Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Едно прашање
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#61

Афион, треба барем да дадеш уводен збор на темава, овој скен е твој. Јас заради тоа што оваа тематика е многу интересна, отворив нова тема со твојотт пост, без да коментирам нешто.!!

пс. отворија твојата опцијата за приватни пораки.

Каков е проблемот со приемот на пораките???


НА ТВОЈОТ ПРОФИЛ ОТВОРИ ЈА МОЖНОСТА ДА ПРИМАШ ПРИВАТНИ ПОРАКИ.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
19-07-2010, 07:43 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#62

АЛО ТУКА СИ????
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
25-07-2010, 07:00 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#63

(20-02-2010, 05:33 PM)toni_a Wrote: znam deka e autoban (ne autobahn Icon_lol od germanski Icon_lol ) na zastitata.

da, IE
so eden link na post nemav problemi, ama poveke ne mi dozvoluva Icon_frown

pa dodeka vidam sto,kako i dali funkcionira, pijam banovi. aj, sega instalirav drug browser, pa da vidime...

Купи Macintosh да се почувстваш човек Icon_razzIcon_razzIcon_razzIcon_razz.
25-07-2010, 11:22 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#64

Abre od sto maka me baniravte??????????????
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-07-2010, 01:53 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#65

(27-07-2010, 01:53 PM)афион Wrote: Abre od sto maka me baniravte??????????????


Причината за банот ти беше напаишана. Но ке ти повторам, за постови кои ке ги качиш и за кои ке бидеш прашан за врската со темата треба да дадеш одговор. За секое игнорирање на одговор ке бидеш баниран. Но не на еден ден.
27-07-2010, 04:47 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#66

Каде тоа ме прашавте???И што е спорно ????Јас не видов ништо спорно???


Ако твој си е ти си газда.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-07-2010, 08:09 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#67

(27-07-2010, 08:09 PM)афион Wrote: Каде тоа ме прашавте???И што е спорно ????Јас не видов ништо спорно???


Ако твој си е ти си газда.


Еве го постот за кој си баниран:

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...6#pid13966

Ситните селски итроштини за да се спамира форумов нема да поминат. Следниот бан ке биде од седум дена. Гледам повторно го игнорираш моето барање за појаснување на твои денешни постови
27-07-2010, 11:08 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#68

Јас неможам во моментот да ти одговорам,но како што гледам некој посебни правила важат за мене и уште еден член;е добро де слободно прашувај а јас утре или задутре ќе ти одговорам,или по банот од седум дена Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
28-07-2010, 12:11 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#69

(28-07-2010, 12:35 AM)demmian Wrote: Не, не те разбирам...почнувам да сомневам дека намерно толерираш простачко-бугарска пропаганда на форумов.Нели го гледаш дека еден од бугарите сосила се обидува да ме направи мене бугарин,и да го укради делото на мојот прадедо како бугарско...или кога еден друг бугарин ја нарекува Македонија ФИРОМ,дете на Коминтерна,нас Македонците не нарекува нација од 1944 и слични глупости.

Зошто не реагираш соодветно во такви случаи,како што му доликува на секој еден Македонец?!!

А,што ми го пласираш тоа видеото,јас ли сум виновен што сите баби и дедовци во Македонија го чуваат портретот на Тито како икона во своите домови?!

П.С. И администраторе,дај кажи ја вистината колку души пишуваме на форумов...јас и Афион како оригинални ликови и уште два-тројца,кои имаат по уште стотина никови????!!!!!!Додека Бугарите своите дискусии ги поткрепуваат со цитати од книги , весници и други документи од времето за кое зборуваат нема да реагирам ни јас ниту останатите модератори. Многу е тешко да се научиме да се избориме самите за своето.

Првиот амандман на Америкамскиот устав ја гарантира СЛОБОДАТА НА ГОВОРОТ.

