Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Во музејот нема восок за Михајлов
Author Message
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#61

(17-01-2010, 09:50 PM)Владимир Wrote: Па и јас ти дадов аргументи, види погоре и ти кажувам работи кои што се случиле во манастирот Рила во 1905 година, на конгресот....
Некои да, сите за Бугари малку потешко...

Добро дай да видим што се е случило....покрената е борба против бугарите или што?

Нели за овоj правилник говориш?

[Image: IMARO-Pravilnik-1905.jpg]
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
(This post was last modified: 17-01-2010, 10:06 PM by Пеницилин.)
17-01-2010, 09:56 PM
Reply
Владимир Offline
Junior Member
**

Posts: 44
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#62

(17-01-2010, 09:56 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote:
(17-01-2010, 09:50 PM)Владимир Wrote: Па и јас ти дадов аргументи, види погоре и ти кажувам работи кои што се случиле во манастирот Рила во 1905 година, на конгресот....
Некои да, сите за Бугари малку потешко...

Добро дай да видим што е се случило....покрената е борба против бугарите или што?

Нели за овоj правилник говориш?

[Image: IMARO-Pravilnik-1905.jpg]
За оваа борба на Јане зборувам:


[Image: 014gk.jpg]
[Image: 50170883.jpg]

Наградно прашање за тебе:Од кога Македонско дружество во Дупница, нели место Македонско треба да стои Бугарско ако биле Бугари?!
17-01-2010, 10:07 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#63

Малеее пич ти да не би от Ацо Донски да си учил историяPos
Како може да ми задаваш таков вопрос оти не пишало българско дружество Devil3 Ей....да си чул че в организацията поради великите сили се е криело че България има връзка....да си чул че Бг официялно неможе да подпомага?
Добро видохме како ке оди разговоро ....

Сега да ти вратам со истиот начин.....значи ти ме убедуваш оти Сандански е нешто друго от българин Icon_razz
Айде наградно прашане за 1 милион за теб специално....зашто бе друже во 1909 истиот Сандански прави партия....и внимание како я е нарекол да видим ... :

[Image: Sandanisti.jpg]
Решенија на основачкиот конгрес на Народната федеративна партија, Солун, 1909 г.

Народна федеративна партија (бугарска секција) е бугарска политичка партија, создадена во Отоманската империја по Младотурската револуција, од легализираните членови на левото крило на Внатрешната македоно-одринска револуционерна организација. Опстојува една година од август 1909 година до август 1910 година, кога е и забранета. Нејзин главен политички противник е Сојузот на бугарските конституциони клубови, иако што и двете се бугарски организации.
По расцепот на Ќустендилскиот конгрес од 1908 година Јане Сандански и Христо Чернопеев стапуваат во контакт со Младотурскиот комитет, којшто по Младотурската револуција преминуваат во легалност и се заземаат за создавањето на Македоно-одринската револуционерна организација. „Серската група“ на Сандански развива пропагандна дејност во Отоманската империја и се подготвува одржувањето на основачкиот конгрес на Народната федеративна партија. Но, плановите се одложени, бидејќи на 24 септември Тане Николов го ранува Сандански во Солун при обид да ја исполни смртната пресуда издадена на Ќустендилскиот конгрес. Пропаѓа и конгресот за основање на МОРО, затоа Јане Сандански и Христо Чернопеев ја создаваат Народната федеративна партија. На 18 јули Јане Сандански го чита „Манифестот кон сите народности во империјата“, напишан од Павел Делирадев, коj потоа изработва и уставот и програмата на Народната федеративна партија. Во 1909 година учествуваат и во походот на младотурците кон Цариград и во детронирањето на султанот Абдул Хамид II.

Конгресот на основање на НФП се одржува од 3 до 10 август 1909 година во кафулето „Сплендид палас“ во Солун. На конгресот учествуваат 33 делегати од 15 организации: Христо Jанков и Димитар Влахов - Солун, Христо Медникаров и Т. Клифов - Горни Порој, Стоју Хаџиев и Илија Бижев - Демирхисарско, Јане Сандански и Георги Казепов - Мелник, С. Пашкулов и А. Божиков - Неврокоп, Димитар Коштанов и Г. Захариев - Горна Џумаја, Г. Огњанов - Малешевско, Коне Самарџиев и Христо Чернопеев - Струмица, Панде Попманушев - Петрич, М. Гошев и Димитар Мирасчиев - Велес, Добри Даскалов и Дончо Лазаров - Тиквеш, И. Икиљулев и Н. Петров - Кукуш, И. Манолев - Битола, Јордан Шурков и Ф. Бајрактаров - Скопје, Георги Скрижовски и Елзов - Разлог, Таската Спасов и Стамболиев - Сер, Тодор Паница - Драма, А. Киров - Одринско, Б. Христов - Долни Порој и Г. Митров - Охрид. Таа организација, како е забележано во нејзините документи, застанала:
врз почвата на интересите на оној дел од бугарското население кое го составува најглавниот елемент на таја партија-лишените од државни грижи сопственици, безимотните и малоимотните чифлигари, ситните стопанственици, занаетчии и трговци

Партијата исто така се залагала да се реформира Османската империја во Источна федерација при што би се образувале автономни вилаети во Македонија, Албанија, Ерменија. На заседанијата се избрани 6 комисии, во коишто комисии за изработка на програмата учествувале Јане Сандански, Димитар Влахов, Христо Чернопеев, Димитар Коштанов и И. Манолов. На тајно гласање за членови на Централното биро се избрани Анастас Матлиев, Димитар Влахов и Христо Јанков, а за советници се избрани Александар Бујнов, Добри Даскалов, Димитар Коштанов, Јане Сандански, Христо Чернопеев и Јордан Шурков.

[Image: Sandanski%2C_Dimo_Hadzhi_Dimov%2C_Todor_..._Turks.jpg]
Димо Хаџи Димов, Тодор Паница и Јане Сандански со
младотурците.


