Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 3.09 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЈАВНИ ( ОТВОРЕНИ) ПРАШАЊА ДО ИВАН БАБАНОВСКИ
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#1

Ова тема ке се разликува од другите. Но, можеби, ке се искористи како урнек за отварање на слични теми. Досега, само во електронски и печатени медијуми се прозиваа функционерите ( јавни слуги) и политичарите да објаснат некоја своја теза или постапка. Се прашав, а зошто таа демократска практика и искуство не се примени и во интернетска форма, т.е. во форумот. Форумот има улога да служи како медијум за дебата, ширење на информации, но, зошто да преку него не се поставуваат отворени прашања до политичарите или функционерите ( актуелни или пензионирани) ако нивната улога во некој процес или збиднување во државата била или е од широк јавен интерес. Со тоа и КОТЛЕ се здобива со нов квалитет. Значи, не само да дебатираме туку да поставуваме и отворени прашања до функционерите и политичарите кои се од јавен интерес. Поводот е изјавата на г-от Иван Бабановски, поранешен оперативец:

Quote:Бабановски: Не постои соработничко досие за Ивановски

Иван Бабановски, поранешен оперативен работник во Управата за државна безбедност, тврди дека за досегашниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, не постои досие за соработка со тајните служби

[Image: lookup]

Бабановски тврди дека за Трендафил Ивановски во времето кога бил ученик во гимназијата во Струмица се водело лично досие поради неговите заложби за обединување на Македонија, што во тоа време се сметало како непријателска дејност.
„Од материјалите што се понудени пред комисијата за лустрација, апсолутно се работи за замена на тези. Се располага и врз основа на тие материјали се одлучувало така како што се одлучувало. Се располага со лично досие кое било секогаш од службите формирано врз основа на сознанија за одредена непријателска дејност на одредена личност или групација. Во целото досие на господинот Трендафил Ивановски не постои ниту еден елемент кој ќе докаже дека бил соработник на службата за државна безбедност, бидејќи не постои неговото соработничко досие“, вели Иван Бабановски.
Тој денеска пред Управниот суд, каде Ивановски покрена тужба против решението на Комисијата за верификација на фактите за негова наводна соработничка активност со тајните служби, се појави во улога на стручен помагач. Бабановски ја образложуваше целокупната постапка за формирање на едно досие, било да се работи за лично, соработничко или пак досие за предмет. Тој објасни дека извештаите на соработникот во тоа време најчесто се доставувале писмено на конспиративни состаноци, а за неговата активност било можно соработникот да пари како награда за сработеното или како средства за покривање на оперативните трошоци. Според Бабановски, соработката со службата можела да помогне при вработување.
Ивановски, откако Комисијата за верификација на фактите донесе одлука дека тој бил соработник на тајните служби, почна постапка пред Управниот суд. Тој тврди дека неговото досие било досие на жртва, а не соработник на тајните служби.

Прашања до г-от Иван Бабановски. Секој форумџија може да го дополни списокот на прашањата:

1. Поради фактот што се јавивте како стручен помагач ( екперт) за работата на службата, ке можете ли да ни кажете каде се наоѓат досиејата кои се работени во Македонија. Досега има разни претпоставки каде тие досиеја , моментално, се наоѓаат.

2. Ако го помните случајот на Трендафил Ивановски, судија на Уставниот Суд кој се водел далеките касни 50-ти години или рани 60-ти години, дали ги помните други поважни ( потешки) досиеја, но сега на соработниците на службата. Затоа што, ке признате, такво досије на млад човек без посебмна политичка тежина тешко да се запомни, а другите поважните да се заборават.

3. Ке сакате ли да ни кажете колку од луѓе за кои се водени лични досиеја, во тек на постапката се приморани ( репресирани, уценети) на соработка со службите. Дали би можеле да го објавите список на тие соработници, оти гледаме дека меморијата добро ве служи кога помните досиеја водени од пред 40-ина години.

