Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СОРОСОИДИ И ДРУГИ ЛЕВО ОРЈЕНТИРАНИ ГНИДИ
Author Message
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#61

Za kakva demokratija se zalaga George Soros se gleda od lugeto koi se postavuvaat na vazni mesta vo samata negova organizacija vo Makedonija i Amerika koi se odgovorni za Balkanot.
NVO organizaciite se sozdadeni i imaat za zadaca da potiknuvaat slobodna demokratska debata po site prasanja, a ne da ja unistuvaat i zamolcuvaat taa debata.
Vo ovoj slucaj fondacijata Otvoreno Opstestvo se stavi vo odbrana na prekrsetelite na pravata, so sto saka da ja zatvori temata za policiskite dosieja.
Ako gospodinot George Soros saka mnogu pomaga neka pomogne na sopstveniot svoj narod kako i go molat Izraelcite.
19-02-2010, 02:42 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#62

(19-02-2010, 12:44 PM)toni_a Wrote: горе-долу тоа е тоа.

тезата која „наводно ја немам“ е дека на практика: ФИООМ не е управувана од Сорос, туку од СДСМ&Ко.

во писмото пратено до Сорос, правилно е потенциран проблемот:
„...Всушност станува збор за недејствување или дејствување во обратна насока од заложбите кои се основа на Фондацијата...“

Службите,СДСМ и Милчин ја злоупотребуваат фондацијата. НЕ обратно.
несакам и неможам да го амнестирам Сорос, ама треба да сме на јасно за тоа каде и каков е вистинскиот проблем. откако правилно ќе се дефинира и воочи проблем, може да се премине на концепт за решавање.

против Сорос неможе ништо да се направи, ама и те како може против инфилтрираните кодоши и агенти кои злоупотребуваат. тие не работат за Сорос, работат за и против нешто друго.

а муабетите од ваков стил, само дефокусираат и ја извитоперуваат реалноста:

(26-01-2010, 01:26 PM)Solenik Wrote:
(26-01-2010, 05:56 AM)toni_a Wrote: дали Сорос ги држи структурите и логистиката на службите во Македонија?
ја контролира ли тој „мрежата„ во момент или не?

DA!

да ги кажуваме работите по име и презиме, да пукаме во вистинската цел.


Toni_a, vinata e na Soros. Toj trebal da vospostavi mehanizmi da ja zachuva Fondacijata od vakvi ludje. Site obidi (pisma i emaili) na Grupacijata da mu uklazat na sostojbata vo Makedonija zavrshuvaa kaj direktorkata za Balkan, Beka Vucho.

Edinstveno reshenie e tuzba protiv Fondacijata. Grupacijata ja ochekuva konechnata odlukata na Ustavniot Sud na Makedonija za da donese reshenie za ponatamoshnite chekori. Sudskiot proces ke bide dosta skap.
19-02-2010, 03:42 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#63

(19-02-2010, 03:42 PM)mara-popara Wrote:
(19-02-2010, 12:44 PM)toni_a Wrote: горе-долу тоа е тоа.

тезата која „наводно ја немам“ е дека на практика: ФИООМ не е управувана од Сорос, туку од СДСМ&Ко.

во писмото пратено до Сорос, правилно е потенциран проблемот:
„...Всушност станува збор за недејствување или дејствување во обратна насока од заложбите кои се основа на Фондацијата...“

Службите,СДСМ и Милчин ја злоупотребуваат фондацијата. НЕ обратно.
несакам и неможам да го амнестирам Сорос, ама треба да сме на јасно за тоа каде и каков е вистинскиот проблем. откако правилно ќе се дефинира и воочи проблем, може да се премине на концепт за решавање.

против Сорос неможе ништо да се направи, ама и те како може против инфилтрираните кодоши и агенти кои злоупотребуваат. тие не работат за Сорос, работат за и против нешто друго.

а муабетите од ваков стил, само дефокусираат и ја извитоперуваат реалноста:

(26-01-2010, 01:26 PM)Solenik Wrote:
(26-01-2010, 05:56 AM)toni_a Wrote: дали Сорос ги држи структурите и логистиката на службите во Македонија?
ја контролира ли тој „мрежата„ во момент или не?