Устав:

[Image: Pravilnik-sandanski.jpg]
Устав на НФП (бугарска секција), во која „член може да биде секој бугарин, отомански граѓанин кој наполнил 20 години

[Image: 20050603-1kongFNP.JPG]
Делегатите на Првиот конгрес на НФП (бугарска секција)

Друже шо правим сега? Прашай некой во МАНУ да видим како да се отговори на оваа пропагандаPos
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
17-01-2010, 10:29 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#64

Ке чекаат одговор од Белград.Shok
17-01-2010, 10:39 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#65

(17-01-2010, 09:48 PM)Владимир Wrote: Татарчев во еден дел од неговите мемоари пишува дека Одиринско не ни требало да биде на почеткот во програмата на Организацијата....
И Ванчо Георгиев како д-р го почитувам многу, главно поради неговите ставови и аргументи.А за Мисирков ако добро се сеќавам, имаше соработка со Петар Поп Арсов, но дури и да немал, еден е фактот а тоа е дека за тоа што го пишувал Мисирков, бил честопати плукан и навредуван од бугарска страна, прашањето е зошто бил плукан ако пишувал разноразни дезинформации?
И како го немаш уставот, па јас го имам:А еве го и апелот од февруари 1903 година.

Е сега наградно прашање за милион денари:Зошто во апелот не се спомнати и Одринци, туку се спомнати само Македонци?Зарем во Атина имало само Македонци, не ли имало луѓе и од Одринско????
Или пак ќе испадне на крај дека нема Одринци и дека има само Македонци..

Друго, дали ја имаш читано „Стамболовштината во Македонија и нејзините претставители“ преведена од д-р. Ванчо Георгиев??
Знаеш ли што се зборува таму за Сарафов, Стамболов и Кнчов нели имаше еден дел од книгата каде Македонците учители биле нарекувани сепаратисти???

Владимир, ајде да одиме полека...

Да, Татарчев го пишува и тоа што си го напишал, но тоа нема никаква спротивност со другото што го напишал... Првото се однесува на формирање на организацијата и првиот период, а следното е за што се разговарало на конгресот во Солун. Ако си читал што пишувал Татарчев нема што да те буни ќе си го прочитал и едното и другото...

А, тоа што си го постирал, го имам видено и јас, ама вака на нет, ја мислев не сум го видел ’во живо’... Icon_razz

И каква врска има апелот со Уставот? Демек таму не напишале, значи не стои и во Уставот?????? Патем, апелот е 6 години после Уставот...

Јас не можам да прифатам дека нашите историчари го додале тоа ’и Одринци’. Па во борбата со нивните колеги од Бугарија по логично е спротивното да се направи. Или ти го почитуваш Ванчо поради неговите ставови и аргументи, ама мислиш дека му се неточни?

Ја имам прочитано и ’Стамболвштината...’ од Поп Арсов. Само да нема забуна, таму се работи за Михаил Сарафов, директорот на Солунската гимназија, беше и министер за образование во Бугарија, а не за Борис Сарафов...

И што сакаш да ми докажеш со Мисирков, зошто спомнуваш дека бил навредуван, што има врска тоа со неговата врска со Организацијата, Уставот и сл?

(This post was last modified: 17-01-2010, 10:50 PM by acko.)
17-01-2010, 10:48 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#66

(17-01-2010, 10:39 PM)hristo Wrote: Ке чекаат одговор од Белград.Shok

Христо проблемо е дека не се гледа на историята таква каква е била! Да се види зашто нешто се е случило...кое е довело до ова действие. Да не се вади нешто от контекст и да се потенцира само изваденото. Има много личности кои са направили некакви действия потикнати от разни случувания....требе да се има предвид сите настани во Европа тогава...требе да се вземе под внимание и настаните низ балкано по онова време. За всеко нешто си има обяснение стига да се чита историята ред по ред година по година.

Аз нема да се учудам ако Владимир започне да ми докажува како ВМОРО се е борило и срещу бугаритеDevil3 Може да е читал и такива работи от стручните инжинери во МАНУ Pos
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
17-01-2010, 10:51 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#67

(17-01-2010, 09:34 PM)Владимир Wrote: А каде е српскиот пасош што го пронашле на Паница???Или пак и ти ќе ми ја кажуваш верзијата за тоа како бил запален од страна на Менча? Фотографии од пасошот на Паница, дотогаш ништо!

Владимир, ke ti ponudam neshto mnogu povazno i pojasno od pasoshot na Panica:

Quote:Истата, 1926 година (29 јануари), во тогашниот ванчомихајловистички весник Независна Македонија објавено е сведоштво напишано од самата Менча во кое таа ги образложува причините што ја натерале да го ликвидира Паница

Quote:Сопругата на Ванчо Михајлов, Менча Карничева, во својата статија Зошто го убив Тодор Паница (1926), никаде не споменува никакви Бугари или Македонски Бугари како жители на Македонија и секаде нашиот народ го именува како Македонци, а за Паница тврди дека од македонски револуционер, се престорил во бугарски полицаец и дека поради тоа решила да го ликвидира.

Eveshto veli Aleksandar Donski za intervjuto:

Quote:- Никаде во подолгиот текст, буквално никаде, таа не споменува дека во Македонија живеат Бугари или македонски Бугари, туку секаде во текстот сосема јасно и децидно нашиот народ го именува како Македонци!
- На неколку места во текстот јасно пишува дека македонската борба треба да се одвива вон влијанието на Бугарија,а пиринска Македонија не ја смета како составен дел на Бугарија,туку ја именува како бугарска Македонија!

Ova se del od podnaslovite na Donski za intervjuto na Mencha:

Quote:МЕНЧА КАРНИЧЕВА И АЛЕКСА СТОЈМЕНОВ ЈА ПРИЗНАВАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ЗАСЕБНОСТ!

МЕНЧА ГО НАПАЃА ТОДОР ПАНИЦА КАКО БУГАРСКИ ШПИОН!

ТЕРМИНОТ МАКЕДОНЦИ Е УПОТРЕБЕН ВО НАЦИОНАЛНА СМИСЛА
17-01-2010, 10:59 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#68

http://media.a1.com.mk/media/video/10/in...-17-01.wmv

Најлошо е кога новинар нема познавање за одредени работи кои што сака да ги расправа... па нормално дека нема да знае да постави нормално прашање...

(This post was last modified: 18-01-2010, 12:58 AM by acko.)
17-01-2010, 11:22 PM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#69

И Тито му рече на Лазо: Ликвидирај!