4. Како поранешен функционер во службата, значи јавен слуга на народот, Вие имате морална обврска да помогнете на овој народ за кого сте работеле тешко, напорно и самопрегорно полни години како оперативен работник во службата бранејки го државниот интерес на Македонија. Сега, државниот интерес на МК е поинаков. Сега, државниот интерес е да се расчисти со лустрацијата, во контекст на нови општествено-политичките односи, и да МК, така прочистена појде на патот на демократија-основен услов за влез во ЕУ и НАТО, суштествени прашања за опстанок и безбедност на МК. Почитуван Бабановски “ за татковината се работи“. Како чесен и одговорен човек се надевам дека ке ни одговорите. Може на форумот, може преку некој печатен или електронки медијум.Ако не добиеме одговор, ке сметаме дека вашето појавување на судот е наменска работа за да се бранат старите структури, а со тоа се работи директно против државните интереси на РМ.

5. Eve edno prasanje do gospodinot Babanovski e zosto dozvolija da se sluci Tetovo,Gostivar i vojnata vo 2001 godina znaejki deka imaat rabotno iskustvo? ( Бацилус 2)
04-11-2010, 08:51 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Темата е многу добра и многу битна. Отвора едно многу важно и суштинско прашање а тоа е дали Иван Бабановски -Ице може и смее да се појави во улога на БРАНИТЕЛ.
Човек кој кариерата ја изградил врз прогон на Македонци посебно ВМРО вци, кои биле и се за Суверена и Самостојна Македонија, денеска наместо да седне на обвинителната клупа тој повторно ја велича УДБА и се обидува соработниците на УДБА а преку тоа и раководителите да ги представи како борци за Македонската кауза.
Еве дел од секјавањето на Ѓорѓи Доцев еден од осудените во бомбашкиот процес.[Image: 10oh3cp.jpg]

[Image: jtlwgk.jpg]
04-11-2010, 01:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Од моето искуство со Иван Бабановски- Ице се гледа дека неговите антимакедонски активности не престанале никогаш.
Причината лежи што не престанале никогаш леì во тоа што владата на Груевски не сака да се процесуира мојата кривична пријава. Ако пријавата беше досега завршена Бабановски ке можеше само да "брани" некого во Идризово.


Quote:МЕ МАЛТРЕТИРАА И ПЕНЗИОНИ-
РАНИ РАЗУЗНАВАЧИ!


Сепак, сакам уште еднаш да повторам, дека
приказната за шпионажата им беше само изговор за да
се отвори досие и да се ангажираат толку луѓе и средства
да работат врз мене. Целта беше уништување на
финансиската поткрепа на партијата до која бев близок,
компромитација не само моја туку и на ВМРО
ДПМНЕ, инволвирање во партијата на кодоши и испраќање суптилна порака до сите чесни Македонци преку
мојата трагедија - Ако се дружите и помагате вмровци,
еве што ќе ви се случува.
Инаку, не ме оставија на мир и години
потоа. Уште еден “необјаснет” феномен
ми се случи во 1999. Дента кога со
уредникот на “Фокус” се договорив еден
мој текст да оди во печат, беше среда -
откако тој го пушти на печатење во Кочани,
а јас тргнав за Куманово - дома бев
“пречекан“ од Иван Бабановски, пензиониран
разузнавач, кој веќе ја знаеше содржината
на текстот!!!
Откако поразговаравме
за текстот, ме предупреди на опасноста
дека можам да бидам убиен кога се
враќам навечер од ресторанот, но, дека
тие (не знам кои) ќе ме штителе.
Бабановски ме посети уште
еднаш со инспектор на кумановската полиција
по прекар “Каро”. Инаку во Скопје
имав неколку други “случајни“ средби на
улица со Бабановски.