DA!

да ги кажуваме работите по име и презиме, да пукаме во вистинската цел.


Toni_a, vinata e na Soros. Toj trebal da vospostavi mehanizmi da ja zachuva Fondacijata od vakvi ludje. Site obidi (pisma i emaili) na Grupacijata da mu uklazat na sostojbata vo Makedonija zavrshuvaa kaj direktorkata za Balkan, Beka Vucho.

Edinstveno reshenie e tuzba protiv Fondacijata. Grupacijata ja ochekuva konechnata odlukata na Ustavniot Sud na Makedonija za da donese reshenie za ponatamoshnite chekori. Sudskiot proces ke bide dosta skap.

toni_a, твојтата партиска слепост (т.е. твојата вера во култот на Грујо) те ограничува и неможеш да ја согледаш сликата во целина. За да ја одбраниш структурата на Rocky, кој да, е = Бранко = Љубчо = Киро поддржуваш еден од корените на нашиот проблем. Ниту јас, ниту mara-popara, ниту Групацијата која е едниствена да реагира дирекно во Штабот на Отворено Општесво (О.О.) во New York, не ги апсолвира Милчин и компанија. Но, што е ползата во лаење по Мичин, кој е ситна риба во играва? Сорос е тој што ги финансира СОРОСИДИТЕ и тој знае што работат тие. На поплаките на Групацијата дека О.О. со нивната тужба пред Уставен Суд ќе ги повреди личните права на илјадници Македонци оговорот беше следниов: "Тоа не е наш проблем. Ова (Америка) е слободна држава, имаме право да работиме што сакаме, па и вие можете да не тужите."

А за тоа која ја управува БАЈРАМ имам постирано неколку пати: БЕОГРАД! - чијшто производ е и Rocky.
19-02-2010, 04:45 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#64

(19-02-2010, 03:42 PM)mara-popara Wrote: Toni_a, vinata e na Soros. Toj trebal da vospostavi mehanizmi da ja zachuva Fondacijata od vakvi ludje. Site obidi (pisma i emaili) na Grupacijata da mu uklazat na sostojbata vo Makedonija zavrshuvaa kaj direktorkata za Balkan, Beka Vucho...

појавувањето, односно етаблирањето на Сорос во МК е поврзано со времето на грчките блокади. на времето тајфата СДСМ под изговор на финансиска помош го „рекетираа„ , а за возврат тој (му дозволија) пушти корења во МК. оформија „спрега„ на меѓусебна контрола и завист. ако тој воспоставувал механизми, тогаш никогаш и немало да стапне во МК, ниту на било кое друго место во светот.

ако Сорос им откаже „другарство„ , проектот МК му пропаѓа. сите ресурси се во рацете на СДСМ. Сорос нема никогаш да дозволи такво нешто - да се спакува од МК.
си платил и сеуште плаќа - поштено - нели? :D

треба на елегантен начин да се сменат бељаџиите во ФИООМ. на за Сорос удобен начин.
(This post was last modified: 19-02-2010, 07:56 PM by toni_a.)
19-02-2010, 07:53 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#65

(19-02-2010, 04:45 PM)Solenik Wrote: toni_a, твојтата партиска слепост (т.е. твојата вера во култот на Грујо) те ограничува и неможеш да ја согледаш сликата во целина. За да ја одбраниш структурата на Rocky, кој да, е = Бранко = Љубчо = Киро поддржуваш еден од корените на нашиот проблем. Ниту јас, ниту mara-popara, ниту Групацијата која е едниствена да реагира дирекно во Штабот на Отворено Општесво (О.О.) во New York, не ги апсолвира Милчин и компанија. Но, што е ползата во лаење по Мичин, кој е ситна риба во играва? Сорос е тој што ги финансира СОРОСИДИТЕ и тој знае што работат тие. На поплаките на Групацијата дека О.О. со нивната тужба пред Уставен Суд ќе ги повреди личните права на илјадници Македонци оговорот беше следниов: "Тоа не е наш проблем. Ова (Америка) е слободна држава, имаме право да работиме што сакаме, па и вие можете да не тужите."