Што тоа му доликува на на секој еден Македонец,?????? да ја изучува од Срби напишаната Македонска историја и уште да верува во неа, ТОА ЛИ??.
Скоро сите Македонски дејци се школувале, работеле и делувале од Бугарија а ние скоро и незнаеме ништо за случувањата во општествениот живот на Бугарија.
Затоа оваа е едниствен начин да научиме нешто. Ако твојата МАКЕДОНСКА ОПРЕДЕЛБА е толку лабилна тебе ке треба да те чуваме под стаклено звоно. А дали е тоа возможно во оваа ера кога неможе да се сокрие ништо.
Што мислиш, Србите го спечувале проучувањето на историјата од причина да не заштитат како МАКЕДОНЦИ !!!????....кога ке порастеш само ке ти се каже зошто.

За видеото, виновен си и ти бидејки и ти велиш дека во Југославија имало СЛОБОДА.

Мене се обидуваш да ме обвиниш за пристрасност а од друга страна ме убедуваш мене и другите дека на Македонците им било добро во Југославија. А таа Југославија е виновна што Македонија остана поделаена, што еден куп Македонци мораа да избегаат од родните огништа од Егејска, Вардарска Македонија...Што еден куп Македонци, беа затворани, убивани , прогонувани

Колку ника има активни толку пишуваат. Ти гарантирам дека освен на подржувачите на Голубовски на кои свесно им дозволивме да пишуваат под повеке никови на форумов никој не користи два или повеке ника.
Посочи ми во последните месец дена кои никови ШТО ПИШУВААТ СЕ ДУПЛИ.


(27-07-2010, 08:21 PM)demmian Wrote: Две генерации во Југославија почувствуваа што значи да си во границите на држава,која имаше статус на светска сила.

Така што не го подценувај југословенскиот ,,синдром,, додека во Југославија имаше слобода,
28-07-2010, 02:03 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#70

(28-07-2010, 02:03 AM)Администратор Wrote: Додека Бугарите своите дискусии ги поткрепуваат со цитати од книги , весници и други документи од времето за кое зборуваат нема да реагирам ни јас ниту останатите модератори. Многу е тешко да се научиме да се избориме самите за своето.

Првиот амандман на Америкамскиот устав ја гарантира СЛОБОДАТА НА ГОВОРОТ.

Бугарите се виде како реагираат,не им е првпат на документи,кои не одат во прилог на нивната пропаганда да кажат ,,ама ова е дело на Коминтерна,на Тито,на Димитров и не знам уште кој,ако треба и ѓаволот за ортак ќе го фатат,само и само на Македонија да и посочат некаков бугарски карактер...ајде бе,ко да не знаеш колку вредат форумџиите бугари...(28-07-2010, 02:03 AM)Администратор Wrote: Што тоа му доликува на на секој еден Македонец,?????? да ја изучува од Срби напишаната Македонска историја и уште да верува во неа, ТОА ЛИ??.

Не,не му доликува...како што не му доликува и да ја штити бугарската пропаганда,да се стави на страната на бугарите.Ти тоа го правиш!!!
(28-07-2010, 02:03 AM)Администратор Wrote: Скоро сите Македонски дејци се школувале, работеле и делувале од Бугарија а ние скоро и незнаеме ништо за случувањата во општествениот живот на Бугарија.


Ма немој...и што ако се школувале...и дел од моето семејство,од минатите генерации е од т.нар. бежанци во Софија и што??????

-Мене лично ништо не ми значи тоа.Така што на ниеден Македонец не би му значело каков е општествениот живот на Бугарија...зошто баш Бугарија пак?!!Од милион држави во светов баш за Бугарија требало да се интересираат МакедонцитеTapshanjeTapshanje

Господ да чува и да брани...мене лично десет пати поинтересен ми општествениот живот во Латиноамериканските земји како Колумбија,Венецуела,Аргентина отколку општествениот живот во Бугарија.