[Image: 2ppfnrp.jpg]
04-11-2010, 02:25 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

Славиме празници: основање на ВМРО, ВМРО ДПМНЕ а џелатите ни држат часови за тоа кој се борците за самостојна Македонија. Грујоооооо????Da_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_lud

Учеството на Иван Бабабовски -Бабанот (Ице) во прогонот на Дане Поповски, еден од основачите на ВМРО ПРАВДА и ВМРО ДПМНЕ.[Image: rc0m6c.jpg]


Дали нашите "независни" новинарчиња ке се осмелат да напишат нешто за вистинскиот лик и дело на Иван Бабановски- Бабанот (Ице)
04-11-2010, 02:54 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#5

(04-11-2010, 02:54 PM)Администратор Wrote: Славиме празници: основање на ВМРО, ВМРО ДПМНЕ а џелатите ни држат часови за тоа кој се борците за самостојна Македонија. Грујоооооо????Da_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_lud

Учеството на Иван Бабабовски -Бабанот (Ице) во прогонот на Дане Поповски, еден од основачите на ВМРО ПРАВДА и ВМРО ДПМНЕ.[Image: rc0m6c.jpg]


Дали нашите "независни" новинарчиња ке се осмелат да напишат нешто за вистинскиот лик и дело на Иван Бабановски- Бабанот (Ице)

После сводечењето на г-от Бабановски во постапката против Трендафил Ивановски, судија на Уставниот Суд, никој од присатните новинари не му поставија некоку логични прашања на Бабановски. Дали не умеа или не смееја, не знам. Еве, ние тука на Форумот мора да му поставуваме дел од тие логични прашања, што во секоја демократска средина би биле вообичаени.
04-11-2010, 03:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(04-11-2010, 03:26 PM)hristo Wrote: После сводечењето на г-от Бабановски во постапката против Трендафил Ивановски, судија на Уставниот Суд, никој од присатните новинари не му поставија некоку логични прашања на Бабановски. Дали не умеа или не смееја, не знам. Еве, ние тука на Форумот мора да му поставуваме дел од тие логични прашања, што во секоја демократска средина би биле вообичаени.


Кој новинар да му постави прашање.!!!!!... скоро сите новинари се избор на службата.
Интервјуво е дел од сценаиото кое поцхна со дсиеата на Мама, Стрелец а заврши со Ибар. Сценарио во кое глевен збор на ТВ емисии, трибини имаат луѓе кои по се, се сеуште дел на БЕЛГРАДСКИТЕ СТРУКТУРИ.


