Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
До каде клиентелизмот може да не доведе!!!
Author Message
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#1

Quote:Амнести интернешенл: Македонија да признае дека апсела за ЦИА
Властите во Македонија треба да ги изведат пред лицето на правдата сите што се вмешани во незаконското апсење на германскиот државјанин Калид ел Масри, побара организацијата Амнести интернешенл во својот последен извештај


За Масри се води постапка и пред Европскиот суд за човекови права, каде што тој ја тужи земјава дека во 2003 година бил запрен на македонско-српската граница по наредба на ЦИА, 23 дена чуван кај нас, а потоа испратен во Авганистан, каде што, како што тврди, бил измачуван за да признае дека е поврзан со терористички организации.

- Владата на Македонија има обврска кон човековите права и треба да преземе целосна одговорност за овие прекршоци - сметаат во организацијата.

Македонија ќе биде првата држава-членка на Советот на Европа на која ќе и се суди за вмешаност во незаконски апсења за ЦИА.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22134
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 16-11-2010, 02:03 PM by montehristo.)
16-11-2010, 01:58 PM
Reply