(28-07-2010, 02:03 AM)Администратор Wrote: Ако твојата МАКЕДОНСКА ОПРЕДЕЛБА е толку лабилна тебе ке треба да те чуваме под стаклено звоно. А дали е тоа возможно во оваа ера кога неможе да се сокрие ништо.
Што мислиш, Србите го спечувале проучувањето на историјата од причина да не заштитат како МАКЕДОНЦИ !!!????....кога ке порастеш само ке ти се каже зошто.

Доволно сум пораснат да знам дека човек што е моја крв бугарите веќе однапред го бугаризирале,автоматски со тоа ме навредуваат мене како потомок на таков човек,а една бугарска будала на форумов ме нарече и неосвестен бугарин,тоа е навреда за мене бре!!!

Зарем јас не знам што сум,та еден бугарин да се осмели да ми тресе такви глупости??!!!!
(28-07-2010, 02:03 AM)Администратор Wrote: Мене се обидуваш да ме обвиниш за пристрасност а од друга страна ме убедуваш мене и другите дека на Македонците им било добро во Југославија. А таа Југославија е виновна што Македонија остана поделаена, што еден куп Македонци мораа да избегаат од родните огништа од Егејска, Вардарска Македонија...Што еден куп Македонци, беа затворани, убивани , прогонувани

Си,си пристрастен,ги милуваш бугарчињата дури и кога на форумов се осмелат Македонија да ја наречат ФИРОМ.На тоа треба да следуваат санкции од твоја страна без претходно да се двоумиш,а ти не само што ги банираш своите Македонци,туку најбаналната работа што ја вршиш е што ги оставаш да не навредуваат,да плукаат по нас,нашата држава да ја нарекуваат ФИРОМ.

Како го дозволуваш тоа бре?!!Барем бриши ги,штом не сакаш да ги банираш!!!
(28-07-2010, 02:03 AM)Администратор Wrote: Колку ника има активни толку пишуваат. Ти гарантирам дека освен на подржувачите на Голубовски на кои свесно им дозволивме да пишуваат под повеке никови на форумов никој не користи два или повеке ника.
Посочи ми во последните месец дена кои никови ШТО ПИШУВААТ СЕ ДУПЛИ.

Има има дупли...не може повеќе луѓе да имаат потполно исти размислувања и скоро идентични ставови за една и иста работа.Во светов нема такво нешто,само на котле го има тоа....не е можно.

Само што ми е интересно да проценам кој со кој ник има најидентични ставови,та да утврдам една личност кои и колку никови има...дон’т уори,сам ќе се потрудам во однос на тоа.
28-07-2010, 02:51 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#71

(28-07-2010, 02:51 AM)demmian Wrote: Ма немој...и што ако се школувале...и дел од моето семејство,од минатите генерации е од т.нар. бежанци во Софија и што??????

-Мене лично ништо не ми значи тоа.

Е, таму ти е грешката. Оти фамилията ти не избегала во "латиноамериканските страни", во Србија, во Грција, во Албанија, во Романија и нито во ниедна од "милионите други страни" а ТОКМУ во Бугарија. Зошто го направите овој избор? Фрлили бобче и така се паднало?
28-07-2010, 11:19 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#72

(28-07-2010, 02:31 PM)demmian Wrote: Администраторе,каде си сега да изреагираш кога бугариве пуштаат клипчиња насловени како ФИРОМ и други идиотштини.

Во знак на протест ќе го ставам следново:


http://razkritia.com/tag/%D0%BC%D0%B5%D0...%81%D0%B0/

Aко ми го избришеш мислењето,значи си антимакедонец,а ако е моето тврдење точно барам веднаш да ми го избришеш профилот од оваа пештера на бугарофили и бугари!!!


Името FYROM е прифатено од МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ. Одлуката ја потпишал Премиерот на тогашната влада на Република Македонија. А целата игра ја осмислил и одиграл тогашниот председател на Република Македонија Киро Глигоров.

Се надевам сега ке ти е јасно зошто не го бришам FYROM, тоа е одлука на МАКЕДОНСКИОТ ЗАКОНОДАВЕН ДОМ.