Quote:ИНТЕРВЈУ СО ИВАН БАБАНОВСКИ, ПОРАНЕШЕН НАЧАЛНИК НА УДБА

Странските шпиони се во власта


Тони Ангеловски

Во највисоките партиски раководства има шпиони на најмалку 15 странски служби, што значи дека тие управуваат со државата, вели за „Време“ поранешниот началник на УДБА, Иван Бабановски, кој во вторникот се појави како помагач на уставниот судија Трендафил Ивановски во обидот да докаже пред Управниот суд дека не бил кодош, како што утврди Комисијата за лустрација. Во судницата Бабановски посочи и кон дел од сопствениците на медиумите како соработници на службите. у Зошто токму Вие се нафативте да му помогнете на Ивановски?
- Бев повикан од неговиот адвокат да помогнам со објаснување за тоа како се прават досиејата. Не станува збор за никакви докази дека Ивановски бил соработник на службите и затоа сакав да помогнам. у Во досието на Ивановски недостигаат документи, барем така тврди неговиот адвокат. Дали досиејата се „прочистувани“, како што тврдат дури и некои од поранешните министри за внатрешни работи?
- Во тоа време во никој случај, но по осамостојувањето имаше случаи. Додека беа професионалци во службите за тоа не можеше да стане збор. Но, дојдоа партиските војници и направија лом. Тие изнесуваа досиеја и сега ги користат, односно злоупотребуваат. Веќе има и пазарење со тие досиеја и заплашување со компромитација. Па, се знае дека Доста Димовска и Мендух Тачи славеа кога ги отворија досиејата на СДБ. у Токму партијата на Тачи, според некои тврдења, ги дистрибуирала досиејата за челниците на ДУИ за да покаже дека тие биле соработници на југословенската и на српската служба. Дури и поранешни оперативци на УДБА од Белград деновиве во медиумите тврдат дека ОНА, всушност, е изум на Белград?
- Апсурд. Тоа е мудрост на еден поранешен министер. На него ќе му кажувал некој во Шевенинген како ја правел ОНА. Глупости. Во тие приказни не веруваат ни деца од градинка - мала група. Божидар Спасиќ можеби убаво пишува книги, но не бил некој голем оперативец. Тие тврдења се глупости. у Каде се тогаш досиејата? Во Белград, Приштина или во Скопје?
- Каков Белград, каква Приштина. Во Скопје се досиејата. Водени на македонски јазик и во интерес на тогашната СРМ. у Колку од партиите се дело на СДБ? Во јавноста се зборува и за ВМРО-ДПМНЕ И за ДПА.
- Имаше соработници на СДБ во раководството на овие партии и се уште има. Но, уште пострашно е што во нивните раководства има соработници на странските служби. За мене тоа е многу поголем проблем од процесот на лустрација. у Но, ако тие луѓе се сега во власта, тоа значи дека странски служби ни ја водат државата?
- Да. Македонија е издупчена од 15 големи разузнавачки служби.
у Па, каде е нашето МВР? Контраразузнавањето?
- Ги нема професионалците. Ставени се на маргините. На цена се лепачите на плакати. Јас не велам да не ги вработуваат и нив. Ама нека ги сместат во „Паркови и зеленило“, во „Водовод“, а не на вакви чувствителни места.
04-11-2010, 03:55 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#7

Бидејќи Бабанот добро се "знае" со Групацијата, не гледам зошто би му пречело да настапи јаво и да одговори на прашањата на Христо.
04-11-2010, 06:08 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#8

Sto se slucuva so taka narecenata " lustracija " vo Makedonija ?
1.Glavniot predlagac na zakonot za " Lustracija "( da imavme navreme doneseni soodvetni zakoni za zabrana na vrsenje javni funkcii na lica koi bile sluzbenici ili dostavuvaci na informacii na tajnite policiski sluzbi ( UDBA,KOS,SDB ) odamna ke bese " penzioner ".
2.Branitelot na Trendafil, ke rabotese vo nekoja tekstilna fabrika ( ako ne bese osuden za zlodelata sto gi napravi kon makedonskiot narod ).
3.BABAN, namesto da kukurikase pred makedonskite mediumi ke barase nekoj da mu donese cigari vo Idrizovo.
Krajno vreme e da se donese zakon so koj ke se sankcioniraat nalogodavacite, izvrsitelite i kodosite na tajnite sluzbi.
Nivnite zrtvi i den denes se custvuvaat nesigurni za svojot zivot, mirot i zivotot na svoite semejstva.
P.S.
BABAN i se smee na cela MAKEDONIJA !!!!!!!
04-11-2010, 06:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(04-11-2010, 06:29 PM)braniteli Wrote: BABAN i se smee na cela MAKEDONIJA !!!!!!!Да.
Тоа е најтрагичното. Џелатот ужива во триумфот. Лустрацијата која требеше нив да ги казни ја свртоа во нивна полза. Дали има виновник за ова. Или дали пак ке го обвиниме Црвенковски дека е виновен.
04-11-2010, 08:17 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#10

Еве како размислувал Бабновски пред 4 години:

http://www.mrt.com.mk/blog/?p=37
04-11-2010, 09:52 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#11

Една информација, која покажува дека во нивниот, србокомунистички, ќумезарник влегол Шумарот и со отварање на врата и прозорецот ...направил промаја...од која многу ке се разболатCostumed2

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129818
07-11-2010, 07:49 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#12