А за тоа која ја управува БАЈРАМ имам постирано неколку пати: БЕОГРАД! - чијшто производ е и Rocky.

браво! успеа друже на сите да им разгласиш дека сум Грујовист Icon_lol ако не, барем успеа себеси да се убедиш. Yea

се гледа дека не си техничар, или пак годините се во прашање... но дефинитивно ти фали малку сенс за технички пристап кон дадена проблематика. обиди се да бараш/наоѓаш решение, а не оправдувања за резигнација.
19-02-2010, 08:42 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#66

(19-02-2010, 07:53 PM)toni_a Wrote:
(19-02-2010, 03:42 PM)mara-popara Wrote: Toni_a, vinata e na Soros. Toj trebal da vospostavi mehanizmi da ja zachuva Fondacijata od vakvi ludje. Site obidi (pisma i emaili) na Grupacijata da mu uklazat na sostojbata vo Makedonija zavrshuvaa kaj direktorkata za Balkan, Beka Vucho...

појавувањето, односно етаблирањето на Сорос во МК е поврзано со времето на грчките блокади. на времето тајфата СДСМ под изговор на финансиска помош го „рекетираа„ , а за возврат тој (му дозволија) пушти корења во МК. оформија „спрега„ на меѓусебна контрола и завист. ако тој воспоставувал механизми, тогаш никогаш и немало да стапне во МК, ниту на било кое друго место во светот.

ако Сорос им откаже „другарство„ , проектот МК му пропаѓа. сите ресурси се во рацете на СДСМ. Сорос нема никогаш да дозволи такво нешто - да се спакува од МК.
си платил и сеуште плаќа - поштено - нели? :D

треба на елегантен начин да се сменат бељаџиите во ФИООМ. на за Сорос удобен начин.

Toni_a, edinstven nachin e da gi smeni Soros po normalen pat. Drug legalen nachin e: so dokaz za kriminal ili so dokaz deka rabotele kako KODOSHI i da podlegnat pod zakonot za lustracija. Gruevski shansata ne ja iskoristi. Druga forma na bidot da se zamesha vlasta ke bide mnogu problematichna. Mashinerijata na Soros ke gi somele.
No ima ushte edna podzaboravena rabota. Bush postariot beshe gotov da ja priznae Makedonija ama gligorov go prifati prijatestvoto so Soros. Najgolem neprijatel vo SAD na Bushovci e Dzordz Soros.
19-02-2010, 09:44 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#67

Kako dosega ne ja zele pod zashtita SOROSOIDIVE i ovaa. Gledate i slushate i go ,odzele pravoto da

KRADE ShokScaredPosPosPosPos23Pos23VozbudVozbud koi e kriv koga ne se zachlenila u partija na Brancheta. SmajlitoSmajlito Da e chlen na SDSM ke moze da KRADE.Se_klanjamSe_klanjam
(This post was last modified: 23-02-2010, 01:21 AM by mara-popara.)
23-02-2010, 01:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#68

(23-02-2010, 01:19 AM)mara-popara Wrote: Kako dosega ne ja zele pod zashtita SOROSOIDIVE i ovaa. Gledate i slushate i go ,odzele pravoto da

KRADE ShokScaredPosPosPosPos23Pos23VozbudVozbud koi e kriv koga ne se zachlenila u partija na Brancheta. SmajlitoSmajlito Da e chlen na SDSM ke moze da KRADE.Se_klanjamSe_klanjam


Абре Попара си му дал идеја на Владета Милчина :


Quote:Груевски да им се извини на Ромите

Политички методи без преземање легални мерки против граѓаните што беа дел од инцидентот во населбата Шуто Оризари и против сопствениците на конфискуваната стока побараа ромските граѓани, кои вчера протестираа пред Владата и ЕУ-инфоцентарот

[Image: romi1.jpg]

Премиерот Никола Груевски да им се извини на граѓаните за несоодветните преземени мерки - бараа протестантите.

Зад овој протест не стои ниту една политичка партија, туку студентите и граѓаните на Шуто Оризари, вели Ениса Еминовска од организациониот одбор на протестот.