[Image: B51F6515D8EE3F4CA5882FEAD3E775D7.jpg]

Музејот на македонската борба и државност, покрај вообичаените експонати, ќе биде дополнет и со 22 масовни сцени, со формат од три до пет метри, на кои ќе бидат прикажани најзначајните настани од македонската историја и револуционерна борба

Велешките гемиџии ќе може изворно да се видат како го копаат тунелот од берберницата до француската банка во Солун, војводата Христо Узунов ќе биде прикажан со чинот на самоубиството, Крсте Петков Мисирков со книгата „За македонцките работи“, војводата, фолклорист и поет Панчо Михајлов како клекнат на колена со едната рака запишува песни, а во другата држи пушка. Од периодот на комунизмот ќе бидат претставени Шарло Шаторов, Кузман Јосифовски Питу, Михајло Апостолски, Лазар Колишевски, Цветко Узунов Абазот...

Вака ќе изгледаат дел од 22 масовни сцени со фигури од восок предвидени во Музејот на македонската борба и државност. Според концептот, тие треба да ги прикажат процесите што ја следела македонската голгота во борбата за осамостојување. Директорот на Архивот на Македонија и главен координатор на проектот, Зоран Тодоровски, вели дека фигурите ќе бидат прикажани онака како што останале во народното сеќавање.

- Сите ќе ги има, но во друга светлина, сосема растоварено од секаква идеологија. Научно ќе ги презентираме, така како што тие дејствувале, без никакви измислици - истакнува Тодоровски.

На една од сцените е предвидено да се најде и фигурата на Тито. Концептуално, замислен е како му дава наредба на Колишевски за спроведување на чистките во Македонија.

- Луѓето досега беа запознати со политичка, државна или партиска историја и дел од нив беа воспитувани во тој, да не кажам еднопартиски или комунистички дух, па нивните јунаци ги гледаа или ги прикриваа во една светлина. Но, народот мора да знае дека главните раководители на комунистичката партија завршија со тоталитаризам и отстранување илјадници политички противници само затоа што се залагаа за своја национална, македонска држава, а не Македонија да биде во рамките на Југославија. И сега сосема нормално е да има реакции и да се напаѓа ова што го работиме. Но, треба да се напаѓа аргументирано и би рекол дека тие што напаѓаат треба да имаат и малку чувство за македонската историја, а да не кажам да имаат и патриотска, национална и државотворна свест и одговорност - вели Тодоровски.

Тој не се согласува со обидите за создавање перцепција во јавноста дека се работи за музеј на ВМРО. Во него ќе бидат инкорпорирани два музеја - Музејот на македонската револуционерна борба и Музејот на жртвите од комунизмот од 1935 до 1998 година додека се водени досиеја, затворани или прогонувани сите што се залагаа за слободна, независна, демократска и обединета Македонија:

- Сега на оваа генерација, на оваа Влада и' се даде можност навистина да направи музеј ш за историскиот процес на македонската ослободителна борба од 1800-та, па до создавањето слободна и независна Република Македонија. Тоа е целиот пат што го изоделе многу македонски генерации од земањето на првите оружени средства, па до остварувањето на вековната цел.

Минатата недела во медиумите беше објавен вториот јавен повик до граѓаните за подарување или откупување документи и предмети, кои ќе може да се користат во музејскиот комплекс. На првиот биле откупени повеќе предмети, меѓу кои и револвер од 1903 година, пушки, бајонети, сабји, документи и фотографии од историски личности-учесници во револуционерното движење, весници на македонската емиграција во Бугарија, книги за Организацијата пишувани од истакнати македонски ревулуционери и интелектуалци, еден печат од револуционерната организација од леринскиот округ, фотографии, книги и предмети од жртви на комунизмот. Процена на вредноста на експонатите врши посебна комисија, составена е од експерти од повеќе области. Сумите што се плаќаат, тврди Тодоровски, се симболични, дури и пониски од тие што за овие предмети би се добиле во антикварниците. Останува да се види дали меѓу дарителите ќе се најдат и имиња на наследници на видни личности од минатото. Засега како куриозитет е податокот дека меѓу подарените документи е целата архива за злетовскиот војвода Славчо Абазов.

- Не очекуваме ништо спектакуларно, зашто времето си го направило своето. Од една страна, малиот број зачувани документи се должи на стравот од последиците од нивно пронаоѓање од страна на комунистичкиот режим. А, од друга, поради фактот дека нашите револуционери си најдоа прибежиште во Бугарија, во редовите на македонската емиграција и таму го продолжија својот не само револуционерен, туку и политички живот - истакнува Тодоровски.


И странци меѓу фигурите

Меѓу фигурите ќе има и странци. Избрани се личности што со своето политичко дејствување се ангажирале за ослободување на Македонија и создавање посебна држава како што е на пример Вилијам Гестон, првиот англиски државник што ја промовираше девизата „Македонија на Македонците“. Адам Стониксен, кој самиот дошол во Македонија за да се увери во македонската борба, па Мис Стоун. Ќе може да се видат и европски императори, чие политичко дејствување било поврзано и давале тон во општествено-политичкиот живот на Македонија, како што е Николај Втори, Франц Јосиф, четири-пет турски султани, кои биле заслужни за реформите во Македонија и учествувале во Младотурската револуција.

Предраг Димитровски

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=FA0950...0FEE771C4B
18-01-2010, 09:11 AM
Reply
Владимир Offline
Junior Member
**

Posts: 44
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#70

(17-01-2010, 10:29 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Друже шо правим сега? Прашай некой во МАНУ да видим како да се отговори на оваа пропагандаPos


Ќе ти одговорам, не се секираj тука сум:

[Image: 75482226.png]


Извадок од Манифестот на Јане Сандански, нешто се збори против официјалните власти во Бугарија или??
18-01-2010, 03:50 PM
Reply
Владимир Offline
Junior Member
**

Posts: 44
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#71

@acko
Quote:Владимир, ајде да одиме полека...

Да, Татарчев го пишува и тоа што си го напишал, но тоа нема никаква спротивност со другото што го напишал... Првото се однесува на формирање на организацијата и првиот период, а следното е за што се разговарало на конгресот во Солун. Ако си читал што пишувал Татарчев нема што да те буни ќе си го прочитал и едното и другото...
[QUOTE]


Мене ништо не ме буни Татарчев, он јасно вели дека Одринско не ни требало да биде во програмата на организацијата туку [b]само Македонија
.Но го ставиле и Одринско во програмата со една цел:Да ги избркаат Турците од Балканот.