Ne hristo mie gi potcenuvame no tie gi ispollnuvat svoite pllanovi.Redno e po dvorovi sega da se najdat ushte nekollku dosiea allbanski. Posle ke ispadne ushte nekoi dosie za makedonci taka shto dosieata ke stanat sekojdnevna banallnost.Od kafanskata llustracija narodot ke se umori.Institucionallna lustracija nema da ima.Mie iskrenite allbanci zakasnuvame i zadniot tocak ni go stignall predniot.Namesto da se zanimavame so problematikata na dosieata mie se zanimavame so mozhnite posledici i se borime da nema zhrtvi i krvoprolevanje.So toa mie stanuvame faktor na stabillnosta na vlladata na sveti nikolla.Izvrsheniot pritisok od nasha strana vrz ali torbeshot go tera istiot da bara pomoc od grujo istiot da go odbrani institucionallno.vcera grujo go ucenuvashe bidi miren ili ke te kazham, deneska mu vika bidi miren ili nema da te branam.Mie poseduvame na zapad mnogu dosiea koi gi cuvame za da eden den napravime vistinska allbanska llustracija slicna na ona pred vojnata vo kosovo.
07-11-2010, 10:58 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#13

(07-11-2010, 10:58 AM)sokoli Wrote: Ne hristo mie gi potcenuvame no tie gi ispollnuvat svoite pllanovi.Redno e po dvorovi sega da se najdat ushte nekollku dosiea allbanski. Posle ke ispadne ushte nekoi dosie za makedonci taka shto dosieata ke stanat sekojdnevna banallnost.Od kafanskata llustracija narodot ke se umori.Institucionallna lustracija nema da ima.Mie iskrenite allbanci zakasnuvame i zadniot tocak ni go stignall predniot.Namesto da se zanimavame so problematikata na dosieata mie se zanimavame so mozhnite posledici i se borime da nema zhrtvi i krvoprolevanje.So toa mie stanuvame faktor na stabillnosta na vlladata na sveti nikolla.Izvrsheniot pritisok od nasha strana vrz ali torbeshot go tera istiot da bara pomoc od grujo istiot da go odbrani institucionallno.vcera grujo go ucenuvashe bidi miren ili ke te kazham, deneska mu vika bidi miren ili nema da te branam.Mie poseduvame na zapad mnogu dosiea koi gi cuvame za da eden den napravime vistinska allbanska llustracija slicna na ona pred vojnata vo kosovo.

100% си во право.

Од Лустацијата се направи циркус, а од Улична Лустрација нема ефект - зашто нема закон кој одредува казни за улично лустрирани граѓани. Значи од улична лустрација добитници се само кодошите, наредбодавачите и соработниците, а обичниот граѓанин е повторно изигран.

Новиниве кои излегоа од дворските досиеја требаше да ја поттикнат Владата, преку МВР и Министрество за правда да покренат истраги за веродостојноста на информациите, бидејќи овие работи веќе не се вразани со "верификција за дополнителен услов за извршување на Функција", туку се работи за општата безбедност на државата. Доколку луѓево работат за туѓи служби, кој гарантира дека тие нема да ја повторат 2001 доколку тоа им затреба.
07-11-2010, 07:43 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#14