- Револтирани сме од несоодветните мерки на Владата. Ние не поканивме никого од тие политички претставници да дојде на овој протест, меѓутоа кажавме, доколку дојдат, да се приклучат како граѓани, а не како политичари, затоа што овој протест не е нивни - рече Еминовска.

Шуто Оризари како единствена ромска општина и создаде имиџ на Македонија како демократска земја, особено во контекст на Ромите, вели Еминовска.

- По ваквите случувања нашиот револт и бунт се состојат во многу конкретни барања. Владата треба да почне да работи на сите оние 73 отсто невработени, 63 отсто сиромашни и 40 отсто неписмена младина - додаде Еминовска.

Освен протестите, ромските граѓани ќе испратат писма до претставниците на Владата и Европската Унија во Македонија во кои се наведени нивните барања.Која е Ениса Еминовска :


Quote:From: Enisa Eminova [manager@romawomensinitiatives.org]
To: editor@on.net.mk
CC: DSchultz@sorosny.org; errc@errc.org
Subject: Racist content should be removed!

Dear On Net Editor,
My name is Enisa Eminova and I work for the Open Society Instutute, New York better known as Soros foundation.
I am writing this e-mail as a reaction to the document named: Invitation for a wedding ( with plan B) which was posted on your website today!
I called On Net today and asked for removal of this content from the website since it strenghtening the stereotypes about Roma people in Macedonia.
I would once again kindly ask you to remove this content from your website immediately and appologize for speading stereotypes and intolerance.
I am cc-ing European Roma Rights Center and my collegues from OSI - office in New York on this e-mail in case you need additional explanation why this content should be REMOVED!
If you do not want to remove this racist content, then i am afraid we would have to undertake other meassures and legal procedure against your company!

Please tell me if I should talk to the owener of On Net and give me his/her name and where he/she could be reached!
Hope to hear from you soon,

Enisa
Enisa Eminova
RWI Consultant

ОДГОВОР НА УРЕДНИКОТ


Здраво живо Ениса, здраво живо Сорос!

Веднаш да се разбереме околу некои процедурални детали. Ви одговарам на македонски а не на англиски јазик затоа што:


а) тоа е официјалниот јазик на државата во која живеам и работам и официјален јазик во државата во која е регистрирана вашата Фондација;
б) 'спорниот' сајт е комплетно пишуван на македонски јазик;
в) 'спорната' свадбена покана и најавата за неа се напишани на истиот јазик;
(This post was last modified: 21-04-2010, 01:53 PM by Администратор.)
21-04-2010, 01:13 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#69

Добро, се сложувам дека законот треба да важи за сите, но проблем кај нас е што тој закон се спроведува само над најслабите. И Ромите нивните фалсификат патики ги продаваат за петстотини денари, а нашите истите такви патики (или малку подобри копии) ги продаваат како оригинал по неколку стотици евра.

А, гледам дека нивниот отпор наиде на одобрување и кај многу Македонци, многу проплакаа од силната полициска држава...

23-04-2010, 12:20 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#70

(23-04-2010, 12:20 AM)acko Wrote: Добро, се сложувам дека законот треба да важи за сите, но проблем кај нас е што тој закон се спроведува само над најслабите. И Ромите нивните фалсификат патики ги продаваат за петстотини денари, а нашите истите такви патики (или малку подобри копии) ги продаваат како оригинал по неколку стотици евра.

А, гледам дека нивниот отпор наиде на одобрување и кај многу Македонци, многу проплакаа од силната полициска држава...


Отпорот на Ромите од Шутка е во ред. Мешањето на СОРОСОИДИТЕ- Енисе не е во ред.