Кога сме веќе кај Татарчев, еве уште еден додаток да поставам нa форумов:

[Image: evropskaturcija1900.jpg]


[QUOTE]
А, тоа што си го постирал, го имам видено и јас, ама вака на нет, ја мислев не сум го видел ’во живо’... Icon_razz[/b]
Ти побара, јас ти дадов а дали ти ќе веруваш или не тоа си е твое.

Quote:Јас не можам да прифатам дека нашите историчари го додале тоа ’и Одринци’. Па во борбата со нивните колеги од Бугарија по логично е спротивното да се направи. Или ти го почитуваш Ванчо поради неговите ставови и аргументи, ама мислиш дека му се неточни?

Ја имам прочитано и ’Стамболвштината...’ од Поп Арсов. Само да нема забуна, таму се работи за Михаил Сарафов, директорот на Солунската гимназија, беше и министер за образование во Бугарија, а не за Борис Сарафов...

Знам за кого се збори во книгата, нема потреба од објаснување, затоа ги набројав и Васил Кнчов инспектор на солунската гимназија, Михаил Сарафов.Јас не ги почитувам аргументите на Ванчно Михајлов, зошто аргументите на Ванчо Михајлов можат лесно да бидат побиени, за Македонците се пишува и се евидентирани како население уште пред да биде роден самиот он.И зошто да не ти е логично тоа што го направиле некои наши историчари??Не беше логично да седне Али Ахмети во Собрание па на крај пак седна, не беше логично да се даде Прохор Пчински на Србите, па пак се даде, не е логично да се попушта на Грците, па на крај пак попуштаме.Што те чуди тоа :D?

И убаво потенцирав, Мисирков имал соработка со Петар Поп Арсов (не ме фаќај за збор за ова не сум сигурен) но дури и да немал соработка, тогаш зошто Мисирков за неговите пишувања во книгата „За Македонцките Работи“ бил навредуван и понижуван па и морал да ја напушти Бугарија на одреден период, ако сето тоа е невистина зошто па и воопшто се замарале со него.

И Мисирков бил човек кој живеел тие периоди кога се случувало Илинденското востание, живеел во тие времиња, и пишувал за тие настани, и ти или било кој друг од форумов нема никакво право да суди за пишувањата на Мисирков (или пак да збори дека неговите пишувања не се и толку важни зошто не бил близок со организацијата) од проста причина што ти, јас, или било кој друг од форумов не може да знаеме повеќе...он е еден од тие луѓе кој ни даваат детална слика за тоа што се случувало во 1903 година.
(This post was last modified: 18-01-2010, 04:09 PM by Владимир.)
18-01-2010, 04:08 PM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#72

ОД ДИСТАНЦА: Злосторниците надвор од музеите!

[Image: 27F32A13B05E1449BF8E4622B77D0A0C.jpg]

ВАСИЛ МИЦКОВСКИ

Историчарката Виолета Ачковска ни навести дека Лазо Колишевски ќе биде претставен во музејот на хоророт, т.е. во Музејот на ВМРО итн., како послушник на Белград. Се обидувам да ја доловам таа музејска поставка во восочна форма. Колишевски разговара на телефон, најверојатно со Тито, а на листот хартија, со рака ја забележува пораката од Белград: „Да се уапсат македонските патриоти!“. Така, кога еден ден децата ќе го посетуваат овој музеј на хоророт, веднаш ќе им стане јасно дека Лазо Колишевски бил една многу негативна личност во македонската историја.

Ачковска, која учествуваше во дебатната емисија на А2 со смешен наслов – „Дали музејот на хоророт ќе придонесе за нови поделби“, не кажа како ќе биде претставен Ванчо Михајлов. Затоа, си земам слобода да шпекулирам како Ванчо Михајлов ќе изгледа во музејот на хоророт:

1. Ванчо Михајлов претставен како лидер на ВМРО;

2. Ванчо Михајлов претставен како ја пишува „Македонија – Швајцарија на Балканите“;

3. Ванчо Михајлов ја става на хартија својата славна мисла : „Јас сум Бугарин од Македонија“ или, пак, „Македонците се Бугари“ (заради автентичност, овие реченици можат да бидат напишани и двојазично, односно и на бугарски);

4. Ванчо Михајлов претставен како издава наредба за ликвидација на Македонец кој бил против организацијата или бил во служба на српските окупациски власти;

5. Ванчо Михајлов претставен како издава наредба да се убие кралот Александар Втори Караѓорѓевиќ;

6. Ванчо Михајлов претставен како седи со усташкиот поглавник Анте Павелиќ во Загреб, пијат токајско вино, цртаат нови граници на Балканот и даваат наредби за ликвидација на Срби, Евреи, Роми, на Хрвати-антифашисти...;

7. Ванчо Михалов претставен во седиштето на тајната служба на нацистичка Германија како разговара со водачот на СС единиците Хајнрих Химлер, кој му нуди да биде гувернатор во Македонија под германска команда.

Што (би) избрала Ачковска не знам, ама е извесно дека лудилото ќе се инсталира во музејот. Поточно, тоа ќе биде завршниот чин од лудилото кое започна во 1990 година и трае до денес. Поставувањето на восочна фигура на Ванчо Михајлов во музејот на хоророт ќе биде срамен ден за македонската држава и за македонската нација. Тоа ќе биде срамен ден за актуелната власт, за политичките елити, за универзитетската, научната и за вкупната македонска јавност. Тој акт ќе биде запаметен како злосторнички чин, бидејќи на тој начин ќе се фрли дамка врз Македонците како слободољубив и како напреден народ. Затоа, восочниот Ванчо Михајлов, по никоја цена не смее да влезе во музејот на хоророт кој е финансиран со државни пари. За да се спречи тоа, македонската јавност има малку време за да се мобилизира и да дејствува. Оттука, одбраната на достоинството на Македонецот треба да почне пред да се отвори музејот на хоророт.