Quote:М О Р А Л Е Н
Б А Н К Р О Т !!!!!Власта со сета своја ненаситлива глад за моќ повторно и повторно и повторно си поигрува со судбината на кутриов Македонски народ, како и остатокот од македонското граѓанство. Црвенковски му мава шлаканица на Македонецот кревајќи “Октомвриско Востание” против “Бугарите” во Макеоднија – што трева ли пуши забеганиов та мисли дека патува низ времето?!; Љубе Бошкоски крева црвена “Ноемвриска Револуција” заборавајќи дека своевремено можеше да испоапси се’ живо и диво што му ја јаде душата на народов наш; Борис Стојменов скока од прозорци за да не се соочи со вистината; Иван Бабановски држи предавања по ВМРО-вски патриотизам; Слободан Богоевски станал бранител на Духот на ВМРО, ала Фрчолина; Службите за Државна БЕЗБЕДНОСТ најмуваат педофили, шверцери, прељубувачи и арамии; Али Ахмети небаре е на Карибиска плажа и уво не го боли за “Ибар”; Љубчо Геогриевски му порачува на Ахмети да се самоубие – демек Шутраков бил со чисти раце и не ја проневерил довербата што му ја дадоа некои половина милион напатени души, плус сиромавите им деца (“Војводо” направи го едното добро дело во животот свој – еден пиштол два куршума, првиот за Али Баба, вториот за тебе, само тоа ти е куртул од играњево Гупав Август и етикетирањето на чесни Македонци за “Бугарофили”!); Фрчолина соли памет; а Јуѓе Грујовиќ се обидува да го замолчи Сранко со уцена за 350.000 Евра, наместо да го гони за велепредавствата што Наркоманчето ги изврши за време на сите негови години власт. Конечно, благодарение на притисоците на кои арамииве се изложија, деновиве сме сведоци на еден циркус низ кој на виделина излегуваат сите валканици на македонската власт од последниве шеесет и пет години - сведочења за краен морален банкрот!


ПРИНЦИП НА НЕГАТИВНА СЕЛЕКЦИЈАНикој на човека не може да му наштети како што тоа може да го стори самиот на себе си, особено кога тој се наоѓа под притисок да го изгуби она што му е најдраго. На тој принцип работеле Комунистичките тајни милиции од самиот почеток, па, еве како што можеме и самите да просведочиме, кога поедниците биле ставани пред свршен чин: да одат в зандана или да се откажат од својата човечка душа, но не и од материјалните добра, луѓето го губат својот морален компас. Како што веќе наведовме, Комунизмот е систем на апсолутно владење со општеството и нема врска со комунистичките идеали.

...

Ако не беа доволни навредиве кои досега ни ги поделија Црвениве Аристократи, а по се’ изгледа не се, од темните подруми на тајните служби го повампирија Иван Бабанот, со надеж дека споменувањето на неговото име ќе е доволно да проработи потсвесниот став кај оние кои ги тепал по истражните затвори. Бабанот, не е од многу различен калибар на “Ибар”. Имено, тој е совршен пример за пропустите на македонскиот општествен систем: од улична битанга, преку делење ќотеци по “Шутка” и “Идризово”, стана универзитетски професор - уште на времето!

Бабанот не е било кој таен милицаец - тој не е ебавал утки гонејќи “Сталинисти”, туку докторирал во прогонот на дејци за незавина, суверена и обединета Македонија. На денешницава, Џукелава оди од медиум до медиум расправајќи како за време раније, службите си биле професионални, а денес параспуриве “демократски, ем самостојничко-Макеоднски” ги направиле партиски. Види богати?! Очигледно и овој абдал ја пуши истата трева ко’ Сранко или пак, ограничен од својот интелект, мисли дека сите се малоумни како него. За време на владеањето на едниствената Комунистичка Патрија на Југославија, службите да не ти биле партиски!

Значи уште еден пример, каде на човек кому местото му е во поправна инититуција му се дава неограничена моќ. Бабанот, цел живот земал државна плата за да тепа луѓе кои се залагале за општото добро на своите сограѓани, а Ахмети за да ги лишува истите луѓе од своите животи. Тука лежи парадоксот.

Како можеме да очекуваме работите да ни тргнат на напред, државата да ни ја примат во ЕУ и НАТО, да имаме добри меѓуграѓански односи, да нема криминал од било кој вид во државата дури не се расчисти со ова труло минато? Како може некој да ве погледне во очи и да Ви каже дека Комунистичкото минато е минато, и нема потреба од расчистување со истото, а да нема цел да ве излаже? Како може понатаму додека државата ни е морално банкротирана?

Сполај, се' минува, се' се менува. Со малку труд, желба и храброст, ќе мине и ова црно поглавје во историјата на нашиот народ.