Quote:БИТПАЗАР 1992 – ШУТКА 2010
понеделник, 19 април 2010 23:58


Дека во Македонија се е исто како и лани и полани и оломнани.., лесно е докажливо. Тепањето на Ромите во Шутка покажа оти за ниту милиметар се немаат поместено начините на кој политичките елити лажат за да ги прикријат своите пљачки и лошо владеење. Стапот, се разбира, секогаш е за најслабите и најсиромашните, преку кои власта со огромен цинизам и бесрамност ја учи нацијата на европските стандарди и закониСега веќе далечната 1992, во Скопје имаше немири од голем размер, кои на некој начин станаа еден од битните елементи што ги одредија натамошните меѓуетнички основи и развојот на државата. На другата страна од Вардар, на Битпазар, дојде до оружена пресметка помеѓу полицијата и голема група Албанци. Пресметката, навидум, започна наивно, но во Македонија ништо не е случајно и наивно, особено ако го знаете контекстот.

Штотуку формираната „политичка влада“, наспроти „неефикасната експертска влада“, се обиде, божем, да спроведе ред и закон во државата. Владата на Бранко Црвенковски беше формирана во септември 1992, а првата поголема акција за спроведување на правната држава, беше изведена веќе на почетокот на ноември 1992.
Целата Колумна
23-04-2010, 12:36 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#71

(23-04-2010, 12:36 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(23-04-2010, 12:20 AM)acko Wrote: Добро, се сложувам дека законот треба да важи за сите, но проблем кај нас е што тој закон се спроведува само над најслабите. И Ромите нивните фалсификат патики ги продаваат за петстотини денари, а нашите истите такви патики (или малку подобри копии) ги продаваат како оригинал по неколку стотици евра.

А, гледам дека нивниот отпор наиде на одобрување и кај многу Македонци, многу проплакаа од силната полициска држава...


Отпорот на Ромите од Шутка е во ред. Мешањето на СОРОСОИДИТЕ- Енисе не е во ред.

и отпорот не е во ред!
или ќе се спроведува или не.
од некаде треба да се почне, односно се продолжи започнатото.

Ацко, не видов протести кога ја апсеа мадам Пепи!??? зарем жената кај која пазареше МК-елита е „најслабата„?
или едноставно не беше во некоја „дискриминирана категорија“ која може да послужи (те. се злоупотреби) на стратегијата/агендата??
(This post was last modified: 23-04-2010, 05:02 AM by toni_a.)
23-04-2010, 04:58 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#72

Spored mene Makedonskata Policija vo dvata slucai upotrebila prekumerena sila, i pak prodolzuva kriminalot. Za vakvite intervencii kade se upotrebuva prekumerena sila vrz poslbaite i nezastitenite se bara odgovornost od liceto koe dalo naredba policijata grubo da nastapuva. Imeno policijata treba da go sproveduva zakonot, a treba da postoi pricina poradi koja takva sila morala da se primeni t.e. da imalo golema tolpa na luge koja pravela neredi ili zivotot i sigurnosta na policajcite da bila zagrozena od tolpata.
23-04-2010, 02:00 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#73

хммм....

(26-01-2010, 03:25 AM)Solenik Wrote: ...A inaku, matematikata e prosta - kako shto rekov, na Soros i kompanija (do niv nema da se dojde taka lesno - no se poblizu to Moskva otkolku do New York) im trebaat sateliti.

(25-01-2010, 08:12 PM)Solenik Wrote: ... vprochem toj beshe golem donator na kampanjata na Obama, no Demokratskata partija praveshe se' za da se skrie toj fakt.

некаде по политичките кујни (надвор од секакви интернет форуми) слушнав или прочитав дека демократите се најголеми противници на ЕУ и еврото...
понатака дека Сорос е длабоко инволвиран во актуалните финансиските збиднувања во грција...

па си размислувам за „нашето“ друштво СОРОСоиди:

(27-01-2010, 08:10 PM)mara-popara Wrote: ...Ima nekoi idicii deka Fondacijata Soros, VOOPSHTO NE SE ZALAGALA ZA LUSTRACIJA VO POSTKOMUNISTICHKITE ZEMJI. Tuka taa delela pari da gi zadushi tie procesi. Se nadevam mnogu brgu i tie dokazi ke izlezat na videlina.

кои користат (те. злоупотребуваат) секакви алатки:

(23-04-2010, 12:36 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Мешањето на СОРОСОИДИТЕ- Енисе не е во ред.