АНТИИСТОРИЈА

Но, зошто олку вехементност во еден колумнистички дискурс? Зар неколку килограми восок можат да и' направат штета на Македонија? Зар, мојата омраза спрема Ванчо Михајлов не е доказ за индоктринацијата што влече корени од времето на комунизмот? Зар уште треба да ги делиме историските личности на позитивни и на негативни? Зар, мојата маленкост не може да разбере дека во едно плурално општество не постојат веќе табу теми, проскрибирани личности или апсолутни вистини диригирани од една поразена идеологија? Зар не треба, во согласност со коњуктурната фраза, историјата да им ја препуштиме на историчарите?

Мојата заложба да се пресметаме со ликот и со делото на Ванчо Михајлов не е заради желбата нашата историска наука да има здрави ставови или, пак, да се покажеме дека како нација имаме јасна историска свест. Овие работи се важни, но не се примарни во моментов. Ние треба да расчистиме со Ванчо Михајлов за да демонстрираме дека сме созреани како нација и дека сакаме да ги споделуваме европските вредности. Или, уште појасно – ако сакаме да бидеме дел од Европа, ние, едноставно, треба да го заборавиме Ванчо Михајлов, наместо да го сместуваме во музеј кој се гради со државни пари.

Челницитге на ВМРО-ДПМНЕ, прво Љупчо Георгиевски, а сега и Никола Груевски, заедно со историчарите од типот на Ачовска, не можат да разберат дека по Втората светска војна, сите европски држави морале да се соочаат со она што се нарекува антиисторија. Што значи антиисторија? Тоа е периодот од историјата на 20 век кога некои држави имале нацистички или фашистички режими, други биле нивни сојузници, или, пак, одредени личности во окупираните држави биле во служба на нацизмот и на фашизмот. Со други зборови, секој оној што заземал високи позиции за време на нацизмот и на фашизмот, е третиран како злосторник против човештвото. Таквите личности, без оглед дали биле осудени или поминале без казна, светот по Втората светска војна ги претставува крајно негативно или, во крајна инстанца, ги премолчува како срамен дел од својата историја.

ПРЕДАВНИЦИ Ќе наведам три примери зашто овие злосторници никој не се обидува да ги претстави како контроверзни личности или како „неразделен дел“ од сопствената историја. Пред четврт век, светот беше констерниран по откритието за нацистичкото минато на тогашниот австриски претседател и поранешен генерален секретар на ОН Курт Валдхајм. Речеси сите државници ги прекинаа релациите со него. Тој беше најизолираниот претседател по Втората светска војна. Зошто? Затоа што како официр на Вермахтот, Валдхајм учествувал во неколку казнени операции на Балканот, посебно во операцијата на Козара, кога биле убиени над 60.000 цивили, од кои 20.000 биле деца.

Маршалот Петен беше славното име на француската армија. Тој беше херојот од Првата светска војна. Почитуван и обужуван меѓу двете светски војни. Меѓутоа, во 1940 година, Петен станува претседател на француската марионетска држава, окупирана од нацистичка Германија. Големиот херој станува најголемиот предавник во француската историја. Петен не бил стрелан само поради староста. Кој нормален човек или историчар во Франција би се осмелил да ја отвори контроверзата - дали Петен, со оглед на реалностите во 1940 година, можеби, постапил рационално. Тој е злосторник и предавник! Нема и не смее да има дискусии за Петен!

Кнут Хамсунг е еден од најголемите писатали на 20 век. Но, кога Германија ја окупирала Норвешка, веќе остарениот Хамсунг изјавува; „Тоа е победа на германскиот идеализам врз англискиот материјализам“. Подоцна, Хамсунг му ја подарува Нобеловата награда за литература на Гебелс. По војната, Норвежаните не го судат поради староста и сенилноста. Но, Норвежаните, кои биле горди на својот најголем литерат, се откажале од неговите книги. Речиси сите негови книги му биле вратени по пошта. Тоа е казната за предавникот.

Ванчо Михајлов, како човек роден во Македонија, во текот на Втората светска војна, имал најтесни релации со нацистите и со фашистите и стигнал најдалеку во контаките со злосторниците. Всушност, Михајлов и самиот бил злосторник! Фактот дека соработувал со Павелиќ, водачот на една од најкрвавите и назлосторничките фашистички творби, а и фактот што бил примен од злогласниот Химлер, се доволни, овој мрачен лик да влезе во антиисторијата на Бугарија (тој се сметал себеси за Бугарин), а посредно и во онаа на Македонија (поради местото на раѓање).

Друга работа ќе била доколку Михајлов, на пример, не завршил како злосторник, односно се деполитизирал пред 1941 година. Тогаш, ќе беа легитимни барањата на Љупчо Георгиевски и на историчарите кои се ставија во служба на ВМРО-ДПМНЕ, да расправаме за оваа историска фигура Но, како осведочен злосторник, прво, против човештвото и второ, против Македонците, за Михајлов може да се говори само негативно или, како што реков претходно, најдобро е воопшто и да не се споменува.

КРЕАТУРА ВМРО-ДПМНЕ многу авансираше во оваа мрачна креатура и затоа е тешко да расчистиме со него еднаш - засекогаш. ВМРО-ДПМНЕ се легитимира како наследник на историското ВМРО, а Ванчо Мијахлов е „легендата“ на организацијата од дваесетиттте и од триесетитте години на миниот век. Како да и' се објасни на македонската јавност, а особено на помладите генерации, кои се воспитуваат дека кодот на ВМРО е вграден во секој Македонец, дека челникот на историското ВМРО, освен што бил бугарска инсталација во македонското ткиво, освен што ги тероризирал Македонците во Бугарија, освен што бил инструмент на туѓи интереси и иредентизми, тој бил и злосторник против човештвото, односно, слуга на фашизмот и на нацизмот.

Ако „падне“ Ванчо Михајлов, се урива музејот на хоророт, а се девастира и вмровската идеологија. Така, лагите за континуитетот на националната борба, за идеалите и за идеологијата на македонската десница, се покажуваат како најгрозоморната измама во поновата историја.

Гледано реално, ние имаме три солуции. Прво, музејот на хоророт и на срамот да не се отвори воопшто. Второ, да се употребат багерите, бидејќи музејот на хоророт е дивоградба на искроволчениот политички ум. Трето, музејот на хоророт да се сочува како потврда за идните генерации за тие да можат да видат каде не' доведе популизмот и вмровизацијата на Македонија.