Во име на Групацијата на Ветерани Дисиденти
Шакале
(This post was last modified: 08-11-2010, 04:02 PM by Solenik.)
08-11-2010, 04:00 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#15

(07-11-2010, 07:43 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(07-11-2010, 10:58 AM)sokoli Wrote: Ne hristo mie gi potcenuvame no tie gi ispollnuvat svoite pllanovi.Redno e po dvorovi sega da se najdat ushte nekollku dosiea allbanski. Posle ke ispadne ushte nekoi dosie za makedonci taka shto dosieata ke stanat sekojdnevna banallnost.Od kafanskata llustracija narodot ke se umori.Institucionallna lustracija nema da ima.Mie iskrenite allbanci zakasnuvame i zadniot tocak ni go stignall predniot.Namesto da se zanimavame so problematikata na dosieata mie se zanimavame so mozhnite posledici i se borime da nema zhrtvi i krvoprolevanje.So toa mie stanuvame faktor na stabillnosta na vlladata na sveti nikolla.Izvrsheniot pritisok od nasha strana vrz ali torbeshot go tera istiot da bara pomoc od grujo istiot da go odbrani institucionallno.vcera grujo go ucenuvashe bidi miren ili ke te kazham, deneska mu vika bidi miren ili nema da te branam.Mie poseduvame na zapad mnogu dosiea koi gi cuvame za da eden den napravime vistinska allbanska llustracija slicna na ona pred vojnata vo kosovo.

100% си во право.

Од Лустацијата се направи циркус, а од Улична Лустрација нема ефект - зашто нема закон кој одредува казни за улично лустрирани граѓани. Значи од улична лустрација добитници се само кодошите, наредбодавачите и соработниците, а обичниот граѓанин е повторно изигран.

Новиниве кои излегоа од дворските досиеја требаше да ја поттикнат Владата, преку МВР и Министрество за правда да покренат истраги за веродостојноста на информациите, бидејќи овие работи веќе не се вразани со "верификција за дополнителен услов за извршување на Функција", туку се работи за општата безбедност на државата. Доколку луѓево работат за туѓи служби, кој гарантира дека тие нема да ја повторат 2001 доколку тоа им затреба.

Од тука произлегува дилемата: Во чија полза всушност работи Владата на Република Македонија?
08-11-2010, 04:05 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#16

Edna rabota sto vlasta se obiduva da napravi preku Albanskite dosiea pa i so Makedonskite e da predizvika nova vojna i razdor da ne dojde do eden miren zivot vo Makedonija megu nejzinite gragani.A so toa so nivnata ista matrica razdeli pa vladej da si obezbededat uste edno kleto 500 godisno Komunisticko vladeenje.
Eve edno prasanje do gospodinot Babanovski e zosto dozvolija da se sluci Tetovo,Gostivar i vojnata vo 2001 godina znaejki deka imaat rabotno iskustvo?
Ako ne sakale da rabotat za interesite na Makedonija zosto ostanaa vo Makedonija po raspadot na Jugoslavija vo Makedonija i bea vraboteni vo drzavnite sluzbi za obezbeduvanje?
(This post was last modified: 10-11-2010, 03:30 PM by basilius_2.)
10-11-2010, 03:26 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#17

(10-11-2010, 03:26 PM)basilius_2 Wrote: Edna rabota sto vlasta se obiduva da napravi preku Albanskite dosiea pa i so Makedonskite e da predizvika nova vojna i razdor da ne dojde do eden miren zivot vo Makedonija megu nejzinite gragani.A so toa so nivnata ista matrica razdeli pa vladej da si obezbededat uste edno kleto 500 godisno Komunisticko vladeenje.
Eve edno prasanje do gospodinot Babanovski e zosto dozvolija da se sluci Tetovo,Gostivar i vojnata vo 2001 godina znaejki deka imaat rabotno iskustvo?
Ako ne sakale da rabotat za interesite na Makedonija zosto ostanaa vo Makedonija po raspadot na Jugoslavija vo Makedonija i bea vraboteni vo drzavnite sluzbi za obezbeduvanje?