се’ со цел да ја уништат Македонија:

(19-02-2010, 09:44 PM)mara-popara Wrote: Bush postariot beshe gotov da ja priznae Makedonija ama gligorov go prifati prijatestvoto so Soros. Najgolem neprijatel vo SAD na Bushovci e Dzordz Soros.

барајќи „нов Тито“ (тутор,диктатор,изговор,оправдување), локалните (делумно)анационални багабонти се ставаат во негова служба за спречување независна и просперитетна Македонија.
поради сопствен интерес и цел/задача, одработуваат парче од многу поголема игра.
доброволни СЛУГИ за антиЕУ,антиНАТО и антиДЕМОКРАТСКИ процеси во државата!

проповедаат едно, а работат сосема друго.
(This post was last modified: 26-04-2010, 06:19 AM by toni_a.)
26-04-2010, 06:17 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#74

Dali e vistina deka sorosoidite ke pravele tribini niz Makedonija i da gi ubeduvale lugeto za da prifatat promena na imeto, jas mislam deka tie gnasi treba da se nistat eden po eden
12-06-2010, 01:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#75

(12-06-2010, 01:26 AM)NACIONALIST Wrote: Dali e vistina deka sorosoidite ke pravele tribini niz Makedonija i da gi ubeduvale lugeto za da prifatat promena na imeto, jas mislam deka tie gnasi treba da se nistat eden po eden


Да бе Наци, Геро и Милчин се ма работното место. Треба да ги одработат парите, убедваат луѓе да прифатат смена на името.


Quote:сиромаштијата и транзицијата

ТРИБИНА НА ГЕМ ВО СТРУМИЦА - Влезот во ЕУ и НАТО - излез од сиромаштијата и транзицијата

Среда, 09 Јуни 2010 14:16

Власта мора да престане со лажниот патриотизам и да постигне компромис со Грција со кој ќе се обезбеди стабилна иднина на државата и на нацијата. Ова е пораката на над 300 учесници на дебатата „Можеме ли во ЕУ и НАТО без компромис“ одржана на 8-ми јуни, во Струмица.

Салата во Домот на АРМ, беше претесна да ги собере заинтересираните гости, кои заедно со иницијаторите се согласија дека Македонија веќе предолго оди во погрешен правец, кога станува збор за надворешната политика и евроинтеграциите. Владимир Милчин уште еднаш повтори дека влезот во ЕУ и НАТО не е возможен доколку не се дојде до компромис со Грција. „ И ние сакаме да влеземе во ЕУ без компромис, но за жал не можеме. Потребно е да се направат напори да се дојде до решение кое ќе ја обезбеди иднината на државата а со самото тоа и иднината на нацијата“ изјави Милчин.

За Жарко Трајаноски, периодов е еден од позначајаните бидејќи доколку ја пропуштиме и последната шанса, односно самитот во Брисел закажан за 17-ти јуни, ризикуваме повеќе да не се најдеме на дневен ред, односно да останеме во европската чекалница. Запрашан, за тоа каде е излезот од сето ова, Трајаноски одговори дека излезот е во влезот: „Излезот од транзицијата е во влезот во ЕУ“.

Иницијаторите на ГЕМ бараат од сите проевропски партии во Македонија да ја потпишат Декларација со која се истакнува дека проевропските сили во Македонија се подготвени да го заокружат преговарачкиот процес со ЕУ и се бара од Брисел да упати охрабрувачки пораки кон Македонија, бидејќи е од особено значење да останеме во процесот на евроинтеграциите.

Следната трибина на ГЕМ ќе се одржи во Цетарот на културата во Гостивар, на 10 јуни со почеток во 18 часот.
12-06-2010, 02:24 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#76

(12-06-2010, 02:24 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да бе Наци, Геро и Милчин се ма работното место. Треба да ги одработат парите, убедваат луѓе да прифатат смена на името.


