО ОВА НЕ Е ПОВЕЌЕ ФОРУМ ЗА МЕНЕ.
ИЛИ СРЕДЕТЕ ГИ ОНИЕ ТАТАРСКИ ГНАСИ ИЛИ НЕМА ПОТРЕБА ОД ДИСКУСИЈА.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
22-01-2011, 06:36 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Your forum account is currently banned. Ban Reason: ВРЕМЕНО РЕШЕНИА НА МОДЕРАТОРОТ
Ban will be lifted: 26-01-2011, 01:20


ЗАЩО???
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
26-01-2011, 01:25 AM
Website Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(16-01-2011, 02:12 PM)Misla Wrote: sakam da prasam nesto ili da predlozam. dali ne e podobro site koi sakaat da otvorat nekoj tema prvo da ja dostavat do administratorite, i na toj nacin da ne se dupliraat temite, tuku da se grupiraat, pa da ne morame za isti raboti na poveke temi da diskitirame. Isto taka dali razmisluvaat administratorite za zatvoranje na temi, koga ke se vidi deka diskusiite se ivcrpeni, deka istata polemika se otvora povtorno od pocetok?

Уште ако може да додадам
Ако може, доколку е технички остварливо, кога проаѓаш со курсорот преку некоја тема, например, со една боја да се покаже кои се сродни теми, или како кога проаѓаш преку некој фајл кога се покажува колку е голем тој фајл да се прикажат сите теми(на пример ако се поврзани со Љубчо или Кирчо само тие теми да се прикажат во посебен прозор).
Благодарам
An inch today is tomorrow’s mile.
27-01-2011, 10:42 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Дали може да им дадете малку одмор на бугарите оти последните дена изгледаат како нокаутиран боксер,се влечат низ рингот а никој не сака да ја фрли крпата Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-01-2011, 11:03 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(30-01-2011, 11:03 AM)афион Wrote: Дали може да им дадете малку одмор на бугарите оти последните дена изгледаат како нокаутиран боксер,се влечат низ рингот а никој не сака да ја фрли крпата Icon_razz
Знаех си ,че некой ден ще изтрещиш некоя голема глупост,ама не ще да е таа-голема глупост издрънка,ама знаа дека можеш и ОЩЕ ПО-голема-вервам в тебе! Smiley-happy068

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
30-01-2011, 11:53 AM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

татар оди шетај.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-01-2011, 08:06 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9

(30-01-2011, 08:06 PM)афион Wrote: татар оди шетај.

-Срамно и жалко е Афионе, не само ренегатствате и се отричате от Бугарското си родово име, ами даже и на назе го отричате и "Татари" наместо Бугари ни зовете. Ако вие не сакате да сте Бугари барем назе оставете да бидеме, какво е тоа "Татари"?! Дано Бог се смили над вазе и над грешните ви души.
Дано се сафирясате во новата си република, да се наситите на "независтност" и на "вистински идентитет" и да ви дойде умот во главите. Ама като гледам далаг пат ви чека, наместо слобода и Демокрация вие от една Тоталитарна држава евольуиравте во една хипокритска, мафиотска, кланово-корупционна шуробаджанаштина, во която даже и без капка морал се новредувате и компрометирате со терминот "Бугар" , демек со тоа што дедите ви беа...
Се сам видел народ да падне ниску, ама чак па толку ниску....
Бриши ме ако сакаш админе, или банирай, язе и без тоа повекье овде нема до дойда. огорчих се и отрезвих за децении занапред спрема тоа што лугье има и како мислат во Македония.
30-01-2011, 08:36 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ivopanov немој да плачеш ,таков му е никот татар , а најди пост каде бугарин го нарекувам татар.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-01-2011, 09:05 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(30-01-2011, 09:05 PM)афион Wrote: Ivopanov немој да плачеш ,таков му е никот татар , а најди пост каде бугарин го нарекувам татар.

(22-01-2011, 06:35 PM)афион Wrote: КРВТА ВАША ТАТАРСКА.
БЛИСКИ МОИ ЗАГИНАА АЛО ,СЕМКАТА ДА ТИ ЈА ЕБАМ.
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
30-01-2011, 10:11 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Охо кога зборуват за 2001 година треба да сте свесни за траумите кај Македонците.

Ако си реален ќе кажеш дека во нормална комуникација секаде пишувам бугари.

А и за тој пост бев 3 дена баниран.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-01-2011, 10:53 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(30-01-2011, 10:53 PM)афион Wrote: Охо кога зборуват за 2001 година треба да сте свесни за траумите кај Македонците.

Ако си реален ќе кажеш дека во нормална комуникација секаде пишувам бугари.

А и за тој пост бев 3 дена баниран.

Припомних ти го в рамките на шегата-нека е издребняваме! Icon_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
30-01-2011, 11:00 PM
Website Reply