пс. ако продолжиш и понатака да спамираш ке бидеш баниран.
28-07-2010, 06:45 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#73

(28-07-2010, 06:45 PM)Администратор Wrote:
(28-07-2010, 02:31 PM)demmian Wrote: Администраторе,каде си сега да изреагираш кога бугариве пуштаат клипчиња насловени како ФИРОМ и други идиотштини.

Во знак на протест ќе го ставам следново:


http://razkritia.com/tag/%D0%BC%D0%B5%D0...%81%D0%B0/

Aко ми го избришеш мислењето,значи си антимакедонец,а ако е моето тврдење точно барам веднаш да ми го избришеш профилот од оваа пештера на бугарофили и бугари!!!


Името FYROM е прифатено од МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ. Одлуката ја потпишал Премиерот на тогашната влада на Република Македонија. А целата игра ја осмислил и одиграл тогашниот председател на Република Македонија Киро Глигоров.

Се надевам сега ке ти е јасно зошто не го бришам FYROM, тоа е одлука на МАКЕДОНСКИОТ ЗАКОНОДАВЕН ДОМ.

пс. ако продолжиш и понатака да спамираш ке бидеш баниран.

Wow, ova li e bespristasnost i gradenje na tolerancija!? Iako FYROM e nasila nametnato reshenie, toa e navredlivo za ogromnoto mnozinstvo na Makedonci. Isto kako naprimer "Tatari" e navredlivo za Bugari,i zatoa ima isto smisla da se brishe.

Vo vakov forum togas nemam potreba da se ostane - ima dovolno Bugarski forumi so slicni atributi.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
28-07-2010, 08:01 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#74

Zoograf, aз постирах клип кой носеше име ФИРОМ,ама това не беше намерно от моя страна,ами е одлука на автора на клипа.Не съм имал намера никой да обида или навреда.Никога не съм си позволил да реча ФИРОМ,за мене е Македония само Македония.Аз единствено исках да покаже колко е абсурдно македонски научници да доказват некои теории кои се меко казани фантастични(фикция).
Нема што да се жалите от администраторите на форума.Чест им прави на модераторите,че позволяват да се води една открита дискусия без излишна цензура.Това е единствения демократски македонски форум!!!
28-07-2010, 08:13 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#75

(28-07-2010, 08:01 PM)Zoograf Wrote:
(28-07-2010, 06:45 PM)Администратор Wrote:
(28-07-2010, 02:31 PM)demmian Wrote: Администраторе,каде си сега да изреагираш кога бугариве пуштаат клипчиња насловени како ФИРОМ и други идиотштини.

Во знак на протест ќе го ставам следново:


http://razkritia.com/tag/%D0%BC%D0%B5%D0...%81%D0%B0/

Aко ми го избришеш мислењето,значи си антимакедонец,а ако е моето тврдење точно барам веднаш да ми го избришеш профилот од оваа пештера на бугарофили и бугари!!!


Името FYROM е прифатено од МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ. Одлуката ја потпишал Премиерот на тогашната влада на Република Македонија. А целата игра ја осмислил и одиграл тогашниот председател на Република Македонија Киро Глигоров.

Се надевам сега ке ти е јасно зошто не го бришам FYROM, тоа е одлука на МАКЕДОНСКИОТ ЗАКОНОДАВЕН ДОМ.

пс. ако продолжиш и понатака да спамираш ке бидеш баниран.

Wow, ova li e bespristasnost i gradenje na tolerancija!? Iako FYROM e nasila nametnato reshenie, toa e navredlivo za ogromnoto mnozinstvo na Makedonci. Isto kako naprimer "Tatari" e navredlivo za Bugari,i zatoa ima isto smisla da se brishe.

Vo vakov forum togas nemam potreba da se ostane - ima dovolno Bugarski forumi so slicni atributi.