Edno se porasuvam??? ete procitav vo Strumica salata bila pretesna za da gi primi, dali na tie luge koga ke si go promenat imeto i identitetot milcin i gero ke im obezbedat na lugeto svetla idnina, dali ima idioti sto ke mu poveruva na ovoj povampireniov milcin.
12-06-2010, 02:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#77

Текстот на бугарскиот дописник на WAZ ми привлече внимание и затоа го постирам. Во него се гледа вистинското лице на WAZ и што е најважно се потврдуваат препоставките дека всашност зад WAZ стојат структурите на ШТАЗИ. Шемата е иста и во Македонија. Напади против десницата. Обвинувања за тоталитаризам исто цитирање на "угледни" експерти за човекови права.....

Quote:Merkel's favorite Balkan leader disappoints Bulgarians

VESSELIN ZHELEV

18.06.2010 @ 09:21 CET

He is German Chancellor Angela Merkel's Bulgarian darling. She and European Commission President Jose Manuel Barroso hope he will justify the controversial admission of his country to the EU. He is supposed to rid it of crime and corruption, modernise its economy and institutions and raise living standards.


Boiko Borisov, Bulgaria's strongman, in the uniform of a police general. At his side, former interior minister Georgi Petkanov (Photo: Viktor Giltyai, Trud Daily, Sofia )
Print
Comment article
Instead, Bulgaria's Prime Minister is increasingly accused of establishing what many see as close to a police state. Some critics already describe 51-year-old Boiko Borisov, a former police general with a penchant for uniforms and macho manners, as reminiscent of a banana republic ruler - brutal and paternalistic to his own people and servile to his powerful foreign mentors. The country's poor economic performance and sometimes bizarre manoeuvring on the international stage does not help.


[Image: 2d6c6b228d76.png]
Boiko Borisov, Bulgaria's strongman, in the uniform of a police general. At his side, former interior minister Georgi Petkanov (Photo: Viktor Giltyai, Trud Daily, Sofia)


"Bulgarian democracy is not of a good quality yet. It is not a stable democracy," history professor Dragomir Draganov said. "The EU realised it made a very serious mistake by letting us in on January 1 2007. Now it is just in the interest of EU bureaucrats and their enormous salaries to dupe European taxpayers that Bulgaria is on the right track and they are doing their job well."

Rule of law or a police state?

Mr Borisov's government has launched a massive campaign of arrests, widely publicised in the media. Interior minister Tsvetan Tsvetanov is an almost daily guest in morning TV shows where he announces the latest "special police operation" with a thrilling code-name. However, in many cases, targets prove to be petty criminals – highway pimps or village usurers, respected human rights lawyer Mihail Ekimdzhiev says.

Mr Draganov agreed: "Allegations of Bulgaria turning into a police state are due to the excessive showing-off in the Interior Ministry operations."

The government has repeatedly sent heavily armed police in anti-terrorist gear to arrest unarmed suspects who did not hide or resist. Police video footage from the ugly scenes is handed to the media on a regular basis and they readily publish it.

And so, at 6:00 am local time on 31 March, police broke into the house of Borislav Gutsanov, an opposition politician, who chairs the municipal council in the Black Sea port of Varna, pointing their submachine guns at him and his frightened wife and children.

Mr Gutsanov, who is suspected of corruption, said he would have voluntarily reported to police had he been summoned under the normal legal procedure. He is already suing Bulgaria in the European Human Rights Court in Strasbourg.

In a similar raid, hooded police arrested former defence minister Nikolai Tsonev, while he was in hospital for a health-check. A police video circulated to the media showed officers holding their guns against his head as a prosecutor commanded: "As you are an absolute criminal, down on your knees!"

Mr Tsonev is accused of trying to bribe a magistrate to scrap an investigation against him about a controversial public procurement deal. A judge told a preliminary court hearing that police evidence against Mr Tsonev was not strong enough to prove the charges.

Mr Ekimdzhiev says police propaganda often illegally labels suspects as "criminals" before they have been even questioned or allowed to have a lawyer.

"The only justification for these police methods is the propaganda that the interior ministry is doing at the expense of our rights," he said. "This infringes both the constitution and the European Convention on Human Rights on at least two counts - the presumption of innocence and the ban to film people without their prior consent."

Polls show that the wave of arrests appeals to the general public, which has lost patience with impunity under previous governments.

"The need for justice very quickly evolves into a thirst for revenge and clampdown," Mr Ekimdzhiev said. "It is very dangerous to pump up such a kind of pressure in the society."