Quote:Ako ne sakale da rabotat za interesite na Makedonija zosto ostanaa vo Makedonija po raspadot na Jugoslavija vo Makedonija i bea vraboteni vo drzavnite sluzbi za obezbeduvanje?
Nekako OPERA mi izleguva pred oci vo ime na odgovor za ova prasanje.
Mozebi gresam, no takov vpecatok dobivam pri pogled na ovaa problematika na ovoj nacin.
Koga ke se nadovrze rusenje ne spomenici po grobista vo Kumanovo so:
Quote: zosto dozvolija da se sluci Tetovo,Gostivar
nekako mozaikot sam se nametnuva da izleze pokompleten.
Uste ednas, se nadevam deka gresam,NO,dlaboko vo sebe nesto mi veli deka e sosema obratno.
10-11-2010, 06:41 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#18

(10-11-2010, 03:26 PM)basilius_2 Wrote: Edna rabota sto vlasta se obiduva da napravi preku Albanskite dosiea pa i so Makedonskite e da predizvika nova vojna i razdor da ne dojde do eden miren zivot vo Makedonija megu nejzinite gragani.A so toa so nivnata ista matrica razdeli pa vladej da si obezbededat uste edno kleto 500 godisno Komunisticko vladeenje.
Eve edno prasanje do gospodinot Babanovski e zosto dozvolija da se sluci Tetovo,Gostivar i vojnata vo 2001 godina znaejki deka imaat rabotno iskustvo?
Ako ne sakale da rabotat za interesite na Makedonija zosto ostanaa vo Makedonija po raspadot na Jugoslavija vo Makedonija i bea vraboteni vo drzavnite sluzbi za obezbeduvanje?

Bazilius jas sum vo svajcarija i nemam vreme da baram po arhivi sllucuvanjata vo gostivar 1997 godina.Rufi osmani ne e naiven kolku go smetame mie.Vo vreme na istaknuvanje na allbanskata zastava vo obshtina gostivar, dali makedonskiot parllament imashe doneseno zakon za upotreba na znaminja ili vazheshe poraneshniot od bivsha jugosllavija.Vo bivsja jugosllavija pred obshtina gostivar i tetovo imashe tri znaminja.Zname na republika makedonija (ne makedonsko zname), allbansko zname, i tursko zname.Znaci postavuvanjeto beshe vo skllad so dotogashnite zakoni.Zakonot za znaminja se donesuva na 8 juli 1997 godina vo 22 casot i 34 minuti.
Zakonski treba 7-10 dena dodeka eden zakon izleze vo slluzhben vesnik za da bide pravosnazhen.Ne 7 ne 10 dena vo 23 casot trgnuvat speciallnite edinici sprema gostivar potpomognati so 200 specijallci od zharkovo.
Rufi osmani se zatvara i ne mu se dozvolluva da izleze pred narodot da gi vrati nazad da nema krvo prolevanje.
Arben xhaferi bill vnatre vo gostivar.Ova najodgovorno go tvrdam piell kafe vo ulica belicica vo gostivar.Ne izlegoll pred narodot da gi vrati nazad.Mu treballo da tece toj den vo gostivar allbanska krv.Basilius zhrtvite ne bille od policijata.Edniot koj pocina od golemo tepanje i greshka na doktori shto ne prepoznalle na vreme deka ima povredi na gllava nego gledalle ekstremiteti.ednata zhrtva e od tihi (tihomir) koj pukall od zgrada vtoriot e nesigurno deka pukalle od kallashnikovi od pekarata braqa gjurovski istovremeno i vojce.I dvete se srpski famili so srpski koreni.Jas licno gllaven akter go gledam vo toj fillm arben xhaferi.I srpskite krugovi, a branko e normallno nivno dete.Kockicite ponatamu sllozhi gi sam
10-11-2010, 10:44 PM
Reply