Треба да докажеме Зоографе дека FYROM е донесена насила. Тие кој ја донеле таа одлука треба да ги изведеме пред лицето на правдата и да видиме дали некој нив ги присилил или тоа го сториле од одредени лични интереси. По онаа што е излезено досега во јавноста не се работи за присила.
Се друго е ситно глумење на патриотизам. Го оставам тоа FYROM со надеж дека еден ден ке се разбудите од сонот.
Бидејки кога ние се буневме за срамното име Глигоров и компанија приредија славје на плоштадот во Скопје и бајаги луѓе учествуваа во прославата. За мене а се надвам и за други луѓе кои се чувствуваат Македонци не е виновен ГЛАСНИКОТ.
Вината е кај ПРЕДАВНИЦИТЕ кои ни го донесоа името и се се уште влијателни чинители во Македонската политика. Нив треба да ги "бришеме" и "банираме"
28-07-2010, 08:44 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#76

Администраторе, мъдър човек си. МАКЕДОНЦИ като тебе са винаги добре дошли и обичани. Подчертавам, МАКЕДОНЦИ!!! Не българи - МАКЕДОНЦИ! С такива МАКЕДОНЦИ никой мислещ българин не би требвало да има проблем.
29-07-2010, 04:51 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#77

(28-07-2010, 08:44 PM)Администратор Wrote: Треба да докажеме Зоографе дека FYROM е донесена насила. Тие кој ја донеле таа одлука треба да ги изведеме пред лицето на правдата и да видиме дали некој нив ги присилил или тоа го сториле од одредени лични интереси. По онаа што е излезено досега во јавноста не се работи за присила.
Се друго е ситно глумење на патриотизам. Го оставам тоа FYROM со надеж дека еден ден ке се разбудите од сонот.
Бидејки кога ние се буневме за срамното име Глигоров и компанија приредија славје на плоштадот во Скопје и бајаги луѓе учествуваа во прославата. За мене а се надвам и за други луѓе кои се чувствуваат Македонци не е виновен ГЛАСНИКОТ.
Вината е кај ПРЕДАВНИЦИТЕ кои ни го донесоа името и се се уште влијателни чинители во Македонската политика. Нив треба да ги "бришеме" и "банираме"


Дали Глигоров и останатата банда се членови на овој форум? На сила или не наметнато решение, јас ти велам дека ФИРОМ е навредливо за големо мнозинство. Ако и за тоа ти треба доказ, тогаш навистина нема потреба да губам време... Форумов не е притстрасен, за една година овде ке има само Бугари или Бугарофили. И “МАКЕДОНЦИ“ - по дефиницијата на Вовата.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
29-07-2010, 11:10 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#78

(29-07-2010, 11:10 AM)Zoograf Wrote:
(28-07-2010, 08:44 PM)Администратор Wrote: Треба да докажеме Зоографе дека FYROM е донесена насила. Тие кој ја донеле таа одлука треба да ги изведеме пред лицето на правдата и да видиме дали некој нив ги присилил или тоа го сториле од одредени лични интереси. По онаа што е излезено досега во јавноста не се работи за присила.
Се друго е ситно глумење на патриотизам. Го оставам тоа FYROM со надеж дека еден ден ке се разбудите од сонот.
Бидејки кога ние се буневме за срамното име Глигоров и компанија приредија славје на плоштадот во Скопје и бајаги луѓе учествуваа во прославата. За мене а се надвам и за други луѓе кои се чувствуваат Македонци не е виновен ГЛАСНИКОТ.
Вината е кај ПРЕДАВНИЦИТЕ кои ни го донесоа името и се се уште влијателни чинители во Македонската политика. Нив треба да ги "бришеме" и "банираме"


Дали Глигоров и останатата банда се членови на овој форум? На сила или не наметнато решение, јас ти велам дека ФИРОМ е навредливо за големо мнозинство. Ако и за тоа ти треба доказ, тогаш навистина нема потреба да губам време... Форумов не е притстрасен, за една година овде ке има само Бугари или Бугарофили. И “МАКЕДОНЦИ“ - по дефиницијата на Вовата.


Жално е што пораката во овој момент несакаш да ја разбереш.