Оваа држава настанала во антифашистичката борба. Таа не заслужува ваков срам и ваква бламажа. Оттука, очекувам од големата тројка, односно, од владите на Велика Британија, Русија и на САД, предводниците на антифашистичката коалиција, да упатат остар демарш до Владата на Македонија. Пораката би била – На злосторниците не им е местото во музеи! Или, немојте да ги рехабилитирате злосторниците!

http://www.globusmagazin.com.mk/default....25B382C044
(This post was last modified: 19-01-2010, 01:32 AM by Пеницилин.)
19-01-2010, 01:29 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#73

Ah, bre Makedonche!

Ve ostaviv eden vikend bez da solam um, vie ve ke zadavite kako besni kuchinja.

Vladimir, dobredojde. Ajde vednash da te prasham, zashto te gledam mnogu si razmavnal (da ne si ti zamena za ekipata od Beograd za Mirza?):
Klavash mnogu pisanija i dokumenti. Ke te zamolam da mi kazhesh na koj jazik se dokumentite koi gi prinesuvash pred javnosta?


Quote:6. Ванчо Михајлов претставен како седи со усташкиот поглавник Анте Павелиќ во Загреб, пијат токајско вино, цртаат нови граници на Балканот и даваат наредби за ликвидација на Срби, Евреи, Роми, на Хрвати-антифашисти...;

7. Ванчо Михалов претставен во седиштето на тајната служба на нацистичка Германија како разговара со водачот на СС единиците Хајнрих Химлер, кој му нуди да биде гувернатор во Македонија под германска команда.

Od kade izleze deka Mihajlov bil vmeshan so Nacional-Socialistite od Germanija? Toj mozhedbi imal lichni poznanstva so nekoi Nacisti, kako shto imal i Kralot Filip od Anglija no nikade ne figurira kako zvanichen sluzhbenik.
19-01-2010, 03:45 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#74

(07-01-2010, 08:38 AM)Pirinec-Vrhovist Wrote:
(07-01-2010, 12:50 AM)Mirza Wrote: Vidi choveche, i ti i toj b'lgarinot shto se "naziva" pirinec-vrhovist - vie dvajcata ste prodzirni bugarski shpioni, kako i tie shto sakate da gi uvelichite.
Jas rekov vo mojot post deka treba da im dademe pochit na vistinskite heroi na nashata drzhava kako Lazo Kolishevski, Kiro Gligorov i tako dalje, gi ima mnogu, da ste uchele Makedonska (umesto bugarska) istorija ke gi znaete. Icon_frown

Ej богами Мирза ке требва верно да си научиш историjатаIcon_cool
Прво тие и двамата дека ги цитираш са контраверзни личности...единиот е вршил геноцид и предавство над собствениот си народ,а другио предавство и лаги Shok,но и двамата са четници во душата Devil3
Еве ти и бонус за теб да ги видим колко са превртливи како личности тие дваjцата :

[Image: 003068212-big.jpg]

[Image: kiro_gligorov.jpg]

Eve ushte nekoi dokumenti, shto gi podzaboravivme od porano.
19-01-2010, 03:47 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#75

Дали Иван Михајлов бил 10 години на чело на ВМРО? Бил... И јас мислам дека тоа не било добро за ВМРО и македонската борба, но не може тој факт да се негира. Ако правиш музеј за тие што биле во ВМРО како да не го ставиш и него?! Тоа е како сега да правиме музеј на македонските претседатели и да не го ставиме Киро, Борис, Бранко или Ѓорѓе...

Ова е историски музеј, а историјата не треба да заборава како што препорачува Мицковски... Замислете ако се оди по неговиот памет, па сите светски новинари им препорачат на историчарите да ги заборават Хитлер и Сталин?!

Колку што знам Советот на Европа (или некое друго тело) донесе декларација за осуда на комунизмот, според логиката на Мицковски треба Европа од нас да побара да ги тргнеме сите бисти, спомен плочи и сл. на сите Македонци кои што биле дел од комунистичката партија или на каков било начин биле поврзани со тој режим или со некој поединец припадник на тој режим!?!?!?


П.С. Гледам како пример го дава и Кнут Хамсун... Минатата година се одбележуваа 150 години од раѓањето на Кнут Хамсун во органзација на државата... Значи не е точно дека тие се трудат да го заборават, дека го прогласиле за име кое што не смее да се спомене и сл. Напротив, еве и самата држава стои позади сите тие одбележувања... Норвешката амбасада во Македонија се приклучи на прославата така што организираа прикажување на филмови изработени по негови дела (’Кнут Хамсун на филм’)... И уште нешто многу битно за темава, норвешката принцеза беше таа која што присуствуваше на отварање на музеј посветен на Кнут Хамсун, а финансиран од норвешката влада!!!

Јас не видов дека поради ова почнаа Норвешка да ја прелетуваат американски и британски авиони за да се борат со фашизмот.

Нека се спушти малку топката, нека се престане со преувеличувања и злонамерни подметнувања, па нема работите да изгледаат толку страшно...

(This post was last modified: 19-01-2010, 04:28 AM by acko.)
19-01-2010, 04:03 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#76

Eve go mislenjeto za Todor Aleksandrov dadeno od dr.Zoran Todorovski:

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...leID=26544
19-01-2010, 04:20 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#77

(19-01-2010, 01:29 AM)VitaminC Wrote: ОД ДИСТАНЦА: Злосторниците надвор од музеите!

[Image: 27F32A13B05E1449BF8E4622B77D0A0C.jpg]

ВАСИЛ МИЦКОВСКИ

Историчарката Виолета Ачковска ни навести дека Лазо Колишевски ќе биде претставен во музејот на хоророт, т.е. во Музејот на ВМРО итн., како послушник на Белград. Се обидувам да ја доловам таа музејска поставка во восочна форма. Колишевски разговара на телефон, најверојатно со Тито, а на листот хартија, со рака ја забележува пораката од Белград: „Да се уапсат македонските патриоти!“. Така, кога еден ден децата ќе го посетуваат овој музеј на хоророт, веднаш ќе им стане јасно дека Лазо Колишевски бил една многу негативна личност во македонската историја.