"The executive in Bulgaria clearly doesn't respect human rights," Mr Draganov added. "On the other hand, most citizens are so ignorant of their rights that they are inclined to accept the low quality of their democracy."

Mr Draganov, a specialist in 20th century fascist regimes in Spain and Italy, believes only EU membership stands between Bulgaria and straightforward dictatorship. The country's traditional parties have largely lost voters' trust for failing to tackle chronic ills such as poverty and lawlessness. Mr Borisov's main ally keeping his minority government in power is the chauvinistic, xenophobic and anti-Semitic Ataka party.

The demonstration of police force has failed to deliver in terms of high profile convictions. Indictments against four ministers from the previous government are dragging on, while two suspected underworld bosses, the dreaded Krasimir and Nikolai Marinovi brothers, were acquitted last Monday (14 June) for lack of evidence in a four year-long trial on charges of plotting to kill three businessmen, among them former foreign minister Lyuben Gotsev.

"There are no verdicts because police and prosecutors do their jobs poorly," Mr Ekimdzhiev said.

Do you feel intimidated?

One can often hear such comments in private conversations but rarely read them in the media. US think tank Freedom House has listed Bulgaria along with Italy and Slovakia as the only EU countries with "partially free" media.

Criticism of the government is largely absent in mainstream media and has migrated to a couple of entertainment TV shows, where political satire is flourishing. Mr Borisov said in a TV interview he could easily "shut them down" but did not do so because of possible complications with the EU.

In response to criticism by President Georgi Parvanov about exerting pressure on media, Mr Borisov recently sent a list of questions to all main chief editors asking them it they feel intimidated by him. They promptly replied by a consensual and resounding "no."

"This is a provocation against media and abuse of the very idea of press freedom," said Velislava Dareva, a popular left-leaning columnist. "The government poised as a racketeer with a baseball bat in his hands and the media allowed themselves to be humiliated. Imagine a wolf asking a herd of lambs: 'Did I threaten to eat you? And they answering: N-o-o-o-o, by no means!'"

While there is no overt government censorship, many journalists complain of indirect pressure through economic means.

The most frequently quoted example is the so-called New Bulgarian Media Group, which includes four national top-selling tabloids, a weekly, a local daily and a TV station. They have turned around overnight from scathing criticism of Mr Borisov to praising him after he won elections in July last year. The papers are sold at obviously subsidised prices and put competitors under severe pressure as readership is shrinking because of the economic crisis. The national competition watchdog has remained silent.

"Bulgarian media are deluding themselves that they are 'the fourth power.' They are not. They are either in the servants' room of power or among its ladies of pleasure," Ms Dareva said. "Publishing is often not the main business of newspaper owners. They use media to further their main interests – economic, financial, political."

"Oligarchy includes politicians, judiciary, crime and media with common interests. Media owners are part of this combination – in many cases the latter are auxiliary personnel," she added. "I didn't see such awful self-censorship even under Communism. It's due to fear and dependence."

Bulgaria's journalists' unions are fractured and weak. The electronic media watchdog council is partly elected by parliament and partly appointed by the president and reflects the current balance of power.

Pollsters say that Bulgaria currently offers Europe and the US no better alternative to support than Mr Borisov. Despite having the lowest living standards in the EU and a worsening economic situation, 42 percent of Bulgarians believe his rule is successful. Some 44 percent consider it a failure, according to a recent survey by the Sova Harris agency.

A large part of Mr Borisov's opponents do not vote, agency chief Vasil Tonchev explains. "There is no political project showing better prospects for the time being," he said.
02-07-2010, 02:40 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#78

http://img97.imageshack.us/g/dsci2583.jpg/

До кога ќе го лажат народот овие гнасите на сорос???
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-07-2010, 10:32 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#79

[Image: dsci2578.jpg]

[Image: dsci2579r.jpg]

[Image: dsci2580.jpg]

[Image: dsci2581.jpg]
27-07-2010, 11:31 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#80

[Image: dsci2582.jpg]

[Image: dsci2583.jpg]
27-07-2010, 11:38 PM
Reply