Досега не сме покажале пред светот дека FYROM е навреда за големо мнозинство на Македонци. За да го покажеме тоа треба да сториме многу посетиозни работи од курчење по форумиве и продавање лажен патриотизам. Демократскиот свет има правила на игра, тие се усталени и препознатливи форми. Во тие правила на игра N 1 е да се казни или барем смени носителот на политиката кој го сторил делото кое е против волјата на МНОЗИНСТВОТО.

Во Македонија наместо казна носителот на таа политика беше награден со уште еден мандат. Мандатот му го дадоа граѓаните на Македонија не Бугарите. Форумов има за цел, да им укаже на граѓаните Македонија за правилата на играта во светот кон кој наводно тежнееме ЕУ и НАТО.
Живееш и работиш во САД. Дали Американците ке се однесуваа како што се однесувавме и однесуваме ние. Да му дадеме уште еден мандат.!! Носителите на таа политика се сеуште активни и што е најлошо со шанси да дојдат повторно на власт.!!

Во прогнозта што ке стане со форумов после една година многу се лажеш.
Тој денеска веке го има епитетот за ЧИСТ МАКЕДОНСКИ САЈТ и ФОРУМ. Потврда на тоа е фактот што само после неколку месеци постоење врхушките на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ го забрануваат на своето членство.
29-07-2010, 01:29 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#79

(29-07-2010, 01:29 PM)Администратор Wrote: Тој денеска веке го има епитетот за ЧИСТ МАКЕДОНСКИ САЈТ и ФОРУМ. Потврда на тоа е фактот што само после неколку месеци постоење врхушките на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ го забрануваат на своето членство.
Зашто ли не ме чуди това Sepotsmeva
На кайгана, воденица и другите македонски форуми ако некой не е удобен се банира,триат се мнения за да се замолчи човека и да не им се развали хаира.Службите контролират тие форуми и се трудат здраво да може и занапред да не излезе наяве,това което беше крито с поколения в Македония и да може най-безсрамно да продължават да налагат своите лъжи.От всичко това пати македонеца.И това,че некой набеждава форума за пристрастен и лепи етикети на администраторите не требва изобщо да ги притеснява.Значи сте на правилен път.Македония требва истински да се демократизира за да оди напред...
(This post was last modified: 29-07-2010, 02:40 PM by Paradigm.)
29-07-2010, 02:40 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#80

(29-07-2010, 11:10 AM)Zoograf Wrote: [Форумов не е притстрасен, за една година овде ке има само Бугари или Бугарофили. И “МАКЕДОНЦИ“ - по дефиницијата на Вовата.

Зографе, наистина е жално. За мене един човек (Македонец, българин, папуас, аржентинец.... и т. н.) е достоен за уважение, ако не лъже, и още повече – ако не пропагандира лъжи. Когато е силен достатъчно да се изправи и приеме и най–нелицеприятните истини, когато вижда нещата такива, каквито са, а не такива, каквто му се иска или му изнася да бъдат.

Сто пъти съм го казвал и ето пак:

За мене е достатъчно един човек да ми каже какъв се чувства и това приключва нещата. Когато обаче един човек има нужда да ми доказва, че има основания да се чувства такъв, какъвто казва, че се чувства, тогава нещо не е наред... А ако в старанието си да докаже тези си основания, той прибягва към очевидни мистификации, кривене и криене на истините и преки лъжи, то тогава той заслужава моето презрение.

Ние българите не се борим против Македония кадо държава или против националното ви македонско чувство – то е такова, каквото е, и само идиот би се надявал да го промени с кандарми и "докази". Не. Ние се борим против лъжата, историческа и днешна, която в Македония се пропагандира с параноична последователност – още повече, че тази лъжа е отчасти и обидно посегателство вурху част от нашата родна история – която е така преплетена с вашата, че е на практика обща,

Дано съм бил ясен.
(This post was last modified: 29-07-2010, 03:50 PM by Вовата.)
29-07-2010, 03:49 PM
Reply