Оваа држава настанала во антифашистичката борба. Таа не заслужува ваков срам и ваква бламажа. Оттука, очекувам од големата тројка, односно, од владите на Велика Британија, Русија и на САД, предводниците на антифашистичката коалиција, да упатат остар демарш до Владата на Македонија. Пораката би била – На злосторниците не им е местото во музеи! Или, немојте да ги рехабилитирате злосторниците!

http://www.globusmagazin.com.mk/default....25B382C044

Dali novinarchevo slushnalo za ova.

Quote:СОВЕТ НА ЕВРОПА
Европа строго го осуди комунизмот


Жана П. Божиновска

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) усвои Резолуција со која остро ги осуди поранешните комунистички режими поради кршење на човековите права. Македонија, која до 1991 година беше дел од комунистичкото друштво, реши да не се изјаснува за документот.

Во Резолуцијата, која беше усвоена завчера вечерта со 99 гласа "за", 14 "против" и со 12 "воздржани", се изразува сочувство за жртвите на комунистичките режими и се истакнува дека во нив имало убиства, концентрациони логори, депортации, мачења, принудна работа и други форми на терор.

Македонските парламентарци на гласањето биле воздржани, бидејќи постоела голема поделеност меѓу пратениците.

- Се воздржавме од гласање бидејќи Резолуцијата е контрадикторна и контроверзна, па и пред и во текот на дебатата се наметна црно-бела слика - изјави македонскиот парламентарец Игор Ивановски.

Тој вели дека Советот на Европа треба да се занимава повеќе со сегашноста и со иднината, а ваквите расправи да им се остават на историчарите и на академиците.

Објаснувањето на Ивановски за воздржаноста е дека не гласале против оти немале намера да амнестираат нешто или некого, а не сакале да гласаат "за" за да не осудуваат нешто априори. Ивановски изјави дека Социјалистичката група, чиј член и е тој, поднесла барање за повторно разгледување на извештајот пред да се усвои резолуција, но барањето не било прифатено.

Во Резолуцијата пишува дека тоталитарните комунистички режими во Централна и во Источна Европа, без исклучок, се карактеризирале со масовни кршења на човековите права, односно со индивидуални или колективни убиства и егзекуции, концентрациони логори, депортации, тортура, физички терор. Криминалните дејства биле оправдувани со класната борба и принципите на диктатурата на пролетеријатот.

Со Резолуцијата се повикуваат сите комунистички или посткомунистички партии во земјите-членки на Советот на Европа да ја преиспитаат историјата на комунизмот и да го осудат кршењето на човековите права.

Иницијаторот на Резолуцијата, шведскиот парламентарец Јоран Линдблад, во обраќањето пред членовите на ПССЕ рече дека меѓународната јавност е малку запознаена со кршењето на човековите права. Тој нагласи дека токму поради тоа што кршењата на човековите права и слободи не биле осудени, потребно е повторно иницирање на оваа тема.

Sigurno i novinarchevo a i Игор Ивановски polni im se ustite deka mora da se vleze vo EU i NATO.
EU ne sudi po zborovi tuku po DELA crvena bando.
19-01-2010, 04:36 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#78

Ushte eden tekst:

Quote:ЕВРОПСКАТА РЕЗОЛУЦИЈА ПРОТИВ КОМУНИЗМОТ ГИ РАЗБРАНУВА СЕНИШТАТА ОД МИНАТОТО
Ќе влеземе во ЕУ, со Фидел Кастро на чело!?

Жарко Јордановски

Резолуцијата со која Парламентарното собрание на Советот на Европа го осуди комунизмот за злосторствата против човештвото ги буди сеништата на минатото во македонската политика, со кои таа одбива да се соочи, велат актери на политичката сцена и сведоци на железната тупаница на комунизмот. Првите реакции се движат од целосна поддршка на Резолуцијата како „историска“, до нејзино маргинализирање и игнорирање зашто била „конфузна и контроверзна“. Држењето на нашата делегација во Стразбур, која се воздржа од гласањето, се оценува како непријатно изненадување или „разбирливо“ неразбирање на минатото.

Во Резолуцијата, предложена од шведскиот парламентарец Јоран Линдбалд, се вели дека во земјите од Источниот блок, во различна мера, во зависност од културата на средината, државата и историскиот период биле вршени атентати, егзекуции, убиства во концентрациони логори, мачење со глад, тортури, прогонства, робување и други форми на тежок физички терор, прогонување врз база на етничка и религиозна припадност, насилство врз слободата на искажување на мислење, врз слободата на печатот, како и забрана на политички плурализам.

Нашата делегација во Стразбур, предводена од Игор Ивановски, пратеник од СДСМ, се воздржала од гласањето.

- Советот на Европа треба да се занимава со прашањата од сегашноста и од иднината, а прашањата од минатото да им ги препушти на историчарите. Не се согласувам со црно-белата перцепција на минатото и сметам дека правилно постапивме - вели Ивановски.

Тој потсетува дека пратеничката група на европските социјалдемократски партии гласала против Резолуцијата и побарала таа да биде повлечена на дополнителна комисиска расправа, затоа што била „конфузна и контрадикторна“. Резолуцијата била усвоена со просто мнозинство, но препораките што таа ги содржела, а кои би и дале поголема тежина, не биле усвоени зашто за нив било потребно двотретинско мнозинство.

Со Резолуцијата се повикуваат „сите комунистички и посткомунистички партии, доколку досега не ги осудиле злосторствата од овој тип, да извршат повторен преглед на историјата на комунизмот и јасно да се оградат од злосторствата извршени од тоталитарниот комунистички режим и да го осудат без никакво двоумење“.

Јани Макрадули, шеф на пратеничката група на СДСМ, вели дека за резолуцијата нивната партија не расправала и не планира да расправа. Макрадули вели дека Ивановски пред заминувањето во Стразбур се консултирал на оваа тема со претседателот на парламентот Љупчо Јорданоски и со шефицата на дипломатијата Илинка Митрева.

Оливер Шамбевски од ВМРО-ДПМНЕ вели дека во нивната партија „непријатно се изненадени“ од однесувањето на нашите пратеници во Стразбур и за утре најави прес-конференција токму на таа тема.

- Оваа резолуција е една цивилизациска придобивка на Европа, со која комунистичката идеологија дефинитивно се испраќа на буништето на историјата. Историската одговорност на нашите пратеници за нивниот став во Стразбур ќе падне на нивниот грб и на грбот на нивните партии - вели Шамбевски.

Неговиот сопартиец Љубиша Георгиевски вели дека во Македонија има знаци на реставрација на комунизмот.

- Долги години пишувам дека транзицијата од комунизам кон пазарна економија ни оди очајно, токму поради тоа што земјата ни ја водат бивши комунисти. Сега излезе на виделина дека на чело на оваа држава се луѓе што се воздржани кон комунизмот. Сега тие се фатени на дело. Ако цела Европа историски го осудува комунизмот, а ние сме воздржани, а на внатрешен план Владата го ограничува правото на протести, носи никаков Закон за пристап до информации, денационализацијата е сопрена, а медиумите чувствуваат рестрикции, тоа се знаци на реставрација на комунизмот. Ако така продолжи, оваа влада нема да влезе во ЕУ, туку ќе влезе во Фидел Кастро. Не во Куба, туку во Фидел Кастро - вели Георгиевски.


Слободан Чашуле од ВМРО-НП смета дека е погрешно тоталитаризмот да се поистоветува со комунизмот, зашто тој е само негова деформација, како што фашизмот беше деформација на демократијата.

- Комунистички поредок немаше никаде во Европа. Имаше фашизам и сталинизам, како екстремни изрази на злоупотребата на власта и на политичката мисла на поредоците од кои произлегоа. Европа треба да ги осуди како неприфатливи луѓето и практиката што ги создадоа и левиот и десниот тоталитаризам за да го проскрибираме тоталитаризмот еднаш засекогаш - вели Чашуле.

Пратеникот на ЛП Стојан Андов вели дека во Македонија и претходно пропаѓале обидите да се отвори прашањето на соочување со „сеништата на минатото“. Тој потсетува дека ЛП во 1995 година предложила декларација за осуда на комунизмот, но СДСМ бил против и таа не била усвоена во Собранието.

- Да се надеваме дека Македонија располага со сили што одговорно ќе му пријдат на ова прашање. Тоа не е само обврска спрема Советот на Европа, туку тоа е и наша сопствена потреба. Со расчистување со минатото, ќе го подобриме својот имиџ во светот и ќе ја зајакнеме внатрешната кохезија и стабилност. Но, за тоа е потребна волја што овојпат не смее да изостане - вели Андов.

Ефтим Гашев, македонски публицист, кој е еден од мноштвото што на своја кожа ја почувствувале комунистичката тортура, вели дека е штета што не се усвоил и делот од Резолуцијата што ги обврзува државите да спроведат истраги за комунистичките злосторства. -

Не сум реваншист, но за злосторствата мора да се одговара. Морално, историски, па и кривично. Не сум изненаден од држењето на „нашата“ делегација, само сфаќам дека нашите претставници ништо не сфатиле за „диктатурата на пролетаријатот“. Лично сум ја почувствувал железната тупаница на комунизмот, присилната работа, тортурата... Комунистичката идеологија беше инспиратор за тоталитарниот режим и не може да се амнестира - вели Гашев.
19-01-2010, 04:44 AM
Reply
Владимир Offline
Junior Member
**

Posts: 44
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#79

(19-01-2010, 03:45 AM)Solenik Wrote: Ah, bre Makedonche!

Ve ostaviv eden vikend bez da solam um, vie ve ke zadavite kako besni kuchinja.

Vladimir, dobredojde. Ajde vednash da te prasham, zashto te gledam mnogu si razmavnal (da ne si ti zamena za ekipata od Beograd za Mirza?):
Klavash mnogu pisanija i dokumenti. Ke te zamolam da mi kazhesh na koj jazik se dokumentite koi gi prinesuvash pred javnosta?


Quote:6. Ванчо Михајлов претставен како седи со усташкиот поглавник Анте Павелиќ во Загреб, пијат токајско вино, цртаат нови граници на Балканот и даваат наредби за ликвидација на Срби, Евреи, Роми, на Хрвати-антифашисти...;

7. Ванчо Михалов претставен во седиштето на тајната служба на нацистичка Германија како разговара со водачот на СС единиците Хајнрих Химлер, кој му нуди да биде гувернатор во Македонија под германска команда.

Od kade izleze deka Mihajlov bil vmeshan so Nacional-Socialistite od Germanija? Toj mozhedbi imal lichni poznanstva so nekoi Nacisti, kako shto imal i Kralot Filip od Anglija no nikade ne figurira kako zvanichen sluzhbenik.


На Ванчо Михајлов, му било понудено од страна на Хитлер формирање на Голема Македонија, и една таква Македонија на Хитлер би му служела како рута за повлекување на своите војски (во случај на пораз), но и стратешко место за освојување на другите земји.Кои земји подразмисли ти....Се разбира Михајлов ја одбил оваа понуда, а и да ја прифател ќе прифател само под еден услов:Ако во Македонија населението се сметало за Бугарско..... Или „Македонија - Швајцарија на Балканот“.

Документите се на бугарски јазик, инаку кога веќе си запнал со тоа твое тврдење (како другите Бугари) дека документите се пишани на бугарски јазик, да те прашам сега јас тебе нешто, мислиш ли дека има документи од тој период пишани на македонски јазик или????
Да не се поради нешто друго пишувани тие документи на бугарски јазик?Или?
19-01-2010, 04:56 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#80

(19-01-2010, 04:56 AM)Владимир Wrote: На Ванчо Михајлов, му било понудено од страна на Хитлер формирање на Голема Македонија, и една таква Македонија на Хитлер би му служела како рута за повлекување на своите војски (во случај на пораз), но и стратешко место за освојување на другите земји.Кои земји подразмисли ти....Се разбира Михајлов ја одбил оваа понуда, а и да ја прифател ќе прифател само под еден услов:Ако во Македонија населението се сметало за Бугарско..... Или „Македонија - Швајцарија на Балканот“.

Документите се на бугарски јазик, инаку кога веќе си запнал со тоа твое тврдење (како другите Бугари) дека документите се пишани на бугарски јазик, да те прашам сега јас тебе нешто, мислиш ли дека има документи од тој период пишани на македонски јазик или????
Да не се поради нешто друго пишувани тие документи на бугарски јазик?Или?

Pismoto, odgovorot na V. Mihajlov do Hitler kade si go prochital . Moze li da dadesh izvor, link. Mnogu e interesno toa tvrdenje.
19-01-2010, 05:01 AM
Reply